N° 297. 126e Jaargang. 1883. Maandag 17 December. Middelburg 15 December. FEUILLETON. Uieuwe Uitgaven: Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Genti Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Fan Robert Waldmüller. MIDDELMJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit Mad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wie zich tegen 1 Januari. 1884 op ons blad abonneert ontiiangt de nog dit jaar verschijnende nommers kosteloos. Ten voordeele der armen te Middelburg, zal de gymnastiek- en schermvereeniging Zeelandia, onder directie van den heer P. B. Oost Lievense, Don derdag a. eene uitvoering geven. Behalve gymnastische oefeningen zal er nog het blijspel van Justus Van Maurik jr. Tooneelstudiën worden opgevoerd. Ter wille van het goede doel vestigen wij op deze voorstelling de aandacht. Zij, die zoo belan geloos aan een goed doel willen meewerken, ver dienen zeker ten volle ondersteuningen waardeering. 4 f ESiervliet, 14Dec. Donderdagavond, gaf onze rederijkerskamer Jacob Van hennep hare eerste win- tervoorstelling. Zij voerde twee tooneelstukken op van den heer Rosier Faassen de Bankier in 4 bedrij ven en Manus de Snorder in 1 bedrijf. Onze kamer die steeds degelijke tooneelwerken in studie neemt, kweet zich vrij wel van hare moeielijke taak. Een talrijk publiek was aanwezig, waarvoor spelers en belangstellenden in den bloei der kamer dank baar zijn. Is zij ook al nu eenige werkende krachten rijker geworden, toch roepen we nog den zedelijken steun van eenige voorname ingezetenen in. Jacob Van hennep is vooreerst, bij de vele Biervlietsche bovennatuurlijke vertooningen, onmisbaar. Niet een der vier Biervlietsche onderwijzers behoort onder de rustende of werkende leden de eenige onderwijzeres nam als dilettante deel aan de tooneelopvoering. Deze en de drie andere dames verdienen daarom te meer den dank van het publiek. De koning en de koningin, vergezeld van prin ses Wilhelmina, zullen den 27en December van Het hoo in de residentie terugkeeren, om daar een geruimen tijd te vertoeven. Alleen reeds wegens de loopende pachten moet de verkoop van verreweg het grootste deel der landerijen van de dotatie van Z. K. H. Prins Frederik eenige jaren worden uitgesteld. Ook overigens echter meent de regeering dien verkoop met de meeste omzichtigheid, slechts van liever lede, te moeten doen plaats hebben. Overwegingen zijn aanhangig om de bosschen nabij Breda te behoudenzij hebben echter nog niet tot een voor openbaarmaking geschikte uit komst geleid. Dit jaar zal nog slechts één onbeduidende veiling plaats hebben. Begin 1884 zullen twee andere kleine volgen, en daarna, hoogstwaarschijn lijk in het vroege voorjaar, twee grootere, van landerijen onder Zwaluwe en van landerijen en dennenbosschen onder Oosterhout; aangezien intus- Graaf Vendramin bad gemeend met een woes teling te doen te hebben. Maar de wijze, waarop zijn tegenstander vocht, bewees juist bet tegendeel. Hij bepaalde zich tot verdedigingsstooten of wist zijn degen zoo behendig om dien van den graaf te slingeren, dat deze noch stooten, noch zich los wringen kon. Het gevolg hiervan was dat de arm van den graaf spoedig vermoeid werd, en eensklaps vloog, zijn degen hoog in de lucht Amedens had hem met een forschen ruk wegge slagen het volgende oogenblik ving hjj hem weer op en zei met een beleefde buiging „Hier is hij terug." Graaf Vendramin kreeg een kleur. »Dank u; onder gewone omstandigheden zou ik mij overwonnen moeten verklaren maar dat gaat tus8chen ons niet. Gij hebt u van mijn recht meester gemaakt en bovendien nog kort geleden verklaard dat slechts een van ons beiden deze plek levend mag verlaten. Ik houd u dus aan uw woord. Zie nu van die schermmeesterskunsten af, die men overal voor geld kan zien en laten wij onzen strijd als ernstige mannen beslechte». jAm^cleus salueerde en de strijd begon op nieuw. schen bij die splitsing van groote eigendommen verschillende waterscbaps- en andere belangen betrokken zijn, is de mogelijkheid van uitstel tot het najaar niet uitgesloten. Van de firma J. A. Visser te Gorinchem ont vingen wij den landbouwscheurkalender voor 1884. Even als het vorige jaar is de kalender op een keurig schild gehecht, waarop de voornaamste deelen van het landbouwbedrijf zijn voorgesteld, terwijl de naam van den samensteller, den heer J. J. Corbijn, te Noordeloos, de verwachting wettigt dat de inhoud nuttig en aangenaam zijn zal. Even als vroeger bevatten de blaadjes weder wenken voor den landbouwer, den tuinier of den veehouder. De tweede jaargang toont dat deze uitgave levensvatbaar is en werkelijk in „eene bestaande behoefte voorziet." De prijs is, zooals men uit de annonce zien kan, hoogst billijk. In geen land bouwersgezin mag deze kalender ontbreken. De uitgevers-maatschappij Elsevier te Rotter dam gaf eene nieuwe uitgaaf van Al de volksdich ten van d'. J. P. Heije. Een flinke, duidelijke letter en een nette druk maken dezen bundel zeer gerieflijk en aangenaam. Heije's krachtige verzen verdienen in elk gezin een plaats, omdat het volksdichten zijn bij uitne mendheid, die een gezonden en frisschen geest ademen. Zij zullen verflauwden moed doen herleven den waren godsdienstzin aank weeken en den lust tot al wat goed is verhoogen. De prijs van dezen bundel is slechts ƒ1.50. De heer J. C. Bloem, lid van den gemeente raad van 's Gravenhage schreef Een woord over de middelen tot herstel van het evenwicht tusschen 's rijks inkomsten en uitgaventerwijl de bekende financier J. J. Weeveringk een brochure hét licht deed zien, getiteld Onze financiën en de weelde in de huishouding van den Staat. Geen tijdelijke belastingen maar BEZUINIGINGgeen geld- leening dan in -verband met de conversie onzer nationale schuld. Het spreekt van zelf dat in den tegenwoordigen tjjd, nu onze financieele toestand krank is, het niet aan geneesheeren ontbreekt. Of al da door hen opgegeven geneesmiddelen voor toepassing geschikt zijn, beoordeelen de des kundigen naar ons gevoelen wordt het bij zoo groote verscheidenheid hoogst moeilijk eene keuze te doen, en maakt het van alle zijden aanbrengen van middelen tot verbetering den toestand verwarder. Toch is het voor hen, die belangstellen in het vraagstuk, van groot belang om van die verschil lende uitingen kennis te nemen, en daarom bevelen wij de lezing van die twee brochures ten zeerste aan, geneesk. raad. Benoemd tot leden van den genees kundigen raad voor Zeeland; dr. J. O. de Man, te Mid delburg, dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke, A. Wal raven, te Nieuw en St. Joosland P. M. de Ligny, te Ditmaal had Amedeus werk genoeg om te paree- ren; de graaf viel hem herhaaldelijk en zoo snel na elkaar aan dat hij, bij het flikkeren van het lampje niet altijd de stooten kon volgen, totdat de degen van den graaf tan tweedenmale in de lucht vloog, doch niet vóór dat hij Amedeus een diepe wond in den linkerschouder had toegebracht. »Gij zijt gewond," zei graaf Vendramin op gejaagden toon, »gij zijt zwaar gewond en toch hen ik de verslagene. Een andermaal moet gij mij uw zonderlinge manier van vechten verklaren. »Lenn op mijn arm zoo. Het pesthuis is niet zoo gevaarlijk meer als zijn naam aanduidtdaar zal men u wel verbinden." Amedeus was door de pijn buiten staat om te spreken. Aan den arm van zijn mededinger strompelde hij bloedend voort en zakte voor de deur van het hospitaal bewusteloos ineen. De graaf schelde aan en riep dat men spoedig moest opendoen. Even daarna ging de deur open en er versche nen drie nonnen van de orde van Santa Clara op den drempel. Zij hadden reeds menig duellist opgenomen maar nog geen zoo zwaar gewond als deze. xPoverinoDe arme! hij is vermoord!" hoorde de graaf haar zeggen, terwjjl zij den be- wustelooze naar binnen droegen. „Dat verhoede Godsprak hij daarop, »tweemaal was mijn leven in zijn hand. Verzorgt hem goed. Ik ga een arts halen." 1 XIII. De zomerhitte maakte het verblijf in de lagunen- stad bijna onmogelijk. De meeste paleizen waren dan ook verlaten en hun bewoners zochten koelte en schaduw aan den voet der Trientiner Alpen, Een van de weinige nog bewoonde paleizen was dat van graaf Vendramin, waarheen deze zijn zwaar gewonden mededinger had laten overbren gen, zoodra de wondarts het toestond en waar hij met Magdalena het toezicht over de verpleging door de nonnen van Santa Clara hield. Er was echter nog een verpleegster bij den thans eindelijk herstellende: de grijze markiezin, zijn moedermaar een ander, die anders altijd om hem heen was, ontbrak de oude Beliegarde. »Ik kan zijn aanblik niet verdragen had de markiezin terstond bij haar aankomst gezegd. »Dat hij zijn heer in deze stad een heelen dag uit het oog kon verliezen, en al hadt gij, mijn Zoon, het hem tienmaal bevolen hij mocht u niet gehoorzamen hij had u ten minste uit de verte moeten volgen." Eerst toen de kranke nog slechts den arm in een doek droeg, er weer blozend uitzag en weer lachen kon, toen gaf zij eindelijk aan zijn smeeken gehoor en mocht Bellegarde zijn post weer aan vaarden. Het had de markiezin echter nog veel meer moeite gekost om niet Magdalena klaar te komen en het was grootendeels nog in haar eigen verbeelding alsof met haar alles weêr in het reine was. Middelburg; G. A. de Looze, te Zierikzee: mr. W. A. i Fan Hoek, te Middelburg; J. Be Visser te Stavenissej Th. F. Martin, te Hulst en M. A. Baert, te Vlissingen. Zie laatste berichten van gisteren. Tot plaatsvervangende leden dr. H. Goemans jr.. te Zierikzee; dr. J. E. Callenfels, te Hulst; dr. J. J. Cou- vée te Middelburg; dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, te Middelburg; dr. J. M. Boom, te Tholen; dr. J. Kosten Be Bruijne, te Zierikzee; S. G. Nauta Van der Grijp, te ZierikzeeJ. JVan der Harst Lz. te Middelburg en mr. A. P. Snouck Eturgronje te Middelburg. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. P. W. Be Bruijn, als burgemeester van Stad Boetin chem. posterijen. Bepaald dat de volgende ambtenaren bij de adm. der posterijen hunne functien znlltn uitoefenen als volgt Be commiezen le kl.H. Eekhout te Breda; G. Van West te Arnhem Be commiezen 3e kl.P. H. Queysen te 's-Gravenhage, J. P. T. Van der Kemp te Haarlem, J. A K. Van Hasselt te Assen, W. J. Borgerbof Mulder te Alkmaar, F. Von Hubente Amslerdam, P C. N. Eicliholtz te Rotterdam, F. Sinnigbe te Roermond. De commiezen 3e kl. K. J. li. Bolemey te 's-Graven hage, N. Haremaker te 's-Ilertogenbosch, J. C. DeVnl- der van Noorden ten spoorwegpost.kantore no 2, G. Giltjes te Helder, J. G. Van Nauta Lemke te Amster dam, R. G. Graadt van Roggen te Amsterdam, B. J. R. Rasch te Leeuwarden, F. W. II. Rijke te Goes, A. G. Boekwijt te Nijmegen, I W. Ten Cate te Amsterdam, N. J. W. Eichholtz te Zwolle. Be commiezen 4de kl.: 11. P. Van der Tnuk, op bet bureel van den inspecteur te Arnhem, C. H. Schipper te Winschoten, G. J. Scholtcn te Oldenzaal, P. F. Vos, op het spoorwegpostkantoor no. 2, P. B. A. Van der Voort Maarschalk te Arnhem, A. M. Lagerwey te Rotterdam, M. L. Pleyte te Leiden, D. 1,. G. Beimer te Arnhem, W. G. A. Pels Rijcken te Dordrecht, J. Waale Jr. op het spoorwegpostkantoor no 1, J. Besseling te Boesborg, A. H. M. Be Bruyn te Nijmegen, J. C. Bondam te Dordrecht, J. A. Coopmans te 's Gravenhage, FT. B Graswinckel te Amsterdam De surnumerairs: 1). Zwaanshals ie Oostcrhont, J.J Be Klerk te Gorinchem, P. N. L. Feltzer te 's Graven hage, L. H. Barteling te Almelo, J. II. Acker te Leeuw arden, H. G. Van der Weerd te Enkhnizen, H. P. J. Huiskes te Boesborg, P. M. A. Van Wijk te Leiden, B. J. Bouricius te Helder, C. H. Windt te 's Gravenhage, J. J. Giunta d'Albani, te Scheveningen, A. W. Van Oordt, to Harderwijk, J. Van Wieringhen Borski, te Nijkerk, W. A. Van der Meulen, te Brielle, B. Ten Cate, te Hengeloo en M. W. L. J. Aertnijs, te Eindhoven. De herhalingsschool te Oostburg wordt bezocht door 45 leerlingen. De heer Bastmeijer, van Bruinisse, benoemd tot hoofd der bijzondere school te Biggekerke, heeft voor deze benoeming bedankt. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Ovezand is benoemd mej. E. C. J. Busman, onderwijzeres te Lanteren, gem. Ede. Heden Zaterdag zijn door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld J. E. O., 17 j. arbeider te Wolfaartsdijk, wegens diefstal tot acht dagen eel. K. S., 18 j. P. S. 12 j. en J. B, 16 j. allen te Wolfaartsdijk, wegens diefstal de le en 8e ieder tot 8 dagen cel en de 2e tot 3 dagen gev. S. De R., 16 j. te Kruiningen, arbeider, wegens diefstal tot 15 dagen cel. J. B., 50 j. werkman te IJzendijke, wegens diefstal lot een maand cel. en P. C. B 56 j. werkman te Hulst, wegens mishandeling tot een maand cel en f 8 boete. Allen in de kosten. 1'rij gesproken zijn N. N., 17 j. en W. M., 1G j. beiden te Yerseke beklaagd van mishandeling. Te Aagtekerke heeft een zeer treurig feit plaats gehad. Zekere M. M., ongehuwde dienst bode aldaar, laatst gediend hebbende op het hof Babel onder Domburg, heeft zich schuldig ge maakt aan kindermoord. Zij schijnt reeds dien aangaande aan den burgemeester dier gemeente bekentenis te hebben afgelegdde justitie van Middelburg kwam heden morgen aldaar tot nader onderzoek aan. Men schrijft ons uit Westkapelle: Ik ging Vrijdag namiddag, bij laag water, ook eens een kijkje nemen in welken staat onze zeedijk na den laatsten storm verkeerde. Eerst het grootste plankierhoofd beziende, bleek dat geheel uiteen gerukt te zijn, (trouwens dezen zomer werd reeds voorspeld dat dit gebeuren zou). Verder van het Zuiden langs de krammat naar het Noorden gaande, bleek mij dat de schade kolossaal is, doordien de paalwerken overal zijn weggeslagen, 'tls verba zend wat de Noordzee in éen getij vernield heeft. Maar verbazing wekt het ook dat er geen vol doend materiêel voorhanden is om dadelijk, wan neer het tij af is, de schade te kunnen herstellen. Er was nu toch slechts éen klampje stroo voor handen, dat nu aller handen bezig zijn in drie dagen verwerkt zal wezenmaar rijshout en staken ontbraken, Heden (Vrijdag) zijn er 7 wagens met dijkpalen, voor den a. zomer be stemd, aangevoerd en Zaterdag zouden weder een 14 tal te Middelburg geladen worden. Maar het echte materiaal flinke nieuwe palen en goeden steen ontbreekt. Nog heeft de storm zoo meldt men uit Renesse groote schade aan de duinen aange richt. Op verscheidene plaatsen is er in een tijd vak van zes jaar niet zooveel afgeslagen als nu in een etmaal. Vier uren na hoogwater stond de zee nog aan den voet der duinen. Aan de steenglooiing voor den vuurtoren is de schade gelukkig niet groot. Donderdagavond ontstond te Noordwelle brand op het hoefje van J. Oole dat met hetgeen er zich in bevond, (paarden, rundvee, veldoogst, inboedel) een prooi der vlammen is geworden. Het was bij 8 verschillende maatschappijen verze kerd. De oorzaak is onbekend. Sommigen meenen dat door een brandende lan taren, die in de schuur hing, de brand is ont staan. Uit de rekening en verantwoording over 18821883 van het bestuur der Werkmans-veree- niging te Ovezand bleek, dat in twee partijen aangekocht zijn 128 kar steenkolen en uitgemeten 2530 HL. De leden hebben betaald 52 cent per HL. op den wagen of 62 cent vrij thuis. Er bleven in voorraad voor de leden 267^ HL. Deze kolen, tegen inkoopsprijs op de rekening gebracht, de voorraad wordt iets duurder geleverd aan Kindlief," had zij bij hare eerste ontmoeting gezegd, „ik spreek zooals ik denk. Gij hebt on verantwoordelijk, lichtzinnig gehandeld. Als mijn zoon er het leven afbrengt, zal ik trachten u te vergeven. Als goed Christen moet men zijne vijanden vergeven. Maar zorg dat mijn zoon nooit weer op het denkbeeld van een vereeniging met u komt. Gij hebt een lief gezicht en ondanks uw vergrijp zie ik u niet ongaarne. Maar wat zegt een bekoorlijk uiterlijk Een dozijn jaren, een aanval van pokken, en alles is verloren 1 Wat dan? Mijn zoon was niet gewoon om met vrouwen om te gaan. Gij hebt hem het eerst bekoord en anderen zullen u volgen. Luister dus naai; mijn raad leg hét weêr bij met uw aanstaande, die zich als een echt ridder gedragen heeft en op wien ik niet boos kan zijn. Of blijf bjj uw be sluit om in het klooster te gaan 1 Als non zult gij de dwaasheden der wereld spoedig leeren be schouwen, zooals zij inderdaad zijn." Magdalena had het niet met haar aanstaande bijgelegdmaar was als novice in het klooster van Santa Clara gegaan en daardoor in de moge lijkheid geweest om aan de verpleging van Ame deus deel te nemen. Was het haar bedoeling om de wereld vaarwel te zeggen Het noviciaat legde haar die ver plichting nog niet op. Toen Amedeus, na weken lang geijld te hebben, eindelijk weer helder van geest werd en Magdalena onder de geestelijke zusters, die hem oppasten, herkende, was hij eerst ontsteld, doch weldra had hjj haar nonnengewaaij

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1