Laatste Berichten Gemengde Berichten. vlakte rail li blooische roede aardappelland, geen klei- en ook geen zandgrond. De struik ontwik kelde zich goed en, was bet beschot aan elke struik niet talrijk, de grootte van de aardappelen ver goedde dit; er waren er o. a. bij van 6 a 7 ons. De opbrengst van den bezetten grond was 85 liter. Mag deze opbrengst groot worden genoemd, toch kan de proefnemer den teelt ervan niet aan bevelen. Niet, zegt hij, wat de smaak betreft, maar met het oog op de bleeke, witte kleur en de ongeregelde grootte, omdat hjj meent dat daarom het publiek ze niet begeeren zal. Door een der leden werd daarop eene lans ge broken voor de Zeeuwsche blauwe aardappelen. Hij was van oordeel dat de teelt van Zborower- aardappelen geen voordeel zal afwerpen, wijl ze voor fabrieken gebruikt en tot zeer lagen prijs verkocht zullen moeten worden. Daarna werd door den beer P. Melis, afgevaar digd geweest ter algemeene vergadering der maat schappij, in dit jaar te Kruiningen gehouden, rapport uitgebracht omtrent het daar verhandelde en gebeurde. Aangezien wij ter bekwamer tijd van die ver gadering en tentoonstelling in ons blad een uit gebreid verslag gaven, kunnen wij hier volstaan met de verklaring dat de rapporteur zich flink van zijne taak kweet en door nu en dan eene luimige opmerking de droogheid, waaraan zoodanig verslag uit den aard der zaak meest altijd lijdt, wist te vermijden. Hierna werden eenige, bjj de tentoonstelling te Kruiningen behaalde, premiën aan de bekroonden uitgereikt, nl. aan de heeren S. Van Straten ƒ25, J. Mesu eveneens 25 en A. De Troije f 7t50. Hierna werd door den heer T. J. Voorbeijtel mededeeling gedaan van het behandelde ter algemeene voorjaarsvergadering van het hoofdbe stuur, waarna de heer J. H. Gerlach eenige mede- deelingen deed omtrent de internationale land bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam te houden. Behalve eenige meer bekende bijzonderheden deelde de heer Gerlach, lid van het comité der tentoonstelling, ook nog een en ander mede, dat naar wij meenen niet bekend is en dat wij dus hier kortelijk laten volgen. Z. M. de koning, die het comité zijne mede werking heeft toegezegd, heeft zijn verlangen te kennen gegeven dat aan het programma der ten toonstelling ook zal toegevoegd worden eene afdeelinglandbouwgewassen, granen en zaden, gewonnen in 1884 en, zoo die ontbreken, ook in 1888. Aan dit verlangen is voldaan en het hoofd comité heeft gemeend dat het wenschelijk was die afdeeling in twee onderdeelen te splitsen a inzendingen van landbouwers en b inzendingen van graan- en zaadhandelaars. Ook is besloten geen prijzen voor elke graansoort afzonderlijk maar alleen voor collectieve inzendingen uit te loven. In verband hiermede gaf de heer Gerlach in overweging't zjj door eenige leden onderling, 't zij door de afdeeling een zoodanige collectieve inzen ding te doende kosten daarvan zjjn zeer gering. Voorts wees de heer Gerlach erop dat in het programma niet voorkomt de uitloving van een prjjs voor een vetten os, indertijd door het ossenweiersgilde aangebodendoch niet bij het comité ontvangen. Het daarlatende of die prjjs nog zal inkomen, vestigde hij echter de aandacht erop dat, aangezien een post opengela ten is voor bekroningen buiten het programma, inzenders van vette ossen toch kans hebben een prjjs te behalen. Om de kosten der tentoonstelling die uit den aard der zaak niet gering zijn voor een deel te dekken heeft het comité verder, na rijp beraad, be sloten om, indien de noodige vergunning daartoe kon worden verkregen, aan de tentoonstelling oo eene verloting te verbinden. Die loterij zou uit 100.000 loten bestaan, die tegen 1 verkrijgbaar zouden zijn. De heer Gerlach vestigde hierbjj de aandacht erop dat zoodanige loterjj ook zeer ten goede komen zou aan de inzenders, omdat het comité voornemens is de prijzen uit het ingezondene aan te koopen. Eindeljjk was bjj het comité ook de wensche- ljjkheid uitgesproken om een overzicht te kunnen geven van de verschillende gebouwen, schuren, stallen enz. bjj landbouwer en veehouder in gansch Nederland in gebruik, tengevolge waarvan teeke- ningen of afbeeldingen daarvan op kleine schaal zeer zullen worden gewaardeerd. De heer Gerlach besloot deze mededeeling met een warm woord van opwekking aan de leden der afdeeling om de tentoonstelling door hunne inzendingen te steunen en zoodoende ook mede te werken om landgenoot en vreemdeling in de gelegenheid te stellen zich een denkbeeld te vor men van Nederlands landbouw en veeteelt. De gelegenheid, die daartoe in 1884 te Amster dam gegeven wordt, is te schoon en zal niet zoo spoedig wederkeeren, dan dat de Zeeuwsche land bouwer en veehouder, al woont bjj ook niet in 't centrum van ons land, zich daaraan zou mogen onttrekken. Na eene korte pauze werd overgegaan tot de benoeming van zes leden van het afdeelingsbestuur ter voorziening in de met 1 Januari 1884 ont staande vacatures door de aftreding van de heeren A. Den Boer, J. H. Snjjders, W. Maas Lz., M. Volkrjjk Liebert, T. J. Voorbeytel en W. H. De Brujjn van Melis- en Mariekerke. Met de aftre denden waren aanbevolen de heeren M. Bakker, J, Langebeeke, A. Van Waarde, G. Born, L. Din- gemanse en M. Francke. De zes aftredende leden werden allen herkozen en wel de heeren J. H. Snjjders met 68, W. II. De Brujjn van Melis- en Mariekerke met 68, W. Maas Lz. met 62, M. Volkrjjk Liebert met 62, T. J. Voor beytel met 62 en A. Den Boer met 49 stemmen. Daarna kwam ter tafel het voorloopig program ma der tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, zuivelproducten enz., te houden te Middelburg, door de afdeeling Walcheren, op Donderdag 21 Augustus 1884, als mede der daaraan van wege het hoofdbestuur verbonden vóor-fentoonstelling van rundvee, uit Zeeland in te zenden ter internationale landbouw tentoonstelling, te honden door de vereenigde Nederl. landbouwmaatschappjjen van 25—30 Aug. 1884. Zooals men zich zal herinneren, deden wjj in ons nommer van 14 dezer omtrent dit voorloopig programma reeds eenige mededeelingen. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van eenige opmerkingen, van geachte zjjde met be trekking tot het voorloopig programma ontvangen, wat de inzendingen te Amsterdam betreft. Onze ruimte laat ons niet toe deze belangrjjke missives in 't breede te behandelen. Wjj zjjn dus verplicht ons te bepalen tot de mededeeling dat de strekking ervan was de inzendingen uit Zeeland niet alleen tot het rundvee te beperken, maar ook tot schapen, varkens, paarden en familie-inzen dingen uit te breiden. Onder referte aan vroegere besluiten meende men in de eerste plaats niet van het aangenomen beginsel te mogen afwjjken, terwjjl in de tweede plaats ook de meerdere kosten, die van uitbreiding het gevolg zouden zijn, bezwaar opleveren. De som, door het hoofdbestuur toegestaan, kan niet overschreden worden. Dit wat de schapen, var kens en paarden betreft. Het zenden van vee- familiën vond, hoezeer de kosten ook hier geen gering gewicht in de schaal legden, wel overwe ging. Nadat de tegenwoordig zjjnde leden van het hoofdbestuur hadden verklaard geen bezwaar te zien die familiën in het program op te nemen, werd de vraag gedaan of uit de som van 450, door het hoofdbestuur uitgeloofd, een prjjs be schikbaar zou worden gesteld, dan wel of van wege de afd. Walcheren eene bekroning zou worden gegeven. Hierover werd eene vrjj langdurige discussie gevoerd, waarvan de uitslag was dat unaniem besloten werd eene som van 50 uit te loven voor de beste inzending, waarvan 25 wordt be stemd voor inzendingen uit geheel Zeeland en 25 voor inzendingen alleen uit Walcheren. De vraag was gedaan om voor Friesch veeslag of voor melkgevende koeien beneden de 3 jaren van Noord-Hollandsch veeslag prijzen uit te loven. Dit werd onnoodig geacht. Van eene andere zijde was bezwaar gemaakt dat voor de Zeeuwsche stieren zooveel prjjzen waren uitgeloofddaarmede vereenigde de ver gadering zich niet, zoodat het programma ten deze ongewjjzigd bleef. Ook was de vraag gedaan of bet niet noodig was prjjzen uit te loven voor Shorthorn melk koeien dit werd onnoodig geacht. Nog werd gewjjzigd de bepaling dat in verhou ding tot bet in te zenden getal stuks rundvee een voldoejüd aantal daartoe geschikte zonen van landbouwers zal worden uitgenoodigd zich gedu rende het transport en de tentoonstelling met de lëicting en verzorging van het vee te belasten, zoodanig dat ook b. v. knechts van landbouwers; mits door landbouwers geschikt geacht, daarvoor zouden kunnen in aanmerking komen. Daarna werd het voorloopig programma met de toe te kennen bekroningen vastgesteld. Hierop komen wjj later terug. Vervolgens werd door den voorzitter de aandacht gevestigd op de gelegenheid die te Middelburg is geopend om landbouwproducten en vee op een weegbrug te wegen, waarop door den eigenaar, den heer Meeuse, eenige nadere inlichtingen daar over werden gegeven. Ten slotte werd nog door een der leden terug gekomen op de in de vorige vergadering gevoerde discussie over de wenschelijkheid van beschermende rechten voor den landbouw. Gezamenljjk met eenige andere landbouwers had hjj thans een voorstel geformuleerd dat de afdeeling Walcheren, 't zjj alleen, 't zjj in overleg met de andere afdeelingen of het hoofdbestuur zich wende tot de hooge regeering met verzoek om een invoerrecht te heffen op vreemde gra nen ten bedrage van 1.50 per last. Dit voorstel was gegrond op de meening van de voorstellers, dat de landbouw gedrukt wordt door den overstelpenden aanvoer van graan en z. g. bloem uit den vreemde, waardoor de graan prijzen worden gedrukt, de boer arm en de bak ker rjjk wordt in de eerste plaats, maar waar door in de tweede plaats de consumenten nadeel ondervinden, doordien hun onder den naam bloem veel wordt voorgezet dat dien naam niet verdient. Ofschoon dit voorstel werd aangehouden, wenschte de algemeene voorzitter der maatschappjjdie op deze vergadering tegenwoordig was, met een enkel woord zich daartegen te verklaren. Hjj wees erop dat het vanzelve spreekt dat wanneer de regeering bet verzoek van den landbouwer inwilligde wat zjj trouwens niet doen zal oogenblikke- Ijjk van alle zijden bescherming zou gevraagd worden; niet alleen graansoorten maar alle arti kelen zouden dan door invoerrechten gedrukt worden. Daarna stelde de heer Pické de beden- keljjke gevolgen daarvan in 't licht. De kleine industrie die Nederland bezit is niet in staat te voldoen aan de behoeften, zoodat invoer van ver scheidene artikelen noodig zoubljjven; die zouden allen aan invoerrechten onderworpen en dus hooger in prjjs worden. Wat men aan den eenen kant zou winnen, zou men dus aan den anderen kant weder verliezen. Hierna werd door voor- en tegenstanders nog de zaak besproken, natuurlijk zonder tot een ver gelijk te komen. In een volgende zitting zal, zooals wjj boven meldden, op de zaak worden teruggekomen. Door de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche landbouwmaatschappij is 125 beschikbaar ge steld tot het geven van eenige landbouwvoor drachten in 1884, waartoe de heer Vorsterman Van Oijen zal uitgenoodigd worden. Zoo mogeljjk zal de heer Van Ojjen ditmaal in nog niet door hem bezochte plaatsen van het kanton Oostburg optreden, om de grootere ge meenten niet al te zeer te bevoorrechten. Ook daar zal het den aangenamen spreker zeker niet aan belangstelling ontbreken. Omtrent de treurige gebeurtenis te Aagte- kerke meldt men ons nog van daar dat de onge huwde dienstbode M. ongeveer 3 weken geleden op 't hof Babel onder Domburg is bevallen zjj doodde haar kind door het met 't hoofdje tegen een paal te slaan, en nam vervolgens het lijkje mede naar de woning barer ouders te Aagtekerke waar het in 't geitenhok werd verstopt en na hare bekentenis is gevonden. Het lijkje is Zaterdagavond in 't gasthuis te Middelburg geschouwd door de heeren dr. Bolle en Keijzer. De verdachte is op vrije voeten gelaten. Terwjjl in de bladen gemeld wordt, dat door gebrek aan werk en lage loonen zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen tot vrijwillige dienstneming bij het leger aanmelden, is het zeker aangenaam te kunnen melden, dat in de afge- loopen week bet aantal werklieden aan de fabriek der koninklijke maatschappjj Be Schelde te Vlis- singen tot boven de 700 is gestegen, een cijfer dat sedert het bestaan dezer inrichting nog nimmer werd bereikt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tusschen drie en half vier uur, werd te Wilhelminadorp op de ramen der slaapkamer van den heer C. Van der Werff, rustend opziener van den Wilhelmina- polder, langdurig en heftig geklopt. Daar deze ietwat kurdhoorend is, bleef hij doorslapen. De dienstbode echter, werd door het geklop wakker en begaf zich naar beneden, in de gedachte dat het eene zieke gold, hetzjj in de familie van haren meester of in de hare. Zij opende hierop de deur, om te vernemen wat er gaande was, toen haar een papier werd ge geven, waarbjj, onder bedreiging van moord, om 300 werd gevraagd. Daarbjj werd gemeld dat vjjf personen de wacht rond de woning hielden en dat het roepen om hulp niet zou baten. Zjj heeft echter niemand gezien en de deur opnieuw goed gegrendeld. Zaterdagmorgen heeft zjj den bewusten brief den burgemeester van Wilhelminadorp ter hand gesteldvan een en ander is proces-verbaal opge maakt, terwjjl een nader onderzoek nog geen enkel resultaat bad. Te Yerseke is de oesterput van baron Van Zoelen, die bjjna geheel hersteld was, Zondagavond door het ontstaan van een zuiger of zooger op nieuw doorgebroken. Den ganschen nacht door heeft men, begunstigd door het maanlicht, met veel kracht gewerkt om het gat weer dicht te krijgen' waarin men zooverre geslaagd is dat het werk den vloed van Maandagmorgen weerstaan heeft. De justitie van Zierikzee is Zaterdag naar Noordwelle geweest, om een onderzoek in te stellen naar den brand bij Jan Oole. Door den storm en hoogen vloed van Woens dag jl. is zoo meldt men ons uit Breskens aan het oosteljjk gedeelte van het waterschap Tienhonderd en Zwarte het duin op enkele plaatsen 5 a 6 meters breedte weggeslagen, terwijl op de meeste plaatsen dit 2 a 3 meters beloopt. Van de strandhoofden is ruim 2500 M* rjjsbe- slag met steenbezetting weggeslagen. Ook aan het waterschap Oud- en Jong-Breidcens, bewesten de haven, is het duin 2 tot 4 meters ingekort. De gemeente Biervliet schijnt het dorado der bakkers. Terwjjl men elders voor 1 kilogram wit tarwebrood 16 cent betaalt, moet men daar 19 cent betalen d. i. precies 18 j percent meer dan te Middelburg en andere Zeeuwsche gemeenten. Omtrent het lot der bemanning van het te Scheveningen gestrande dynamietschip Echo hoorde men niets. De kapitein was een zeventiger en de stuurman had een houten been. Sedert eenige dagen is te Woudrichem de vangst der winterzalm begonnen. De tot nu toe gevangene wogen gemiddeld 20 halve kilo's, op brengende 1.50 a 1.60 per h. k. De witvisch maakt door den prjjs goed, wat hjj in quantiteit te kort schiet. Aan de besturen van de departementen der Maatschappij tot Nut van Algemeen is door het hoofdbestuur eene circulaire gericht, waaruit blijkt dat het in zake zjjne bemoeiingen, ter vervaardi ging van medailles, tot herinnering aan het aan staande eeuwfeest, al zeer weinig satisfactie heeft gehad. Vanwege 55 departementen slechts zjjn bestel lingen gedaan, en wel van de goedkoopere me daille 26 ex. in brons en 4 in zilver, en van de duurdere 93 ex. in brons en 19 in zilver. De persoon, op wien volgens het Dbl. de justitie de hand gelegd heeft als vermoedeljjke dader van den gruwelijken moord, eenige jaren geleden, gedurende eene kermis te Delft op een zeer jeugdig meisje gepleegd, is volgens het Vad. voor eene geheel andere zaak gearresteerd, doch er bestaan eenige vermoedens dat hij ook aan de Delftsche misdaad schuldig is. Volgens bericht aan N. Ilott. Cri. uit Bergen op Zoom heeft het tot tot 0.43 M. onderloopen der kazerne Arsenaal grooter schade aangebracht dan men aanvankeljjk verwacht had. In de ge- heele benedenverdieping, waarin o. a. de woning van een gehuwd adj.-onderoff., de cantine, bure au's, onderofficierskamers en eetzaal, is het water onder de vloeren bljjven staan, zoodat men plan. ken heett moeten losbreken om de groote hoeveel heden water er uit te pompen. Twee groote regenputten zijn vol zout water geloopentwee dagen heeft men aan het pompen besteed. De haven bewoners voor het meerendeel mingegoeden hebben zware verliezen geleden. In vele wo ningen zag ïuen de provisie aardappelen rond- of wegdrijven. De schade aan dijken en het verlies aan oesters voor de heeren De Meulemeester en De Rijke is nog niet met cjjfers op te geven. Dezer dagen heeft de Amsterdamsche politie een löjarig Duitsch meisje uit een verdacht huis verlost. Zjj was met eene vriendin van denzelfden leeftijd door eene als dame gekleede Duitsche vrouw op voorspiegeling van eene prachtige betrekking te Amsterdam te zullen krijgen, daar heen gekomen. Die vrouw is gevlucht, en het meisje door de zorgen der politie naar hare woonplaats terug gebracht. Op een der tramlijnen te Rotterdam loopt sedert eenige dagen een paard in een costuum, dat algemeen de aandacht trekt. Het is een flink sterk paard borst en pooten zijn geheel kaal geschoren, maar rug, kop, hals en zijden zijn met haar bedekt, zoodat het paard als in een nauw sluitend dekkleed gehuld schjjnt. In Engeland is die wijze van scheren tegen den winter algemeen in gebruik voor tram- en omnibuspaardenhet dient om het sterke transpireeren en daardoor kouvatten en stijf worden tegen te gaandei gladgeschoren buik en pooten brengen voldoende verkoeling aan het lichaam, dat oyerigens door de natuurljjke bedekking op rug en borst de noodige warmte behoudt. Men heeft de maatregel hier toegepast op een paard, dat bjjzonder sterk transpireerde, en de uitkomst heeft aan de ver wachting volkomen beantwoord. Het vreemde gezicht moedigt echter niet tot voortzetting van den maatregel aan. II- Nbl. i&nisterdaiu. Ter vergadering van aan deelhouders der Nederlandsch-Indische Trammaat schappij, die de ljjnen Batavia—Harmonie en Ba taviaKrarnat zal exploiteeren, Kramat Meester Cornelis door stoom, werd verslag uitgebracht over de verrichtingen in het af- geloopen boekjaar een wordings jaar. Daar uit bleek dat de vooruitzichten voor deelig zijn, vooral nu paarden-banen zjjn opgeheven waarmede weder 2622 is verloren. Tot dekking van het tekort der kosten van aanleg der banen voor een stoomtram zal 350,000 en voor reserve 150,000 geleend worden. De bestuursleden I. J. Van Santen en Vriesendorp werden herkozen 5 voor den heer Bauduin, die bedankte, werd ge kozen de heer mr F. S. Van Nierop. 's C>fraveiiltage. Tweede kamer. He den is ingekomen een wetsontwerp tot bekrach tiging der ruiling van buitengronden aan het Slaak met mevrouw Weerts, geb. Schorer van St. Philipaland. Daarna is aangevangen het algemeen debat over het hoofdstuk financiën, losgemaakt van de belasting-quaestie. Intusschen verklaarden de heeren Clercx, Borgesius en Oorver Hooft zich bezwaard door de zwakke en weifelmoedige houding van den minister, die bleek uit zijn financieel beleid en zjjn belasting-voordrachten. De minister achtte dit verwjjt ongegrond en verklaarde bereid te zijn zijne belastingvoorstellen te behandelen. Nog deelde, de minister mede dat na het reces ook de munt-quaestie kan behan deld worden. De kamer schrapte 300 voor tracteinentsver- hooging voor den rijksadvocaat te Maastricht. De post voor uitkeering van 4/5 personeel werd, op voorstel van den heer Van Delden, verminderd met anderhalve ton, teneinde dien meer in over eenstemming te brengen met de raming der per- soneele belasting. Een amendement-Borgesius c, s. om, in afwach ting der reorganisatie van de staatsloterjj het tractement voor den directeur voor de helft uit te trekken, raadde de minister af omdat hjj volko men bereid is te overleggen omtrent verdere mo gelijke hervormingen en wj)l hij tot eene wette- ljjke regeling geneigd is. De heer Keuchenius bestreed het amendement omdat zjjn richting de afschaffing der staatsloterjj wil. Het amendement is ten slotte aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. Een ammendement-Donner om alle nieuwe ker kelijke subsidiën voor memorie uit te trekken is aangenomen met 53 tegen 24 stemmen. De ge- heele begrooting is daarop aangenomen met 49 tegen 3 stemmen. In de bekende Böchlerzaak heeft de commissie, in wier handen de stukken waren gesteld, voor gesteld te verklaren dat naar het oordeel der kamer er geen voldoende termen bestonden voor een inmenging der regeering in dezen. «rave, De toestand alhier tenvolge van het hooge water is zeer ernstig. Aanhoudend was de geheele Veerstraat reeds overstroomd en het water staat van dijk tot djjk. Londen. Volgens Daily News heeft lord Derby een nieuwe grens van Transvaal voorge steld, waardoor het gebied van de Kaffer hoof den, die verklaarden onder de Boeren te willen leven, tot Transvaal zou belmoren en de rechten van andere Kafferstammen zouden verzekerd worden. De Chineesche gezant Tseng verklaarde dat China bereid het geschil met Frankrijk aan Engeland's uitspraak te onderwerpen doch een aanval op Bac-Ninh en Sontay zou een oorlog onvermjj- deljjk maken. O' Donnel is heden ochtend opgehangen. Hongkong. Een aanval op Sontay werd op 12 Dec. verwacht. Cairo. Het vertrek van Baker-pacha is vertraagd wegens geldelijke moeilijkheden.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2