Laatste Berichten. Moopinpi en Verplitiien in Zeeland. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Provinciale Staten van Zeeland. Verkoopingen en aanbestedingen. De algemeene rekenkamer heeft zich bezwaard gevonden te verevenen 1» op den post in het belang van het onder zoek der Noordelijke IJszee (op de marine-begroo ting voor 1882 toegestaan) een uitgaaf van 720 aan den heer A. D. Zur Mühlen, wegens diensten tot opsporing van het Poolschip Willem Barents, toen het zich tjjdens den storm van 24 op 25 October 1882, met officieren en minderen dei- zeemacht, in gevaar scheen te bevinden 2" op den post voor onvoorziene uitgaven de som van 300, in verband met het 50jarig herinneringsfeest van de verdediging der Citadel van Antwerpen, door de regeering in 1882 toe gekend. De eerstbedoelde uitgaaf werd door de reken kamer niet als een staatsuitgaaf beschouwd; de tweede achtte zij te behooren onder den post gratificatiën. De regeering heeft zich diensvolgens verplicht gezien de staten-generaal voor te stellen aan de rekenkamer machtiging te verleenen tot het ver evenen van genoemde uitgaven. posterijen. De navolgende ambtenaren lij de admi nistratie der posterijen zullen hunne functién uitoefenen als volgt, te weten de commiezen der 4e kl. J. E. A. Post Uiterweer ten postkantore te Gouda P. C. Bondam ten postkantore te Zwolle; W. C. Callenfels ten post kantore te Vlissingen A. Wijchgel van Schildvvolde ten postkantore te Amsterdam; de surnumerair P. G. Koeken ten postkantore te' Breda. waarborg. Bij den waarborg en de belastingen op de gouden en zilveren werken zijn benoemd tot essayeur te Utrecht J. P. Wieling, thans in dezelfde betiekking te Alkmaar; te Alkmaar A. M. J. Moussault, thans in dezelfde betrekking te Middelburg te Middelburg: M. P. S. Popta, thans commies-stempelaar te Amsterdam tot commies-stempelaar, te Amsterdam: L. Pronk, thans in dezelfde betrekking te Leeuwarden te Leeuwarden C. E. J. E. Van der Pluijm, thans plaatsbekleedend ontvanger te Middelburg. Reeds in een deel der oplaag van ons vorig nom- mer gemeld. kadaster. Benoemd tot landmeter van het kadaster der le kl. J. A. Martens te Arnhem, thans landmeter 2e kl.der 2e kl. G. Hoogland te Arnhem en C. W. Hoff mann te 's Hertogenbosch, thans landmeters 3e kl.van de 3e kl. A. K. Nunnink te Leiden en A. Bobbers te Tiel, thans aspirant landmeters. Aan A. Soutendijk te Tiel is op zijn verzoek eervo) ontslag verleend als landmeter le kl. vau het kadaster, behoudens aanspraak op pensioeD, ouder dankbetuiging voor de aan lande bewezen diensten. ridderorden. Aan den heer 11. A. Gillot, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te St. Petersburg, is vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis 3e kl. der orde van St.-Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. De kerlreraad te Tholen heeft, volgens de Amst., den heer B. gecensureerd, omdat hij weigert een driejarig kind te laten doopen, teuzjj in mo dernen geest, en heeft twee andere lidmaten schrif telijk een scherpe berisping toegediend, omdat zij zich stelselmatig onthouden van het bijwonen der openbare godsdienstoefeningen. Er zit niet anders op dan dat die drie personen zulk een kerk den rug toekeeren. Dan verkrijgt men een zuiveren toestand. De heer E. J. Homoet, pred. te Putten, heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Axel. De heer Ph. I. Muskens, pastoor te Bergen op Zoom, herdacht Woensdag den dag waarop hij vóór veertig jaren tot priester werd gewijd. De jubilaris, die wegens zijne verdraagzaamheid aller achting geniet, ontving daarvan ook van niet- geloofsgenooten de ondubbelzinnigste blijken Te Vlissingen viel Woensdagavond op de maatschappij De Schelde een werkman uit Mid delburg in het ruim van het stoomschip Soerabaja. Hoewel zijn toestand zeer pjjnljjk is. is hij toch niet gevaarlijk. Denzelfden avond werd aldaar door de muzikan ten der dd. schutterij eene serenade met fakkel licht gebracht aan de nieuw benoemde en bevor derde officieren van dat korps. De handel in uien heeft sedert de laatste weken belangrijke verlevendiging ondergaan. Voor rekening van Pransche kooplui deden tusschen-handelaars in Zuidbeveland aanmerkelijke inkoopen. In de laatste dagen had de levering daarvan plaats en ofschoon de conversatie tusschen leveranciers en afnemers door wederzjjdsche on bekendheid met Fransche en Nederlandsche talen niet gemakkelijk was, is het resultaat der onder handelingen nogthans zoo gunstig dat een volgend jaar de handelsrelatien gaarne zullen worden vernieuwd zoowel voor uien als aardappelen. De handelsweg is geopend. Het personeel van het loodswezen wordt aan een onderzoek onderworpen om na te gaan wie aan kleurenblindheid lijden. De naweeën der Amsterdamscheten- toonstelling. In de Economist levert de heer G. Bosch te 's Hertogenbosch een artikel, getiteld »eene jury-biecht" waarin hp de minder aangename mededeel ing doet dat de meeBte bekroningen hoe genaamd geen waarde hebben, omdat er grooten- deels maar een slag naar werd geslagen en bjj de beoordeeling op allerlei bijzaken werd gelet en niet op de waarde der inzendingen zeiven. De schrjjver haalt voorbeelden aan van inzenders die bekroond werden om de juryleden van hun nati onaliteit gunstig te stemmen voor de bekroning van andere inzendingenvan anderen die met de hoogste bekroningen bedacht werden om de fraaie samenstelling hunner inzending, ofschoon die uit geen enkel oogpunt werkelijke waarde bezat; van sommigen zelfs, die bekroond werden, omdat hun verdiensten algemeen bekend waren, schoon zij zoo goed als niets hadden ingezonden. Overigens strekten voornamelijk de bekroningen der Parjjsche tentoonstelling tot grondslag wie daar brons had verworven, verkreeg hier zilver (of liever een stuk papier, dat een zilveren medaille moest voorstellen) wie daar zilver had gekregen, hier goud enz. Zoo ging het in een der klassen toe ex uno desce omnes. Ook ons werd meer dan éen geval medege deeld waarin de jury èf, uit niet-deskundigen be staande, een allergekst figuur maakte, öf wel, zonder de inzendingen te bezien bekroningen toekende. Wij vernamen ook dat verscheidene inzenders voornemens zijn, na het verschijnen van de verbeterde bekroningslij at, het publiek van de handelingen der jurys het een en ander mede te deelen. Met het verkoopen der gebouwen van de ten toonstelling wil het niet vlotten. De in veiling gebrachte restauratiegebouwen en het gebouw der Zuiderzee-tentoonstelling zjjn opgehouden. Ook konden slechts weinig kiosken te gelde gemaakt worden, omdat men opziet tegen de kosten van vervoer en afbreken. Een gewezen kellner op het terrein der tentoonstelling is gevangen genomen omdat hij bezig was uit eene kiosk op het Leid- sche plein eenig goederen te stelenMen schijnt op die tentoonstelling alles even solide gehad te hebben. Zondagmiddag is de locomotief van den stoomtram van Leiden naar Leidschendam bij het opgaan van eene brug gederailleerd en voorover op den kop geraakt, met het betreurenswaardig gevolg, dat de stoker, een jeugdige knaap, onder de machine geraakte en bovendien het kokende water uit den ketel over het lichaam kreeg. Deerlijk gewond en gebrand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Leiden gebrachthjj verkeert in hopeloozen toestand. Den machinist is de schouder gebrokende vier personen die in den wagen za ten, kwamen met den schrik vrij. De personenwagen stond dwars over den weg, doch viel gelukkig niet om. 's Avonds laat kreeg iemand van den kleer maker een zwarte broek t'huis die den volgenden morgen vroeg bij een begrafenis moest dienen. De broek was een handbreed te lang en om den kleermaker op te schellen is 't te laat. De vrouw des huizes had te veel slaap om de pijpen korter te maken; de inwonende schoonmoeder had juist »Ik ben zoo onvriendelijk tegen u geweest olndat ik meende »Dat ik beet", viel Sara in, »of hier op de loer kwam liggen >Ja." Sara lachte. »Dat deed ik ook. Vergeef het mjj. Ik heb Wezenlijk op de loer gelegen om u mag ik je 'tzeggen? te bespieden. Ik wilde weten hoe gij waart en ja mag ik zeggen wat ik van li dacht?" „Hoe kunt ge dat vragen »Hu -- ik dachtzij is een werkzaam meisje, die het aan een degeljjken werkkring ontbreekt." >0! hebt ge dat waarlijk gezien?" „Waar denkt gjj dan dat ik anders mijne oogen voor gebruikt heb Maar nu jaagt gij mjj zeker weg, nu gij mijn arglistigheid kent Tora vatte haar hand en zei »Dank, nogmaals dank dat gjj gekomen zijt." Zjj voelde op dat oogenblik een sterke behoefte om haar hart uit te stortenhonderden dingen wilde zjj vertellen. Naar allerlei vragen, wat haar al die jaren vervuld en gekweld had, omdat zij nooit iemand ontmoet had, die haar begreep, die met haar voelde, wie zij haar vertrouwen kon schenken dat alles bestormde haar thans, nu zjj iemand gevonden had, die zeker wel vreemd zou opzien, maar alles toch met deelneming zou aanhooren. Zjj zweeg echter toch; want zjj kon niet spreken over dat wat haar op het hart lag, zon der te gewagen van hetgeen er den vorigen zomer Gebeurd was en daarover kon zij z elfs ook nie met Sara spreken. Het scheen echter dat deze hare gedachten ge raden had want zjj zeide »Wjj praten een volgenden keer nader. Nu moet ik naar beneden, anders Men hoorde voetstappen op het portaal. »Lieve Hemel!" riep zij uit. »Daarkomt zjjzelfZij denkt vast dat ik je vermoord heb, die oude heks. Eer ze komt moet ik je nog even wat zeggenGjj hebt slechtevalsche vrienden." »Wie meent ge »Die juffrouw, die bjj ons aan huis komt." „Die is mjjn vriendin niet." „Dat had ik wel kunnen denken." De deur ging open en Karen verscheen. Sara nam het blaadje op, keerde zich naar haar toe en zei »Gjj dacht zeker dat gjj mjj op heeterdaad op een misdaad zoudt betrappen Maar stel je gerust: »De lieve engel", zij noemt je altjjd »de lieve engel", leeft nog en heeft een kopje thee gedronken." »Maar Sara", begon de andere onthutst. Wordt vervolgd twist gehad met haar schoonzoon, en de dienst bode weigerde kortweg omdat haar de dienst was opgezegd. En de broek bleef onverkort. Toen echter het „volk" naar bed was, maakte de meid om een wit voetje te krijgen, dewjjl ze wellicht bljjven kon, de broek korter, en toen de meid ter rust was gegaan, deed de schoonmoeder, om maar vrede te hebben in huis, hetzelfde. Eindelijk stond de vrouw des huizes van de zijde haars slapenden mans op, om hem met de korter gemaakte broek te verrassen. Zjj nam den inslag maar een beetje ruim. Den volgenden morgen kwam de heer des huizes aan het ontbijt met het kleedingstuk aan de beenen; »'t lijkt wel een zwembroek" zeiden allen. De begrafenis werd door het ongelukskind niet bjjgewoond. De heer Gamel te Kopenhagen, de eigenaar van de Dymphna, heeft het voornemen dit schip opnieuw voor drie jaren uit te rusten voor een tocht, met het doel om door de Karazee de noor del jjkste punt van Azië te bereiken en van daar naar Franz-Josephsland te stevenen. De bekende hoogleeraar Döllinger te Mün- chen, die gelijk men weet zich aan het dogma der pauseljjke onfeilbaarheid niet heeft willen onderwerpen, heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarin hjj de Roomsch-Katholieken opwekt tot deelneming aan het Lutherfeester is, zoo luidt het, daargelaten wat Luther als hervormer op godsdienstig gebied heeft gedaan, zooveel grootsch in zjjn werken, dat van bljjvenden aard mag genoemd worden, 't zij voor de taal, den zang of voor het onderwjjs en de letterkunde, dat alle Duitschers, zonder onderscheid van godsdienst, kunnen deelnemen aan het feest, dat eerstdaags zal worden gevierd. Dit schrijven van Döllinger zal zonder twjjfel een goeden indruk maken. Toch moet men er zich over verwonderen, dat wjj het nog niet zoover gebracht hebben, dat de erkenning van verdiensten als die van Luther algemeen is. Bij de opgravingen in het forum te Rome is de plaats gevonden, waar de Yestaalsche maagden woonden. Van 110 mjjnwerkers die bjj de ontploffing in de mjjn van Monkfield waren, (Zie laatste berichten van gisteren) zijn er 50 gered, en van de overigen, die nog in de mijn waren, weet men het lot nog niet. Te Charleroi koestert men [ernstige vrees voor eene herhaling van het beruchte geval-Ber- nays. De heer Alphonse üeschamps, wonende te Couillet en eigenaar eener bloeiende fabriek in de nabjjheid van Maubeuge, ontving een tiental dagen geleden een brief, die hem voor zaken naar Brussel riep. Hjj gaf daaraan gehoor, en sedert is hij spoorloos verdwenen. Zjjne zaken zijn in de vol maaktste orde, en in zjjn huiseljjk leven bestaat er geen enkele aanleiding om aan eene heimelijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hij dood is, hetzjj tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer gevallen van eene vreeseljjke mis daad. Het Journal de Charleroi zegt, dat zjjne ouders reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtingen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Deschamps te ontdekken. De gewezen gouverneur van Canada, de mar kies van Lorne, en zjjne echtgenoote, prinses Louise, zjjn eergisteren te Liverpool aan wal gestapt. Volgens een telegram aan de Times uit Ottawa, heeft de niewe gouverneur, lord Lansdowne, zelf verzekerd dat hem geen dreigbrieven hoegenaamd zijn toegezonden. Een huweljjksreisje naar het binnenste bin nenland van Afrika om er eenige jaren te vertoe ven, behoort zeker tot de zeldzaamheid of men zou er uit kunnen afleiden, dat de Afrika-reizen tegenwoordig zoo algemeen in zwang komen, dat zelfs jongelui er hun wittebroodsweken reeds gaan doorbrengen. Dit is het geval met den Afrika- reiziger dr Emil Holub te Weenen, die den 13dea dezer via Hamburg eene groote exploitatie-reis naar Afrika gaat ondernemen en op dien tocht vergezeld wordt door haar, met wie hij sedert eenige dagen in ondertrouw is opgenomen. Kort voor het vertrek wordt er getrouwd en dan naar Afrika! Arnhem. Tot lid van gedeputeerde staten van Gelderland is heden gekozen de heer H. C. Van der Houven van Oordt. Belgrado. In het district Banja is een opstand uitgebroken. De staat van beleg is af gekondigd. I.ouden. Paul Krüger is over de ontvangst bij lord Derby zeer tevreden. De deputatie redi geert een adres aan de Engelsche regeering tot weerlegging der beschuldigingen omtrent sla- vernjj in Transvaal. Madrid. De Duitsche kroonprins wordt hier verwacht. Zitting van heden Donderdag 8 November. Voorzitter jhr mr A. P. C. Van Karnebeek. Tegenwoordig 38 leden, benevens de griffier. Afwezig de heeren De Glopper, Pierssens en Ham- macher. In de eerste plaats was aan de orde de benoe ming van een lid der staten, bedoeld bjj art. 89 der provinciale wet. Bjj de eerste stemming werden uitgebracht 18 stemmen op den heer M. Mazure en 12 op den heer m' D. A. Berdenis Van Berlekom, terwjjl jhr mr J. J. Pompe Van Meerdervoort 2 stemmen verkreeg en de heeren Van Ljjnden, Hennequin, Hoogenboom, Walter, D. A. Dronkers en De Jonge ieder een stem be kwamen. Bjj tweede vrije stemming werd de heer M. Mazure gekozen met 29 van de 38 stem men. De heer mr Berdenis Van Berlekom bekwam 7 stemmen, terwijl de heeren Walter en Henne quin ieder een stem verkregen. De heer Mazure verklaarde zich, onder dankbe tuiging voor het hem geschonken vertrouwen, bereid de betrekking op zich te nemen. Daarna werd mededeeling gedaan van een inge komen adres van het hoofdbestuur der Friesche landbouw maatschappij, om ondersteuning van het door hem aan Z. M. den koning gericht adres, houdende verzoek dat maatregelen mogen worden beraamd opdat in Nederland de longziekte met wortel en tak worde uitgeroeid. Gedeputeerde staten werden uitgenoodigd een onderzoek in te stellen en gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. Vervolgens kwamen in behandeling de verschil lende voorstellen van gedeputeerde staten: a Omtrent de aanvraag van den gemeenteraad van Scherpenisse om een renteloos voorschot van 3000 voor de bestrating van de los- en laad plaats aan de haven. Overeenkomstig het voorstel van het gedeputeerd college werd met algemeene stemmen afwijzend op de aanvrage beschikt. b Omtrent de aanvraag van den Anna Jacoba- en den Kramerspolder om een renteloos voorschot van 15,060 voor verbetering van wegen. Met algemeene stemmen werd deze aanvraag ingewilligd. c Omtrent de door het polderbestuur van Wal cheren verlangde wijziging van het reglement van dien polder. Het voorstel van gedeputeerden om tot eene aanvulling te besluiten, die in hoofdzaak aan het verlangen voldoet, werd eveneens met alge meene stemmen goedgekeurd. d Omtrent het verleenen van eene personeele toelage van ƒ150 uit de provinciale kas aan den provincialen veearts in Noord-Beveland. Het voorstel van gedeputeerden om aan een te benoemen titularis voor den tijd van vijf jaren eene personeele toelage toe te zeggen, onder voor waarde dat door de gemeenten Wissekerke 50, Coljjnsplaat 50, Cortgene 35 en Cats ƒ15 voor hetzelfde doel worde bijgedragen, werd aangenomen. Twee voorstellen tot wjjziging der provinciale begrooting het eene voor die van 1883 en het andere voor die van 1884, vonden evenmin bestrijding; met algemeene stemmen vereenigde men er zich mede. Eindelijk werd door den heer Buteux namens gedeputeerde staten antwoord gegeven op de in de vorige bjjeenkomst gedane vragen. Den heer Van Waesberghe Janssens, die ge vraagd had of het college van gedeputeerde staten niet, door gebruik te maken van art. 48 van het reglement op de wegen en voetpaden, verbetering brengen kan in den ellendigen toestand van het eind weg tusschen Hulst en Sas van Gent, dat loopt over den dijk van den Ferdinanduspolder, antwoordde spreker, na een uiteenzetting van de lijdensgeschiedenis van den bedoelden weg, dat gedeputeerde staten reeds lang erop bedacht zjjn in dien werkeljjk slechten toestand verbetering te brengendat zij zeker in overweging zouden nemen van art. 48 van het reglement op de buurt wegen gebruik te maken, ware het niet dat er quaestie bestond wie eigenljjk onderhoudsplichtige van bedoelden weg is. Het bestuur toch van den Ferdinanduspolder heeft zich niet kunnen ver eenigen met den desbetreffenden ligger, in welke zaak nog niet beslist is. De heer Van Waesberghe Janssens dankte voor de verkregen inlichtingen en gaf te kennen die beslissing te zullen afwachten. Op de vraag van den heer Van Deinse of gede puteerde staten het wenscheljjk achten in over weging te nemen om eene wjjziging der 4e alinea van art. 6 van het reglement op de calamiteuse polders voor te stellen, in dien zin, dat weigering van het verzoek tot calamiteusverklaring in de daar bedoelde gevallen niet verplichtend worde gesteld, maar slechts facultatief worde voorge schreven, gaf de heer Buteux namens gedeputeerde staten te kennen dat zjj bedoelde wjjziging niet wenscheljjk achten, op grond dat het beginsel, na rijp overleg in het reglement opgenomen, goed is en de ervaring in de laatste jaren niet geleerd heeft dat wjjziging noodig of wenscheljjk is. De heer Van Deinse dankte voor de ontvangen inlichtingen, doch zeide daardoor niet bevredigd te zjjn. Hjj stelde zich voor de zaak nader te overwegen en bjj eene latere gelegenheid opnieuw ter sprake te brengen. Aangezien er verder geene zaken te behandelen waren en de vergadering niet verlangde langer bjjeen te blijven, werd de najaarszitting, nadat de resumtie der notulen aan gedeputeerde staten was opgedragen, door den voorzitter in naam des konings gesloten. Door burg. en weth. van Clinge werd Woensdag aan besteed: lo het bouwen eener school voor 200 leerlingen, met ameublement, onderwijzerswoning enz. te Kapellebrug met de levering van alle materialen. Minste inschrijver was.de heer E. Ruijs Slabbaert te Sint Gilles voor f14.700 2o het bouwen eener school voor 96 leerlingen met ameublement benevens onderwijzerswoning te Kapellebrug. Minste inschrijver dezelfde voor f 10.890. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 12 Nov. Middelburg, Boeken enz., V an Beuthem Jutting. 13 Vlissingen, Hofstede enz.. Van Uije Pie- terse. 14 Middelburg, Boomen, Tak. 16 Middelburg, Haarden enz., Tak. 17 - Veere, Huis enz., Tak. 23 Camperlaud, Verp. Dijken enz., Huvers en Roelof. 24 0.-&W.-Soub. Boomen, Tak. 30 Kapelle, Boomen euz., Gallis Mereus. 6 Dec. IJzendijke, Boomeu, Brevet.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2