N° 266. 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 10 November. TORA TRONDAL 35 FEUILLETON. Gemengde Berichten. Middelburg 9 November. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.0 Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f \,hO iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: KRISTIAAN ELSTER. Wordt vervolgd.) IIIDDELBIIRGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De orde van advocaten bij de arrondissements rechtbank alhier vergaderde Donderdag ter voorziening in de vacatures, welke in den raad van toezicht en discipline ontstaan waren door bet' overlijden van den deken mr W. C. Borsius en van mr J. H. De Laat de Kanter. Tot deken werd gekozen mr W. A. Van Hoek, tot leden mr M. Jac. De Witt Hamer en mr F. N. Van der Bilt, zoodat de raad thans aldus is samengesteld mr W. A. Van Hoek, deken, m" F. N. Van der Bilt, C. L. Brevet, J. G. De Witt Hamer, M. Jac. De Witt Hamer, leden, m' W. Polman Kruseman, secretaris. Het bestuur van de vereeniging Uit het Volk Voor het Volk alhier heeft het plan opgevat, om in vereeniging met een aantal dames en heeren, den kinderen der Middelburgscke armen op Sint Nicolaas-avond eene verrassing te bereiden. SVoedekensliei-lie, 9 Nov. De gemeente- begrooting is door den gemeenteraad in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 7133,484, de hoofdei, omslag op 1950, terwijl de uitgaven voor bet openbaar onderwijs 1725 bedragen. Ovezand, 9 Nov. De jaarwedde van den gemeente-ontvanger alhier is op voorstel van den raad dezer gemeente met 50 verhoogd en alzoo bepaald op 175. Maandag zal hier, en niet te Nisse, de nieuwe school worden ingewijd. ISreskens, 9 Nov. Tot secretaris-ontvanger is benoemd de beer A. W. Van Walcheren, amb tenaar ter secretarie van Wijk bij Duurstede. Op de voordracht voor rechter te Assen zijn ge plaatst de heeren m": J. Bins bergen, rechter te Zie rikzee A. A. De Vries, Oost-Indisch ambtenaar met verlof te Amersfoort en J. J. Willinge, advocaat, procureur en rechter-plaatsvervanger te Assen. De heer mr D. Van Eek heeft hij de tweede kamer een voorstel ingediend om, in overleg met de eerste kamer, de adressen van antwoord op de troonrede te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een korte betuiging van dank en hulde aan Z. M. den koning, in de vereenigde zitting, onmiddellijk na het uitspreken der troon rede, door den president der eerste kamer. In de afdeelingen der tweede kamer gaf het politiek beleid van den minister van binnenland- sche zaken aanleiding tot de opmerking, dat zich daarbij nog steeds sporen vertoonden van onnoo- dige inmenging en overdreven bemoeizucht, waar door zich zijn bestuur bij vorige gelegenheden zoozeer had gekenmerkt. Als zoodanig werd in door XVII. „Wij zijn goede vrienden geworden, kan ik je zeggen", vervolgde Sara, ondanks al uwe kunstgrepen, nu weet je het. Kom, laat ons nu naar beneden gaan, dan zal ik je in de keuken helpen, ik heb al gemerkt dat gij niets in je schik zijt." Sara knikte Tora toe en schoof haar zuster, die nog altijd even verbaasd was, voor zich uit. Een oogenhlik later kwam Tora ook beneden. Haar vader vroeg deelnemend hoe het haar ging. »0! heel goed", zei zij, en vroeg of zij wat voor hem spelen zou. Hij knikte en ging met gijn pijp in het hoekje van de canapé zitten. Zij had in lang niet 's avonds gespeeld en nu kwam sijne eene lievelingsmelodie na de andere te berde. De beide zusters kwamen ook binnen. Het was warm en gezellig in de kamer, waar het winter- tapijt reeds gelegd was. De vier personen, die er zich bevonden, zagen er allen zoo tevreden nit en de dominé kon zich maar niet begrijpen hoe het mogelijk was dat zij in zoo geruimen tijd niet ?ulk een genoegelijken avond beleefd hadden. eene afdeeling ter sprake gebracht dat, naar men meende te weten, meer dan eens bij gelegenheid van verkiezingen aan burgemeesters van wege den minister was te kennen gegeven, dat zij zich van alle deelneming daaraan hadden te onthouden. Het bekende geval van mr Büchler te Zwolle werd hierbij ter sprake gebracht, en in verschil lenden zin beoordeeld. Het hooge eindcijfer van het hoofdstuk binnen- landsche zaken, ruim anderhalf millioen meer dan ten vorigen jare, had vrij algemeen teleurstelling gewekt. Vooral het hoofd van het kabinet, zoo zeide men, had in de tegenwoordige financieele omstandigheden bewjjzen van zijne gezindheid voor een zuinig beheer moeten geven, welke men echter te vergeefs zocht. Omtrent de eedsquaestie werd de aandacht ge vestigd op de rechtsongelijkheid welke bij voort during bestaat, doordat sommige burgemeesters er geen bezwaar in zien nieuw gekozen raadsleden tegen het afleggen eener eenvoudige belofte toe te laten, terwijl andere daartoe den eed verplicht achten. De Transvaalsche deputatie in Londen heeft dr. Jorissen, die ook aldaar vertoeft, uitgenoodigd haar hij de onderhandelingen met de Engelsche regee ring terzij te staan. Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut der Israëlieten heeft aan Sir Mozes Montefiore het eere lidmaatschap dier maatschappij opgedragen en een opdracht, met eene Engelsche vertaling, op perka ment »met schoonschrift" geschreven, hem toege zonden. Het officieel verslag van 520 September om trent den toestand van Atjeh maakt, behalve van het eenige malen beschieten van Djerir, waardoor onzerzijds geen verliezen werden geleden, gewag van een nachtelijk vuurgevecht, dat den 10en Sep tember van 2 u. 25 m. voormiddag tot 3. 10 m. geleverd werd tusschen de bezetting van Lepong Ara en een ongeveer 40 man sterke met Beaumont - geweren gewapende bende. Van de bezetting sneuvelde de Europeesche fuselier Houters, terwijl de Europeesche fuselier Bolteu gewond werd. De verliezen door den vijand geleden hieven onbekend. Volgens de Javabode wordt op Atjeh voort durend gevochten, meestal met succes. De op ge duchte wijze daar uitgebroken cholera maakt er de toestanden nog somberber, ofschoon de energieke, ronde en krachtvolle persoonlijkheden, die daar thans aan het hoofd staan, den geheelen Atjeh- oorlog een hoopvoller, helderder glans verleenen en de fiksche tijden van generaal Van der Heijden voor den geest roepen. In Toba is de expeditie tegen de Battaks afge- loopenzonder praktisch resultaat, zeggen de berichten. In Borneo is op 20 Sept. de vijandelijke benting aan den Boven Teweh genomen, na hardnekkigen tegenstand. In Indragirie is de toestand nog dezelfde. De XVIII. Er was een groote dag op handen, namelijk de verjaardag van den burgemeester. Op dien dag gaf hij elk jaar een groot bal, het lichtpunt in de eentoonigheid van het dorpsleven. Tora had ditmaal bedankt, ondanks het aan dringen van haar vader om toch te gaanmaar daar kwam de burgemeester zelf om haar te over reden, en toen beloofde zij te zullen komen. Ook de Ejds waren genoodigd. Dien middag zat Hans ep zijn kamer en dacht aan alles behalve aan het bal. Hij had eensklaps besloten om zoo spoedig mogelijk heen te gaan en nu was de dag van zijn vertrek aanstaande. Hij had zijne boeken reeds gepakt en zat nu brieven te schrijven. De sneeuw viel in dichte vlokken neer. Het ijs was er geheel mee overdekt, de boomtakken waren aan elkaar gesneeuwd, alles zag wit, slechts hier en daar stak een donkere punt uit, of tee- kende zich een boschje dat de sneeuw niet kon bereiken, als een donkere schaduw op de witte schilderij af. Er werd geklopt. Binnen Iets blonds, iets doorschijnends sloop door de bijna onmerkbare opening van de deur en bleek bij nadere beschouwing de klerk, Ove Seberg, te zijn. Hij ging »rond met de lijsten", lijsten voor de binnen- en buitenlandsche zending, loten voor vrouwenvereenigingen, en wat al meer, onder anderen ook een Ijst voor een album, dat aan Soethan is dood; er zijn drie pretendenten, doch de meest populaire is door ons gouvernement niet gewild. Tot overmaat van verwarring is de opper leenheer, de sultan van Lingga, mede gestorven zonder erfgenamen voor den troon achter te laten. Annexeeren zou hier misschien de veiligste en aangewezen staatkunde zijn. De omvang van de schade en van het verlies aan menschenlevens door de uitbarsting van Kra- katau berokkend, wordt eerst thans meer in bijzonderheden bekend. De Javasche courant van 5 Oct. bevat daaromtrent hoogstbelangrijke rapporten van de gewestelijke bestuurders, met name van den resident van Bantam, den heer Spaan, wiens rustelooze activiteit, energie en beleid in deze geheele katastrophe warme waardeering verdienen. Aan het vergoeden dei- schade, zelfs maar van de inlandscbe bevolking, blijkt meer en meer niet te denken te zijn, hoe hoog ook het bedrag moge wezen der reeds ingekomen giften, die een week geleden, volgens de opgave van het centraal comité, ruim 657,000 bedroegen. De wijze, waarop van die gelden door het centraal comité gebruik gemaakt wordt, kunnen wij over het geheel niet anders dan prijzen. Onbekrompen en snel wordt hulp verleend en daarbij met oordeel gelet op de hier in Indië zoo verbazend uiteenloopende behoeften en geschiktheden der verschillende rassen. Dat de Europeanen, trouwens slechts weinigen in aan tal, op een geheel anderen voet moeten geholpen worden dan de inlanders, is wijselijk begrepen en wordt streng in het oog gehouden. Een inlander toch is door een gift van 100 een betrekkelijk welvarend man, terwijl voor den Europeaan die som als grondkapitaal, om iets mee te beginnen, genoegzaam geen waarde heeft en zij enkel strekken kan om hem, op een zeer bescheiden voet, gedurende éene maand in hetleven te houden. Hier blijkt dus de billijkheid, bij uit zondering, het gebruiken van tweeërlei maat, te gebieden, en zoowel het centraal comité dat zijne zorgen over allen, maar meer in het bijzonder over inlanders en met dezen gelijkgestelden laat gaan, als het comité uit de loge, dat zich uitslui tend wijdt aan de Europeanen en vooral aan de zorg voor de opvoeding en toekomst der achter gelaten weezen, handelen heide in dien geest. De Lampongs zijn er nog vrij treurig aan toe. De Chineezen verlaten in grooten getale Telok- Betong, en als de Europeanen niet spoedig daar ter plaatse en in de nabijheid temgkeeren en weder zaken beginnen, zal dit nuttige Chinee- sche element, zoo onmisbaar om een klein plaatsje tot leven en bloei te brengen, voor God weet hoelang van daar verdwjjnen. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan mr E. L. J. Vitringa, als rechter in de arr.- rechtbank te Arnhem, onder dankbetuiging. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Bo de vrouw van een hoogen geestelijke moest gegeven worden, omdat zij eens met haar man het dorp bezocht had en zich gunstig over al die vereeni- gingen had uitgelaten. Al die lijsten waren door Thea Petrina opgesteld en vooral op do laatste was veel geteekend. »Alles wat Thea Petrina op touw zet, dat gelukt", zei Seberg. »Zoo »Ja zij is jjvrig", vervolgde de ander op eerbiedigen,jbijna plechtigen toon. >Zij As ijverig in huis en kluis." »Zij heeft immers ook een school be gon Hans. »Voor boerenkinderen", viel Seberg in, »en zij weet er orde onder te houden. Maar dat kan men ook zeggen van de burgemeestershofsteden, waar al de boeren het even hard hebben." Hans zette groote oogen op. Hebben zij het daar zoo bard?" »Ja natuurlijk. Juffrouw Thea Petrina wil alleen zuinige menschen op de hofstede hebben." »Zuinig hoedat?" »Ach ja 1 opdat ze veel aan die soort van dingen zullen kunnen betalen moeten de menschen wel sparen. Als ze hen maar houden kon." »Zoo, gaan er dan zoo veel heen?" »Ja lieve GodZij worden zoo gauw arm Maar wil dominé niet teekenen »Neenzei Hans kortaf en stond op. De doorschijnende werd nog dunner, boog en verdween op een raadselachtige manier. Men hoorde den F. F. E. Borger; van Rolde jhr. H. Van der Wijck^ secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Castricum jhr. mr. J. W. G. Boreel, secretaris dier gemeente; tot burgemeester'van Ter-Neuzen en van Hoek .f. A. Van Boven; van Goor C. W. A M. Groskamp, secretaris dier gemeente, en van Stavenisss C. Dorst Lz., (Zie laatste berichten van gisteren.) marine. Bevorderd tot luit. ter zee der 2e kl. de adelb. Ie kl. A. Gersen. De afdeeling Vlissingen van het Nederlandsch Protestantenbond heeft Donderdagavond zijne eerste openbare bijeenkomst gehouden. De opkomst van het publiek was bevredigend. De heer Joh8 Dyserinck, voorzitter van het be stuur,- opende deze vergadering met eene korte toespraak, waarin hij met blijdschap mededeelde dat het aantal leden tot 75 gestegen was, en den heer P. H. Hugenholtz, voorganger der vrije ge meente te Amsterdam, als de spreker voor dien avond, aan de leden voorstelde. Daarna hield de heer Hugenholtz eene rede over Maarten Luther. De Biervlietsohe leden van het Nederl. Protestantenbond hebben zich tot de kerkvoogden der Herv. gemeente gewend met een schriftelijk verzoek, om gebruik te mogen maken van de consistoriekamer, ten behoeve van de catechisatie, waarmede de heer J. Visser, predikant te Schoon- dijke, Maandag e. k. zal aanvangen. Dit verzoek is bereidwillig toegestaan. Zr M'. schroefstoomschip Tromponder bevel van den kapitein t/z P. Ten Bosch, den 7den No vember jl. te Lissabon binnengeloopen tot het evacneeren wegens typheuse koortsen van den matroos der l8te klasse G. Van Schelt, zal de reis ten spoedigste vervolgen. Overigens aan boord alles wel. Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden zijn veroordeeld L. Q. en A. De B., te St. Philipsland, wegens diefstal van appelen de eerste tot 6 en de tweede tot 1 dag-, gev. -- W. L., te Poortvliet, wegens moedwillige mishandeling tot 2 dagen gev. I. B., te Burg, wegens als voren tot f3 boete J. J. Van den B. en S. J.,te Bruinisse, wegens verbreken van afsluiting elk tot 6 dagen gev. C. K., te Zierikzee, wegens moedwillige mishandeling tot 6 dagen gev. en E. K., te Zierikzee, wegens verzet tegen de politie tot 14 dagen cel en 2 boeten elk van f8. Allien in de kosten. Vrijgecproken is C. H. K., te Zierikzee, beklaagd van jaehtovertreding. Donderdagavond te ongeveer^ halfzes werd te Yerseke een roodgekleurde vuurbol waargenomen, die zich in de richting van het NW". voortbewoog, achter zich een breede lichtstraal te zien gaf en, niets van het open- en dichtdoen der deur, Hans liep een poos met zware stappen op eü neder. Dat was dus de bekrompen waarheid, die achter dien veel geprezen ijver van Thea Petrina school. Hij had haar altijd onaangenaam gevonden, zonder te weten waarom en er zichzelf over berisptmaar zijn instict had hem dus niet bedrogen. En dat was haar beste vriendin, met haar had zij jaar en dag verkeerd! Valschheid, niets dan valschheid overal, hij was toch blij dat hij spoedig die gemeente en die menschen zou verlaten. Nauwelijks zat hij weer aan zijn schrijftafel of er werd opnieuw getikt. Ditmaal was het een mensch van vleesch en bloed, namelijk Sara. In vroegeren tijd had er een groote vertrouwelijkheid tusschen haar en Hans bestaan. Toen hij nog thuis was, was hij mededeelzamer tegen haar dan iemand anders doch nu zij elkaar na verloop van eenige jaren weer ontmoet hadden, waren zij eenigszins bedeesd voor elkaar geworden. Hij wist dat Sava met den eersten oogopslag zijn geheim geraden had en daar hij er niet met haar ovef spreken kon, was hij stiller met haar dan ge woonlijk en zij trok zich ook terug. Vandaag zag hij dat zij iets op het hart had en dat hij haar niet kon ontwijken,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1