N° 295. 1883. Y rijdag 14 December. m&m&LEWÉ 126® Jaargang. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 13 December. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Eecïitszaken. midöelburgsche courant. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Men schrijft aan het Vad. bet volgende, waarin wel een en ander voorkomt dat wij reeds mee deelden maar waarvan herhaling in dit betoog noodig 13 Het is zonderling, hoe in dezen tijd 's lands ambtenaren met 's rijks gelden (dio opgeteerd zijn) omspringen. De Arnh. Ct bevat daarvan weder een staaltje. Evenals een aantal andere booge staatsdienaren ontvingen ook de minister van binnenlandscbe zaken en de secretaris-generaal bij zijn departe ment een uitnoodiging tot bijwoning van de opening der Amsterdamscbe tentoonstelling op 1 Mei jongstleden. Nu zou men denken, dat beide dignitarissen, evenals de andere gasten van de ondernemers der tentoonstelling, zoo hun deze zaak de reiskosten niet waard was, voor de uitnoodiging zouden hebben bedankt. Maar neen, er was nog een andere weg. De minister, die als zoodanig bij de opening niets had te verrichten, omkleedt zich met de majesteit van zijn ambt en geeft zijn secretaris last hem te vergezellen. Op deze wijze is 's lands kas goed voor de kosten. Doch men rekende buiten den waard, de rekenkamer, Toen dit college de declaratiën deswege ontving, maakte bet bezwaar deze kosten als staatsuitgaven te- erkennen. De minister legde zich onmiddellijk bij dit oordeel nedermaar de secretaris (die vrij vervoer op den spoorweg geniet) dagvaardt den staat. De booge raad zal dus hebben te beslissen of de se cretaris heeft gereisd op grond van de uitnoodiging, dan wel op last van zijn chef. Het raadselachtige in deze zaak is, waarom de minister de kosten van zijn secretaris, wien hij zelf last tot reizen gaf, niet betaalt. Is ;,t wellicht •wegens bet gemelde vrij vervoer Wordt de staat veroordeeld, dan rijzen er weer nieuwe uitgaven in de proceskosten. En de vraag blijft dan overwaarom aan den secretaris geen gratificatie verleend uit den daarvoor bestemden post der begrooting? Het is bier toch niet anders dan een gunst, dat de invitatie van een particuliere commissie is omgezet in een officieele lastgeving tot reizen voor 's lands dienst, uitsluitend om den staat te doen betalen wat alle andere landsdienaren terecht uit bun eigen zak hebben voldaan. De beer Werumeus Buning hield gisteren avond voor een talrijk gehoor, dat hjj dankte voor zijne belangstelling, zijne aangekondigde lezing. Hjj droeg voor een schetsDe oude admiraal en zijne omgevingwaarin bij op zijne bekende mees terlijke wijze verschillende figuren teekende, zooals het dageljjksch leven ze ons te aanschouwen geeft. Voor eene ontleding zijn zulke schetsen niet geschiktzij verliezen daardoor te veel van hunne Van Robert Waid muller Amedeus hield zich nog goed, al begon reeds zjjn degen in zijn linkerband te gloeien. »Ik ben gaarne bereid u hierop te antwoorden", zei hjj zoo kalm mogeljjk, »maar veroorloof mij eerst een wedervraag, die onvermijdelijk is want mijn kamerdienaar kan op mijn bevel een bood schap bij een voorname dame te doen gehad heb ben van welk buis is er sprake Graaf Vendramin zag hem met zijne schoone, schitterende oogen doorborend aan en zei Misschien kent gjj zelf het buis als ik bet u noem, markies; men noemt betpallazzo dubbio.1' Amedeus moest zich nog steeds inhouden. Die naam alleen was misschien niet voldoende. Hij baalde dus de schouders op en de graaf dacht met minachting: Een lafaard Hij vervolgde Niet ver van de San Salvadorskerktusschen de paleizen Bembo en Manim en om u het bedenken van een gepast antwoord," nog gemakkelijker te maken zal ik u zeggen dat de dame van wie ik spreek, Mag- dalena Morosini beet." »0 hemel welk een zalig oogen blik 1" juichte /Vmcdeus en greep de band van den graaf. waarde. Alleen bij bet lezen of bet booren voor dragen leert men ten volle begrijpen boe schoon de karakters geteekend zijnhoeveel waarachtige humor Buning's schetsen bevatten. Na de pauze droeg de spreker nog eenige meer bekende Tafereelen uit het leven van den Dooie voor. Het publiek toonde door luide toejuichingen zich hoogst dankbaar voor bet verschaft genot. Jammer was het dat voor ben die achteraan zaten veel van bet gesprokene verloren ging. Gedeeltelijk zal dit wel zijn toe te schrijven aan de zaal, die wij voor lezingen minder geschikt achten. Gisteren avond werd door de onderofficiers- societeit alhier in de groote schuttershofzaal aan de leden en geïntroduceerden eene soirée en bal aangeboden. Het programma bestond uit twee tooneelstukjes, Niemand wil de schuld hebben en No. 33, het derde huis linies, een viool-solo, benevens een paar voor drachten naar geb» Semmel. Zij, die in de tooneelstukjes eene rolvervulden, deden hun best om de aanwezigen aangenaam bezig te houden, waarin zij goed slaagden. Het viool-solo verdiende ten volle bet applaus, dat eraan ten deel viel; het werd uitstekend ten gehoore gebracht. Niet het minst brachten de geb' Semmel bij tot het welslagen van den avond. Zij toonden zich ten volle voor hunne taak berekend en hadden een flink eu welverdiend succes. Een recht geanimeerd bal besloot den avond die bij bet niet overtalrijk publiek zeker aange name herinneringen nalaten zal. "Vlissïng-en, 13 Dec. Heden werd alhier in een der lokalen van de kantoren der konink lijke maatschappij de Schelde eene buitengewone algemeene-vergadering van aandeelhouders gehou den, waarin aan den directeur en commissarissen dezer maatschappij machtiging werd verleend tot bet sluiten eener geldleening groot f 600,000, uit te geven in obligatiën, elk groot 1000, welke eene jaarlijksche rente zullen afwerpen van 5 en binnen den tijd van 25 jaren aflosbaar zullen zijn. Door de aanzienlijke uitbreiding, welke in den laatsten tijd aan deze inrichting is gegeven, is deze leening noodzakelijk gebleken. "Volgens bet N. en Adv.blad voor Noord- en Zuid-Beveland zal bij de a. verkiezing voor een raadslid te Goes de anti-revolutionaire kiesveree- niging Voor Nederland en Oranje geen kandidaat stellen. De oorzaak daarvoor meent men te moeten zoeken in den weinigen steun, dien bare kandidaten dier vereeniging bij de vorige verkiezing onder vonden hebben. Het bestuur moet daarom besloten zijn, ter zuivering van den politieken toestand, zich van alle werkzaamheid bij de verkiezing te onthouden. Eene zonderlinge wijze van zuiveren mag dit wel beeten! »Magdalena Morosini pallazzo dubbio, Bembo Manim, Salvatore en ik zocht haar op Gindecca, San Giorgio, in alle kerken, op alle bruggen. Nu heb ik haar. Nu boud ik haar; nu zal geen macht ter aarde haar mij ontrukken 1" Enrico Vendramin was een Venetiaan en zijn hoofd duizelde een oogenblik van allerlei aan slagen tegen dien plotseling ontdekten mededinger, maar hij had van jongs af een afkeer gehad van die in het duister voltrokken vonnissen der oud adellijke geslachten en bedwong dus de verzoeking om zich zelf reobt te verschaffen. >Als ik u goed versta, dan wilt gij een on bezonnen grap mijner aanstaande voor ernst op nemen. Ik zeg u bij deze dat ik alle plannendie gij te dien opzichte mocht koesteren, afkeur. Gij moet mij beloven nog heden de stad te verlaten, of gij zult mij met bet wapen in de band reken schap geven. »Terstond!" riep Amedeus, sik ben u wel is waar onuitsprekelijken dank verschuldigd, maar ik word bemind, dat weet ik, en als gij er toch bij blijft om Magdalena als uw aanstaande te be schouwen, dan moet bet noodlot beslissen Waarheen zullen wij ons laten brengen De avond is nog niet gevallen en al mocht die ons verrassen, de lucht is onbewolkt; bij het sterrenlicht zullen wij onze degens kruisen en laat dat ons in den steek, dan strijden wij bij bet flikkerende schijnsel eener eeuwige lamp." EbbeneP1 zei de graaf op jjskouden toon, Toch zou het ons verwonderen wanneer er, zij het dan niet officieel, langs officieusen weg geen candidaat werd aanbevolen. IA ruin ing-em, 13 Dec. In de heden morgen gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school te Hansweert de heer J. Roda, onderwijzer te Westkapelle. Met liem stond op de voordracht de beer A. Den Herder, te Hardinxveld. In diezelfde vergadering is de beer II. Won- dergem herbenoemd als lid van bet algemeen armbestuur. Dinsdagavond gaf het muziekgezelschap Een dracht maakt Macht alhier zijn eerste wintercorcert, op de zaal van J. Blok Hz. Behalve een zestal muziekstukken werden door de dillettantenclub nog twee blijspelen opgevoerd De ware Jozef, van Glanor, en De oude Vrijgezel, van L. Yan Lier, welke stukjes goed van stapel liepen. Het publiek werd een genotvollen avond verschaft. Het minder gunstige weder in aanmerking genomen, was de opkomst vrij goed. De St.Ct. bevat een kon. besluit, houdende mach tiging tot uitgifte van 3.500.000 in schatkist- promessen, volgens de wet van den 5de" Dec. 1881. COMmissien. Jhr. C. Ilartsen is eervol ontheven van zijne functie als voorzitter van de Internationale Jury voor de toekenning der bekroningen op de internationale kolo niale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. -.Geroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Wijntjeterp en Duurswoude de heer L. M. Yan Noppen, candidaat, te Wissekerke. Zooals bekend is wordt aan de tentoonstelling van paarden, rundvee enz. door deafd. Walcheren der Zeeuwsche Landbouwmaatschappyop Donderdag 21 Augustus 1884 te Middelburg te houden, door bet hoofdbestuur dier maatschappij verbonden eene vóor-tentoonstelling van rundvee, uit Zeeland in te zenden ter internationale landbouwtentoonstel ling te Amsterdam. Deze vóor-tentoonstelling heeft ten doel de vee houders in Zeeland op te wekken en aan te moe digen tot mededinging naar sommige uitlovingen van groote prijzen ter internationale tentoonstelling. Aan het voorloopig programma oatleenen wij het volgende Het hoofdbestuur neemt alle transportkosten van bet rundvee, voor de opzending naar Amster dam behoorlijk aangegeven en dooi* eene commissie van deskundigen ter voor-tentoonstelling aangeno men, voor zijne rekening. Het voor Amsterdam aangegeven, doch door bedoelde commissie niet aangenomen rundvee riep een gondelier en beval hem naar de punta della Motta te roeien XI. „Daar valt mij in," begon de graaf, nadat zjj een poos in stilte voortgeroeid hadden, »dat uw kans tegenover de mijne nadeelig is." »Maak u niet ongerustik weet maar al te goed den degen te voeren." Hjj zag niets dan het beeld zijner geliefde voor zich en al had men hem bloedige strepen op zijn weg vertoond, bij zou ze voor rozen gehouden hebben. Gij begrijpt mij verkeerd." »Het is mogelijk, ik ben zoo opgewonden en verheugd, dat ik niet in staat ben om een gesprek te voeren." »Dat verlang ik ook niet," sprak de graaf ernstig, „maar wij hebben noch een dokter, noch getuigen bij ons." »De laatsten," antwoordde Amadeus, zouden bovenal verplicht zijn om vrede te maken en waartoe zou dat tijdverlies dienen Slechts een van ons beiden kan en mag in bet leven blijven. Wij zijn geen van beiden gezind om toe te geven. Wat baten dus verzoeningsmiddelen Ën wat den dokter aangaatWilt gij uw nederlaag overleven, graaf Vendramin Ik hecht slechts onder éen voorwaarde aan het levenik geloof dat wij onder vier oogen bet spoediger klaar zjjn." geniet alleen vrijdom van transportkosten naar en van Middelburg. Het hoofdbestuur betaalt de kosten van assuran tie van bet ree en zal een, in verhouding tot het in te zenden getal stuks rundvee, voldoend aantal daartoe geschikte zonen van landbouwers uitnoo- digingenzich gedurende het transport en de tentoonstelling met de leiding en verzorging van bet rundvee te belasten de reis- en verbljjfkosten van deze personen zjjn voor rekening van het hoofdbestuur. Onder meer zorgt ook bet hoofdbestuur voor de betaling der 6, die blijkens bet Amst. pro gramma voor ieder aan te geven stuk rundvee zullen moeten gestort worden. Bovendien dingt bet rundvee nog mede naar een 35 tal prijzen van 25 tot 7,50, door het hoofdbestuur uitgeloofd. Behalve deze aanmoediging van wege bet hoofd bestuur worden door de afdeeling Walcheren eveneens een 30tal prijzen uitgeloofd, ter aan moediging der inzendingen uit Walcheren, naar welke prjjzen de mededinging alleen voor leden uit die afdeeiing is opengesteld. Nu door de maatschappjj en de afdeeling al het mogeljjke gedaan wordt om tot inzending aan te moedigen en die inzending zoo gemakkelijk en onkostbaar mogeljjk te maken, mag met grond verwacht worden dat de Zeeuwsche landbouwers en veehouders door een ruime aanmelding "blijk zullen geven dat op prjjs te stellen. Het bewuste voorloopige programma zal in de eerstvolgende vergadering der afdeeling Walcheren ter tafel komen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van den gezagvoerder, tevens eigenaar van het stoom- pleizierjacbt Firefley, den heer J. A. Mottram, en hem schuldig verklaard aan opzetteljjke verwon ding, doch, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 5 geldboeten van 8 en in de kosten. In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur,werd door den straatsraad Smidt verslag uitgebracht in zake het beroep van H. J. Brandenburg te Brouwershaven, van een besluit van Ged. staten van Zeeland, houdende zjjne ver vallenverklaring van het lidmaatschap van de raad dier gemeente. Als gemachtigde voor den appel lant trad op mr. B. M. Ylielander Hein, advocaat te 's-Gravenhage. De graaf zweeg een poos en hernam toen »Uwe kansen staan slecht, zelfs wanneer het geluk u niet gunstig is, en daarop moet ik u, als vreemdeling, opmerkzaam maken, Yevgeet niét dat de Vendramin's een Doge aan den staat ge leverd hebben." »En wel een, op wiens roemlooze, tweejarige regeering de schandelijke vrede met Turkije volgde," viel Amedeus verachtelijk in^zooveel weet ik nog van de geschiedenis van uw land." »Gjj doet verkeerd met na te praten het geen reeds lang door betere geschiedvorschers in een ander licht gesteld ismaar hetzjj dat hjj zich tegenover Venetië verdiensteljjk gemaakt hebbe of niet ik ben een Vendramin en als gjj het geluk hebt van mjj te doorsteken zit gjj morgen, beticht van moord in de donkere gewelven van het Doge paleis achter slot en grendel. Dat moogt gjj toch wel bedenken." »En zoudt gij in het tegenovergestelde geval niet aan hetzelfde bloot staan." Daarvoor beveiligen mjj privilegieè'nmijn eed zou voldoende zjjn om mij van alle verdenking van moord te zuiveren." »üe mijne niet?" »De uwe zou geen waarde hebben." Fraaie toestanden?" Voorrechten, die, geljjk alle anderen, bunhë goede en hunne kwade zijden hebben." „In alle geval deze goede zjjde dat een Ve- netiaansch edelman al tjjcl in 't gel jjk gesteld wordt tegenover een vreemdeling. Wanneer hjj althans niet voor een meineed terug deinst. De betere zjjde van dat privilégié is dat ons, Venetiaansche edellieden, niets heiliger is dan de eed" (Wordt vervolgdi}

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1