buitehlahX Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. en ran 5 tot 8 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Nopens het tarief voor het verkeer met buitenlandsehe kantoren zijn aan genoemd kantoor inlichtingen verkrijgbaar. Volgens het Vad. is in de definitieve plannen der regeering tot hervorming van ons belasting stelsel een inkomstenbelasting begrepen. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Ct. Naar wij vernemen hebben de minister en de secretaris-generaal van binnenlandsche taken, eenigen tjjd geleden, eene declaratie voor reis-en verblijfkosten van 's-Hage naar Amsterdam en terug ingezonden voor het brengen van een officieel bezoek aan de internationale tentoonstelling te Amsterdam. De rekenkamer maakte zwarigheden deze gelden te verrekenen, waarop de minister Heemskerk verklaarde dat hij zijn reiskosten wel uit zijn eigen zak zou betalen. De secretaris generaal mr Hubrecht heeft den staat tot betaling gesommeerd bij den procureur-generaal van den hoogen raad. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de secretaris-generaal eene kaart van vrij vervoer op den spoorweg van 's-Hage naar Amsterdam, Omtrent de Britsche Noord-Borneo-compagnie schrijft de Londensche correspondent van de N. R. Ct., dat bij die maatschappij niets bekend is van eenigerlei voorstel der Engelsche regeering om de gewesten der maatschappij aan Engeland te verkoopen. De geruchten, dienaangaande in omloop gebracht, zijn derhalve uit de lucht gegrepen. Nog meldt hij, dat de Siboeko-grensquaeslie (op Noordoostelijk Borneo) tusschen de N.-I. regee ring en de compagnie nog altoos niet is geregeld. Er bestaat nu echter, van de kant der Nederland- sche en Britsche regeeringen beide, de wensch om de grensquaesties op Borneo voor goed uit te maken. De St. Ct bevat een kon. besluit betrekkelijk den herijk van de maten en gewichten in het jaar 1884. Daarbij wordt bepaald dat de maten en gewichten in het jaar 1884 aan den herijk, bedoeld in art. 15, litt. a, der bovengenoemde wet, onderworpen zijn. Dat de herijk geschiedt binnen het tjjdvak, dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van dat jaar. Aan gedeputeerde staten der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen, waarop die herijk voor «Ike gemeente gedurende het ge noemde tijdvak zal plaats hebben. Op de algemeene vergadering Zondag vanwege het Nieuw-Malthusiaansche Bond te Amsterdam gehouden, werd verslag uitgebracht over het af- geloopen vereenigingsjaar, waaruit de goede staat der kas bleek. Het aantal leden is met 102 ver meerderd en daardoor tot 335 gestegen, waaronder 33 geneeskundigen, en 11 apothekers. Het aantal dames-leden bedraagt 17. Het- bond telt 151 actieve en 131 passieve leden, benevens 20 leden begunstigers. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, zjjnde de heeren dr. J. M. Smit, B. H. Heldt, dr. C. De Rooy, N. A. M. v. d. Thoorn (Goes), Ph. Postma, E. Kempe, J. Schoon- dermark jr., Jan A. Nieuwenhuis (Groningen) en R. A. De Monchy. De Zaterdag in het belang der Rotterdamsche opera gehouden vergadering heeft alleen tot resultaat gehad, dat men trachten zal door vrij willige bijdragen een tekort van plus minus een halve ton te dekken. Het eouponstelsel, dat eigenlijk slechts een vöorschot-stelsel is, kan niet strekken om te korten te dekken. Men zal zich nu tot de ingezetenen van Rotter dam wenden en na 14 dagen het resultaat bekend maken. De voorzitter der financieele commissie deelde mee dat de slechte kans voor haar te groot is en zjj na afloop van het jaar de risico voor een tekort niet wil dragen, zoodat, wanneer aan dat bezwaar niet wordt tegemoet gekomen, zij hare taak zal neerleggen en de opera zal gevallen zjjn. Het verslag van den gouverneur van Atjeh van 27 Sept. tot 20 Oct. maakt melding van eenige strooptochten door, de Atjehers gedaan, en van verschillende patrouilles onzerzijds. Met voldoening wordt gewezen op medewerking van de zijde dei- bevolking. Yan het oogenblik af dat de cholera epidemisch verklaard werd, tot 17 October, werden in het groot militair hospitaal te Kotta-Radja opgeno men 54 militairen, waarvan 35 overleden, en 82 particuliere personen daaronder begrepen in- landsche vrouwen en kinderen van militairen, dwangarbeiders en bedienden, waarvan 27 overleden. Op den 185D bleven in het hospitaal nog onder behandeling éen militair en 5 particuliere personen Onder de bevolking heerschte de cholera niet hevig. In de garnizoenen buiten Kotta-Radja scheen die ziekte geweken te zijn. In de niet aan de Atjeh-rivier gelegen posten kwamen tot dusverre zelfs in het geheel geen gevallen voor, met uitzondering van Boekit-Seboen, waar een militair door cholera werd aangetast. Deze was daar echter juist uit Kotta-Radja aangekomen. Te Samalangan hebben zich, nadat de cholera er geweken was, eenige gevallen van dysenterie met doodeljjken afloop voorgedaan. De toestand der gewonden was gunstig. Het ongeval, den gouverneur-generaal op zijne Bantamsche reis overkomen en waarvan door eenige bladen is melding gemaakt, had, naar in de Java- bode is gebleken, niet veel te beteekenen. Gevaar was er niet, want de kali, waarin het onbeholpen vlotje, waarop Z. E. zich met zijn gevolg bij het rijtuig hadden geplaatst, omkantelde was niet diep. Het was een dier kleine stroompjes, aan Bantams Westkust, die door de vloedgolf hun bruggen ver loren hebben. Een nat pak was voor het hooge reisgezelschap de eenige onaangenaamheid. kbchterl. macht. Benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Winschoten mr G. A. Murray Bakker, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Leeuwarden. Te Utrecht verkreeg voor de Engelsche taal de akte A Midd. O. de heer W. K. Schiettekatte te Middelburg. Het ledental der afdeeling Goes van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap is met 7 leden vermeerderd, terwjjl de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe te Goes als donateur tot het genoot schap is toegetreden. Voor de vacante betrekking van boofd der gemeenteschool te Philippine, bij een traktement van 900 gulden, hebben zich slechts 8 sollicitanten, allen in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd, aangemeld. Het vergelijkend examen zal waarschijnlijk te Ter Neuzen plaats hebben. Beroepen bij de Herv. Gem. te Meliskerke de heer H. P. J. v. d. Linde, predikant te Schoonre- woerd (classis Gouda.) Te Ouwerkerk werd Zondag voormiddag de van Oudelande beroepen predikant, de heer H, J. Krom, door den heer Oldeman, predikant te Zaandam, een der vorige leeraren van Ouwerkerk, bevestigd met eene rede naar aanleiding van Spreuken 13 176. De bevestigde aanvaardde in h»t namiddaguur zijn dienstwerk, predikende over 1 Joh" I: 13. Beide godsdienstige plechtigheden werden door eene buitengewoon talrijke schare bijgewoond. De luitenant ter zee 2e kl. C. J. G. De Booy, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Te Vlissingen is Zondagavond laat, terwijl de bewoners afwezig waren, een begin van brand ontstaan in de woning van den heer P., op het eiland achter het arsenaal. De oorzaak wordt toegeschreven aan een petroleumlamp die bij ver trek der bewoners zeer laag was afgedraaid. Door den verstikkenden rook, die ontstond, en gebrek aan toevoer van versche lucht, is de brand uit zichzelven gebluscht; in de kamer is alles bedorven en de schade is nog al belangrijk. De haak, waaraan de lamp hing, was uit den zolder geschotenals door een wonder had de brand zich tot het woonvertrek bepaald. Doordien de kamer blinden heeft van de volle lengte der ramen, kon van buiten niets van den brand worden bespeurd. Zaterdag namiddag had te Yerseke een oud man het ongeluk door de gladheid van een dijk te glijden en den linkerbovenarm uit het lid te vallen. Het heeft heel wat moeite gekost om den arm weer in het gewricht te brengen; acht personen zijn daaraan langen tijd te vergeefs bezig geweest. Eerst nadat een tweede geneesheer- hulp had verleend en nadat de gevallene natuurlijk veel pijn had doorstaan, gelukte het. Er is altijd meester bovenmeester! Wijst de torenklok te Kapelle sedert tien jaren hetzelfde uur aan, te Yerseke is de wijzer van het toren uurwerk sedert menschenheugenis niet van zijn plaats geweest. Naar aanleiding van het bericht dat te Am sterdam des nachts tal van personen op straten en grachten ronddolen zonder te huis, bibbe rend van koude en geeuwend van honger, meldt het N. v. d. D., dat er geen bijzondere aanleiding voor dergelijke sensatiewekkende tijding bestaat. Voortdurend zijn er in eene stad als Amsterdam personen, die den nacht in eene kar of kelderin gang onder den open hemel doorbrengen, maar hun aantal is nu niet grooter da» anders om dezen tjjd van het jaar. Voor hen, die deze ligplaats niet verkiezen, is op de Passeerdergracht gelegenheid om onder dak te komen, terwijl die gelegenheid hun ook aan al de politiebureaux gratis verschaft wordt. Da stoom-rijstpellerij Birma van den heer Blans te Zaandam, een der schoonste en grootste fabrieken van de Zaan, benevens bijbehoorende pakhuizen, waarin zich een groote hoeveelheid rijst bevond, zoomede de kantoren met al wat er in was, zijn door brand vernield. De schade wordt op een half millioen geschat. Tweemaal binnen korten tijd is bet voorge komen, dat een piket huzaren, 't welk belast was met vleesch enz. halen, door den jenever verhit, wanordelijkheden pleegde en daarvoor gestaft moest worden. Dit geeft de Werkmansbode aanleiding tot de volgende opmerking: »Zal die straf wat helpen aan het kwaad; zjjn alleen deze piketten, waarbij het tot baldadigheden kwam, dronken geweest; waren vroegere het niet en zullen volgende het niet meer worden Al die vragen moeten met neen beantwoord worden zoolang niet de oorzaak van het kwaad wordt weggenomen of tegengegaan, zoolang het den leveranciers der levensmiddelen niet ten strengste verboden wordt sterkedrank aan het piket te tappen en den manschappen om ze aan te nemen. Willen de leveranciers een douceur of fooi geven aan de militairen die hunne kalanten zijn, laten zij die dan b. v. aan de kantine geven, of in een anderen vorm, dat de manschappen er genot van hebben. »Doch het schenken van jenever spruit niet voort uit de zucht tot geven en strekt, van de zjj de der leveranciers althans, niet om den mili tairen genot te verschaffen, maar om ze te ver schalken. De taak van een piket is niet slechts om de levensmiddelen te halen, maar vooral om toete zien, dat hetgeen afge leverd wordt, goed is, zooals het behoort te zijn. Aan dat goed hapert meestal wat en dik wijls wat veel. De leverancier, die het meeste geeft, het beste tracteert, heeft dat toezicht het minste en soms in 't geheel niet te vreezen. Het schenken van jenever dient dus tot niets anders dan om den leverancier te verrijken en het gehalte en de waarde van het voedsel, dat den militairen is toegedacht, te verminderen en om de manschappen van het piket in een verleidelijke en tot hoogst onaangename gevolgen leidende positie te brengen. »Niet éen, maar een reeks onzedelijke en na- deelige gevolgen spruiten uit dit misbruik voort, dat daarom hoe eerder hoe liever dient te worden tegengegaan." Is het waar, dokter? Ik heb gehoord dat die geregen tailles congesties opwekken naar de hersenen, is dat heusch waar Och, mevrouwtje, wees maar niet ongerust. De dames die hersenen hebben rijgen zich niet. Het geheele treinpersoneel, met uitzondering van den hoofdconducteur, van den goederentrein van Venloo naar Kempen is Vrijdag in laatstge noemde plaats betrapt op het binnensmokkelen van koffie uit Venloo. De smokkelaars (6 perso nen) zijn dadelijk geschorst. Nadat het beroep in cassatie van het vonnis, door het gerechtshof te Arnhem geveld, waarbij baron Van Heeckeren van Engüuizen tot zes maanden celstrat werd veroordeeld, door den hoo gen raad was verworpen, heelt de veroordeelde zich uit de voeten gemaakt. In Holland-lirakatau komt eene teekening voor, waaraan zich eene bijzonderheid vastknoopt, welke vermelding verdient. Toen de heer Iloynck van Papendrecht zich op zekeren dag bij den kommandant van het opleidingsschip Anna Pau- lowna vervoegde, om te verzoeken dat hem gele genheid zou worden gegeven om de afbeelding van een matroos der bemanning te maken, werd hem een flinke knaap als model aangewezen. Nadat onze Janmaat op het papier was gebracht, wilde de schilder hem een goede fooi geven, maar Janmaat weigerde, met de woorden: Stort dit maar als mijn eerste gift voor de arme Javaantjes." De overblijfselen van het gebouw der Bel gische kamer worden door tal van nieuwsgierigen bezocht, die willen weten »wat er is overgebleven". Er loopen vele geruchten omtrent den onvoldoenden staat waarin de Brusselsche brandweer verkeert, en naar aanleiding daarvan heeft de burgemeester Buis aan de redacteuren der verschillende bladen eenige inlichtingen gegeven, die bewijzen, dat die critiek voor een gedeelte op goede gronden berust, doch dat het bestuur der stad reeds sedert twee jaren verscheidene praktische voorstellen heeft gedaan, om de organisatie te brengen op de hoogte van de behoeften. Die voorstellen werden dooi den raad niet aangenomen; en daarop heeft het dageiijksch bestuur weder nieuwe onderzoekingen ingesteld. De brand van den 6en zal zeker dit gevolg hebben, dat de raad wat gunstiger gezind zal zijn voor de verbeteringen, die noodzakelijk zijn. Het afgebrande gebouw was, naar men weet, niet verzekerd. De staat schijnt aldus te ïede- neeren»ik heb vele gebouwen en daarin komen weinig branden voor. Gebeurt er een onheil, dan herstel ik het en dat kan mij veel kosten, maar die kosten kunnen niet gelijk zjjn aan de sommen, die ik jaarlijks zoude moeten betalen om mjjne gebouwen te verzekeren". Gisteren is de beambte Daekers begraven, onder den toeloop van een dichte menigte. Hij en de fourier Raguet hebben zich uitermate onderscheiden door hun moed en beiden zjjn gevallen als slacht offers van hunne heldhaftigheid. Zjj werden in de bibliotheek door de neerstortende balken ge troffen. De burgemeester Buis heeft bij het graf van Daekers eenige treffende woorden gesproken, en de lijkkist werd gevolgd door drie ministers, de heeren Bara, Rolin-Jaequemyns en Van Hum- beeck, verder door vele leden van kamer en senaat en alle beambten bij die hooge staatslichamen. De begrafenis van den 23 jarigen fourier heeft heden plaats. Hjj was een sieraad van het leger. Tengevolge van de stormen die in November gewoed hebben aan de kusten van Nieuw-Enge- land, Nieuw-Schotland en Nieuw-Fundland zjjn daar vele schepen verongelukt. Men schat het getal schipbreukelingen op 180. België is op dit oogenblik zonder constitutie! de grondwet van 1830 is tegeljjk metal de papie ren, die op de Belgische onafhankeljjkheid betrek king hebbenverbrand evenals de kamer dei- vertegenwoordigers. De Belgen zijn nu in dezelfde positie als de Engelschen, die ook het document hunner grondwet missen. Het eenige land, dat eensklaps van zjjn constitutie beroofd werd, is Polen. De Poolsche constitutie van 1815 werd na de onderdrukking van den opstand van 1830 ge kaapt door de troepen van keizer Nicolaas, die haar meenamen en in een japansche doos te Moscou tentoonstelden in een museum van rari teiten. Daar is zjj nog te zien. De beide jonge meisjes, die eenige dagen geleden uit Knesselaere (bjj Brugge) spoorloos verdwenen, zjjn te Mechelen gevat. Pulchérie Martens is naar hare ouders teruggezonden; de andere, Rachel, wordt ter beschikking van de justitie gehouden. Men vermoedde dat zjj een verkleed jongman zoude zjjn. De instructie dezer zaak zal onge- twjjfeld opheldering brengen. Een talrjjke deputatie van leden van het Amerikaansch congres heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den president Arthur en hem een verzoekschrift overhandigd, waarin zjj hem vragen zjjnen invloed te gebruiken, teneinde aan den ter dood veroordeelden O'Donnell (moordenaar van den verklikker Carey) gratie te verleenen. De presi dent antwoordde, dat er getelegrafeerd is om informatie naar de nationaliteit van O'Donnell, en hjj voegde erbjj, dat hjj zelf al het mogeljjke zal in het werk stellen om aan den wensch dei- bevolking te voldoen. Op eene onlangs te Leipzig gehouden ver- kooping van kopergravuren werd eene teekening van Lucas van Leyden „Abraham verstoot Hagar aangekocht voor de kapitale som van 13.060 marknaar men zegt voor rekening van baron Alpbonse de Rothschild te Parjjs. (Port.) Een Belgisch ingenieur is te Nice in hechtenis genomen, verdacht van den aanslag op De Lesseps en Couvreux. Men vond bjj hem dynamiet en andere ontplofbare stoffen. Benoemd tot onderwijzer aan de Diaconie-school te Aagtekerke de heer Jansen, onderw. aan de openbare school te Serooskerke. Bergen oj» Xooin. De officier van ge zondheid Meuleman, bekend door de zaak-De Korte, is op pensioen gesteld. 's Gravenliage. De hooge raad heeft vernietigd het arrest van het hof alhier, waarbjj Gunthers c. s. werden veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De zaak is thans verwezen naar het hof te Amsterdam. 's Graveiihage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting verwierp de kamer een amendement tot bezuiniging op de inrichting van het krankzinnigengesticht te Medemblik. De memorieposten betrekkeljjk de veehouderij in het gesticht werden teruggenomen en de kamer schrapte 5000 op de vacatiegelden der districts veeartsen. Bij het debat over de maatregelen tot krach tige bestrjjding der longziekte verklaarde de mi nister zich bereid op het geschikte tijdstip tot afmaking in het spoelingdistrict over te gaan. Een amendement van de heeren De Vos en W. K. Van Dedem om daartoe 3 ton beschikbaar te stel len werd aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. Alkmaar. Gisteren (Zondag) zjjn twintig jongens uit het huis van verbetering en opvoeding op de wandeling aan den bewaarder ontsnapt. Zeventien ervan zjjn te Haarlem opgespoord, drie zjjn nog niet terecht. Caïro. Omtrent het gevecht bjj Soeakim wordt bevestigd dat een Egyptisch korps van 700 man geheel vernietigd werd slechts 50 personen ontvluchtten. Over deze nederlaag van Egypte's beste troepen heerscht groote ontsteltenis en men vreest dat Baker's expeditie zal mislukken. Parijs. De Annamieten en Chineezen heb ben in den nacht van 3 Dec. Haiphong aange vallen, doch werden door de Franschen met zwaar verlies verjaagd. Madrid. De heeren Sagasta en Herrera zijn het over de invoering van het algemeen stem recht eens geworden. Door het bestuur der waterkoeling van deu calami- teusen Suzanrapolder werd Vrijdag te St. Aunalaud in het openbaar aanbesteedhet maken van werken tot verdediging van den oever aan bovengenoemden calami- teusen polder. Ingekomen waren 8 biljetten van de heerenJ. De Jonge, te Biezelinge, voor f 5190; A. Van Popering, tc Bruinisse, voor f5135; P. Moerland, te Staveuisse, vooj f 5100; G. Bolier, te Scherpenisse, voor f 5089; J. De Rijke Jz., te Stavcnisse, voor f 5't50C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 5022.50; J. De Rijke Jr., te Brui nisse, voor f 5017 en C. Moerland, te St. Annaland, voo f 5006. Aan den laatste is de aanneming, onder nadere goedkeuring van ged. staten, gegund. Van 2 tot 9 December. Middelburg. OndertrouwdN. Verhulst, jm. 23 j. met J. Gideonse, jd. 28 j. P. Ingelse, jm. 20 j. met P. Vinke, jd. 19 j. P. Joosse, jm. 24 j. met S. Dane, jd. 23 j. L. Gulinck, jm. 24 j. met E. De Meijer, jd. 52 j. BevallenF. J. Diesch, geb. Bouff, z. S. M. Wedts de Swart, geb. Haccou, d. M. P. Van Aartsen, geb. Sejjmour, z. P. C. Den Doop, geb. Van Eenennaam, d. W. G. Van de Velde, geb. Stejjn, d. E. J. Knujjt, geb. Flinten, z. G. Rjjkse, geb. Miggels, z. OverledenC. J. Willemse, vrouw van A. C. Hujjbregtsen, 22 j. F. Koster, d. 7 tn. J. P. Van Maaren, ongeh. z. 21 j. H. M. Diermanse, wedr van S. J. Blom, 90 j. D. Van Zanten, man van M. Volkers, 68 j. C. J. Marsie, z. 1 w. C. F. Verstraate, z. 9 m. De redevoeringen, die Vrijdag in de Fransche kamer over het Tonkingkrediet gehouden werden, kunnen slechts als een voorspel worden beschouwd; want nog vele woorden moeten er vallen over die zaak die reeds bekend genoeg is. De heer Delafosse zette Zaterdag zjjn scherpen aanval op het ministerie-Ferry voort, en behaalde veel succes bjj de rechterzjjde»het is zinnelooze politiek, zeide hjj, om onze strijdkrachten te versnipperen in alle hoeken der aarde, terwjjl alle volken er naar streven hunne krachten bjjeen te houden het huidige kabinet is een hindernis voor den vrede, het zit in zjjn eigen politiek gevangen het moet vervangen worden door een kabinet des vredes en, wanneer toch de oorlog komt, dan hebben wjj althans de voldoening onzen plicht te hebben gedaan als volksvertegenwoordiger." Op deze krachtige redevoering volgde de heer Renault, de rapporteur der Tonking-commissie, die zich het orgaan der meerderheid maakte door in het breede eenvoudig dit te zeggen »wjj wei geren ons vertrouwen aan de regeering niet, doch wjj geven het haar evenmin." Ten laatste sprak de heer Pelletan, in den geest van den heer Delafosse voter les credits, dest voter la guerre. Hiermede is de ljjst der redenaars nog lang niet afgeloopen. Er zullen nog velen volgen, en de een zal voor en de ander zal tegen het ministerie redevoeren, doch het resultaat is te voorzien. Uit het Oosten zelf is weer eene tijding gekomen, waarin het nieuws is samengevat tot 27 November. Het bljjkt daaruit, dat de luitenant-kolonels Brionval en Révillon op verkenning zjjn uitgeweest tot op 4 kilometers van Bac-Ninh dat admiraal Courbet zelf Sontay genaderd is tot op twee kilometers afstandsdat den 23e* November een jonk werd buitgemaakt bjj Haiphong, die ont-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2