N° 261. 126e Jaargang. 1883. Maandag 5 November. Middelburg 3 November. Te ver gegaan. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentieri' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze eourant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen :A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen/Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. „Bij uw buurman de glazen in te werpen omdat hij met u in meening verschilt of meehielp iets tot stand te brengen wat u minder goed dunkt is wel een middel om hem last, moeite en onkosten te veroorzaken en u zeiven in onaangenaamheden te wikkelenmaar geenszins een afdoend argument dat het recht aan uwe zijde is, en allerminst is het geschikt om hem van overtuiging te doen veranderen. Integendeel, de verbittering wederzijds zal toenemen en de goede zaak die gij meendet te zullen bevorderen, wordt daardoor niet gediend." Het was in een gesprek, naar aanleiding van het gebeurde te Nijkerk, dat dit argument als zeer afdoende werd gebezigd. De spreker kon zich niet voorstellen dat daartegen iets was in te brengen. Eensdeels had hij gelijk want van het gesprokene zelf kon men het tegendeel moeielijk beweren, maar het was geen argument tegen een volksbeweging. Een enkel persoon zal zelden tot eene dergelijke demonstratie zijn toevlucht nemen, of het zou in drift of uit slechtheid moeten wezen en daartegen helpt tocli geen red eneeren; maar wanneer het volk op een oogenblik lueht geeft aan zijne verontwaardiging, zijne mee- ning eens zegt over deze of gene gebeurtenis, dan trekt het bij zulk een gelegenheid niet eerst, om het zoo eens uit te drukken, glacé handschoenen aan; dan begint het niet met kalm te redeneeren en te overwegen, dan spreekt het ruw en luid. En waar zelfs de kalmste mensch, wanneer hij zich door drift laat beheerschen, naar zulk eene beschouwing niet meer luisteren wil, wat baat dan toch alle philosophie, echte of onechte Tegen zulke uitingen van het volk moet men met krachtige middelen optreden, wil men de schroomlijkste gevolgen tegengaan. Het volk laat zich weinig hooren; het spreekt niet veel, het is lijdzaam. Met publieke aangelegenheden bemoeit het zich weinig en daardoor slaat het zoo licht tot buitensporig heden over, wanneer het zich wil doen gelden. Het gebeurde te Nijkerk verdient daarom vooral de aandacht omdat het tot de zeld zaamheden behoort dat het volk tegen een raadsbesluit zulk een al te krachtig protest laat hooren. Wij weten niet ot andere invloeden zich bij deze beweging hebben doen gevoelenhet is anders niet onwaarschijnlijk, omdat bij tal van zulke demonstratiën, die wij zeiven bijwoonden, men bijna altijd wist aan te wijzen wie achter de schermen zat. Het waren meestal personen die, uit eigenbelang, zulk een beweging be vorderden, en die tevens altijd den juisten tijd wisten om zich terug te trekkenaan het volk overlatende om de wrange viuchten te plukken van hetgeen zij hadden op touw gezet of bevorderd. Heeft dus niet altijd het volk schuld zou men soms verbaasd staan wan neer men wist welke invloeden zich deden gelden om het in beweging te brengenhet blijft de taak der hoogere macht om dergelijke buitensporigheden tegen te gaan omdat de vrijheid van anderen daardoor gevaar loopt. De bewegingen, die vroeger te Botterdam tegen Meng en onlangs te Gouda plaats had den, mogen, wat oorzaak betreft, veel verschil len bij het oproer te Nijkerk, in beginsel ver dienen zij om dezelfde reden afkeuring. De meerderheid van den Nijkerkschen gemeenteraad, die hoewel zij zich voor den aanleg van een stoomtram Ede-Nijkerk ver klaardetoch zulk eene beperkende bepaling in het leven riep dat het tot stand komen van zulk een hoogst nuttige onderneming onmogelijk Werd, had van haar standpunt evenveel recht om zich te doen gelden als wij het hebben om hare meening af te keuren, en ons ie verbazen over de kiezers die dergelijke per sonen opdragen voor hunne materiëele belangen te zorgen. En zoo nu de meerderheid van die kiezers bij eene volgende gelegenheid, wan neer hunne achtbare raadsleden moeten aftreden, hen op nieuw waardig keuren hun zetels in te nemen clan is er bewezen dat de meerderheid van Nijkerk's kiezende bevolking geen tram waard is en dat door deze de rust en het zielenheil van enkelen op éen dag der week hooger worden gesteld dan de materiëele be langen eener gansche bevolking in eene wel varende streek gedurende de zes overige dagen. Men kan zulk eene bekrompen opvatting betreurenzelfs medelijdend zijne schouders ophalen over zulke eene verregaande kort zichtigheid voor het overige heeft niemand het recht om de meerderheid van den raad hard te vallen over zijn meening. Geen volksbeweging mag zelfs de raadsleden, wanneer zij ten minste mannen van overtuiging zijn, bewegen hunne meening te wijzigen noch zelfs een koninklijke wensch hun van besluit doen veranderen Daarvoor behoeft men trouwens hij de meer derheid der leden van den raad te Nijkerk niet te vreezen. Zij zijn standvastig in hunne meening. Een missive van den commissaris des konings in Gelderland, waarin hij meedeel de dat onze koning met groot leedwezen de aangenomen houding en de gevolgde gedragslijn van de gemeentebesturen van Ede, Barneveld en Nijkerk, in deze tramquaestie, had vernomen en wenschte dat zij van houding zouden ver anderen, kon geene wijziging in hun eenmaal aangenomen standpunt teweegbrengen. En deden zij daardoor in vele oogen geen dienst aan het algemeen belang van hunne gemeente, wel deden zij dit aan het beginsel van onafhankelijkheid van hun college. Terecht is daarop reeds van meer dan éene zijde gewezen. Een raadsbesluit, dat in strijd is met de wet of het algemeen belang, kan door de regeering vernietigd worden, maar hoe hoog geplaatst ook, niemand heeft het recht op de beslissingen van een raadscollege zulk een pressie uit te oefenen. Is het een oogenblik van zwakheid geweest dat den commissaris des konings in Gelderland bewoog aan den wensch van Z. M. gehoor te geven, dan is dit te betreurenmeende hij soms, om eene goede zaak te bevorderen, aan dien wensch wel te mogen gehoor geven, dan zou men het eene vergissing kunnen noemen, maar geschiedde dit met opzet, was die uiting van Z. E. een gevolg van een vooraf beraamd plan, dan verdient zijn daad groote afkeuring. Het is volgens ons zeer goed mogelijk dat die daad van den commissaris des konings ook zijn invloed op de volksbeweging heeft uitge oefend en daardoor een nog gevaarlijker karak ter heeft gekregen dan zij reeds heeft tegen over het prestige van den raad. Toen het volk, zoo spoedig en oppervlakkig in zijn oor deel en in zijne gevolgtrekkingen, vernam dat zelfs de koning ongunstig gestemd was jegens de raadsleden, die de meerderheid in den raad uitmaakten, kan het daarin aanmoediging ge vonden hebben om te handelen zooals het nu deed. Er is zeer weinig noodig om eene volks beweging op te wekken, en hier was zoo veel, vooral door den persoon die sprak, dat als olie in het vuur zou werken en zeker ook wel gewerkt heeft. Voor het overige benijden wij Nijkerk de meerderheid in zijn raad niet, al leerde zij ons ook hoe gevaarlijk de beweging voor Zon dagsrust en Zondagsheiliging wordt voor het waarachtig belang der maatschappij. De beste maatregelen worden op grond daarvan tegen gehouden en neemt die beweging toe dan vreezen wij dat steeds meer de belangen der maatschappij zullen schipbreuk lijden op het minder of meer vrijzinnig streven naar een Zondags rust, die alleen mogelijk is ten koste van vele belangen en die vele onbillijkheden met zich brengt. En nu mogen de voorstan raadsleden, ders van Zondagsrust niet zoover willen m als de meerderheid der Nijkerksche zij verliezen niet uit het oog dat ook hun beginsel geheel overeenkomt met dat, waarop de beslissing dier meerderheid rustte. Elke halfheid op dit punt is een wapen in de hand der mannen die steeds toonen hunne kerkelijke begrippen te stellen boven het algemeen welzijn. Wie er te ver is gegaanzij niet, want hun doel strekt zich nog veel verder uit en daaruit dreigt het gevaar, dat door anderen, voorstanders van de Zondagsrust-beweging, in de hand wordt gewerkt. Wij zijn dus weerver- sterkt in onze vroeger breedvoerig geuite mee ning, dat de maatschappij in dezen geen dwang moet worden aangedaan en dat voor velen geen Zondag srust mogelijk is, zoodat andere maatregelen moeten genomen worden om hun de noodige rust te verzekeren. Men schrijft ons Tot vóór korten tijd werden in de laatstejaren voor het doen van nastortingen op zinkstukken en voor steenbestortingen op niet bezonken oevers in Zeeland alleen Doorniksche of Lessinesche steen gebezigd. Leveranciers dier steensoort bezaten daardoor een betrekkelijk monopolie. Intusschen is aan eenige polders de proef genomen met bazalt, door mededinging van handelaars in dat artikel, uit overweging dat die steen, goed van vorm, wegens haar specifiek gewicht, beter hare plaats bewaart en meer drukt dan de beide eerstgenoemde soorten. Met belangstelling ziet men de uitkomsten van deze proeven tegemoet. Van betrouwbare zijde wordt ons verzekerd dat, zoo geene bijzondere omstandigheden plaats hebben die eene wijziging noodzakelijk maken, bet stoom schip Soerabaja, op de werf der koninklijke maat schappij Be Schelde in aanbouw, op Zaterdag 17 November zal worden te water gelaten. Als men zich herinnert dat op 7 April jl. van dezelfde belling het zusterschip Batavia is afge- loopen, dan is het zeker wel bewonderenswaardig dat in een tijdsverloop van ruim 7 maanden, laatstgenoemde werd afgeleverd en intusschen een tweede schip van deze kolossale afmetingen zoo ver gereed kon komen. Hiermede wordt dus wel het bewijs geleverd dat de Nederlandsche scheepsbouw bij machte is om orders van zulk een grooten om vang in betrekkelijk zeer korten tijd uit te voeren. Wlissing'®11! 3 Nov. De uitbreiding onzer stad aan den kant der Duinpoort en bij den Ko ningsweg, welke geregeld blijft voortgaan, zal nu ook worden voortgezet aan de zijde van bet voor malig arsenaal tegenover de vroegere kleine werf van uitrusting. Gelijk bekend is, zijn daar twee nieuwe straten, de Evertsen en Bankertstraten verrezen. Aldaar zijn nu gronden voor verderen bouw bij de kon. nri Be Schelde in koop te ver krijgen, waarvan reeds wordt gebruik gemaakt. Met verschillende personen worden onderhande lingen gevoerd tot verlenging der bestaande stra ten en bet bouwen eener geheel nieuwe straat met groote buizen, ingericht tot winkels enz. in de richting van den aldaar gelegen hulpstraatweg, paralel aan de ijzeren brug, welke aldaar over het dok ligt en naar de buitenhaven voert. Vlissiiagen, 3 Nov. In den vorigen winter is bet reglement der nuts-spaarbank geheel ge wijzigd, en daarin de bepaling opgenomen, dat elk lid van bet bestuur de bevoegdheid beeft, om ook gelden voor inleg te ontvangen en terug te betalen. Deze bepaling zal nu eerstdaags in toepassing komen, daar de beer H. Louman, lid van het spaarbank-bestuur, den wensch te kennen gegeven heeft om van deze bevoegdheid gebruik te maken. Het bestuur ontwerpt thans de administratieve regeling, daartoe noodig, en zal daarna aan bet publiek biervan kennis geven. Het zal dan aan een ieder, die het voornemen beeft gelden in de spaarbank te beleggen, vrij staan, om de spaargelden naar verkiezing, óf bij den beer Louman óf bij den boekhouder der spaarbank te bezorgen. Ooes, 3 Nov. Niet vergeefsch is bet ver zoek geweest van jhr Van Swinderen aan de Goescbe dames om hem behulpzaam te zjn in het voorgenomen planden kinderen van on- en minvermogenden met Sint Nicolaas eenig genoegen te bereiden, En het waren niet enkel ongehuwde dames, ook eenige moeders hadden zich bereid willig aangeboden om aan bet goede doel mede te werken. In bet geheel hadden twintig dames Vrijdag avond aan de uitnoodiging gehoor gegeven en uit dezen werden de dames mej. C. De Laat de Kanter, mevr. V. d. Bilt La Mottbe—La Mottbe, mevr. Fransen V. d. PutteDe Laat de Kanter, mej. F. Oversluijs, mevr. De Jonge van Ellemeet Sprenger en mevr. KakebeekeDe Jongh als commissie van voorbereiding gekozen. ITerselke, 3 Nov. Sedert Jan. 11. nam bet telegrafisch verkeer, vergeleken met 1882 toe met 40 en het postverkeer met 20 Een verblijdend verschijnsel is bet dat bier druk gebruik gemaakt wordt van de rijkspostspaarbank. Weinig gemeenten van ruim 2000 zielen zullen hoogstwaarschijnlijk voor bet verloopen gedeelte van dit jaar kunnen wijzen op 340 inlagen en 70 terugbetalingen. De heer m' A. J. J. baron Van Styrum werd beden namiddag te drie uren ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Zierikzee als rechter geïnstalleerd. Wij vestigen de aandacht op de Zierikzeesche paardenmarkt, die Donderdag 8 dezer zal worden gehouden. Heden had in bet Schuttershof alhier eene alge- meene vergadering plaats van bet onderwijzers- gezelschap in bet arrondissement Middelburg, onder leiding van den schoolopziener jhr mr D. G. .Van Teijlingen. Zij werd bijgewoond door een 30tal leden. De districts-scboolopziener was, wegens ambtsbezig heden buiten Middelburg, verhinderd de vergade ring bij te wonen. Onder de punten, die behandeld werden, be hoorde in de eerste plaats bet rapport omtrent bet onderwijs in huisvlijt, uitgebracht door den heer Sanders alhier. Hieruit bleek, dat bij primo Mei dat onderwijs was begonnen met 20 leerlingen der scholen A en C, van welk getal na afloop van den proeftijd ultimo Juli, nog 14 aan bet onderwijs deelnamen. De vorderingen gaven, over 't geheel genomen, reden tot tevredenheid. Dit gevoelen werd ook gedeeld door den beer L. De Man, hoofd van school C. De beer P. G. De Jager, hoofd van school A, was door afwezigheid verhinderd daar omtrent zijn gevoelen mede te deelen. Na eenige discussiën aangaande bet nut van dit vak werd de volgende conclusie, door den voorzitter voorgesteld, aangenomenDe vergade ring acht bet wenschelijk dat op de scholen van lager onderwijs, speciaal op de gemengde scholen, gelegenheid gegeven worde aan de jongens om zich in handenarbeid te oefenen. Het tweede belangrijke punt ter behandeling betrof de quaestie van den dagde invoering van den leerplicht. De inleiding geschiedde door den voorzitter, naar aanleiding van bet rapport van de vergadering der onderwijzersgezelschappen in het district Groningen. Ook de gedachtenwisseling op de jongste Ju- risteh-vereeniging werd door den voorzitter ter sprake gebracht. Ofschoon geen bepaalde con clusie gesteld werd, bleek toch uit de gevoerde discussiën dat de invoering van den leerplicht door velen werd gewenscbt, ja zelfs noodza kelijk geacht. De beer A. Hagens, thans (hulp)onderwijzer aan eene Christelijke school te Giesendam, is als zoodanig benoemd aan de Christelijke school te Ter Neuzen. Tot onderwijzers te Hontenisse zijn benoemd: voor de school aan de Molenstraat de beer A. Geerardt, onderwijzer te Elshoutvoor de school aan de Noordstraat de beer F. Geene, onderwijzer te Nieuwkuik en voor de school te Lamswaarde de beer J. Baart, te Hontenisse. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn veroordeeld W. C. 18 j. zadelmaker en J. F. 17 j. timmerman, beiden te Middelburg, wegens onderlinge mishandeling, de le tot eene geldboete van f 25, de 2e tot eene geld boete van f3. A. M. W. 15 jte Middelburg, wegens mishandeling tot eene geldboete van f3. M. K. 41 j., huisvrouw van C. Van V. te Middelburg, wegens diefstal in dienstbaarheid en misbruik van vertrouwen tot een jaar cel en eene boete van f 12.50. J. M. 47 j. arbeider te Borssele, wegens mishandeling tot eene geldboete van f6 en C. De V., huisvrouw van J. B. arbeider te Borssele, wegens mishandeling tot eene geldboete van f 12. Allen in de kosten. Donderdagavond en den daarop volgende» nacht hadden te 's Gravenbage ernstige volksojn- loopen en vechtpartijen plaats,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1