Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. .T. Hueskes, P. M. A. Van Wijk, B. J. Bonricins, C. H. Windt, J. J. Ginnta d'Albani, A. W. Van Oordt, J. Van VVieringhen Borskie, W. A. v. d. Meuten, B. Ten Catc, M. W. L. J. Aertnijs. koloniën. Bekrachtigd artikel 1 van het besluit van den gouv.-gen. van Nederl.-Indië, waarbij de secretaris van de algemeene rekenkamer van Nederl.-Indië, H. Van Alphen J. Rz., is benoemd tot tijdelijk lid van dat college. Tot hoofd der "afgescheiden of zoogenaamde christelijke school te Biggekerke is benoemd de heer Bastmjjer te Bruinisse. Woensdag is te Utrecht geslaagd voor akte Duitsche taal lager onderwijs, de heer H. Jonge- pier, hoofd der school te Heinkenszand. Nu er zich tot heden geen sollicitanten hebben aangemeld voor de betrekking van hoofd der school te Geersdijk, is er gevolg gegeven aan een vroeger raadsbesluit en een oproeping gedaan op een jaarwedde van 800 gulden. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Axel is beroepen de heer J. H. Gezelschap van Dussen (Noord-Brabant.) Het klassikaal bestuur van Zierikzee heeft in zijne jongste vergadering de besluiten vernietigd van den kerkeraad van Tholen, waarbij deze onder het voorzitterschap van d\ ,0. C. Schot aan twee lidmaten, wegens het verzuimen der openbare godsdienstoefening eene berisping toegediend en aan een ander wegens het ongedoopt laten van zijn nu driejarig kind het gebruik des H. Avond- maals voor een bepaalden tijd ontzegd had. Over het inkuilen van gras schrijft de heer H. A. Insinger aan de Landbouw courant het volgende, dat als bijdrage uit de praktijk wel de aandacht verdient, te meer wijl daaruit blijkt hoe een met oordeel genomen proef de verwach ting verre overtrof. Ik had schrijft de heer Insinger een lang werpig vierkanten kuil laten gravende hoeken werden niet afgerond en de zijwanden waren lood recht de afmetingen van dezen kuil zijn als volgt lengte 7.5 M., breedte 4 M. en diepte 45 cM. De ligging is op 1.5 M. van eene treksloot, terwijl de bodem van den kuil omstreeks 75 cM. boven den waterspiegel ligt. Den 12™ Sept. 11. begon de vulling. 't Eerste gras was van slechte hoedanigheid en droog, zoo droog zelfs dat de drie paarden welke gedurende de geheele vulling in den kuil werden rondgeleid, ten einde het gras zoo vast mogelijk in elkaar te trappen hier eenen, ten minste oogenschjjnlijk, nutteloozen arbeid ver richten, weshalve ik dit gras met eenige emmers water liet begieten, 't welk hielp, 't Meeste gras was echter van goede qualiteit en groen. Het vullen geschiedde langzaam, ten einde den paarden gelegenheid te geven alles goed vast in elkaar te trappen, zoodat de kuil eerst 2 dagen later, den 14™ Sept., gevuld was en gedekt werd. Vóór het toedekken stak het gras 50 cM. boven den rand van den kuil uit, zoodat de ge heele graslaag ongeveer 95 cM. dik washiertoe waren gebruikt 13 zware voeren gras. Zout werd er niet gebruikt. De bedekking bestond uit zand, zonder plankennaarmate nu de hoop zakte door het gewicht der zandbedekking werd deze laatste vermeerderd, totdat de dikte der zandlaag, na omstreeks eene week, in 't midden bedroeg 85 cM., aan de randen en zijkanten 55 cM. Het zand werd door mannen stevig aangetrapt en eventueele scheuren in de bedekking natuurlijk zorgvuldig aangevuld. Verleden Maandag den 26en November, dus om streeks 40 dagen na de vulling, is de kuil geopend. De uitslag was van dien aard dat ik mij af vroeg of ik soms te haastig met openen geweest was Niets was beschimmeld of bedorven (uitge nomen een weinig gras 't welk buiten den rand van den kuil overstak, dit was geheel beschim meld en onbruikbaar), zelfs aan de zijwanden en op den bodem was geen spoor van bederf waar te nemen. op hetzelfde oogenblik stiet de gondel tegen de marmeren trappen van een paleis, dat aan een smal zijkanaal lag, en thans geheel in 't duister gehuld was. Twee lakeien verschenen met fakkels op de trap en geleidden de geblinddoekten naar binnen. „Tot wederzien in betere gewesten, mijn goede heer 1" zei Bellegarde treurig, toen men hem beduidde om rechtuit te gaan, terwijl zijn heer nog een trap hooger moest. «Waarom gaf ik u uw sabel en pistolen niet meê O, ik zit reeds als in het vagevuurMaar het is mijn eigen schuld," »Ik heb met u te doen," zei Amedeus, drink eens op mjjn gezondheid; ik ben nooit vrooljjker gestemd geweest dan op ditoogenblik; wees het ook, oude vriend 1" V. Gewapend met het fleschje dat Bellegarde hem in de hand gedrukt had, stond onze Savoysche edelman een paar minuten later, nog steeds ge blinddoekt, in een prachtige zaal met een rijk geschilderd plafond. De wanden waren met gobelins behangen, die door reusachtige spie gels gescheiden waren. De zware eikenhouten deuren waren meesterstukken van snijwerk. Vazen van porphyr en giallo-antico stonden met De lucht is een weinig zuur, doch volstrekt niet onaangenaamhet onderste gras was iets sterker van lucht doch zeer weinig. Van het goede gras is de kleur donkerbruin, van het slechte iets lichter. De grashalmen zijn zeer sterk gebleven, en moeielijk zijn eenige tege lijk stuk te trekken. Ik liet het gras toedienen aan 12 melkkoeien en 5 vaarzen4 der koeien begonnen terstond te eten, de overigen volgden spoedig het voorbeeld zoodat binnen 20 minuten alle 16, met veel smaak klaarblijkelijk, dit nieuwe gerecht verorberden. Nu moet gezegd worden dat de melkkoeien sedert eenigen tijd pulpe als toevoeder kregen, waarvan de lucht eenige overeenkomst heeft met die van het gekuilde grasmaar daartegenover staat dat het gras toegediend werd 's namiddags te 2 uren, terwijl de voedering eerst te half vijf geschieden zou. Sedert worden 4 melkkoeien ge voederd uitsluitend met het ingekuilde gras, dat vril zeggen zonder toevoeging van hooi of pulpe van lijnkoek krijgen zij hetzelfde quantum als vroeger. Zeer benieuwd ben ik natuurlijk naar de uit werking. Dienzelfden avond is de melkopbrengst dier koeien gemeten. Binnen kort hoop ik u te berichten öf er eenige invloed van dit voeder op de melkopbrengst op qualiteit, öf op de koeien zelve valt waar te nemen en zoo ja, waarin die zich openbaart. De cassatie-voorziening tegen het veroordeelend arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, door de »millioenenjnffrouw" ingesteld, zal den 24™ dezer voor den Hoogen Raad behandeld worden. Ook Yan Zutphen's voorziening wordt dan behandeld. D. S., die voor het gerechtshof te Amster dam, wegens poging tot moord op zjjn nichtje terecht stond, is te dier zake tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Verschillende berichten omtrent gehouden Sint Nicolaasfeesten, die wij niet allen kunnen opne men, brengen ons de tijding dat die feesten overal aan het doel hebben beantwoord, en zoowel kin deren en ouders als hun, die een werkzaam deel eraan namen, veel genoegen verschaften. Aan de Noordkust van Noord-Beveland is Dinsdag een flesch aangespoeld, die een brief in het Duitsch bevatte, door Friedrich Andreae, den 8 Sept. 1883, aan boord van het schip Elba ge schreven. Hem die de flesch vond. werd verzocht die te zenden naar Weenen Regelgasse 7, of naar New- York 51 N° 43. Op bovengenoemden datum is de flesch in zee geworpen; het schip was op weg van New-York naar Bremen en had een zeer slechte reis gehad. Het blijft de vraag of men hier weer niet met een laakbare aardigheid heeft te doen. - Het vaartuig van schipper P. M., uit Bier vliet, dat Zaterdag in den mond van den Braak man zonk, is drijvende gevonden in de nabijheid van De Paal, doch met verlies van lading en alle tuigage en met gebroken mast. Het dreef met de kiel naar boven op de Schelde. Daar niets verzekerd was lijdt M. een gevoelig geldelijk ver lies. Het vaartuig is ter reparatie naar de werf gebracht. P. De K., te Hilversum, jl. Donderdag bezig zijnde met uitmesten van een varkenshok, had het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wassehen, legde hij hierop, volgens het dwaze volksgeloof, een stukje grauw papier, met gevolg dat de geheele arm den vol genden morgen opgezwollen was, en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. Gedurende het beetwortelen-seizoen werden uit Slui» 11.807.990 kilogram van die vrucht uit gevoerd. Te Wierden is thans uitgekomen wie de brand Btichtte die op 29 Mei jl. daar het huis bloemen gevuld op marmeren tafels. Boven den breeder, hoogen schoorsteen hing een ouder- wetsche klok, die juist op middernacht stond en onder een kroon met tallooze brandende waskaarsen prijkte de welvoorziene disch die Hydrofobusden vreemden ridder beloofd had. „Ik zal u terstond den doek afnemen, mijn heer," sprak deze, toen hjj voetstappen hoorde naderen. „In den oorlog beleeft men vaak minder aangename oogenblikken. Ik sta hi«r op geen kwaden post", zei Amedeus. Op den achtergrond ging een deur open en heel zacht, slechts door het geruisch harer kleederen verraden, verschenen drie zwarte vrouwelijke do mino's op den drempel. Zij droegen geen maskers en ook niets op het hoofd, doch hadden groote brillen van krip voor, zoodat zij er bij den eersten aanblik alle drie eender uitzagen. Zjj hadden ieder een ivoren waaier in de hand, waren tarne- ljjk gelijk van grootte, maar de eene had goud blond haar, de tweede bruin en de derde zwart. De kleur harer oogen was natuurlijk niet te onderscheiden. De deur was weer achter haar gesloten en de zwarte sprak met de hand op het hart, als bedwong zjj een hevige ontroering „Hij is het „Avanti vooruit sprak de blonde op zachten toon. „Gij hebt niet overdreven"zei de bruine. van een landbouwer in den asch legde. Het is een 14jarig meisje dat vroeger bij dien boer diende; zij heeft haar misdrijf bekend en gaf als reden ervoor op dat zij daar geen eten genoeg kreeg en zoodoende trachtte weg te komen. Zjj had eenige lucifers van den knecht gevraagd, daarmee het hooi op den deel in brand gestoken, vervolgens de koeien losgemaakt en de familie van den brand in kennis gesteld. Een zeer verdienstelijk ingezeten van de Beemster, den heer Sluis, werd den 2™ Dec. eene aangename verrassing bereid. Het was dien dag 25 jaar geleden, dat hij de boerenplaats, toebe- hoorende aan het Deutz-hofje te Amsterdam in gebruik had gekregen. Een van de bestuurders van genoemde instelling bood hem, onder harte lijke toespraak, een kostbaar zilveren cadeau met inscriptie aan. De heer Sluis is bekend door zijne wetenschappelijke studieën en proefnemingen op het gebied van den landbouw en vooral van de zuivelbereiding ook door de voorlezingen, die hij overal in ons vaderland houdt over zijn vak. De boerderij van het Deutz-hofje is voor een paar jaren geheel en al naar zijne aanwijzingen her bouwd, en mag in waarheid eene modelboerderij, een sieraad van de Beemster, heeten. Ze wordt door tal van vreemdelingen, inzonderheid Ameri kanen, bezocht, die als om strijd de voortreffelijke en doelmatige inrichting, en de welwillendheid, waarmede de heer Sluis hun de gewenschte in lichtingen geeft, roemen. Mogen regenten van het Deutz-hofje zich nog lang in het voorrecht van zulk een huurder hebben te verheugen. Bij behandeling van een der strafzaken, welke Zaterdag voor de rechtbank te Leeuwarden op de rol waren, vroeg de officier van justitie aan een der getuigen nog eens instantelijk naar zijn naam, voornaam, ouderdom, en toen dit alles conform uitkwam, werd door ZEA. aan dien getuige de vraag gedaan, of hij vroeger te Groningen niet veroordeeld was tot 45 dagen celstraf. Ja, luidde het antwoord. Of bij clan wel wist, dat hij gesig naleerd was? Ja. De officier deelde hem daarop mede, dat hij door de rijksveldwacht naar de gevangenis zoude worden overgebracht. Deze getuige was namelijk vroeger veroordeeld te Groningen, maar, een zwervend beroep hebbende, was hij een tijdlang aan de justitie ontkomen totdat hij haar nu in handen viel. Een huwelijk met hindernissen. Voor eenige maanden werd uit Vriezenveen gemeld, dat een 70jarig bruidegom, die met eene 31 jarige bruid ter ondertrouw was opgenomen, afzag van zijn voorgenomen huwelijk. Het schijnt echter, dat de bruidegom zich nog al spoedig bedacht heeft, want het huwelijk werd de vorige week voltrokken. Toen ze zich echter 11. Vrijdagavond naar hunne nieuwe woning begaven, geraakten zij met het rijtuig, even achter den molen naar Daarle, te water, en zouden zeer zeker verdronken zijn, zoo niet de koetsier, die naast het rijtuig liep, hun ter hulpe was gesneld. Het D. v. Z.-H. ontleent aan een particulier schrijven het bericht dat de Goenoeng Merapi, in Solo, met een verschrikkelijke uitbarsting dreigtin twee maanden tjjds heeft zich in den krater een kegel gevormd van 600 voet hoognog steeds wordt die kegel grooter en ze zal spoedig wel naar beneden vallen. Daarna wordt de uitbarsting verwacht. Maandagavond is door zekere Jan Van Marion, koopman in aardappelen, wonende te Rokanje, bij de politie te Vlaardingen aangifte gedaan dat hij dien avond te 8 uren op den Vlaardingschen Dijk onder Schiedam nabij den Frankelandschen Dijk, door drie hem onbekende personen was aange vallen, die hem op den grond hadden geworpen en beroofd van eene portefeuille met f 540. Hij vertoonde zelfs daarbij eene hem toegebrachte kwetsuur aan zijn hals. Onmiddellijk werd onder zoek ingesteld. Later bekende de man echter te heb ben gelogen, en alles te hebben verzonnen, omdat hjj niet durfde zeggen dat hij zijn geld verdobbeld had, en dat hij de kwetsuur zich zeiven had toe gebracht. Betreffende dezen aardappelkoopman verneemt de Schied. Ct. naderdat aan den brigadier-majoor der rijksveldwacht en de rijksveldwachters in de brigade Schiedam kennis werd gegeven van het voorgevallene met J. v. M„ en dat deze had verklaard dat hij den Zij gingen naar de tafel, plaatsten zich er achter en hieven een driestemmig volkslied aan. Eerst toen dit geëindigd was gaf de zwarte blozend den lakei een teeken. De doek, die de oogen van Amedens bedekte, viel af en de knecht verdween. Amedeus stond verblind, verbluft. Hij was van lieverlede tot het besluit gekomen om de schoone onbekende ronduit te verklaren dat zjj met hare bekoorlijkheid zijne zinnen beneveld had en dat hjj reddeloos verloren was als zjj hem niet haar hart en hand kon schenken. Maar nu stond hjj tegenover drie dames Met groote bevalligheid stapte de blonde naar hem toe en sprak op welluidenden toon »Wij danken u dat gjj niet geaarzeld hebt om hier te komen." »Het verheugt ons," sprak de bruine, dat gjj ons wilt vergunnen uwen welriekenden schat tegen een gezellig tafeluurtje in te ruilen." »Wjj verzoeken u dezen bokaal op het welzjjn van uwe dame te ledigenDit zeggende bracht zij den beker even aan de lippen en gaf hem toen aan Amedeus, die hem in de hand hield zonder hem de andere dames aan te bieden, en ofschoon zjjn moed aanmerkelijk afgenomen was, vermande hij zich toch en sprak «Dames, vergunt mjj eer ik drink een voor slag te doen. Ik moet op het welzjjn mjjner dame drinkentot nog toe heb ik er nog geen doch ik ben overtuigd dat ik er een bezitten zal inhoud der portefeuille, zijnde 540, te Rotterdam hij een koopman op den Goudschen weg had ont vangen. Een onmiddellijk bij dien koopman inge steld onderzoek bracht aan het licht dat deze aan J. v. M. geen geld had betaald en tem zelfs niet kende. Daarna begaven genoemde rijkspolitie beambten zich weder naar Vlaardingen, waar J. v. M., die aldaar ondertrouwd was, zich bevond, en mocht het hun gelukken, hem tot de bekentenis te brengen, dat alles door hem verzonnen was, omdat zjjne bruid meende, dat hjj nog een weinig geld ten huweljjk zoude brengen, doch dat hij door achteruitgang in zjjn handel niets bezat. De portefeuille is op de plaats, waar J. v. M. zeide aangerand te zjjn, verscheurd teruggevonden. In de spreekkamer van een tandmeester zat een kat in 't geopende venster en keek omzichtig in het ledige vertrek. Plotseling valt het venster raam neder en de arme kat, wier staart op be- denkeljjke wijze beklemd zat, begon hartverscheu rend te jammeren. De veertien patiënten, die in de voorkamer zaten te wachten, liepen allen de deur uit. Hun kiespjjn was plotseling van angst genezen. Op 31 December 1882 telde ons land 3653 ingezetenen achter slot en grendel; daarvan woonden er 1503 in de strafgevangenissen, 879 in de cellu laire gevangenissen, 432 in de buizen van verze kering, 582 in de huizen van arrest en 257 in de huizen van bewaring. In het geheel 109 meer dan een jaar te voren1882 is dan ook hooger dan een der vier voorgaande jaren. Wie meent, dat het met die 3653 gevangenen ophoudt, vergist zich. Dat zou op 4 millioen inge zetenen nog zoo erg niet zjjn3652 vormen het aantal, dat in de gevangenis „oude-en-nieuwe" hieldin den loop van het jaar kregen er niet minder dan 64345 een tijdelijk logies Dat aantal is zeer hoogin de huizen van bewaring o. a. kwamen er in 1882 wel 8496 meer dan in 1881. Onder de gevangenen waren 330. moeders met kinderen zóo jeugdig, dat men hen met hunne moeders in bewaring nemen moest 330 onschul dige gevangenen dus, vermeerderd met 13, die in de gevangenis het levenslicht zagen te hopen is voor die wurmen, dat Tollen's lied voor hen niet gelden zal „Waar eens mjjn wiegje stond, zal eens mijn graf ook zijn." (N. v. N.) De Amerikaanschemillionair Vanderbilt heeft aan den Parijschen schilder Meissonier last gegeven tot het maken van een schilderij, voorstellende een militair onderwerp, tegen een prijs van 40,000 pond sterling. De grootte van het stuk moet zjjn 18 bjj 12 voet. De werklieden op de scheepswerven aan de Tyne hebben gisteren aanzegging gekregen van de voorgenomen verlaging hunner loonen. Vijf te Barcelona gearresteerde officieren hebben verklaard, dat zjj alleen lid waren van eene vrijmetselaarsloge. Men zegt dat de minister van oorlog hen bij andere regimenten heeft over geplaatst. Gisteren heeft den geheelen dag een vreese- ljjke brand in de voorstad van Gonstantinopel, Haskicni, die door Turken en Joden bewoond wordt, gewoed. Honderden huizen zjjn vernield De verslagenheid is zeer groot. De Gazette houdt vol, dat de kellner van het station te Keulen genoegen heeft genomen met 2500 frs. voor de arrestatie van Léon Peltzer en dat de zaak daarmede is afgeloopen. Goschens zwak gezicht maakt hem ongeschikt voor het voorzitterschap van het Engelsche lager huis. De regeering zal nu die betrekking aan Arthur Peel aanbieden. Volgens de Morning Pest zal Tennyson eer lang tot pair worden verheven. In het dorpje Knesselaere, tusschen Brugge en Aeltre, woont de familie M. Den 30" Nov. kwam daar eene juffrouw van omstreeks 20 jaren wonen, die zich door allerlei middelen de vriend schap der familie wist te verwerven. Zjj knoopte een vriendschapsband aan met de dochter Pulché- rie M. Samen gingen zij ter kerk en ter communie. Eensklaps zjjn deze beide personen verdwene^ en alle nasporingen zijn tot nu toe vergeefsch op het oogenblik, waarop gjj u ontmaskert. Wees dus zoo goed en zet die afschuweljjke brillen af! Dan zal het mjj een waar genot zjjn om op het welzjjn mijner dame te drinken." De blonde lachte en zei„het behoeft niet slechts een van ons drieën te zjjn." Beschouw ons als drielingen en drink op onze gemeenschappelijke gezondheid I" »Dan komt er geen jaloezie," stotterde de zwarte. «Welaan dan Met genoegen antwoordde Amedeus en ledigde den lokaal »ter wille van de eene op alle drie Het was een krachtige dronkzjjn hart klopte weer moediger. „En wat zou dat met die eene?" vroeg de blonde, «als ik u in het Café Jodi aangezien had, was ik dan die eene?" »Of als ik op het denkbeeld gekomen ware om naar uw reukwater te vragen, zou ik dan reeds de dame uwer keuze zijn „Of wanneer ik door mijn lakei wilde de zwarte beginnen, doch zij bleef steken en redde er zich uit door Amedeus een schaal met vruch ten te presenteeren. „Ja laat ons gaan zitten," sprak de blonde, ,en onzen gast verzoeken ons onder het eten te verhalen, waarom hjj niet behoorljjk de ketenen van Amor draagt;ja behoorljjk, heer ridder! dat is het woord. De bloemen in Gods tuin zijn niet alleen voor haar eigen genoegen geschapen. Be grepen (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2