N° 274, 126 1883. Dinsdag 20 November. e Middelburg 19 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: (HAM. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Men schrijft ons uit Den Haag De kamerzitting van Vrijdag heeft aan het licht gebracht, dat ook de anti-revolutionaire partij niet is eene homogeene partij. Of hoe verklaart men het anders, dat dadelijk nadat de heer Keuchenius zijn verschrikkelijk requisitoir had genomen, waarbij voor het ministerie de doodstraf werd geëischt, de heer De Savornin Lohman opstond om te verklaren dat hij zoo gaarne dezen minister van ko loniën wilde behouden? De heerKeuchenius is tegenwoordig de leider der anti-revolutionairen (president van de» kamer club"). De heer De Savornin Lohman echter is »het philosophische hoofd" der partij. Er is volstrekt geen grond om te vreezen, dat de motie-Kenchenius zal worden aangenomen maar geschiedde dat, dan zou men eene wonder lijke vertooning zien. De heer Keuchenius, alsdan waarschijnlijk geroepen om een kabinet te formeeren, zou in zijne partij geen zeven ambtgenooten kunnen vinden, want zijne liberale koloniale politiek vindt bij zijne geestverwanten volstrekt geen algemeenen bijval. Het is met hem in dit opzicht gesteld als met de heeren Des Amoire van der Hoeven en Schaepman, die, wat hun inzichten omtrent het koloniaal regeeringsbeleid betreft, mede in hunne partij geïsoleerd staan. De overgroote meerderheid der kamerleden, die tot de kerkelijke richtingen behooren, zijn op het gebied der koloniale politiek de beginselen der oud-conservatieven toegedaan, en wel hoofdzakelijk om financiëele redenen, dat wil zeggen ter wille van de rechtstreeksche voor- deelen voor de schatkist van het moederland. Niet onwaarschijnlijk is dit de reden waarom de heer De Savornin Lohman den minister van koloniën indirect in bescherming nam tegen zijn geestverwant Keuchenius. Hij zal begrepen hebben dat het voor de rechterzijde allerminst gewenscht is geroepen te worden om een ministerie te vor men onder omstandigheden, die de koloniale politiek op den voorgrond zouden doen treden. Wat daarvan zij, het geheim dat ook aan de eens gezindheid onder de leden ter rechterzijde wel iets ontbreekt, is verklapt. En de heer De Savornin Lohman moge oordeelen, dat er voor zijne partij een beter oogenblik moet worden afgewacht om een greep te doen naar het gezag, hjj behoort te bedenken, dat, onder welke omstandigheden zij ook als regeeringspartij optrede, de koloniale quaestie zich niet laat ter zijde zetten. Eindelijk eens weder een maand, waarin de rijksmiddelen ruimer vloeien dan het vorige jaar; October 1883 bracht 4£ ton meer op dan October 1882toch zullen ook de beide laatste maanden van het jaar bijna evenveel op die van bet vorige jaar moeten vooruitgaan om de totaalopbrengst van dat jaar te bereiken. Alle middelen, alleen de loodsgelden, die een kleinigheid minder op brachten, uitgezonderd, hielpen aan de goede uitkomst mede. De invoerrechten gaven 497.000 tegen ƒ430.000 in 1882. De accijnzen ƒ3.525.000 tegen ƒ3.486.000, welke vooruitgang echter onge lukkig grootendeels voor rekening van het gedis tilleerd komt terwijl de suiker ten achteren bleef, het geslacht iets achteruitging en de overige accijn zen min of meer vooruitgingen. Indirecte belastingen 1.890.000 tegen 1.723.000, een vermeerdering grootendeels aan het successierecht verschuldigd, terwjjl de zegelrechten voldoende bleven en de registratierechten nog geen verbetering vertoonden. De posterijen hadden met 434.000 een bijzonder goede opbrengst. Nog stippen wij aan, dat eindelijk ook de waarborg iets meer opleverde dan ver leden jaar. Gelijk altjjd in de laatste maanden des jaars was de opbrengst boven de raming, namelijk 10.115.000 bij een raming van 8.609.000. Het ruim vloeien van personeel en patent beeft daarvan het grootste aandeel, doch ook invoerrechten en accijnzen overtroffen het geraamde bedrag niet onbelangrijk. Met de afgeloopen tien maanden zijn wij nog meer dan 1 millioen onder de raming, wat uitsluitend te wjjten is aan de indirecte belas tingen, die, naar wij vreezen, de goede verwach tingen zullen beschamen, dat de wijziging van zegel- en registratierechten het totaalcijfer niet zouden verminderen. (Vad.) De verkiezing voor een lid der provinciale staten, in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, ter vervan ging van den heer m'. J. Moolenbürgh, die ten gevolge van de aanneming van het lidmaatschap yan de eerste kamer der staten-generaal heeft opgehouden lid der staten te zijn, zal plaats hebben Dinsdag 4 December 1883 en de herstemming zoo noodig Dinsdag 18 December d. a. v. Het tooneelgezelschap van den Nieuwen Rotter- damschen Schouwburg, onder directie van den beer Willem Yan Zuylen, meende in het laatst dezer week eene voorstelling te geven te Middelburg en te Goes. Daar echter, zeker ook in verband met de voorstelling van Fédora, die Donderdag plaats heeft, de schouwburg hier niet beschikbaar was, heeft de beer Yan Zuylen van zijn plan moeten afzien. In de bedennamiddag alhier gehouden zitting der kamer van koophandel en fabrieken werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder ook behoorde een schrijven van burg. en weth., houdende toezending van het proces verbaal van stemopneming voor de verkiezing van een lid der kamer en bericht dat de gekozene, de heer H. P. Den Bouwmeester, verklaard heeft de benoeming te aanvaarden. Op voorstel van den heer Tak werd het op maken eener voordracht ter vervulling der vacature in de directie van bet vrijhandels-entrepot alhier, ontstaan door het overlijden van den heer mT W. C. Borsius, aangehouden tot eene volgende bijeenkomst. Yan de algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur was een verzoek ingekomen om een door haar ingediend adres aan den koning te steunen, omtrent wenschelijke toetreding van Nederland tot de conventie van Bern. Aangezien de regeering reeds toegetreden is tot bedoelde conventie werd dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Van de kamer van koophandel te Purmerende was een verzoek ingekomen tot ondersteuning van een door ,haar ingediend adres met betrekking tot het ingediend wetsontwerp tot heffing van een invoerrecht op hout en van eenige grutters in de verschillende provinciën, tot ondersteuning van een adres betrekkelijk de invoerrechten op graan. Beide adressen hebben de strekking het onge- wenscbte van de voorgestelde heffingen aan te toonen. In verband met het bekend gevoelen van de meerderheid der leden van de kamer, strekkende tot afwijzing van het bedoelde ontwerp, en met het oog er op dat beide adressen wel ter kennis gebracht zullen zijn van de wetgevende macht, werd besloten ook deze brieven voor kennisgeving aan te nemen. Omtrent het bekende adres der Friesche land- bouwnri, betrekkelijk de longziekte onder het vee, werd hetzelfde besluit genomen. De commissie van de maand bracht verder rap port uit over het in hare handen gesteld schrijven van den minister van waterstaat omtrent de al of niet wenschelijkheid van de vestiging van een consulair agent te Bazel. De commissie sprak als hare zienswijze uit, en de kamer vereenigde zich ermede, dat de vestiging van consulaten in de verschillende grensplaatsen, dus ook te Bazel haar hoogst gewenscht voorkomt. Op een schrijven van denzelfden minister, be trekkelijk voorbereidende maatregelen voor de doorgraving van de landengte van Panama wenscht de commissiën, met bet oog op hetgeen te dezer zaken gedaan is, niets nieuws aan te voeren doch dank te brengen aan de regeering. Naar aanleiding van een verzoek van L. J. P. Maas alhier, dat de kamer pogingen aanwende tot verkrijging van wijziging der bepalingen betref fende den invoer en het bekomen van vrijdom voor de rechten op zout voor vee en landbemes- ting, werd door de commissie van de maand ge adviseerd in dien geest een adres aan den minis ter te richten. Dit werd goedgevonden. De commissie voor de maand bracht eindelijk rapport uit op het adres van de Helmondsche kamer, waarbij deze op de bekende gronden vraagt 1° dat de invoerrechten van vreemde nijverheids- producten voortaan in overeenstemming zullen zijn met de tarieven, door de betrekkelijke rijken geheven en 2° dat tusschen Nederland en zijne koloniën vrij en onbelemmerd handelsverkeer plaats hebbe, en van vreemde nijverheidsproducten in de koloniën dezelfde rechten geheven worden als die daarvan in het rijk in Europa betaald worden. I rDe commissie wijst.in de eerste plaats op den bloei van de Helmondsche nijverheid om daarna tot de conclusie te komen dat de kamer bet pro tectionistische adres niet ondersteune, maar een voudig voor kennisgeving aanneme De commissie meent integendeel hare verwach ting te mogen uitdrukken dat, indien de wind van het protectionisme nog meer gaat opsteken dan nu reeds het geval is, de kamer vooraan zal staan om het vrij handelsfelsel te verdedigen. IVcfensdag a. zal de afd. Middelburg der Ver. t. bev. van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland in de kleine zaal van het Schuttershof vergaderen, ter behandeling van de volgende punten verslag van den afgevaardigde ter algemeene vergadering; uitreiking van eereblijken; rekening en verant woording over 1882— 83 benoeming van een be stuurslid en bespreking van de in de vorige verga dering gedane vraag omtrent het feit dat de rei zigers op de Zeeuwsche spoorlijn steeds worden gedwongen plaats te nemen in de waggons vlak achter de locomotief. Een in menig opzicht nette kennisgeving in renamfmee-stijl zendt ons de beer C. H. J. Yan Benthem Jutting alhier. Daaruit zien wij dat gedurende de volgende weken bij hem ter bezich tiging gesteld zal zijn de ets van Munkacsy's be roemde schilderij Christus voor Pilatus. Bij hen, die het origineel zagen, kan het be zichtigen van deze ets de herinnering aan het gesmaakte genot nog eens verlevendigenanderen,, die het kunstwerk niet zagen, kunnen zich daar door ten minste eenig begrip van het oorspronke lijke vormen. Skosïs, 19 Nov. Het Sint Nicolaasfeest, on- en minvermogenden kinderen te bereiden, zal veel succes hebben. Sinds onze vorige opgaaf is het aantal giften steeds toegenomen terwijl vele winkeliers nog geschenken hebben toegezegd, is aan gelden nu 318.65 ontvangen en klom het aantal cadeaux van 200 tot ruim 300. Door die ruime bijdragen kan dan ook het aantal kinderen, dat men aan de pret wil doen deelnemen, grooter zijn dan men aanvankelijk geraamd heeft. Het voornemen bestaat nu o^i de scholen C (onvermogenden) en D (bedeelden) ge heel en van de K.-K. en protestantsche bijzondere scholen de armsten te nemen, terwijl waarschijn lijk ook nog enkelen van school B (minvermo genden) zullen worden uitgenoodigd. Dat bestuur ders van de beide bijzondere scholen geen bezwaar hebben gemaakt hunne leerlingen in die vreugde te doen deelen, verheugt ons. Trouwens ook de pastoor-deken, de heer Eversteijn, heeft de com missie eene ruime gift ter hand gesteld. In het geheel zullen 350 kinderen van 6 tot 12 jaren een St Nicolaas hebben, zooals velen hunner ongetwijfeld nooit hadden. Het feest zal plaats hebben Woensdag 5 December, van 's middags 1 tot 5 uren. Maar daar hier geen lokaliteit bestaat om al die kinderen te geljjk te ontvangen zal men het in twee partijen moeten doen. Dit gebrek aan ruimte is ook oorzaak, dat het publiek geen toegang kan verkrijgen. Elk kind zal, behalve een grooter of kleiner cadeau, nog een lot in eene tombola ontvangen. De commissie beeft dus een uitstekend succes op bare pogingen gehad. Of dit nu daaraan moet toegeschreven worden, dat het iets nieuws is, dan wel omdat men zooveel sympathie voor de zaak had? Het laatste willen we hopen. Dan bestaat er 't volgende jaar uitzicht op eene herhaling. Biervliet, 19 Nov. Door de kerkelijke partij is voor de aanstaande verkiezing op Dinsdag a. als candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de lieer W. G. De Jonge, terwijl eerst Zaterdag door de vrijzinnigen besloten is de candidatuur van den heer P. Leenhouts Jz. te steunen. De katholieken treden ditmaal voor een eigen candidaat niet in het strijdperk, maar hebben besloten aan de stemming deel te nemen ten be hoeve van den candidaat der orthodoxen. Zeer opmerkelijk is het intusschen, dat de heer De Jonge, een flink ingezeten, tot de vrijzinnigsten dezer gemeente behoort. Bronwersliaven, 18 Nov. Volgens rapport van den vuurtoren van Wester-Schouwen is het Bel gische stoomschip Burgemeester Be Wael op den Banjaard gestrand. Het vaartuig is geladen met jjzer en van Antwerpen naar Koningsbergen bestemd. Een gedeelte der equipage is aan den vuurtoren van Westerschouwen aangekomen. De sleepboot Zuid-Holland met de reddingsboot Willem III zijn naar de strandingsplaats vertrokken. Volgens een nader rapport van den loodscom- mis3aris en van de reddingsboot Willem III zit de Burgemeester De Wael op de ICrabbenplaat niemand der equipage was meer aan boorder was een weinig water in het schip, doch de vuurplaten ■waren nog droog. Yan den vuurtoren op Westerschouwen wordt later gemeld dat daar de geheele bemanning van de Burgemeester De Wael veilig aan wal is. Dit bericht hebben wij Zondag zooveel mogelijk nog bekend gemaakt De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, dat de mededinging naar het opengevallen kantoor IJzendijke c. a. nog tot 30 November e. k. is opengesteld. Ontvangers en andere ambtenaren der genoem de middelen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich daarvoor nog tot dien dag bij het departement van finan ciën aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn. De leden van de eerste kamer der staten-gene raal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Donderdag 29 November, des avonds te 8 uren. De minister van oorlog zal a. Donderdag geen audiëntie verleenen. l'n een ingezonden stuk in de Arnhemsche Ct wordt medegedeeld, dat niet lang geleden een hooggeplaatst ambtenaar bjj het departement van financiën in een rijksgebouw te Utrecht een pla fond opmerkte, waarvan de schoonheid hem trof. Dadelijk gaf hij last dat plafond uit te breken, in kisten te pakken en naar Den Haag, aan zijn adres, aan het departement te zenden. Natuurlijk op 's rijks kosten. Het fraaie plafond sieit thans de kamer van den hoofdambtenaar. De tweede kamer zal zeker niet nalaten dit ongehoorde feit ter sprake te brengen. Volgens het Ildbl. zal aanstaande jaar, bij genoegzame deelneming, te Londen eene tentoon stelling worden gebonden, waartoe onze vroegere landgenoot, de heer A. Zeehandelaar, het initia tief genomen heeft. Het zal zijn eene tentoonstel ling van mineralen, zoowel in den oorspronkelijben vorm als in bewerkten toestand, voorts modellen van machinerieën en van mijn-exploitatiën, mijn- ventilatie en mijn-draineering, statistieken over het mijnwezen, enz. Deze tentoonstelling zal de eerste van dien aard in Europa zijn. Alleen te Denver (N.-A.) is vroeger reeds een dergelijke gehouden. posterijen. Benoemd tot directeur van liet postkan toor te Voorschoten H. Arntzenius, comm. der post. 2e kl. genjïesk. dienst. Tot de verbindtenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 StHno. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot off. van gez. 2e kl. bij den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen, zijn, gerekend van 1 Dec. a. s., toegelaten de volgende vier studenten in de geneesk.van de uni versiteit te Leiden H. C. Knappert, C. C. Vermaas en J. Falkenburg van de gemeentelijke nnivers. te Amster dam, C. H. Ier Laag: en zulks onder genot van prenaiën op den voet van bet bepaalde bij art. 11 van het regle ment. Wegens onvoldoend getal sollicitatiè'n naar de betrekking van hoofd der gemeenteschool te Phi lippine is de inzendingstermijn verlengd tot 27 Nov. a. s. Toch mag de jaarwedde, 900 gulden, in verge- lijking met de andere plaatsen in ons arrondisse ment, voor deze gesubsidieerde gemeente vrij aanzienlijk beeten. Beroepen bij de Chr. ger. gemeente te Colijns- plaat de beer P. Nieuwenhuyzen, pred, te Brielle- Zondagavond hield de heer Yorsterman Van Dijen, bijgestaan door mej. Van der Plassehe, te IJzendijke eene aanschouwelijke voordracht over Kaasbereiding. Burgers en burgeressen, zoowel als boeren en boerinnen waren in grooten getale op gekomen en volgden met belangstelling de proef, die bij elk onderdeel toegelicht en soms op geestige wijze gekruid werdSpreker wees op bet verschil dat er in kaas bestaat en kwam zoo ook, als van zelf, tot de boter. Terecht merkte hij daarbij op, dat hier ten plattelande daarin geen verschil gemaakt wordt en dat de prijzen der kaas en boter in Holland soms meer dan 1/3 uiteenloopen al naar mate van hare innerlijke waarde. Hoewel iedereen voldaan was over sprekers

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1