BUiTElLAli; Gemengde Berichten. ingezonden stukken. Scheepvaartberichten. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Zondag jl. werd uit de gemeente Hoeli dooi den wachtmeester der marechaussees te Ter Neu zen gevankelijk binnengebracht een jongeling, ge naamd M. B. Hij wordt verdacht van den persoon, die hem liefderijk behandelde en in wiens dienst hij was, twee bankbiljetten, ieder groot 60 gulden, te heb ben ontstolen, benevens eenig klein geld. Te Bergen op Zoom hebben zich onder het garnizoen twee gevallen van mazelen voorgedaan Yolgens de N. R. Crt is men in die gemeente algemeen verontwaardigd over het aanranden van een dochtertje van een onlangs overleden kapitein. Het meisje, dat 's avonds van de normaalles huiswaarts keerde, is door iemand, die haar ge- ruimen tijd achtervolgd had, bij de keel gegrepen, terwijl de aanvaller de uitdrukking bezigde: worgen zal ik je." Tengevolge van het slaan met tare boeken en het geschreeuw om hulp was dv c' lendeling genoodzaakt het hazepjtd te kiezen. L'oor de marechaussees wordt een streng onder- rook gedaan. Volgens een ingezonden stuk van den heer T, i' A. Tromp in het Vad. was dit meisje de ■aidsta, 18jarige dochter van mevr. De Korte, die iT n i Dec. op de meest laaghartige wijze des ronds op den publieken weg door een onbekend ••nansperBOOn werd aangevallen en mishandeld. De '-'Ap;.- Tromp zelf ontving eene anonyme bedreiging, arvan de herkomst uit het schrift is op te n. kenterwjjl een familielid van mevr. De K. ee. schrijven ontving, welks inhoud en strekking bereden de waardigheid van een rechtschapen en eerlijk mensch zijn. Verder deelt de heer Tromp mee dat mevrouw De Korte die getuigen zoovele afkeuringswaardige aan vallen,waaraan zij blootstaat, wordt beschouwd als degene die deze treurige zaak aan de publieke opinie heeft onderworpen, daaraan volstrekt geen schuld heeft. Hij schrijft daarover het volgende: „Den Dec. verscheen van een onbekende hand het eerste bericht over deze zaak in een dei- bladen. Den 3cn kruiste mevr. De K. op haar reis naar 's-Hage een schrijven van een der hooge militaire autoriteiten, waarin om inlichtingen werd gevraagd. De reis naar 's Hage werd ondernomen om een poging te doen tot verkrijging van pen sioen; en aan een klacht, hetzij openbare, het zij bij de militaire autoriteiten, werd zelfs niet gedacht. Het spreekt vanzelf, dat op de ge vraagde audiënties het druk besproken couranten bericht ter sprake werd gebracht, en met dit gevolg, dat mevr. De K. officieel werd gevraagd schriftelijk te herhalen, wat zij gezegd had. Hierop d h-.ber zelfs met spoed aangedrongen. I'-d V oscheiden, die het bovenstaande bewijzen, liggen vóór mij. Wjj moeten dus, om tot het volle begrip te in het schrijven van mevr. De K. in een ;kwlen lezen, dat de door haar ingediende yrojtoif klacht is geschied op uitnoodiging verre hooge autoriteiten gewoon zijn »uit vioodigen" van hooger hand." Dt; Amsterdamsche omnibusmaatschappij ver- ,/fo! t rr. het afgeloopen jaar 12.107.333 passagiers 154.830 in 1882. volgens de N. Rott. Crt. heeft de directie der maatschappij Zeeland besloten op nog twee barer stoomschepen electrische verlichting in te voeren. Evenals op de Prinses Marie zal die wijze van verlichting ook worden ingevoerd aan boord der booten Prinses Elisabeth en Prins Hendrik. De 'levering en aanleg der machines en gelei dingen is weêr opgedragen aan de firma Willem Smit en c°. te Slikkerveer. Yolgens de Zwolsche Crt. ia tegen A. Lob- stein, lid der in staat van faillissement verklaarde firma Polak Lobstein te Stad Hardenberg, een bevel van gevangenneming verleend wegens bet maken van valsche handteekeningen onder accep ten, tot een vrij aanzienlijk bedrag. Bij het vernietigen van dynamiet te Noord - wijk aan Zee heeft een onderofficier zich ernstig aan de beide oogen bezeerd, zoodat hij direct per rjjtpig naar het militair hospitaal te Leiden ver voerd is. Da Koophandel Tan Antwerpen schrijftMet zekerheid en met vreugde kunnen wij het Ant- werpsche publiek melden, dat alles beslist is. In de laatste bijeenkomst zijn het ministerie en de commissie van de tentoonstelling het op al de punten eens geworden. Wij mogen derhalve van nu af zeggen, dat de wereldtentoonstelling van Antwerpen in 1885 stel lig en zeker zal tot stand komen. Deze goede tijding dat blijde Nieuwjaarsnieuws zal misschien Woensdag reeds bij omzendbrief door de inrichtingscommissie worden bekend ge maakt, tevens met een oproep aan bet publiek om voor een gedeelte bij te dragen in de samenstel ling van het benoodigd kapitaal. waren vele jaren verloopenzijne bezittingen waren verkocht, zijn naam was vergeten. Daar verscheen eensklaps een jong meisje aan het hof, gravin Eveline Fernay, die door den hertog als nicht erkend werd, en nu vernam men dat prins Hendrik dood was en een dochter had nagelaten. Voor zoover ik weet was haar moeder een Griekin." Lorenzo zat in gepeins verzonken. »Zij zal het zjjnzei hjj, maar zoo zacht dat zijn oom het niet hoorde. „Weet gij ook oom, waarmede prins Hendrik zich in Egypte bezig hield »Nu, met het opsporen van de bronnen van den Nijl en allerlei andere onnutte zaken." Oudheden verzamelen^" vulde de neef lachend aan. »Ja, ja, maar wat bedoelt gij, hebt gij hem gekend Ja." Voordat de graaf zijn verwondering kon te kennen geven, ging de deur open en kwam Cle mentine in het zwart, met een kerkboek in de hand, binnen. >Het is tijd voor de kerk," zei zij met een Tik op de klok. Op den achtergrond ontwaardde men de jongens en Emmy, ook gereed voor de kerk. »'tls waar!" zei graaf Rudolf opstaande, klopte zijn pijp uit en greep naar zijn hoed en a rkboek. >Gaat gij meê, Lorenzo?" »Is de kerk nog onveranderd?" De omzendbrief zal aanduiden voor boeveel, of liever voor hoe weinig die medewerking wordt gevraagd, die met liefde door de bevolking zal worden verleend, dewijl het verwezenlijken der tentoonstelling eene echte bron van fortuin en winst zal zijn voor onze stad. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de nadeelen van de loterij. Het algemeen loterij bestuur heeft aan de collecteurs opgedragen, te rapporteeren tot welke standen en welke classificatie van vermogen hunne spelers meest behooren, alsook of het hun bekend is dat spelers in het nemen van loten verder gaan dan zij zonder nadeel voor hun finaaeieelen toe stand kunnen doen, of zulke personen zich daar door ook in schulden steken, en in 't algemeen of er moreel schadelijke gevolgen van het loterijspel kenbaar zijn. De jaardag van Gambetta's overlijden is Maandag te Parijs door zijne vrienden en partij- genooten herdacht. Sommigen gingen naar Ville d'Avray, zijn woonplaats, andere naar Nice om immortelles op zijn graf te leggen. Een Parijsche moeder tot haar zoontje: »En wat wilt ge voor je Nieuwjaar hebben De jongen: „Een kamertje van afgevaardigden." De moeder „Neen, dat maakt al te veel leven." Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld, dat de troepen, door den Emir uitgezonden om de Mongolen te onderwerpen, in eene hinderlaag zijn gelokt en geheel verslagen. Het standje der Parijsche studenten met de uitgevers van de Cri du penple is nog al kajm afgeloopen. De redacteurs hebben geweigerd te duelleeren daarna nam de vergadering van studen ten de volgende motie aan »De studenten van 1883, vereenigd in eene algemeene vergadering, overwegende dat de redacteurs van de Cri 'dupeuple aan de eer hebben te kort gedaan door de verant woordelijkheid voor hun laster niet op zich te nemen, geven hen aan de algemeene verachting prijs." Gisteren zijn in Zweden de postspaarbanken geopend. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 17—31 December 1883. Lichtkracht Soortelijk gewicht Zwavel koolstof Zwavel waterstof Koolzuur 16.35 kaarsen. 0.405 0.082 grein per M3 gas. 0.000 0.000 2 Januari, des morgens te 8 uren. VerwachtZ. wind. Th erraorae t e r s t an'I f e M d :l e I ba rf?. 1 Jan. 's avonds 11 uren 29 urr. 2 it 's morgens 8 uren 30 gr. 's middasrs 1 uur 38 gr- avonds 5 uren 35 gr. F. Vlissingen. Het stoomschip Soerabaija is heden naar- de buitenhaven gesleept tot regeling der kompassen. De officieele proeftocht is be paald op a. s. Zondag. Na goeden afloop vertrekt het vaartuig direct naar Rotterdam. De reis naar Indië zal aanvangen den 19 Januari a. Slaiis. Voor de levering van schoolmeubelen werd het hoogst ingeschreven door J. P. Koele- man jr, te Middelburg, voor 2357; het laagst door J. C. Opsteegh, te Dordrecht, voor ƒ1261. Arnliean. Aan het station is gisteren avond een beambte door een trein overreden en spoedig daarna overleden. ILomten. Clarke is tot resident in Basuto- land benoemd. S'iirijs. Tricou is te Hué aangekomen. BSei-lijn. Bij de receptie ten hove is niet over politiek gesproken. SSaaïslsBt. Te Dromore hadden oploopen van Orangisten en nationalisten plaats. Door de troepen werd eene botsing voorkomen. Van 23 tot 30 December. Middelburg. Ondertrouwd J. Van den Ende, jm. 28 j. met M. A. Straatman, jd. 27 j. C.Boon- >Ja, natuurlijk, wat zou daaraan veranderd zijn »Dan is het kerkgaan een zaak, waaraan levensgevaar verbonden is." sMallepraat! Zooals zij driehonderd jaar gestaan heeft, zoo staat ze nog zeshonderd en er zou heel wat moeten gebeuren eer ik afbrak wat mijne vaderen gebouwd hebben, om er zoo'n nieuwerwetscb, wit gepleisterd poppenkerkje voor in plaats te zetten." Lorenzo hield met een elegante buiging de deur open, deed haar weer zacht achter de ver- trekkenden dicht en begaf zich, zoodra hij alleen was, naar het hoekvenster dat hij wijd open zette, zoodat de geurige Meilucht naar binnen stroomde. Daarop wierp hij zich lang uit op een lederen sofa, die er dicht bijstond en keek naar buiten. Maar de beukenbosschen veranderden weldra in onafzienbare zandheuvelshet venster werd een met palm begroeide poort en tegen de pilaar stond weer die slanke gestalte in een wit kleed, met een blauwen bournous om, het glanzige haar door een bronskleurigen ring vastgehouden, een rood hoofdtooisel, dat het schoone ovaal van het lieve gelaat zoo voortreffelijk deed uitkomen. En was het niet een vreemd denkbeeld dat die gazel daarginds onder de berken en linden van een Duitsch bosch zou huizen? "Was het mogelijk zich Eveline Eernay voor te stellen zonder den achtergrond van het Nijlland? Eindelijk bracht het klokgelui hem tot bet man, wedr 38 j. met C. Driedijk, jd. 29 j. J. De Jongh, jm. 88 j. met M. Jonasse, wede 34 j. Bevallen: P. C. De Pree, ge'o. Van Lopik, d. P. Kampman, geb. Vos, d. C. Cornelisse, geb. Willemse, z. J. P. Vinke, geb. Wondergem, z. A. W. Holm, geb. Dormaar, d. M. A. Van den Brandeler, geb. Hoogeveen, z. M. C. Augustijn, geb. Dekker, d. C. Augustijn, geb. Augustijn, z. M. C. Leijdekkers, geb. Langeveld, z. S. A. Wanda, geb. Sakko, z. OverledenJ. Meeuwse, z. 48 j. W. B. De Cloedt, man van C. Walraven, 39 j. I. Van Loo, z. 9 m. B. Cadee, wedr van C. Van Venn, 76 j. J. B. Gartman, vrouw van A. Jongepier, 75 j. C. J. W. Klaassen, vrouw van A. Verhoeff, 78 j. C. Bebage, ongeil, z. 20 j. C. Wiebeslagh, wed8 van J. Tiggeloven, 67 j. J. S. Back, d. 15 d. Van 22 tot 29 December. Vlissingen. Bevallen G. A. Gunter, geb. De Geus. d. M. M. De Veij, geb. Geeraards, z. C. T. Bracltx, geb. Gillebért, z. A. H. Dutilh, geb. Schuijlenburg, d. M. De Zomer, geb. Kuiler, z. J. P. J. De Pagter, geb. Jilleba, z. C. C. J. Caclee, geb. Boere, z. S. I). Polij, geb. Meier, z. P. Van Beers, geb. Kools, z. W. C. Rolaff, geb. Croes, d. (levenl.) A. V. Aernouts, geb. Aspeslagh, z. H. W. Maste, geb. Storsbergen, z, J. T. De Vos, geb. Hutchison, cl. Overleden: A. It. Scheffers, z. 1 j. J. J. De Veij, z. 3 d. M. Mondeel, z. 16 d. Goes. Bevallen M. Walrave, geb. Allaart, d. L. Rijnberg, geb. Anthonisse, z. E. Boer, geb. Daniplse, z. J. J. De Kok, geb. Reijerse, d. A. Van Lier, geb. Tavenier, z. J. Le Conté, geb. Schrijver, z. OverledenG. Klemkerke, wedr van P. De Heer, 86 j. J. P. Brusket, d. 7 m. Zierikzee. OverledenA. Missel, wedr 52 j. P. Beuzenberg, man van N. Neerhout, 40 j.H. De Ronde, man van P. Keieman, 40 j. M. Ph. De Koning, vrouw van F. Mouthaan 72 j. (overleden te Colijnsplaat.) Het oude jaar heeft mist en duisternis mede genomen, en '84 heelt met zonneglans zijn intrede gedaan. Zal het nieuwe tijdperk ook helderheid brengen in de politieke vraagstukken Zal het der zon des vredes gelukken de schaduwen van twist en naijver te verjagen Zal het licht des verstands dit jaar meer en meer doordringen tot de onderste lagen der maatschappij, opdat een ieder zich bewust worde te moeten medewerken met 's lands regeering tot heil van den staat? Alle vragen, wier beantwoording in de toekomst ligt, doch aan wier vervulling wij niet mogen wan hopen. Het geloof aan bet licht, dat 1884 ons schijnt te brengen, is reeds een eerste stap op den weg tot vooruitgang. Den staatslieden zij beleid en doorzicht, ons allen trouw toegewenscht aan de goede beginselen. Het gestorven jaar heeft vele onaangename quaesties aan zijn opvolger ter oplossing overge dragen. In de laatste dagen vóór Sylvester werden we weer met geweld herinnerd aan de ontzettende» macht die in vele landen van ons werelddeel de gronden, waarop de maatschappij steunt, poogt om te woelen, en met kracht van wapenen de be staande orde van zaken wil omverwerpen. Het schijnbaar sluimerend nihilisme stak zijn monster- achtigen kop eensklaps naar boven, en vertoonde zich in al zijn leelijkheid aan de ontstelde wereld. De nihilisten, die Rusland's heersclier gedurende het gansche jaar '83 met rust hebben gelaten, teekenden het einde daarvan met een schrikwek kende gebeurtenis. De onder-directeur der geheime politie te Petersburg, Sndeikin, werd vermoord door de nihilisten. Men lette op de verandering in hunne wijze van handelen. De repressieve maatregelen der waakzame politie hebben het ge bruik van dynamiet zeer moeilijk gemaakt, maai de dolken en revolvers blijvenen de fanatieke ontevredenen weten de oogenbliklcen af te wachten om daarvan gebruik te maken. Sndeikin was bij de nihilisten wegens zijne werkzaamheid in de heilige Liga en in Vkeizers lijfwacht zeer gehaat in beide anti-nihilistische lichamen nam hjj een zeer belangrijke plaats in. Maar vooral als tweede directeur der geheime politie was Sndeikin, die eene buitengewone lichamelijke kracht en onge- meene voortvarendheid bezat, voor de nihilisten gevaarlijk. Hij had in de stad verschillende wonin gen onder verschillende namen. Den 28ea werd hij doodgeschoten, en zijn helper zwaar gewond. Eene onmiddellijke aanleiding tot deze gebeur tenis is niet te geven. "Wel wees het herhaaldelijk verschijnen der nihilistische bladen in de laatste maanden op een ongewone werkzaamheidmaar in den grond is het bestaan eener regeering in Rusland een voortdurende uitdaging voor de anar chisten. Na de troonsbestijging van den tegen- tegenwoordige terug. Hij stond op en ging naar het plein om de plekjes van zijn jongensspelen op te zoeken. Des middags kwam de heer Von Steinbach om zijn vronw en kinderen te halen en kennis met zijn neet te maken. Hij was een zeer verstandig man en het is gelukkig dat dit reeds veel zegt want verder valt er niets van hem te zeggen. Na het eten zaten de drie heeren in de kamer van den ouden graaf, terwijl de dames in het salon kousen voor arme kinderen breiden. »Er mag nu van komen wat er wil," zei graaf Rudolf, »mijn testament is gemaakt en ik zeg het vooruitLorenzo krijgt den Doornburg altijd onder voorwaarde dat hij trouwt en hier bljjft wonen." „God spare u nog lang, beste oom, gij zijt pas een krasse zestiger. Denk nog aan geen est ament," zei Lorenzo vroolijk. t 'Pordt vervolgd.) woordigen heersclier stelden zij zich tevreden met wachten. „Indien hij binnen eenigen tijd eene constitutie geeft of zelfs neiging toont zich door liberale raadgevers te omringen, dan zal hij niet sterven, anders" zoo luidden hunne geheime proclamaties, en de weken gingen voorbij. De dag der kroning kwam en gingde jonge keizer waagde het onder zijn volk te verschijnen. De nihilisten deden niets van zich hooren. Maar nu weten wij, dat de samenzweerders buiten de Sibe rische dorpen en de cellen der Russische gevan genissen nog altijd leven. Wat moet er gedaan worden Het is moeilijk te zien, hoe de flinkste en verstandigste heerscher het zoude moeten aanleggen, om de Russische maatschappij te redden. Keizer Alexander is die-man misschien niet, maar stellig meent hij 'tgoed. Hij zoude liever de vader van zijn volk zijn dan de tyran, maar hij is aan handen en voeten gebonden door de wreede noodzakelijkheid zijner positie. Als hij droomt van het verleenen van constitutioneele vrijheden tot zekere hoogte, dan zoekt het conservatieve element onder zijn raad zijne plannen te verijdelen. Het is Rusland's vloek, dat tusschen den hnlpeloo- zen, wel weenenden despoot op den troon en het hulpelooze, lijdende volk in het gansche land zoo vele onbarmhartige ambtenaren en wanhopige samenzweerders staan. Het jaar '84 krijgt ook bet Chineesch-Pransche vraagstuk ter oplossing. Aan hetgeen wij daar omtrent meedeelden kunnen wij thans nadere bijzonderheden voegen over de inneming van Sontay, bijzonderheden die aan de New York Herald zijn ontleend. Het totale verlies aan den Eranschen kant was, volgens dit bericht, 230, van welken 75 dooden, en het verlies van den vijand is niet met eenige zekerheid na te gaan. De Turco's weerden zich als zinneloozen een com pagnie van 140 man wierp zich op de versterkingen en liet zich niet weerhouden tot het bevel dooi de officieren was gegeven. Nadat de verschansin gen genomen waren, verliet de vijand Sontay. Dit geschiedde in den nacht van 16 December. Den volgenden morgen trokken de Franschen met geschouderd geweer binnen. Het politieke nieuws kan, na een dag van Nieuwjaars-recepties en in een tijd van vacantie voor de meeste parlementen, niet dan scbaarsch zijn. Toch valt er uit Spanje nog belangrijks genoeg te melden. De commissie, belast met de redactie van het adres van antwoord op de troon rede, heelt eene zitting gehouden, waarin de heer Sagasta categorisch heeft verklaard het programma van het ministerie niet te kunnen aannemen wat betreft de quaesties van grondwetsherziening en algemeen stemrecht. Van zijn kant verzekerde de minister-president, de heer Posada Herrera, dat hij niet verder kon gaan op den weg van verzoening en dat de troonrede moest beschouwd worden als de laatste der concessies van de dynastieke linkerzijde. Het conflict, dat reeds dreigde sedert de bijeenkomst der Cortes, is dus een feit. Na de feestelijkheden van Nieuwjaar zal het in het parlement uitbreken. Dan zal het ministerie aan koning Alphonsus de ontbinding der Cortes vragen, of altredenwant de meerder heid is stellig op de hand van den heer Sagasta, Mijnheer de Redacteur Beleefdelijk verzoek ik een plaatsje in uw blad om den geachten schrijver van het ingezonden stuk in de courant van 26 December uit te noo- digen een goed middel aan de hand te doen om een ambtenaar, die ongeveer 40 jaar oud en thans nog geen lid van een verzekeringmaatschappij is, aangezien hij er ten tijde van zijn huwelijk zoo weinig goeds van meende gehoord te hebben kinders heeft en geen groot inkomen, tegen eene matige jaarlijksche bijdrage aan zijne echtgenoote hij onverhoopt overlijden eene matige som te verzekeren. Aan eene jaarlijksche matige uitkee- ring wordt echter de voorkeur gegeven. Toegegeven dat ik tot heden egoïst geweest ben, ik ben voor verbetering vatbaar en zou zeer dank baar zijn eene solide maatschappij te kennen, waarbij met inachtneming van het matige eene uitkeering zeker is. Ik ben als voorstander van verzekering te win nen, mits het lidmaatschap mij mogelijk voorkomt en de uitkeering verzekerd is, met aanhaling van doorslaande bewijzen. Ik stel mij een voldoend antwoord van X.,voor? al was het dan ook voorloopig slechts aangaande bestaande solide maatschappijen. Z. Ter Neuzen, Dec. 1883. Vlissing-en, 1 Jan. Bij den heer Ch. De Groof, eigenaar en reeder van de Ned. driemast schoener Louise, kapt. H. Bruijn, van Memel naar Middelburg vertrokken, is bericht ontvangen dat te Danzig eene flesch is aangespoeld, bevattende twee nota's. De eene, met inkt geschrevenwa3 van den volgenden inhoud »ln den nacht van 23 Dcc. zijn wij in nood indebogt van Danzigalle zeilen zijn weg, wij moeien stranden." Waaronder volgen de namen der opvarenden, zeven in getal. Het andere briefje, met potlood en blijkbaar in agitatie geschreven, luidde Op '23 Dec., diep in nood in de logt van Danzig, waarop volgt afscheid van vrouw en kinderen voor eeuwig. (get.) H. Bruun. Omtrent het lot der bemanning van dat schip is alzoo weinig redelijke twijfel meer over. Onder de verongelukten zijn vijf Vlissingers, nl. een gehuwd persoon, vader van vier jonge kinderen, en vier jonge lieden, ingezetenen dezer gemeente. k'

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2