N° 276. 126e Jaargang. 1883. Donderdag 22 November. Plaatsii w eeae StoommacliinB. 8 FEUILLETON, Middelburg 21 November. ANDREAS, Benoemingen en Toesluiten. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Onderwijs. MIDDELBUROSGHE COl RANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat, bjj hun besluit van heden, aan de firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leijé en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het bouwen van een machine lokaaltje en kolenloodsje achter eene op hunne werf De Volharding staande loods, kadastraal bekend sectie C n° 1122 en het daarin plaatsen van eene stoommachine van ongeveer 12 paarden krachten, tot verschaffing van beweging aan de verschillende werktuigen aan hare inrichting. Middelburg, den 20 November 188B. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. Het volgende wordt ons uit Den Haag gemeld. Wij hebben het geen plaats in ons blad willen onthouden, al zijn wij het niet in alle opzichten ermee eens, omdat daaruit duidelijk blijkt welken indruk de houding van den minister van koloniën in zijne naaste omgeving maakt. De beraadslaging over de Indische begrooting levert geen verkwikkelijk schouwspel. Allereerst om de houding van den minister van koloniën, die voor zijne taak volstrekt niet berekend blijkt. Niet alleen moest bij de discussie over de Billiton- concessie hem de taak uit de hauden worden ge nomen door den minister van binnenlandsche zaken, maar hij de behandeling van de onderdeelen der begrooting vertoont de minister een beeld van zwakheid, zooals maar zeer zelden achter de groene tafel werd te aanschouwen gegeven. Dat een minister een bestreden hegrootingspost zwak verdedigt, is meermalen aanschouwd, maar dat hij posten, die hij op de begrooting bracht, loslaat zoo gauw maar éen lid een zuur gezicht trekt, en zelfs posten, die hij in het schriftelijk debat als noodzakelijk verdedigde, bjj het monde ling debat helpt bestrijden, zich daarbij geheel afscheidende van de Indische regeering, die een minister van koloniën geroepen is met zijne ver antwoordelijkheid te dekken, dit is iets, wat men nog nooit heeft zien vertoonen. Men heeft van de vrienden en geestverwanten van den heer Van Bloemen Waanders vernomen, dat deze minister bij uitnemendheid deskundige is. Wat daarvan zij, zóóveel is zeker dat de minister, veel minder berekend is voor de taak om eene Indische begrooting te verdedigen dan voorgan gers, die nooit een voet in Indië gezet hadden. Daarover kan, dunkt mjj, maar éen oordeel zijn, en ik acht het bijna ondenkbaar, dat deze minister, in wiens handen het gezag een voorwerp van spot is, door de kamer gehandhaafd wordt. Ook nog in ander opzicht maakt de beraad- A O VELLE VAN N. M1 S A S1. Andreas brulde van woede en pijn, bracht de hand aan den bijl, die aan zijn gordel hing, en wilde zich met bloeddorstige oogen, op elkaar ge klemde handen en trillende lippen op den baron werpen, die hem met de hand aan zijn revolver afwachtte. s> Andreas, ga naar de schaapskooi", sprak een stem achter hem. Hij keerde zich om. Bianca zag hem aan. Hij stak den bijl weer in zijn gordel, raapte zijn hoed op en ging langzaam naar zjjne schapen terug om hen in de kooi te drijven. »Ik zal aan tante zeggen dat zij dien kerel wegjaagt" zei de jongeling. »Als gij er u niet mee bemoeid had zou hij in staat geweest zijn om mij aan te vallen". Des avonds bespraken de boeren op het plein het voorgevallene en noemden dien bastaard van een roover een lafaard, die zijn leven niet had weten te wagen om iemand te redden, of het op het spel zetten om een beleediging te wreken. sWeet ge wat ik denkzei de oude min tot haar kameraad, »maar zeg het wat ik u bidden mag aan niemand ik geloof niet dat Andreas een lafaard is. Hebt ge wel gezien hoe zijn oogen fonkelden toen hij op het punt stond om zich op slaging over de Indische begrooting een droevigen indruk. De meerderheid der kamer is bevangen door een bezuinigingskoorts, en ofschoon in de tegenwoordige financiëele omstandigheden, in Inaië en in het moederland, spaarzaamheid hoogst aan bevelenswaardig is, dient dan toch ook het be zuinigen op zoodanige oordeelkundige wijze te geschieden, dat geen gewichtige belangen daardoor worden in gevaar gebracht. Als er maar op goed geluk af in de cijfers der begrooting gehakt wordt, en vooral als men ter wille van een betrekkelijk gering geldelijk voordeel beginselen loslaat, die diep ingrijpen in het regeeringsbeleid, dan is men zeer zeker niet op den goeden weg. Het is maar al te zeer te vreezen, dat door de wijze waarop ditmaal bij de behandeling der Indische begroo ting te werk gegaan wordt, veel verwarring zal worden gesticht. Men schrijft ons uit Renesse Vooral als de wind huilt of de storm raast, worden wij hier eraan herinnerd, dat we op een eiland zitten en voor ons verkeer met de overige Nederlanders van het weer afhangen. Reeds tweemaal kwam in den laatsten tijd de post des morgens zonder dagbladen of Hollandsche brieven aan, aangezien het weer het overzetten aan het veer van Stavenisse onmogelijk maakte. We zouden weer wel eens bij de regeering aan kloppen met de vraag om betere verbinding met den vasten wal, ware het niet dat de zooveel be sproken te korten" ons daarvan terughielden. Omtrent de door jhr Hora Siccama aan den raad van 's Gravenhage gedane subsidieaanvraag voor een haven te Scheveningen is aan den raad een uitvoerig preadvies uitgebracht. De conclusie ervan luidt Mocht een in te stellen onderzoek ertoe leiden, dat het plan uitvoerbaar en het werk aan de vereischten voldoende wordt bevonden of wel de heer H. S. bereid zijn, daarin zoodanige wijzigingen te brengen als noodzakelijk mochten worden bevonden, dan zouden B. en W. met de commissie voor de plaats, werken van oordeel zijn, dat het gemeentebelang medebrengt om, onder dat voorbehoud, aan adressant het door hem ge vraagd subsidie van 750,000 toe te zeggen, in het vertrouwen dat ook rijk en provincie zullen willen medewerken. adel. Ingelijfd in den Nederl. adel, met den titel van ridder voor de wettige mannelijke afstammelingen, jhr mr W. Van Rappard, te 's Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. marine. Pensioen verleend aan den officier-machinist 2e klasse bij 's rijks stoomvaartdienst J. Gout, ter zake van in,,, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, ten bedrage van f 779 en eene verhooging van f 825 'sjaars. Benoemd tot officier-machinist 2e kl. hij 's rijks stoom vaartdienst de machinist le kl. in het vaste korps J. Buis. den neef van de barones te werpen? En al® freule Bianca niet juist in de nabijheid was ge weest Ik geloof dat de zoon van die slechte vrouw jaloersch is," fluisterde zij haar kameraad in het oor- Drie maanden later begaf Bianca zich op zeke ren dag, tegen het vallen van den avond, naar de heuveltop tegenover het kasteel, zooals zij gewoon was na het vertrek van haar neef dagelijks te doen. Het pad naar boven was ingesloten tusschen twee muurtjes, liep zeer kronkelend door het bosch en was de eenige begaanbare weg voor menschen en vee; en dien dag waren er vele kudden doorgekomen, wijl het den volgenden dag te Ro- gliano markt was. Het meisje klom in gedachten den weg op en hoorde tusschen de kastanjeboomen hoven den muur het gerinkel der schelletjes van een kudde schapen. De oogen opslaande zag zij op een vooruitspringenden steen een schaapherder, op zijn herderstaf geleund, staan, »Hij, altijd hij!" dacht zij. „Mama moet hem bepaald wegzenden." Zij vervolgde peinzend haar weg, totdat eens klaps een vreemd geluid, als van een nederstor- tende massa, vermengd met geloei en getrappel, haar het hoofd deed opheffendaarop hoorde zij boven van den berg roepen »Pas op I Uit den weg Vlucht Beneden op het plein riepen de boeren, die alles gezien en gehoord hadden, ook i VluchtVluchtfreule Bianca Zij wis* belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Bemmel c. a. H. Coops ontv. te Brielle c. a. koloniën. Op verzoek eervol nit Z. M. milit. dienst ontslagen de met verlof bier te lande aanwezige magazijn meester le kl. der genie van hei leger in N.-I. II. C. Frederiks. Maandag is de nieuw gebouwde school te Grijps- kerke in gebruik genomen. Evenals het gebouw in zijn eenvoud als een sieraad der gemeente prijkt, even eenvoudig had de inwijding plaats. Onder het zingen van een welkomstgroet door de kinderen, verscheen te elf uren het college van burgemeester en wethouders met de leden van den raadenden secretaris. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den burgemeester, het hoofd der school, den onderwijzer en den opzichter de heer J. De Back, rustend hoofdonderwijzer, sprak eenige dichtregelen uit. Tusschenbeide werden door de kinderen een drietal feestliederen gezongen. Na afloop werden de kinderen op onbekrompen wijze onthaald op eenige ververschingen. De onderwijzerswoning met gemeentekamer zal spoedig voltooid opgeleverd worden. Munten én schoollokaal én onderwijzerswoning met gemeentekamer uit door eenvoud en doel matigheid, de uitvoering ervan strekt den aan nemer, de firma W. Van Uije en zonen te Middelburg, tot eer. De heer C. De Holl, predikant te Renesse, heeft voor de toezegging van beroep naar Driehuizen bedankt, doch die naar Andijk in beraad genomen. De tjjdelijke officieren van gezondh. 2 kl. d* W. II. H. Lohmann end'J.L. L. Steiner, dienende aan boord van Zr Ms wachtschip te Willemsoord worden op nonactiviteit gesteld. Tien korporaals van het 3C reg. inf. te Bergen- op-Zoom hebben gebruik gemaakt van de vergun ning om over te gaan bij het O.-I. leger. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld: F. H., 12 j. en W. L. S., lij., beiden te Goes diefstal ieder tot 3 dagen gev. J. V., 17 j., arbeider te Wolfaartsdijk, wegens mishandeling tot f 8 boete. M. v. d. D., huisv. van P. K.; arbeidster 23 j. en J. D., huisv. van M. H., arbeidster beiden wonende te Goes, wegens onderlinge mishandeling de eerste tot een geldboete van f 8, de tweede tof 8 dagen cel. M. B., wed. P. Van de L., werkvrouw te Biervliet, wegens diefstal tot 15 dagen cel. en J. G., 39 j., huisv. van M. te West- kapelle, wegens mishandeling tot f 5 boete. Allen in de kosten. niet welk gevaar haar bedreigde, keek naar boven en deinsde verschrikt terug. Heilige Maagd Ik ben verloren gilde zij. Langs het ingesloten pad stormde een drift ossen naar beneden en vormde éen verwarden hoop van koppen, horens en pooten te midden van een dichte stofwolk. Achter hen maakten de ossendrijvers, die het jonge meisje ontwaarden, wanhopige gebaren, daar zij zeker waren dat zij haar weldra omvergeworpen en onder de pooten der woeste dieren vertrapt zonden zien. Bianca trachtte tegen het muurtje op te klimmen, maar de kracht ontbrak haar en ze wist ook niet waar zij den voet moest zetten, daar er geen enkele vooruitstekende steen was, die haar red ding bood. Zij wilde voor den dollen zwerm vluchten, maar de schrik zat haar in de knieën, zoodat zij geen stap kon doen. Onderwijl gilden de hoeren beneden op het plein, en zwaaiden met de armen, ten einde de ossen terug te drijven of tot stilstaan te brengen, terwjjl de toegeschoten boerinnen zich de haren uittrokken en jammerden. De barones, die uit het venster gezien had in welk gevaar haar dochter verkeerde, was naar het plein geloopen, waar zjj op hare knieën viel, met het hoofd in de handen om het vreeseljjke schouw spel niet te zien. Intusschen verwachtte Bianca, aan wie het niet gelukte op het muurtje te klimmen, verbijsterd van schrik, dat die verpletterende massa haar omverwerpen en vertrappen zou. Reeds waren de ossen, wier geloei onheilspellend door de lucWj V rij gesproken werden P. I)., 21 j., J. D., 20 j. en P. J., 19 j„ allen te Oost-Souburg, beklaagd van moedwillige mishandeling. Op de werf der kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen had Dinsdag bij het op hunne plaats stellen der ketels van het stoomschip Soerabaja die in het schip waren gezet, door het breken van een stropketting, een ernstig ongeval plaats. Een gehuwd 24 jarig sjouwerman, D. genaamd, gleed vermoedelijk de ketel langs den arm, die daardoor bij het schouderblad is gebroken, maar bovendien werd de rechterhand van D. geheel vermorzeld, zoodat in het gasthuis onmiddellijk tot de ampu tatie der hand tot boven de pols moest worden overgegaan. Er werd nog een man aan de hand gekwetst, terwijl ook de ingenieur Martin door de slag van de ketting aan den arm werd gekneusd. Men zou hier kunnen vragen hoe is het moge lijk dat een kettingstrop kan breken —De Tholenscherederijkerskamerriu rora zal aan staanden Donderdag weer een opvoering geven, en dus toonen dat het verval van krachten", waarover ze werd beklaagd en waarmee ze werd beschuldigdgeweken is. Gelukkig, want de markt van winter-amusementen is ten platten lande niet zóo overvoerd, dat men zich met een sliefhebberij-comedie" niet amuseeren zou. Het departement van 't Nut is ook al lijdende. Heoten de openbare wintervergaderingen in October te beginnen, dit jaar zal eerst in December een spreker optreden. Vroeger ja, was de October- vergadering dun genoegmaar als overgang van zomer tot winter was dit te verklaren; men kon nog zoo niet een heelen avond zitten. Maar in November had men dan toch »spreker en bijdra gers" in optima forma. Nu is November al December geworden Te Borssele deed Maandag het bestuur der werkmansvereeniging aan dealgemeene verga dering rekening en verantwoording van de ont vangsten en uitgaven over het dienstjaar 1882/3. Daaruit bleek dat ontvangen was 2566.47$ en uitgegeven 2678,92$ dat een reserve voorraad aanwezig is van 464$ hectoliter kolen met inbe grip van die voor het reservefonds en dat aan do leden 3264$ hectoliters kolen vrij aan huis werden bezorgd voor 0.63. Niet-leden kochten van de vereeniging 119 HL. De vereeniging telt thans 134 leden. Dinsdagavond herdacht de plaatselijke nnts- vereeniging Goed Rond, Goed Zeeuwsch te Wemel- dinge haar twintigjarig bestaan. De zaal der bij eenkomst was door de zorg van de leden der letterkundige vereeniging Euphonia keurig ver sierd. De heer H. C. Saner, president van Goed Rond, Goed Zeeuwsch opende de vergadering met eenige herinneringen uit haar ontstaan, waarna de heer H. G. Hartman Jz., van Goes, eerelid, de feestrede hield door eene beschouwing van »het verledene, een blijk van vruchtdragende weergalmde, haar op eenige passen genaderd, toen een jonge veehoeder op den weg sprong, het meisje met Herculische kracht aangreep en ophief tot op den rand van het muurtje, waar hij haar vasthield. Grijp dien kastanjeboom gauw!" gilde hij uit alle macht. Zij plaatste instinctmatig haar knie op den muur en trok zich op. Reeds nam de herder een aan loop om ook op den muur te springen toen de oSsen bij hem waren, hem stietten en omverwier pen, om daarop in woeste vaart het pad verder af te hollen. Gered, gered gilden de boeren. Een stof wolk onttrok die twee aan de oogen der ontstelde toeschouwers: de drift ossen holde voorhij, onder het geraas van rollende steenen en een aanhou dend, somher geloei. »Zij is geredmaar hij is zeker dood merkte iemand aan. De barones en hare onderhoorigen spoedden zich naar de berghelling? Midden op het pad lag de herder, met stof bedekt, bebloed, met ge sloten oogen en een doodsbleek gelaat. Boven op den muur stond het meisje en hield zich nog altijd krampachtig aan den kastanjeboom vast, '{Slot volgt)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1