126® Jaargang. 1883. W oensdag 21 November. N° 275. Scïoiiiii ier Sctarstesra. Middelburg 20 November. FEUILLETON. ANDREAS. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; flDDELBUROSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn le VlissingenP. G. de Veij Mestdaoh, te Goes: A. A. W. JBolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daijbe en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, Dat de schouwing der schoörsteenen, voorbe schreven bij art. 111 der verordening van. algemeene plaatselijke politie, door het bestuur van de brandweer zal gehouden worden in den loop der maand November. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 13 November 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd P I C K De secretaris, G. N. De STOPPELAAR. In ons nommer van Maandag deelden wij mee dat door eenige heeren te Leiden een adres aan de tweede kamer is opgemaakt, waarin wordt aan gedrongen op de aanneming van het belasting voorstel-Van-Delden c. s., en dat zij zich o. a. tot een viertal heeren in Zeeland hadden gewend met verzoek een adres-beweging in hunne omge ving op touw te zetten. Wij uitten tevens den wensch dat aan dat verlangen zou worden voldaan en tot ons genoegen kunnen wij melden dat dit is geschied. Zooais uit achterstaande advertentie blijkt, ligt het bewuste adres aan ons bureau ter teekening. Wij meenen, onder verwijzing naar het vroeger door ons over die belastingvoorstellen geschrevene, te kunnen volstaan met hier het adres te laten volgen Geven de ondergeteekenden met verschuldigd en eerbied het volgende te kennen. Zij hebben met groote belangstelling kennis genomen van het voorstel tot tijdelijke beffing eener inkomstenbelasting, doou.de heeren Yan Delden c. s. ingediend Zij zouden allen, werd dit voorstel wet, tot een eenigszins belangrjjk bedrag worden aange slagen. Juist dit geeft hun, naar zij meenen, de bevoegdheid op de invoering eener dergelijke belasting aan te dringen; Zij gaan uit van de vooronderstelling, dat het niet mogelijk zal zijn reeds op het budget voor 1884 zooveel te bezuinigen, dat het tekort vervalt Zij laten in het midden of niet bij ernstig streven naar vereenvoudiging en bezuiniging in het staats bedrijf in de toekomst eene aanzienlijke vermin dering van uitgaven mogelijk zal blijken; Zij meenen echter dat, zoolang er een tekort te dekken is, daartoe vooral door de meergegoeden moet worden bijgedragen, en dat eene tijdelijke inkomstenbelasting tevens een deugdelijke grond slag zal zijn, waarop bij herziening van ons belas tingstelsel kan worden voortgebouwd; Zij wenschen in het midden te laten, of het ingediende ontwerp in alle bijzonderheden aanbe veling verdient en bepalen zich tot het betuigen hunner ingenomenheid met het beginsel dat er aan ten grondslag ligt; AOVELLE VAN N. MISAS1. „Wat wil die lee'lijkert toch?1' zei de min, tlie als kamenier in het huis der Montalto's ge bleven was. »Men moest den jongen van zoo'n gemeene vrouw niet zooveel gemeenzaamheid toe staan. Verbeeldt hij zich soms dat freule Bianca de madónna is en dat men haar zoolang mag aanzien als men wil Als de barones niet oppast zullen hare boeren weldra niets om haar geven. O als ik eens meesteres was Dien winter ging Bianca met haar mama naar de stad bij een rijken oom, wier eenige erfgenaam zjj was en keerde veel mooier, veel bevalliger, met iets veel deftigers in houding en manieren terug. Nu en dan werden er vriendinnen en vrienden te logeeren gevraagd en dan beerschte groote drukte op het kasteel der Montalto's dan was er een heen en weer geloop van bedienden en op het voorplein een voortdurend hoefgetrappel van rijk getoomde paarden. Den geheelen avond weergalmde het huis van muziek en zang, terwijl de boeren voor de deur Stonden te luisteren en zich de oogen uitkeken Zij verzoeken u met aandrang tot het tot standbrengen eener wet, op dat beginsel rustende, uwe medewerking te verleenen, het ontwerp der heeren Van Delden c. s. door amendementen te verbetten, wanneer het in bijzonderheden uwe goedkeuring niet mocht wegdragen, maar het in geen geval te verwerpen. In Goes heeft de heer J. A. A. Fransen van de Putte tegen Donderdagavond alle belangstellenden opgeroepen ter bijwoning eener vergadering, waar op deze qnaestie zal worden besproken. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, de Holl. ijzeren spcoriveg-maalschappij, de Ned. centr. spoorweg-maatschappij, alsmede de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart hebben oek het aanbod gedaan om de niet verkochte goederen der alhier te houden tentoonstelling van gastoestellen over hare lijnen vrachtvrij terug te voeren. Vlissingen, 20 Nov. Gisterenavond heeft de kamer van koophandel en fabrieken alhier eene vergadering gehouden, waarin verschillende stukken, ter kennisneming en met verzoek om adhaesie ingezonden, behandeld werden, als van de kamer te Zutpen, betreffende het briefport tusschen Nederland en Indiëvan Haarlem betreffende de druifluis, van Helmond, Maastricht en de heeren H. De Ileus Cz. en G. Weijers Cz. allen het ta rief van rechten betreffende en van de Friesche maatschappij van Landbouw betreffende de long ziekte. De kamer nam al deze adressen voor kennisgeving aan. Ook kwam ter tafel een schrijven van den minister van waterstaat enz., waarin de kamer wordt uitgenoodigd hare meening te ken nen te geven of,, en op welke wijze, met het oog op de doorgraving der landengte van Panama, voor den Nederlandschen handel maatregelen te nemen zijn om daarvan het voordeel te plukken dat verwacht wordt, boven en behalve de stappen welke de regeering in die richting reeds gedaan heeft. Naar aanleiding daarvan werd besloten om de regeering dank te betuigen en, overeenkomstig het rapport van de kamer van koophandel te Amsterdam, aan den minister te adviseeren. Ten slotte zal door de kamer het dagelij ksch be stuur dezer gemeente opmerkzaam gemaakt worden op de weinige ruimte die er tegenwoordig in het dok aan de kaai voor het stadhuis beschikbaar is voor het laden en lossen van beurtschepen, stoom- booten enz. met verzoek om het belang dezer binnenscheepvaart zooveel mogelijk te willen bevor deren. Vlissingen, 20 Nov. Naar wij vernemen zal de heer H. Louman, lid van het bestuur dei- spaarbank en boekhouder bij de koninklijke maat schappij Be Schelde, tweemalen s'weeks en wel des Maandagsavonds van 6 tot 7 uren en des Zaterdags van 5j tot 6 uren, in een der lokalen van de maatschappij De Schelde, gelegenheid geven om ook bij hem gelden voor de spaarbank te bezorgen. Men mag vertrouwen dat deze vermeerderde ge legenheid tot inbreng het sparen zal aanmoedigen, om dóór de open, helder verlichte vensters te zien hoe de heeren en dames zich te goed deden aan lekkers en volle bekers ledigden van den wijn, dien de bedienden in zilveren kannen aandroegen. Zij kregen echter ook hun deel van het feest, daar de barones grootmoediglijk ai de klieken van den maaltijd, die voor de vrienden bereid was, aan hen liet geven. AI de pasteikorsten, de vischgraten, de overgebleven sausen en zoetig heden, alles werd in een grooten bak gegooid en aan hen uitgereikt. De boeren trokken wel een raar gezicht over den geur van dit vreemde ge recht, maar zij verorberden het toch met een zekeren wellust om te kunnen zeggen dat zij ten minste ook eens in hun leven het eten der groote lui geproefd hadden. Andreas stond dan alleen in een hoek van het plein en het was niet mogelijk om hem een pas teikorstje of een vischgraatje, om af te kluiven, te doen aannemen. Hoe ouder hij werd, des te onhandelbaarder werd zijn aard. Hij leverde er het bewijs van op zekeren dag toen het weinig scheelde of de barones had haar gelofte om hem niet uit haar dienst te jagen, geschonden. Hij gaf niet alleen blijk van woestheidmaar wat nog erger was, van lafhartigheid. Hoe was het mogelijk Was die jongen een lafaardWas het dan niet waar dat de moeder van Andreas de bijzit van een roover was geweest, die op het schavot ge storven was, nadat hij vijf jaren het rooyershedrijf had uitgeoefend? vooral onder de werklieden der maatschappij zelve in wier belang deze maatregel hoofdzakelijk ge nomen is en die daardoor eene uiterst gemakkelijke en weinig tijdroovende gelegenheid verkrijgen om hunnè spaarpenningen te bezorgen. Borssele, 20 Nov. Maandag werd alhier eene vergadering gehouden door den dijkraad van het calamiteuze waterschapEllewoutsdijkBorssele, In de eerste plaats werd vastgesteld eene omschrij ving van werken op de Noordnol van Borssele, terwijl daarna werd overgegaan tot wijziging der begrootingen van het vorige en loopende dienst jaar. Aan het maken der inlaagkade zijn thans een honderdtal arbeiders werkzaam. Cats, 20 Nov. Maandagmiddag werd alhier gehouden eene gecombineerde vergadering van ingelanden en den dijkraad van het calami teuze waterschap Leendert-Abraham, waarin tot secretaris-ontvanger benoemd werd de heer mr L. A. Bybau, terwijl de door den benoemde te storten borgtocht werd vastgesteld op f 2000. Brouwershaven, 20 Nov. De inzame ling van gelden met het doel om het standbeeld van Vader Cats te verplaatsen en te restaureeren heeft 452.75 opgebracht. Bij resolutie van den minister van financiën van 19 November 1883 n° 12 is de heer B. G. Van der Have, lid van de provinciale staten van Zee land, te Onwerkerk, benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare op brengst van de ongebouwde eigendommen van het schattingsdistrict Goes. (St. Ct Bij het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het wetsontwerp tot be krachtiging van den onderhandschen verkoop van tot het kroondomein behoorende grond en water onder de gemeente Poortvliet aan het waterschap Poortvliet, had het de aandacht van eenige leden getrokken, dat geene schatting van den te verkoopen grond heeft plaats gehad. Zij waren van gevoelen, dat steeds het beginsel behoorde gehandhaafd te worden, dat niet tot verkoop dan na behoorlijke taxatie worde overgegaan. Andere leden konden zich echter met de redene in de memorie van toelichting gegeven, waarom geene schatting heeft plaats ge had, wel vereenigen. Nu echter de schatting is nagelaten, wenschte men om den prijs te kunnen bepalen, meerdere punten van vergelijking dan nu bij de toelichting worden opgegeven. De vraag werd gedaan of in art. 2 van het bjj dit ontwerp gevoegde contract niet gelezen moet worden1 Januari 1884, in plaats van1 Ja nuari 1885. De commissie van rapporteurs acht hiermede de openbare beraadslaging over dit wetsontwerp genoegzaam voorbereid. Het fond3, voortspruitende uit de koopprijzen Ik zal u in korte woorden meêdeelen waarom men Andreas voor een lafaard hield. Een neef van Bianca, een mooie, knappe, rijke jongeling, altijd als een voornaam heer gekleed, was op het kasteel gelogeerd. Des avonds ging Bianca, op zijn arm geleund, wandelen en nooit had een mooier, statiger paar den omtrek van hun vroolijk gelach en gekout doen weergalmen. Zij was blond, tenger, slank als een jonge wilg, hij groot, donker, forsch als een pijnboom en de arbeiders, die hen samen zagen, zeiden dat onze Lieve Heer hen voor elkaar geschapen had. Wanneer Andreas hen tegen kwam, sloeg hij echter de oogen neer en groette tenauwernood. »Weet gij wel" zei op zekeren dag de jonge barbn tot freule Bianca, »weet gij wel dat die veehoeder een valsch gezicht heeft en mij aan ziet als een wolf die een hond aankijkt." »Let maar op hem", antwoordde zij ver strooid. „Het is een ongelikte beer. Ik word ook altijd bang als ik hem tegen kom. Het is alsof hij het met opzet doettelkens vind ik hem op mijn weg." Op zekeren dag keerde de neef van Bianca van de jacht terug. Hij bereed een jong, weêrbarstig, bijna ongedresseerd paard en kwam stapvoets het smalle pad af dat op den weg tegenover het heerenhuis uitliep. De ruiter reed met losse teu gels en beschouwde de zee, die door de onder gaande zon rood getint was. Eensklaps schoot er en blaffende hond om een hoek, ea hapte het van domeinen, zal over 1883 vermoedelijk een saldo van 'nihil opleveren. In 1884 rekent de regeering dat de ontvangsten 465,000 zullen beloopen. Bij de begrooting voor het fonds is 200,000 uitgetrokken voor de afdamming van het Slaak (goeddeels komende ten laste der loopende be- grooting), voor verzwaring van den dijk en voor een nieuwe sluis van den Prins Willem Frederik Karei-polder, behoorende tot de voormalige dota tie van wijlen Z. K. H. prins Frederik, voor be dijkingen enz. Voor ontmanteling van vestingen (Breda, Bergen op Zoom en Delfzijl) is 100,000 aangevraagd; wat Bergen op Zoom en Delfzijl betreft, zal die ontmanteling nog voor een deel ten laste van 1885 en '86 komen. De heer Bastert heeft 9 verminderingen op de Ind. begrooting voorgesteld, tejzamen ad ƒ1,772.438, op de onderafdelingen 29, 35, 52, 73, 74, 75, 78, 81 en 86. Bij ministerieele resolutie is de gediplomeerde veearts K. Bosma gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsoh-Indië, om te worden benoemd tot gouvernements-veearts daar te lande. De St. Ct. bevat een overzicht van de in Enge land bestaande wettelijke bepalingen tot uitroeiing van het mond- en klauwzeer, vooral met het oog op den invoer van vee uit het buitenland, van de hand van den heer Van der Does de Willebois. Op de algemeene vergadering van de Neder- landsche Juristen-vereeniging, in Augustus 1884 te Haarlem te houden, zullen behandeld worden de navolgende onderwerpen Burgerlijk recht. Is verandering wenschelijk in da bepalingen omtrent, het wettelijk oordeel Praeadviseurs mr. C. Pijnacker Hordijk te 's-Gra- venhage en mr. L. G. Verwer te Leeuwarden. Handelsrecht. Is wetteljjke regeling van het bedrijf der levensverzekering noodig Zoo ja, in welke richting en op welke grondslagen Praeadviseurs mr. Leonard Wolterbeek Dzn. te Amsterdam en mr. M Th. Goudsmit te Rotterdam. Strafrecht. Is vereenvoudiging van het strafge ding voor den kantonrechter wenschelijk? Zoo ja, in welken zin Praeadviseurs prof. G. A. Van Hamel te Amsterdam en jhr. m*. P. J. Van Swin- deren te Groningen. Te 'sHage is overleden de heer Cohen Stuart, oud-administrateur van financiën te Suriname, ridder van den Ned. Leeuw. Het vijf en twintigjarig jubilé als tooneelspeel- ster van mevr. Chr. Stoetz werd Maandagavond in den stadsschouwburg te Amsterdam op zeer hartelijke wijze gevierd. Tal van fraaie geschenken en een keur van bloemen bood men haar aan; mevr. KleineHartman drukte, na een geestige improvisatie, de jubilaris, namens de artisten, een zilveren krans om de slapen. En een talrijk paard naar de beenen, waardoor dit een sprong nam en in dolle vaart den berg af galoppeerde. Te vergeefs trachtte de ruiter het met de teugels en door roepen in te houdentoen hij echter midden op den weg een schaapherder zag staan, die naar de kooi terugkeerde, hoopte hij dat deze hem te hulp zou komen maar die herder, An dreas verroerde zich niet, ging zelfs op zij en het kwam den baron voor dat hij het paard, toen het hem bliksemsnel voorbij schoot, nog met een ge baar en met zijn stem aangehitst had. Op het voorplein schoten terstond eenige boeren toe, wien het geluk het paard bij den toom te grijpen en tot staan te brengen. »Wie is die lafaard" riep hij, »die lafaard van een schaapherder die mij niet eens te hulp is gekomen Op dat zelfde oogenblik verscheen Andreas, zijne schapen voor zich uitdrijvende. De jonge heer liep naar hem toe, gaf hem een oorvijg en riep „Daar, dat zal je leeren voor een volgend® keer, leelijke pad." ^Wordt vervolgdj,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1