N° 2 127e Jaargang. 1884. Donderdag 3 Januari. Graaf Lorenzo. Middelburg 2 Januari. FEUILLETON. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Roman van Ursula v. Manteuffel. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. MIDDELBIIRGSCHE COURAIMT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Vexj Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité élrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones, opvolger Met 1 Januari is den binnenloods M. Van Boven, te Vlissingen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den loodsdienst verleend, met betuiging van hooge tevredenheid over diens ijver en loffelijk gedrag, gedurende 46 jaren dienst aan den dag gelegd, en met toekenning van pensioen. Benoemd tot binnenloods te Vlissingen de hulp- binnenloods J. Kortenbout. "STerselte 2 Jan. Het telegraafkantoor alhier behandelde in Dec. 11. 902 telegrammen. Er werden nl. verzonden 195, ontvangen 694 en doorgezonden 13 telegrammen. In het geheele aar 1883 werden 6235 telegrammen behandeld. Met 1 Januari is als verantwoordelijk redacteur en deelgenoot in de exploitatie van de Goesche courant opgetreden de heer Ph. M. Van der Mandere, Men schrijft ons uit Tholen Volgens het laatste nommer der Tlioolsche cou rant zou er uitzicht bestaan tot wegsverbeteriug met vlasafval (liemen). Hoezeer ook wegsverbetering op dit eiland lang geen overtollige zaak is, mag toch betwijfeld worden of met dien afval een goede kunst- of harde weg zou verkregen worden. Indien het waar blijft dat „langzame" verrotting toch ook aanleiding geeft tot „zekere," zou het zelfs niet raadzaam zijn zijne tente op te slaan op den door liemen gedempten put, zooals die volgens de Tlioolsche courant hier bestaat. Ter fVeuzeii, 31 Dec. De heer J. Scheele Dz., alhier, is aangesteld tot tijdelijk gemeente bouwmeester, tegen een jaarlijksck salaris van 400. Men zou raeenen, dat voor de onderzoekingen en inspectiën naar aanleiding van de internatio nale conventie tot wering der druifluis, de plant kundigen, de boomkweekers, in 't algemeen, zij, die met den wijnstok bekend zijn, de aangewezen personen moesten wezen. De minister van water staat heeft daar anders over gedacht. Onder de 28 door hem aangewezen „officieele deskundigen" zijn er slechts 9, wier betrekking medebrengt, dat zij met de plantkunde min of meer bekend moeten zijn. Er zijn daarentegen 16 veeartsen onder, waarnaar bij voorkeur schijnt te zijn uitgezien, want zelfs te Wageningen, de zetel der rijksland bouwschool, is een veearts aangewezen. Is dat geschied, omdat de phylloxera een dier is Toch raadpleegt men, als een plantsoen dooi den iepenspintkever toch ook een dier is aangepast, geen veearts. Evenmin als wanneer het drinkwater door infusoria ook al weder dieren verontreinigd is. Voor wie soms in den waan mochten verkeeren, dat de phylloxera een stuk vee is, dat afgezonderd DERDE HOOFDSTUK. EvelineEveline 1 Een kind met de zacht schitterende oogen van het Zuiden verrijst voor Lorenzo's oog. Zij zit op den rand van een put, door waaierpalmen overschaduwd. De kleine voetjes, in rood lederen muiltjes gestoken, komen onder het lange, witte kleed te voorschijn; de smalle, bruine hand wenkt totdat hij naderbij komt en dan ziet hem dat lieve gelaat smeekende aan en zij roept met gevouwen handen i »Een lied 1 een lied! O! maar éen lied op de viool." Ja, zij was slechts een kind en hij had haar lief, zooals een broeder zijn jonger zusje, maar van al de schoone, geestige vrouwen, die hij heeft leeren kennen, bezat er geen enkele zooveel gevoel, had er niet een de sprookjes, die hij haar op de viool verhaalde, zóo goed begrepen en verklaard als zij. En wanneer hij soms zoo bitter kon lachen of met een spottend gelaat zulke zonderlinge dingen zeggen, dan placht zij op te springen, den arm om zijn hals te leggen en zijn wangen te streelen, als wilde zij die uitdrukking, die haar piet beviel, wegstrijken en gelukte haar dat niet, of afgemaakt moet worden door de heeren vee artsen, herinneren wij, dat de druifluis slechts angs microscopischen weg te ontdekken valt, (Arnh. Crt De Zwolsche courant deelt mee dat velen te Zwolle zich nog wel den nieuwen minister van koloniën herinneren uit zijne jonge jaren, en hoe hij op zijn 17c jaar voor het examen van surnu merair bij de registratie „klaar" geacht werd, maar tot zijn 18e jaar wachtte en inmiddels »de wet op het notarisambt" uitgaf, die spoedig werd uit verkocht en nog steeds als een der beste werken over dit vak geroemd wordt. De burgemeester van Dordrecht, mr Gr. A. De Raadt, is Maandag overleden. Gedurende 22 jaren stond hij aan het hoofd der gemeente, wier be langen hij steeds met ijver en nauwgezetheid behartigde. Sedert 1871 was hij lid der eerste en vóór dien tijd jaren lang lid der tweede kamer. Den heer mr G. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, is namens 644 ingezetenen een album met handteekeningen aangeboden, terwijl hem later een medaille met zijne buste erop, zal worden overhandigd, een en ander als bewijs van hulde voor de uitnemende en waardige wijze, waar op hij vooral tijdens de tentoonstelling, de hoofdstad vertegenwoordigde tegenover vorstelijke personen, regeering, landgenooten en vreemdelingen. De oud-gouverneur-generaal van N.-L, de heer Loudon moet ernstig ziek zijn. Het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van en met 21 October jl. en tot en met 5 Nov., bevat de volgende berichten. De aanhoudende tioepenhewegingen, welke ook in het tijdvak, waarover dit verslag loopt, plaats hadden, leidden tot het resultaat, dat de meesse vijandelijke benden de XXII Moekims verlieten. Aanvankelijk scheen het dat zij zich in de IX Moekims hadden teruggetrokken, waarom dit ge bied den 3en Nov. gelijktijdig van verschillende kanten door militaire patrouilles werd doorkruist. Ook daar mocht echter geen spoor van vijan delijke benden worden gevonden. Alleen werden vele verdachte Atjehers gearresteerd, die daar niet te hnis behoorden en bun identiteit niet konden bewijzen, terwijl in verscheidene kampongs wapens werden buitgemaakt. Op den 5en Nov. bielden zich nog slechts en kele kleine benden in Groot-Atjeh op. Tengkoe Di Tirou zelf heette naar Moeroeë teruggekeerd te zijn. De politie was gedurende bet hooger vermelde tijdvak bijzonder gelukkig. Den 27,ten October arresteerde zij in kampong Djawa twee met klewangs, rentjongs en pistolen gewapende Atjehera, die daar getracht hadden eenige sapi's te rooven. Een dezer roovers bad vroeger bjj de districtspolitie van Panglima Tibang dan vulden zich hare oogen met tranen en fluis terde zij »0 niet zoo treurig zijn, comte Lorenzo, niet zoo treurig zijn." Dat was Eveline geweest. Zij was als een Mignon op zijn levensweg ge komen en verdwenen. Onbewust sluimerde er een altoosdurend verlangen naar een wederzien n zijn borst. VIERDE HOOFDSTUK. Toen graaf Lorenzo den anderen morgen zeer laat in de ontbijtkamer kwam, vond hjj nog slechts zijn oom die, de courant op een armslengte van zich afhoudende, met bijzondere belangstelling een artikel zat te lezen. »Heeit het naburige vorstendom Turkije den oorlog verklaard vroeg zijn neef lachend. »Hoor eens, Lorenzo, daar hebt gij ons geen woord van verteld," riep de oude graaf, half boos, terwijl bij tevens een traan wegpinkte. „Ik was tot mijn leedwezen niet bij den ministerraad tegenwoordig." „Waarvan praat ge toch Daar! lees dit!" Lorenzo nam de courant en zijn oog viel terstond op een artikel met groote letters. Baron Tesselhof dankte den opofferenden held uit naam der bewo ners van Angerode, Bncherberg en Fiirstenrode voor het grootsche reddingswerk, Mohamad gediend en was toen met medeneming van zijn geweer weggeloopen. Verder werden nog door baar bij Penajoung opgevat een Boeginees, vermoedelijk een gedeser teerd militair, die daar kwam om een paard te stelen, en een acht jaren geleden gedroste dwang arbeider en te A.nagaloeng twee gedeserteerde matrozen, de een afkomstig van Zr. Ms. kruiser Koningin Emma, de ander van een kruisboot. Den 28"ten bad een patrouille gewapende poli tiedienaren een ontmoeting met een kleine vijan delijke bende bij kampong Tandjong, tussohen Kota-Radja en Lambaroe. De bende sloeg onmid dellijk op de vlucht met achterlating van het lijk van haar aanvoerder. Bij onderzoek bleek de gedoodo te zijn de beruchte Pang Abas van kam pong Grot (XXII Moekims), dezelfde die indertijd met eenige andere arrestanten uit de gevangenis te Kota-Radja had weten te ontkomen. Noord- en Ooslkust. Het belangrijkste feit in deze afdeeling was de onderwerping van Toekoe Rie van Leboe. Vroeger was dit landschap een onderhoorigheid van Passangan en daar het vlak boven Kloempang Doea ligt, zag Toekoe Tjihik van Passangan zich altijd de gelegenheid geopend om van daaruit het hem vijandige Kloempang Doea te bestoken. Door het verbond, thans tusschen Toekoe Rie van Leboe en Toengkoe Bintara Setia Moeda van Kloempang Doea gesloten, zijn verdere rustverstoringen van de zijde van Passangan minder te vreezen. Te Segli was de toestand nog al bevredigend. Alleen werden bij de inning van het gouverne mentsaandeel in de peperhassil eenige moeielijk- heden ondervonden. De houding van den Radja van Gedong liet weder te wenschen over, zoodat het toepassen van maatregelen van bedwang andermaal in overweging moest worden genomen. Toekoe Eadja Moeda Nja Poetih van Telok- Boeboen bracht bij het bestuur klachten in over de onrechtvaardige wijze, waarop het gezag over dat landschapje hem door den ook ons vjjandigen Toekoe Inam Moeda van Tenom was ontnomen. Aangezien hij de wettige Hoeloebalang van Telok-Boeboen bleek te zijn, werd hij door het bestuur in zijn gezag hersteld Den lcn Nov. werd de cholera-epidemie in Groot- Atjeh geweken verklaard. Sedert een tiental dagen waren geen choleralijders meer in het hos pitaal opgenomen geworden. Enkele gevallen van pokken deden zich voor. Drie lijders aan die ziekte werden in het hospitaal verpleegd. De toestand der gewonden was over het algemeen gunstig. kabinet des konings. Benoemd tot referendaris bij hot kabinet des konings, mr J. A. H. baron Van Znylen van Nyevelt, thans commies bij het kabinet. belastingen. Aan jhr. W. II. Teding van Berkhout, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en ace. te Apeldoorn, behoudens aanspraak op pensioen. Lorenzo wierp de courant driftig op tafel en bromde iets van: »Domme ezel!" »Nu vroeg zijn oom. „Hé die man maakt mij zenuwachtig. Ik kan alles verdragen behalve zondigen tegen den goeden smaak en als ik nu pleizier heb gehad om een paar half verdronken oude wijven aan wal te halen, moest men daarover het stilzwijgen bewaren." Hij stond op en trad aan het venster, waar hij het geheele dal kon overzien. Aan zijne voeten strekte zich langs de helling een wildernis van rozen uit, die rotspunten, steenbrokken en laag geboomte overdekte. Als een zilveren lint slingerde een beekje door het dal en daarachter verhieven zich de golvende lijnen der heuvelen, totdat zij zich in een blauwachtigen nevel verloren, waar- tusscben huizen en kerken als witte stipjes blonken, Lorenzo nam een verrekijker, die nog op dezelfde plaats stond als voor zeventien jaar, draaide hem uit en vroeg, zonder zich om te keeren. »In welke richting ligt dat Fiirstenrode ei genlijk »Den Beukenburg kent gij natuurlijk Nu het ligt vlak aan den voet daarvan," antwoordde de graaf, »een fraaie, uitgestrekte bezitting, die de hertog graag zou willen hebben, maar Tesselhof wil er niet van afstappen. En ik kan het hem niet kwalijk nemenzijn vader heeft haar voor hem gekocht, geld heeft hij in overvloed en het vorstenleven behaagt hem. Maar laat uw koffie toch niet koud worden, Lorenzo. Dat behoeft gjj kerkdienst. Een pensioen verleend van f 504 aan F. Van Dijk, eervol ontslagen pastoor der R. C. parochie te Zeeland (Noord-Brabant). De nieuwe school te Ritthem zal zoo meldt men ons in het begin van deze maand in gebruik gesteld worden. Het gebouw voldoet in- en uit wendig aan de strenge eischen van onzen tijd. Achter het gebouw bevindt zich zelfs eene half overdekte speelplaats. De nieuwe onderwijzerswoning, in oud Holland- schen stijl opgetrokken, maakt mede een prettigen indruk. Ons dunkt dat de oude Ritthemsche schoolmeesters in hunne graven zich zullen om- keeren, wanneer hun opvolger eenmaal in zulk een sierlijk, villaachtig huis zijne intrede doet. De nieuwe consistoriekamer aldaar is reeds eenigen tijd in gebruik. Dit ruime, doelmatige en nette gebouw ziet er keurig uit en wanneer de nieuwe meubelen in de kamer zullen prijken, kunnen we ons niet voorstellen, dat ergens in Walcheren cathechisanten in aangenamer omgeving godsdienstonderwijs zullen ontvangen. Tevens is men in die gemeente begonnen met het oude schoolgebouw in te richten tot een ge meentehuis met raads- en burgemeesterskamer, benevens secretarie. Beroepen te Holijsloot c. a. de heer J. H. Van 'tHoff, cand. te Vlissingen, en te Kleverskerke de heer L. M. Van Noppen, cand. te Wissekerke. Volgens het W. v. li. R. zal ook voor den Hoogen Raad de heer mr J. A. Levy den lieer Roland Holst in de bekende eedsquaestie ver- i dedigen. I Tegen het arrest van bet gerechtshof te Arn hem van 24 November jl. heeft de adv.-generaal Sandberg namens den procureur-generaal zijne bezwr.ren te kennen gegeven in eene beknopte memorie van cassatie. Het eenig middel van cassatie, door den adv.-gen. geformuleerd, beet: schending van art. 183, in verband met 179 en 180 van het Wetboek van Strafvordering. De proc.-gen. bij het gerechtshof te Arnhem acht de bij voornoemd arrest gehuldigde leer in strijd met de gevestigde jurisprudentie van den Hoogen Raad, met de arresten van 9 Juni 1846, 11 Maart 1859 en 1 Augustus 1862. Waar een geschilpunt zoo herhaaldelijk in denzelfden zin door den Hoogen Raad is beslist, meent de proc.-gen. bij het gerechtshof te Arnhem zich tot wederlegging van het daarmede strijdig arrest van dat hof te mogen bepalen tot eene korte herinnering aan en verwijzing naar de „oude constante" jurispru dentie. niet te doen" en hij zag met welgevallen naar het flinke gezonde gelaat van zijn neef, die weer aan tafel plaats nam. ïlk kan mij maar niet herinneren aan wie dat Fiirstenrode vroeger behoorde." »Wel aan dien ongelukkigen prins Hendrik, den neef van den hertog. Die geschiedenis kent ge toch wel »Neen, ik weet er niets van. Maar ik ge loof dat Clementine er gisteren iets van zei." „De zaak was deze Prins Hendrik had een ongeluk gehad. Hij, de beste en beminnelijkste mensch ter wereld, schoot in een aanval van onverklaarbare drift zijn vriend, majoor Falkner, neer Fataal 1" zei Lerenzo, de schouders ophalend, ïJa, dat was het. In het gewone leven was er geen beter, zachtaardiger mensch, maar het was of hij op dat oogenblik zijn verstand kwijt was. Die zaak heeft indertijd veel kwaad bloed gezet, want de hertog liet zijn neef, om hem te redden, krankzinnig verklaren en deze verdween in een gesticht. Zoo ge heel ten onrechte was het niet, want door verdriet en berouw waren zijne geestvermogens in een beden- kelijken toestand gebracht. Nadat bij pro forma eenigen tijd in het gesticht geweest was. verliet hij Europa en woonde verder te Caïro onder den naam van comte Fernay Lorenzo liet van verbazing zijn lepel vallen. „Dat wordt interessant oom, verder, verder Stilik vertel geregeld. Urban scbenk den graal nog eens in, Dus, comte Fernay, Ja. Et

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1