N° 255 126® Jaargang. 1883. Maandag 29 October. BUITENLAND. Middelburg 27 October. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Ma-rine en Leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. DMLRURGS COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tbolen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weeneir, Zurich, enz. Het Zuiden heeft tegenwoordig een bijzondere voorliefde om artikelen te schrijven naar aanlei ding van opstellen, die in de Goesche courant of in ons blad voorkomen. Een opmerking over de zending in Indië, door het Goesche blad geleverd, gaf de redactie van het anti-revolutionair orgaan aanleiding tot eene langdradige beschouwing over het nut dier zen ding, terwijl thans ons artikel over de ontmoeting van koning Willem en koning Leopold en de feestrede, door den heer Ruitenschild gehouden bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van graaf Jan van Nassau, aan de redactie van het Zuiden ook stof geeft tot eene bespreking, waarvan het slot nog zal verschijnen. Het standpunt dat dit blad inneemt staat zoo ver van het onze dat wij ons geen nut kunnen voorstellen van eene polemiek; de redactie van het Zuiden schijnt van een ander gevoelen te wezen of anders de meening der liberale organen in onze provincie van zooveel invloed te achten dat zij zich tot taak stelt om die steeds te weer leggen, opdat hare lezers daaraan toch maar geen geloof zouden gaan hechten. Zij ga gerust voort met zulke beschouwingen, maar zij verwachte van ons geen geregelde weer legging van het geen zij schrijft; het publiek wordt niet gaarne verveeld en wij willen werkelijk niet de minste moeite doen om de redactie van haar standpunt af te brengen. Dit enkele merken wij alleen op naar aanleiding van haar laatste artikel. Zij weidde zoo veel mogelijk uit over het christelijk- historische dat aan dr Ruitenschild's rede ten grond slag ligt, dan zal zij ons daardoor in onze meening versterken dat die man geen feestredenaar had moeten zijn. Het standbeeld van Jan Van Nassau is niet opgericht omdat hij zulk een goed Christen was, maar omdat hij in het belang van de eenheid van ons volk de TJnie van Utrecht tot stand bracht. Als Jan Van Nassau geen Christen maar een vrijdenker was geweest, had de heer Ruiten schild niet „zooveel goeds en groots en beminne- ljjks in hem gezien." En dat juist kenschetst de eenzijdigheid der be schouwing van den feestredenaar, eene eenzijdig heid die zich wellicht verklaren laat maar niet kan meewerken om het beeld van Jan Van Nassau tegenover het g a n s o h e volk van Neder land in het juiste licht te stellen. Even verkeerd als wij het zouden vinden dat bij zulk eene ont hulling anti-godsdienstige tonen werden aange slagen, even verkeerd vinden wij de toespraak van den heer Ruitenschild. En daarom dient men bij eene nationale plechtig heid goed toe te zien voor men eene keuze als feestredenaar doet, wil men, in plaats van eenheid te bevorderen, geen gevaar loopen dat bij zulk eene gelegenheid tweedracht ontstaat of, waar zij toch al zoo ligt voorkomt, worde vermeerderd. Het Zuiden en de door zijne redactie aangehaal de getuigenissen zijn ook te eenzijdig om zulk een standpunt te kunnen innemen wij willen wezen lijk de verdiensten van Jan van Nassau alsprotes- tantsch christen niet verkleinen, zij waren zeer vele en hij kan daardoor ook een goed mensch zijn geweest doch wij hadden hem liever door geen predikant maar door een onpartijdig persoon uit een zuiver historisch, oogpunt hulde willen zien brengen voor hetgeen hij deed in het belang onzer on afhankelijkheid. En aan feestredenaars, die dit hadden kunnen doen, is ook bij ons geen gebrek. Een prof. Opzoomer kweet zich in 1879 beter van zijn taak en zou zeker nu ook uitstekend gesproken hebben. Uit goede bron kunnen wij meedeelen dat het bericht omtrent onderhandelingen tusschen de Great Eastern spoorwegmaatschappij en de maat schappij Zeelandwaarvan in het door ons uit de N- Rott. Ct. overgenomen bericht sprake was, onge grond is. Bij den met 1 November aanvangenden winter- dienst op de staatsspoorwegen komt, wat het traject VlissingenRoozendaal betreft, slechts éene verandering in den loop der treinen. De trein nl. die thans te 2.35 van Ylissingen vertrekt zal dan te 2.10 rijden. Het vertrek van Middelburg wordt daardoor 2.21, van Arnemuiden 2.28, van Goes 2.50, van Bergen op Zoom 3.50 en de aan komst te Roozendaal 4 u. 12 m. Wij meldden vroeger dat door de firma J. A. Ceu- len &C°, ingenieurs te Amsterdam, concessie aange vraagd was voor een stoomtram Middelburg— Domburo-. Naar wij nu vernemen is door genoemde firma van dat plan afgezien op grond dat het haar, bij de voorbereidende stappen die zij deed, is gebleken dat zij niet op voldoende ondersteu ning vanwege gemeente- en polderbesturen kon sekeaen» Heden werd op de begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer A. Baan, in leven inspecteur van politie alhier. Aan den grafkuil waren de burgemeester, de of ficier van justitie, jhr mT D. G. Van Teijlingen, rechter in de arrond.-rechtbank, de commissaris van politie en de hoofdagenten van politie tegen woordig, terwijl d'. E. J. W. Koeh, in welspre kende bewoordingen hulde bracht aan de nage dachtenis van den ontslapene. Ook ter terechtzitting van de arr. rechtbank alhier, waar heden eene zaak berecht werd, waar in door den overledene veel was gedaan, werd door het openbaar ministerie hulde aan de nage dachtenis van den overledene gebracht. Dezer dagen is verschenen het reglement voor eene permanente tentoonstelling van artikelen voor in- en uitvoer, zoo in Europa als in andere werelddeelen, welke vanwege het Nederlandsch Handelsmuseum, gevestigd te Amsterdam, Keizers gracht, hoek Vijzelstraat 601, zal worden gehou den. Men weet dat tot dit plan de bijna geëin digde groote tentoonstelling aanleiding gaf. Op die tentoonstelling moeten de inzenders, die lid van het museum zijn het lidmaatschap kost f 10 per jaar voor 1 M2 of een gedeeelte daarvan 10, en voor iederen volgenden Ms of gedeelte daarvan f 5 per jaar betalen niet leden betalen ƒ25,sjaars perM' of gedeelte ervan. De tentoonsteller verbindt zich tot uitkeering aan het Nederlandsch Handelsmuseum van een commissieloon, bij overeenkomst vooraf te bepalen, over alle orders hem door bemiddeling van het museum geworden, alsmede over alle directe orders, die daarvan het gevolg zijn. Wie omtrent een en ander nadere inlichtingen verlangt kan zich o. a. wenden tot den heer F. G. Sprenger, waarnemend secretaris van het depar tement Middelburg van de Nederl. maatschappij van nijverheid, Dam, Middelburg. Siri! 5»bentlijke, 26 Oct. Door den ge meenteraad is de begrooting voor 1884 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 19,338,84. Yoor hoofdelijken omslag is f 3000 uitgetrokken. De kosten van onderwijs zijn geraamd op 3,464,48. Door den heer L. J. Eijbaart, geneesheer alhier, is aan den gemeenteraad kennis gegeven, dat hij het voornemen heeft met 1 Januari a. zijne prak tijk neder te leggen, en binnenkort een officieel verzoek om ontslag zal indienen. Deze kennis geving werd met leedwezen ontvangen, wijl de heer Eijbaart als een zeer humaan geneesheer bekend staat en daardoor bij de ingezetenen ge acht en bemind is. Woensdag is in de Prins van Oranje te Goes, onder leiding van den heer Filet, burgemeester van Yerseke, eene vergadering gehouden, ter be spreking van den aanleg van een tramweg tus schen Wemeldinge, Yersekendam, Yerseke, Krui ningen en Hansweert in aansluiting met den staatsspoorweg te Vlake. De bijeenkomst heeft tot geen praktisch resul taat geleid. Dr. L. De Leeuw, van Wemeldinge, gaf in de vergadering nog het denkbeeld aan om, zoo de tram tot stand kwam, in verbinding daarmede een stoombootdienst van Zierikzee naar Wemeldinge in het leven te roepen. De pogingen van den heer Filet om op deze wijze den oesterhandel met den spoorweg in ver binding te brengen verdient voorzeker allen lof. (ff. Ct.) De reden van het verleden week zoo plotseling en geheel onverwacht uitgevaardigd verbod van invoer van vee uit Nederland in Pruisen is blij kens een door den kon. Pruisiscken regeerings- president te Dusseldorf den 16en October gedane bekend making, gelegen in de vrees voor het over brengen van de onder het rundvee in Nederland d. w. z. enkel in het spoelingdistrict, heersehende longziekte. Pensioenen. Op pensioen 'gesteld, op verzoek, ten bedrage van 1600 'sjaars, de majoor F. L. De Graeff, van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit. Voor de betrekking van hoofd eener openbare lagere school der le klasse te Amsterdam wordt door burgemeester en wethouders het volgend drietal aanbevolenJ. A. Van Driel, hoofd der openbare lagere school te BreskensC. F. A. Zernike, 2en onderwijzer aan een openb. lagere school te AmsterdamH. J. Honig, hoofd dei- openbare lagere school te Abcoude. De plechtigheid der inwijding van het orgel in het nieuwe kerkgebouw te Nieuw- en St. Joos- land zal Zondag in de namiddag-godsdienst oefening plaats hebben. De luitenant t/z der 2e klasse J. J. W. H. Van der Toorn, beboerende tot de rol van Z'. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 Novem ber a. s. op non-activiteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luitenant t.z dei 2" klasse A. G. J. Kroef. 1 Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld M. H. L., 58 j., kopevslagersknecht te Middelburg, wegens het opwekken der onzedelijkheid tot 2 jaren gev., eene geldboete van f250, en ontzegging van burgerrechten gedurende 5 jaren. A. S. Van Z., 15 j., te Middelburg, wegens diefstal tot 2 jaren en 5 maanden gev. W. C., 14 j., te Vronwepolder en J. F, 14 j., te Serooskerke, wegens mishandeling ieder tot 8 dagen cel. I). v. O., II j te Yerseke wegens mishandeling tot 3 dagen gev. W. C. V., 25 j., werkman te Vlissingen wegens mishandeling tot 15 dagen eel en i 8 boete en D. K., 30 j., slachtersknecht te Vlissingen wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarne ming zijner bediening tot eene geldboete van f8. Allen in de kosten. Te Heinkenszand is men bij 't instappen van 't huwelijksbootje gelukkiger dan in meest alle andere gemeenten van ons vaderland. Tenbehoeve dier gemeente, bestaat namelijk een fonds van wijlen den heer Hurgronje, uit de renten waarvan aan elke jonge dochter van den protes- tantschen gosdsdienst, die zich met eén geloofsge noot in 't huwelijk begeeft, een gift van 100 wordt uitgekeerd, onder voorwaarde dat zij te Heinkenszand moet geboren wezen uit ouders die lidmaat zjjn van de hervormde kerk ,en in de gemeente twaalf achtereenvolgende jaren gewoond hebben, 't Is een aardige reispenning. Te Baarland heeft een nieuwe barbier, voor stander van Zondagsrust, de volgende reclame op zijne inrichting geplaatst: Die zacht wil zijn geschoven Komt Zaterdags of daags te voren. Maar die mij Zondags koint bezoeken Vindt botte messen, vuile doeken. Zondag jl. was het kermis op een dorp in België, dicht bij de gemeente Eede gelegen. Een vijftiental jonge mannen, deels uit België deels uit die gemeente, gingen samen huiswaarts en bemerkten dat twee jonge meisjes op korten afstand achter hen kwamen. Zij hebben zich niet ontzien de meisjes, die mede op hun terugtocht waren, op de meest ongepaste wijze aan te ran den, ja zich verlaagd tot het plegen van daden die wij liefst stilzwijgend voorbij gaan. Bedoelde meisjes, beiden te Middelburg in Vlaanderen woon achtig en waarvan de eene 16 en de andere 19 jaren telt, hebben den volgenden dag de zaak bij den wachtmeester der maréchaussées te Aarden burg aangegeven deze heeft dan ook niet gewacht om met den veldwachter der gemeente Eede en den wachtmeester der gendarmes te Maldegem een verder onderzoek in te stellen, met het gevolg, dat de aanranding, die op Belgisch grondgebied heeft plaats gehad, wettig en overtuigend zal kunnen bewezen worden, en de daders hunne straf niet zullen ontloopen. Bij ingezonden stuk in het Hand. vestigt W. de aandacht erop dat het gebruiken van olie op zee ook zijne schaduwzijde heeft. Dit middel is door de ervaring bewezen uitstekend te zijn en de loodsbooten en verreweg de meeste schepen zijn van kruiken met olie voorzien, maar eene omstandigheid maakt het gebruik daarvan soms gevaarlijk en wel ditDoor het storten van olie ontstaat eene vreeselijke branding, welke onfeil baar het verlies van het vlak daarachter komend schip veroorzaakt. Men heeft te Terschelling voor beelden, dat het schip, hetwelk de olie stortte, behouden bleef, maar dat het volgende schip, dat men niet tijdig waarschuwde, onder bet oog van tal van toeschouwers, met man en muis verging. Bij het redden van schipbreukelingen van een ge strand schip, zou juist om bovengemelde redenen het gevaar slechts vergroot worden. Het moet den beeldhouwer Teixeira de Mattos gelukt zijn, om het door hem op »Arti" te Amsterdam geëxposeerde borstbeeld van prof. Alberdingt Thijm, dat onlangs door een bezoeker der tentoonstelling bij ongeluk van het voetstuk gestooten werd, weer in orde te brengen. De kroonprins van Portugal, die in ons land vertoeft, is een jongmensch van even 20 jaren. Hij werd den 28 September 1863 geboren en draagt de volgende kleinigheid voor naam Prins Karei, Ferdinand, Lodewjjk, Marie, Victor, Michel, Raphael, Gabriel, Gonzagne, Xavier, Frans, d'Assise, Jozef, Simon van Bragance, Savoie, Bourbon, Saksen-Coburg en Gotka, hertog van Braganzo. Hij heeft een aangenaam voorkomen, zeer inne mende manieren en maakt bij zijne verschijning overal den gunstigsten indru k. De kroonprins zal Maandag uit Den Haag ver trekken. Duur speelgoed. Door den ontvanger der reg. en dom. te Dordrecht werden gisteren 30,883 geweren in het openbaar verkochthet hoogst was ingeschi-even voor 18,885 getrokken percussie geweren te Dordrecht door Jos. Janssen, fabrikant van wapenen te Luik, ad 1,72 per geweer, en voor 11,998 gelijksoortige geweren te Geertruiden- berg door denzelfde, ad 1,68 per geweer, samen dus f 52,638,84. Zou de verkoop bij minder groote partijen geen voordeeliger uitkomsten geven De koning der Belgen heeft, behalve de ge schenken aan verschillende officianten, een som van 1000 gegeven om te verdeelen onder het personeel van het Paleis te Amsterdam. Het afhandelen van begrootingen kost niet veel tijd tegenwoordig. De Middelburgsche en Vlissingsche gemeenteraden deden er een groot uur over en zelfs de RotterdamBche begrooting, die een totaal van 6millioen aangeeft, vorderde niet meer dan twee uren. Onder de acht personen, die Dinsdagavond te Zevenbergen op zoo noodlottige wijze bet leven verloren, zijn zes vaders van huisgezinnen. Lord Derby heeft een brief gezonden aan generaal Mac Iver, den ontwerper der Nieuw- Guinea-expeditie, waarin hij eraan herinnert, dat een soortgelijke expeditie in vroeger tijd werd opgegeven, nadat de toenmalige regeering haar had afgekeurd. Engeland zal nu in de Australische koloniën een onderzoek naar de- Nieuw-Guinea- quaestie instellen. Wanneer generaal Mac Iver raad had gevraagd aan het departement van koLo- niën, zoude hij de bezwaren van de regeering tegen de expeditie hebben vernomen.-Lord Derby gevoelt zich nu verplicht generaal Mac Iver onverwijld te doen weten, dat de regeering de expeditie niet zal gedoogen. Mac Iver beweert, dat de expeditie toch zal worden doorgezet; hij acht deelneming van Nederlandsche zijde bijzonder gewenscht, ver klaarde hij aan een Hollandsch correspondent, en het is niet onmogelijk dat Vlissingen wordt aan genomen als basis der expeditie. Figaro meldt, dat een Hollandsch ingenieur, Van Braam, van de Portugeesche regeering con cessie heeft verkregen tot het voor 20 jaren, bij uitsluiting van anderen, leggen van een onderzee- schen telegraafkabel van Portugal naar de Azori- sche eilanden en van daar naar de Amerikaansche kust. Er zullen 25 woorden per minuut mede overgebracht kunnen worden, terwijl tegenwoordig de overzeesehe telegraaf slechts 8 a 10 woorden per minuut verzendt; de kosten van aanleg zullen betrekkelijk gering zijn, volgens enkele berekenin-' gen slecbts 10 millioen frank bedragen, zoodat het tarief ook goedkooper kan zijn dan de bestaande; men zoude 50 centimes per woord heffen. Dooi de kabelverbinding der Azorische eilanden zou een gemakkelijke verbinding kunnen worden verkregen met Havanna, met Cuba en Panama en met bet Engelsche station op Bermudas. Ook voor Amerika zou de kabel veel waard zijn. De heer Van Braam zet zijn onderneming met een Engelschman, m' Behrens, op touw. De Italiaansche regeering maakt niet veel haast met het oprichten van een standbeeld voor Victor Emanuel, dat volgens het plan in het midden van het Pantheon te Rome moet geplaatst worden. Doch wanneer dit geschiedt zal de paus, over wegende dat het een daad van profanatie zoude zijn, de kerk onder een interdict plaatsen. Men zegt dat met het oog op de uitvoering van het regeeringsplan reeds een pauselijke bul is gereed gemaakt. Berichten uit Warschau melden, dat in het keizerlijk Man'a-instituut een geheime nihilistische drukkerij is ontdekt, welke gebruikt werd tot het uitgeven van het blad Proletariat. Twee onderwij zeressen zijn in hechtenis genomen. Te Berlijn is Woensdag een bjjeenkomst ge houden tot het oprichten van een Luther-monument aldaar. Onmogelijk is het al de plannen voor de Luther-feesten in de volgende maand op te sommen, daar geheel Duitschland aan die feeste lijkheden zal deelnemen. Eigenaardig zal de op voering zijn van het stuk Luther, geschreven door Herig, die 30 October te Worms zal plaats hebben. Liefhebbers dienen gewaarschuwd 'te wor den tegen het al te lichtvaardig koopen van de zoogenaamde trouw- en verlovingsringen van Luther. In Duitschland alleen zijn er verscheidene dozijnen verspreid, vervaardigd door ondernemende juweliers bij gelegenheid van de vroegere Luther- gedenkdagen. De oorspronkelijke ringen zijn steeds nog in het bezit van Helmstedt in het Harzge- bergte, hem geschonken door hertog Rudolph van Bronswijk. De heer Jules Ferry heeft de radicalen der Fransehe kamer behandeld op eene wijze, die zelfs door de tegenstanders van zijn kabinet meesterlijk moet genoemd worden. Indien het vervolg der gebeurtenissen beantwoordt aan dit begin dan zal dit kabinet niet alleen succes behalen op zijne vij anden, maar tevens waarschijnlijk een, voor Frank rijk, lang leven te gemoet gaan. Men herinnert zich, dat de uiterste linkerzijde Ferry's val had gezworen, dat zij vóór de opening van het parle- lement zich voorbereid had op den strijd en alle wapenen had gescherpt om slag te leveren allee was gereed, en de politieke wereld zag in eenige spanning uit naar wat er gebeuren zoude. De kamer werd geopend, doch de aangekondigde interpella ties bleven uit 5 van dag tot dag werden zij vejv

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1