N° 259, 12 6e J aargang. 1883. Vrij da 2 November. TOK A TRONDAL Middelburg 1 November. 89 FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. or Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: KRISTIAAN ELSTER. I®* Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Rruiningen: F, van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dacbe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Londensche correspondent der N. R. Ct. laat zich niet spoedig uit het veld slaan. Hij schreef aan de N. Rott. Ct. het volgende: »Ik lees in uw tweede blad van 28 October, dat de Middelburgsche courant mijn bericht over onderhandelingen tusschen de stoomvaartmaat schappij Zeeland en de Great Eastern-^poorweg- maatschappij tegenspreekt. Die tegenspraak verrast mij geenszins. Integendeelhet zou mij hebben verwonderd, indien zij ware weggebleven. Ik kan mij best voorstellen, dat men" liever bebb.en zou, dat het teit der onderhandelingen niet wereldkun dig ware geworden. Ik acht mij intusschen ver plicht te verklaren, dat mijn bericht ontleend is aan eene bron, welke zijne juistheid boven allen redelijken twijfel verheft." Zou die correspondent soms meenen dat onze tegenspraak op lossen grond rustte Wij hebben nu, naar aanleiding van het boven staande, gemeend inlichtingen te moeten vragen aan het bestuur der maatschappij Zeeland. Dit heeft ons gemachtigd te verklaren dat tusschen hare maatschappij en de Great Eastern geenerlei onderhandelingen omtrent eene stoomvaartverbin ding tusschen Ylissingen en Harwich zijn noch worden gevoerd. Met den winterdienst op de spoorwegen, die heden een aanvang nam, zijn geen doorgaande wagens meer in de treinen AmsterdamVlissingen en omgekeerd, en zullen de reizigers voortaan te Rotterdam moeten overstappen. Toen de N. R. Ct. gisteren dit bericht bracht meenden wij het niet te moeten overnemen, op grond dat wij niet konden aannemen dat men en dat nog wel met den winter zoodanigen maatregel nemen zou. Heden morgen bleek ons de treurige werkelijk heid, die verschillenden met de Engelsche boot aangekomen reizigers ernstig protest ontlokte. Men vroeg natuurlijk dadelijk aan wie men deze Bezwarende nieuwigheid te danken had en was niet weinig verontwaardigd toen men de meening hoorde verkondigen dat de schuld zou liggen aan het bestuur der Hollandsch ijzeren spoorweg maatschappij, die, naar men zeide, niet meer wilde gedogen dat de wagens der Exploitatie maatschappij hare lijnen berijden. Wanneer deze meening de ware mocht zijn, wat wij ons niet kunnen voorstellen, is het te hopen dat op een of andere manier daarin verandering worde gebracht. Het gaat toch niet aan dat het publiek de dupe is van minder aangename ver houdingen tusschen de spoorwegmaatschappijen onderling. Door den burgemeester, hoofd der politie, alhier is tot inspecteur van politie benoemd de heer W. Moerdjjk, tot dusver hoofdagent van politie le kl., met den personeelen titel van onder inspecteur. door XV. De vrouw van dominé Ejd betrok de groote pastorie, waar alles naar boerenaard was ingericht en de een zaamheid was zeer drukkend voor een vrouwtje van zeventien jaren. Zij was niet gewoon om zich met boe ken bezig te houden en bovendien waren er geen boe ken in huis. Zij had behoefte aan menschen om zich heen, maar de naaste buren woonden mijlen ver. Daaraan zou zij evenwel nog kunnen gewennen doch wat haar met ontzetting vervulde was het huiselijke leven. Haar man veranderde terstond in een harden despoot, zoowel in huis als in de gemeente. Hij was zoowel predikant, als politie commissaris, dokter, landbouwer en paardenhan delaar. Zijn vrouw moest huismoeder, keuken meid, kindermeid en melkmeid tegelijk zijn. 's Zomers moest zij om vier uren en 's winters om vijf uren opstaan, in koude, regen of sneeuw, dat was hem hetzelfde. Zij moest bijna zonder eenige hulp al het huiswerk verrichten en haar eenige uitspanning was breien, weven of naar de kerk gaan. Hierbij kwam nog dat al die wilde jongens, In verband met het vroeger door ons gemelde raadsbesluit is door den directeur der gasfabriek alhier de navolgende circulaire verspreid »De gascommissie van Middelburg heeft het plan opgevat om in de maand December e. k. te dezer plaatse eene tentoonstelling van gastoestellen voor verwarming en drijfkracht te houden. Zij heeft den ondergeteekende opgedragen daartoe de noodige maatregelen te nemen, de vereischte inlichtingen in te winnen en te geven, om zich alzoo van den ge waardeerden steun, ook van uwe zijde, te verzekeren. Met alleen wordt aan heeren inzenders voor de door hen in te zenden toestellen vrije plaatsruimte beschikbaar gesteld, maar ook het voor de in werkingstelling dier toestellen benoodigde gas zal gratis worden verstrekt terwijl bovendien een ge deelte der transportkosten zal worden vergoed. Daarentegen zou van den koopprijs der verkochte voorwerpen eene matige percentage geheven worden tot dekking van de te verleenen vergoeding voor transportkosten. In hoeverre het mogelijk zal zijn om aan deze tentoonstelling belooningen te verbinden, toe te kennen door eene jury, zal nader overwogen worden. Het groote belang van eene meer speciale ten toonstelling van gastoestellen voor verwarming en drijfkracht niet het minst in het belang van H. H. fabrikanten zal ook door u ongetwijfeld worden erkend. Aangezien reeds van verschillende zijden, waar onder ook uit het buitenland, toezeggingen van deelneming zijn ontvangen, verzoekt de onderge teekende u beleefdelijk hem te willen berichten of ook door u aan die tentoonstelling zal worden deelgenomen, in welk geval u nader bericht zal worden gedaan van den tijd der inzending. Wij verzoeken, u daarbij eene lijst te voegen van de door u in te zenden voorwerpen met op gave van prijs en van de ruimte, die ze zullen innemen". Met genoegen zien wij in de G. Ct., dat jh* M. J. De Marees Yan Swinderen te Goes voor het plan om kinderen van on- en minvermogenden een St. Mcolaasfeest te bereiden, ondersteuning vond bij de heeren Z. D. Yan der BiltLaMothe D. Hildernisse, M A. M. Yan den Thoorn en L. A. Tindal Hallungius. Deze vereenigden zich tot eene commissie en richten thans, terecht over tuigd dat, wil het plan slagen, de dames vooral steun en medewerking moeten Verleenen, eene uitnoodiging tot de Goesche schoonen om eene vergadering bij te wonen. Moedeltenskerlte, 31 Oct. De oude oenten en halve centen houden eerstdaags op wettig be taalmiddel te zijn. Hoe men zich dan hier en in de omliggende gemeenten zal moeten behelpen is een raadsel. Centen zijn in voldoende hoeveelheid in omloop, maar aan nieuwe halve centen is zulk een totaal gebrek, dat er nog geen enkele in cir culatie is. Misschien is publiciteit in deze wen- schelijk, opdat de regeering den rijksontvanger te 's Gravenpolder in staat stelle, spoedig een menigte halve centen te verspreiden. die meestal met de boeren verkeerden, steeds voor spionnen speelden en hun vader eiken misgreep, waaraan hun stiefmoeder zich schuldig maakte, overbrachten. Wanhopig over het vooruitzicht van het leven dat haar wachtte, bood zij in den beginne tegen stand; juist in dien tijd woonde er in de nabijheid een luitenant, die het toezicht had op het aanleg gen van een weg. Het was een vroolijke jongen, die speelde, zong en allerlei grappen maakte en vroeger veel bij haar ouders aan huis kwam. Zij voelde zich verlaten en ongelukkig was het dus te verwonderen dat zij hem gaarne zag Na eenigen tijd vertrok hij weer en zrj had zich niets anders te verwijten, dan dat zij toegegeven had aan haar behoefte aan gezellig verkeer. Maar haar heer en meester dacht er anders over. Hij had haar nooit gevraagd, of zij hem liefhad en hij wist, dat hij misbruik gemaakt had van haar jeugd en onervarenheid, dus geloofde hij haar niet en vond goed om haar als een schuldige te bejegenen. Op zekeren dag gaf hij haar te verstaan, dat zij voor dit leven en dat hier namaals verloren was hij wilde echter genade voor recht laten gelden en nu begon de genadetijd. Het was een kwelling zonder ophouden. Nooit werkte zij hard of goed genoeg. Als hij op i-eis geweest was wist hij altijd te vertellen van hetgeen andere vrouwen deden, wat zij geweven en gesponnen hadden. Bij anderen gaven de koeien altijd veel meer melk dan bjj haar en hij wist van dominésvrouwen, die Volgens de Standaard is dr Kuyper op uitnoo diging van de Transvaalsche deputatie naar Londen vertrokken om met haar over onderscheidene aangelcöenheden te raadplegen. In afwachting van de resultaten der commissie, in 1880 benoemd tot voorbereiding van een wet telijke regeling van de vicarie-stichtingen, heeft de regeering 't noodig geoordeeld, door een voor- loopige wet vervreemding van die goederen te voorkomen, opdat de toestand niet verergere. Zoodanig tijdelijk wetsontwerp, dat zich tot het volstrekt onmisbare bepaalt is nu ingediend. Tot dusver bestaat er geen afdoend middel om te verhinderen, dat de beheerders, zooals maar al te dikwjjls gebeurt, misbruik maken van hun be trekking om over de goederen ten eigen bate te be schikken. De regeering heeft overwogen of het noodzake lijk was, die goederen tijdelijk volstrekt onver vreemdbaar te verklarenhet kwam haar echter niet raadzaam voor. Wel daarentegen is de toe stemming van het staatsgezag als onmisbare voor waarde voor vervreemding of bezwaring gesteld en het ligt voor de hand, die toestemming, welke tijdens de republiek door de verschillende staten werd verleend, nu te doen verleenen door den koning. Art. 1 noemt met namen ook de cappellanie- en memorie-goedereD als tot de vicarie-goederen te behooren. Het wetsontwerp betreft overigens alleen de onroerende goederen en inschrijvingen groothoek voor andere bezittingen blijve de gewone civiel rechtelijke aansprakelijkheid voldoende. Nietigverklaring van een vervreemding zal door het O. M. kunnen worden gevorderd. Het veel betwiste punt, wie tegenwoordig eige naar is van vicariegoed, blijft voor de algemeene wet voorbehouden. Eindelijk schorst deze tijdelijke wet ook den loop der verjaring ten aanzien van reeds ver vreemde goederen. belastingen. Benoemd tot comm. ter inspectie der dir. bei., invoerr. en ace. te Botterdam H. Heetjans, thans boekhouder bij gemeld dienstvakte Zutfen N. Kikke,. thans comm. verific. bij gem. dienstv. te Middelburg P. C. H. Huvers, klerk ter prov. inspectie aldaar; te Eindhoven C. F. G. Beekman, klerk ter prov. inspectie aldaar. (Zie laatste berichten van gisteren). notarissen, Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr J. C. H. Bloys van Treslong, als notaris te Epe. Bij de inwijding van het nieuwe schoolgebouw te Veere waren de beide wethouders, leden der com missie van toezicht op het lager onderwijs, niet tegenwoordig. Gemoedsbezwaren waren oorzaak dat zij ter elfder ure aan den burgemeester kennis gaven dat zij liever niet aan dat feestje deelnamen. Yanwege de gemeente was nog aan de genoodigden niet alleen elke koe op stal, maar elk schaap en elke geit afzonderlijk kenden. Als hij haar dat alles verteld had, verpletterde hij haar met zijn blik en ging dan met dreunende stappen naar boven. Zij durfde geen geluid geven en leed en sloofde in stilte, gehoond door hare stiefkinderen en bijna krankzinnig van angst voor haar despoot. Eindelijk verlieten de jongens het huis en werden meerendeels boeren. De een dronk tot zijn boel op was, ging naar zee en keerde nimmer terug, een ander trok naar Amerika en liet niets meer van zich hooren. Dit gaf haar eenige verademing en tevens kwam Sara B5 in huis, waaraan zij veel troost en hulp had. Zij kreeg slechts éen kind, haar zoon Hans, om wien de dominé zich niet veel bekommerde. Alleen wanneer de moeder uitgeput van vermoeienis neer lag om wat uit te rusten, dan ontwaakte zijn vaderliefde. Zoodra hij merkte dat zijn vrouw sliep snelde hij naar de kinderkamer, maakte het kind aan het schreeuwen, bracht het bij zijne vrouw en noemde haar een slechte moeder. Toen Hans grooter werd was zij van de plage rijen van haar man bevrijd, want nu kwelde hij liever zijn zoon, maar daarom leed zij niet minder, want elke slag die haar kind trof trof ook haar. Het leven, dat juffrouw Ejd zooveel jaren leidde, doofde al haar levenslust en moed uit. Zij werd op het laatst een model huissloof, maar was in wendig dood, Zg vergat dat daarbuiten een schoone een lunch aangeboden, waarvoor mevrouw Wijn malen allerkeurigst had gezorgd. Tot onderwijzer aan school II te Yerseke is benoemd de heer E. Nieuwenhuyse, kweekeling aan diezelfde school. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld J. M. te Veere, ter zake van: lo het zonder voldoend toezicht laien loopen van acht stoks vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in de provincie Zeeland, 2o het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond ea 3o het zonder recht loopen op een stuk gronds in den tijd dat die grond bezet was met rijpende vruchten, ieder in tien geldboeten elk van 50 cent, snbs éen dag gev. voor elk. S. L. wonende te Bannen, ter zake van: het als reiziger zich bevinden in een spoortrein zonder behoorlijk plaatsbewijs iu f 5 boete, subs, twee dagen gev. O. B. te Vlissingen ter zake van het als be stuurder bij een openbaar middel van vervoer in strijd handelen met hetgeen ingevolge da artikelen 2 en 3 der wet van 28 April 1880 (S. no 67) is aangekondigd om trent de uren van vertrek, tot f 3 boete, subs, een dag gev. F. J. S. te Koudekerke, ter zake van het als koetsier zich te Middelburg niet gedragen naar de bevelen hem vanwege de politie aegeven ten aanzien van de met zijn rijtuig te volgen plaatsing, tot f 1 boete subs, een dag gev. M. D. te Middelbnrg, ter zake van: lo het in de gemeente Middelburg, als koetsier zich niet bestendig bij zijn paard bevinden in staat om het te besturen en te geleiden en 2o het als koetsier zich te Middelburg niet gedragen naar de hevelen hem van wege de politie gegevtn ten aanzien van de met zijn rijtuig te volgen plaatsing, tot twee boeten een van f 3 en een van f 1 subs. 1 dag gev. voor elke boete. J. A. v. B. en M. E. B. te Middelburg, ter zake van: het in de gemeente Middelburg als opkooper van ijzer of lood, tin en andere voorwerpen niet in zijn register opteekenen den naam, voornaam, beroep en woonplaats van dengene aan wien is verkocht ieder tot f 3 boete subs, een dag gev. G. v. d. K. te Arnemuiden ter zake vanhet verkoopen van zeevisch in de gemeente Middelburg op andere wijze dan bij rond venting of bij openbaren afslag op de vischmarkt, tot f 3 boete subs. 1 dag gev. Chr. P. D. te Middelburg ter zake van het hangen achteraan een rijtuig op den open baren weg in de gemeente Middelburg, tot f 1 boete snbs een dag gev. C. H. S., te Middelburg, wegens het uitslaan van een vloerkleed op een ander uur dan van 6 tot 9 negen des morgens op de openbare straat in de gemeente Middel burg, tot f 1 boete snbs. een dag gev. K. W., te Koudekerke, ter zake van het zonder voldoend toezicht laten loopen van zeven stuks vee op een ten dienste van het algemeen bestemden weg in de provincie Zeeland, in zeven geldboeten ieder van f 1, subs, een dag gev. voor iedere boete. I. F., te Vlissingen, wegens het visschen des nachts met kruisnet niet voorzien van eene daartoe betrekkelijke akte en van een schriftelijk bewijs van ver gunning van den eigenaar of rechthebbende, in twee boeten elk van f 6, subs, een dag gev. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen kruis net. G. d. H., te Middelburg, wegens bet visschen des nachts met een verboden vischtuig in eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van tene schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, in twee boeten elk van f 6, subs. 1 dag gev. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen paling wereld wasen alles wat zij vroeger bad liefgehad werd baar onverschillig. Het eenige wat frisch in haar bleef was de liefde voor Hansdie verhief haar boven het alle- daagsche, doch vervulde haar tevens met angst voor den dag waarop hij misschien ook een vrouw zou liefhebben en haar angst klom tot ontzetting wanneer zij bedacht, dat die vrouw een vreemde zou kunnen zijn, die het 'ongehoorde voorrecht van door liaar zoon bemind te worden wellicht niet wist te waardeeren. Toen Hans dus in zijne brieven van een jong meisje sprak, met wie hij omging, werd zij terstond ongerust en besloot, zoodra haar man overleden was, om op reis te gaan om zelf te oordeelen. Bij haar komst vond zij haar zoon blijkbaar gebukt onder een zwaar verdriet en vreesde het ergste. Het geduchte oogen- blik was daarer stond zeker een vreemde vrouw tusschen haar en haar zoon en de ontmoeting met Tora overtuigde haar niet alleen dat zij juist ge gist had, maar ook dat dit meisje haar zoon niet waard was. Reeds de inrichting van het huis stond haar niet aan wel is waar was zij zelf grootge bracht in een welgesteld huis, maar dat was toch een solied, ouderwetscb huishouden, waar alleen uitgehaald werd als er menschen kwamen en men zich in het dagelijkscbe leven behielp. Daaren boven was zij haar jeugd lang vergeten en be schouwde zij nu het leven waartoe haar man haar ge dwongen had als den maatstaf, waarnaar zij alles moest beoordeelen. Zjj keurde alles af( wat ter

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1