La&öst© Berichten Gemengde Berichten. Onderwijs. Rechtszaken. Staten-generaal. Koloniën. Bij min. resolutie is de hulponderwijzer M. J. Meijer gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van N.-I. om te worden benoemd tot ouderwijzer van de 3e ld. voor den dienst daar te lande. De heer M. Mieraa, van Heteren, verkreeg te Utrecht de acte L. O. voor de Hoogduitsche taal. Kantongerecht t* Goes. Heden, Vrijdag, zijn de navolgende personen veroor deeld, allen wegens dronkenschap J. M. te Cortgene (recidive) tot 3 dagen gev. L. P. te Goes, tot 4 geldboeten elk van f 15 subs. 7 dagen gev. voor ieder J. v. d. B. aldaar en A. W. te Yerseke ieder in 2 geldboeten elk van f 1 subs. 1 dag gev. voor ieder. M. P. te Heinkenszand en P. L. te Hansweert, ieder in eene geldboete van f 10 subs. 3 dagen gev. L. V. te Goes in eene geldboete van f 15 subs. 7 dagen gev. P. J. De H., J. v. d. R., G'. v. d. K. allen te Goes, M. H. te Kloetiuge, C. J. v. d. S. te Breda, G. W. ie Wolfaartsdijk, M. H. te iteinkenszaud, C. S. te Nisse, W. B. te Baarland, J. V. (e 's-Heer- Arendskérke, J. E. te 's-Heerenhoek, D. II, te Driewegen, P. V. te Borssele, G. M. te Wemeldinge, W. P., J. P., C. Do J., allen te Kruiningen, D. M. P. te Bergen op Zoom, J. v. W. te Borssele, M. Do J. te Wolfaartsdijk, J. N. te Ellewoutsdijk, J. H. te Middelburg, J. De W. te Themsche, A. V. te Cortgene, P. De P, te Camperland ieder in een geldboete van f 1 subs. 1 dag gev.Voorts nog wegens openbare dronkenschap en het verstolen der orde T. K. te Borssele in 2 geldboeten elk van f5 subs. 2 dagen gev. voor iedere boete. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden B. M. en P. Al. beiden te Kruiningen, beklaagd van het iemand uitschelde. Arrondissements-rechtbank te Zieribset. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld A. R. te Stavenisse, wegens moedwillige mishandeling, tot 0 dagen gev. en f 7.50 boete. M. S. te Stave nisse wegens als voren tot 6 dagen gev. -- C. Ch., C. C. en C. P. allen te St. Maartensdijk, wegens diefstal van ajuin, elk tot 6 dagen gev. M. A. S. en A. G beideute St. Maartensdijk, wegens alsvoren, elk tot 1 dag gev. en J. K. te Renesse wegens diefstal van twee planken tot 6 dagen gev. Allen in de kosten. Heden kwamen te Vlissingen de heeren mr. J. Van der Lek de Clercq, rechter-commissaris, jhr mr J. Van Doorn, substituut-officier van jus titie en mr M. J. De Fremery, griffier, bjj de arrondissements-rechtbak te Middelburg, verge zeld van eene commissie, bestaande uit drie des kundigen, allen te Rotterdam woonachtig, tot het instellen van een onderzoek naar het breken van een kettingstrop hij het stellen der ketels in de Soerabaja op 20 November 11. Tengevolge van al te zware vracht viel de hit van den vrachtrjjder van Goes op 's-Heer- Arendskerke, met het gevolg dat de boomen van de vrachtkar braken. De vrachtrijder kreeg zijn verdiende loon, want volgens het oordeel van „deskundigen" was de kar eigenlijk voor twee paar den nog te zwaar beladen. De werkzaamheden aan den Zimmermanspol- der te Rilland zijn Woensdag gestaakt. Men schijnt dus voorloopig den strijd tegen den ge- duchten vijand op te geven. 't Jachtveld schijnt in die gemeente ruim van wild te zijn voorzienten minste in 1t begin der week schoten vier jagers in de Engelsche polders 58 hazen. Het nieuwe diaconie-armenhuis te Breskens is Donderdag door zijne bewoners betrokken. De oudjes, ten getale van drie, werden, op kos ten van een ingezetene, per rijtuig van het oude naar het nieuwe armenhuis vervoerd, alwaar hun door de predikantsvrouw eene aangename verras sing bereid was, waarvan zij een dankbaar ge bruik maakten. De vertrekken in het gebouw voldoen volkomen aan de vereischten. Te laat voor ons vorig nommer ontvingen wij het onderstaande, dat wij nog opnemen omdat daaruit blijkt hoe in Groede het Sint Nicolaasfeest eenige eigenaardigheden oplevert. Daar hield Woensdag middag Sint Nicolaas, met purperen mantel, myter en staf, te paard gezeten en vergezeld van zijn zwart knechtje die een hit bereed, zjjn blijden intocht in het dorp. Ingehaald en voorafgegaan door het muziekgezelschap Een- dragt maakt magt, trok hjj alle straten door en stapte af in het logement De Drie Koningen, alwaar in de groote achterzaal de kinderen der neutrale bewaarschool, 49 in getal, hem met pezang ont vingen. Na een woord van welkom en van her innering aan de beteekenis van dit feest, dooi den voorzitter van het bestuur der school uitge sproken, werden bjj loting eerst aan de meisjes en daarna aan de jongens qpeelgoed, daarboven aan de min- en onvermogenden onder hen klee deren uitgereikt, en kreeg ieder kind een zak lekkers. Tusschen de bedrijven gaf de muziek eenige stukjes ten beste. Ook werd nog door een der aanwezigen een woord gesproken ter her denking aan hem die vóór 3 jaren het initiatief tot dat kinderfeest nam, den heer A. Den Hamer, thans weder in Oost-Indië. Moeilijk en omvang rijk was de taak der dames die zich dit jaar met de leiding en uitvoering der zaak hadden belast groote dank, innige waardeering komen haar daarvoor toemaar de schoonste vergoeding voor haar edel streven vonden zij in de stralende ge zichtjes der kinderen, en dë uitingen van vreugde en dankbaarheid der aanwezige ouder». Van harte hoopt men dan ook haar een volgend jaar met denzelfden gunstigen uitslag aan het werk te zien. „Denkt om de vogels" roept men hier en daar terecht. Er ligt wel niet veel sneeuw, maar bij het minste laagje en wanneer de grond hard en bevroren is, is het voor die beestjes moeilijk om wat voedsel te vinden. Men strooie daarom wat kruimels. Drie kinderen, half-angstig maar vol hoop, spoedden zich Woensdagavond naar de deur der ouderlijke woning op een derde verdieping in de Lindenstraat te Amslerdam, toen er werd aange klopt. Zjj openen en daar stond Sinterklaas voor hen, met woorden en handen vol goedheid. Doch spoedig herkennen de kleinen die goedige stem. In overmaat van blijdschap vallen zij moeder haast in de armen, met het betreurenswaardig gevolg dat de vrouw van de trappen viel. De arme ligt bedenkelijk in het gasthuis. De kellner uit het Hotel Everts, te Veendam, kocht een 50tal tentoonstellingsloten, ten verkoop aan de reizigers. Hij hield één lot voor zich over, en daarop is de kapitale prijs van fr. 5000 ge vallen. Men schrijft onsHet bericht omtrent de uitvinding van een zelfwerkende n karn molen zal vermoedelijk door velen gelezen doch voor kennisgeving aangenomen worden, omdat de meeste zuivelbereiders zich voorzien achten van een goeden karnmolen. Waar dit werktuig ge dreven wordt door middel van een paard of menschenhanden zal zeker niemand, met het oog op de vereischten voor eene geregelde boterberei- ding, zich verstouten andere krachten aan te be velen, doch hoe geheel anders is het gesteld bij het karnen met een molen, door een hond in beweging gebrachtOp vele plaatsen gaat dit bij afwisseling vlug of langzaam, met horten en stooten, voorzeker niet in het belang der voor treffelijke zaak. Wanneer belanghebbenden dit wilden opmerkenzij zouden niet aarzelen de vereischte v erbetering aan te brengen. —Het heeft te Leeuwarden op velen een hoogst onaangenamen indruk gemaakt, dat de gezag voerder van het Engelsche stoom-pleizierjacht- Firefly, om zijn eerste verhoor te ondergaan, per celwagen, voorzien van de gewone gerechtsdienaars, uit het huis van burgerlijke en militaire verzeke ring naar het gerechtshof werd overgebracht, ter wijl hij toch had aangeboden, eene cautie van 20,000 te stellen, en onlangs een gefailleerde zeer deftig met een landauer daarheen werd ver voerd. Is dat wellicht geschied om den vreem deling een bewijs onzer activiteit in rechtszaken te geven? zoo vraagt men. In Amsterdam en op andere plaatsen in Holland schijnt het harder te hebben gesneeuwd dan in onze omgeving. De winterkoning heeft dus zijn intree gedaan. Verschrikkelijk is daarom het bericht dat in de hoofdstad van ons land des nachts tal van perso nen, die geen onderkomen hebben en het nood zakelijkste missen (tengevolge van gebrek aan werk zoo ze zeggen) langs de straten en grach ten, bibberende van kou en geeuwende van hon ger, rondloopen. Een dappere vrouw. Dezer dagen was de wed. H. te O. en N. Gastel met hare dienstbode op haar erf aan het werk. Bij het binnentreden barer woning, die zij voor eene wijle onbewaakt gelaten had, hoorde zij geraas op de opkamer, 't Bleek, dat een vreemde aldaar was binnenge slopen. Toen deze zich met een pak gestolen kleederen uit de voeten wilde maken, werd hij door de wakkere vrouw gegrepen en Eoolang be waakt, tot de maréchaussée uit Oudenbosch kwam. Bij onderzoek bleek, da,t de op heeterdaad betrapte een polderwerker uit Ter he jj den was. De arbeidstaking in de mijnen van Dudley duurt voort. In eene vergadering van ongeveer tweeduizend mijnwerkers werd besloten bij de gestelde eischen te volharden. In het district Gannock-Chase hebben de eigenaren van een-en- twintig steenkoolmijnen van de afgevaardigden der arbeiders de officieuse mededeeling ontvangen, dat zij den 15,n December loonsverhooging zullen vragen. De brand in Haskieni, voorstad van Con- stantinopel, heeft acht uren geduurd, doch gisteren morgen was men het vuur meester. De schade is veel grooter dan men oorspronkelijk vermoedde. Op bevel van den sultan zond de regeering ver scheidene wagenvrachten brood naar de geteisterde wijk. Lord Derby heeft tegen den 30"» de Trans- vaalsche deputatie bjj zich te dineeren gevraagd. Deze uitnoodiging is door de afgevaardigden aan genomen. De ook in ons land bekende Berner hoog leeraar Nippold, biograaf van E. J. Potgieter, is benoemd tot hoogleeraar te Jena, waar hjj Hase zal opvolgen. Het aardrijkskundig genootschap van Londen rust een wetenschappelijke expeditie naar Nieuw- Guinea uit, om dit eiland te doen onderzoeken. Het genootschap tracht Derby's medewerking te verwerven. Wilfrid Powell zal de expeditie leiden. Het Gele Boek van Tonking heeft werk ge kost. Men begon den 28en Nov., half 7 's avonds met zetten80 zetters waren daarmede, 40 bp dag en 40 bjj nacht, bezig. Er waren 1670 blad zijden kopie, die 602 bladzijden druks hebben opgeleverddrie proeven moesten worden nagezien. Het 1" deel werd gedrukt in den nacht van 3 op 4 December20 machines werden daarvoor ge bruikt Te 11 uren 's morgens werden de 3 eerste exemplaren aan den min. van buitenl. zaken ge bracht. Woensdagmorgen waren van de beide dee- len 1500 exemplaren gereed. De bekende caricaturist André Gill, die een tijdlang aan verstandsverbijstering heeft geleden, heeft weder zijn gewone levenswijze aangevangen. - Naar aanleiding van een bericht, gisteren door ons opgenomen, dat de Engelsche dichter Tennyson in den adelstand zou worden verheven, wordt de opmerking gemaakt, dat die eer reeds jaren geleden onder een Disraeli-ministerie door Tennyson werd gewezen van de hand. Carlyle, wien te gelijkertijd een pairschap werd aangebo den, beantwoordde dat aanbod met stilzwijgen. Vlissingen. In de heden namiddag ge houden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen deelde de voorzitter, naar aanleiding van de bij de behandeling der genieente-begrooting gemaakte opmerking omtrent de hooge kosten van het be straten voor particulieren en de toezegging van burg. en weth. dat zij te dezer zake nader rapport zouden doen, mede dat het het college van burg. en weth. niet wenschelijk voorkomt het tarief te verlagen. Hetgeen voor particulieren bestraat wordt is uiterst gering; in 1883 bedroegen de ontvangsten daarvoor niet meer dan 7.20 en in 1882 7.70. Die cjjfers lokken niet uit tot eene omwerking van het tarief, te minder aangezien bp onderzoek gebleken is dat die som niet te hoog is De heer Quakkelaar verklaart het gevoelen van burg. en weth. te deelen en staaft zijne meening door cijfers. Niemand der leden een voorstel te dezer zake wenschende te doen, wordt overgegaan tot herzie ning van de volgende reglementen: voor het algemeen armbestuur, voor het gasthuis, voor het burger weeshuis; de verordening regelende de benoemingen door den gemeenteraad of door burg. en weth. de voorwaarden tot gebruik van het pad langs de begraafplaats en de verordening der wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen. Daarna werd voorzien in de vacature, met 1 Jan. ontstaande in het college van regenten over het burgerweeshuis. De heer P. G. de Yey Mestdagh werd herbenoemd. Met hem was aan bevolen de heer P. Yan de Velde. Van D. H. De Boer was een request ingekomen) houdende bezwaar tegen zijn aanslag in de 3® kl. van den hoofdelijken omslag en verzoek om te worden geplaatst in de 2C kl. Dit werd ingewil ligd. Daarna werd de verordening op het brand wezen gewijzigd en vervolgens werd besloten burg. en weth. te, machtigen, onder nadere goedkeuring van ged. staten, met de kon. maatschappij De Schelde eene overeenkomst aan te gaan tot overname van de aan die mö behoorende Evertsen en Bankert straten, voor de som van 2. De tol verpachting op de Vlissingen- Koudekerk- schen straatweg werd goedgekeurd. Burg. en weth. werden gemachtigd gunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur der gymnastiek en schermvereeniging Luctor et Emergo, om gebruik te mogen maken van een der gym nastieklokalen. Nog werd door burg. en weth. voorgesteld gunstig te beschikken op het verzoek van de heeren J. P. Dutilh en C. Maters om in pacht te bekomen het vischrecht in de havens en kaden aankomende de gemeente. Bedoelde havens enz. zouden hun voor een jaar worden verpacht voor de som van ƒ200 'sjaars en onder bepaling o. a. dat alle in dat vischwater gevangen visch ter vischmarkt van Vlissingen zal worden verkocht. Hierover had eenige discussie plaats. De heer Quakkelaar wenschte de bepaling weg te laten dat de visch te Vlissingen moet verkocht worden, waarop de voorzitter antwoordde dat adressanten daarmede genoegen namen. De heer Wibaut rond eene andere bepaling, nl. dat adressanten het recht zouden hebben het vischwater bij het eindigen der pacht nog voor 9 jaren tegen denzeltden prijs te kunnen continueeren, te lang van duur, terwijl de heer Delvoye wees op de wenscheljjkheid van eene vischmarkt. De voorzitter wees den heer Wibaut erop dat voorgoede exploitatie veel onkosten gemaakt moe ten worden en dat dus, willen de aanvragers eenige kans van winst behalen hebben, 9 jaren niet te lang is. Den heer Delvoye gaf de voorzitter de toezegging dat, zoodra daartoe tjjd kan gevonden worden, nieuwe plannen zullen worden ontworpen. Met algemeene stemmen werd het voorstel van burg, en weth. aangenomen. Goedgekeurd werd de behandeling van het dag. bestuur om de brandspuithuisjes met de brand spuiten c. a. niet tegen brandschade te verzekeren. Op voorstel van burg. en weth. werd goedge vonden een urinoir te plaatsen op het dok, onge veer tegenover het gebouw in gebruik bij de genie. De kosten ervan worden op 200 begroot. Aangezien de gemeente met 1 Jan. a. op het gebruik komt van het badhuis e. a., werd op voorstel van burg. en weth. eene commissie van drie leden benoemd om met het dag. bestuur plannen te beramen aangaande de badgelegenheid c. a. Daartoe werden aangewezen de heeren Laman Trip, Mortier en (bij herstemming tus- schende heeren Verkuijl Quakkelaar en Van Raalte) de heer Quakkelaar. Laatstgenoemde meende op grond dat hij belang hebbende is, de betrekking niet te moeten aanne men doch veranderde van gevoelen, nadat de voorzitter had opgemerkt dat de grond die de heer Quakkelaar aanvoerde een reden te meer is waarom de raad hem zal hebben benoemd. Onder mededeeling dat bij burg. en weth. is ingekomen een bod van 800, tot onderhandsche overname in koop van het z. g. huis van bewa ring, stelden burg. en weth. eerst voor hun te mach tigen dat bod aan te nemen. Aangezien heden morgen nog twee biljetten waren ingekomen bij een waarvan 825 en bij een ander 1000 voor bedoeld gebouw wordt ge boden, namen burg. en weth. hun voorstel terug, als nu voorstellende hun eene onderhandsche in schrijving te doen houden en later den raad een voorstel te doen. Dit werd aangenomen. Behandeld werd nog een verzoek van C. Stroo c. s., om het z.g.n. wijnwerkershuisje te mogen gebruiken voor pakhuis en bestelkantoor. De huurtjjd wordt door burg. en weth. op 3 jaren voor gesteld en de jaarlijksche vergoeding op 20. Te dezer zake is een bezwaarschrift ingekomen van A. Monjé, eigenaar van de bovenverdieping. Deze verzoekt den raad het voorstel van burg. en weth. niet aan te nemen, op grond hij daardoor veel schade zou lijden. De voorzitter deelde mede dat indertijd gecon tracteerd is dat Monjé niet het recht heeft de bestemming van bedoeld huisje voor te schrijven. Na discussie, waarbij een amendement van de heer Loois om Monjé van een deel van den onderhoud te ontlasten, door burg. en weth. werd overgenomen, werd het voorstel van het dag, be stuur aangenomen. Tot regent van het gasthuis werd, ter voorzie ning in de door periodieke aftreding ontstaande vacature, herbenoemd de heer J. P. Laernoe», Met hem was de heer J. Van de Sande aanbe volen. Voorts werd den raad aangeboden een plan van uitbreiding der gemeente, waarin is opgenomen het reeds vroeger aangenomen plan van uitbreiding der gemeente buiten de voormalige Duinpoort. Het kwam burg. en weth. geraden voor dat plan alsnu vast te stellen met het oog op de ver schillende aanvragen tot aankoop van bouwgrond en op het maken van straten en riolen. Het plan werd vastgesteld. Volgens dat plan zal de gemeente met een zevental fraaie en breede straten worden ver groot. Eindelijk stelden burg. en weth, voor, op grond van het goedkeuren van aankoop van bouwgrond en van plannen tot uitbreiding der gemeente, over te gaan tot het leggen van een gedeelte hoofdriool, te maken van cementkokers, uitloozende in de Kaaskade. Dit riool van zeer groote afmetingen moet te dier plaatse in staat zjjn het geheele rioolstelsel van de nieuwe gemeente Vissingen in zich op te nemen. De benoodigde gelden, T 12.000 willen burg. en weth. regulariseeren uit de begrooting voor 1884. Over dit laatste werd nog eenige discussie ge voerd tusschen den voorzitter en den heer Loois met betrekking tot de kosten. Ten slotte werd besloten uit den post voor onvoorzien te beschikken tot een bedrag van 99.47i wegens kosten gevallen op het opmaken van contracten. ïeere. In de heden gehouden raadsver gadering werd o. a. de verkoop van den beker van Maxitniliaan van Bourgondie behandeld. Vijf leden waren tegenwoordig. Het voorstel tot ver koop, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, werd nu aangenomen met vier van de vijf stemmen, en aldus besloten om den beker voor de gemeente op de meest voor- deelige wijze te verkoopen. De burgemeester, van oordeel zijnde dat dit besluit in strijd is met de wet, (koninklijk besluit 9 Sept. 1881 St.bl. n° 154) en met het algemeen belang, verklaarde gebruik te maken van de bevoegdheid hem gegeven bij artikel 70 der gemeentewet. 's &}ravenlta$fe. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting zijn eenige amende menten aangenomen, tengevolge waarvan nage laten worden de overwelving der Dieze te 's Bosch en het herstel van het beeldwerk in het gouver- nements-gebouw te Utrecht. Voorts zijn 3000 voor de meubeleering der provinciale lokalen te Assen geschrapt, als protest tegen de vroegere misleiding van de regeering en de kamer door de ambtenaren bij de uitvoering der openbare werkenzoodat de minister, door de heftige dis cussie hierover bij den post van 30.000 voor nieuwe lokalen daartoe bewogen, dit laatste be drag voorloopig reeds had teruggenomen. Na eene discussie over de vaccine verwierp de kamer, met 43 tegen 14 stemmen, een amendement- Keucheniu8 om den post voor besmettelijke ziekten met 40.000 te verminderen. Hew-Yorh. Het gepeupel te Canton heeft Woensdag de Christenkerk vernield. Militairen hebben de menigte uiteengejaagd. Londen. 5000 inwoners van Sennaar zjjn in opstand gekomen en hebben zich voor den Mahdi verklaard. Cairo. De Porte zal Turksche fregatten naar de Roode Zee zenden. Parijs. Men vreesde heden voor volksma nifestaties; tot dusver is echter alles rustig. TWEEDE KAMER «Zonder stil te staan bij den hoogen en aan matigenden toon, waarop adressant het gebeurde en de handelwjjze van den directeur, den inspec teur van het M. O. en den minister geliefde te bespreken", heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamer de mededeelingen gedaan, welke noodig zijn ter beoordeeling van de door m' L. Büchler te Zwolle ingebrachte grie ven. Den 24en Juni vestigde de commissie van toe zicht op het M. O. te Zwolle de aandacht van den inspecteur op het bewuste dagbladartikel Zwolsche Ct. van 31 Mei), omdat h. i. zoodanig geschrjjf van een leeraar «een nadeeligen invloed op de school moet uitoefenen, vooral in een tjjd waarin het M. O. toch al aan zooveel aanvallen juist op het gebied waarop het opstel van den heer B. zich beweegt, ia blootgesteld". De inspec teur, dat gevoelen deelende, gaf toen den minister in overweging, den heer B. zijn ontevredenheid over het gebeurde kenbaar te maken. De minister vond geen vrjjheid, het gebeurde onopgemerkt te laten, en schreef aan den inspecteur o. a. »Ik heb met leedwezen kennis genomen van den open brief van mr. L. Büchler. «Ik kan echter uw zienswijze niet deelen, dat genoemde leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle door de inzending van bedoeld stuk zich zou hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 1 der wet van 25 April 1879 {St. it no. 87). De onthouding, waartoe de voorschrift óók den onderwijzer in de van overheids wege opgerichte of gesubsidieerde middelbare school ver plicht, wordt geboden in de school, niet daar huiten. Overtreding kan alleen geschieden door handelingen, die de onderwijzer pleegt in de uitoefening zijner openbare functiën. «Onafhankelijk van gemeld voorschrift, ben ik van oordeel dat de handelwijze van mr. Büchler door de regeeriug niet onopgemerkt mag worden gelaten. «De leeraren bij de rijksscholen hebben zich door de aanvaarding hunner betrekking niet slechts verbonden tot naleving der wettelijke voorschriften, maar tevens om den bloei der inrichting, waarbij zij werkzaam zijn, en daarmede de belangen van het onderwijs naar vermo gen te behartigen. «De openlijke verklaring van mr. Büchler dat hij tot de ongeloovigen behoort, kan de commissie van toezicht merkt het te recht op niet anders dan een nadeeligen invloed op de school uitoefenen en de toe lichting door hem gegeven nopens de aanleiding tot zjjn geschrijf is niet geschikt om een goeden dunk te geven

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2