N° 3. 127" J aargang, 1884. Y rijdag 4 Januari. Graaf Lorenzo. 6 FEUILLETON. Middelburg 3 Januari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Roman van Ursula v. Manteuffel. I ÜP 1 - /g' - MIDDE COURANT. Agenten voor dit Wad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. VV. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de PuWicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Dank zij den posterijen werden wij heden nog verrast met bewijzen van attentie, die voor den len Januari waren bestemd. "Wij weten niet boe bet elders is gegaan maar in Middelburg heeft de bezorging van drukwerken door de drukte van den nieuwjaarsdag een paar dagen geleden. Wij haasten ons echter er bij te voegen dat de brieven geregeld werden bezorgd en dat er van de zijde van het postkantoor alhier al het mogelijke is gedaan om het publiek te gerieven. Toch 'geeft het gebeurde ons aanleiding tot eene opmerking. Er is op zulk een len Januari aan de postkan toren ontzachlijk veel werk te verrichtendit is van ouds bekend, en het verwondert ons daarom dat de staat, die het monopolie voor het vervoer van brieven en gedrukte stukken heeft, niet zorgt dat overal door het aanstellen van tijdelijke hulp op dien dag alles geregeld zijn gang gaat. Wan neer in een particuliere zaak de bediening zoo slecht ging, zou het publiek zich zeker spoedig elders wenden om geholpen te worden. Daartoe bestaat nu geene gelegenheidde staat is de eenige die zich met die verzending en bezorging belast, maar daarom te meer moest hij zorg dragen dat niet elke buitengewone drukte vertraging en nadeel aan het publiek de klanten die van zijn diensten moeten gebruik maken veroor zaakt. Beter, en meer volgens recht en bil lijkheid, zou hej zijn dat de staat zich eenige meerdere kosten getrooste om in een geregelden gang van zaken te kunnen voorzien. Wij weten "niet of een directeur van een postkantoor recht heeft om op 's rijks kosten buitengewone hulp aan te nemen. Zoo niet, en wij meenen dit te moeten aannemen met het oog op de ervaring der laatste dagen, dan ware hette wenschen dat dit recht werd toegekend. Ook op nieuwejaarsdag zullen er nog wel ver trouwde personen te vinden zijn die den stsiat, tegen billijke vergoeding, willen behulpzaam wezen. Het jaarboekje, ten behoeve van de leden der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandis voor 1884 weer verschenen. Iets tot aanbeveling van dezen goeden bekende te zeggen is overbodig, maar toch willen wij er de aandacht op vestigen dat de inhoud van dit boekje, dank zij de welwillende hulp van den heer Gr. A. Vorsterman Van Oijen te Aardenhurg, den man die altijd bereid is om, waar het de belangen van den landbouw geldt, zijne diensten te verleenen, wederom is uitgebreid. Eenige nieuwe praktische wenken, in de „Maandelijksche werkzaamheden op den akker" ingevlochten eene opgave der verhouding tusschen gewicht en maat van het rundvee; een tafeltje ter vergemakkelijking TIERDE HOOFDSTUK. »Nu, dat zou wat moois zijn," zei oom. »Over twintig jaar,hervatte Lorenzo, ben ik misschien ook zoover als beroemde veldheeren ministers en gezanten, die, wanneer hun eerzucht voldaan is, het toppunt van aardsch geluk zoeken in het planten van hun eigen kool. Waarom zou dus een zigeuner op het einde van zijn leven ook niet naar de graven zijner voorvaderen kunnen verlangen De voorwaarde om hier te blijven wonen is dus wel aan te nemen. Mijnheer Von Steinbach hoorde die taal met een bedenkelijk hoofdschudden" aan. »Maar het andere punt is veel moeielijker s^n daarop zal Uw plan wel schipbreuk ljjden. Ik zal mijn vrijheid nooit aan een vrouw ten offer brengen." »Praatjes zei oom korlig. Mevrouw Clementine verscheen met haar brei werk in de deur. «Hier is een brief voor u, Lorenzo", zei zij j>bjj is door een bode gebracht." van intrest-berekening en eenige opmerkingen betreffende kunstmest geven aan dezen jaargang van den almanak nog meer waarde. Naar wij vernemen werd op eene gisteren avond door de Wirkmansvereeniging alhier gehouden vergadering door eenige leden erop gewezen dat in den laatsten tijd de statuten der vereeniging minder juist waren in toepassing gebracht, ten gevolge waarvan de vereeniging achteruit ging. Zoo was, om iets te noemen, de „ziekenbus1' afgeschaft, en te veel uitgegeven voor vermaak, waaronder het nut leed. Men deelde ons verder mede dat op die bijeenkomst besloten was daarin verandering te brengendat opnieuw geneeskun dige hulp vanwege de vereeniging zou worden verschaft en dat een voorstel aangehouden is om verandering te brengen, in de rederijkers- en zang uitvoeringen. Op het rijks-telegraafkantoor te Middelburg werden in 1883 Verzonden: regeerings- en bijzondere tele grammen 16023 en diensttelegrammen 22. Ontvangen: regeerings- en bijzondere tele grammen 17607 en diensttelegrammen 825. Opgenomen en verder geseind werden er 1060. Er werden dus in 't geheel 35537 telegrammen behandeld. Aan het telephoonkantoor te Veere werden dat jaar behandeld 628 telegrammen, en wel ver zonden 315 en ontvangen 312 regeerings- en bijzondere telegrammen, terwijl 1 diensttelegram werd ontvangen. Op het rijkstelegraafkantoor te Vlissingen werden gedurende de maand December 5656 tele grammen behandeld. Hiervan werden aangeboden 2498, ontvangen 1201 en opgenomen en verder geseind 1957 telegrammen. Die getallen bedroegen van 1 Jan.31 Dec. 1883 resp. 29363, 12237, 19342, 60942 tegen 1 Jan.—31 Dec. 1882 resp. 26425 11664, 16195, 54284, alzoo eene vermeerdering van 6658 tele grammen. (6r. Ct.) fïoes, 3 Jan. In de aanstaande Vrijdag, des namiddags te twee uren, te houden raadszitting zullen de geloofsbrieven van het verkozen lid dr Isebree Moens worden onderzochtvoorts zal de begrooting voor 1884 worden gewijzigd, een lid van het burgerlijk armbestuur benoemd en het voorstel van jhr M. J. De Marees van Swinderen tot opheffing van het sanitair toezicht op de prostitutie behandeld worden. Kieriliaee, 2 Jan. Gedurende het jaar 1883 zijn alhier geboren 78mann. en 117 vrouw., te zamen 215 kinderen, zijnde 18 minder dan in 1882. Het getal der overledenen bedroeg 164 (89 mann. 75 vrouw.), zijnde 20 meer dan in 1882. Als levenloos waren aangegeven 10 kinderen, zijnde 3 meer dan in 1882. Er zijn 50 paren gehuwd, zijnde 4 meer dan in 1882. Lorenzo opende hem, las vluchtig de weinige regels en zei „Een uitnoodiging voor een klein, familiaar diner op het slot Fürstenrode." „Aha Men wil u feteeren, mijn jongen." „Dertig couverts, wed ik," zei de heer Stein bach spottend, »men weet wel wat baron Tesselhof een klein, familiaar diner noemt." Lorenzo aarzelde gisteren zou hij geen oogenblik over zjjn antwoord gedacht hebben. »Het zal afschuwelijk zijn zei hij en zag zijn oom aan, als hoopte hij dat die hem zou tegenspreken. »Dat zal het," zei de oude heer eenvoudig. Dertig nieuwsgierigen, die zich verplicht achten toosten op den edelen menschenvriend in te stellen." „Natuurlijk LorenzoEn dan al dat eten I" »Ja. I" zei Lorenzo en streek met de hand door zijn haar »en dan het drinken De Duitscher zoekt altijd zijn roem in de grootte van zijn bierkan. Tan de dertig gasten ligt op het einde zeker de helft onder tafel. en ik ga er toch heen riep hij eensklaps uit en wierp het hoofd in den nek, als had hij een zeer logische gevolgtrekking gemaakt. De minister van marine heeft aan zijn depar tement, in tegenwoordigheid van den inspecteur- generaal over het loodswezen, jhr De Koek, gehoord den inspecteur over het loodswezen van Tessel, Goeree, Maas en Brouwershaven en Vlissingen, henevens drie zeeloods-schippers van die districten, naar aanleiding van het verongelukken van den Goereesehen loodskotter n° 12. VIJFDE HOOFDSTUK. Daar het diner om zes uur begon, wierp de zon Bij het koninklijk besluit van 31 Dec. jl. is op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, aan commissarissen der maatschappij van weldadigheid machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk, van 17 tot 23 Februari 1884. In het weekblad De Boterhandel, courant voor den handel in boter, butterine, margarine en aan verwante artikelen, te Rotterdam, bij Nijgh en Van Ditmar verschijnende, komt een reeks arti kelen voor over de knoeierijen in den boterhandel. Na de verschillende plannen, om die knoeierijen te weren, te hebben nagegaan, komt de redactie tot de aanbeveling van het denkbeeld, door den heer Rinkes Borger uitgesprokenhet stichten eener vereeniging tot bevordering van den han del in natuurboter en vraagt daarvoor steun door toezending van naamkaarten. Zij zegt over dat denkbeeld o. ahet volgende Wat moet het karakter van die vereeniging zijn Die vereeniging zij niet een handels vennootschap, die een groot kapitaal vereischt, die tot einddoel winstbejag heeft en die bij het publiek geen grooter vertrouwen geniet dan elke andere eigenbaatzuchtige maatschappij, maar die vereeniging zij een zed eiijk lichaam, dat tot eenig doel heeft: het bevorderen van den handel in natuurboterdat geen kapitaal behoeft en dat dientengevolge bij het publiek een vertrouwen geniet ais elke vereeniging die nict"b«t eigen- maar het algemeen belang beoogt. Wat zal de werkkring dier vereeniging zijn Dat zal blijken bij het beantwoorden der andere vraag: welke middelen dienen verder te worden aangewend tot wering van knoeierijen Voor Let binnenland. Men trachte niet de kunstboter, maar de natuurboter ëen kenmerk te geven men wende zich dus tot de han delaren in het natuurproduct, tot hen die thans klagen, en men zorge dat het regel worde dat ieder, die boter verkoopt, aan den kooper een uitdrukkelijke en schrifte lijke verklaring geve, dat wat hij verkoopt is natuurboter, De groothandelaar drukt dat bijv. in 't oogloopend op zijn factuur, of op elk vat wat hij levert, de winkelier op bet vel papier waarmede de stukken boter plegen bedekt te worden. En "men" zorge tevens dat het publiek van deze nieuwe gewoonte behoorlijk worde ingelicht. De »men," die voor een en ander zorgen moet, is de vereeniging. Verder worden nog een aantal wenken gegeven, ook voor het buitenland. politie. Benoemd tot waterschout te Amsterdam A. J. baron Van Geen, thans militiecommissaris te Maastricht. rechteed, macht. Benoemd tot subst.-griff. bij reeds lange schaduwen, toen Lorenzo Thurna door het park van Fürstenrode reed. Hij kwam voorbij een sierlijk jagershuis, dat half in het groen ver scholen lag, doch van lieverlede werd het geboomte lichter en daar verrees achter een groote gras vlakte een prachtig dot, in renaissancestijl met een zuilengalerij, aarvoor twee marmeren fon teinen sprongen a, zich een schitterend bloemen- terras uitstrekte. Zoodra het rijtuig stilhield verscheen baron Tesselhof op de stoep om zijn gast te verwelkomen. »Welkomwelkom riep hij hartelijk, ofschoon wat al te luid, »het doet mij waarachtig genoegenWaarachtig Kom binnen vriend. Ik moet u dadeljjk aan de heeren voorstellen Hij geleidde hem, door een ruime vestibule, de bibliotheek en een rookkamer, naar het salon waar, zooals men voorspeld had, een talrijk gezelschap bjjeen was. Bij zijn komst rees iedereen op en, zonder de voorstelling af te wachten, traden hem de heeren alle te gemoet, reikten hem de hand en drukten hem met ophef hun bewondering en hoogachting uit. Daarop kwam er uit den dameskring een schoone vrouw naar hem toe en zei met diezelfde zachte stem, die hem nooit uit de herinnering was geweken »Het doet mij veel genoegen u weder te zien, graaf Thurna." Terwijl kwamen er groote tranen in hare oogen, maar zij glimlachte toch -< evenals dat bevallige kind ook steeds onder tranen geglimlacht had, wanneer een lied of een tafereel haar aan deed: de arr.-rechtbank te Amsterdam jh* mr J. C. Baud, adv. en proc. te Arnhem. telïgraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren F. W. Fontane, tele grafist 2e kl. Heden morgen werd de openbare school B op de Nieuwe Haven alhier, in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, den arrondissements schoolopziener jhr mr D. G. Van Teijlingen, dr G. P. Dozy, lid en dr Th. Knottenbelt, secretaris der commissie van toezicht op het lager onderwijs, op eenvoudige wijze geopend. Nadat de burgemeester erop gewezen had, dat door de opening van deze school de kroon was gezet op de vele werkzaamheden in zake het lager onderwijs in deze gemeente, voortvloeiende uit de wet van '78, werd het hoofd dezer inrich ting, de heer J. I. Nierae, in hartelijke bewoor dingen geluk gewensebt met dezen voor hem zoo gelukkigen dag en hem met het overige personeel de belangen van de school opgedragen. Na den heer Pické voerde nog het woord de arrondisse- ments schoolopziener, die het stedelijk bestuur dank zeide voor zijne vele werkzaamheden en bemoeiingen in betrekking tot het onderwijs en het hoofd der school eveneens geluk wenschte met het aanvaarden zijner betrekking. Namens het geheele personeel bedankte nu de heer J. I. Nierse, voor de welmeenende woorden, hem en zijne mede-onderwijzers toegesproken. Na een drievoudig hoera der kinderen liep de plechtigheid af Op 1 Januari bedroeg het aantal studenten, ingeschreven aan de theol. school te Kampen, 72, en wel 24 litterarische en 48 theologische. Van deze laatsten zijn er 20 in het laatste studiejaar. Zondag 20 Jan. hoopt de heer F. Beniner zijne intrede te doen als predikant te 's Heer- Abtskerke, na bevestigd te zijn door den heer R. Bokma, predikant te Krabbendijke. De vacature heeft anderhalf jaar geduurd. De heer L.M. Van Noppen, cand. te Wissekerke, heeft het beroep naar Wijnjeterp en Duurswoude aangenomen. Door de permanente commissie voor de alge- meene zala» van het Israëlitische kerkgenootschap is een maatregel genomen omtrent de toekenning van subsidie aan de Israëlitische godsdienstscholen. Tot hiertoe werd die subsidie verleend op eene aanvraag van het betrokken schoolbestuur, dat daarbij overlegde eene lijst der schoolgaande kin deren. In 't vervolg zal die aanvraag moeten vergezeld gaan van een bewijs, afgegeven dooi den burgemeester, den commissaris van politie of het hoofd der openbare gemeenteschool, inhou dende 1° dat het aantal niet-betalende leerlingen der godsdienstschool kosteloos maatschappelijk onderwijs geniet, en 2° dat die leerlingen zeiven of hunne ouders bedeeling genieten. Volgens de »Wel, wel!" viel Tesselhof goedhartig in, »gij begroet elkaar als oude kennissen 1 Hebt gij den graaf dan reeds vroeger gekend, Line »In Cairo!" zei zij kalm. Aller oogen waren op Lorenzo gerichthet was waarlijk interessant den beroemden graaf Thurna in eigen persoon te zien, Daar drong op eens een klein, mager mannetje naar voren. Hij plaatste zich vlak voor den graaf, boog heel diep en zei. »Ik vraag u verschooning dat ik niet op mijn post was om u te ontvangenDaar is dé knecht; wij kunnen aan tafel gaan Wees zoo goed de barones uw arm te presenteeren." »Zoudt gij mij niet eerst aan de dames willen voorstellen „Wat is dat dan nog niet geschied Theodoor gij denkt ook nergens aan?" Baron Tesselhof zag het mannetje met eeil goedig lachje aan, ongeveer zooals een Newfound lander op een keffertje neer ziet. Toen de plech tigheid der voorstelling afgeloopen was, legde de jonge vrouw zwijgend haar hand op den arm vaïi haar cavelier en opende den stoet; die zich door een lange reeks van vorstelijk ingerichte salons naar de eetzaal begaf. De pracht en weelde, die daar heerschten, maakten op graaf Thurna den indruk van een tentoonstelling van buitenge wonen rijkdom en het kwam hem voor dat de jonge vrouw door den eenvoud van haar toilet als het ware tegen al dien glans pro testeerde. Zij droeg een dof wit kleed en een

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1