Nü 292. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 11 December. M B FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 10 December. Van Robert Waid muller ilDDELBUROSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., Joiin F. Jones, opvolger Het Dagblad wil onze weetgierigheid bevredigen en antwoordt op ons schrijven in zake de Büchler- quaestie Zeker vindt de minister een ongeloovige (zijner werkelijk?) iets verschrikkelijks, in dien zin dat hij den rampzalige diep beklaagt. Er mag bijgevoegd worden, dat de minister zich wel verplicht zal achten propaganda voor het would-be ongeloof af te keuren, als ondermijnende de grondslagen van staat en maatschappij. Met huichelaars is de minister zeker ook verre van ingenomen. Wij stellen het ons aldus voor, dat de minister, den ongeloovige beklagende, den huichelaar veracht en schuwt als de pest". De hoofdvraag onzerzijdsof de minister prijs stelt op eene zelfstandige meening laat de redactie onaangeroerd. Dat is wel verstandig. Als zij den minister spreekt laat haar daarover dan eens het gevoelen van zijne Exc. vragen, en laat zij ons dat dan duidelijk en klaar blootleggen. Wij zijn daar nieuwsgieriger naar. Thans betwijfelen we eehtec of de heer Heems kerk het Dagblad wel bijzonder dankbaar wezen zal voor de wijze, waarop diens redactie hierin den handschoen voor hem opneemt, want het geheele stukje bevat veel woorden zonder iets te zeggen dat voor de bewuste quaestie afdoende is. Dat de minister ongeloovigen diep beklaagt is misschien voor het Dagblad belangrijk om te weten de betrokkea personen zeiven zullen, evenmin als wjj, er bijzonder veel waarde aan hechten. Dat de heer Heemskerk persoonlijk propaganda voor het ongeloof afkeurt staat aan zijne beleefdheid, maar als minister heeft hjj niet het recht om eenig ambtenaar in zijne meening, welke die ook zij, te binden of op de vrije uiting daarvan eenige macht uit te oefenen. Yan propaganda maken was bij den heer Büchler hoegenaamd geen sprake dit kan het Dagblad zeer goed weten. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland In de tweede kamer werd verleden week ge wezen op het bedenkelijk feit, dat een groot aan tal personen niet alleen uit de mindere volks klasse tegenwoordig liever subsidiaire gevan genisstraf ondergaan dan de dikwijls zeer hooge boete betalen. Het doet mij genoegen, dat de regeering hierop gewezen is, want reeds lang heeft het mij geërgerd hoe lichtvaardig b. v. in Zuid-Beveland de meeste lieden hunne boeten ver dienen door eens te gaan zitten". Het meeren- deel schaamt er zich volstrekt niet over op die wijze met de gevangenis kennis gemaakt te heb ben; integendeel, ongevraagd vertellen zij het u met een zelfde genoegen als een ander een min der aangenaam reisavontuur opdischt. Zeer on verkwikkelijke staaltjes zou ik u hiervan kunnen bijbrengen. De heer Yan Baar merkte terecht in de kamer op, dat de vrees voor de schande Graaf Vendramin was een kind van zijn tijd en geloofde aan betooveringen, en de bijna be dwelmende geur van het reukfleschje droeg er niet weinig toe bij om hem op het denkbeeld te brengen dat hier de zwarte kunst in het spel was „Sta op," zei hij, »gij zijt het slachtoffer eener arglistigheid geweest. Men heeft misbruik van uw eenvoud gemaakt en het zij verre van mij om u te beknorren. Uwe woorden bewijzen hoe zeer men nw verstand beneveld heeft. Zijn uwe zusters nog te spreken? Het is wel nacht, maar Yenetië slaapt thans meestal over dag. Ik ka.n nog voor zonsopgang maatregelen nemen om den misdadiger meester te worden. Breng mjj bij uwe zustersGij zijt veel te opgewonden om mij te woord te staan. Sta op en begeef u ter ruste »Dat zal ik; dooh onder éen voorwaarde." »En die is?" »Dat gij niet met mijn zusters spreekt." „GoecL Dus met de bedienden," „Nog minder." der gevangenisstraf hierdoor verloren gaat en daarenboven de omgang met de medegevangenen zeer slecht werkt. Ik kan dan ook hier in Zuid- Beveland meer dan éen voorbeeld aanwijzen van menschen, die eerst in de gevangenis geraakten wegens kleine overtredingen en eindigden met een gedwongen bezoek aan het tuchthuis. Om kittel- oorige dorpelingen te voldoen, moet ik echter zeggen, dat er ook hier gemeenten zijn, die op dit alles een gunstige uitzondering maken. Niet minder juist schreef m. i. de heer Yan Baar de oorzaak van dit bedroevende verschijnsel toe aan de keuromanie der verschillende besturen, die op de duizend en een overtredingen meestal zeer zware boeten stellen. De regeering gaat dikwijls voor, b. v. met de jachtwet, die in Zuid- Beveland, waar het van stroopers wemelt, tallooze overtreders achter slot en grendel brengt. De rijksveldwachters maken dan ook trouwen», verlokt door de hooge premiën, meer jacht op de over treders dan de heeren op de hazen Moge daarom de verstandige wenk van den heer A. Mackay door de regeering opgevolgd worden en mogen er kleine boeten gesteld worden op kleine overtredingen, opdat de weg naar de ge vangenis steeds minder gekozen worde. De Standaard schrijft over De NijJcerkers en de Zondagstram De minister van binnenlandsche zaken heeft tot onze blijdschap meêgedeeld, dat de commissa ris des koning in Gelderland eigen ongelijk had erkend. Dat is uitnemend. Hiermeê stappen we van den heer Mollerus af. Zijn circulaire is nu feitelijk vernietigd. Zijn handtsekening is teruggetrokken. Maar desniettemin blijft nog altoos het gedwon gen bezoek op Oranje Nassau. Men heeft burgemeester en wethouders geciteerd om op Oranje Nassau bij Z. M. te komen. Bij dat bezoek was de commissaris des konings tegen woordig. En in diens presentie is gedreigd, dat, zoo men niet toegaf, de koninklijke ongenade de balsturige gemeente treffen zou. Dit gaat nog kooger dan de commissaris, maar is juist daarom te bedenkelijker. Dubbele eer aan onze Veluwenaars, die desniet temin den moed hadden, geen haarbreed van hun besluit af te gaan. De heer Weruméus Buning zal Woensdagavond in de concertzaal alhier de lezing houden, vroeger door ons aangekondigd. Een lijst, die daarvoor in omloop gebracht is, leverde echter niet het resultaat op dat daarvan, naar onze meening, kon worden verwacht. Dat de heer Buning toch zal lezen is zeker een bewjjs voor zijne overtuiging dat het hem niet aan belangstelling en waardeering ontbreken zal. Het zou ons spijten als hij in die verwachting werd teleurgesteld. Daarvoor vinden goede lezers in Middelburg nog te veel waardeering. Onlangs nog trad de schrijver van tal van „Wilt gij mij dan zelf het signalement geven?'' „Gij krijgt het noch van mij noch van ie mand anders." „Arme begoochelde. Hij heeft u waarlijk geheel van uw verstand beroofd. Wie heeft ooit van een liefdeswaanzin gehoord, die zoo uit da lucht komt vallen Wie kan zoo iets doorgronden?" Magdelena glimlachte bij de herinnering aan het geluk dat zij doorleefd had en zei -- „Ja, wie kan het doorgronden? Maar wat hegrijpen wjj Wie begrijpt de wonderen der schepping. Is de liefde geen wonder Een half jaar lang hebt gij mij met goedheid overladen en ik heb gemeend dat hetgeen ik voor u gevoelde, liefde was. En toch was het niet zoo. Met al uwe goedheid knapheid, voortreffelijkheid hebt gij het wonder niet kunnen verrichten. Waarom niet gij meent dat ik ijl? neen ik denk helderder dan ooit. Ik voel dat ik tusschen leven en dood sta, Enrico De graaf hoorde haar hoofdschuddend aan hij had haar te lief om niet diep te gevoelen welk verlies hem bedreigde. „Zie, gij hieldt mij voor waanzinnig omdat ik u verzocht mij te dooden," ging zij vertrouwelijk voort „maar wat blijft mij anders over Hem toe- bebooren mag ik niet zelfs al wildet gij mij nog heden vrijlaten. Maar kan ik u toebehooren Daartegen komt mijn geheele bestaan in opstand. Wat moet dus van ons, arm verloofd paar, worden De eenige uitkomst is immers dat ik sterf. Gjj „Marine-schetsen" op in Oefening kweekt kennis te Gravenhage en behaalde daar, zooals altijd wanneer hij optrad, een buitengewoon succes. Met wijlen Cremer en met Justus Van Mau- rik heeft deze begaafde novellist zoo schreef het Vad. dit gemeen, dat men het rechte, volle genot van zijne verhalen eerst heeft, als men ze hem zelf hoort voordragen. Men schrijft ons uit Vlissingen Onlangs toevallig Ds M. Gargon's Walchersche Arkadia (Leiden A° 1717), openslaande, werd mijne aandacht getrokken door eene daarin voorkomende passage, waaruit blijkt hoe onze voorouders, onge veer 170 jaar geleden, zich over Vlissingen uitlieten. Woordelijk staat er »den voorleden bloeistand van Vlissingen bij de tegenwoordige doodsheid en neringloosheid verge lijkende en verder „wat verschilt deze stad van zigzelve, Zo vol levens als 't hier plagt te zjjn, zo ledig en be- treurlijk is't er nu. Gaat dit zo voort, zo wil Vlissingen haast een ander Arnemuiden zijn". De permanent groote ruimte in de havens van Vlissingen geeft nog al eens aanleiding dat daar over klaagliederen worden aangeheven. Het is dan opmerkelijk steeds te hooren beweren dat het nooit zoo doodsch is geweest als thans en het hier vroeger zoo kolossaal druk en welva rend was. Naar het bovenvermelde citaat te oordeelen, heeft het klagen hier echter reeds langen tijd in de lucht gezeten en kunnen wij waarlijk tegen woordig wel met wat meer moed de toekomst tegengaan. Goes, 10 Dec. De vergadering, Zaterdag avond te 8 uren alhier in de Prins van Oranje gehouden, tot het stellen van een candidaat voor lid van den raad vacature-Buwalda, werd door 29 belangstellenden bijgewoond. De heeren J. Fransen van de Putte, J. J. Ra- mondt en J. De Vos (die echter wegens ambts bezigheden afwezig was) werden opnieuw uitge- noodigd ook voor deze verkiezing de leiding op zich te nemen waartoe de twee eerstgenoemde hee ren zich bereid verklaarden zij waren echter van oordeel dat het wenschelijk was voor eene volgende verkiezing eene nieuwe commissie te benoemen, aan gezien afwisseling van personen volgens hen noodig was. De vergadering was echter van een ander gevoelen, want zij verkoos de oude commissie. De heeren Putte en Ramondt verklaarden zich daarop beveid aan dit verlangen te voldoen, ter wijl aan den heer De Vos van de meening der- vergadering zou worden kennis gegeven. Bij het stellen van candidaten werden slechts 2 namen genoemd, namelijk die der heeren L. M. Van Campen en dr A. Isebree Moens. Nadat beide candidaten waren besproken, ver klaarde de voorsteller van den heer Van Campen uit diens naam de candidatuur in te trekken. De voorzitter merkte echter op dat dit niet kon ge schieden, wjjl de candidatenlijst gesloten was. wendt het hoofd afl Arme Enrico. Ik zie geen ander redmiddel." Nooit had bij haar lieftalliger gevonden 1 »Ons leven is in Gods hand, mijn kind,' sprak hij ernstig, »en de gedachte om het moed willig te verkorten is reeds zondig. Wij zullen met den bijstand des hemels trachten dezen toe stand, die mij ook schier wanhopig maakt, te ont warren, morgen zullen de spookgestalten van den nacht, hoop ik, voor het heldere daglicht wijken. En mocht gij mij morgen met uw gewone kalmte van geest herhalenIk kan niet de echt genoot van Enrico Vendramin worden welnu dan zweer ik dat ik mijn rol van raadgevenden vriend weer zal aannemen, die ik misschien nimmer had moeten laten varen." -»0, mijn weldoener snikte Magd'alena, „hoe ondankbaar zult gij mij vinden." »Ik zou een nietswaardige zijn indien zülk een gedachte bij mij kon opkomen." »Maar mij is zij wel geoorloofd en zij pijnigt mij bovenal. Gij hebt mij de boete, waarvan ik sprak, verboden en ik zie ook in dat wjj een geschenk, dat wij van God ontvangen hebben, niet mogen verwerpen. Maar welke boete blijft mjj dan over Het klooster Mijn oud schrik beeld!" riep zij uit. „Dat is een redmiddel, graaf Vendramin, ik begraaf mij in een klooster Waarom thans nog meer spookgestalten opgeroepen »Ik kan u niet laten vertrekken zonder dat Vervolgens werd tot stemming overgaan en bekwam de heer d1. A. Isebree Moens alle stemmen, hetgeen de voorzitter den wensch deed uitspreken dat ook de uitslag der verkiezing zoo eenstemmig mocht zijn. Dit mag een zeer gelukkige keuze heeten. Dr. Moens, die zich jegens de liberale partij verdienstelijk maakte door de candidatuur te aanvaarden, is een zeer bekwaam man, wiens op treden in den raad door velen met groot genoegen zal worden gezien. Al wat slechts bevorderlijk wezen kan aan de volksgezondheid vindt in hem een ijverig bevor deraar, en geen wonder dat hij reeds vroeger vaak als candidaat werd genoemd. Hij bleef echter, om voor hem overwegende redenen, steeds bij zijn besluit volharden om geen candidatuur te aan vaarden. Nu hij, op voortdurenden aandrang, is terugge komen van dat besluit; nu hij, wat wij ons kunnen begrijpen, daardoor eene opoffering doet tegenover de vrijzinnige partij, rust op haar des te meer de verplichting om hem met een aan zienlijk aantal stemmen in den raad te brengen. Als de kiezers toonen dat te begrijpen zullen zij eerst het bewijs leveren een raadslid als dr. Moens waardig te zijn. 's-Heer AbtskerUe 10 Dec. Onze ge meente is wel de kleinste in Zuid-Beveland, doch daarom in menig opzicht niet de minste onder hare zusteren. Zij toch bezit een zeer fraai ge meentehuis, eene flinke school en eene lieve pas torie, drie gehouwen, waarmede zij gerust kan wedijveren met de grootste gemeenten. Dit alles heeft zij te danken aan de rijke kerk en het ruim bemiddelde burgerlijk armbestuur, die van bun overvloed de gansche gemeente weldoen, o. a. door het gemeentebestuur tegen uiterst lage rente gelden te verstrekken. Zoo zal weer in het vol gend jaar eene nieuwe onderwijzerswoning het aantal der nette en doelmatige gebouwen ver- grooten, terwijl men thans bezig is met eene smidse curieus genoeg hier een eigendom der kerk te herbouwen. Colijnsplaat, 9 Dec. In de Zaterdagavond gehouden raadsvergadering zijn 5 obligatiën ten laste der gemeente uitgeloot. Daarna werd tot lid van het burgerlijk armbestuur herbenoemd de heer W. Wondergem en gelezen een request van de heeren E. Muller te Nieuwer-Amstel, Van den Broeke en Poelman te Yerseke om beschikbaren grond op het haventerrein aan hen af te staan voor de bereiding van 200,000 pannen voor de oesterteelt, welk request is gesteld in handen van burgemeester en wethouders tot nader onderzoek. In eene volgende vergadering zal daarover rap port worden uitgebracht. Met ingang van 10 December a. wordt te Wemeldinge een rijkstelegraafkantoor met beperk ten dagdienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 8 tot 11 uren voor-, van 1 tot 3 uren ik een vast besluit genomen heb. Het klooster zij mijn toevluchtsoordIk heb eens een abdis hooren zeggen dat het een bruidegom niet tot schande werd gerekend als hij voor den hernel- schen bruidegom moest wijken. Goddanknu haal ik weer vrijer adem, hoe vreeseljjk ik ook tegen die kloostermuren en getraliede cellen op zie. Ik weet dat ik u een groot verdriet aandoe, maar wat ik op mijne schouders laad, is ook niet licht te dragenGoeden nacht!" Zij was doodsbleek geworden en hield de oogen met de lange, zwarte wimpers geheel neergeslagen. Op alles wat de graaf nog tot haar sprak ant woordde zij slechts met een zacht hoofdschudden. »Ga thans," smeekte zij, „vrees niet mij met mijne gedachten alleen te latenvergeef mij en verheug u dat gij door geen woord uw edel ka rakter verloochend hebt." Toen graaf Vendramin na eenigen tijd zijn pa* leis bereikte was hij door allerlei ontmoetingen met gemaskerden zoodanig bekomen van zijn ont* roering dat hij tot de slotsom kwam dat het er ook eigenlijk niets toedeed of Magdalena hem zoo bijzonder lief had zij konden daarom toch heel gelukkig samen worden evenals zoovele anderen Het beste was haar gevoel te sparen, dan zou zij van zelf van haar opgewondenheid genezen en hij moest zoo mogelijk den boosdoener uit Venetië verwijderen. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1