N° 303. I26e Jaargang. 1883. Maandag 24 December. I Laatste Berichten. Uil hoofde vab het Kerst- leest zal deze courant Dins dag den 2oen December niet worden uitgegeven. Middelburg 22 December. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. M1DDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 Januari 1884 op ons blad abonneert ontvangt de nog dit jaar verschijnende nommers kosteloos. In de heden gehouden zitting der tweede kamer deelde de minister Heemskerk mede dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn ontslag had gevraagd. Wij kunnen thans meedeelen dat onze directeur- hoofdredacteur eene dagvaarding ontving om Maandag voor den rechter-commissaris te verschijnen Dit zal zeker in verband staan met de aan klacht, tegen ons blad ingediend door den heer Meuleman, volgens zijn, in dit nommer voorko mend, ingezonden stuk. Nu de zaak dus in handen van den rechter is zullen wij daarover vermoede lijk niet meer schrijven maar komt zij eenmaal in openbare behandeling, dan zullen wij ongetwij feld onze lezers daarvan op de hoogte houden. Door de regcering is afwijzend beschikt op het request der vier raadsleden te Goes, de heeren Den Boer c. s., waarbij wordt verzocht niet goed te keuren de toelating der heeren VanSwinderen en Massee, die zonder het afleggen van een eed alleen op belofte als raadslid zitting namen. De beslissing der regeering rust o. m. op deze over wegingen »dat, mocht in deze in strijd met art. 79 der gemeentewet zijn gehandeld, dan toch vernietiging alleen zou kunnen worden aange vraagd van die raadsbesluiten, welke ten gevolge van de medewerking van die leden zijn genomen; dat intusschen adressanten vernietiging van alle in de genoemde vergaderingen genomen raadsbesluiten hebben gevraagd, zonder zelfs aan te duiden welke raadsbesluiten zjj bedoelen, noch ook de betrekkelijke stemmingen te vermelden." Scliore, 21 Dec. Door den gemeenteraad is heden de rekening van het algemeen armbestuur over 1882 goedgekeurd in ontvang op 4019.48J, in uitgaaf op 3774.14, met een goed slot van 245.344. De begrooting voor 1884 werd vast gesteld in ontvang op 3080.30, in uitgaaf op f 3005, terwijl bet goed slot 75.30 bedraagt. Yzeudijke, 21. Het clagelijksch bestuur orzer gemeente slaapt niet op rozen, sints het leden tal van den raad in 1881 vermeerderd en nieuw bloed daarin gekomen is. Tengevolge der interpellatie van een raadslid, in de jongste raadszitting, uit wiens fondsen de vernieuwing van zekere heul was betaald, zitten burg. en weth. blijkbaar met de banden in het haar. Immers de aannemer, wiens werk was goed gekeurd, en die tengevolge daarvan uitbetaald is, heeft thans eene schriftelijke uitnoodiging van het dageljjksch bestuur ontvangen om binnen 14 dagen - ten einde kosten te voorkomen terug te geven de voorschotten van voor zijne rekening gedane herstellingen aan die heul. Dit klinkt heel anders dan toen de voorzitter in eene vorige vergadering verklaarde dat die herstellin gen en veranderingen voor rekening der heeren Carprean kwamen. Men is recht benieuwd naar den uitslag van deze kleine doch veel beteekenende schermut seling. Zooals wij reeds meldden zal door de kon. maat schappij Da Schelde te Vlissingen eene leening worden uitgeschreven van 600.000, verdeeld in aandeelen van ƒ1000, rentente 5%'sjaars, waar toe de directie bij besluit van de algemeene ver gadering van aandeelhouders dd. 13 December 1883 gemachtigd is. Behalve dat tot zekerheid van rente en aflossing als onderpand gegeven wordt de eventueele vorde ring der maatschappij op den staat, wordt hypo thecair verband verleend op het der maatschappij behoorend erfpachtsrecht en op dc 84 arbeiders woningen, welke de maatschappij in eigendom heeft. Als bewijs dat voldoende zekerheid bestaat voor de thans ter leen gevraagd wordende gelden, diene dat De Schelde sedert hare oprichting bijgebouwd en inrichtingen gemaakt heeft voor een bedrag van 798.567.24J. De losse machinerieën en gereedschappen, de voorraad goederen en de 84 arbeiderswoningen, die op eigen grond der maatschappij zijn-gebouwd, vertegenwoordigen eene waarde, die veilig op 300,000 gesteld mag worden. Niettegenstaande zeer belangrijk werd afgeschre ven (op de gebouwen en inrichtingen 224.279.06, op de losse machinerieën enz. 75.280.85), was de maatschappij in staat haren aandeelhouders een dividend uit te keeren over 1879 en 1880 van 5 pet., over 1881 van 54 pet. en over 1882 van 6 pet. Mocht al dit jaar het resultaat minder voor- deelig kunnen zijn, de verwachtingen der maat schappij zijn gunstig, daar bij de wet van 18 December 1882, Staatsblad n° 230, aan haar de exploitatie van een gedeelte der havens en haven terreinen te Vlissingen is overgedragen, het bedrijf harer fabriek zich voortdurend uitbreidt en er onafgebroken ruimschoots, in den laatsten tijd zelfs voor Engelscbe rekening, werk aanwezig is. In verband met bedoelde uitbreiding en om te voorzien in bedrijfskapitaal beeft de maatschappij tot de uitgifte der leening besloten. De obligatiën dragen eene jaarlijksche rente van 5%, betaalbaar halfjaarlijks op 1 Januari en 1 Juli te Amsterdam en te Vlissingen. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1884. Voor rente en af lossing wordt de winst- en verliesrekening der maatschappij jaarlijks met eene annuiteit belast, waardoor de leening, te beginnen met 1885, in 26 jaar a pari wordt afgelost. De aanwijzing der obligatiën, die afgelost zullen worden, geschiedt bij loting, die jaarlijks vóór of op 1 Mei zal plaats hebben. De betaling der uitgelote obligatiën geschiedt op 1 Juli daaraanvolgende ten kantoren, voor de couponbetaling aangewezen. De maat schappij behoudt zich het recht van meerdere en vroegere aflossing voor. De heer C. R. C. Wibaut te Vlissingen en de heeren J. H. Van Eeghen en H. J. Jolles, beiden wonende te Amsterdam, zullen als commissarissen voor de geldleening, ter behartiging der rechten van de obligatiehouders optreden. De inschrijving op bovengenoemde 600 obliga tiën, rentende 5 pet. 's jaars a 1000.— elk, is opengesteld op Vrijdag den 28"ten December 1883, van des morgens 10 uren tot des namiddags 4 uren. De prijs van uitgifte is 95%. In de avondzitting van Vrijdag beeft de tweede kamer de beraadslaging voortgezet over de water- staatsbegrooting. De minister deelde mede, dat het onderzoek omtrent de verbetering der haven van Harlingen en omtrent de overneming voor rijksrekening van de haven De Lemmer, nog niet is afgeloopen. De heer Gleichman drong op de spoedige beslissing in zake de Lemmerhaven aan. In de onderhoudskosten van het kanaal van Apeldoorn naar den IJsel, voor het kanaal van Voorne en voor het Noord-Hollandsch kanaal, zijn resp. 29,000, 50,000 en 20,000 geschrapt- Een amendement van den heer A. Van Dedem om 48,000 te schrappen voor het herstel van de Tonnenbrug te Vlissingen werd aangenomen met 49 tegen 27 stemmen, na bestrijding door de heeren Van Eek en Pompe. Een amend, van de comm. v. rapp., om 24000 (het begin eener uitgaaf van 200,000) voor ver betering van het bovenpand der Duitsche hoofd vaart voorloopig te schrappen, werd verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Een bijdrage van 6000 voor de vernieuwing van de Koningsbrug te Gramsbergen werd ver worpen met 51 tegen 22 stemmen. De minister heeft terug genomen de subsidie- post voor de verbinding van den Hoekschen Waard met den vasten wal. Sommige leden der tweede kamer achtten, bljjken» bet voorl. verslag over de tijdelijke voor ziening omtrent de vicarie-goederen, den staat tot zulke wettelijke regeling niet bevoegd, ook opmerkend dat niemand meer dan de staat zich van het beheer van vicariën meester maakte. De groote meerderheid was echter van een ander gevoelen en wilde, met de regeering, opkomen voor ben die zichzelf niet kunnen beschermen. Eenige leden wilden de bepalingen alleen voor goederen onder Protestantsch beheer, daar geen gevaar voor vervreemding bestaat waar de R.-Catb. geestelijkheid haar nauwgezet toezicht uitoefent. Hierop werd geantwoord dat, gesteld dit ware zoo, de toepassing dan ook geen moeielijkheid zal opleveren als er niets wordt vervreemd men vond daarom geen reden voor een uitzondering die trouwens niet zou aangaan. Men vraagde of het geval voorzien is dat som mige goederen kadastraal ten name der beheerders zijn gesteld. Enkele leden wilden dat elk belangstellende een vordering zoude kunnen instellen. De meesten verklaarden zich echter tegen een zoo exceptio- neele wetsbepaling. Volgens de Standaard kunnen elk oogenblik de onderhandelingen tusscben de Engelscbe regeering en de Transvaalsche deputatie worden afgebroken. Het mondeling onderhoud heeft, vooral door de tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, meer kwaad dan goed gedaan. De Engelsche partij aan de Kaap heeft een plan ontworpen voor de regeling der Westersche grenzen en voor dit plan niet slechts de conservatieve staatslieden, maar ook een deel van mr Gladstone's eigen geestverwanten weten te winnen. Het kabinet verkeert daardoor buiten de moge lijkheid om de hoofddenkbeelden van dit plan te verzaken, wil 't zich in Februari a. s. geen af keurend votum van bet parlement op den hals halen. Konden de heeren Kruger c. s. op dit eene punt toegeven, dan schijnt 't gouvernement bereid te zijn de suzereiniteit te laten vallen en de ge zamenlijke schuld tot een bedrag van een goede vier millioen gulden te willen herleiden. Ongelukkig echter schijnen tegen deze grens regeling bij de heeren Kruger c. s. onoverkome lijke bezwaren te bestaan en is vooralsnog moeilijk in te zien, hoe de onderhandelingen verder vooruit zullen komen, tenzij er van de eene of andere zijde een derde voorstel ter tafel worde gebracht, dat tot vergelijk kan voeren. De heer H. G. Kleijn te Leiden, candidaat bij bet prov. kerkb. van Groningen, is beroepen bij de Ned. herv. gem. te Gapinge. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: L. De S. 30 j., r.uisv. van J. Van de W. te IJzen- dijke, wegens diefstal tot 14 dagen cel. P. Van G. 25 j. te Hontenisse, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en twee boeten van f 8 ieder. S. De M., eigenlijk L. De M., werkman 19 j. te Stoppeldijk, wegens overtreding der jachtwet en beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening tot 15 dagen cel, twee boeten van f 20 ieder en eene van f 8. C. K. Van .4. 11 j. te Hansweert, wegens diefstal tot eene boete van f 8. IJ. F. B. 32 j., tapper te Vlissingen, wegens het tappen van sterkedrank aan kinderen beneden de 16 jaar tot twee boeten elk van f 1. W. R. 17j. te Middelburg, wegens diefstal tot 8 dagen eel. W. A., vrachtrijder te Serooskerke, wegens openbare dronken schap bij herhaling gepleegd tot 7 dagen gevangenisstraf. A. B. 59 j. te Middelbnrg, wegens alsvoren tot 21 dagen gevangenisstraf, om na het uiteinde dier straf ge durende drie maanden naar een rijkswerkinrichting te worden overgebracht. Het tonnenstelsel, waarvan de Vereeniging ter bevordering van volksgezondheid verplichte invoe ring vroeg aan den gemeenteraad van Leeuwarden, wordt in die stad reeds vrij algemeen toegepast. Het aantal perceelen, waar dit stelsel nog niet is ingevoerd, bedraagt 525. Het aantal tonnen, van wege de gemeente-reiniging geplaatst, bedroeg bij den aanvang dezes jaars 3390, welk cijfer sedert nog aanzienlijk is gestegen. Dinsdagavond kreeg bet jongste kind van den heer S., te Assen, ongeveer een jaar oud, een stukje appel in de keel, met het treurig ge volg, dat het weldra overleed. 4- Wij lezen in de Amst. Een onzer ingezetenen was zoo gelukkig een prijs te trekken in de tentoonstellingsloterij, welke genoteerd stond tegen een waarde van 100 fr. Hij trof het, naar hij meende, want 't was een stel goud en brillanten iets dus dat iedereen kan gebruiken. De prijs werd afgehaald. Op het doosje stond Loterie <7'Amsterdam No. Valeur du lot fres. 100. 't Werd geopend en bekeken. Bittere teleurstelling't was een stel, maar slordig bewerkt en oogenschijnlijk zonder waarde. Daar de „gelukkige" winner echter zijn eigen kennis op 't gebied van goud en brillanten" niet genoeg vertrouwde, begaf bij zich met den prijs naar een onzer goed gerenommeerde firma's de heeren Hoeker Zoon, voorheen Benten Zonen. Zonder de herkomst van de voorwerpen te melden, vroeg hij taxatie. Hij ontving op verzoek schrif telijk het volgende „Waarde aan goud van broche en oorknoppen met geïmiteerde steenen 2." Rekende men het arbeidsloon op 't zelfde be drag, en de bewerking is slecht, dan zou dus de gewone winkelprijs 4 a 5 moeten wezen. Wij weten niet of andere winners het beter hebben getroffen, maar meenen toch verplicht te zijn dit feit bekend te maken. Staat het op zich zelf, dat zulks dan blij ke. Te Laeken, voorstad van Brussel, beeft giste ren een hevige brand gewoed in de rue Louise. Het perceel n° 21, waar een fabrikant van be hangselpapieren Lacroix woont, is geheel een prooi der vlammen geworden. Dank zij de krachtige hulp is de brand tot dit buis bepaald. Alles was verzekerd. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Verviers beeft conclusie genomen in het proces omtrent de voogdij van Mariette Peltzer. Het is van oordeel, dat do#r het arrest van het hof van assises te Brusselwaarbij Armand Peltzer is veroordeeld, deze uit de voogdij is ontzet, waarin de familieraad noch de kantonrechter hem kon herstellen, althans niet voor de ex piratie zijner straf. De uitspraak is bepaald op 2 Januari a. s. Mariette woont bij Armand's moeder te Brussel. Het huwelijk van den grootvorst Constantijn met de prinses van Saksen Altenburg zal in Fe bruari te Petersburg worden voltrokken. Prins Wilhelm van Pruisen, de hertog van Edinburg, de kroonprins van Denemarken, de koningin van Griekenland en de vorst van Montenegro zullen daarbij tegenwoordig zijn. In het proces der 10 beschuldigden wegens medeplichtigheid aan de dynamietmisdrijven te Glasgow heeft de jury te Edinburg gisteren het schuldig uitgesproken over 5 hunner ten aanzien van alle gestelde vragen, en over de overige 5 alleen ten aanzien van de eerste vraag. De eersten zijn tot levenslangen, de anderen tot 7 jaren dwang arbeid veroordeeld. De krijgsraad van Marseille heeft den sol daat Corbeaux ter dood veroordeeld, omdat hij in den dienst zijn korporaal had geslagen. Cor beaux is eerst 21 jaren oud, en was reeds wegens ongehoorzaamheid een jaar in de gevangenis ge weest. Betreffende bet ongeval, den keizer van Rus land overkomen, toen bij ter jacht gaande met de slede omviel en den schouder bezeerde, kan worden gemeld dat de kwetsuur wel pijnlijk, maar niet gevaarlijk is. Het comité der Venezuelaansche fondsenhou ders te Londen heeft van de regeering van Vene zuela, onder dagteekening van 29 Nov., het bericht ontvangen, dat zij de voorwaarden, in het besluit der op 1 October gehouden vergadering van fond senhouders vervat, niet kan aannemen. De rentevoet der buitenlandsche schuld blijft derhalve 3 pet. De grootste locomotief wordt gebouwd te Sacramento door de Central Pacific spoorweg maatschappij. De machine met de tender zullen wegen 105 ton, en lang zijn 65 voet 5 duim. 's (irirarenliag-e. Tweede kam ei;. In de beden gehouden zitting is de spoorweg-be grooting aangenomen, nadat zij verminderd was met 5000 voor kosten van het personeel; ƒ250,000 voor den spoorweg Arnhem- Nijmegen, 5 ton voor den spoorweg RotterdamHoek Van Holland en 2 ton voor de uitbreiding der buiten haven te Vlissingen, welke de minister terugnam, In den loop der beraadslagingen verklaarde de minister dat op de lijnen HoornZaandam eh GroningenDelfzijl hulpstations zullen gemaakt,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1