N° 280. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 27 November. 8 FEUILLETON. zneiwljf in ie Ukraine. Middelburg 26 November. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Stremming van bet Kanaalbnig by Oost- verkeer over de en West-Souburg. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat, blijkens bij hen ingekomen schrijven van den commissaris des konings in Zee land, het verkeer over de brug over het kanaal door Walcheren, hij Oost- en West-Souburg, Woensdag den 28™ dezer zal zijn gestremd, ter- wjjl de voetgangers dien dag met eene roeiboot zullen worden overgezet. Middelburg, 26 November 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAE. Aan een particulier schrijven van een officier in het Indische leger aan zijne familie, ontleenen wjj het volgende dat dienen kan als bijdrage tot de kennis van de tegenwoordig minder aange name positie van ons leger in Atjeh. »Zooals u misïchien in der tijd gelezen hebt, waren twee Europeesche soldaten te Atjeh naar den vijand overgeloopen en hadden den Atjehneezen onze zwakke punten in de verschillenden sterkten gewezen, waardoor velen der onzen door hen afgemaakt werden. Hierop staat in tijd van oorlog de dood. Doch te Atjeh is door de regeering de vrede gedecreteerdniet omdat het vrede is, maar ter wille van het zuinige moederland, wegens zuinigheid. (De troepen hebben namelijk in tijd van oorlog meer inkomsten dan in vredestijd.) Tengevolge daarvan kon de krijgsraad aan die twee soldaten toen men hen machtig was gewor den niet de verdiende straf geven. Het was immers vrede, en in tijd van vrede is verraad, overloopen naar den vijand, enz., onbestaanbaar. Zij kregen toen 14 dagen provoost wegens het zich onttrek ken aan den dienst. Nu liepen echter ook anderen naar den vijand over, en gebeurden er zaken, die in tijd van oorlog met het leven geboet worden, doch nu met eenige dagen arrest afliepen terwijl door die vergrijpen de Atjehe in de ge legenheid waren geweest vele slachtoffers te maken. Na lang zoeken heeft men er eindelijk iets op gevonden. Hunne daden worden nu door den krijgsraad niet beoordeeld naar de militaire maar naar de burgerlijke wetten. De daders zijn daarbij strafbaar wegens het aanvoeren of leiden van burgers, die zich gewapend verzetten tegen de openbare macht." En terwijl nu die burgers, inwoners van Atjehf onder verzachtende omstandigheden verkeeren, worden de Europeanen, die ons verraden, veel zwaarder gestraft. Zjj zijn volgens den Code Pénale des doods schuldig. De krijgsraad vond dit ook en de vorige maand heeft de beul van Kotta-Radja eenige hunner, DOOR EMIL BUDGE. Zijn echtgenoot Puleheria Iwanowna heeft een zachtaardiger gemoed en verafschuwt den oorlog en alle gesprekken erover. Zij is in de ware beteekenis van het woord huismoeder en eene uitzondering onder de dames der Russische aristo cratie, die meestal slechte huishoudsters zijnOp het gelaatjleest gij letterlijk de bereidwilligheid om u te onthalen op alles wat keuken en kelder opleveren. Bovenal is zij bedreven m het bereiden van meelspijzen met vruchten, de nationale Kissel (een soort van brei), champignons, papavertaarten en spekkoeken. Als gij haar een groot genoegen wilt doen, vergezelt gij haar op een tocht door hare provisiekamers. Maar waar is Demetrius en hoe gaat het met de Duitsche conversatielessen De eerste dier beide vragen is niet zoo gemakkelijk te beant woorden. Of hij zit tusschen de frambozenstrui- ken, öf in een kersenboom, öf hij haalt vogelnesten uit, èf hij vangt kikvorschen in den vijver, om hen een touwtje aan den poot te binden en op echte jongensmanier een beetje te kwellen, of hij zit pjj Nitika in den stal. Wat onze Germaansche nadat zij vooraf vervallen waren verklaard van den militairen stand opgehangen. Het zal de schuldigen wel verwonderd hebben, dat hun lichte straf van 14 dagen provoost en daarna terugkeer ondier de wapens zoo spoedig veranderd is in doodstraf en eerloosverklaring. Het leger zal echter hiervoor dankbaar zijn, daar bij al de' rampen van Atjeh de discipline nu ten minste gered is." Door den gouverneur van Suriname is, ten be hoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederl.-Indië, ter beschikking van den minister van koloniën gesteld een som van f 2700, zijnde de opbrengst van een in gemelde kolonie gehou den collecte. Door pakhuismeesters te Rotterdam is, volgens de N. Rott. Crteene circulaire verspreid, ter kennisgeving dat zij aan hun établissement voor opslag en verwerking van petroleum en aanver wante artikelen eene uitbreiding gegeven hebben, door het vestigen van een dergelijk établissement te Vlissingen. Zij vestigen de aandacht op het feit dat, ofschoon de verbetering van den Nieuwen Waterweg reeds toelaat dat schepen van groot charter met ongebroken lading aldaar kunnen binnenvallen, toch Vlissingen ten allen tjjde, dus ook bij strenge vorst, toegankelijk voor schepen van het allergrootste charter is. Zij vertrouwen derhalve met de opening van eene gelegenheid tot lossen en opslaan van petroleum enz. te Vlis singen den handel te gerieven, en verwachten dat ook Antwerpen daarvan zal gebruik maken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorivegen heeft zich bereid verklaard haar terrein te Vlis singen in aansluiting te brengen aan den spoorweg, waardoor de gelegenheid geboden wordt de petro leum naar het binnen- en buitenland op gemak kelijke en goedkoope wijze te vervoeren. Het Rotterdamsch tarief blijft ook voor Vlissingen geldig. De schepen betalen te Vlissingen geen sluisgeld, maar een havengeld volgens stedelijk tarief, alsvoor schepen van 500 M3 of minder 4| cent, van 501 tot 1000 M3 5 cent, van 1001 M3 en meer 5§ cent per M'. Voorts meenen zij er nog op te moeten wijzen^ dat in Amerika schepen voor Vlissingen tot billijke en wellicht lagere vrachten dan naar andere havens tusschen Havre en Hamburg te bekomen zullen zijn. Het doet ons genoegen dat thans, al is het wel wat laat, van die zijde al de voordeelen erkend worden, welke de haven van Vlissingen oplevert, en die zoo herhaaldelijk door ons werden bloot gelegd. Deze erkenning geeft moed voor de toekomst. Cloes, 25 Nov. Reikhalzend zien de boeren uit, althans zjj die weilanden in den z. g. Poel hebben, naar het in werking stellen van het stoomgemaal, dat door het bestuur van het water schap De Breede Watering beleesten Yerseke is ontworpen. In weerwil van den ongunstigen toe stand van het weder, schijnt men thans het werk met kracht door te zetten, waardoor het noodig is geworden de passage af te sluiten over de kruin studies betreft, die houden wij meestal op den rug van Kozakkenpaardjes, des namiddags, opeen langen rit over de steppenHet is een knaap, die vroeg wjjs is, zooals de meeste Russische kin deren, ingewijd in de geheimen der politiek en van het socialismus. Waarom?" vroeg hij mij op zekeren dag op zijn neuswijze, pedante manier, swaarom zijt gij eigenlijk in ons land gekomen, mijnheer Wie heeft u geroepen en wat komt gij hier doen Toen ik daarop begon uit te weiden over de beschaving- brengende zending der buitenlanders en vooral der taalmeesters, lachte hjj sluw en zeide dat alle vreemdelingen weggejaagd moesten worden, Duit- schers, Franschen, Engelschen, maar bovenal de Joden, daar zjj het schoone Rusland exploiteer den r Wie had den knaap deze denkbeelden ingeprent? Wee, wee! ons arme beschavingbrengers, indien het jonge Rusland eens aan het roer komt om dergelijke opinies in toepassing te brengen De oudste zoon, Boris, is een tamelijk domme, weinig ontwikkelde, maar des te degelijker heere- boer, die geheel opgaat in het beheer van erfgoed. Hij is eenigszins onwettig gehuwd. Dagelijks, tegen etenstijd, verschijnt er een kindermeisje, met een bleek, tweejarig kindje op den arm, en gaat achter den stoel van den jongen landedelman staan; zoodra hij bestoven en verhit in de kamer komt, steekt het kindje hare magere armpjes naar vader uit, die haar liefderijk op zijn schoot neemt, aan zijn hart drukt en eten geeft. „Het arme van den zeedijk bij de plaats, waar het stoom gemaal wordt opgesteld. Zucht nu nog menige boer ten aanzien van den Poel, evenals zijn(.Aalsmeerder collega betreffende de Haarlemmermeer, „Groote Plas! 'k Wou dat je leeggemalen was" (Nic. Beets) niet ver af meer is de tijd dat gene, evenals deze, een glas wijden kan aan de gezondheid der „heeren," die hem van den „waterwolf" hebben bevrjjd. BSalst, 25 Nov. Sedert de prov. stoomboot van Vlissingen naar Ter Neuzen weder 's morgens te 7.45 in plaats van, zooals met den zomerdienst, te 7.30 uren vertrekt, gebeurt het meermalen in de week, dat de boot te laat te Ter Neuzen aan komt om den van daar vertrekkenden trein van 10.5 naar AxelHulst te halen. Dit gebeurde de vorige week Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag. Dat de post daardoor vertraging ondergaat, is buiten allen twijfel. De Middelburgsche Courant werd daardoor die dagen alhier eerst 's avonds om half negen uren in plaats van 's morgens elf uren bezorgdmet de brieven en andere stukken gaat het evenzoo, terwijl de pakketten van den postpakkettendienst, die denkelijk te Ter Neuzen meer tijd voor overpakking eischen, de gekeele vorige week niet vóór 's avonds aankwamen. Dat dit alles ten ongerieve van het publiek is zal iedereen begrijpen, en gaarne vestigen wij daarop de aandacht van bevoegde autoriteiten. Onzes inziens zoude daarin toch wel eenigzins kunnen te gemoet worden gekomen, door bijv. hij te late aankomst van de boot de post te verzenden met den eerst vertrekkenden trein van 12.30, of zoude men geen zekerder verbinding erlangen door de verzending naar dit distriet te doen plaats hebben over Vlake—Walsoorden Wat den postpakkettendienst aangaat, deze geschiedt alleen en. uitsluitend van Vlissingen Ter Neuzen, en er ontstaat daardoor veel vertra ging. Zoude die niet evenals voor brieven enz. over België kunnen geregeld worden Zijn wij daar omtrent goed ingelicht, dan bestaan daartoe toch contracten tusschen Nederland en België. Groede, 26 Nov. Door een tiental van de voornaamste ingezetenen dezer gemeente is een adres ingezonden aan deftweede kamer, waarin wordt aangedrongen op aanneming van het wets voorstel der heeren Van Delden c. s. tot het heffen van een inkomstenbelasting. Door de Sint Nicolaas-commissie is nu in het geheel een bedrag van 67 ontvangen. In het Alg. Dagbl. van Ned. Indië van 11 Oct.jL, komt een verhaal voor van den heer F. M. Van Gelder, fabrikant van chemisch bereide verven, albastine, oliebij tsel en vernissen, op Rraaijenburg bij Rijswijk, van de wijze waarop zijn inzending ter internationale tentoonstelling door de jury- afdeeling is onderzocht. Hij beklaagt er zich o. a. over dat de leden der jury hem niet wilden gelooven toen hij ver zekerde dat al het ingezondene eigen fabricaat was. kind heeft zoo weinig liefde," zegt grootmama, die uw vragenden blik opmerkt.... Waarom?" zoudt gij verder willen vragen, »waar bevindt zich de lichtzinnige moeder Maar gij onderdrukt die vraag en denkt bij uzelven Rus sische toestanden Aan tafel gedraagt men zich met een verbazende nonchalance. Niemand noodigt u uit om u te bedienen zooals in Duitschland; geen bediende geeft het eten rond men staat op en pikt, schept of vischt wat men krijgen kan uit de groote ronde schotels. Servetten kent men er niet. De omtrek van Dubinka is rijk aan mooie par tijen en levert heerlijke wandelingen op. Verrukkeljjk is vooral een ochtendbezoek aan het nabijgelegen woud. Dat is een tempel Gods. Zie die hemelhooge zuilengangen van eeuwenoude eiken, linden, accacia's, ahorns, door de weligste slingerplanten omstrengeld. Ginds ligt een stille, met riet omzoomde vijver, helder blauw als een Duitsch kinderoog. Verlokt hij u om te baden? geneer u niet. Wij zijn hier in Rusland. Er is ook geen levend wezen in de nabijheid, behalve een paar sneeuwwitte meeuwen, die over de watervlakte scheren. Maar wat was dat klonk dat niet alspaarden- gehinnik? Ja dat zijn de vroolijke, in volle vrijheid grazende steppen-paardjes, die dartel komen aan gesprongen. Zijt gij een behendig ruiter, grijp dan een van die wilde gasten bij de dikke manen en spring er op! Maar zadel of stijgbeugels zjjn De heer Bosch van 's Hertogenbosch moet daarbij ook een zonderlinge rol hebben gespeeld. Niet tegenstaande de verzekering van den heer Van Gelder, verklaarde de heer Van den Bosch met veel gewicht»En ik Bosch van Den Bosch zeg dat het niet waar is." De heer Van Gelder bleef evenwel bij zijne verzekering en zeide, dat hij de kleuren niet voor den handel, maar wel voor eigen verbruik bereidde. Maakt gij die olie dan qok zelf, en dat zink wit ook?" werd hem door een ander lid der jury- toegevoegd. Zulke vragen zijn voor een gewonen sterveling niet te beantwoorden. Moet dan een meubelmaker zijn eigen hout maken? vraagt de heer Van Gelder in zijn stuk. Met de woorden „'t is toch alles niets gingen de leden der jury verder. Zonderling dat diezelfde mijnheer Bosch zooveel te zeggen had over hetgeen de jury in de afdee- ling, waartoe hij behoorde, heeft verricht. Men zou gaan denken aan de waarheid van een bekend spreekwoord. De gemeenteraad van Haarlem heeft wijzigingen gebracht in de verordening van 13 October 1882, waarbij eene verteringsbelasting werd ingevoerd. De belastingschuldigen zijn nu aldus verdeeld: 1. Hoofden van huisgezinnen. 2. Personen boven de 20 jaren oud. Bij de percentsgewijze berekening der te betalen belasting wordt voor iedere klasse het middencijfer genomen, onder aftrekking voor de hoofden van huisgezinnen van 300 voor hun persoon, en van 50 voor elk der overige leden van het gezin; voor de hierboven onder 2 genoemde personen van ƒ300, doch alleen voor zoover zij niet tot een binnen de gemeente gevestigdfgezin behooren, of volgens de verordening met een lid van een gezin gelijk gesteld worden voor de inwonende personen (dienstboden) wordt geene aftrekking toegestaan. De grondslag dezer belasting is het bedrag der vertering in het jaar, voorafgaande aan het dienst jaar, met inachtneming der omstandigheden, die gedurende het jaar der heffing tot wijziging aan leiding zullen geven. Tot vertering wordt bij de toepassing dezer verordening gerekend te behooren alles wat door de belastingschuldigen ten behoeve van hen en het gezin wordt uitgegeven. Tot vertering worden niet gerekend uitgaven voorGeldbeleggingter voldoening van recht streeks geheven rijks- en provinciale belastingen van hoofdelijke omslagen der gemeente; dijk-, polder- en soortgelijke lastenonderhoudskosten van onroerende goederen, bij den eigenaar niet in gebruikkosten, uitsluitend gemaakt voor handel, beroep of bedrijfrenten van opgenomen gelden; uitkeering van vruchtgebruik en lijfrenten, en uit- keering aan meerderjarige bloed- of aanverwanten. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat aan: mr P. C. W. Kluit, gewezen griff. bij het kanton gerecht te 's-Gravenhage, ten bedrage van f 3000 's jaars er niet, evenmin als teugels Laat ons terugrijden, het is hoog tjjd om ons te kleeden, teneinde het tegen den middag aangekondigde bezoek te ont vangen. Logees in de wildernis. Dat is een evenement. Men kan van ongeduld het oogenblik haast niet afwachten. Eindelijk klinken de schellen en de postwagen houdt stil. Ons gezelschap werd met vjjf personen vermeer derd een getrouwde dochter van mijnheer T. met twee kleine meisjes, een Fransche gouvernante en een kindermeid. Dat bracht nieuw leven in het gezellig verkeer, dat eenigszins slaperig begon te worden. Er werden gemeenschappelijke wandel tochten ondernomen, roeipartijen gearrangeerd, de nieuwste voortbrengselen der Fransche en Duitsche letterkunde werden voorgedragen en druk gecri- tiseerd. Om kort te gaaner ontstond in dezen afgelegen achterhoek een levendig, geestelijk verkeer, een gedachtenwisseling tusschen de vertegenwoordigers van drie natiën zooals men die niet beter wenschen kon, niet ontbloot van humor, scherts en boert. De beide dames waren zoowel innerlijk als uiter lijk zeer verschillend. Hier de voorname, fijnbe- schaafde Russin, een indrukwekkende verschijning die de gestalte van haar vader scheen geërfd te hebben, maar ongeneerd, zelfs geëmancipeerd in denkbeelden en manieren. Zij hanteerde met de zelfde vaardigheid de cigarette als de karwats v ginds de bevallige, meer eenzijdig onderwezen Franfaise, met haar levendigen aard en volleer^

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1