N° 260. 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 3 November. TORA TRONDAL Middelburg 2 November. 30 FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Marine en Leger, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3^50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: KRISTIAAN ELSTER. MIDDELBURGSCHE COUMIMT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen-P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daiibe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Een reiziger die Donderdag per stoomschip Willem Prins van Oranje van de maatschappij Zeeland de reis van Queensborough naar Vlissingen heeft meegemaakt, meldt in de N. RCt. dat men reeds te 6 uren voor de hoofden van laatst genoemde plaats aankwam, maar niet voor half zeven mocht binnenkomen, omdat de ambtenaren der belasting het niet willen hebben. Door een plotseling opgekomen mist, die tegen half zeven het landen onmogelijk maakte, was men niet alleen blootgesteld aan gevaar van aanzeiling enz., maar was het stoomschip, ondanks de uitmuntende zeemanschap van kapt. Johaa, bijna dwars tegen den wal gedreven en op het drooge geraakt. Daardoor kwam men juist te laat en moest men twee uren te Vlissingen wachten. De inzender dringt aan op verandering in zulk een toestand. Hij weet niet of, zooals men be weerde, door de „heeren van de Douane" of wel door de maatschappij Zeeland zulk een maatregel in het leven werd geroepen. Naar onze meening spreekt het van zelf dat hierbij de ambtenaren der belasting schuld hebben. Zij hebben de beperkende bepaling gemaakt dat voor half zeven de passagiers niet aan wal mochten gebracht worden. Of daarvoor gewichtige redenen bestaan, of dat het alleen voor eigen gemak geschiedt, weten wij niet. Dit is zeker, dat de maatschappij Zeeland dank baar wezen zal wanneer die bepaling werd opge heven. Zij kan dan spoediger hare passagiers aan wal brengen en met het lossen van hare schepen aanvangen. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat de af gifte van de zoo gemakkelijke en goedkoope rondreisbiljetten van de stations aan de Zeeuw- sche lijn naar Amsterdam met 1 November is gestaakt. De collecte voor de ramp op Java heeft te Oost- en West-Souburg opgebracht de som van 58,43. Gfoes, 2 Nov. De heer A. Van Schelven heeft bedankt als bestuurslid van de Vereeniging voor Volksvermaken. De algemeene vergadering zal Maandagavond in de daardoor ontstane vacature voorzien. Volgens het Vad. is het bericht van den schrij ver der Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Ct, dat Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, een uitgifte van brieven van Z. K. H, prins Frederik voorbereidt, onjuist. Het plan bestaat niet. De Vereeniging van Burgemeesters en Gemeente secretarissen, dezer dagen te Almelo vergaderd, besprak de bepaling der drankwet, waarbij ver eeniging van winkelnering en tapperij in éen loca- DOOR XV. Juffrouw Ejd besloot om deze zeldzame vrouw in het vertrouwen te nemen en ofschoon zij de zaak niet ronduit besprak, giste Thea Petrina dadelijk wat zij bedoelde. Zij schudde bedenkelijk het hoofd en gaf toe, dat zij niet geloofde dat een ernstig man met Tora Trondal gelukkig zou kunnen worden. Er was wel niets op haar aan te merken, maar toch En zoo begon zij te vertellen van haar verleden, van haar verblijf in de stad, van haar later leven, van Gran en zich zelf en van haar verhouding tot die twee en naar mate zij vertelde werd juffrouw Ejd hoe langer hoe meer overtuigd, dat Thea Petrina door de Voorzienigheid gezonden was om haar zoon uit de macht van den booze te verlossen. Zij vertelde alles aan Sara BÖ over en koos daartoe altijd de oogenblikken, wanneer Hans in de kamer was. Sara ging bij dat alles echter haar eigen gang. Zij bracht de meeste avonden in de pastorie door, waar het haar uitstekend scheen te jjevallen. Dominé Trondal zag haar ook zeer iteit wordt verboden tegen 1 Mei 1884, na welk tijdstip zoodanige localiteiten geen gemeenschap meer mogen hebben. Wat is onder gemeenschap te verstaan Verstond men daaronder alleen directe gemeenschap, zooals het grenzen aan en onmid dellijk toegang geven van twee localiteiten tot elkander of ook indirecte gemeenschap door mid del van een gang, kamer, open plaats enz.of mocht er binnenshuis volstrekt geen gemeenschap wezen enz.hoe, indien twee verschillende perso nen in hetzelfde huis de een winkelnering en de ander het tappersbedrijf uitoefent en hun locali teiten over een binnenplaats gemeenschap hebben De vergadering was daaromtrent niet eenstemmig. Wat een deel geoorloofd achtte, werd door een ander deel verboden geoordeeld. Wetsverduide- lijking werd dan ook niet alleen wensclielijk, maar zeer noodig geacht, om in de verschillende gemeenten gelijkvormige toepassing te verkrijgen Zooals men weet is aan de Kon. milit. academie te Breda onlangs het voorschrift omtrent het ver plichte kerkgaan der cadets in dien zin gewijzigd, dat op verzoek van ouders of voogden de cadets niet meer gedwongen zijn ter kerk te gaan, maar het aan hunne eigen verkiezing zal zijn overgela ten. Thans hebben, volgens het N.. v. d. J)., sedert den aanvang van het tegenwoordig studie jaar reeds ruim honderdvijftig cadets, grootendeels van het 2e, 3e en 4e jaar, na verzoek van ouders of voogden, van de verleende vrijheid gebruik gemaakt, zoodat er van geen gedwongen kerkgaan aan de milit. academie meer sprake kan zijn. Naar het zich laat aanzien, zal het getal nog steeds toenemen. pensioenen. Pensioen verleend aan G. Van Heuven, commies ter provinciale griffie van Gelderland, ad ƒ1345, C. Van Dijk, hoofd eener openbare lagere school te Ter Neuzen (Zeeland), ad f 1037 'sjaars en H. P. Guldenberg, gewezen rijksveldwachter der 3de klasse, teil bedrage van f291 'sjaars. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successierechten te Utrecht E. Boosenhure, thans ontv. der reg. en dom. te Zwolle en tot ontv. der reg. en dom. te Harlingen H. Bouman, tbaDS in dezelfde betrekking te Venlos. leger. Overgeplaatst hij het wapen der inf. van het leger in N. I. de 2de luit. A. 1. H. W. Hanssen, van het 5de reg. inf. Aanstaanden Dinsdag zal de katholieke school op den Burcht alhier worden in gebruik gesteld. Aan de Christelijke school te Ter Neuzen is tot hulponderwijzer benoemd, de heer A. Hagens, te Giessendam, in Zuid-Holland. Bedankt voor het beroep naar Watergang door den heer P. J. Rienstra te Yeere. In de Landbouwcourant vindt men het volgende gaarne komen, omdat hij over allerlei oude ken nissen met haar kon praten, maar Tora voelde zich nooit op haar gemak, wanneer dat magere vrouwtje met haar stijve gezicht en doordringende grijze oogen er zat. Zij had iets over zich dat haar herinnerde aan alles, wat haar in Hans had tegengestaan, iets heerschzuchtigs meende zij, dat haar ergerde en tevens drukte. Zij betrapte er zich dus vaak op, dat zij onvriendelijk en norsch tegen Sara was, die echter deed alsof zij er niets van merkte. Zij was haar dus nog even vreemd gebleven als bij haar eerste ontmoeting, toen Sara op zekeren dag, terwijl Tora en Karen aan het strijken waren in de pastorie kwam. Zij begaf zich terstond naai de strijkkamer, waar alle tafels vol lagen met pas gestreken linnengoed. Nadat zij goeden dag ge zegd had, riep Sara uit »Wat riekt het hier heerlijk naar schoon linnenMag ik een beetje meehelpen en zonder het antwoord af te wachten, ontdeed zij aichvan haar mantel, spelde haar japon op, nam een ijzer en begon te strijken. Zij streken alle drie zonder een woord te wisselen. De stilte werd alleen af gebroken door het nederzetten der koude ijzers op de kachel om warme te nemen, Na het avond eten bleef Karen in de keuken en de twee anderen streken alleen door. Toen zij bjjna klaar waren, zei Sara »Gjj zijt flink." nieuws op het gebied van het inkuilen van groen- voeder. Om allerlei groenvoeder in kuilen te bewaren, is net noodzakelijk, alle lucht daaruit te verwij deren, voordat de inhoud warm wordt of er gisting begint. Door het opleggen van zware lasten op het in kuilen gestorte groenvoeder bereikt men dit doel slechts gedeeltelijk, daar de aangewende drukking zich ternauwernood dieper dan tot de helft van den hoop en niet tot alle deelen van den inhoud voortplant, en daarentegen voor een groot deel van de ingesloten lucht een beletsel is om te ontwijken. Bovendien eischt deze manier van handelen zijwanden, die eene aanmerkelijke drukking kunnen verdragen, terwijl het door de drukking naar beneden gejaagde uitgeperste vocht op den bodem der kuilen bijeenvloeit, en daar begint te gisten. Om een en ander te voorkomen moet men eene methode toepassen, die door Samuel Colcord, te Dover (in Massachusetts, in praktijk is gebracht. Colcord maakt voor het inmaken van zijn groenvoe der gebruik van uit planken vervaardigde, met meta len buizen voorziene kasten, die op slechts een matige drukking berekend zijn. Op den bodem van zulk een kast ligt een raam van met gaatjes voorziene buizen, die met een of meer aan de buitenzijde aangebrachte rechtopstaande buizen in verbinding staan. De liggende buizen dienen voor het af voeren van het zich onder in de kast verzamelende vocht, de rechtopstaande voor het wegvoeren van de uit de kast opstijgende gassen, uit welker reuk en temperatuur (door het laten inzakken van een thermometer te bepalen), de toestand van den inhoud kan nagegaan worden. Een tweede stel van zulke buizen is met behulp van eenige latten ter halver hoogte van de kast aangebracht. Men kan trouwens deze buizenstelsels naar goedvinden vermeerderen, maar men bedenke, dat ze ligt breken en bij het ontladen van den kuil de blootkomende buizen verwijderd moeten worden. Naar wordt opgegeven moet bij dergelijke inrichting de lucht snel en volkomen worden uitgedreven, zelfs onder slechts matigen druk, veel beter dan zonder zulke buizen, en is men in staat den toestand van het ingekuilde voeder te controleeren, terwijl, naar er wordt bijgevoegd, de mogelijkheid bestaat om door bijvoeging van daarvoor geschikte zelfstandig heden gisting van den inhoud te voorkomen. De le luit. Mathon van het 3e reg. huzaren zal aan den geweerwinkel te Delft onderricht ontvangen om opgeleid te worden tot officier van wapening. Kantongerecht te Goes- In de zitting van heden, Vrijdag, zijn de volgende von nissen gewezen en uitgesproken wegens openbare dronken schap tegen N. A., A. IC., J. S., L. O., P. H., S. A. M. Van den W., M. M. en J. E. B., allen te Goes, J. H., te Wemeldinge, M. B., te Beinkenszand, I. C., W. B., C. M. JA. Van den B., J. Van W., J. M., G. H., H. O., D. W., allen te Yerseke, A. W., J. Van T., Tora keek verwonderd op en de andere ver volgde »Ik dacht dat gij zoo zwak waart." »Zwak? Ik geloof niet dat ik mijn heele leven eens ziek geweest ben." „Nu, ik meende ook niet zwak van gezond heid", zei Sara, en begon weer te strijken. «Aan welk soort van zwakte dacht gij dat ik leed «Och! ik dacht maar dat gij zulk zwaar werk niet zoudt uithouden." „Noemt gij dat zwaar werk »Neen niet voor iemand zooals ik of mijn zuster wij zijn er aan gewoon wij hebben ons geheele leven bij vreemden gediend Tora hield op en zag haar aan. »Hebt gij ook begon zij, maar zij hield op, daar zij zich herinnerde wat Karen van zich zelf en haar zuster verteld had. Ik heb dertig jaren onder vreemden geleefd", zei Sara. »Ja, ik weet het, uw zuster heeft het mij verteld. Hadt gij geen familie «Familieviel Sara in, «ach! onze familie is groot, de huishoudsters-familie is talrijk, dat weet Onze Lieve Heer. In de groote ambte naarshuizen van het geheele land staan veel zware voetstappen van die arme, ouderlooze stumpers en die zouden u zoo iets kunnen verhalen, maai er is niemand die haar telt, die eraan denkt, wat J. Van D., J. De K., P. V., J. Van B., M. P., allen te Kwadendamme, A. De D., C. Van den D., J. H. Van allen te Hoedekenskerke, P. B., te Baarland, A. T., te Nienwdorp, P. De W., te Nisse, T. V., te Ovezande, M. P., te Bllewoutsdijk, P. L., te Oud Sabbinge, A. Van den W., te Camperland, C. J. De M., te Colijnsplaat, A. S., te Vlake, L. K. en C. A., te Kruiningen, A. Van K., te ICattendijke, C. S., te Wolfaartsdijk, P. J. B. D., te Bergen op Zoom, ieder veroordeeld in eene geldboete van f I subs. 1 dag gev.Wegens recidive, J. T., te Goes, 3 malen veroordeeld in twee geldboeten elk van f 15 subs. 7 dagen gev. voor elk plus 3 dagen gev. P. E., te Wemeldinge, ook wegens het maken van nachte lijk burengerucht veroordeeld in eene geldboete van f5.50 subs. I dag gev. plus 3 dagen gev.P. V. te Hoedekenskerke 3 malen veroordeeld in twee geldboeten elk van f10 subs. 3 dagen gev. voor iedere boete plus 3 dagen gev.G. T., te 's Gravenpolder veroordeeld in eene gev. van 3 dagenT. Van H. en J. B., beiden te Goes. J. B., te Yerseke, M. F., te Hoedekenskerke, J. Van den P. te Baarland, M. Van den E. te Heinken- zand, K. S., te Oud Sabbinge, J. O. B., te Wissekerke en I. S., te Kloetinge, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10 subs. 3 dagen gev.— A. G., te Kruiningen ook wegens bet verstoren der orde en bedreigen der veiligheid veroordeeld in drie geldboeten elk van f 5 subs. 2 dagen gev. voor ieder. S. De W. te Kloetinge 2 malen veroordeeld in twee geldboeten elk van f 15 subs. 7 dagen gev. voor elke boete, T. S. en A. P, beiden te Yerseke 2 malen ieder veroordeeld in twee geldboeten elk van fl subs 1 dag gev. voor iedere boete en A. Van D., ie 's Gravenpolder veroordeeld in eene geldboete van f 15 subs. 7 dagen gev. Verder wegens verstoring van de openbare orde, terwijl men in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, tegen C. B. v. d. B. en A. P. te Wemeldinge, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 5 subs. 2 dagen gev. Alle veroordeelden in de kosten. In betrekking tot een algemeen heerscliende volksmeening wees de rechtbank te Heerenveen een niet onbelangrijk vonnis. Die meening is, dat iemand het recht heeft d vruchten, boven zijn erf hangende, te plukken, al behoort hem de boom, als staande op een naastgelegen erf, niet. Vandaar dat J. D. B., te Jnbbega op klaarlichten dag de appels pinkte, die wel boven zijn grond hingen, maar aan een boom, die zijn buurman behoorde, gegroeid n aren. In strijd met de volksmeening beschouwde de rechtbank het als diefstal en veroordeelde B. tot f25 boete. Te Vlissingen is een man bij het stappen uit zijn bed zoodanig met een stoel gevallen dat hij in levensgevaar verbeert. Te Borssele, met eene bevolking van 1033 inwoners, kwam in de afgeloopen maand October geen enkel sterfgeval voor. Te Kapelle zijn de verkoopingen der teenen of wisschen Donderdagavond geëindigd. Maandag verkocht de heer W. Pelle voor zijn principalen ten overstaan van den heer Rouscher, notaris te Hontenisse, voor een bedrag van 2800 Donder dag de heer Gallis Merens, notaris te Kapelle voor f 3120, en de heeren Pilaar en Liebert, notarissen te Goes, voor 1307, alles zonder de 10% ver hooging. een heel leven, op die manier doorgebracht, wil zeggen zij streek druk door en scheen een oogenblik geheel in haar werk verdiept. „Ik weet dat nog uit onze eigen jeugd", begon zjj weer; «want wij hadden ook een huishoudster. Toen dacht ik er nooit aan dat zij vroeger ook een ouderlijk huis gehad had, dat zij een lieve lingsdochter geweest was, die 's zomers in den tuin zat te borduren, hare bloemen bewonderde en dacht dat de heele wereld voor haar genoegen ge schapen was. Ik dacht er niet aan dat haar ook eenmaal betraande oogen hadden nagestaard, als ze op reis ging en dat er feest gevierd was als zij thuis kwam. Evenals iedereen, die het zelf goed heeft, meende ik, dat een elk die het slecht heeft van een grovere natuur moest zijn dan ik. Maar ik heb het in die dertig jaren wel anders leeren inzien." Waart ge nog j ong toen uwe ouders stierven „Twintig jaren «En gingt gij toen onder de menschen?" »Ja." Zij bleef een poos met de handen op het ijzer staan rusten en keek peinzend voor zich. «Op het laatst kreeg ik het goed, daar zal ik Hans eeuwig dankbaar voor blijven; want ik ben het hem verschuldigdmaar hoe weini gen ontmoeten zoo iemand op haar weg God vergeve het mijmaar ik geloof dat sommige ouders zich verbeelden dat zij eeuwig zullen leven- {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1