BUITENLAND. Moopinp si TerpacMinpn ii Zeeland. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Scheepvaartberichten. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. grootvader van den heer Den Bouwmeester zitting gehad hebben in deze kamer en sprak de hoop uit dat de benoemde jaren de betrekking zal waarnemen. Daarna was aan de orde de benoeming van een voorzitter der kamer. Met 11 van de 12 stem men werd de beer De Stoppelaar als zoodanig benoemd, terwjjl op den beer J. Luteijn éen stem was uitgebracht. De beer De Stoppelaar dankte de leden voor bet in hem gestelde vertrouwen en verklaarde de betrekking aan te nemen, daarbij de verzeke ring aanbiedende dat hij zal pogen aan de ver wachting, die de leden van hem koesteren, te be antwoorden, hoezeer hij zich niet ontveinst dat het moeilijk is iemand op te volgen, die niet alleen als lid maar ook als voorzitter groote verdiensten had. Hij riep daartoe dan ook de welwillendheid der leden in. Tot vice voorzitter werd met 9 stemmen gekozen de heer Joh. Luteijnde heer J. A. Tak verkreeg 2 en de heer Jac. De Kanter eveneens 2 stemmen. De heer Luteijn verklaarde, met het oog op zijne bezigheden de betrekking, niet te kunnen aannemen, waarop de heer J. A. Tak met 9 stem men gekozen werd. De heer Jac. De Kanter verkreeg 3 stemmen en op den heer P. F. J. Van Burg werd 1 stem uitgebracht. De heer Tak verklaarde zich bereid de betrek king op zich te nemen. Daarna werd de heer mr E. Fokker, die als secretaris moest aftreden, met algemeene stemmen herbenoemd. De voorzitter, den heer Fokker met die eervolle herbenoeming geluk wenschende, sprak de hoop en het vertrouwen uit dat de secretaris zal voort gaan met ijver de belangen der kamer en van den handel te bevorderen. Eindelijk werd als bode herbenoemd A. Tapper. De maand-commissiën werden als volgt samen gesteld die voor Januari, Mei en September uit de heerenm' Gr. N. De Stoppelaar, J. A. Tak en J. P. Fokker die voor Februari, Juni en October uit de hee ren G. Alberts Lz.F. G. Sprenger en P. A. Verhulst die voor Maart, Juli en November uit de hee ren Jac. De Kanter, J. H. Snijders en J. J. H. Doorenbos; die voor April, Augustus en December uit de heeren: Joh. Luteijn, P. F. J. Van Burg en H. P. Den Bouwmeester. Hierna werd overgegaan tot de samenstelling der aan Z. M. den koning aan te bieden voor dracht voor de door het overlijden van den heer mr W. C. Borsius opengevallen vacature van directeur van het vrijhandels-entrepot, Na her haalde stemmingen werd daarop als eersten candi- daat geplaatst de heer J. P. Fokker en als tweeden candidaat de heer J. Borsius. Onder de ingekomen stukken behoorde ook een schrijven van burg. en weth., houdende bericht dat, ter voorziening in de vacature van makelaar, ontstaan door het overlijden van den heer T. Ak kerman, tot makelaar in alle vakken benoemd is de heer I. Boasson en tot makelaar in assurantiën de heer B. J. Akkerman Tz. Naar aanleiding van een voorstel van den voor zitter om dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, sprak de heer J. P. Fokker zijne bevreemding en zjjn spijt uit, dat de gemeenteraad heeft gemeend eene uitbreiding aan het getal makelaars te moeten geven, zonder het gevoelen der kamer ten dezen opzichte in te winnen. Hjj achtte daardoor de kamer gepasseerd. Dit gevoelen werd door den heer Tak bestreden op grond dat de verordening het inwinnen van dergelijk advies niet voorschrijft. Op een aantal adressen,circulaires,statistieken, handels- en scheepvaartberichten werd besloten die deels commissoriaal te maken, deels ter ken nisneming aan de leden rond te zenden, deels ter visie te leggen en deels in het archief te depo- neeren. Nadat de heer Den Bouwmeester nog dank had gezegd voor de tot hem gerichte toespraak en zich in de welwillendheid der leden had aanbe volen, werd de vergadering gesloten. %'lissiugen. Het stoomschip Soerabajat waarvan op zijn proefreis zie Scheepvaartbe richten werd geconstateerd dat de vaart 11 i mjjl beliep, met eene krachtsontwikkeling der machine van 1150 ind. paardenkrachten bjj 70 om wentelingen der schroef per minuut, is heden morgen te 11 uren goed en wel voor het droge dok te Botterdam aangekomen. Het moet worden gedokt om voor de laatste maal de buitenhuid te schilderen. Loaden. Volgens Daily News weigeren de khedive en zijn ministers Engelands raad, om zich uit Soedan terug te trekken, op te volgen. Vol gens geruchten zal Cherif-pacha vervangen worden door Eyouf. De khedive verklaarde slechts door geweld gedwongen, afstand van den troon te willen doen. Engeland acht het herwinnen van Soedan voor Egypte onmogeljjk. Parijs. De nieuwe koning van Annam heeft het tractaat met Frankrijk erkend. Het regent schap stemt toe in de bezetting van de citadel van Hué door de Franschen. 7 Januari, des morgens te 8 uren. VerwachtNW. wind. Thermometerstand te Middelbnrg. 6 Jan. 's avonds 11 uren 45 gr. 7 r morgens 8 uren 45 gr. 's middags 1 uur 44 gr. '■avonds 5 nren 44 gr. F. Datum. 8 Jan. 9 10 10. 11 12 14 16 17 29 Plaats. Nieuwvliet, Hof Gapinge, Huis ten Duine, Middelburg, Schoondijke, Groede, Groede en Bres keus, Middelburg, Ter Neuzen, Kloetinge, Middelburg, Zuidzande, Mrt. 's Heerenhoek, Voorwerpen. Booinen, Boomen, Kaphout enz., Dekens enz., Hofstede, Boomen, Hakhout enz., Kaphout enz., Oesterputten, Boomen, Huis, Boomen enz., Hofstede, Informatiën. Hammacher. Verhulst. V erheij Notarishuis. Brevet. Hammacher. Hammacher. Verhulst. Ferckeu. Burgemeester. Verheij. Lansen Croin. Pelle. Van 30 December '83 tot 6 Januari '84. Middelburg. Ondertrouwd: C. Van Ilolthuijsen, jm. 24 j. met P. J. T. De Klerk, jd. 20 j. P. Vader, jm. 25 j. met A. Vader, jd. 22 j. Bevallen: M. Melse, geb. Maljaars, d. J. Pagé, geb. Oberliesse, z. W. Gernler, geb. Van de Woestjjne, z. L. Voorhans, geb. Stofregen, d. A. P. Fagginger Auer, geb. Le Nobel, z. C. J. Van Vlaanderen, geb. Meskeerus, z. C. J. A. M. Lahr, geb. Van Heume, z. K. Van Biel, geb. Broeke, d. S. J. Soetens, geb. Bejjnhoudt, d. J. De Wilde, geb. De Looff, z. J. P. Gillissen, geb. Grootjans, z F. M. Larsen, geb. Van Dalsuui, z. C. J. Geervliet, geb. Van der Boost, z. J. F. C. Janssen, geb. Stokman, d. (levenl.) M. J. Wiesner, geb. Ver- straate, z. (levenl.) OverledenM. Marinissen, man van L. Jacobse, 65 j. J. Hoogedeure, man van J. Moens, 63 j. J. A. Timmerman, d. 5 w. J. A. Step, z. 13 m. M. Adriaanse, z. 17 j. Van 29 December '83 tot 5 Januari '84. Vlissimgen. Gehuwd: F. J. J. Janssen, jm. 27 j. met U. J. De Zitter, jd. 23 j. Bevallen: M. J. Walrave, geb. Mejjnderts, d. M. Koppejan, geb. Sohier, z». (driel.) (2 levenl.) C. J. Scheers, geb. Ten Hacken, z. N. Van der Eijk, geb. Mommaas, z. J. G. Huson, geb. Snoek, d. C. Van Sorge, geb. Aarnoutse, d. E. J. Fenijn, geb. Nederhand, d. E. Cornelissen, geb. Naerebout, z. (levenl.) Overleden: J. Hollem, man van J. T. M. Van Beusel, 68 j. J. H. Jalles, vrouw van P. Van Kleven, 74 j. A. P. De Leeuw, wed8 van K. De Vries, 87 j. Goes, Bevallen: C. F. Den Boer, geb. Schui ling, d. L. Witman, geb. Beijnhout, z. J. Elbert, geb. Peels, z. A. Van de Straate, geb. Kramer, z. E. A. Kujjper, geb. Husen, d. OverledenL. Beenhakker, vrouw van M. Beijnhout, 58 j. J. A. De Witte, wed' van W. De Kievit, 64 j. M. G. Beijnhout, z. 2 j. P. W. Weide, z. 6 in. B. Schrijver, d. 20 m. Zierikzee Bevallen: L. Bij de Vaate, geb. Boot, z. J. Jonker, geb. Slagter, z. B. J. Ouden broek, geb. Van Dijk, d. M. Van Enck, geb. Cap- pelle, z. Overleden: J. K. Barbier, man van J. Kloet, 68 j. Men vindt thans in vele bladen verschillende beschouwingen over den afgeloopene jaarkring. Zoo doet de Berlijnsche Post uitkomen dat Italië zoowel als Spanje naar een bevestiging van macht en aanzien streeft, en daartoe van den weg des vredes niet afwijkt, en dat Duitschland, voldaan over de verkregen consolidatie, alleen met de vol tooiing van de binnenlandsche organisatie zich bezighoudt, zonder zelfs maar aan een vergrooting van grondgebied te denken. Wat Oostenrijk- Hongarije betreft, dit rijk heeft te veel behoefte aan vrede, dan dat het iets zou mogen of durven, geschikt om donkere wolken aan den politieken horizon te veroorzaken. Frankrijk kan niet gezegd worden oprecht vredelievend te zjjn; want een beschaafde natie, die „gelooft door een andere natie verminkt te zijn, die van revanche droomt en zich verbeeldt dat zij het verlies van leden, welke zij voorheen aan de zwakheid van haren nabuur ontrukt heeft, moet betreuren als het ver lies van hare onmisbaarste organen", een zooda nige natie mag geen plaats krijgen onder dezulken die naar vrede streven. Wat Busland aangaat, verklaart de Post, dat aan de vredesgezindheid van den czaar en zijne ministers niet te twijfelen valt, maar dat de tegenover hem staande oorlogs partij sterk is en veeleer in kracht toe- dan af neemt. Engeland wil voorzeker vrede en heelt er behoefte aan in het belang der ontwikke ling zijner bronnen van handel en nijverheid. En toch is deze vredeswaarborg vrij onzeker, want voor Groot-Brittannië bestaat een grooter gevaar dan oorlogde welvaart, de rust en de vooruit gaande bloei van zijne mededingers. Daarom wenscht Engeland, veel vuriger nog dan den vrede, de concurrentie, den naijver tusschen hen een spanning tusschen Frankrijk en Duitschland op economisch gebied zoude den Engelschen slechts voordeel brengen. De Köln. Zeitung, zich beroepende op het feit, dat de Duitsche keizer dezer dagen bjj verschei dene gelegenheden zijne vaste overtuiging, dat de vrede gehandhaafd zal worden, heeft te kennen gegeven, vereenigt zich hiermede, en voegt er bij »Yoor Duitschland bestaat slechts éen groot ge vaar, het Fransch-Bussisch bondgenootschap. Maar de Franschen hebben thans wat anders te doen, dan aan een revanche oorlog en de herovering van Elzas en Lotharingen te denken, en wat Busland betreft, het heeft behoefte aan vrede." Het hoogerhuis van den Hongaarschen rijksdag zal, zooals men weet, georganiseerd worden. Volgens de Polit. Corresp. is de minister-president Tisza voornemens de hieronder vermelde bepalin gen bij de nieuwe wet te doen vaststellen het hoogerhuis bestaat uit erfelijke leden en benoem de leden. De erfelijke leden zijn ten getale van twee derden van het geheele (nog niet bepaalde) aantal ledende benoemden maken hoogstens een derde deel ervan uit. Van de thans tot het lid maatschap gerechtigden nemen dezulken, die fl 3000 aan directe-belasting opbrengen, zitting in het huis. De bisschoppen-titulair en de Oberge- spane (districts-commissarissen) zijn uitgesloten. Al de bisschoppen der katholieke kerk en een evenredig getal grootwaardigheidbekleeders der protestantsche kerk zijn leden. De Britsche kabinetsraad, welke Zaterdag ge houden werd, was uitsluitend aan de Egyptische aangelegenheden gewijd. Over den uitslag dei- beraadslagingen is nog niets met zekerheid be kend, maar in staatkundige kringen is men van meening, .dat spoedig krachtige maatregelen zul len genomen worden. Alles is gereed, om binnen zeven dagen 12,000 man te kunnen afzenden. Uit de Engelsche nota blijkt dat de regeering der koningin zich geenszins verzet tegen den af stand van oostelijk Soudan aan Turkije, noch te gen het uitzenden eener Turksche expeditie met het doel om de provinciën van Soudan te herove ren, mits het geheele bedrag der kosten door Turkije worde betaald en de expeditie Soeakim tot punt van uitgang zal nemen. De Engelsche regeering is van oordeel, dat het voor Egypte on mogelijk is Soudan met eigen krachten te her winnen. Zij raadt der Egyptische regeering aan den onmiddelijken terugtocht te gelasten van al de troepen die zich thans ten zuiden van Wadi Haifa of den Tweeden Nijlval bevinden. Baring heelt den last ontvangen op dit punt bij de Egyp tische regeering aan te dringen. Eene depêche van den heer Tompson, gericht aan den Franschen minister van marine en gedagteekend uit Saigon, den 5eo Januari, bericht dat Harmand en Tricou beiden Hai-Phong hebben verlaten. Tricou begeeft zich naar Hué en Harmand keert terug naar Frankrijk. Een ander telegram van Thompson, gisteren morgen afgezonden, meldt dat de nieuwe koning van Anam het tractaat van 25 Augustus zonder beperking heeft erkend. De onderhandelingen met het hof van Hué hebben daarenboven deze resultaten opgeleverd de openbare aanplakking van het tractaat op last van het regentschap, strenge straffen tegen de meest vijandelijke mandarijnen en de moordenaars van Christenen. De bezetting der Fransche legatie is met 100 man vermeerderd. De raad van regentschap is geneigd toe te stemmen in de bezetting der citadel van Hué. Mijnheer de redacteur Zooeven komen mij twee ingezonden stukken in uw geacht blad (n01 van 28 December en van 3 Januari) onder de oogen, waardoor ik mij verplicht gevoel uwe bemiddeling in te roepen om te trachten den steller Z. van antwoord te kunnen dienen, eensdeels omdat de goede naam der levensverzekering door mijne betrekking mij natuurlijk ter harte gaat, anderdeels omdat het bewijs van zekerheid der „uitkeering" niet veel woorden noodig maakt. Ik wil het verleden en de wijze van nakomen der aangegane verplich tingen van de door mij vertegenwoordigde maat schappij The Gresham in het bijzonder, geheel buiten beschouwing laten, als komende deze be wijzen natuurlijk niet van eene onpartijdige zijde, doch wil mij uitsluitend bepalen tot een pleidooi voor de soliditeit der Engelsche levensverzeke ring-maatschappijen in het algemeen. De maatschappijen beleggen hun kapitaal en, wat hij iedere maatschappij het voornaamste is, hun reservefonds in landerijen, huizen, hypotheken, spoorwegleeningen en staatsfondsen. Ik weet niet of het den heer Z. bekend is dat de wijze van belegging der staatsfondsen dezer maatschappijen geheel en al onder toezicht der regeering geschiedtdit is toch zeker een waar borg voor iederen verzekerde te noemen. Hier is tegenover te stellen dat ook .staatsbankroeten" niet tot de onmogelijkheden behooren maar wan neer men in aanmerking neemt dat de fondsen niet worden belegd in staatsfondsen van éen rijk maar over verschillende worden verdeeld, is in dat geval ook slechts een klein verlies mogelijk; zoodanig verlies kan bij de groote zaken der maatschappijen echter niet van invloed zijn. De overige beleggingen zullen ook door Z. toch wel als „zekerheidgevend" worden beschouwd. De heer Z. zal mij natuurlijk direct tegenwerpen, dat, al zijn de beleggingen nog zóo soliede, de met het toezicht belaste personen misbruik kunnen maken van het in hen gestelde vertrouwen. Na tuurlijk. Doch hebben voor den heer Z. dan de eerste namen, die aan dergelijke maatschappijen verbonden zijn, hoegenaamd geen waarde? Meent hij dat personen, die telkens en telkens door- elkander gecontroleerd worden, misbruik zullen maken, altijd indien zjj dit kunnen, van het ver trouwen hetwelk gebaseerd is op jarenlange ondervinding? En wat nu de eerste vraag van den heer Z. betreft om hem een goed middel aan de hand te doen, teneinde bjj zijn overlijden aan zijne vrouw en kinderen een matige som te kunnen nalaten, hierop kan ik niets anders antwoorden dan„be taal hiervoor een jaarlijksche premie van plus minus 150, dan zijt gij, na de betaling van éene premie, zeker dat de uwen bij uw overlijden vijf duizend gulden rijk zijn." Overigens vermeen ik dat alle levensverzekering-agenten den heer Z. gaarne in het kiezen van het meest voor hem geschikte tarief van dienst willen zijn. U mijn dank betuigende, mijnheer de redacteur, voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij met hoogachting uw dienstw. dienaar J. Sijmohs, generaal-inspecteur voor Nederland der Engelsche levensverzekering-maat schappij The Gresham Botterdam, 5 Januari 1884. Vlissingen, 7 Jan. Het nieuw gebouwde stoomschip Soerabaja vertrok gisteren morgen half elf van hier om zijne proeftocht te doen en onmid dellijk door te varen naar Botterdam, doch werd door het ongunstige weder genoodzaakt des mid dags te half vier weder op deze reede te ankeren. Het twintigtal genoodigde heeren, die in hunne verwachting van een aangenaam zeetochtje bitter teleurgesteld waren, verlangde sterk om weder vasten grond onder de voeten te hebben. Met bet felste van den vloed en harden westelijken wind verlieten drie hunner met eene roeisloep de Soerabajadoch toen zij des avonds te 9 uren nog niet aan wal waren, werd een sloep van het loodswezen uitgezonden om hen op te sporen. Na lang zoeken werden zij omstreeks middernacht aan boord van een te Bammekens liggend vaar tuig, teruggevonden. Middernacht verliet de Soerabaja andermaal de reede ter bereiking van zijne bestemming, de sloep, den tweeden stuurman en vier matrozen hier achterlatende. Vlissiog-en, 7 Jan. Het driemastschip Noach III is in het droogdok door experten onderzocht en zal belangrijke reparatiën en ver sterkingen moeten ondergaan, waarmede heden is aangevangen. Hansweert, 7 Jan. Gedurende het 2e half jaar van '83 werden ingeklaard 2177 gewone en 859 Bijn-, te zamen 3036 stoom- en zeilschepen. Uitgeklaard werden 3364 gewone en 1075 Bjjn-, te zamen 4439 stoom- en zeilschepen. Nog werden ingeklaard 802 en uitgeklaard 817 visch- en mosselschuiten. In het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg te Ter Neuzen aangekomen om te lossen of te laden 291 zeeschepen, met een inhoud van 394064 kub. meter. Het grootst aantal kwam in de maand Juni nl. 29, het kleinst in September nl. 19; de lading bestond uit ruw ijzer, stukgoederen, kolen, menerie, wol, slippers, suikerstroop en guano. Uitgevaren zijn 240 zeeschepen. Botterdam 7 Januari. De aanvoeren waren ruim, doch er waren bijna geen koopers tarwe 25 cent lager; paardenboonen 10 cent lager duiven- boonen 20 cent lager; erwten 25 cent lager; kana riezaad 25 cent lager; overigens slap, onveranderd. Amsterdam, 7 Jan. Baapolie op 6 weken 39f. Ljjnolie 21. blAATSLSEtflNflEK. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet. dito dito dito 8 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 1000. 4 dito dito 1883 4 België. Obligatien21(2 Frankrijk, Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 dito Goudleening5 dito dito fl. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 r dito Jan.-Juli5 - dito April-Oet. 5 dito dito Gond4 Polen. Obl. Schatkist 1844 4 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 8 dito dito 18815 r Busland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. Be Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatien 1862 5 dito 1864 10005 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito Oostersche le serie. 5 dito dito 2e n 5 dito dito 3e 5 dito 1872 gecon. dito5 dito 1873 gecon. dito5 dito 1850 le Leening dito 4-/g dito 1860 2e Leening dito 41/g dito 1875 gecons. dito 41/j 1 dito 1880 gecons. dito 4 Cert. Hope Co. 1840 4 dito 2e, 8e, 4e Leen. 1842 44. 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 dito dito 1859. 3 r Cert. van Bank-Assign6 t Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 11 dito dito 18762 r dito Perpetneele4 dito Binnenl.1000-5000 II/4 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 dito geregistreerde dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 4 dito spoorweg dito 1876 5 Vereen. Staten Obl. 18774 dito dito 187641/g s Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 13755 dito 1863 10041/j Amsterdam. 5 7 Jan. Jan. 661/8 65H/22 777/s IOH/4 l0n/9 10.3/a 1013/2 667/8 - 97 8U/4 8 ll/j 1003/4 101 653/4 668/4 653/8 66H/10 663/4 793/4 521/g 98 555/g 771/2 961/2 9-21/2 911/8 525/g 845/8 89 85 77% 673/18 80 521/g 891/4 98 771/3 839/is 968/8 925/s 911/2 531/2 525/g 847/g 845/g 851/4 771/4 677/16 767/8 777/ig 373/4 - 525/c 53 71/g 71/g 173/a 176/g 99/ig 10 641/4 65S/4 122 933/4 983/4 100 993/4

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 3