N° 294 126® Jaargang. 1883. Donderdag 13 December. Nieuwjaars-Collecte. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 12 December. Benoemingen en "besluiten, Landbouw. Rechtszaken, MmilELBlUOSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A- C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de commissie, die zich gedurende driejaren op hunne uitnoodiging welwillend heeft belast met het verzamelen van giften en het doen van eene uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op den Nieuwjaarsdag, zich dit jaar heeft bereid verklaard tot datzelfde doel werkzaam te zijn dat deze commissie op Maandag den 24 Decem ber a„, tussehen 12 en 3 uren, eene inzameling aan de huizen der ingezetenen zal houden, terwijl burgemeester en wethouders, het doel en streven dezer commissie zeer waardeerende, de vrijheid nemen haar andermaal bij de ingezetenen ten dringendste aan te bevelen. Middelburg, den 7 December 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, 1' I C K K. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De afdeeling Kralingen van het algemem Neder- landsch werklieden verhond zal van de vrouwen der leden een prachtig vaandel ontvangen. Zoo lezen wij, en wij zouden dit bericht te onbelangrijk vinden om het op te nemen, als het ons geen aanleiding gaf tot het maken van een opmerking. Wat ter wereld is het nut van een vaandel voor zulk eene vereeniging Wij weten het niet, en daaraan is het zeker toe te schrijven dat wij het idee nog al zonderling vinden. Trouwens, met vaandels en insignes voor allerlei vereeni- gingen dwepen wij niet bijzonderte taindar nu veelal het slechtste gezelschap het schoonste vaandel heeft. Eene andere vraag komt daarom bij ons op en wel dezekunnen de vrouwen der leden van een werkliedenvereeniging zich tegenover haar niet verdienstelijker maken dan door het aanbieden van een vaandel Er zijn, dunkt ons, wel andere middelen die praktischer resultaten zullen opleveren. De leden onderling vereenigen zich meestal om elkaar te ondersteunen in dagen van ziekten. Het is voor een werkroansgezin hard wanneer de man, de kostwinner, ziek is, en hulp is in die dagen meer dan noodig. Maar ook wanneer de vrouw ziek en van den vloer is, lijdt het gezin veel schade, en daarin wordt niet altijd voorzien. Zoo vaak moet men dan hulp nemen, die kostbaar en niet altijd ge makkelijk te verkrijgen is. Zou het nu zoo onuitvoerbaar zijn dat de vrou wen der leden van zulke vereenigingen zich on derling verbonden om in dergelijke ziektegeval len elkaar beurtelings bij te staan Elke vrouw kan licht van de bezigheden in haar eigen gezin eenigen tijd missen om een ander te helpenterwijl zij dan tevens de overtuiging bezit dat, mocht haar het ongeluk treffen, het hoogst noodige in haar gezin toch ook zal worden gedaan. Wij stippen slechts dit eene punt aan. Er is, dunkt ons, op dat gebied nog veel meer te ver richten, waardoor do vrouwen kunnen bevorder lik zijn aan het doel, dat toch hoofdzakelijk zulke vereenigingen beoogenhet welzijn van den werkman. Volgens de N. Jlott. Cl zou tegen ons blad een aanklacht wegens laster zijn ingediend door den heer P. F. Meuleman, dirigeerend officier van gezondheid der 2e klasse te Bergen op Zoom, naar aanleiding van ons bericht over de geneeskundige behandeling van den overleden kapitein der infan terie H. C. De Korte. Eene dergelijke mededeeling zond men ook ons gisteren, doch die werd spoedig gevolgd door een nader bericht dat niet tegen ons maar tegen mevrouw de wede De Korte de aanklacht was gericht. Nadere bijzonderheden zijn ons echter tot heden niet bekend. Wij wachten vrij kalm verdere berichten dien aangaande afi Men schrijft ons uit Vlissingen Maandag avond gaf de heer O. J. Bekker alhier een concert en, volgens enkele bevoegde beoordee laars, met succes, wijl de solo-nommers uitstekend en de orkest-nommers zeer goed werden uitgevoerd- Het concert, waarvoor nog al was ingeteekend» ^vas buitengewoon slecht bezocht, wat natuurlijk een zeer onaangenamen indruk zoowel op de so listen als op de dillettanten maakte, die daardoor de studie, gedurende verscheidene weken gemaakt, zoo slecht beloond zagen. Bij en na bet voorlaatste concert, dat tamelijk druk bezocht was, toonde men zich, vooral met de uitvoering der solisten, en ook over enkele nommers van het orkest zeer voldaan, en nu men wist dat bjj de sedert zoo korten tijd. opgerichte vereeniging vooruitgang merkbaar was, schijnen velen zich, als het ware op een gegeven teeken, eensklaps terug te trekken. Wat de reden daarvan zij, wil ik niet nagaan; liever wil ik den wensch uiten dat men, in plaats van het opkomend strijkorkest te negeeren, het naar verdienste steune. Vlissingen heeft ook op dit gebied van het goede niet te veel. Vlissingen, 12 Dec. Heden middag hield de schutterij op de Zeilmarkt alhier eene inspectie. Bjj deze gelegenheid werden de heeren ,T. M. Hessink, benoemd tot 2en luitenant, J. VanRaalte en H. L. Hermans, respectievelijk bevorderd tot kapitein en eersten luitenant, op plechtige wjjze geïnstalleerd en aan het korps voorgesteld. Daarna werden door den heer W. C. Van Duuren Dutilh, majoor kommandant van het korps, met eene hartelijke toespraak de eereteekenen voor 15 jarigen dienst bij de schutterij uitgereikt aan de heeren W. L. Winkelman, kapitein, ,T. Hakker, sergeant-majoor en C. M. Krujjsse, tamboer waarna het korps voor de benoemden en gedecoreerden defileerde onder het spelen van de muziek der schutterij. Heden avond vereenigen heeren officieren zich aan een gemeenschappelijk diner, waartoe ook de heeren A. Smit, burgemeester, en J. H. Verschoor, majoor en garnizoens-kommandant, zijn uitge- noodigd. In verschillende dagbladen komt een bericht voor, dat bij de herbesteding van het vleesch voor het garnizoen der residentie voor 9 cent per kilo minder dan bjj de eerste aanbesteding is inge schreven, hetgeen voor dat garnizoen alleen eeD bezuiniging van ongeveer 10 mille oplevert. Zeer mooi, de zuinigheid bovenal. Éen ding heeft men echter vergeten er bij te melden, namelijk dat bjj de herbesteding de voor waarden zoodanig waren gemaakt, dat er vleesch van veel mindere qualiteit kon geleverd vrorden, en dit achten wjj zeer te betreuren, omdat het een schrede terug is op den weg, dien de minister Reuther voor de voeding van den troep gelukkig had doen verlaten. Dit is de eerste schrede, mis schien een volgend jaar nog wat gemakkelijker voorwaarden, en dan zijn wjj weer terug in den tijd, toen het vleesch voor den troep 25 pet. goed- kooper was dan dat voor de gevangenen. (Vad.) Een bekend gewestgenoot, de heer D. Bakker te 's Gravenpolder schijnt aanspraak te hebben op de twijfelachtige eer aanleiding te zjjn dat velen te Oud-Beierland niet besloten en ook nu niet tegenstaande de talrijke offers die de pokziekte daareischt nog niet besluiten kunnen van Jenners voorbehoedmiddel tegen de vreeselijke ziekte gebruik te maken. Naar aan de Amst. geschreven wordt trok ge noemde prediker, toen de epidemie te Oud- Beierland begon te beerschen, uit 's Gravenpolder naar die gemeente, om de gevreesde plage weg- te bidden en ook om de inwoners optewekkende roede te kussen, die hen sloeg. In elk geval hadden zij zich te wachten voor het bedrijven der vreeselijkste zonde, die te begaan washet zich laten inenten. Hel en verdoemenis zouden anders hun deel zijn. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Voor wie het zien wil, zijn ze vreeselijk. Van de geheele »Bakkersche gemeente" zjjn slechts een paar huisgezinnen verschoond gebleven en de andere aangetasten zijn bijna uitsluitend te zoeken onder hen, die tegen de vaccine ijverden, of zich door de jjveraars lieten vangen. Van Oud-Beierland begint de ziekte zich nu naar andere gemeenten te verspreiden. Aan het gehucht Zinkweg, behoorende tot Oud- en Nieuw- Beierland, woedt zij thans zeer hevig. Ook in de kom der gemeente Nieuw-Beierland, te Piershil en te Hekelingen komen steeds nieuwe gevallen voor. Weder worden de. slachtoffers bijna uitslui tend geteld onder de aanhangers van bovenge. noemden Bakker en verder onder hen, die met hen „eens geestes" zijn. Slechts niet-gevaccineerden worden aangetast. De heeren De Bruijn Kops, W. K. Van Dedem, Dirks, Gildemeester, Gleichman, De Jong, Van der Kaay, Kist, T. Mackay, De Meijier, Mirandolle, Reekers, Rutgers, Tak en Wichers stellen tegen de behandeling van art. 72 der begrooting van waterstaat de volgende motie voor »De kamer, van oordeel dat de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande zekerheid niet in de waagschaal stellen dat daartoe, hetzij door de provinciën Noord- en Zuid-Holland te zamen, hetzij door Noord-Holland alleen, een bijdrage van 3 millioen gulden zal worden gegeven en in de onderhouds kosten jaarlijks 20.000 gulden zal worden bijge dragen, gaat over tot de orde van den dag." Gisteren heeft te Rotterdam de eerste opvoering plaats gehad van Rosier Faassens drama Hannes. Het stuk is gunstig opgenomen door het talrijk publiek dat aanwezig was. Den heer Faa.ssen werd door bet Tooneelverbond een lauwerkrans aangeboden. Het spel van de voornaamste artisten, de geb'. Haspels, Faassen zelf en mevr. Beersmans, wordt hoog geroemd. Het hoofdbestuur der vereeniging voor Lijkver branding heeft zich weder tot de tweede kamer gewend, om op te komen tegen de bewering van den minister Heemskerk, als ware eene wettelijke regeling, die vergunning tot lijkverbranding geeft, niet urgent. Dit zou het geval zijnindien een beperking der vrijheid werd verlangd, maar waar opheffing eener vrijheidsbeperking wordt gevraagd, is de bewering van niet-urgentie hoogst bevreem dend. Het hoofdbestuur erkent wel, dat er drin gender onderwerpen zjjn, maar het verzoekt der kamer althans van de regeering de verzekering te verlangen, dat binnen niet langen tijd een wetsontwerp in gereedheid worde gebracht. Aan den maatregel, door de regeering noodig genoemd, j»1 J»t n,»u CIiUP vernranuiug schouwing zou dienen vooraf te gaan, wat echter elders niet gevorderd wordt, zjjn, volgens het adres, de voorstanders bereid zich te onderwerpen. De leden van den raad van Muiden sehjjnen niets gesteld op het verlof dat verleend is tot het weder opbouwen van het kruitmagazijn de Krijgsman. Zjj hebben zich tot den koning gewend met het verzoek dat in het reglement voor de oprich ting worde bepaald 1° dat de kruitmagazijnen moeten worden ge plaatst op veel verderen afstand van de kom der gemeente dan tot beden het geval was; 2° dat hoogstens een voorraad van 10.000 kilo buskruit in elk magazjjn tegelijk mag worden bewaard 3° dat de noodige bliksemafleiders op de gebou wen moeten worden geplaatst4° dat van rijks wege het vereischte toezicht zal worden gehouden, en 5° dat de eigenaars der kruitfabriek zich moeten verbinden om bjj eenige ramp de daaruit te ont stane schade te vergoeden. De burgemeester van 's Hertogenbosch is over leden. De heer mr M. 8. F. A. Van der Heijden heeft zjjn ODtslag genomen als lid van den gemeente raad van Bergen op Zoom. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Goirle j.. PhiUpsen tot bnrg. van Leeuwardevadeel i. Bolman, secretaris dier gemeente. belastingen. Benoemd tot ontvanger der .dir. belast, en acc. te Bodegraven c. a. M. P. Kasch, thans ontvanger te Gennep c. a. te Alkmaar (buitengemeenten) T, Koek, thans ontv. te Schermerhorn c. a. te Lith c. a. A. B- Sclmyling, thans ontv. te Warnsveld c. a.te Bergeyk c. a. T. Vermeulen, thans boekhouder der 3de cat. bij het entrepot der inv. en acc. te Amsterdam. Posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 2de kl. F. Sinninghe, thans commies 3de kl., tot commies 3de klJ. W. Ten Cate en N. J. W. Eichholtz, thans commiezen 4de kl., tot commies der posterijen 4de kl. J. A. Coopmans en II. B. Graswinckel, thans surnumerairs. De vorige week vergaderde te Amsterdam het uitvoerend comité der internationale landbouw tentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, met de vertegenwoordigers der verschillende Ne- derlandsche landbouwmaatschappjjen, waarbjj alle provinciën vertegenwoordigd waren. De voorzitter, m' C. J. Sickesz, herdacht het afgestorven lid der vergadering den heer ïrPS.O. J. W. Musscbenbroek, wiens heengaan, door zoo- velen in den lande reeds betreurd, ook voor de internationale landbouwtentoonstelling een verlies moet worden genoemd. Hij stelde aan de verga dering twee nieuwe leden voor: jkr mrH. Hoeufft van Yelsen, die in zij no qualiteit van voorzitter der afdeeling Amsterdam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw door het comité was uitgenoodigd om zijne vergaderingen bij te wonen, teneinde het comité met zjjn raad bij te staan, hetwelk door genoemden heer welwillend was aan genomen, en den heer D. F. A. Bauduin te 's Gra- venhage, wien het uitvoerend comité wenschte voor te dragen tot voorzitter van de algemeene jury voor die tentoonstelling en die met het oog daarop het comité reeds had bjjgestaan bij het opmaken van reglementaire bepalingen voor de samenstelling van de jury, welke later door de vergadering werden vastgesteld. De voorzitter begon het verslag aangaande het geen sedert de laatste vergadering was gebeurd, met de hoogst belangrijke mededeeling, dat het Z. M. den koning, den beschermheer der tentoon stelling, behaagd heeft hem als voorzitter uit te noodigen met jhr Hoeufft van Velsen op het ko ninklijk paleis Het Loo te komen, teneinde met Z. M. de belangen der tentoonstelling te bespre ken, op welke samenkomst Z. M. de koning den voorzitter zijne bjjzondere ingenomenheid met de tentoonstelling had te kennen gegeven, met de mededeeling dat Z. M. de werkzaamheden van het comité ook persoonlijk wilde steunen. Het behoeft geen betoog dat deze mededeeling door de vergadering met de grootste belangstelling en ingenomenheid werd aangehoord. Verder deelde de voorzitter mede dat jhr G. J. G. Klerck, oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid, die bjj zjjn aftreden als minister slechts voorwaardelijk het eere-voorzitterschap had gecon tinueerd, thans gemeend had om bijzondere redenen die waardigheid te moeten nederleggen, welke mededeeling met groot leedwezen werd vernomen. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van hetgeen door het comité sedert de laatste verga dering was verricht. Daaruit bleek onder meer dat uit verschillende landen reeds toezeggingen zjjn gedaan voor be langrijke inzendingen, zoodat de voorzitter met genoegen op reeds gebleken sympathie, ook in het buitenland, wjjzen kon. T^ii rr^Q vpvspVullanrlp wprWaomlip^ati cornice ai reeds 121 directe aanraking met onze regeering brachten, was door het comité van de zjjde dier regeering de meest mogelijke medewer king en steun ondervonden. Onder de belangrijkste besluiten der vergadering behooren, behalve de reeds vermelde vaststelling van het reglement voor de jury, 1" uitbreiding van het programma met eene af deeling voor akkerbouwgewassen, welk programma zoo spoedig mogelijk zal worden gedrukt en ver spreid, en 2° vaststelling van het plan tot inrichting der tentoonstelling en van de daaraan verbonden be grooting. Bjj het opmaken dier begrooting bleek bet dat bjj den tegenwoordigen stand der geldmiddelen het comité de .meest mogelijke zuinigheid zai moeten betrachten. Financiëele steun der onder neming blijft dus voortdurend zeer gewensebt, om het comitié in staat te stellen, de tentoonstelling op een voor Nederland waardige wijze in te richten. De marinier d. W. en de tamboer van het 1* reg. infanterie v. O., beiden gedetacheerd bjj het algemeen depot van discipline te Vlissingen, zijn door den krijgsraad schuldig verklaard aan feite lijke insubordinatie, door het toebrengen van een duw en van een slag aan den korporaal W, van genoemd depot. Zjj zijn dientengevolge veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tjjd van 5 jaren, met vervallenverklaring van den militairen stand. Door het hoog militair gerechtshof is dit vonnis goedgekeurd. De storm van heden heeft te Vlissingen Uan de bewoners van de groote markt en daaraan- grenzende straten weder veel ongerief en waar schijnlijk wel schade veroorzaakt. Het water toch, dat over den dijk slaat, heeft een groot deel der Markt, Slijkstraat en Breewaterstraat onder water gezet, zoodat de bewoners, nolens volens, geinterneerd zjjn, natuurlijk met uitzonde ring van zeelaarzen-bezitters en enkelen die er niet tegen opzien door het water te waden. In het belang van hen, die zulk een last moeten dragen, wordt het zeer wenschelijk geacht eens ernstig de vraag te stellen of daarin geen afdoende verbetering kan gebracht worden Men meerit dat deze toestand niet altijd zóo geweest is. Indien deze meening juist mocht zjjn, kunnen dan de oorzaken zoo vraagt men zoowel iniddeljjk als onmiddeljjk niet ontdekt worden om den toestand te verbeteren? De stoomboot van Vlissingen op Breskens is wegens den storm in de haven te Vlissingen te rug moeten keeren zonder haar reis volbracht te hebben. De mailboot Willem Prins van Oranje

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1