N° 298, 126® Jaarsrang. 1883. Dinsdag 18 December. INWISSELING koperen centen enhalve centen Middelburg 17 December. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gentï Advertentiën' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw. MIDDELBIJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit Wad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. vak der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. vak Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. vak der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jokes, opvolger Wie zich tegen 1 Januari 18&4 op óns blad abonneert ontvangt de nog dit jaar verschijnende nommers kosteloos. GEIjEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 27en November 1883, des namiddags te 14 uren, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 14 December 1883. De Burgemeester voornoemd, P I C K E. De BURGEMEESTER der gemeente M i «1- dellbnrir, gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 11™ December 1883, A No. 1004, 1° afdeeling, houdende mede- deeling van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat nog steeds betrekkelijk geringe bedragen van de oude Uopea-era cen ten en Saalve centen ter inwisseling worden aangeboden, welke, blijkens het Koninklijk Besluit van 15 October 1883 (Staatsblad No. 143), op SI It ©cc bh. Uiïi5.l©o omloop worden gesieid breugt bij deze ter kennis van belang hebbenden, opdat zij zich voor geldelijk nadeel kunnen vrijwaren, dat de oude ko peren centen en halve centenu i t e r 1 ij k vóór 1 Februari 1884 tegen gang bare munt kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der Betaalmeesters of van do Ontvangers en Commies-Ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Middelburg, den 14ea December 1883. De Burgemeester voornoemd, PICKÉ. Men schrijft ons uit Den Haag De begrooting van marine aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. Wie had dat kunnen vermoe den Deze minister is een voorstander van eene actieve marine, dat wil zeggeneene marine, die niet alleen tot verdediging van onze kusten, havens en rivieren dient, maar ook buitengaats oorlog ban voeren, zich meten kan met de groote zeemogendheden, en overal onze vlag kan ver- toonen. De minister droomt van de dagen van Tromp, Hein en De Ruyter. Nu heeft reeds Thorbecbe gewaarschuwd tegen dat denkbeeld eener actieve marine, dat voor eene kleine natie als wij zijn niet past, omdat onze geldmiddelen de verwezenlijking niet toelaten. Zoodra men uit de stukken vernam, dat de minister Geerling zulke groote plannen had, ging er een storm tegen hem op, en het algemeen gevoelen was dat hij zijne begrooting niet over leven zou. Hoe is nu die storm tot bedaren ge komen? De minister heeft voor dit jaar bakzeil gehaald. Hij heeft zijn «zevende schip", zijn schip van groote afmetingen prijsgegeven, en de begroo ting is tot matiger proporties teruggebracht. Maar toch is het dit niet geweest, wat den minister Geerling gered heeft, want zijne plannen heeft hij niet losgelaten; hij heeft alleen maar de uitvoe ring een jaar uitgesteld. Hij bljjft de man van de actieve marine, en het volgend jaar komt hjj met zijn zevende schip terug. Hoe het dan te verklaren, dat maar 11 leden door hun votum het beleid van dezen minister hebben afgekeurd? De verklaring is, dat de minister de harten gestolen heeft door zijn gemis van welsprekendheid. De admiraal Geerling, als hij het woord voert, maakt volstrekt geen onderscheid tusschen het parlement en het longroom. Hij brengt het populaire spreekwoord in toepassing elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. De minister nu is gebekt" als een echte zeeman. Hij spreekt zoo gemeenzaam mogelijk, bezigt uitdrukkingen en vormen die men nooit in de kamer hoort, is op zijn manier grappig en Jjeeft een typisch taaltje. Dit vindt men aardig, daarmede amuseert men zich, want het geeft af wisseling en ontspanning te midden van een vermoeiend begrootingsdebat. Men zou deien minister voor geen geld willen missen. Maar als hij dan later weer zijn dure plannen te voorschijn brengt Hij heeft immers zeer uit drukkelijk verklaard, dat hij die niet uit zijn hoofd stelt. Och, men doet dan maar weer wat men nu gedaan heeft. Men zet zijn zevende schip op het strand, en laat hem zich behelpen met onze kleine schepen. Als de minister maar zorgt dat hij even amusant blijft, dat wil zeggen als hij zich maar niet gaat aanwennen in parlementaire vor men te spreken, dan kan hij wellicht zoolang mi nister blijven als hij zelf wil. De heer T. H. A. Tromp, oud-officier der artil lerie, schrijft in het Vad., naar aanleiding van het bericht dat de heer Meuleman, dir. off. van gez. te Bergen op Zoom, op pensioen gesteld zou zijn, dat hem dit bericht ongelooflijk voorkomt. „Wat toch is de quaestie schrijft hij. „Nu wijlen kapitein De Korte brak 3 Nov. het reehter-sleutelbeen. Denzelfden dag klaagde de patiënt, die bovendien aan een ongeneeslijke en verschrikkelijke ziekte leed, over hevige pijn en verzocht den dokter den hals te willen onder zoeken. Dit onderzoek geschiedde door even over den hals te wrijven, zonder dien te ontblooten, terwijl de dokter beweerde: „Je zult je nek verdraaid hebben." Dagelijks klaagde de arme patiint over hevige pijn. Woensdag 7 Nov. bleef hij te bed liggen en verzocht den dokter weder er naar te zien, wat dan ook gebeurde, maar ook alweer op dezelfde wijze als boven vermeld. „Mevrouw moet maar eens met olie wrijven," was thans het resultaat. Donderdag 8 Nov. dezelfde klacht en nu de order aan mevrouw om „maar eens te masseeren." Doch mevr. zag al heel spoedig, dat de pijnlijke zjjde een geheel ander aanzien had als de goede en masseerde niet. Den volgenden dag werd dit aan den dokter bericht en eerst toen werd tot een onderzoek overgegaan en het resultaat was toen„Het is waarachtig waar, het is gebroken, nu zullen we het nog moeten zetten." Eene verdere mededeeling van bijzonderheden is overbodig, maar ik wensch te vragen of het hier vermeld geval al of niet beschouwd moet worden als „verregaande nalatigheid in het ver vullen der opgelegde plichten Is uw bericht juist, dan moet de aanleiding tot het ongevraagd op pensioen stellen ook juist zijn, maar is dan punt 6 van art. 27 der wet tot regeling van de bevordering, ontslag, enz. een doode letter geworden Op grond daarvan kan ik aan het bericht geen geloof hechten. Een pensioen te verleenen aan hen, die zóo verregaand nalatig zjjn geweest in de vervulling der opgelegde plichten een nalatigheid, die in zulke gevallen, waar menschenlevens mee gemoeid kunnen zijn, geen pardon moet kennen - - is waarlijk al te kras. Aan het op pensioen stellen kan hier, dunkt mij, zonder een raad van onderzoek, niet gedacht worden en daarom verwacht ik eerder dat de minister van oorlog overeenkomstig art. 31 der genoemde wet zal handelen en de „vereischte be velen tot het samenstellen van zoodanigen raad" zal uitvaardigen, dan dat Z. Exc. gebruik maakt van een der punten van art. 42." Toen de heer Tromp dit schreef had de Staats courant nog niet, zooals nu het geval is geweest, het bericht van het pensioen bevestigd. Het Vad. meldt nu onder dat stuk. „Naar het schijnt, heeft hetgeen dit onderzoek aan het licht heeft gebracht, bij den minister de overtuiging gewekt, dat het niet langer in 't belang van den dienst was den betrokken officier van gezondheid te handhaven, weshalve hij wegens 40jarigen dienst op pensioen is gesteld, doch dat er niet die «ver regaande nalatigheid in de vervulling der opge legde plichten" heeft plaat* gehad, die een raad van onderzoek noodzakeljjk maakt. Naar wij ver trouwen zal de minister wel bereid zijn nadere inlichtingen te verstrekken, als zjj hem in 't open baar worden gevraagd." Ook wij hopen dat deze quaestie in de tweede kamer, bij de a. behandeling der begrooting van oorlog, ter sprake gebracht zal worden. Yan een klacht, tegen mevrouw De Korte inge diend, is nog niets bekend. Volgens nader ons gegeven inlichtingen bestaat daarvoor ook geen reden, daar door die dame in het publiek tegen den genoemden officier niets is geschreven dat een klacht zou wettigen. Wij hoorden ook niets naders omtrent een even tueel e aanklacht tegenover ons. De gemeenteraad van Middelburg, zal Woens dag, des namiddags te half twee uur, vergadering houden. De punten ter behandeling zijn inge komen stukken; voorstellen tot vernieuwing van uitgifte in erfpacht van gemeentegrondenverzoek S. L. Gobetz om grond aan de Loskaai tot opslag van scheepsvictualiën, ijzeren stoomketels enz.; wij ziging der gemeente-begrooting 1883, af en over schrijving en beschikking onvoorziene uitgaven staat van te rooien en te verkoopen hoornen en behandeling van adressen dienaangaandeaf en overschrijving begrooting burgerlijk armbestuur 1883; verzoek van den heer Holthuijzen, om eer vol ontslag als onderwijzer voorstel tot verplaat sing van eenige onderwijzers en onderwijzeressen naar school B voorziening in de overige bestaande vacatures bij verschillende scholen lager onderwijs; voorstel toelage onderwijzend personeel school F (vacature)benoeming makelaar en benoeming van bestuursleden verschillende gemeente-admi- nistratiën ter voorziening in de periodieke aftreding. In de Vrijdag jl. gehouden vergadering van de commissie voor den dienstbaren stand alhier is, wegens f 5 jarige trouwe dienstvervulling, eervol onderscheiden Maria Johanna Weijnman, dienst bode bij den heer dr Dobbelaer De Wind. De heer Wereméus Buning heeft ook te Vlissin gen en te Goes zijne schets De oude admiraal en zijne omgeving, benevens eenige tafereelen uit het leven van „den Rooie" voorgedragen. Overal ondervond bij als blijk van waard eering eene welverdiende toejuiching. In Vlissingen was de zaal zeer volin Goes waren een 60tal dames en heeren, leden en niet- leden van het Goesche AWs-departement, aanwezig, eene opkomst die bij zulke lezingen zeldzaam is. Iwoes, 17 Dec. In de Zondagavond, op het slot Ostende, gehouden vergadering werden eenige nieuwe leden voor de vereeniging Ijsvermaak aangenomen. Daarna deed de penningmeester rekening over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de veree niging een batig slot van 80 beeft. Vervolgens werden tot bestuursleden gekozen de heeren A, S. Keurschot en M. N. Arentz, in plaats van de heeren Van Campen en Baning die hun ontslag als zoodanig hadden genomen, terwijl de overige leden van het bestuur met groote meer derheid van stemmen werden herkozen. Hvuiuingen, 16 Dec. In de vergadering van de hier bestaande afdeeling der maatschappij tot Nut van 11 algemeen had heden door de vrouwen vereniging Gezelligheid en Hulpbetoon de jaar- lijksche verloting plaats van voorwerpen van kunst en smaak. De opbrengst dier verloting strekt om jaarlijks met Kerstmis aan behoeftige gezinnen eenige kleedingstukken te verstrekken. Ter gele genheid van het tienjarig bestaan dier vrouwen vereniging werden eenige muziek- en zangstukken ten gehoore gebracht en is een tooneelstukje opgevoerd. Een ieder ging voldaan huiswaarts. Het is te hopen dat Gezelligheid en Hulpbetoon nog vele jaren moge bestaan, en steeds voortgaan op den ingeslagen weg om op zulke wijze het nuttige aan het aangename te verbinden. SStervïiei, 15 Dec. De laatste raadsverga dering van dit jaar, deze week gehouden, was niet zeer belangrijk. Het suppletoir kohier van den H. 0. werd vast gesteld eene kleine weiziging in de rekening en begrooting gebracht, en tot toelating besloten van het gekozen raadslid, den heer P. Leenhouts Jz., die zijne geloofsbrieven had ingediend. Wij willen andermaal belangstellenden onder de ingezetenen opmerkzaam maken, dat de raads vergaderingen voor het publiek toegankelijk zijn. In het komende schrikkeljaar toch moeten ge wichtige gemeentezaken aan de orde komen, terwijl wij zeker weten dat de raadsleden zei ven de belang stelling van het publiek op hoogen prijs stellen. Wanneer het publiek zelf hoort wat er wordt behandeld zal het niet zoo gemakkelijk dupe worden van allerlei geruchten, zooals dezer dagen ereen liep dat nl. in Januari de aanbesteding zou plaats hebben van een monumentaal stadhuis. *B5e«le, 15 Dec. Kon de gemeenteraad alhier met het oog op den treurigen financieelen toestand dezer gemeente, vroeger niet besluiten om over te gaan tot verhooging der jaarwedde van den (hulp) onderwijzer aan de openbare school, in de zitting van gisteren werd daartoe, op aandrang van ged. staten, besloten en met 4 tegen 3 stem men die jaarwedde van ƒ600 gebracht op /650< In het belang van het openbaar onderwijs is het te hopen, dat thans spoedig in de vacature van een onderwijzer, welke sedert April jl. bestaat, zal kunnen voorzien worden en het hoofd der school, die thans voor ongeveer 150 leerlingen alleen staat, daardoor de voor hem onmisbare hulp zal verkrijgen. De heer P. J. H. Cuypers, architect te Amster dam is benoemd tot correspondent van het Insti- tut de France. Volgens de Amst. geschiedde de benoeming op voordracht van den beroemden Franschen bouwkundige Gamier. notarissen. Aan H. Pen is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Baarn, evenals aan J. H. T. Batta, te Maastricht. MrN. bepakt. De tweede klerk bij het dep. van marine L. J. Abeleven is op zijn verzoek eervol uit zijnb betrek king ontslagen. burgemeesters. Tot bnrgem. vau Gron9veld is be noemd Bug. Van den Boom. marine. Op pensioen gesteld ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken de luit. ter zee le kl. C. A. Woldringhen terzake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken de offic. van adm. le kl. J. C. De Vries; onder toekenningaan eerstgenoemde van een jaarlijkseh pensioen van f 1400; aan laatstgemelde van een jaarlijkseh pensioen van f 1400, alsmede, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeescfie bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, een verhooging van pensioen voor eerst genoemde van f 750 en voor laatstgenoemde van f 1050 's jaars. Bevorderdtot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. J. A. H. Beck en tot offic. van admin. le kl. de offic van admin. 2e kl. J. W. Groeneyk. De heer C. J. Janse te Tholen is benoemd tot onderwijzer te Wageningen. Het bestuur der kweekschool voor machinisten te Amsterdam heeft het diploma der kweek school na voldoend afgelegd eindexamen uitgereikt aan de oud-kweekelingenS. A. Arendsen Hein, B. Augustinus, J. F. Brouwenaar, H. Bruins Lich, G. F. Dammers, J. E. Don Griot, S. Faber, P. God vliet, H. God vliet, G. Ter Horst, J. E. J. De Jongh, B. J. Lichtenbelt, H. Limburg Brouwer, P. C. W. Van de Rest, H. C. Riechel- man, P. Scheltema, P. C. Stam, J. D. C. Steen berg, R. L. Timman, J. Vis, J. G. Vorstman, E. Woelders en H. L. IJzer. De hulponderw. mejuff. E. C. Van Hulst Pellekaan, J. A. C. Peerboite en G. S. Dominicus Van den Bussche zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. Bedankt voor het beroep naar de N. H. gemeente te Rilland-Bath door den heer G. Spijkerboer, candidaat. In de heden, onder voorzitterschap van den heer A. Den Boer, alhier gehouden, vrij druk bezochte vergadering van de afd. Walcheren der My t. b. v, Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd onder de ingekomen stukken ook overgelegd een door het hoofdbestuur beschikbaar gesteld boekwerk van F. J. Van Pesch, getiteld De kuituur van grassen met het oog op het aanleggen van weiden. Dit werd in de bibliotheek geplaatst. Overgelegd werd nog de staat van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven der maatschappij over 1883, waaruit bleek dat de ontvangsten bedragen 6572.434 en de uitgaven 2372.43», zoodat een voordeelig saldo bestaan zal van 3200. De begrooting der maatschappij voor 1884, zoo als die dooi het hoofdbestuur is vastgesteld bedraagt in ontvang en uitgaaf 7238, met een' geraamd saldo van 2100. Van het bestuur van het 37" Nederl. landhuis- houdkundig congres, dat in de 26 helft van Juni te Ameisfoort zal gehouden worden, is ontvangen een verzoek tot het stellen van daarop te behan delen vraagpunten. Niemand der leden eenige vraag te doen hebbende, werd die brief voor ken nisgeving aangenomen, evenals een schrijven van hetzelfde bestuur, houdende verzoek tot deelne ming in het waarborgfonds van het congres. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de uitkomsten door een der proefnemers met Zboro- wer-aardappelen verkregen. Deze had 66 stuks heele en halve aardappelen gepoot op eene opper-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1