127® Jaargang. 1884 Donderdag 10 Jannari. ScMWeÉpa ten Me ier peente. Graaf Lorenzo. Middelburg 9 Januari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en Leger. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/ni. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, noodigen de ingezetenen, die eenige schuldvorde ringen hebben ten laste der gemeente over het dienstjaar 1883, uit, om die, met de noodige be wijsstukken, vóór of uiterlijk op den 14en Febru ari a. in te zenden ten kantore van den gemeente ontvanger, terwijl zij, bij niet nakoming daarvan, behoudens de bepalingen bij art. 228 der gemeente- wét, het zichzelven zullen te wijten hebben, wanneer hun later geene leveringen van wege de gemeente meer mochten worden opgedragen. Middelburg, den 8en Januari 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICK De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. In De Economist van Januari levert de oud minister Kappeyne het betoog, dat het belasting- ontwerp-Van Delden c. s. een tweede, maarniet verbeterde editie is van het ontwerp eener vermo- gingsbelasting, in 1848 door den minister Van Bosse voorgedragen en toen ongunstig ontvangen. Hij schetst al den last en omslag, dien de bere kening van bet vermogen den meesten zal kosten, en den afkeer van den burger om voor het cijfer van zijn vermogen uit te komen, en toont de gebreken van het ontwerp aan, vooral gelegen in den aftrek van een zeker bedrag en het samenkoppelen van vermogen en inkomen, wat tot velerlei onbillijkheden moet leiden. Hij waarschuwt tegen de invoering ook voor een jaar, want men raakt een eenmaal ingevoerde belasting niet licht kwijt. Liever nog het »in 1848 als een misgeboorte gesmoorde" ontwerp-Van Bosse, dan dat men er »een caricatuur" van levere. Het Vad. schijnt het den oud-minister, dien bet sinds jaren in het Romeinsche recht verdiept achtte, kwalijk te nemen dat hij in-dezen zijn stem laat hooren. Waarom Bij zulk een ingrijpenden maatregel heeft een man als hij zeker wel recht van meespreken, al verschilt zijn gevoelen dan ook van het meeren- deel der liberalen. Het zijn alleen de argumenten die moeten wegen, want daaruit kan blijken, ot de bestrijding rust op goede, degelijke gronden, dan of ook hierbij weer die politiek in het spel is, welke slechts afkeurt omdat het niet van de vrienden komt. Zulk eene staatkunde behoort tegenwoordig waarlijk niet tot de zeldzaamheden, zeer ten nadeele van hoogst noodige verbeteringen en tot verveling en ergernis van het meerendeel van ons volk, dat waarlijk al genoeg heeft van al die geschillen tusschen Gleichmanianen en Kap- peynianen. Aan beide zijden ware misschien wat meer jjver voor de zaken en wat minder voor- of Roman van Ursula v. Manteuffel. [ZÈSDÈ HOOFDSTUK. »Maar nu moet gij mij ook een aandenken geven", had Eveline schuchter gezegd. „Wilt gij mijn groene portefeuille hebben, klein vriendinnetje, die portefeuille waar zoo van alles in is, waarin ik met muziek, teekeningen en woorden dagboek gehouden heb, sedert ik u leerde kennen En Thurna was die gaan halen, had haar een kus op het voorhoofd gedrukt en was vertrokken! »Line 1" riep eensklaps de zware stem van 'Tesselhof in de torenkamer. Zij schrikte als uit een droom op, stopte de portefeuille in de lade, sloot de schrijftafel en snelde heen, zonder te merken dat er een blad uit de portefeuille ge gleden en onder de schrijftafel gevallen was. »Zoo, zit gij hier zei hij, zoodra zij de deur opende, »nu, ik wilde maar zeggen dat het over tienen is. Thurna is naar zijn kamer en ik ben drommels moede." »Ja, Tbeodoor, ik zal Suze schellen 1" -Zij begaf zich terstond naar haar kleedkamer, jyaar het licht rèeds op was en een lieftallig tegen-ingenomenheid ten aanzien van de personen niet ongepast. Aan de tweede kamer zal door kleedermakers een adres worden gezonden, waarin wordt verzocht om bescherming voor hunne nijverheid door een verhoogd invoerrecht op gemaakte kleeren. Wij kunnen de verzoekers niet vleien met een gunstig antwoord. De vraag om bescherming van een of andere industrie doet zich allengs meer en meer hooren, doch zal om goede redenen wel blijvende stem van een roepende in de woestijn. Beschermt men den een, dan moet men het ook den ander doen en om onze industrie te beschermen, hebben we te veel van onze naburen noodig. Wat de heeren kleedermakers aan de eene zijde wonnen, zouden ze bij invoering van beschermende rechten aan de andere zijde dubbel verliezen. Ged. staten van Zeeland hebben afwijzend be schikt op het verzoek van den heer J. H. Snijders, lid van den gemeenteraad van Middelburg, dd. 30 October 1883, om de begrooting dier gemeente voor 1884 »niet goed te keuren zonder dat daarin een post in uitgaaf zij opgenomen, bij weigering van den raad daarop te brengen door (hunne) vergadering, tot zoodanig bedrag als (bun) college zal meenen te behooren, ter verkrijging na eenige jaren, van dien beteren toestand der gemeente wegen, die door burgemeester en wethouders van het daaraan jaarlijks verwerken eener som blijkens (de) memorie van toelichting der begrooting wordt verwacht." (Men zie ons nommer van 12 Nov., bjjvoegsel.) Deze beslissing van bet ged. college berust op de volgende overwegingen dat de gemeentewet de zorg voor de instand houding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegeu tot een gemeentelast verklaart dat het reglement op de wegen en voetpaden geen uitgebreider onderhoudsplicht aan de ge meente oplegt dat op de genoemde begrooting, onder hoofdstuk III afd. 2 art. 5, een post voorkomt voor „onder houd van wegen en voetpaden", en dat niet gebleken is dat met dat onderhoud minder bedoeld wordt dan de op de gemeente rustende onderhoudsplicht, noch dat de daarvoor uitgetrokken som alsnog onvoldoende te achten zou zjjn. Big-gelierlie, 9 Jan. Bij de opening der stembiljetten voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad bleek dat van de 65 kiezers 39 hun burgerplicht vervuld hadden. De heer J. Koene verkreeg 26 stemmen en is alzoo gekozen. Voorts werden uitgebracht 7 stem men op den heer C. Zachariasse, 2 stemmen op de heeren J. De Korte en P. Wuijkhuys, terwijl twee andere personen ieder, eene stem bekwamen. '3S«'vi li9 Jan. Ter aanvulling van het bericht omtrent den loop der bevolking in 1883, in bet nommer van 4 dezer, dient nog het volgende kameniertje druk bezig was met alles in gereed heid te brengen. Zij ontdeed haar meesteres van haar kostbaar kanten kleed en hing haar een kapmantel om en toen de barones haar een band aan gaf om bet losgevallen haar op te binden, drukte zij een kus op haar hand. „Gij schijnt van daag bijzonder in uw schik te zijn, hoe komt dat zoo zei de barones. Opnieuw boog het meisje zich over de hand harer meesteres en drukte er nog een inniger kus op, zeggende Omdat ik mevrouw zoo lief heb." Eveline kreeg tranen in de oogen in haar leven, zoo arm aan liefde, was die vereering harer kamenier een schat. Waarom hebt gij mij zoo lief, Suze ?'4 -- »0, dat weet ik niet ik kan niet anders; mevrouw is zoo lief, zoo goed zoo is niemand tegen haar kamenier. „Suze, de jonge smid is van daag weer bij mij geweesthij heeft nu een mooie smidse." »Neen, o! neenDaar wil ik niet van hooren Zoo lang ik leef verlaat ik mevrouw niet. nooit. als gij mij niet wegzendt." Gij weet wel dat ik dat niet doen zal. Vergeet niet morgen vroeg de bloemen te halen, want ik rijd om Zeven uur naar het graf van Henri." Dit zeggende stond zij op en verliet de kamer. Des morgens van zes tot zeven was het eenige uur van den dag, waarop de jonge vrouw onge stoord met haar echtgenoot alleen was; dan ontbeet vermeld te worden. De bevolking, die op 31 Dec* 1882 uit 3314 m. en 3732 v., dus 704-6 personen bestond, is, tengevolge van geboorte en vestiging, overlijden en vertrek naar elders, met 15 mannen verminderd en met 29 vrouwen vermeerderd, zoo dat het totaal der bevolking met 14 personen vermeerderd is en thans 7560 bedraagt. Amsterdam, 9 Jan. Bij de gehouden ver kiezing voor twee raadsleden werden 1937 stemmen uitgebracht. Gekozen werden de liberale candi dates de heeren J. M. Van Bosse en mr A. Kerdijk, respectievelijk met 1063 en 1017 stemmen. Op de heeren mr Th. Heemskerk en J. W* Hartgerink, van anti-revolutionaire zijde candidaat gesteld, waren 829 en 801 stemmen uitgebracht. De leden van de eerste kamer der staten-gene- raal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den ld46" Januari a., des avonds te zeven uren. De Portefeuille schrijft: De bijzondere voorliefde om hooggeleerden in het buitenland te zoeken heeft dezer dagen zich weer schitterend doen kennen door de benoeming van Rudolf Stang te Dusseldorf tot hoogleeraar aan de rijks-Academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. De naam van den »beroemden kun stenaar" heeft de meeste bekendheid gekregen door de debatten in de tweede kamer, terwijl de kamer hem 2500 jaarwedde wilde toekennen en de kunstenaar 3000 vorderde. Heeft de kunstenaar nu toegegeven of zal uit „onvoorziene uitgaven" betaald worden, wat de begrooting niet dragen mocht? Dat weten we niet, maar wel weten we, dat het een slag is in het aangezicht onzer graveurs en etsers, dat men eventjes over de grenzen moet zoeken, wat hier te lande moest te vinden zijn. Heeft de zeldzame grootheid, tegen wien geen onzer Nederlandsche graveurs het kon opnemen, dan zooveel roem in zijn vaderland ingeoogst, dat men hem daar geen traktement van 5000 Mark waard acht Toen we vernamen, dat er een hoogleeraar aan de rijks-academie benoemd zou worden, hebben bonderden in den lande aan niemand anders gedacht dan aan P. J. Arendzen, den uitstekenden kunstenaar, wiens meesterlijken arbeid wij allen kennen, den man die in verre landen in het Noorden en in het Zuiden, niet minder dan in Nederland zijn studiën heeft gemaakt en die de gave van het woord heeft en het woord van de wetenschap. Thans zullen onze aanstaande kunstenaars hunne lessen ontvangen van iemand, die waarschijnlijk hunne moedertaal niet verstaat en de tegenwoor dige kunstenaars zullen de aangename herinnering bij zich omdragen, dat de erkenning van verdien ste door onze regeering eerst over de grenzen begint. Op kunstgebied leven we van verrassingen en als er in de tweede kamer mannen zijn, wier zij met hem en hield hem gezelschap totdat hij naar de boerderij reed. Dit uur, waaraan zij gaarne haar ochtendrust ten offer bracht, had haar in haar overtuiging bevestigd dat alles an ders zou kunnen zijn, als zij haar geheele leven ongestoord met hem alleen mocht zijn. Tesselhof behoorde tot die door en door gezonde menschen, die 's morgens steeds helder van hoofd en goed geluimd zijn en hij hield er van dat Line koffie voor hem schonk en onderwijl naar zijne landbouwkundige beschouwingen luisterde. Zoo zaten zij ook dezen morgen aan een rond tafeltje. Eveline zag er allerliefst uit met haar morgenmutsje en keek ernstig naar het vlammetje onder de koffiekan. Tesselhof lag achterover in zijn stoel, doch eensklaps opschrikkend, riep hij uit »Hola! Ik heb den heelen Thurna vergeten, 't Is waar ook, Zeg eens Line, ik heb toch gis terenavond niets geks gezegd »lk heb niets gehoord", hernam zij, Anders gat zij op dergelijke vragen wel eens een schert send antwoord, maar heden vond zij het eensklaps beschamend dat hij na een diner die vraag deed. Zij had gisteren een pijnlijk gevoel gekregen, toen zij de kalmte van haar buurman vergeleek met de luidruchtigheid van haar echtgenoot. Ja," vervolgde hij„de logés zijn voor uw rekening gjj moet hen dus maar amuseeren. Ik kan mijn werk er niet om laten. Om elf of twaalf uur ben ik terug. Gij kunt hem met de ponies rond rijden en als hij er lust in heeft, breng hem dan op de boerderij bet geeft niets hart warm klopt voor vaderlandsche kunst, dan mogen ze een onderzoek instellen naar de oorzaak van het feit, dat in den laatsten tijd de benoe mingen steeds anders uitvallen, dan de meerderheid der kunstenaars, d. i. der deskundigen, verwacht hadden. rechtere, macht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. J. Berdenis van Berlekom, als kantonrechter plaatsvervanger in bet kanton Brielle. notarissen. Aan J. Van Buuren is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Charlois. leger. Op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de eerste luitenant T. P. Almerood, van het wapen der art. van het leger hier te lande, ge detacheerd bij de landmacht in West-Indië. Door de gemeente Vlissingen is een cursus opgericht voor het teekenen, ten behoeve van het onderwijzend personeel, onder leiding van de heeren Garrejeane en Koppejan. De cursus zou heden aanvangen. Bij den minister van marine is alsnog, door tusschenkomst van den kommandant der zeemacht gestationneerd te Cura9ao, ten behoeve van de slachtoffers der jongste ramp in Nederlandsch- Indië ontvangen een bedrag van 87.90; zijnde de opbrengst van door de equipage van Zr. Ms. scbroefstoomscbip Alkmaar bijeengebrachte gelden. Volgens het Vad. zal de luit. ter zee 1° kl. H. A. De Smit Van den Broecke, adjudant van den minister van marine als zoodanig aftreden. De rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tusschen de sleepbootmaatschappij, onder directie van den heer Maas te Antwerpen, eischeres, tegen den gezagvoerder der Gwendoline gedaagde. Deze eischeres vorderde zes duizend gulden van den gedaagde wegens verleende hulp en bijstand in het afsleepen der Gwendoline van de Kaloot, op welke plaat het schip bij den storm van 28 Nor. 1882 gestrand was. Na de pleidooien van m' W. A. Van Hoek voor de eischeres en m' M. J. De Witt Hamer voor den gedaagde, die het gevorderd hulpbetoon veel te hoog achtte, benoemde de recht bank deskundigen, die bij hun rapport de som van zes duizend gulden als eene billijke belooning be schouwden voor de door de sleepbootmaatschappij aan de Gwendoline bewezen hulp en diensten. De rechtbank heeft zich met dit rapport vereenigd en de gedaagde veroordeeld tot betaling van de geheele door eischeres -bij dagvaard gevorderde som. De gemeente Zierikzee verhuurde aan een oestervisscher een in de Schelde gelegen slik, of men al over het rundvee praat, men moet het zien." Daar ging eensklaps de deitr open en de schooné mama trad in een ongewoon, dus onheilspellend négligé binnen. Beste Theodoor, wilt gij terstond om een dokter zenden sprak zij ademloos met een blik op Eveline. »Om een dokter? »Ja, Ilse schijnt bedenkelijk ziek te zijn, Eveline sprong op en liep zonder zich te be denken weg. »Ik hoop dat het haar spijt", zuchtte mevrouw Belfort, „het zou waarlijk verschrikkelijk zijn, indien een lichtzinnige stiefmoeder nog hardvoch tig er bij ware »ik begrijp er geen woord van. Wat scheelt het kind dan Mevrouw heeft de kinderen gisteren avond wakker gemaakt en gedwongen om de kamer op te ruimen Ilse heeft met haar bioote voetje op een stuk glas getrapt, zich erg gesneden en bovendien kou gevat kortom, zij is nu zeef ziekDie arme LineAls ze zich maar niet met dingen bemoeide, waar zij geen verstand van heeft. Dat zou zooveel beter zijn Tesselhof werd knorrig. rDat eeuwige gezanik van die vrouwen", was hem even onaangenaam als hare tranen. „Zend om den dokter," zei hjj, „maar het zal wel zoo erg niet zijn. Kinderen zijn altjjcj dadeljjk erg ziek

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1