N° 284. 126® Jaargang. 1883. Zaterdag 1 December. Terwijl het regent. Middelburg 30 November. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Ad verten tien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. NOVELLE VAN N. MISASI. MIDDELB1IRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van dee Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale dè Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones, opvolger Men schrijft ons uit Den Haag: Wat ook gij terecht onmogelijk acht, zou inder daad wel eens mogelijk kunnen worden. Het gerucht toch, dat de heer Van Sijpesteijn in aan merking zou komen om den heer Van Bloemen Waanders als minister van koloniën op te volgen, is volstrekt niet zonder grond. De heer Van Sijpesteijn heeft, ondanks al wat er met hem ge beurd is, machtige beschermers; bewijze o. a. dat hij na zijne terugkomst uit Suriname het groot kruis der orde van de Eikenkroon ontving en aan het hof met zeer veel onderscheiding ontvangen werd. Er wordt op Heemskerk veel pressie uit geoefend, om van hem te verkrijgen dat hij Yan Sijpesteijn voordrage, en in de laatste jaren oefenen de hofkringen op de politieke zaken meer invloed uit dan men in een constitutioneel land zou ver wachten. Heemskerk is bij uitnemendheid de man om aan dien invloed voet te geven. Men kent zijne eigenaardige opvatting van de grond wettelijke bepaling omtrent 's konings .welgeval len" bij de keuze van ministers. Aan die opvatting heeft hij het te danken, dat hij in het begin van dit jaar weder ais premier kon optreden, ofschoon hij minder dan iemand de man van het parle ment was. De algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting zijn afgeloopen, zonder den politieken toestand tot meer klaarheid te hebben gebracht- Allerminst is opgehelderd geworden, waarom de heer Tak, toen hij, in het vorige jaar aangezocht om zich met de kabinetsformatie te belasten, grondwetsherziening als voorwaarde stelde, weru afgewezen, terwijl de heer Heemskerk in het voorjaar van 1883 de opdracht tot samenstelling van een ministerie ontving met 's konings toestem ming om grondwetsherziening aan de orde te stellen. De stellige vraag is niet gedaanwaarom geen grondwetsherziening onder een liberaal, wèl onder een conservatief kabinet Kon men op deze vraag een oprecht antwoord bekomen, misschien zouden er vele politieke raadselen, die nu hangende zijn gebleven, worden opgelost. Vrij handig, maar toch niet zonder blijkbare verlegenheid, heeft de heer Heemskerk zich ook afgemaakt van de vraag, waarom, toen eindelijk het ministerie-Van Lijnden serieus ontslag nam, noch de heer Kappeijne, noch de heer Tak werd aangezocht om een ministerie te formeeren. Boven het peil van schermutselingen hebben de algemeene beschouwingen zich niet verheren. Voor het oogenblik wordt de politieke toestand geheel beheerscht door de financiëele quaestie, en is men deze eenmaal te boven, en bestaat dit ministerie dan nog (wat geenszins zeker is), dan zal de groote strjjd over beginselen moeten ge streden worden, als Heemskerk's geheimzinnige plannen omtrent de grondwetsherziening onthuld zullen zjjn. De arme Dominicus is dood. Bij het aanbreken van den dag heb ik een rauwen kreet gehoord en den naam van den overledene onder snikken en weeklagen hooren herhalen. Van lieverlede werd het gejammer vervangen door het geprevel der gebeden, afgebroken door een zacht geween. Ik ben naar beneden gegaan op het verlaten erf. Voor de deur der hut van Dominicus zaten drie of vier boeren in hunne mantels gehuld, met de hoeden in de oogen, onbewegelijk. Dat zijn de vrienden van den gestorvene. In het vertrek zaten de buurvrouwen op den grond voor het bed of lagen op de knieën haar rozenkrans te bidden Verderop aan het hoofdeinde lagen de zusters, met verwarde, loshangende haren met de armen op het bed, zoo hard te snikken, dat ik er nu en dan het ljjk door zag schudden. De oude grootmoeder schreide niet. Zij zat in haar gewo ne hoekje bij den haard met open oogen op het lijk van haar kleinkind te staren, dat midden in het bed op den rug lag, met het hoofd op het harde kussen, met gevouwen handen en half ge- Ploten oogen. Arme Dominicus Door den burgemeester, hoofd der politie te Middelburg, zijn met ingang van 1 December tot agent vfnn politie 2e kl. benoemd A. Pasveer en J. Van Wezel. De tentoonstelling van schilderijen, uitKöhler's museum van moderne kunst te Rotterdam, welke thans in het Schuttershof alhier plaats heeft, bevat verschillende stukken van prof. Jo» Serra, S. Porson, Maes, Léon Herbo, Portielje, Danseart, Hulsteijn, Weiland, Hauser, Verschuur, Witkamp, Pieterse, Klay, Springer en Schelfhout, benevens aquarellen van John F. Hulk. Er zijn zeer bezienswaardige stukken onderen het geheel is wel een bezoek waard. Vlisslng-en, 30 Nov. Gisteren avond woon den wij met genoegen het concert bij, gegeven door het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier, met welwillende medewerking van de heeren A. W. Weinman, fluitist uit Middelburg en H. Van Ophemert, alt-hoornist uit Rotterdam, beiden deel uitmakende van de schutterij-muziekkorpsen in hunne gemeenten. In de eerste plaats kunnen wij den merkbaren vooruitgang van het muziekkorps alhier consta- teeren. Eene vlugge, regelmatige en goede uit voering van de acht nummers van het programma verschafte ons daartoe de gelegenheid. Te meer moet men dit bewijs van ijverige oefe ning waardeeren, omdat velen der muziekanten slechts hunne snipperuren beschikbaar hebben om zich aan de muziek te wijden. Het spreekt van zelf dat een goed deel van dezen lof behoort toegekend te worden aan den heer C. J. Geijsen, directeur van het muziekkorps. Het is toch aan zijn initiatief, dat het korps zijn ontstaan en zijne vorming te danken heeft. De heer Geijsen heeft als dilettant, het bewijs geleverd wat lust, volharding en onuitputtelijk geduld ver mogen en ondervindt daarvoor ook de achting zijner medewerkers en van de leden der schuttterij. De solisten, aan wien wij de aangename afwis seling van den avond danken, kweten zich inede uitstekend van hunne taak. De heer Weinman, fluitist bij het muziekkorps te Middelburg, speelde twee nummers allerliefst en vlug af. De heer H. Van Ophemert speelde op zijn in strument twee eenvoudige, schoone liederen, die door zuiverheid van toon en goede voordracht een uitmuntenden indruk maakten, zoodat hij het laatste nummer op verzoek van het publiek herhalen moest. Ten slotte weder eene klacht over het publiek, dat sleeht vertegenwoordigd was vooral de dames ontbraken. Misschien is dit wel gedeeltelijk toe te schrijven aan de omstandigheid dat fanfarenmuziek in eene zaal nog al hard klinktdoch laten wij daarbij opmerken dat het beste geneesmiddel daartegen iseene trouwe opkomst. Hoe voller de zaal is, hoe meer dat gebrek vermindertter wijl eene goede opkomst, bovenal van dames, eene alleraangenaamste belooning is voor hen die hun tijd en moeite gaarne ten beste geven in het be lang van het publiek. Hij was nog geen twintig jaar; forsch gebouwd sterk gespierd, met een stevigen nek, flinke vier kante schouders en een breede, ruime borstNu lag hij daar koud, verstijfd, roerloos. Aan het voeteinde brandden twee eindjes kaars, die een akelig roodachtig schjjnsel door het vertrek ver spreidden. Agatha zat in een hoek op den grond gehurkt, met een zwarten doek over het hoofd, de haren in het gezicht en roode oogen. De molenaar was ook gekomenhij was den overledene genaderd: had den hoed afgenomen, zich voorover gebogen om hem op het voorhoofd te kussen en was daarop naar de oude vrouw geloopen en had haar de hand gekust. Toen ik binnen kwam werd ik door niemand opgemerkt; alleen de oude groot moeder ontroerde. Haar goede Dominicus hield zooveel van mij. Ik voelde mij benauwd daar binnen en keerde naar mijn kamer terug. Het regent niet meer, maar de lucht is nog altijd grijs. De rivier gaat steeds voort met hare wateren langs de zandige oevers, tuaschen rotsen, struiken en boomen te voeren. De witte nevel overdekt nog altijd de omliggende heuvelen en slechts hier en daar steken de toppen der kas- tanjeboomen er boven uit. Grijze wolken worden nu en dan door den wind van den eenen heuvel naar den anderen gedreven. Schielijk schiet een Goes, 30 Nov. Nu de heer Buwalda zjjn afscheid nam van den gemeenteraad, waarin hij zoo krfrt slechts zitting had. doet zich van zelf de vraag voorwie zal zijn opvolger wezen Zoodra de verkiezing daartoe is uitgeschreven, zal zeker door het liberale comité, bestaande uit de heeren J. Fransen Van de Putte, J. J. Ramondt en J. De Vos, weer als gewoonlijk eene vergadering worden uitgeschreven, waartoe alle belangstellen den zullen worden opgeroepen. Dit zal zooals een hier geijkte term zegt, ^gemakkelijk genoeg" wezen, maar de op die vergadering aanwezigen zullen zich dan eerst voor het moeielijkste vraag stuk geplaatst vinden de keuze van een geschikt persoon. De heer C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur hij den provincialen waterstaat, kreeg bij de vorige verkiezing geen groot aantal stemmenhij kwam tenminste niet in herstemming. De groote vraag zal wezen of hij zich ditmaal weer een candida- tuur zal laten welgevallen. Het ware wel te wenschen en hij zou dit gerust kunnen doen, om dat in onze gemeente de strijd altijd hevig is en een enkel échec waarlijk iemand niet behoeft af te schrikken. Buiten hem worden nog genoemd de heeren D. Hildernisse en L. M. Van Campen, maar afgeschei den van de vraag of hun candidatuur kans van slagen heeft, valt het zeer sterk te betwijfelen of zij zich wel candidaat zouden willen laten stellen. Van den heer Hildernisse vooral zouden wij het zeer goed kunnen begrijpen, wanneer hij voor zulk een eer bedankte. Hij, een man, die waarlijk vele verdiensten jegens de gemeente heeft, die waar hij kan veel in haar belang deed en nog doet, onder vond te goed, wat het zeggen wil, wanneer men een parti-pris tegen iemand heeft. Met den heer Van Campen is dit een ander gevalslechts eenmaal liet hij zich een candida tuur welgevallen en er is geen enkele reden waarom hij zich nu zou onttrekken, al betwijfelen wij of zijn candidatuur zou slagen. Hij is anders iemand vol ijver en goeden wil. Sommigen zouden zoo gaarne zien dat mr J.G. De Witt Hamer, onze burgemeester, zich candi daat stelde, maar ieder die den heer Hamer kent en weet welk een flink en ferm karakter hij be zit kan wel nagaan dat hij op zijn eens ge nomen besluit niet zal terugkomen. Men zieter is hier geen groote verscheiden heid en geen wonder, want velen die men zou willen hebben, gevoelen geenlust in een raads-zetel, terwijl er anderen wellicht waren te vinden, maar hun vertrouwt men niet gaarne zijne belangen toe. Wat de tegenpartij zal doen, weten wjj niet. Wellicht zal de heer H. De Wilde of de heer J. H. Donner de candidaat wordende eerste vooral omdat hij zoo knap is al bleek daarvan vroeger bij gelegenheid van zijn kortstondig lidmaatschap van den raad bijna niets. Toch zal die partij zeker weer wel alle krachten inspannen, al ware het alleen om het aantal werkstakende leden te vergrooten, en het houden van raadsvergaderingen daardoor onmogelijk te maken. De eedsquaestie, de gewone leuze van vogel voorhij om een betere schuilplaats te zoeken. Alles is even somber en akelig. Ik word in mijne bespiegelingen gestoord door luide stemmen, wanhopige kreten, hartverscheu rend geween. Ik zie hoe de zusters en groot moeder van Dominicus bijna met geweld uit haar huisje gesleept worden. De arme jongen moet in de kist gelegd worden, welke men uit het dorp gebracht heeft. Zij hebben de vrouwen bij de buren ge bracht en er is niemand in het sterfhuis gebleven dan de vrienden en de doodgravers. ïk ben ook naar beneden gegaan en heb gezien hoe zjj den armen Dominicus bij het hoofd en de beenen pak ten en in de kist legden. De voeten staken er een beetje uit en die werden toen maar omgebo gen, opdat het deksel goed dicht zou kunnen. Ik keek in het rond. Daar stond de molenaar tegen den muur, insgelijks in rouwgewaad, met een grooten mantel om en met den muts in de oogen. Agatha was er ook. Zij behoorde niet tot de familie en behoefde dus niet heen te gaan. Zij stond geheel verslagen, roerloos; doch toen men het deksel op de kist legde kreeg zij een rilling en bij de eerste hamerslagen, sprong zij op en barstte in een onderdrukt snikken uit. Wat zijn wij slecht en wat blijven wij koud bij den aanblik van een doode Ik zag Agatha aan en dacht hoe mooi zij was, welk een mooi figuur, welk prachtig bruin haar zij had, dat in weelderige lokken op hare schouders hing. De doodgravers hebben hun voor of tegen de kerk, zal zeker thans vooral dienst doen. De liberalen dienen dus voorzichtig in hun keuze en ijverig in de vervulling van hun kiezersplicht te zijn. De Sint Nicolaas zal dit jaar eene aantrekke lijkheid te meer hebben door het feest dat den on- en minvermogenden kinderen wordt bereid. Zelden vond een plan zooveel succesen de ijverige dames en heeren kwijten zich dan ook met lust en opgewektheid van hunne niet gemakkelijke taak. Men zegt maar alles geschiedt tegenwoordig in zekere kringetjes, om bijzondere redenen, met buitengewone geheimzinnigheid, dat de geschen ken voor het publiek nog ter bezichtiging gesteld zullen worden. Geen onaardig idee voorzeker. Het bestuur der Vereeniging voor Volksvermaken bereidt het gewone Sint Nicolaasfeest met den onafscheideljjken tombola voor. Reeds vroeger meldden wij dat de rederijkerskamer Aurora hare medewerking zal verleenen en dat het feest in de Schouwburgzaal van de sociëteit Van Ongenuchten Vrij zal plaats hebben. Deze zaal is verbeterd en zag er Maandagavond netjes en eigenaardig uit. Wat wjj hier echter met twee zulke zalen moeten uitvoeren weten wij niet. De eerste kamer heeft Donderdag avond hare werkzaamheden hervat. De voorzitter sprak een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Borsius. Reeds had hij aan de familie de deelneming betuigd in een verlies »dat ook de kamer smartelijk treft, even als zoovelen, voor wie de overledene een trouw vriend en raadsman was. Van de kamer was hij door zijn groote en uitgebreide kundig heden een waar sieraad en van zijn vaderland een trouw dienaar. Had de dood aan dit ver dienstelijk leven niet een einde gemaakt, zeker had hij nog van veel nut kunnen zijn." De nieuwbenoemde leden, de heeren Smits Van Oyen en Moolenburgh, werden als zoodanig toege laten en namen zitting. O. a. zijn ingekomen de laatsteljjk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen zijn verzonden. Zooals men weet wekten de talrjjke verzame lingen van koloniale voortbrengselen op de ten toonstelling te Amsterdam bjj eenige vermogende particulieren het denkbeeld op om die verzamelingen, ook na afloop der tentoonstelling, ten algemeenen nutte dienstbaar te maken. Weldra rijpte bij hen het plan eener koloniale vereeniging, die zich ten doel stelt a. Belangstelling te wekken in, en kennis te verspreiden van Ned.-, Oost- en West-Indië en andere overzeesche gewesten, teneinde den onder nemingsgeest aan te wakkeren van Nederlands handel en nijverheid. Oprichting van een koloniaal museum en stichting eener koloniale bibliotheek. c. Uitgave van een koloniaal tijdschrift in de werk volbracht, de kist is toegespijkerdde arme Dominicus kan in vrede slapen Agatha is intusschen naar den molenaar toege gaan ik hoorde wat zij tot hem zeide. Johannes, wij kunnen geen man en vrouw wordenik bljjf ongehuwd en ik heb voor u een vrouw gevonden, die u lijkt." »Ik heb er ook al over gedacht," zei hij zon der zich te verroeren. Misschien hebben wij hetzelfde denkbeeld. Die arme jongen laat drie zusters en een oude grootmoeder na; zij zouden of liever zij zullen van honger sterven. Gij hebt aan dien doode uw leven te danken I" >Ja dat is waar Welnu, trouw een van de zusters, Maria bijvoorbeeld. Zij is zoo goed en gij weet dat zij een zuster der engelen zou kunnen zijn. De arme stumper die daar ligt", bij die woorden vulden zich hare oogen weer met tranen en haar stem haperde »die stumper is altijd braaf ge weest en heeft alleen brave menschen lief gehad, Hij hield veel van zjjne zusjes. Trouw dus met Maria, dan hebt gij uw schuld aan hem afbe taald." »Ja; gjj hebt gelijk: ik zal Maria trouwen." Daarop zwegen zij. Ik keerde aangedaan naar mijn kamer terug en zag een stoet van boeren in lange mantels gehuld met groote hoeden op, den weg naar het gebergte inslaan. Zij droegen het lijk van Dominicus naar het kerkhof van het clorg,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1