N° 289. 126® Jaargang. 1883. Yrijdag 7 December. MAGBALBWA. 6 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 6 December. Benoemingen en besluiten. IIIDDELBURGSGHË COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: le Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger In ons nommer van Maandag namen wij een bericht op, waarbij mededeeling werd gedaan van eene onverantwoordelijke handelwijze van een officier van gezondheid tegenover een officier, die overleden is. Een door ons ingesteld onder zoek heeft de waarheid van het bericht bevestigd. Het feit had plaats te Bergen op Zoom de overleden officier is de kapitein De Korfe, terwijl de eerstaanwezende officier van gezondheid P. F. Meuleman genoemd wordt als de persoon die zich aan zulk eene onverantwoordelijke handel wijze zou hebben schuldig gemaakt. Het gebeurde wekt groote sensatievan eene klacht of een onderzoek van officiëele zijde is echter nog niets bekend. De Standaard deelt mede, hoe het gisteren bij de tweede kamer ingediend wetsontwerp-Mackay c. s. tot wijziging der onderwijswet tot stand kwam. Het voorstel gaat feitelijk uit van twee parle mentaire clubs. De éene van deze twee clubs is de permanente club der anti-revolutionairen, en de andere is eene elnb van, zoo het blad wel is ingelicht, twaalf R.-Kath. kamerleden, die zich ad hoe vereenigden. Elk dezer heide clubs heeft twee gedelegeerden benoemd. Door deze gedelegeerden is het voorstel in staat van wijzen gebracht, en voorts door elke club in discussie genomen en goedgekeurd. Men schrijft ons Te Biezelinge worden pogingen aangewend om een piassend inkomen te verzekeren aan de nage laten weduwe van den overleden waterbouwkun dige, die als zoodanig werkzaam was aan den calamiteusen Willem Annapolder. Yolgens het reglement op de calamiteuse pol ders of waterschappen in Zeeland wordt wel aan de waterbouwkundige ambtenaren, na voldoening van zekere voorwaarden, pensioen verleend zonder tot eenige bijdrage in een fonds verplicht te zijn, doch niet aan hunne weduwen of kinderen. Verdient deze pensioneering aan de eene zijde waardeering, tegenover andere ambtenaren die wel moeten bijdragen, en in zekere mate ook tegen over de belastingschuldigen, ligt er iets onbillijks in. Hieraan warejzeer goed tegemoet te komen door het in 't leven roepen van bepalingen, volgens welke jaarlijks zeker deel der bezoldigingen be hoorde ingehouden te worden voor eventueele pensioenen aan de ambtenaren, hunne weduwen of kinderen, die daarop dan terecht aanspraak konden maken. Terwijl de mailbooten der Maatschappij Zeeland gedurende den laatsten storm, op 2 en 3 dezer, geene noemenswaardige vertraging ondervonden, moest, volgens de Evening Standardop 2 dezer de dienst tusschen Ostende en Dover worden ge staakt tot den volgenden morgen. Van Robert Waldrnüller. Hydrofobus bond hem een zwarten doek voor de oogen. „Wij hebben nog eens zoo iets beleefd, Bel legarde, weet gij nog wel „Toen gij in Indië in naam van Tippoo- Sahëb naar Lord Hastings gingt," antwoordde Bellegarde „maar dit avontuur staat mij vrij wat heter aan. Bij die gelegenheid had die leelijke Engelschman ons het liefst laten fusileeren." „Laten wij het einde afwachten." Zjj waren thans gereed en stapten met behulp van Hydrofobus in den gondel, die weldra onder diepe stilte voortgleed. Het bootje was zachter gevuld dan al degenen die de Savoyers tot nu toe gebruikt hadden en de oude knecht voelde met welbehagen naar de zware kwasten en het fijngesneden hout dat de grootste weeld» verried. Hij dacht aan de oude markiezin en haar verfijnden smaak en lachte ver genoegd. Niets van dien aard vervulde de gedachten van Amedeus. Hij had slechts één denkbeeld weldra Pqu hij tegenover haar staan j zjjn plan om haar De brievenmalen, via die route gaande, werden teruggezonden, en bereikten via Calais-Dover Engeland. Van Z. K. H. den prins van Oranje is voor de loterij van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der armen alhier een prachtig geschenk in zilver ontvangen. De gemeenteraad van Vlissingen zal Vrijdag 7 dezer, des namiddags te 2 uren, eene openbare zitting houden. Daarin zullen eenige mededee- lingen gedaan worden en eene benoeming plaats hebben. Voorts zullen behandeld worden voorstellen van burg. en weth. tot wijziging der verordening op het brandwezentot wijziging en aanvulling van eenige reglementen en verordeningentot beschik king op een bezwaarschrift tegen den aanslag in den hoofdei, omslagtot goedkeuring der tol- verpachting op den VlissingenKoudekerkschen straatwegtot in gebruik geving van een gymna stieklokaal met toestellen- en werktuigentot verpachting van het vischrecht in de gemeentelijke havens en kaden tot het plaatsen van een urinoir op het doktot het in 't leven roepen eener commissie voor de badgelegenheid c. a.tot slui ting eener overeenkomst met de kon. maatsch. de Schelde tot overname der Bankert en Evertsen- stratentot onderhandschen verkoop van het zoogenaamde huis van bewaring; tot het niet verzekeren der brandspuithuisjes en brandspuiten tegen brandschadetot verhuur van het zooge naamde wijnwerkershuisjetot vastelling van het plan van uitbreiding voor de gemeente; totdaar- stelling, in verband met bovengenoemd plan, van een hoofd-riool. Ter Keuzen, 5 Dec. Heden had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer C. Van Dijk, ond-hoofd der openbare school alhier en leeraar aan de rijks normaalschool te Axel. Het lijk werd voorafgegaan door de harmonie Apollowaarvan de overledene gedurende 40 jaren bestuurslid was, en gevolgd door de familie, het onderwijzend personeel en een 9tal leden der loge VAmitié sans fin, waarin de overledene ook vele jaren werkzaam was. Toen het lijk in de groeve was gedaald, nam de voorzittende meester der loge, de heer J, L. Van IJsselstein, het woord. Hij schetste in kern achtige woorden het vele goede dat de over ledene èn als vrijmetselaar èn als mensoh tot stand had helpen brengen. Hierop nam de heer J. Sturm, directeur van Apollohet woord, legde op de lijkkist een prach tige krans en bracht in warme woorden hulde aan het overleden, verdienstelijk bestuurslid. Namens de familie werd door den schoonzoon van den overledene, den heer S. Hamelink, direc teur van de Ned. tramwegmaatschappij, har telijke dank toegebracht aan al de vereenigingen in het bijzonder en in het algemeen aan zoovelen, die door hunne tegenwoordigheid bjj deze treurige in zijn gondel te ontvangen was reeds weer in rook vervlogen. Hij bevond zich thans in haar gondel; dat maakte een groot onderscheid en be nam hem al zijn, met zooveel moeite bijeenge- gaarden, moed. »Wilt gij mij toestaan eenige vragen te doen, vriend vroeg hij. »Met genoegen." »En zult ge ze beantwoorden?" »Voor zoo ver ik kan, gaarne." „Niet waar, uwe meesteres is niet in deze gondel verborgen *Neen, mijnheer." „Ik had gehoopt haar in mijn gondel eenige vsrverschingen aan te bieden en ook wellicht een serenade te laten brengen." »Dit eerste voornemen meende ik uit uw Fransch gefluister verstaan te hebben," antwoordde Hydrofobus, „en gij voegdet er, meen ik, bij dat zoo iets in Ven at ié' niets onbetamelijks had," Amedeus beet zich «p de lippen«Dus ver* staat gij Fransch »Zoo'n beetje." »En hebt gij uwe meesteres mijne woorden overgebracht »Natuurlijk." »En »Nu, zij vond dat zoo iets ook in Venetië volstrekt niet te pas kwam." „Wat zal zij van mij gedacht hebben?" Dat gij hier vreemd zrjt, en dan plechtigheid een blijk van waardeering van den overledene hadden gegeven. Clïng-e, 6 Dec. Door de vele gevallen regens in de laatste 'dagen beginnen de landerijen in onze polders en de daarin gezaaide vruchten op enkele plaatsen reeds te lijden. Reikhalzend zien wij dan ook uit naar de beloofde verbete ringen in de rijkswaterleiding naar Ter Neuzen, waarvan men hier echter nog maar niets verneemt. Is bij de uitvoering van eenig werk spoed eene waar vereischte, hier zal dit wel niet het minst het geval zijn. De grootste vijand van den land bouwer toch is voorzeker het overtollig water wil men dus den achteruitgaanden landbouwers stand niet geheel en al te gronde zien gericht, dan dient er spoedig gezorgd te worden, dat zoo veel mogelijk deze vijand worde bestreden. Op een meeting, in het lokaal Ode'on te Am sterdam op Donderdag 27 dezer te houden, zal door den heer P. G. F. Frowein, leeraar aan de H. B. S. te Goes (voorzitter van De Dageraad de vraag worden ingeleid: »Wat wil de veree- niging De Dageraad De heer Bergsma, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, heeft als zoodanig ontslag genomen. Men schrijft aan het IJ. D. uit Rotterdam Blijkens de menigvuldige adressen, die reeds hij de regeering inkwamen, is door vele steenfa brikanten in ons land aangedrongen op onder steuning dier industrie, door het gebruik van in- landsche gebakken steen voor te schrijven bij aanbestedingen vanwege het rijk. Een zeer op merkelijk verschijnsel mag het daarom geacht worden, dat, ondanks deze stemmen vóór bescher ming, de meerderheid der leden van de Vereeni- ging van IJselsteenfabrikanten, die in het Poolsche koffiehuis in de Hoofdsteeg te Rotterdam eene verga dering hielden, zich tegen bescherming verklaarden. Met ruimen blik werd door verschillende sprekers de schuld van het verval dezer industrie in eigen boezem gezocht. De steenfabrieken zijn niet met hun tijd meegegaan en laten zich door het bui tenland overvleugelen, was het oordeel dier spre kers. Wel meenden sommigen, dat de regeering, waar de binnenlandsche steen zoo goed is als de buitenlandscne, geen buitenlandsche voor moest schrijven, maar over het geheel waren de leden voor algeheele vrije concurrentie. Prof. P. Harting is door eene commissie, wier taak het is maatregelen te beramen om de Trans- vaalsche deputatie, wanneer zij hier mocht komen, waardig te ontvangenhet eere-voorzitterschap aangeboden. Tot nu toe heeft de heer Harting daarover geen beslissing genomen, maar hjj wijst uitdrukkelijk in het Utrechtsch Dagblad erop dat, mocht hjj zich verplicht gevoelen het aanbod af te wijzen, men daarin volstrekt niet zien moet Vooreerstweinig ingenomenheid met de samen stelling der commissie. Integendeel, hij houdt Nu „Dat het in uw land gebruikelijk is, om zich bij elke gelegenheid aan een gemeenschap- pelijken disch neder te zetten. Er wacht u dus in ons paleis een gedekte tafel, mijnheer." Amedeus had gaarne zijn toorn over hun on voorzichtigheid willen lucht gevenmaar Hydro fobus verstond Fransch en hij zei bij zich zelf »Mijn verdiende loon." Zjj zwegen een poos alle drie en Bellegarde verheugde zich niet weinig op die goede tafel, waarvan toch zeker ook wel iets voor de bedien den zou afvallen. Mijnheer," begon na eenigen tijd de lakei weer, „wij hebben weldra het doel van onzen tocht bereikt en het wordt tijd dat ik u het volgende zegvooreerst zal men u van uw ge leider scheiden en hem ergens onthalen waar hij met niemand dan met mij te doen heeft." »Uwe edelheid!" riep Bellegarde. »Ik kan eten noch drinken, als ik van u gescheiden ben. Gedoog dat nietVenetië blijft Venetië 1 Wan neer gij in een hinderlaag valt, durf ik uwe mama niet meer onder de oogen komen. Sta er op dat ik ten minste voor de deur post vatAl mijn pleizier is reeds vergalt." „Dank voor uwen ijver, maar ik wil geen woord van wantrouwen meer hooren Vergeef dat hij u in de rede viel, vriend! Wat hadt gij mij verder nog te zeggen?" »Dat men u in de kamer, waar gjj gewacht deze voor uitstekend samengesteld, juist zooals de uitmuntende staatspresident, de edele Paul Kruger, volgens zijn meermalen uitgedrukt gevoelen, dat zijn bezoek geenszins de eene of andere kerkelijke of staatkundige partij, maar geheel Nederland gekk,. het zonde wenschen noch ook in de tweede plaatseene verminde ring der sympathie van prof. Harting voor het dappere Transvaalsche volk, nu het zich door zijne afgevaardigden, rechtstreeks om steun en hulp tot het Nederlandsche volk wendt. Veeleer wenschen hoop ik zegt hijdat de deputatie, overal waar zij zich zal vertoonen, opene ooren en warme harten zal vinden, en dat het doel waarmede zij tot ons is gekomen, zoo volkomen mogelijk bereikt en daardoor de band tusschen ons vaderland en de Zuid-Afrikaansche republiek ver sterkt zal worden. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 1 Dec. jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte buiten het afgesloten gedeelte van het spoelingsdistrict waar genomen. In de slachterijen daarbinnen bleken de longen van 4 runderen van vier veehouders door long ziekte te zijn aangetast. Het voortdurend bestaan der Hoogduitsche opera te Rotterdam wordt weer bedreigd. In eene annonce in de N. Rott. Crt geeft de financieele commissie kennis, dat zij, tengevolge van het uittreden van enkele barer leden, niet van plan is de exploitatie voor het volgende seizoen op dezelfde wijze voort te zetten, doch besloten heeft eene vergadering van belangstellenden te houden, teneinde te beraadslagen welke maatregelen alsnu te nemen zijn tot voortzetting der Hoogduitsche opera. Die vergadering zal a. Zaterdag worden gehouden. ridderorden. Bevorderd tot ridder der 3e kl. van de Militaire Willemsorde de majoor der inf. van het leger in Neder!.-Indië M. Segov en bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland eervol zullen worden vermeld de thans bij het leger bier te lande s> 'detacheerde kapitein der inf. van het leger in Ned.-Indië T. Bendien, en de officier van gez. te kl. van het laatstvermelde leger F. Rogier. leger. Op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de voor den dienst in N.-I. bestemde 2e luit. der inf. P. C. Hompe. rechterlijke MacHT. Benoemd tot ambtenaar van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het arrond. 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Hertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's-Hertogenbosch, jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen de Sombreff, thans ambtenaar van bet Openb. Min. bij de kantonge rechten in het arrond. Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schie dam. posterijen. Benoemd tot surnumerairs bij het vak der posterijen J. J. De Klerk, P. N. L. Feltzer, 1. H. Bartelink, J. II. Aeker, H. G. v. d. Weerd, H. P. wordt, den doek zal afnemen, doch gij hem bij het heengaan weer moet laten aandoen en dat gij op de hand belooft nooit aan iemand een woord te zeggen van hetgeen u heden bij mijne meesteres wedervaart." - IJvre edelheid, laat ons omkeeren!" riep Bellegarde. »Wat! wilt gij uw eerewoord geven, zelfs over een berooving, over een aanslag op uw leven nooit een woord te spreken? Wie is die man die ons ter slachtbank voert? Ik was ook dwaas dat ik van dien oorring sprak, alsof nie mand in Venetië dien onbevoegd zou kunnen dragen. Misschien heeft mijnheer Piermaria zich vergist, of doelde hij op den tijd, toen die teeke nen van waardigheid meer te beduiden hadden dan thans? En zijn er dan geen paleizen geweestj waar moord en doodslag gepleegd werd Hoevele jongelingen zjjn er uit de vensters der Venetiaan- sche schoonen in het kanaal gestort en zoo tot zwjjgen gebrachtDe haren rijzen mij te berge bij de gedachte dat ik alleen bij de markiezin; uwe moeder, zou moeten terugkeeren „Mijn beste Bellegarde, gij weet immers dat ik mij eerst op mijn gemak gevoel; als mijn weg niet over rozen en jasmijnen gaat. l^u kom ik een weinig tot mij zeiven. Hier hebt gij mijn eerewoord," ging hij tot den ander gekeerd voort, »ik zal uwe meesteres blindelings gehoorzamen en nooit zal er een woord over deze carnavalsgrap over mijne lippen komen." Hydrofobus greep de hem toegestoken handen}

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1