N° 308. 126® Jaargang. 1883. Maandag 31 December. Laatste Berichten. Uil boolde van den Nieuw jaarsdag zal deze courant Dinsdag den len Januari niet worden uitgegeven. Middelburg 29 December. Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten, Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Marine en Leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. MIDDELBUGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Benoemd tot minister van koloniën de heer J. P Sprenger Yan Eijk, lid van den raad van Ned.-Indië. Men schrijft ons uit Den Haag Nog steeds zijn wij zonder tractaat van handel en scheepvaart met Frankrijk. Dat onze handel en scheepvaart, thans getroffen door het buiten sporig hoog Fransch Tarif generallijden onder het gemis van zoodanig tractaat va.lt niet te be twijfelen. De ondervinding heeft daaromtrent reeds voldoende uitspraak gedaan. Het laat zich aanzien dat, blijven de omstan digheden onveranderd, de Fransche regeering moeilijk tot concessies zal zijn te dwingen. Ons belastingstelsel en onze handelswetgeving brengen mede dat Frankrijk op dit oogenblik weinig nadeel van den toestand ondervindt, ter wijl ons land weinig voordeelen heeft aan te bie den als compensatie voor de niet toepassing van het Tarif general op producten, uit Nederland aangevoerd Toch staan wij ni»t geheel machteloos tegen óver -Frankrijk, indien wij sleehts verkiezen van de wapens gebruik te maken die wij bezitten. Die beide wapens zijn verhooging van den wijnaccijns en intrekking van het tractaat tot be scherming van den letterkundigen eigendom. Ik weetook de Midd. Ct. heeft destijds over die twee middelen in ongunstigen zin geschreven; »men moet," zoo schreef eens hare redactie, zelfs in vraagstukken van dien aard, zijn waar digheid bewaren". Maar ik wijs er nadrukkelijk op dat ik slechts, door den drang der omstandig heden, als het ware genoodzaakt, die beide mid delen wil aangrijpen. Frankrijk achtte bet niet beneden zijn waardig heid om zooveel mogelijk in zijn eigen belang te vorderen en zeer weinig aan onze wenschen te gemoet te komen. Moeten wij nu steeds aan zijne eischen gehoor geven en ons als het ware laten binden Voor onze schatkist zoude een verhooging van den wijnaccijns niet onwelkom wezen wijn is een uitstekend voorwerp van belasting, en ver hooging zou in de tegenwoordige omstandigheden wel in de eerste plaats in aanmerking kunnen komen. De eenig denkbare reden, waarom die accijns niet verhoogd wordt, is onze verhouding met Frankrijk. Welnu zou een krachtige waar schuwing van onze regeering aan die van Frank rijk, dat een voorstel tot verhooging van den accijns zal worden ingediend, niet een krachtig middel zijn om tot concessies van die zijde te geraken En niet minder krachtig is het tweede wapen. Ik houd mij overtuigd dat, zoodra men in ons land begint met het nadrukken van een paar Fransche werken, er van de zijde der uitge vers in Frankrijk een storm zou opgaan, die de regeering wel dwingen zou om nader met ons in overleg te treden. Men weet welk een ernstige concurrenten de Engelsche uitgevers hebben in Tauchnitz en in hunne Amerikaansche confrères. Ook Fransche romans worden door de gansche wereld gelezen; een dergelijke concurrentie met de Parijsche uit gevers zou een zeer gevoelig verlies hun kunnen berokkenen. Tot nu toe hebben de Nederlandsche uitgevers zich van het nadrukken onthouden, omdat dit minder fair wordt geacht. Doch deze bedenking behoeft m i. in dit speciale geval niet te wegen daar niet zoozeer winstbejag als vaderlandsliefde het motief der handeling zou zijn. Ik zou derhalve meenen dat onze regeering wel zou doen met het tractaat op te zeggen; en ik houd mij overtuigd dat wij spoedig op den goe den weg waren om een beier en voordeeliger handelstractaat te sluiten dan in 1882 het geval was. Be Standaard betreedt een gevaarlijk terrein. (Als bewijs tegen de stelling dat het tooneel den smaak veredelen, beteren en hoogeren zin opwek ken moet, haalt bet aan liet bijzonder leven van Sara Bernhardt, om ten slotte uit te roepen. »En dat is nu de prima donna, de getrouwde vrouw, de fijn gemanierde uit dezen door het tooneel in smaak veredelden personenkring Wij zijn het volkomen eens met het blad dat het tooneel niet altijd meewerkt tot veredeling, doch dat is niet de schuld van het tooneel maar van bijomstandigheden die nog moeten worden weggenomen, wil dat doel worden bereikt. Wij erkennen ook dat er onder de priesters en pries teressen van het tooneel begrippen omtrent zede lijkheid beerschen, waarmee wij ons niet kunnen vereenigen en die wij liever anders zouden wen- scben. Maar er zijn ook onder hen die eerbied verdienen voor hun levenswandelen als de Stan daard, groot voorstander van de kerk, het bijzonder leven van die personen gaat aantasten, dan geeft het blad van zelf aanleiding tot de vraagzijn dan allen die in die kerk als voorgangers optre den vlekkeloos Laat ons dat terrein liever maar niet betreden, want daarop zou men zoo menig punt van verge lijking aantreffen. Toch is er onderscheid. Wie als voorganger eener kerkelijke gemeente eene buitensporigheid begaat zoekt vaak in de zwakheid des vleesobes of in de bekeering gemakkelijke middelen tot verschooning. Zij, die het tooneel als bun werk kring kozen, hebben ten minste de verdienste van zoo oprecht te zijn om voor hunne afdwalingen geen schijnheilige gronden aan te voeren. De heer A. L. J. Goethals te Middelburg is door Ged. staten van Zeeland benoemd tot prov. vee arts 3le klasse op Noord-Beveland, ter standplaats Cortgene. Middelburg zal ook het voorrecht hebben kennis te maken met den zoo gevierden schrijver en spreker Justus Yan Maurik jr. Den 27en Februari zal bij alhier optreden in het departement der Maatschappij tot nut van Algemeen. Zooals gisteren onder laatste berichten gemeld werd bevat de St. Ct. een kon. besluit, van den 20eB December 1883, tot schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Veere, van 7 December 1883, betreffende den verkoop van den aan die gemeente toebehoorenden beker van Maximiliaan van Bourgondie. Bij dit besluit is overwogen dat, gedurende bet onderzoek van de vraag of het besluit met de wet of het algemeen belang strijdt, zijn in-werking- treden behoort te worden voorkomen en voor noemd besluit van den gemeenteraad van Veere tot 1 Maart 1884 geschorst. iiaureiis 29 Dec. Ter vervanging van wijlen den heer Jan Den Boeft, is Vrijdag dooi den gemeenteraad tot wethouder benoemd de heer Jacobus Den Boeft die zich deze benoeming beeft laten welgevallen. WisseUerkc, 29 Dec. Donderdag gaf Oefening kweekt Kennis haar tweede opvoering van dezen winter. De wijze, waarop de beide stukken Oudejaarsavond en Jochem Uilenspiegel werden vertoond, getuigt zóo onwedersprekelijk voor de uitstekende leiding, die de spelers ont vangen van hun ouden maar flinken mentor, en voor den ijver, die henzei ven bezielt, dat het be staan onzer rederijkerskamer gevestigd en haar bloei verzekerd mag worden geacht. Zij beeft recht op den steun en de waardeering van alle gemeent enaren, Ter Neuzen, 28 Dec. Aan het nu sedert Ij jaar hier bestaande ziekenfonds sluiten zich bij voortduring leden aan. Aangevangen met 140 deelnemers, is dit getal nu reeds geklommen tot 450. De contributie bedraagt slechts 10 cent per week, waarvoor men, bij ziekte, genees- en heel kundige hulp met geneesmiddelen geniet, alsook geldelijke tegemoetkoming voor verloskundige hulp en voor het geval een lid, hoofd van een gezin, langer dan 14 dagen ziek is. Echtgenooten, beiden leden zijnde, genieten ook genees- en heelkundige hulp en geneesmiddelen voor hunne, bij hen inwo nende kinderen tot den ouderdom van 12 jaren. Opgericht door de bemoeiing van de alhier gevestigde Vereeniging tot bevordering der belangen Van Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft die vereeniging daarmede een goed werk verricht. Dagelijks ziet men dan ook hoe er velen toetreden, die vroeger daartegen een vooroordeel hadden. üf. .Taxisfeen, 28 Dec. Wordt overal veel gedaan om goede kunstwegen te verkrijgen, of om bestaande in goeden toestand te houden, de gristweg over den dijk langs den Ferdinandus- polder ligt als verlaten en is niet meer als kunst- baan te herkennen. De ingelanden, voor het meerendeel Belgen, dïe, in plaats van polderbe lasting. te moeten betalen, jaarlijks een mooi som metje uit de opbrengst der poldereigendommen trekken, hebben aan den weg reeds sedert eenige jaren nagenoeg niets meer verricht. Deze weg is een gedeelte van den indertijd aangelegden kunstweg Axel- Hulst, die een hoofd verbinding is tusschen de kom der gemeenten Axel, Sas van Gent, West- en Zuiddorpe, Over slag en Koewacht met Hulst. (ïroede, 28 Dec. Gisterenavond gaf de zangvereeniging Q. E. G. alhier hare tweede openbare uitvoering, die door meer dan 200 leden en andere belangstellenden werd bijgewoond. De uitvoering der zangstukken bewees dat de jeugdige vereeniging in kracht wint en een sieraad van ons gewest belooft te wordenonder meer mag de uitvoering van Jong Holland, solo met koor, uitstekend genoemd worden. Het programma werd afgewisseld door vier nommers voor piano, die wij te danken hadden aan de welwillende mede werking van dilettanten. Door bet voorloopig bestuur der Nederlandsche Pensioenvereeniging voor Werklieden zijn aan de afdeelingen en aan verschillende belangstellenden rondgezonden de ontwerp-statuten van bet Neder- landsch Werkliedenfonds, (gevolgd door uittreksels uit de tarieven) en van bet daarbij behoorend waarborgfonds, beide bewerkt door de commissie, die de Nederlandsche pensioenvereeniging tot stand bracht. Omtrent de grondslagen en de inrichting van deze fondsen zal liet jaarboekje voor de statistiek over 1883, dat nog niet is verschenen, eenige mededeelingen bevatten. Het voorloopig bestuur heeft tevens bericht ge geven van de oprichting van 17 afdeelingen met ongeveer 650 leden en wacht van meerdere zijden nog beslissend bericht aangaande de oprichting va.n andere afdeelingen. Het deed voorts bij afzonderlijke circulaire een beroep op de belangstelling van verschillende personen en plaatsen, waar tot de vorming eener afdeeling het initiatief nog niet is genomen. Het bestuur is voornemens in Februari eene algemeene vergadering der Nederlandsche pensi oenvereeniging te beleggen, waarop dan de statu ten der fondsen zullen besproken worden en tevens zal bepaald worden hoe deze in werking zullen worden gebracht. Het secretariaat van het voorloopig bestuur is door mr I. R. A. Cort van der Linden nedergelegd en wordt tijdelijk waargenomen door dl- J. Th. Mouton, te 's Gravenhage. Gisteren kwamen iri Odeon te Amsterdam een vijftigtal directeuren van Amsterdamsche brand- assurantie-maatschappijen en agenten van elders gevestigde compagnieën bijeenteneinde de oprichting te bespreken van een reddingskorps, geschoeid op de leest van Salvctge-companies te Londen en New-York. Het doel van het Amsterdamsche reddingskorps zal zijn het behartigen der belangen van assura deuren bij brand. Er bestaan uitstekende voorbeelden te Londen en te New-York. De maatschappijen van verzekering betalen gaarne de kosten van organisatie en onderhoud, overtuigd door de ondervinding, dat deze uitgaven ten slotte ruimschoots worden vergoed. Al de aanwezigen verklaarden zich in beginsel voor het plan, waarna eene commissie benoemd werd om de mogelijkheid te onderzoeken van het tot stand komen der aanhangige zaak. Tot dien einde zal zij zich ten eerste verstaan met het dagelijkscli bestuur, om zich te vergewissen in hoeverre zij op den ontbeerlijken steun van brandweer en politie zal mogen rekenen. De uitslag van haar onderzoek zal zjj in een tweede vergadering mededeelen. min. depart. Benoemd bij het departement van justitie: tot commies It. baron Van Reede van Ondtshoorn, thans ndjunctcommies; tot adjunctcommies W. J. Pontier, thans eerste klerk. Aan J. A. De Bergli, is op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van adjunctcommies hij het dep. van financiën. onderwijs. Aan E. Th. Borle, geboren te St. Imier (Zwitserland), is, mits hij overigens aan de daartoe hij de wet gevorde vereischten voldoe vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, j Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. J. H. Grone- man, als Ieeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen. De luit. t/z. 1® kl. J. Dalen, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt op non activiteit gesteld. De luit t'z. 2e kl. G. F. G. Gobius dienen de aan boord van Zr. Ms. artillerie instructiescbip Het Loo, wordt, in stede van op non-activiteit gesteld, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld C. W., 17 jaar, arbeider te Sluis, wegens mishandeling tot f 12 boete. D. D., 36 j., te Groede, wegen9 dief stal tot een maand cel. J. H., 12 j., te Colijnsplaat, wegens mishandeling tot twee dagen cel. D. V. huisv. van II. B. 38 j. en C. C. A., hnisv. van A. De K. 21 j., beiden te Goes, wegens onderlinge mishandeling ieder lot f8 botte. L. C., 9 j. en F. O. 10 j., beiden te Goes, wegens diefstal ieder tot drie dagen gev. P_ K., 12 j., P. D., 10 j. en P. M., 11 j., allen te Vrouwe polder, wegens mishandeling ieder tot f3 boete en H. B. 18 j., wagenmaker te Hulst wegens diefstal tot een maand cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken is M. C. B., 37 j. te Steenbergen, be klaagd van diefstal, evenals J. v. d. D., 17 j., arbeider te Hpinkenszand, appellant van een vODnis van het kan tongerecht te Goes, waarbij hij wegens overtreding der jachtwet is veroordeeld tot eene geldboete van f30, subs. 5 dagen gev. Het in eersten aanleg gewezen vonnis is dus vernietigd. Te Borssele kwam Vrijdag een geval van mazelen voor onder de polderwerkers, die de inlaagkade maken. De betrokken persoon behoort te Ellewoutsdijk te huis en hij keerde dien dag naar zijn woning terug. In laatstgemelde gemeente zijn de mazelen sterk aan 't afnemen. In een twintigtal woningen zijn zij geweken. Met de opgraving van lijken te Leiden gaat men steeds voort. Gisteren en eergisteren werden weder vier lijken opgegraven. H. A. Yan Dolder, die vroeger te Rotterdam onder de beruchte firma Doesburg en c° zaken deed, heeft thans weer een andere broodwinning aan de hand. Aan de redactiën van verschillende bladen zijn dezer dagen advertentiën aangeboden van den volgenden inhoud «Weldadigheid" «O, allen geeft gij allen watEn geeft wat veel, gij rijken! Voor een fatsoenlijk huisgezin, dat door allerlei rampen en tegenspoed aan den bedel staf is gekomen, roept de ondergeteekende de hulp in van allen wier harten voor menscblievendheid geopend zijn. Van alles ontbloot, geheel zelfs zonder voedsel en kleeding. Zoo zal ook zelfs de kleinste gift met dankbaarheid worden ontvangen. «O toont dat er nog goede menschen in de wereld zijn en zendt spoedig uwe kerstgave voof dat arme gezin. De nood is hoog zendt allen wat. Verzacht de ellende. God Zegene u ervoor. Uwe giften worden dankbaar ingewacht door C. Westerveld Czaar Peterstraat n° 159Amsterdam. G Westerveld is de naam der moeder van J. Kooiman, die te Rotterdam onder de firma Opten- Zieke zaken deed en tegen wien herhaaldelijk gewaarschuwd is. De aanbieder der advertentien was Van Dolder en allen wonen in de Czaar Peter straat 159. Is het wonder dat de commissaris van politie te Amsterdam daartegen waarschuwt? Koning Leopold van België is niet ziek. Eene zwelling aan den voet zal hem evenwel waarschijn lijk beletten op Nieuwjaarsdag de gewone receptie te houden. (Zie laatsteberichtenvangisterenenhcden.) Het stoomschip Plantyn van de White Cross Line van New-York naar Antwerpen, is in zee verlaten geworden. Het schip werd den 17en No vember door een storm overvallende equipage pompte tot den 6en December. Vele stoomschepen voeren voorbij zonder hulp te bieden. Een klein schip, de Gelf nam 39 passagiers en 39 man van de equipage op en bracht ze te Oporto aan wal. Bij de Donderdag door het departement van koloniën te Amsterdam gebonden aanbesteding was de Leer C. B. Massee te Goes de minste inschrijver voor de nos. 55 lot en met 58, (10,000 lit. groene erwten,) tegen ƒ1670 voor elk nommer, en voor no. 58, zijnde 12.500 lit. groenc erwten, ad f 2087.50. 's rit i li 11 j.i Eerate k''1. m e r. Iu de heden gehouden zitting zijn aangenomen vel schillende wetsontwerpen en de wet op de initW A

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1