N° 268. 126e Jaargang. 1883. 13 November. Dinsdag TORA TRONDAL 35 FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiëir 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 12 November. KRISTIAAN ELSTER. I Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws, MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Joes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De regeering vermoedt dat het rapport der staats commissie voor de grondwetsherziening voor het einde des jaars bon worden te gemoet gezien. De minister van hinneni. zaben heeft aan de tweede banier verblaard, geen herziening te beoogen van de schoolwet, die, met veel moeite tot stand gebracht, pas drie jaren in werking is; wijziging van eenige bepalingen, welker uitvoering bezwaar oplevert, mag echter, nadat de ervaring die deed bennen, niet worden buitengesloten, en wordt dan ook voorbereid. Op de vraag der tweede kamer omtrent de wees meisjes op de tribune antwoordt de regeering: »wat voor de goede orde bij de plechtige opening van de staten-generaal te doen is, behoort tot de politiezorg in de residentie." Overigens schijnt de voorzitter der eerste kamer in de eerste plaats te zijn geraadpleegd. Volgens het Pharmaceutisch Weekbl. herdacht den heer J. J. Van der Harst, Apotheker alhier op den 7en Nov. 11. den dag waarop hij vóór 40 jaren het diploma als zoodanig mocht ontvangen lissiiigen, 12 Nov. De tewaterlating van de Soerabaja van de werf der koninklijke maat schappij Be Schelde is thans definitief bepaald op aanstaanden Zaterdag, des namiddags te 3 uren. lïfoes, 11 Nov. De commissie, die de taak op zich nam om een Sint Nicolaasfeest te bereiden aan kinderen van on- en minvermogenden, mocht ongeveer 300 en een paar honderd voorwerpen, geschikt voor geschenken, ontvangen. Hoewel deze uitslag gunstig genoemd mag worden, zou er zeker nog meer ontvangen zijn zoo niet juist in deze dagen door besturen van verschillende instellingen aanvragen om onder steuning tot de burgerij waren gericht en bet geven daardoor bezwarend wordt. H. M. De Eoos, commies 3e klasse bjj de be lastingen te Wijhe, is benoemd tot commies-veri ficateur 3e categorie te Zierikzee. Hulst, 11 Nov. Heden herdacht de heer P. H. De Bidder den dag dat hij vóór 50 jaren werd aangesteld tot deurwaarder bij de arrondis- sements rechtbank te Goes, terwijl hij in diezelfde betrekking nog steeds werkzaam is aan de recht bank te Middelburg. Deze 50jarige ambtsbeklee- ding werd alhier dezen dag feestelijk gevierd. Van den vroegen morgen toch wapperde van schier elke woning de nationale driekleur, een blijk van ingenomenheid van ieder inwoner met dit heuge lijk feest. Omstreeks twaalf uren had er eene buitengewone, openbare terechtszitting van het kantongerecht plaats, waarbij uitgenoodigd waren door XIX. Thea Petrina kwam Hans met een Christelijk- zusterlijken glimlach begroeten. Zij was verbaasd over den kalmen, blijmoedigen blik in zijne oogen en van den bijna zachten ioon in zijn stem, toen hjj haar groet beantwoordde. Zjj zag hem met een weifelende uitdrukking aan en ontwaarde dat hij een langen, vorsehenden blik door de balzaal liet gaan, zij volgde de richting van dien blik, en werd vaalbleek. Een oogenblik fon kelde er iets in haar oog, dat aan een bloeddorstig roofdier deed denken, daarop kwam er een hoo- nende trek om haar mond, maar alles even snel en voorbijgaand, terstond keerde zij zich weer om en zag Hans met haar Christelijk-zus- terljjken glimlach aan. Goeden avond, dominéhoorde Hans ach ter zich. Het was Gran, die hem eensklaps uit zijn droomen deed opschrikken. Die stem, die hij in lang niet gehoord had, die bruine, zwaarmoe dige oogen riepen herinneringen bij hem op, die Op°dit oogenblik in een diepen slaap gedompeld waren en die bij liever nooit weer had willen opwekken. Hij hield zich echter goed en groette (jen rustverstoorder vriendelijk* de tegenwoordige en voormalige plaatsvervangende kantonrechters, benevens de notarissen in het 5ae district van Zeeuwsch-Vlaanderen, en de familie van den jubilaris, terwijl een talrijk en belang stellend publiek de gerechtszaal vulde. Nadat de heer De Ridder door den griffier was binnenge leid, werd hij door den kantonrechter met de feestviering geluk gewenschttevens werden in hartelijke woorden zijn eervolle loopbaan en veelomvattende taak, vooral in de eerste jaren na de Belgiscbe-revolutie, herdacht. De rechtbank van Middelburg had een schrijven gezonden, dat door den kantonrechter werd voor gelezen, waarin aan den jubilaris hulde werd gebracht voor zijne trouwe plichtsbetrachting- Daarna werd het woord gevoerd door den heer Van der Swan, die den heer De Ridder namens alle deurwaarders van de rechtbank geluk wenschte. Als stoffelijke blijken van waardeering werden hem op die ziting aangeboden Door de recht bank te Middelburg een fraaie canapé, door den kantonrechter, diens plaatsvervangers en den grif fier, benevens de voormalige nog in leven zijnde kantonrechter-plaatsvervangers en griffiers en no tarissen in het 5de district zes daarbij behoorende stoelen en vanwege de deurwaarders een gouden bril met daarbij behoorende étui, terwijl ten slotte, de kantonrechter, de heer mr Walter, mededee- ling deed van het verblijdend bericht, dat het Z. M. den koning had behaagd den heer De Rid der te benoemen tot Broeder van den Nederl. Leeuw. Des avonds werd den feestvierende een serenade met fakkellicht gebracht. Hunton Oostburg-, 10 Nov. Het vervoer van suikerbieten is hier in het westelijk deel nog in vollen gang. Wanneer men op de kade van het >ouwe trouwe Sluis" komt dan aanschouwt men bergen van suikerbieten en ziet een beweging die gunstig afsteekt bij de stille rust die men daar gewoon is te genieten. Het aantal kilogrammen, dat geleverd is en nog zal geleverd worden in Sluis, wordt voor dit seizoen begroot op 12.000.000. Voegt men daarbij wat te Breskens, Hoofdplaat en Biervliet aangevoerd is en wat per as naar de naastbijg elegen stations in België is vervoerd dan mag men veilig aannemen dat 15 millioen kilogrammen bieten in dit kanton zijn geteeld. Rekent men dat elk gemet 12000 kilogram oplevert, dan komt men tot het niet on aanzienlijke cijfer van 1250 gemeten, waarin het voormalige kanton Sluis het leeuwenaandeel heeft. Het teelen van bieten, boe voordeelig dit met sommige soorten ook zij, is echter niet altijd even gunstig voor den landman. Bij menigeen wor den zij gezaaid om met bet handgeld, dat daarop verstrekt wordt, in dringenden geldnood te voor zien, bij anderen geschiedt het met het doel om zooveel mogelijk van den grond te trekken, hetzij om geldnood te voorkomen (en in dit geval is de boer te vergelijken bij den drenkeling die zich aan een stroohalm tracht vast te klampen), hetzij met het oog op een aanstaand vertrek. Bij weinigen is landbouw het uitgangspunt. »Danst gij vroeg Gran. »Neen." »Dan kent gij de eenige populaire poëzie niet. Gij lacht Maar ik zeg u dat van al die witte duifjes daarbinnen verreweg de meesten nooit die heerlijke vervoering, die verrukking, welke men poëzie noemt, gevoeld hebben, behalve onder het dansen. En kan men dan een vijand van dansen zijn »Ik ben geen vijand van dansen." »Niet? Gij verrast mij. Maar willen wij niet een beetje rondloopen Hij nam Hans onder den arm en voerde hem naar de danszaal. Hans zag vol belangstelling om zich been. Het kwam hem voor alsof er over die heele zaal een eigen aardige stempel lag, alsof er iets bijzonders ver wacht werd. Al die jonge, in 'twit gekleede meisjes, die hij vroeger gezien had zonder er iets buitengewoons aan te vinden, schenen hem nu toe als bovenaardsche wezens, die in een geheim zinnig verband met een verborgen toovermacht stonden „Wat zijn bier een menigte mooie meisjes", liet bij zich onwillekeurig ontvallen. Gran zag bem wantrouwend aan. sGij zijt eensklaps ziende geworden? Wie heeft u dat zalfje toegediend Hans bloosde, maar antwoordde niet. Zjj liepen op en neder, en bij ieder meisje, dat zij voorbij gingen, dacht Hans zou die hier van avond ook iemand hebben, dien zij haar eigen ik noemt? Een bal kan toch wel aardig zijn", zei hij. »Ja, maar het moet verschrikkelijk woest u-n dat de fabrikanten van die toestanden, be- I laaspartij weten te trekken bewijst de tarra-re- kening maar al te vaak, evenals bet voorwend sel dat de vrucht niet is van hetzelfde zaad dat de fabriek aan den boer heeft verstrekt. Maar ook den fabrikant wordt wel eens een poets gespeeld. Zoo verhaalt men dat zeker voornaam heer in de nabijheid van het kanaal zich een terrein onder Sluis liet afbakenen om daarop een suikerfabriek met een soort kas teeltje te bouwen. Nauwelijks vernam de alles bebeerschende administratie van de suikerfabriek te Snaeskerke (België) zulks of zij kocht dat voor nemen met 25,000 franken af Wie zal dat betalen ÏSiervIiet, 11 Nov. In Juli jl. nam het raadslid, de heer C. B. Thomaes, het eenige Roomsche raadslid, zijn ontslag, onmiddelijk na eene felle verkiezing voor de periodieke aftreding. Om in die vacature te voorzien is nu eene verkiezing uitgeschreven tegen Dinsdag 20 No vember. Voor de zesde maal worden nu de ingezetenen dit jaar naar de stembus opgeroepenbijna telkens verschenen alle kiezers, in Juli 88 van de 93. De gewone audiëntie van den minister van oor log zal op Donderdag den 15en November a. niet plaats hebben. Aan den minister van financiën is een zeer uitvoerig adres gezonden door een 2000 tal fa brikanten in leder, schoenen en laarzen, drijfriemen» rijtuigen en zadelmakerswerk, met het oog op eene mogelijke herziening van ons tarief van in voerrechten. Adressanten zetten daarin de redenen uitciffi, waarom de achteruitgang der Nederlandsche leder-industrie aanhoudt en verwachten enkel verbetering van een oordeelkundig ondernomen tariefsherziening. De herziening zou, volgens hun gevoelen, moeten bestaan in eene zeer aanzienlijke verhooging der invoerrechten op gemaakte schoenen en leestklaar schoenwerk, alsmede op lederwerk. De invoerrechten op leder zouden zich moeten bepalen tot zooileder, gewoon over- leder, kalfs-, tuig-, paarden- en zeemleder en per kament, en f 25 per 100 KG. moeten bedragen. Nog zijn, zooals wij in een deel der oplaag van ons vorig nommer hebben gemeld, benoemd inde Leopoldsordetot kommandeur de heeren Roell, adjudant des konings en de commissarissen des konings in Noord-Brabant en in Gelderland; tot officier de burgemeester van Rotterdam, de heer Langlois, plaatskommandant te 1s Gravenhage de heeren Van Someren Brandt en Knight, kom mandanten der schutterij te Amsterdam en Rot terdam tot ridder kapitein Cambier, van het korps mariniers, Evertsen, kapitein der infanterie, en Matthes, kapitein der schutterij, allen te Am sterdam. Er kunnen nog meerdere benoemingeu verwacht worden. zijn als het iemand zichzelf kan doen vergeten", zei Gran, en verliet hem eensklaps. De dans nam een aanvang. Hans ging bij de deur eener kleine kamer zitten, waar eenige oude dames met mutsen op zaten noten te kraken en naar het dansen harer dochters keken. Hij kon van zijn plaats in de danszaal zien zonder gezien te worden en zag Tora voorbij dansen, waarbij bij telkens een blijde rilling voelde. »Nu dansen zij samen", hoorde hij een van de oude dames zeggen, en keek in de zaal. Juist danste Tora bem met Gran voorbij. Gelooft gij dat er iets tusschen ben bestaat vroeg een ander. »Ik geloof niet dat de dominé bem anders zou toestaan om zooveel te komen; hij woont bijna in huis"; zei de eerste. Een derde, met een paar oogen, die alleen bet slechte en leelijke schenen te kunnen zien, schoof haar stoel naderbij en zei „Ik heb het altijd gezegd, dat dit het einde van Tora Trondal zou zijn. Zóo gaat het altijd, als men anders wil zijn dan een ander." Ja, iets bijzonders beeft zij altijd gehad." »Het komt van die ongelukkige reis naar de hoofdstad. Het moet wel weer wat beter gewor den zijn. «Jawel, maar een jong meisje, dat alleen leeft voor romans en tooneelspel „En wier dagelijksche omgang Erik Gran 11 »Ja, heel degel jjk zal ze wel nooit worden en die Gran Naar aanleiding van het door het Wagen. Weekblad meegedeelde dat dr Jorissen aan dr Kuyper per prief om een onderhoud had gevraagd, maar daarop geen antwoord had ontvangen, ver neemt de Standaard, dat de brief, waarin tegen Vrijdag belet werd gevraagd, eerst des Donderdag avonds 11 uren in handen van dr Kuyper kwam. Vrijdagmorgen d. a. v. werd de brief terstond beantwoord. Reeds is door dr Kuyper aan dr Jorissen in Londen een bezoek gebracht. huizen van arrest. Benoemd tot directeur vau het hnlphnis vau arrest en van bewaring te Amsterdam W Colenbrander, tbans adj.-dir. van het rijksgesticht Om- merschansovergeplaatst de tijdelijk in dienst geslelde adj.-dir - van het rijksgesticht Veenhnizen no 2. C. C. Van den Bosch, naar het rijksgesticht Ominerschans en de tijd. in dienst gestelde adj.-dir. van het rijksgesticht Veenhnizen no 1, B. J. Beek, naar het rijksgesticht Veen hnizen no 2 en benoemd tot adj.-dir. van het rijks gesticht Veenhnizen no 1. Z. Van Arnhem, thans dir.- hoofdonderw. van het huis van verbetering en opvoe ding voor jongens te Alkmaar. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren D. De Boer, onderwijzer, en M. Maassen, hoofdonderwijzer, ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande en de hoofdonderwijzeressen mejuff. P. A. M. Lange, T. Zijlstra, H. G. Kruse- man en L. W. Ovink, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. De collecte ten behoeve der Gustaaf Adolf Vereeniging, op Zondag 11. bij de berv. gemeente alhier gehouden, heeft opgebracht de som van 97.60. In de gisteren in de protestantsche kerken al hier gehouden godsdienstoefeningen werd de 400"« gedenkdag van de geboorte van den stichter van het protestantisme, Maarten Luther, op plechtige wijze herdacht. Vooral had dit in de Evangelisch Lutbersche kerk plaats. Daar prijkte voor den predikstoel, met groen en bloemen getooid, bet meer dan le- vensgroote borstbeeld van den grooten hervormer, door onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer Den Hollander, naar eene gravure vervaardigd. Het beeld geeft Maarten Luther in de dagen van Worms te aanschouwen en doet den ontwerper en vervaardiger alle eer aan. De godsdienstoefening werd geopend met een feestlied, door een kinderkoor gezongen, waarop bet bekende Ein feste Burg ist unser Gott volgde. Daarop sprak de heer J. C. Geelhuijsen, predikant bij de E. L. gemeente, naar aanleiding van Hebr. 13 vers 7, in welke rede bij Lntber als prediker, >Ik heb nooit geloofd dat zij in ernst ver anderd was. Nog geen jaar geleden, heb ik haar hooren beweren, dat iemand, die veel van zijn eersten man of zijn eerste vrouw gehouden heeft, onmogelijk weer kon trouwen. Wat zeg je daar van En dat een dominésdochter. „Neen", besloot de eerste, *geen echt braaf man zou ooit gelukkig met haar kunnen worden en ik geloof ook niet dat zij het op den dnur met een ernstig man zou uithouden," Hans stond in de grootste verbolgenheid op. Hij had die leelijke wauwelaarsters, voor wier rechterstoel de edelste persoonlijkheid gelijk stond met de slechtste, wel willen verpletteren. Het stuitte hem onuitsprekelijk tegen de borst om de naam van Tora op die manier door die ruwe wezens te hooren noemen. Hij kon het onder die menschen niet langer uithouden en snakte naar frissche lucht. Hij dacht aan Tora; maar het was alsof zijn denken en voelen verlamd was, alles was plotseling in een grauwen nevel gehuld. Hij liep van de eene kamer in de anderemaar wat hij gehoord had vervolgde hem overal en hij begaf zich naar buiten, waar de maan beider aan den hemel stond en haar zilveren glans over de sneeuwvlakte verspreidde. Hij haalde diep adem, als om de lucht der balzaal nit zijne longen te verwijderen. Maar die lag hem als een steen op het hart en de klank der violen, die tot hem doordrong, scheen hetzelfde te verhalen als die oude kwaadspreeksters. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1