N° 286. 126® Jaargang. 1888. Dinsdag 4 December. Middelburg 3 December, 8 FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten vonr dit bied zijn te Vliseingen: P. G V„, M™,. l. Geest A. A. W. te Kruiningen: F.nETtaTl^rikzeet A. C.Moet, te Tliole.t W. A. en le Ter Meuren A n„ Peut. J, Hoofd,genten ,..r het Cu.te.l.nd: te P,n|, en Londen de C.ntp.gnie générale de PuMicité étagère G. L. D.n». en Oie, Jon, F. Jonns, op.oiger lerKCU'en A' De anti-liberale kamerleden zullen nog verder gaan dan wij vermoedden. Het is zelfs de bedoe ling de gewone machtiging tot het scheppen van vlottende schuld, ter voorloopige dekking van het tekort, te weigeren. En de Standaard, die houding verdedigende beantwoordt de bewering dut deze revolutionair- is, als volgt: indien het grof revolutionair is, de koorden van de beurs toe te houden tot tijd en wijle onze constitutioneel© vrijheden ons hergeven zijn, dan schamen we ons dien naam niet." Wanneer elke partij, als zij niet haar zin kreeg, op deze wijze handelde, het zou er zeker met ons vaderland treurig uitzien. In ieder ge val zien wij hier dat het belang der partij gaat boven dat van het land. De op heden door diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier gehouden wintercol- lecte heeft opgebracht 2572.09. In haar eigen lokaal hield heden middag het bestuur der Ambachtsschool eene openbare verga dering, ter bekendmaking van den uitslag der door de leerlingen afgelegde examens. De voorzitter, de heer P. M. De Ligny, deelde mede dat de eerevoorzitter, de heer mr C. J- Pické, tot zijn leedwezenwegens afwezigheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. Hij gaf verder te kennen dat het bestuur heeft gemeend den ten vorigen jare ingeslagen weg op nieuw te moeten betreden en de door de leerlin gen gemaakte vorderingen vooral in de praktijk to doen blijliOü- -Dacu-.óza ~rr lvc» ooh: soa*. >oaa. wedstrijd uitgeschreven tusschen de leerlingen van iedere klasse, met bepaling dat aan de vervaardi gers van het beste werk eene belooning zou wor den toegekend. In de derde of hoogste klasse namen beide leerlingen aan dien wedstrijd deel en vervaardigden een werkstuk dat van hunne bekwaamheid en het timmeren getuigenis geven zou, terwijl ook van het op de draaibank geleerde eene proeve werd overgelegd. In de tweede klasse, uit 3 leerlingen bestaande, korden slechts 2 mededingen met een ander werk stuk in het timmervakéen leerling was daarin door ongesteldheid verhinderd. De laagste klasse was, met het oog op den reeds doorloopen leertijd en in verband met de ontwikkeling der scholieren, voor den wedstrijd in drie afdeelingen gesplitst. In de eerste afdee- ling dongen 4, van de tweede eveneens 4 en in de derde 2 leerlingen mede. Yóor de heer De Ligny aan de jury, die be noemd was om het geleverde werk te beoordeelen, gelegenheid gaf haar rapport uit te brengen, bracht hij dank aan de leeraren der school en in 't bijzonder aan den hoofdleeraar, den heer Ganderheyden, voor hetgeen door hen indenafge- Van Robert Waldmiller. Amedeus dacht een oogenblik na en zei tot zijn kamerdienaar: ^Eigenlijk hebt gij het heel moeielijk bij mij, daar mag ik wel aan denken." »Kon ik de handen langer in den schoot leggen Gij zelf maakt niet de minste aanstalten om verliefd te worden. En trouwen moeten wij immers." „Wij zullen moeder zelf laten kiezen. Uw stelsel bevalt mij niet en ik versta de kunst niet om met dames in kennis te komen." »Dat is helaas maar al te waar." Wie kan zich anders maken dan God hem geschapen heeft? Moeder zal het wel in orde brengen. Gij moet haar terstond schrijven. Waarom moet het ook een Yenetiaansche zijn? In Savoye groeien de meisjes toch ook als het onkruid op het veld. Morgen vertrekken wij." »Maar uw edelheid in uw plaats zou ik toch »Het is afgedaan. Het carnaval is ook de plechtste tjjd, dien ik voor Yenetië kiezen kon- loopen cursus ten behoeve van het ambachtson- derwijs gedaan is. Het jbestuur erkent ten volle de moeilijkheden die het onderwijs oplevert en beseft wat het in heeft om in een driejarigen cursus den knaap tot een werkman te vormen, die, in de maatschappij geplaatst, in staat is in zijn onderhoud te voor zien, of, is dit niet noodig, het ontvangen van eene verdere opleiding mogelijk te maken. Bij de hulde, daarvoor aan den hoofdleeraar gebracht, meende het bestuur bet vertrouwen te mogen uitspreken, dat hij op den thans gevolgden weg zal blijven voortgaan. Ook den heer Ylamings, die, niettegenstaande zijne drukke bezigheden, welwillend zijne mede werking verleende om teekenonderwijs te geven, bracht de voorzitter daarvoor dank. Dit deed hij ook den heer Neugebauer, leeraar in 't schilderen. Hoewel in dit vak slechts 1 leerling les ontvangt, beschouwt het bestuur zijn ouderwijs als zeer doelmatig. Bovendien heeft de heer Neugebauer ook in de hoogste klasse met succes les gegeven in het draaien, een vak dat den timmerman van groot nut zijn kan. Alsnu werd door den heer D. Jeras namens de jury, bestaan hebbende uit de heeren dr G. Yan Hennekeler, D. Jeras en W. Van Uije Wz., rap port uitgebracht. Daarin spreekt de jury in de eerste plaats als haar algemeenen indruk uit dat de resultaten van het onderwijs gunstig zijn. Zij heeft de overtuiging opgedaan dat de leerlingen, zoowel in het tim meren als in het schilderen, zich met ijver op hun vak toeleggen en dat ze in éen woord trachten nuttige leden der maatschappij te worden. Dat de leerlingen met lust en ijver arbeiden is voor een niet gering deel toe te schrijven aan eok 'woord" van "buidete moeten brengen. Maar juist omdat zulke gunstige resultaten verkregen waren was het werk der jury niet ge makkelijk. De leerlingen der hoogste klasse hadden in hun werkstuk natuurlijk nog enkele kleine feilen gemaakt, maar de uitvoering van het geheel was zoo goed en zoo weinig verschillend dat de jury voorstelt beide leerlingen te bekronen. Beiden J. H. Yan de Ree en H. J. Keulemans, werd daarom een Oreillonpasser cadeau gemaakt. Hetzelfde deed zich bij deze klasse voor met het draaiwerk. De een had beter de teekening gevolgd dan de ander, maar het werk van den laatste was daarentegen weder eleganter. Beide ontvingen als belooning een ivoren decimeter In de tweede klasse was het. werkstuk van A. W. Ingelse het best. Hij werd dan ook met een centerboor met 12 ijzers beloond. In de eerste afdeeling van de derde klasse be haalde J. J. Hopmans den prijs, een verken met schietlood. In de tweede afd. van die klasse was J. A. Beckers overwinnaar; hij ontving een fraaie veerploeg. Aan de leerlingen in de derde afdeeling werd geen bekroning toegekend, evenmin als aan den Loopt niet de halve stad met wijde Turksche broeken en met een tulband om het hoofd In eiken uitdragerswinkel, waar ik naar Turksche sabels vraag, hoor ik: »Na het carnaval, nu is alles uitgeleendWij vertrekken morgen.'' II. Venetië had reeds lang haar machtige positie verloren. Al die adellijke namen, die op de als fidibus verbrande lijst voorkwamen, waren niet meer de schrik van het Oosten. Toen in het jaar 1715 Morea moest prijs gegeven worden en ook Candia in handen der ongeloovigen viel, droeg nog wel is waar een Doge met den schoonklin- kenden naam Cornaro, de puntige muts, die van zoovele roemrijke daden der republiek verhaalde maar Yenetië had opgehouden in den raad der volkeren mede te tellen. »De adel bewaart nog zijn aangeboren trots," schreef in dien tijd de Eransche gezant te Venetië j »maar hij wordt door een onbegrensde inbeelding verblind; hij geeft zich over aan zinnelijke genoegens en zjjne ge dachten zijn verdeeld tusschen wraakzucht en uitspattingen." Venetië was van oudsher de stad der geheim zinnigheid; en wanneer de heer Piermaria voor een flesch wijn toch dingen vertelde, die niet iedereen behoefde te weten, dan was dat de schuld leerling in het schilderen, aangezien hun werk, ofschoon niet onverdienstelijk, daartoe geen aan leiding gaf. Nadat de heer De Ligny de jury bedankt had, reikte hij aan de leerlingen J. H. Yan de Ree en H. J. Keulemans, die de hoogste klasse van den cursus hebben doorloopen, een eervol ontslag uit. Hij wenschte hun geluk met de bekroning en met het bewijs van met vrucht het onderwijs gevolgd te hebben, daarbij de andere leerlingen opwekkende in hun voetspoor te treden, en sprak eindelijk de hoop uit dat zij in de maatschappij als nuttige leden mogen werkzaam zijn. De leerling Yan de Ree bracht daarna zijn dank aan het bestuur voor het genoten onderricht terwijl Keulemans dit aan den hoofdleeraar deed. De voorzitter sloot alsnu de vergadering en gaf den aanwezigen, slechts een zeer beperkt getal, gelegenheid het bekroonde werk en de teekeningen der leerlingen te bezichtigen. Wemeldinge, 5 Dec. Met ingang van 1 Jan. wordt alhier een telegraaf-kantoor met beperkten dagdienst gevestigd. Tot directeur is benoemd de heer Buwalda, thans telegrafist te 's-Hertogenbosch. Door de gemeente zal eene nieuwe lokaliteit ten behoeve van de telegraaf worden gebouwd, terwijl na het gereedkomen van dit kantoor ook de posterij daarin zal worden overgebracht. Beide diensten zullen dan door den heer B. worden waargenomen. Jkerselte 3 Dec. Dè toename van het telegraphisch verkeer was ook in de verloopen maand weer vrij aanzienlijk. Het aantal behan delde telegrammen op het kantoor alhier bedroeg 776 teeen., 495 in Nor. fl P9. V7.nvfrto.-r» fo o TT J- gedeelte- van het verkeer tot zich nemen, n. 1. dat, wat tot heden van uit Yerseke naar Wemeldinge werd bezorgd. De heer L. J. W. Overtveld, ge- agreëerde ten postkantore van Goes, is aan 't vereenigd post- en telegraafkantoor alhier aan gesteld om gedurende de drukke wintermaanden hulp te verleenen, iets waaraan groote behoefte bestond. De verzending van oesters, die in November reeds vrij aanzienlijk was, zal in December naar verwachting, nog veel grooter worden. EllewoiitsdijU, 1 Dec. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is door den raad dezer ge meente herbenoemd de wethouder J. Van Liere. Daar zich voor de betrekking van onderwijzeres, tegen een salaris van 600, niemand had aange meld, werd besloten eene tweede oproeping te doen tegen eene jaarwedde van 650. Colijnsplaat, 3 Dec. Op initiatief van den heer Grasstek, rijks-ontvanger alhier, heeft zich eene commissie gevormd om den kinderen met het Sint Nikolaasfeest eenige genoegelijke uren te verschaffen. De commissie bestaat uit de heeren Grasstek, m* L. A. Bijbau, J. Vermeulen en L. A. Vink. van het verval van den adel. Alles ging met rassche schreden den ondergang tegemoet; alleen bleef het geheimzinnige, dat nu eenmaal in den aard der Lagunen-stad lag en dus noodzakelijk den beruchten raad van tienen moest overleven. Of heeft een stad, waarin men geen geraas van rij tuigen, geen hoefgetrappel hoort, waar dus het echte straatrumoer onbekend is, niet reeds op zich zelf iets geheimzinnigs De gondels glijden doodstil voorbij en wie erin zitten verbergen het gelaat achter waaiers of maskers. Evenals in negentienhonderd veertien straatjes en steegjes een getemperd licht heerscht, zoo ligt over de geheele bevolking iets gedempts en wanneer zij dan, zooals tijdens het carnaval, in een ander uiterste vervalt, dan is het net alsof zij den spot drjjft met haar gewonen toestand en van uitgelatenheid niet weet wat zij beginnen zal. Zoo ging het ook den avond, waarop Amedeus zich voornam afscheid van het carnaval te nemen. He Markusplaats was verlicht alsof het dag was en muziek, gelach en gejuich vervulden de lucht. De vroolijkkeid is echter in Italië nooit zoo ruw als overal anders, en de vrije omgang tusschen voornamen en geringen draagt op Italiaanschen bodem steeds den stempel van hoffelijkheid en wellevendheid. Het ging er intusschen luidruchtig genoeg toe, want het mankeerde er niet aan personen, wier rol meebracht dat zij hard moesten praten, of kijven, of schreeuwen, als zjj bijv. wilde dieren, Het voorloopig verslag der eerste kamer over z-JS- gestichtenwet luidt gunstig. Alleen drong men er op aan dat He kosten tot het onvermijde lijke zullen worden beperkt, terwijl men overigens nog eens de denkbeelden voor en tegen Yeennui- zen enz. ontwikkelde. Het wetsontwerp-Vermeulen, in het algemeen met ingenomenheid ontvangen, deed de vraag stellen of niet de zeer geringe eischen moeten worden verhoogd, thans voor de akte voor onder wijs in de Eransche, Duitsche of Engelsche taal gesteld. Volgens het Vad. hebben Ned. ondernemers zich bereid verklaard om een concessie voor den aan leg en de exploitatie van eene nieuwe telegraphi- sche verbinding met Engeland te aanvaarden. Van de Nederlandsche Almanak, uitgave van H D. Tjeenk Willink, te Haarlem, en van dr Staring's Almanak, ontvingen wij die voor het schrikkeljaar 1884. Het bekende praktische nut van beide almanakken maakt alle verdere aanbevelingen overbodig. Te Amsterdam is Zaterdag morgen in de Too- neelschool het Wertheim-gedenkteeken onthuld. De voorzitter der commissie, de heer Simmers, droeg het gedenkteeken aan het bestuur van het »Tooneelverbond over; het werd namens dit bestuur door prof. Allard Pierson aanvaard. Na de voordracht van een gedicht van Alber- dingk Thijm en de bekroning van het beeld met een lauwerkrans uit naam der commissie, dankte de heer A. C. Wertheim voor de hulde, aan de nagedachtenis zijns broeders bewezen. Ook de ver vaardiger van het beeld, de heer Elion, ontving van de commissie ,ee.n,.lau,wpxkK?n= co JL-zk/xs-ercA-i j" 1 d voornemens, na hare komst te Amsterdam, een bezoek te brengen te Amersfoort aan prof. dr P. Harting, den kloeken verdediger der Transvaalsche belangen. Reeds heeft zich te Amersfoort eene commissie, onder voorzitterschap van den burge meester jh' mr T. A. J. Yan Asch van Wijck, gevormd, om de deputatie feestelijk te ontvangen. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te h'ieuwerkerk c. a. T. P. Krijger, thans ontv. te Bath te Tubbergen c. a. J. M. du Collide Muller, thans onty. te Afferden (gem. Bergen) te Terschelling c. a. B. Kok, thans boekhouder ten kantore derzelfde middelen te Har- lingen te Eijp c. a. 1'. J. A. Passtoors, thans onty. te Sinipelveld c. a. der invuerr. en acc. en der haven- en schutgelden op het kanaal door Walcheren te Vlissingen, H. W. J. Callenfels, thans surnumerair in de inspectie Middelburgder dir. bel.,, invoerr. en acc. te Bysdcn (land) c. a. M. IJ. Satier, thans adj.-commies bij het depnrtem. van financiën. (Reeds Zaterdag gemeld leger. Buiten werking gesteld het besluit waarbij o. a. de le luit. J A. Vorst, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indie, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger hier te lande. barsche generaals, met ridderordes van groote wortelen, of troubadours met lokken van spaan ders, of Kapucijner-monniken, of vrouwen met schreeuwende kinderen op den rug voorstelden. Onder de arcades en in de restauraties wemelde het van meerbezadigde gemaskerdenin een dief lokalen werd koffie gedronken, een drank die toen pas ingevoerd was en dooï velen als een voorbij gaande mode beschouwd werd, zoodat de vrienden van Corneille, jaloersch op den opgang dien Racine maakte, zelfs zeiden Racine zal voorbijgaan evenals de koffie. In Venetië was een Siciliaan, Jodi, de eenige die een koffiehuis had opgericht en men geloofde ook algemeen dat hij de eenige was die de kunst verstond om koffie te zetten. Dus was het Café Jodi het vereenigingspunt def voorname Venetianen, hetgeen echter niet verhin derde dat geheele optochten van grillig gemasker den uit alle standen er binnentrokken en allerlei grappen met de gewone bezoekers maakten een vrijheid die van weerzijden, ter wille van het car naval, als geoorloofd beschouwd werd. Ook hier bracht Bellegarde zijn volgzamen mees ter heen en het was er zóó vroolijk dat Amadeus er zich gaarne door de geestige gesprekken, die hij opving, en door den wil van zijn dienaar een geruimen tijd liet ophouden. Men vond er aller lei groepen waar druk gedisputeerd werd, doch wel het hevigst in een kring, waarvan een niet meer jeugdig heer het middelpunt uitmaakte. Hy

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1