N° 293. 126® Jaargang. 1883. Woensdag 12 December. WmBÊMMK FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 11 December. Van Robert Waid muller. MIDDELBUROSCHË COURAIMT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Men schrijft ons uit Den Haag Eenigen tijd geleden heb ik u medegedeeld dat, naar aanleiding van de klacht, door den hoofd commissaris van politie Van Schermbeek tegen den heer De Bergh ingediend, de uitgave van de Haagsche Penkrassen zou worden gestaakt. Dat bericht is destijds tegengesproken; na een lange rust verschenen de Penkrassen weder, en de hou ding van den heer De Bergh scheen aan te duiden, dat er inderdaad geen windje aan de lucht was. Ik heb toen op het schijnbare démenti, dat ik ontvangen had, gezwegen, omdat ik in elk geval met zekerheid wist dat de klacht van den hoofd commissaris gevolgen zou hebben, minder aange naam voor den heer De Bergh. Uit het debat in de tweede kamer over de begrooting van justitie hebt gij kunnen ontwaren, hoe de minister, tot wien de hoofdcommissaris zich met zijne klacht had gewend, over de zaak dacht. Dat de heer De Bergh niet langer tegelijkertijd ambtenaar en schrijver van de Penkrassen zou blijven, was na dat woord van den minister van justitie voor ieder duidelijk. Thans verneemt men, dat de beer De Bergh eene betrekking bij de Amsterdamsche journalistiek zal aanvaarden. Hij zal namelijk optreden als redacteur van de Amsterdamsche caurant. De „penkrasser" zal dus niet wachten tot men hem de keus geeft tusschen zijne betrekking hij het departement van financiën en zijne Penkrassen. Deze geschiedenis bewijst intusschen weder, welke zonderlinge opvattingen sommige regeeringen hebben van de vrijheid der ambtenaren. De minister van justitie vond het een verschrikkelijk vergrijp, dat de éene ambtenaar den ander (in de pers) aanvalt. Alsof een ambtenaar tegenover de vrijheid van drukpers in eene andere verhouding staat dan een ander Ter buitengewone civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank alhier is de heerm'L. Stevens, te Sas van Gent, als advocaat beëedigd. De gisteren door den kerkeraad der Er. Luth. gemeente alhier gehouden jaarlijksche algemeene collecte heeft ruim 246 opgebracht. Ten vorige jare was die opbrengst enkele guldens hooger. Yoor de betrekking van waterbouwkundig amb tenaar bij den polder Willem Anna hebben zich zeven sollicitanten aangemeld; uit welk getal in de eerstvolgende vergadering een voordracht zal worden opgemaakt. Brouwershaven, 10 Dec. Door den ge meenteraad werd in zijne vergadering van Zaterdag jl. herbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer G. Yan Wage en tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer Joh" Vink. Iemand uit Venetie te verwijderen zou zo» moeielijk niet geweest zijnwant de republiek maakte niet veel zwarigheden om personen die den eén of ander lastig waren te verbannen; maar Magdalena had Enrico streng verboden, hare zusters of dienaren uit te hooren en Enrico Ven- dramin was er de man niet naar om dit verbod te overtreden. Er verlbpen dus dagen en vreken zonder dat de graaf iets vorderde. Magdalena was, althans uiterlijk, weer tot bedaren gekomen en gedurende zijne dagelijksche bezoeken in het Palazzo Dubbio werd er alleen over wetenschappelijke zaken, bestuur of politiek gesproken. Magdalena was stil, maar scheen nog geen aanstalten te maken om in het klooster te gaan; misschien rekende zij het reeds als een boete dat zij haar liefde opgaf. Zij verliet haar paleis alleen om de nabijgelegen kerk te be oeken, gevolgd door Hydrofobus, wiens eenige wandeling ook in die paar stappen bestond. £ij had ook gezorgd dat hare zusters niet in de Uit Botterdam wordt ons geschreven Dat onze opera weder in nood verkeert, hebt gij uwen lezers reeds medegedeeld. Heeft men ooit eene lijdensgeschiedenis als die van onze opera bijgewoond? Van haar ontstaan af heeft zij nooit een natuurlijk leven geleidvoortdurend moest zij door buitengewone middelen op de been worden gehouden. In de eerste jaren hebben en kele ingezetenen, liefhebbers van Duitsche opera muziek, zich zware offers getroost om haren val te voorkomen, en nadat die kunstvrienden over leden waren of zich teruggetrokken hadden, moest telkens opnieuw op de offervaardigheid van ande ren een beroep worden gedaan, wilde de opera in wezen kunnen blijven. Thans wordt andermaal haar leven zeer ernstig bedreigd. Het blijkt andermaal, dat Botterdam geen twee schouwburgen en eene eigen opera onderhouden kan. De Botterdamsche afdeeling van Het Nederlandsch Tooneel, die den grooten schouwburg exploiteert, werkt voortdurend met groot verliesmeer dan de Amsterdamscbe af deeling verdientgaat aan de Botterdamsche onderneming verloren, en wat zou het wezen, als niet de Botterdamsche afdeeling door veel reizen en trekken nog eenigszins het verlies in Rotter dam zelf trachtte te dekken Ook de zaken van het tooneelgezelschap van Yan Zuylen, dat den kleinen schouwburg bespeelt, gaan ver van voor- deelig. Concentreerde men de krachten tot éen Hol- landsch tooneelgezelschap, zonder eigen opera, het zou reeds moeite kosten om dat behoorlijk te onderhonden. Thans lijdt alles aan verval van krachten. Men wil nu voor de opera hulp zoeken in Amsterdam. Kon het gelukken eene goede com binatie tot stand te brengen, waardoor de zware lasten, die het onderhouden van een goed opera gezelschap meebrengt, gelijkelijk tusschen de beide hoofdsteden worden verdeeld, misschien zou dit het middel wezen om het bestaan onzer opera te verzekeren. Doch zonder dat zal het op den duur onmogelijk blijken haar te onderhouden. Of de kunstzin, of het financieel vermogen van Bot terdam is daartoe te zwak. De audiënties van de ministers van marine en koloniën a. i. zullen op Vrjjdag 14 dezer en die van de ministers van financiën en oorlog op Donderdag 13 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Bergen op Zoom ingeschreven postwissel, groot f 22.25, door een onbekende wegens te weinig betaalde successierechten ingezonden. De twaalf leden van de vereeniging tot oprich ting en instandhouding van het Adder-fonds zullen voor de eene helft militaire, voor de andere helft civiele personen zijn. Het daaruit te kiezen bestuur zal bestaan uit een voorzitter, een onder voorzitter, een penningmeester en een secretaris. gelegenheid waren hem te ontmoeten, wien zij vergeten wilde, en hem iets van het geheim van dien carnavalsnacht te verraden. Zij had haar door een tante te Yerona voor eenigen tijd laten uitnoodi- gen en zoo vermoeide Amedeus zich te vergeefs om het spoor der schoone terug te vinden, en beiden sleten droeve dagen. Yooral de eerste. »Laat ons spoedig naar huis reizen", had Bellegarde tegen het einde van het carnaval ge zegd, ïgij hebt mij mijn roes vergeven en gelooft nog altijd niet dat in dat betooverde paleis de wijn den een slaperig en den ander verliefd maakt. Maar het is toch waar En daarom zeg ik nog eens dank God dat wij niet ten tweede male met die blinddoeken te maken hebben. Laat ons heen gaan eer men het ons al te erg maakt." >Wij blijven, of wilt gij naar huis, ga dan alleen. Ik blijf totdat mijn zoeken beloond is." »Wilt gij mij wegzenden," vroeg de oude man op trenrigen toon. »JSTiet als gij uw ideën van betoovering opgeeft." »Dat zal ik, dat zal ik." Of hij ze opgaf, is niet bekend, maar hij sprak er ten minste niet meer van. Den laatsten avond van het carnaval bereikt de dwaasheid haar toppunt; men ziet de zotste vertooningen en tot slot brengt men in schitte renden optocht een reusachtige stroopop naar de Markusplaats, om daar onder oorverdoovende ketelmuziek verbrand te worden. Intusschen staat De kamer van koophandel te Botterdam heeft gisteren avond de aanhangige belastingvoorstellen behandeld. Zjj heeft besloten, overeenkomstig het voorstel van den heer Jacobson, een adres te richten aan den minister, waarin als hoofdbe ginsel 't volgende wordt vooropgesteld De kamer acht elke belemmering van het vrij verkeer nadeelig voor den handel en heeft ook bezwaar tegen rechten op levensmiddelen. Bechten op granen worden afgekeurd als bezwarend voor den transito-handel en de branderijen. Bechten op meel worden afgekeurd als protectie-middel. Tegen rechten op thee en gedistilleerd bestaat geen groot bezwaar. Invoering van rechten op hout wordt afgekeurd. Over de verhooging der opcenten op het personeel en de grootere percen tage der successie wenschte de kamer geen oordeel te vellen, daar dit buiten haar competentie lag. In April zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterpen, waartoe twintig plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De aspi ranten bebooren zich vóór 1 Maart a. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Yerdere bijzonderheden worden in de Staatscourant van 11 dezer vermeld. De commies der posterijen 4e klasse N. J- W. Eichholtz, van bet postkantoor te 's Hage, is be vorderd tot commies 3e klasse, en in verband daarmede overgeplaatst naar Zwolle. De werklieden-vereeniging Excelsior te Delfzijl beeft zich tot de tweede kamer gewend met een adres, waarin zij haar genoegen te kennen geeft met het feit, dat door enkele kamerleden eens weder het initiatief is genomen tot het indienen van een ontwerp-inkomsten-belasting. Zij ver zoekt daarom de kamer in het tekort op de staatsbegrooting te voorzien door het heffen van zulk eene belasting en niet door bet heffen van eene verbruiks-belasting, waarin de werkman reeds een groot deel moet dragen. Yan 20 December af zal het lastige overstappen aan de. stations te Botterdam en te Utrecht niet meer noodig zijn. Men zal weer kunnen gebruik maken van doorloopende rijtuigen. De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel deelt in haar jaarverslag over 18821883 mee dat van 1 Sept. 1882 af de vereeniging eene nieuwe perio de is ingetreden, met een gedeeltelijk nieuw leden tal en met gewijzigde statuten, welke echter het hoofddoel, dat de vereeniging van haar eerste optreden af steeds beoogd heeft, onaangetast laten, ja zelfs, door de vaststelling van een hooger waar borgkapitaal, het streven naar dat doel nog krach tiger dan vroeger doen uitkomen. De liquidatie van de zaken der vorige vereeniging ging met groote verliezen gepaard. Het verslag op 2 Jan. dezes jaars uitgebracht, dat de juiste cijfers deed kennen, maakte tevens gewag van betere vooruitzichten en trachtte in bet licht te ook de klok niet stilonbarmhartig nadert het sluitingsuur en met de laatste vonken van het vreugdevuur sterft ook de laatste jubelkreet weg. Men had Amedeus verzekerd dat dien avond de geheele stad op de been was maar hoe hij ook zocht en tuurde, nergens ontwaarde hij zijne ge liefde. Zou zij ziek zijn? Maar waar? Waar was dan toch dat geheimzinnige paleis Welke was die gondel, waarin hij zoo teleurgesteld terugge keerd was Hij had beloofd de gondeliers niet te ondervragen en de gondels geleken allen op elkaar. Dagelijks zond hij Bellégarde naar een andere wijk om in de kerken te zoeken, of hij beval hem om post te vatten op de trappen van het paleis van den Doge, of op de Bialtobrug op elke .dame die voorbijging te lettenergens zou zij zich dan toch wel eens vertoonen. Hij zelf doolde van 's morgens tot 's avonds rond en doorkruiste de sfad in alle richtingen, of hij beklom den toren van St. Markus, in de hoop van zjjne geliefde van dit hooge standpunt eerder te ontwaren. Op zekeren dag keerde hij mismoe diger dan ooit van zulk een tocht terug, want de aanblik der met sneeuw bedekte Tirolerbergen had een sterk heimwee bij hem opgewekt maar terugkeeren zonder haar weergezien te hebben, dat was hem onmogelijk. Eensklaps kreeg hij twee eilandjes in het oog en begon zich te ver beelden dat da&r zijn geheim wel schuilen zou. Onmiddellijk stapte hij in een gondel en spande zjjne oogen reeds van verre in om het paleis te stellen, dat de oorzaken der laatstgeleden aan zienlijke verliezen van Lijdelijken aard zouden blijken te zijn. Deze optimistische verklaring is door de onder vinding in het met ultimo Augustus afgeloopen tooneeljaar in velerlei opzicht bekrachtigd Moest er toch in het verslag over 1881 82 gewag worden gemaakt van een saldo verlies van 37786.51 thans is het geleden verlies, zonder afschrijving evenwel op décors, enz., slechts per saldo 1501.76ï. De afdeeling Amsterdam leverde een winst op van f 17327.68; de afdeeling Rot terdam een verlies van f 18829.44J tegen 44307.82 in 1881/82. Omtrent de Botterdamsche afdeeling heeft men voor het vervolg de beste verwachting. Dat tegenover het zeldzaam voorkomen op het repertoire van eenig dramatisch werk van meer verheven karakter, menig niet meer dan middel matig stuk daarop valt aan te wijzen, mag volgens het verslag der directie noch den artisten tot een grief worden gemaakt. Waar wij, zegt het verslag, een poging waagden tot vertolking van het hoogere drama, bleek de belangstelling van het publiek niet in zulk een ruime mate, dat wij de poging konden herhalen, eer de opvoering van eenige stukken van veel minder kunstgehalte, maar nader aan bet niveau van de ontwikkeling der meer derheid, onze kas weder had gestijfd. De zekerheid, dat de recettes, door de opvoering van menig middelmatig tooneelstuk verkregen, door ons alleen dienstbaar gemaakt worden aan de opvoering van betere, moest sommige verslaggevers in onze dagbladen vaak meer objectief doen te werk gaan, en, niet alleen eigen ontwikkeling of smaak raad plegende, niet steeds het beste doen eischen, wat wel eens het gevolg zou kunnen hebben, dat zelfs het goede verloren ging. Waar wij zoo dik wijls de theorie zonder de praktijk het hoogste woord hooren voeren, zou de lust tot verder arbeiden bij ons wel eens verloren kunnen gaan en de toestand, die alsdan geboren zou worden, zou zeker door een tooneelcritiek als waarvan- hier sprake is, wel het minst wenschelijk worden geacht. Ons streven naar batige saldo's, verklaarbaar reeds door de zeer zware verliezen, onzen aandeel houders opgelegd, wordt bovendien geprikkeld door ons verlangen, om onze zorgen te kunnen uitstrekken ook tot de opleiding en ontwikkeling van aankomende tooneel-artisten, die, het blijkt ons meer en meer gewenscht, het vak-onderwjjs, dat zij vóór alles behoeven, het best en degelijkst op het tooneel zelf, onder leiding van een bekwaam régisseur kunnen voltooien. Uit de door den resident van Bantam ingediende staten blijkt dat bij de ramp van 26 en 27 Aug. jl., ten gevolge van de uitbarsting van den Kra- katau, in zijn gewest zijn omgekomen en vermist 21538 personen, terwijl de door de bevolking geleden materieele schade op ruim 6 millioen gulden wordt geschat. (Jar. Ct.) ontwaren. Yergeefsche moeite! Hoe meer hij naderde, hoe armoediger de indruk werd dien hij van de eilandjes kreeg en, toen hij aan wal gestapt was, zag hij niets dan verval, gebrek en vuilheid, die als het ware den spot dreven met zijne hoog» dravende droom en. Onder het terugroeien zongen de gondeliers het lied van den razenden Eoland, dat weêr allerlei smartelijke herinneringen bjj hem opwekle en hem ten laatste de Zucht,ontlokte »0 dat ik Binaldo ware, dan kreeg ik ten minste af en toe de zekerheid dat zij leefde en dan traden mij mededingers in den weg, die ik kon bestrijden, zooals Sacripante met zijn scherpsnij dend zwaard En zie daar! Toen hij bij de piazzetta zijn gondel verlaten had en met gebogen hoofd voort stapte, haalde hem een deftig heer in, die hem eerst wilde voorbijgaan doch later omkeerde om hem te volgen. Hij nam den driekanten bood van het gepoederd hoofd en verzocht zeer beleefd om het fijne gewaad van den heer forestiere van naderbij te mogen beschouwen. Wat ik u bidden mag, geneer u niet", zei Amedeus en hield hem een slip van het fijnÖ weefsel voor.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1