Laatste Berichten. BUITENLAND? Marine en Leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Staten-generaal. Algemeen Overzicht. als schrjjver en als mensch schetste en hulde bracht Aan het einde der godsdienstoefening zong het kinderkoor den aanwezigen den apostolischen zegen toe. Een zeer talrijke schare woonde de godsdienst oefening bij Te Ylissingen had de herdenking van dit ge wichtige feit eveneens in de Luthersche kerk plaats Met medewerking van het gemengd koor Looft den Heer werden eenige liederen gezongen. De uitvoering daarvan was zeer goed en maakte een recht feestelijken indruk. De redenaar, de heer Pont, had tot tekst voor zijn verschillende toespraken gekozen Rom. 117 1 Joh. 5ib en Spreuken 10 7. De volle kerk bewees dat ook velen van andere godsdienstige gezindten er prijs op stelden om dezen gedenkdag mede te vieren. Ook te Zierikzee ging de dag niet onopgemerkt voorbij.Vooral des avonds had zich in de Kleine kerk een talrijk gehoor vereenigd, waarvoor de heer Bax als feestredenaar optrad. In zijne feestrede schetste de spreker Luther als groot man en sterken held, terwjjl de rede door vierstemmig koorgezang we rd afgewisseld en besloten. Onder de koorzangers behoorden enkele Katholieken en Israëlieten, wat zeker wel opmerking verdient. Ook uit verschillende andere gemeenten ontvan gen wij berichten omtrent de viering van het Lutherfeest. Wjj kunnen ze niet alle opnemen wij meldden daarvan alleen dat in de kerken van verschillende genootschappen met groote belang stelling die feestviering plaats had. Bjj de Chr. Gerf. gemeente te T holen is be roepen de heer W. P. Van Djjk, pred. te Waard huizen c. a. De luit. t. z. 2kl. J. C. P. Kraijenhoff van de Leur, dienende aan boord van Zr M" wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. Kantongerecht te Zierikzee. Zaterdag zijn veroordeeld J. V., schipper te Hansweert, wegens het met een vaartuig, geen zee- of stoomschip zijnde, tusschen zons ondergang en opgang zeilen op een rivier zonder een helder brandende lantaarn aan den grooten top te voeren, tot f 10 boete of 1 dag gev. J. V. en J. K., varens gezellen en C. F. W. L., smidsknecht te Bruinisse, wegen8 politieovertreding, ieder tot f 3 boete of 1 dag gev. M. H., landbouwer te Kerkwerve, wegens het laten grazen van vee op eens andei's in den oogst staanden grond en het zonder toezicht laten losloopen van vee op een ten al gin dienste bestemden weg, tot dertien boeten a f 1, 1 a f3 of I dag gev. voor iedere boete. C. L., 16 jaren, arbeider te Brouwershaven, wegens het werpen van steenen tegen eens anders gebouw, tot f 3 boete of 1 dag gev. M. B., 23 j., boerenknecht te Oosterland, wegens jacht- overtreding, tot twee boeten a f12 of 5 d. gev., met ver beurdverklaring van het in be.lag genomen geweer. - H. H., landbouwer te Kerkwerve, wegens visscherijover- treding, tot f 6 boete of 2 dagen gev. J. K. Jz 16 j., arbeider te Oosterland, wegens alsvoren, tot 2 boeten a fl of 1 dag gev. J. V., 27 j., arbeider te Zierikzee, wegens jachtovertreding, tot f 10 boete of 3 dag gev. J. v. d. K., arbeider en M. II., metselaarsknecht, beiden te Noordgouwe, wegens als voren, de eerste tot twee boeten a 1 40 en de 2e tot f40 boete of 7 dagen gev. voor iedere boete. Verder wegens jjkovertreding: J. V., winkelier te üreischor, tot drie boeten a fl of 1 dag gev. voor elke boete. K. C. B. wed. J. V., winkelierster, ook te Dreischor, tot f 1 boete of 1 dag gev. P. L., koopman te Burghsluis, tot f3 boete of 1 dag gev. M. De G., huisvrouw van J. B., koopvrouw en A. De V., koopman te Zierikzee, elk tot f 1 boete of 1 dag gev., benevens C. E., winkelier te Dreischor, lottwee boeten van f 1 of 1 dag gev. voor elke boete. Allen met verbeurdverklaring der in beslag genomen gasten en gewichten. Ten slotte wegens openbare dronkenschap: L. Den B., arbeider en G. H. De Gl., koopman, beiden te Zierikzee, elk tot f 1 boete of 1 dag gev. C. BI. touwslager te Zierikzee, tot f3 boete of 1 dag gev. M. K., arbeider te Zierikzee, tot f 0.60 boete of 1 dag gev., en M. De K., varensgezel te Brouwershaven, tot f 12 boete of 5 dagen gev. Alle veroordeelden in de kosten. Men schrijft ons T air ijk zjjn de onaangenaamheden in dit onder- maansche en niet uit gewoonte alleen zjjn veler hoofden thans gebogen; Maar 't ergst van alle plagen Zijn toch in onze dagen De papperige lagen, Die door den peeënwagen En regenrijke vlagen Zijn op den weg geslagen Die aan uw schoeisel knagen, De broek hoog opgeslagen, En aller jassen kragen Hoog opgezet doen dragen, En thuis uw vrouw doen klagen »Wat hen je toch beslikt Van al de genoegens, die een grintweg kan aanbieden, als hjj gelijkt op een moddersloot, een slijkpoel, een schor na hoog water, kortom, op alles behalve een grintwegvan al de liefe lijkheden, die aan het verkeer op zoo'n weeken, spattenden, kleverigen, glibberigen, halsbrekenden weg verbonden zijn, kan men tegenwoordig op Noord-Beveland volop genieten. Om enkele dezer genoegens aan te stippen Gedurende een voetreis zijt gij verplicht uw romp en ledematen in alle mogelijke, soms onmogeljjke standen te draaien en te wringen, teneinde de plekjes te bereiken, waarin gij 't minst diep weg zakt. Die plekjes liggen natuurlijk nooit recht voor u uit, maar steeds ter zijde, en even natuur lijk zwalkt gjj driemaal in de minuut van de rechter- naar de linkerzijde van den weg. Na zulk een tochtje kunt gjj zonder nadeel er dien dag uw kamer-gymnastiek aa» geven, tenzij er ont wrichte armen of beenen terecht te brengen zjjn. Gjj wandelt gelaten door dik en dun, tevreden dat gjj door drie omslagen in uw broekspijp u voor moddervlekken onder de knie kunt vrij waren. Pas op, daar komt een wagenTerwjjl gjj uitwijkt, vliegt er een modderstraal van onder het wiel op en werpt u een gulp mortel over het zjjpand van uw jas. Gij zijt verplicht, al wat gij spreekt tot uw lotgenoot, die achter u aan komt plassen, twee maal te zeggen, en desniettegenstaande voert gij een slechts half begrepen gesprek, omdat uw beider aandacht in hoofdzaak gericht is op de modderkuiltjes, waar gjj in trapt door de daar naast liggende plasjes te vermijden. Gij zit voor de glazen en wilt zien, wie daar voorbijrijdt. Flapdaar snort een zwerm modder spatten tegen uw ruiten, zoodat gij onwillekeurig terugschrikt. Gelukkig, 't is maar tegen 't glas En in dien trant zou ik kunnen voortgaan, tot gjj, lezer, met mij tot de overtuiging k«raamt die heopen grint naast den grintweg lagen toch beter daar, waar de grint wèg is. Eerst een slikplaat bij laag water, Dan een week ea drassig land, Dan een slijkpoel, en wat later Een rivierbed zonder strand. Zoo zijn hij regen De mooie wegen In Noord-Beveland Het leesmuseum op het Rokin te Amsterdam wordt tegenwoordig electrisch verlicht. Een heer legde in de vestibule van het postkantoor aldaar een gouden ring met kostbaren steen naast zich, vergat dien inderhaast en ontdekte later dat een ander zich daarover had ontfermd. Onlangs is gemeld, dat de rijksontvanger te Dokkum, nadat hem tweemaal tevergeefs door middel van een kassier eene gezegelde quitantie van ƒ16.44 wegens "eene schuld aan eene weduwe aldaar was aangeboden, het geld rechtstreeks aan deze laatste gezonden had, die nu echter vergat een zegel van vijf cent op de quitantie te plakken, waarvoor deze zelfde ontvanger haar nu, ingevolge de wet, eene boete van 25 oplegde. Naar men thans meldt heeft de minister van financiën, officieel met de toedracht der zaak be kend gemaakt, genoemde weduwe kwijtschelding van die boete verleend, en wjj willen hopen den bewusten ontvanger eene flinke reprimande toege diend. De conducteur, wien aan het centraal station te Amsterdam de beide beenen zijn afgereden, is overleden. Ook een vronw van een machinist, die haar man aan het station Westerdok aldaar eten bracht, geraakte onder de machine juist toen haai man die in beweging bracht. De ongelukkige werd naar het gasthuis gebracht, vreeseljjk Ver minkt aan de beenen welke tot op de knie zjjn af gereden. De Nieuwe IJselbode retoucheert het bericht van de Amsterdammeruit Terborg. De pastoor was niet vijf en twintig jaar priester, maar vijf en twintig jaar pastoor; die gebeurtenis werd niet dezer dagen maar in September 1877 her dacht, en er werd door de parochianen geen bjjzondere school aangeboden, dus ook niet door den pastoor afgewezen. - Donderdag zou te Kampen een jong paartje in het huwelijksbootje stappen. Even te voren zou de vader van den bruidegom aan het meisje verklaard hebben, dat bjj voor zjjn zoon, die bij hem als kuipersknecht in dienst was, geen gere geld werk had en ook geen vast weekloon be loofde De bruid repte zich naar het gemeentehuis en deelde den ambtenaar mede, dat er van het huwelpk niets komen kan. Zij is reeds met pak en zak naar het huis van hare ouders, die elders wonen, vertrokken. De Standaard maakt er terecht opmerkzaam op dat het woord portieren ook de beteekenis heeft van personen die een koets openen of sluiten. Die uitdrukking, door de studenten der vrjje uni versiteit gebezigd, was dus zeer goed. In de afgeloopen week werden te Oud-Beier land niet minder dan 42 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwjjl 11 personen aan de ziekte overleden. In het geheel werden aldaar reeds 418 personen door de pokken aangetast en overleden er 115. Zaterdag ochtend had eene botsing plaats tusschen de stoomboot Zierikzeedie aan het Groothoofd te Dordrecht lag te lossen, en de salonboot Merwede I, welke, van Gorinchem komende, daar moest aanleggen. Beide booten bekwamen eenige schade, doch konden hunne reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken hadden daar bjj niet plaats Bjj het station Esschen op de lijn Antwer pen—Roosendaal liep Zaterdagavond omstreeks 9 uren, door een verkeerden wisselstand, een loco motief tegen een personentrein, welke op het punt van vertrekken stond. Beide locomotieven en een drietal wagons werden beschadigd Een tweede klasse reiziger bekwam eene onbeduidende hoofdwondeoverigens liep alles zonder ongelukken af. Twee uur later vertrokken de reizigers naar hunne bestemming. Op vele plaatsen van Duitschland is men erop uit aan den Lutherdag een bljjvende her innering te geven. Zoo zal de groote slotkerk te Wittenberg gerestaureerd worden, en daarvoor is zeker een staatssubsidie noodig, daar de kleine stad de groote uitgaven zeker alleen niet dragen kan. Als de katholieke afgevaardigden bedenken, hoe groote sommen de evangelische koningen van Pruisen aan den Keulschen dom hebben besteed, dan zullen zij zeker tegen de tusschenkomst van den staat in dezen geen bezwaar hebben. In het politieke proces der ministers te Christiania, dat thans voor het hoogste staatsge- rechtshof wordt behandeld, heeft het openbaar ministerie tegen den staatsminister Selmer toe passing van straf geëischt, nameljjk veroordeeling tot het verlies van zjjn rang als minister en als lid van den koninkljjken raad, en zijn uitbanning uit elke openbare betrekking, bovendien in alle kosten van het proces. De verdediger van den heer Selmer heeft zjjn pleidooi begonnen, met name tot betaling van 1863 kronen, welke door de aan klagers ten behoeve van het proces zjjn uitge geven. Omtrent de geheimzinnige verdwijning van den heer Alphonse Deschamps van Couillet is nog niets nader bekend. Wel liep het gerucht dat zjjn lijk gevonden was in het kanaal van Willebvoeck, maar dit bleek onjuist te zjjn. Te Leipzig is Zaterdag met groote plechtig heid het Lutherdenkmal onthuld, vervaardigd door Johannes Schilling. De Oberbürgemeister dr Georgi hield de feestrede. Duizend zangers en drie mu ziekkorpsen voerden Handels Hallelujah uit. Men meldt den dood van den bekenden Naunsdorff, den zoogenaamden kleinzoon van Lo- dewjjk XVI, die meermalen aanspraak maakte op de erfenis zjjner voorvaderen. De ongelukkige Charles Edmund de Bourgonjer stierf in de groot ste ellende en laat vier kinderen na. De uitgevers Chapman Hall zullen in het begin van December een boek over Egypte het licht doen zien. Het is geschreven door A. M. Broadley, den voornaamsten rechtsgeleerden ver dediger van Arabi Pacha bij zjjn rechtsgeding te Caïro. Het zal getiteld zijnHow we defended Arabia Story of Egypt and the Egyptiansen zal behalve een volledig verslag van al hetgeen tot de verbanning van Arabi aanleiding gat, veel nieuwe, onbekende en belangrijke zaken niede- deelen die een belangrijk licht werpen op de geschie denis van Egypte gedurende de twee laatste jaren. Het boek zal geïllustreerd zjjn met verscheidene portretten en voorstellingen, door Fred. Villiers, den correspondent van de Graphic in Egypte. Port. In den loop van Januari e. k. zal door ver tegenwoordigers van de directiën der Noordduitsche spoorwegmaatschappijen eene conferentie worden gehouden, waarop zal worden behandeld de quaestie betreffende het invoeren van geljjkheid ten aanzien van de prijsberekening, het biljetwezen en de wjjze van afrekening in onderling verkeer, waarin thans zoo velerlei afwjjkingen bestaan. Vermoedelijk zal nog in behandeling komen, de invoering op alle Noordduitsche spoorwegen van den normaaltjjd, terwjjl tegenwoordig op de bedoelde spoorwegen nog wordt gerekend naar den localen tijd. De op 26 October jl. gedane aanbesteding van de bedijking van de schorren in het Sasschegat, nabij Philippine, is door den minister van financiën goedgekeurd, en derhalve is de uitvoering van het werk opgedragen aan de heereu C. Van der Hooft, te Ter Neuzen, en D. Tholens, te Hoek, voor eene som van f 97,900. Het werk moet vóór 30 September 1884 voltooid zijn. Van 4 tot 11 November. Middelburg. Ondertrouwd: J. Mersie, wed' 33 j. met P. Grims, jd. 32 j. H. P. Beenhakker, jm. 24 j. met J. A. Julianus, jd. 23 j. J. De Voogd, jm. 26 j. met S. Maas, jd. 23 j. J. Gerritse, jm. 32 j. met J. Boxman, jd. 22 j. L. Braat, jm. 34 j. met A. Vader, wed' 27 j. Bevallen: E. P. Van Meten, geb. Karreman, d. C. Vermeulen, geb. Potters, d. D. Grauss, geb. Polleman, d. T. Augustijn, geb. Freeman, d. I. H. Van Roggen, geb. Den Uil, z. C. A. C. Fagginger Auer, geb. Nonhebei, d. Overleden: A. J. Appel, vrouw van J. C. Straater, 66 j. M. A. H. A. Groeneveld, d. m. A. M. Burghardt, z. 9 m. Van 3 tot 10 November. Vlissingen. Bevallen: C. J. C. Vanwouw,geb. Ardaen, d. S. Koojj, geb. De Kok, z. J. H. Van der Harst, geb. Coulon, z. T. Rouw, geb. Van Huizen, z. A. Swint, geb. Faber, d. M. Verstelle, geb. Franjoise, z. C. Van Hoepen, geb. Lems, z. D. Sinke, geb. Bassie, z. Overleden: D. Slot, z. 10 j. C. S. Bukkens, d. 6 j. L. A. C. Blaas. d. 2 j. F. Step, z. 2 ui. J. Feys, wed' van M. De Koning, 70 j. Goes. Gehuwd: A. M. Sampon, jm. 24 j. met E. M. Van Liere, jd. 22 j. C. Sanderse, jm. 27 j. met J. Rejjerse, jd. 23 j. BevallenP. E. De Jonge Mulock Houwer, geb. Martein, d. J. Schrijver, geb. De Dreu, z. H. M. Wigman, geb. Sicherer, d. J. M. Brouwer, geb. De Witte, d. D. J. Mejjler, geb. Wessel, z. M. K. Van den Boogert, geb. Siepman, z. tweede kamer Antwoord der regeering op de politieke beschou wingen in het voorloopig verslag. De regeering eerbiedigt de redenen die de leden der kamer in de afdeelingen hebben bewogen om zich te onthouden van eene bespreking van den algemeenen staatkundigen toestand des lands. De benaming van interimair kabinet", welke »men" aan het tegenwoordige ministerie geliefde te geven, schjjnt te beteekenen dat, over een koi- teren of langeren tijd, een ander ministerie, voort komende uit den boezem eener meerderheid in de staten-generaal, wordt verwacht. Het kan wel zjjn, dat dit in de toekomst ligt, hoewel zoodanige oplossing der drie jongste mini- sterieele crisissen in 1879,1882 en 1883 te vergeefs is beproefd geworden. Maar zoo men door een interimair kabinet" wil verstaan een ministerie met een eenigermate beperkten lastbrief, dan mag die benaming niet door het tegenwoordige minis terie worden aanvaard. Zoo lang of zoo kort als de tegenwoordige ministers hunne plichten tegen over koning en volk te vervullen hebben, maken zjj aanspraak op het gezag en de verantwoorde lijkheid van eene regeering en zullen aan de volksvertegenwoordiging voordragen, wat zjj nut tig en noodig achten, binnen de grenzen der mogelijkheid. De niet heusche, tevens ongemotiveerde, beoor- dëeling door eenige leden over twee der ministers uitgesproken, kan onbeantwoord worden gelaten, vermits het ministerie eendrachtig en solidair verantwoordelijk is voor de voorgedragene staats- begrooting. Met verwondering vernam de regeering uit 1 van het voorloopig verslag het ongunstig oordeel van een gedeelte der leden over den weg die ten aanzien van herziening der grondwet is ingeslagen. Zelfs werd beweerd, dat daarbjj van „de eerste beginselen van een goed regeerings- beleid zou zijn afgeweken." In antwoord daarop is het bijna overbodig te herinneren dat vorige herzieningen der grondwet herhaaldelijk door spe ciale commissiën zjjn voorbereid, en dat niemand dit heeft afgekeurd, evenmin als dat de samen stelling van een Wetboek van Strafrecht, de her ziening van andere wetboeken, de opstelling van eene wet op de vicarie-goederen en andere arbeid van wetgevenden aard, nog in de laatste jaren aan speciale commissiën werden opgedragen. Zoo de regeering zoodanige voorlichting mag zoeken bjj dergoljjke zaken, waarom dan niet, wanneer het een onderzoek geldt naar hetgeen'in de grond wet, de wet der wetten, zou worden veranderd Maar er is meer. De benoeming eener staats commissie bjj kon. besluit van 11 Mei 1883, n° 1, was de uitvoering van eene gedachte uitgesproken in de troonrede van 18 Sept. 1882. Het destijds door den koning toegezegde „onderzoek omtrent de vraag, van welke bepalingen der grondwet her ziening raadzaam is", bedoelde blijkens de verklarin gen der toenmalige ministers de benoeming eener staatscommissie ad hoc. In haar adres van antwoord nam de tweede kamer akte van dat voornemen, zelts met verwerping van een amendement dat strekte om het buiten beschouwing te laten. Eenige maanden later ontstond het verschil over de vraag of het onderzoek omtrent herziening der grondwet de prioriteit moest hebben, dan wel de kieswet. In dat verschil koos het tegenwoordige ministerie, bij zijn optreden, de zijde der kamer. Hoe het zij, wanneer de regeering voorstellen tot grondwetsherziening zal aanbieden, zullen deze altoos hare eigene overtuiging uitdrukken, hetzij, zooals zij hoopt, overeenstemmende met die van hare raadgeefster of wel daarvan afwijkende. Wordt vervolgd). .ium «a—wiwn—mm——a Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werd, met 27 tegen 21 stemmen, de post voor verhoogd traktement van een hoogleeraar in de graveerkunst aan de akademie van beeldende kunsten verworpen. Omtrent de spelling der plaatsnamen werd be sloten terug te keeren tot den ouden toestand, in afwachting van eene nadere wettelijke regeling. De onteigeningswet voor den spoorweg Winters- wijk-Zevenaar en die tot verdieping van het Scheur werden aangenomen. Vervolgens is de behandeling aangevangen van de suppletoire begrooting van marine, ter voor ziening in de gevolgen van den brand op de rijks werf te Amsterdam. 's Graveiiluife. Het openhaar ministerie bjj den hoogen raad heeft, uithoofde van een quaestie van vorm, geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Haagsche hof in de be kende zaak tegen Gunters c. s., veroordeeld wegens overtreding der wet op de geneeskunde, en tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. De uitspraak is bepaald op 10 December. Swolie. Tusschen Raalte en Heino is Zondag ochtend bij den landbouwer Grooteboer een misdaad gepleegd. Twee personen drongen de woning binnen, terwijl alleen twee knechts thuis waren. Een dezer, 6en jonge knaap, werd meteen revolverschot en slagen gedood, terwjjl de ander zwaar werd gewond, waarna het kabinet opengebroken en al het zilvergeld eruit gestolen werd. De gewonde knecht herkende een der daders. De moordenaars zijn over de Duitsche grenzen ontvlucht. Londen De markies Tseng veiklaarde dat de oorlog zal aanvangen indien de Franschen tegen Baeninh oprukken. De aangelegenheden in ^Tonking zijn, sedert wij het laatst jer over spraken, dezelfde gebleven, zoodat wij heden onze aandacht meer kunnen bepalen tot het belangrijke werk dat deFransche kamer Zaterdag heeft ten einde gebracht. Met 440 tegen 66 stemmen toch werd een belangrjjk ontwerp, de gemeentewet, door haar aangenomen. Het wets ontwerp heeft voor Parijs eene reeks afzonderlijke bepalingen, waarbij de oude indeeling in arron dissementen behouden blijftdit strekt om te ver hinderen dat de gecentraliseerde macht van de radicale stad gevaarlijk kon worden voor de vei ligheid der regeering. De stad Parijs heeft steeds door hare afgevaardigden eene centrale mairie doen vragen. In Juni bracht de heer Sigismond Lacroix het amendement reeds ter tafel, een ge heel wetsontwerp van 21 artikelen, dat voor de additioneele bepalingen betreffende Parijs in de plaats zoude komen. De heer Lacroix wil voor Parijs autonomie, zooal niet in den ruimsten zin dan toch zoo, dat al wat de administratie der stad betrof, aan regeeringscontröle zoude onttrokken zijn, dat een maire niet door de regeering zal kunnen worden afgezet en geen besluit vernietigd worden. Het ontwerp vraagt verder 100 raads leden, voor 3 jaren te kiezen, afzetbaar door de meerderheid der kiezers en bezoldigd. De zittin gen zouden openbaar zijnde uitvoerende macht zoude bestaan uit een maire en acht wethouders, verantwoordeljjk en evenals een minister ieder eene afdeeling beheerend; de prefectuur van politie zoude worden afgeschaft. Des ministers ontwerp is meer conservatief: het stelt vier districten voor, en raadsleden zouden er 1 op de 25.000 gekozen worden. De heer Paul Bert had op de gemeentewet een amendement ingediend, strekkende om aan de gemeenten het recht toe te kennen de onroerende gemeente-goederen, tot heden voor den eeredienst bestemd, daaraan te onttrekken. De ministerraad op het concordaat lettend, maar in beginsel niet tegen de bepaling, besloot zich met eene eventueele transactie te vereenigen. Een tegen-amendement werd door de commissie voorgesteld, waardoor aan de gemeenten het recht werd toegekend de eigen dommen aan den eeredienst te onttrekken, maar met inachtneming van bestaande wetten. Dit beteekende dat de 32 bisschoppelijke paleizen en de 6 groote seminaria, door het concordaat gevorderd, behouden blijven, en alleen het ontruimen der 43 kleine seminaria facultatief gesteld wordt. Mgr. Freppel opponneerde. De heer Paul Bert ver- eenigde zich met de transactiezjjn vroeger amen dement, door Clémenceau overgenomen, werd verworpen. En de transactie-tekst, door <Je regee ring en Paul Bert gesteund, werd met 400 tegen

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2