N° 281. 126® J aargang. 1883. W oensdag 28 November. Terwjjl het regent. 1 FEUILLETON. Middelburg 27 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/' 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. NOVELLE VAN N. MISASI. MIDDELBURGS» Agenten voor dit lilad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De Londenscbe correspondent van bet U. D schrijft, na een bezoek aan den president van Transvaal, Paul Krüger, bet volgende De heldendaden van dezen man zijn genoeg in Holland bekend dan dat daarop behoeft terug ge komen te worden. Toch beeft bij meer bet uiterlijk van een wijs geer dan van een krijgsman. Ruim middelbare grootte, met donkere baren en baard en bruin gelaat en banden, draagt hij een bril, spreekt weinig, ja antwoordt, ofschoon in vloeiend Hol- landsch, zelden en langzaam. Zijn gelaat is on bewegelijk; bij beeft breede, zelfs grove trekken, maar in zijn oog licht een gloed, die van geest kracht en werkzaamheid spreektbet is alsof een geniaal vuur, vereenigd met groote goedheid des harten, in zijn binnenste woont. Hij beeft bier in Londen een zeer eenvoudige kamer in een hotel van den tweeden rang betrokkenmen zou nooit zeggen, dat bij op kosten van den staat reist, zoo weinig pracht omgeeft hem. »Ik kan nog niets zeggen van mijn onderhan delingen hier; er is nog niets bepaald. Zeg aan de Hollanders dat ik kom tot het geheele volk, tot geen partijik wil door geen partij ont vangen of gehuldigd worden, maar door alle par tijen samen, als de gezant van hun broeders uit de Transvaal. Ik zal zelf kennis geven, wan neer ik naar Holland komnu weet ik het nog niet. Ik kan het niet bepalen voordat mijn zending hier volbracht zal zijn." Aldus waren de woorden die hij tot mij richtte, om daarop weder in zijn halstarrig stilzwijgen te vervallen, slechts nu en dan afgebroken door het omhoog zenden van eenige rookwolkjes zijner pijp, waarvan hij onafscheidelijk schijnt. Toch her haalde hij nog eenmaal alvorens ik hem verliet »Niet tot éen partij, maar tot het gansche volk wil ik komen." Zoodra ik meer van de ont knooping der regeeringszaken weet, deel ik ze u mede. Laat Nederland intusschen den wil van dezen eenvoudigen held eerbiedigen, en hem als éen man ontvangen, voor een oogenblik vergetende, dat er woorden gelijk partjjhaat en scheiding bestaan. Het zal de beste hulde wezen, welke men den broeders der Zuid-Afrikaansche republiek ban bewijzen. De minister van financiën 'heeft op het verzoek van het bestuur der gemeente-gasfabriek te Mid delburg om bij de alhier te houden tentoonstel ling van gastoestellen vrijdom van inko mende rechten te willen verleenen van die goederen, welke Onverkocht naar de plaats van afzending mochten terugkeeren, gunstig be schikt. Vlissingen, 27 Nov. Heden werd door de commissie, ingesteld bij Z®. M®. besluit van 19 Juli 1883 no 16, aan welke is opgedragen den Het regent, regent, twee dagen aan éen stuk. De geelachtige rivier slingert zich met een dof geruisch tusschen de rotsen door. Langs de hel lingen der heuvels vlieten schuimende beekjesde hoornen staan onbewegelijk in den regen. Op de bergen hangt een zware nevelhier dikker; ginds dunner, wolkachtig doorzichtig. De regen valt aanhoudend in lange strepen uit den lood- kleurigen hemel. De heuvelen langs den zandigen oever zijn afwisselend donker- en lichtgroen en door de dorre bladeren als met een roodachtig tapijt overdekt. Van verre verheffen de bergen van Sila in den grijzen nevel hunne witte toppen. En onder dien aanhoudenden regen zet de rivier murmelend haar loop naar de zee voort. Zij schijnt onveranderlijk. Sedert twintig jaar tie ik haar zoonu eens wat dichter bij genen, dan bij dezen oever, als zocht zij nu eens rechts, dan eens links een rustpunt, maar altijd hetzelfde geelachtige lint. En tochHoeveel water heeft zij in die twintig jaar naar zee gevoerd. Toen ik een kind was ging ik er met andere minister van marine voor te lichten ten aanzien I van d!é beantwoording der vraag in hoeverre door eene reorganisatie van het beheer van's rijks werven, in verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen in ons land, vereen voudiging en bezuiniging is tot stand te brengen? een bezoek gebracht aan de fabriek der koninklijke maatschappij de Schelde alhier. De commissie is zooals wij vroeger meldden samengesteld uit de heeren jh®. F. G-. E. Mer- kes van Gendt, lid van de eerste kamer der staten-generaal, president, D. L. Wolfson, lid van de staten van Zuid-Holland, oud-directeur van de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotter dam, P. Smit lid van de staten van Zuid- Holland, scheepsbouwmeester, C. Z. Loder, inge nieur der le klasse bij de marine leden enjh'. H. M. Van der Wijck, luitenant ter zee der le klasse lid en secretaris, die allen, uitgezonderd de heer P. Smit j®., bij de bezichtiging van de inrichtingen der voornoemde maatschappij tegenwoordig waren. Colijiisplaat. 26 Nov. In de Maandag morgen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord-Bev»land is het voorstel van het bestuur tot oeververdediging, volgens plan van den heer Lambrechtsen, met 21 van de 37 stemmen verworpen. Het tweede voorstel tot oeververdediging, volgens ingediend plan van een ingelande, werd eveneens verworpen met 22 van de 37 stemmen. Er zal dus nu niets gedaan worden. Zierikzee, 26 November. In de vrij tal rijke vergadering onzer Liberale Kiesvereeniging heden avond gehouden, werd voor de aanstaande verkiezing van een lid der provinciale staten, met algemeene stemmen, tot candidaat gesteld de heer m® C. J. Fokker, advocaat alhier, een man die zeker ik vertrouw dat de groote meerder heid der kiezers in ons district het daarmee eens zal zijn ten volle waard is de plaats van m® J. Moolenburgh in te nemen. Biervliet, 25 Nov. In de laatst gehouden raadsvergadering is, op voorstel van den burge meester, besloten de jaarlijksche subsidie van ƒ25, die het fanfaren-muziekgezelsehap De Harmonie geniet, te verhoogen tot f 40. Een raadslid stemde tegen het voorstel. Het getal werkende leden van het gezelschap is toegenomen. Eerstdaags zal door de regeering een beslissing wor den genomen omtrent den anderen aanmaak van plakzegels. De zoutverkoop pakhuismeester te Bandjermas- sing (Z. en O. afd. Borneo) O. K. Van der Meer Mohr heeft eervol ontslag uit 1s lands dienst ver zocht met toekenning van pensioen. Naar men verneemt, zijn voor deze zeer lucra tieve betrekking van zoutverkoop door den direc teur van O. E. en Nijverheid voorgedragen den len commies op zijn bureau W. Verdoorn, als len candidaat en de ambtenaar op wachtgeld F. Lunel, kinderen steenen in werpen of wilde moerbeziën in de hagen langs den oever zoekenzij was ons slagveld, ons terrein, waar wij ons heer en meester gevoelden, onze trouwe vriendin die ons gaarne op hare golfjes dro«g. Onze kreten weergalmden in den omtrek; ons geschreeuw overstemde haar zacht gekabbel. In den zomer plasten wij naakt in het water, be lemmerden den stroom, keerden zijn loop, vulden de bedding met groote steenen, die wij er met onze kleine handen in roldenwij lieten op hare haren onze papieren schuitjes, afgerukte takjes en bloemen dobberen, die de stroom wie weet waarheen voerde. Thans is er geen kindergejuieb, geen vroolijk gelach meer langs hare oeverszjj voert geen schuitjes, geen bloemen meer meê en loopt toch steeds onveranderd naar de zee en murmelt haar zacht, weemoedig lied. Zij verandert nietmaar wij zijn veranderdHoeveel leed, hoeveel vreugde hebben wij in dien tijd beleefden ons hart is veranderd. Waar is ons kinderlijk gemoed ge bleven Maar mijn geliefde rivier is nog de zelfde van voor twintig jaar. En toch heeft ook zij hare aanvallen van toorn toorn is immers een opeenhooping van verdriet, teleurstelling; bitterheidhet is de gal die in het hart dringt en eindelijk losbreekt, uitbarst, over loopt. En ook zij barst los, breekt door, wordt donker en brult en zwelt en dreigt en verplettert en werpt laatstelijk le- commies bij zijn departement, thans ter zijner beschikking, als 2en candidaat. De Java Ct. bevat de volgende berichten van den waarn. resident der Lampongsche districten over den toestand aldaar Het aantal menschen, welke bij de ramp van 26 en 27 Augustus zijn omgekomen, kan thans met eenige zekerheid worden opgegeven, als ze zijn totaal 12,539 inlanders en daarmede gelijkgestel- den en 5 Europeanen. Dit is dus veel minder dan gedacht werd. Men schatte het op 20.000. Het aantal door de zee weggespoelde kampongs bedraagt 95, van welke 9 de hoofdplaats Telok- Betong vormden, terwijl 44 in de afdeeling Om melanden van Telok-Betong en 22 in Semangka waren gelegen. De noodlijdende bevolking werd van bestuurs- wege ondersteund door haar rijst en zout te verstrekken. De verstrekking van zout geschiedde geheel gratis, die van rijst in de afdeelingen Katimbang en Semangka evenzeer. Ter hoofdplaats en in de Ommelanden van Telok-Betong evenwel, werd slechts aan hen die niets bezaten rijst om niets verstrekt, aan anderen werd zij verkocht tegen 6 cent de katti. Aan de reliefworks namen dagelijks een 60 a 70 man deel. Het comité voor de noodlijdenden deelt rijkelijk andere voedingsmiddelen uit, zoomede landbouw werktuigen, kleêren, kookgereedschappen en ander klein huisraad. Er werd hard gewerkt aan het opruimen der overblijfselen van Telok-Betong en de overblijf selen der andere verwoeste kampongs, aan 't herstellen van waterleidingen en wegen. De zware slagregens evenwel in den aanvang van October zijn een groot beletsel hierin. De weg naar Menenga is dientengevolge nog niet voor transport per as geschikt. Het is zeer te hopen, dat een algeheele om mekeer in den toestand van de baai hierin spoedig verbetering brenge en de bevolking dien tengevolge kunne worden ontheven van de druk kende diensten, thans op haar rustende. Gelukkig is in de laatste dagen groote verandering in dezen waar te nemen. Het puim schijnt weg te drijven; althans over groote uitge strektheden langs de kust bij Telok-Betong is de zee geheel open. Ook de overige wegen in de Ommelanden van Telok-Betong en in Samangka hebben door de herhaalde bandjirs zwaar geleden. De rijstbouw wordt allerwegen hervat, doch heeft thans met een groot bezwaar te kampen, t. w. de dikke aschlaag, die diep omspitten van den grond vordert en het branden van het bosch be° lemmert. Genomen proeven doen alles goeds verwachten van den oogst. De gezondheidstoestand is minder goed. In alle afdeelingen van de residentie kwamen in de laat ste weken choleragevallen voor; nergens evenwel omver, alles wat haar in den weg komt, of haar wil tegenhouden. Haar gekabbel ontaart in don derend geraas; hare zachte golfjes worden gelijk ongetemde rossen, die breken, knagen, rukken en verwoesten. Op hare golven dobberen als rijsjes groote boomen, die van de bergen afgerukt zijn; langs haar bedding rollen de steenen die van de hellingen neer ploffen. De rotswanden worden gespleten en storten in. De heldere, kalme beek is herschapen in een Zwarten onverbiddelij ken ver woester, want als hij vermoeid is, is hij gezwollen zooals somtijds het hart vermoeid en gezwollen is van het leed. En het regent nog altijd door, Waar zijn de vogels die hier in den afgeloopen zomer tjilpten Waar zijn de leeuwerikken die al zingende regel recht ten hemel stegen Geen toon, geen geluid klinkt door de aschkleurige lucht. De huisjes, hier en daar over de heuvels en de vlakte ver spreid, zijn geslotenuit de daken ziet hier en daar een rookkolom opstijgen. Aan den haard hij de boeren brandt een vroolijk vuur van dorre wijngaardrankendat is de eenige vroolijkheid in huis. Zij zitten somber en neêr- slachtig rondom het vuur. Men zegt dat ik te teergevoelig hen voor die arme boeren en zij weten intusschen niet dat er iemand is die medelijden met hen heeft, die hen bestudeert, beklaagt en bemint. kon die ziekte gezegd worden epidemisch te heerschen. In Semangka is zij nu gelukkig reeds weer geweken. In Toelang-Bawang leed de bevolking aan koortsen. In de laatste twee etmalen is een aanmerkelijke verandering ten goede gekomen in den toestand van de Lampongbaai. Volgens zeggen van deskundigen is de Lam pongbaai voor elk stoomschip bevaarbaarwelis waar bevindt er zich nog een puimsteenlaag in, doch deze wordt door wind en stroom in- en uitgedreven en is van zoo geringe dikte, dat zjj geen bezwaar voor de stoomvaart opleveren kan. ministers. Bij kon. besluit is, met ingang vau 25 Nov. jl., op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. G. Van Bloemen "Waanders, als minister van kol met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den koning en aan den lande bewezen, en zijn de fnnctiën van minister van kol. tijdelijk opgedragen aan den minister van oorlog A. W. P. Weitzel. {Reeds gisteren gemeld.) burgemeesters. Benoemd: tot bnrgm. der gem. Din- teloord C. Van Mensch en tot burgem. der gem. Oud- Valkenburg H. J. Franssen. onderwijs. Voor het jaar 1884 is tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden benoemd J. Van der Wijk aldaar. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Assen mr J. Van Binsbergen, thans rechter in de arr.-rechtbank te Zierikzee. {In een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld. notarissen. Benoemd tot notaris binnen bet arrond. Assen, ter standplaats de gemeente Beilen, C. P. F. Van Bosstraeten, cand.-notaris te Haarlem. posterijen. Jhr J. D. A. Quintus, op zijn verzoek eervol ontslagen commies der posterijen 2e klis, met ingang van 1 Dec. a., benoemd tot commies der posterijen 3e kl. Benoemd, met ingang van 16 Dec. a., tot commies der posterijen le kl. H. Eekhout en G. Van West, thaDS comm. 2e kl. tot commies der posterijen 2e kl. J. P. T. Van der Kemp, J. A. K. Van Hasselt, W. J. Borger- hoff Mulder, F. Von Hnben en P. C. N. Eichholtz, thans commiesen 3e kl.tot commies der posterijen van de 3e kl. J. G. Van Nauta Lemke, K. G, Graadt van Roggen, B. J. R. Rasch, F. W. H. Rijke en A. G. Boekwijt, thans comm. 4e kl.met ingang van 1 Dec.a. tot commies der posterijen 4e kl. P. B. A. Van der Voort Maarschalk, A. M. Lagerwey, M. L. Pleyte, I). J. G. Belmer, W. G. A. Pels Rijcken, J. Waale jr., J. Besseling, A. H. M. De Bruyn en J. C. Bondam, thans surnumerairs der posterijen. Het onderwijs te Baarland gaat waarschijnlijk weêr een treurige toekomst tegemoet, daar de onderwijzer L. Meeuse, wegens zijne benoeming als zoodanig te Sommelsdijk tegen 1 Jan. 1884; eervol ontslag heeft aangevraagd. Bovendien is de school in de wintermaanden het meest bezocht Zij meenen dat niemand ter wereld aan hen denkt, dat niemand hen gadeslaat in hnn afge legen bergstreek, waar zij geboren worden en sterven als de insecten, om wie men zich alleen bekommert wanneer zij steken. En terwjjl ik over hen schrijf denken zij dat ik bij een goed vuur zit, waarboven een heerlijke ketel met soep hangt te koken; dat er op mijn tafel een flesch lekkere wijn staat; zij denken dat die regen, die hun belet te werken en dus een dag het brood beneemt, voor mij een welkom voorwendsel is om thuis te blijven, mij bij het vuur te nestelen en mij te vermaken met het lezen in de boeken, of streepjes op een stukje papier te krabbelen. En ik ben van verre gekomen uit een plaats waar het nooit regent, waar de zon altijd schijnt, waar men nooit honger of koude lijdtwaar de heeren, omdat zij heeren zjjn, alles hebben wat zij ver langen; terwijl zij, die ook wel eens graag bij het vuur willen zitten en naar mooie verhalen luisteren, door dien regen en die koude een dag loon verliezen. O duidt het my niet ten kwade ik houd van mjjne boeren. Zij, armen, weten er niets van en zulllen er nooit jiets van weten. Een boek zal voor hen altjjd minder waarde hebben dan een eindje sigaar of een glas wijn. Gij moest den plotselingen overgang van het leven in de stad, in een grootere, mooiere stad, naar het buiten leven eens ondervinden, om er al het treurige van te gevoelen wat ik er van voel. Treurig? Nee^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1