N° 254. 12 6e J aargang. 1883. 27 October. Zaterdasr TOR A TRONDAL Gemeente-belastingen, Kleinhandel in Sterkedrank. Middelburg 26 October. a« FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Kohier voor de belasting op d e Honden over 1883. KRISTIAAN ELSTER. URGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het eerste suppletoir kohier van de belasting op de honden over het jaar 1883 door den gemeente raad bij zijn besluit van den 24en October 1883 is goedgekeurd, en ter invordering aan den ge meente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 26en October 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen, ingevolge art, 5 der wet van den 28eB Juni 1881 Staatsblad n° 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van L. Louwerse, waarbij hij vergunning vraagt om in het perceel op de Beestenmarkt letter K n° 303 den kleinhandel in sterkedrank van 1 November a. daarin te mogen voortzetten. Middelburg, den 24en October 1883. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Naar wij vernemen is door gedeputeerde staten van Zeeland op het bekende adres der vier Goe- sche raadsleden afwijzend beschikt, op grond dat de vraag of, bij weigering om een eed af te leggen, met een belofte kan worden volstaan ter beslissing staat van den voorzitter van den raad. Vlissingen, 26 Oct. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd onder meer besloten tot het toekennen van eene belooning van ƒ50 aan mej. M. C. Schuurman, die gedurende 2§ maand les in de handwerken aan school D heeft gegeventot herbesteding van het in orde maken van het gebouw voor besmettelijke ziektentot goedkeuring der aanbesteding voor het te ma ken gymnastieklokaal in het nieuw Arse naal aan C. Maters voor een som van ƒ1118; voor de uitvoering daarvan werd burg. en weth. een krediet geopend. Yoorts werd goedgevonden aan A. Poppe een schadeloosstelling te verleenen van 7 voor gemis van grasgewas, tengevolge van den aanleg der duinwaterleiding, benevens 10'aan denzelfden, tengevolge van den aanleg van den spuiboezem, en van 10 aan C. Kodde, ook met hetzelfde doel. De commissie van bestuur over den Vlissingschen rijweg werd gemachtigd tot DOOR XI. HansEjd. liep met den stormpas huiswaarts en ging in het voorbijgaan het posthuis binnen, waar hij een brief van zijn moeder vond. Zoodra hij bui ten was brak hij hem open en liep lezend voort. Zijn oog volgde de eene bladzijde na de andere, zonder dat hij een enkelen zin vatte. Hij begon weer van voren af aan, doch met hetzelfde resul taat totdat hij zich eindelijk met alle kracht dwong om op te letten, en toen kwam er eens klaps een vreemde, beschaamde uitdrukking op zijn gelaat, dat met een donkeren blos overtogen werd. Hij deed een paar stappen met den brief in de hand, bleef staan, las, ging verder en bleef weer staan. Wat was het toch, dat hem zoo deed ontroeren Een paar woorden, een enkele vraag in den brief zijner moeder; zij schreef: »het komt mij voor dat uw hart niet meer bij ons is. Is dat vreemde meisje, waarvan gij ver telt, daar wellicht de oorzaak van Hebt gij haar lief gekregen?" Alles stokte in hem van verbazing. Dat kon zijn moeder geen ernst zijn. Zou zij inderdaad kunnen gelopven dat hjj, Hans Ejd, tot zulk een dwaas- het verkoopen van 34 boomen en tot onderhandsche verpachting der tollen op den Vlissingschen rijweg voor het jaar 1884. Goedgekeurd werden de re keningen van den Vlissingschen rijweg, van het gasthuis, van het burger weeshuis en van de schutterij. Verder werd mededeeling gedaan van de be schikkingen van ged. staten van Zeeland op de adressen van P. De Bruijne, J. B. Borgers en Obbes, betreffende hun aanslag in de plaatselijke directe belastingen op het inkomende aanslag van P. De Bruijne wordt daarbij teruggebracht van de 12e naar de lle kl., terwijl de aanslag van J. B. Borgers van het kohier moet worden afge voerd. De aanslag van Obbes wordt gehandhaafd. Van den heer I. Luteijn, lid der commissie van bestuur der Zeemans- en Visscbersbeurs, is een schrijven ontvangen, waarbij hij kennis geeft, dat hij herhaaldelijk van gevoelen verschillende en zich geenszins kunnende vereenigen met de ziens wijze zijner medeleden wat het geldelijk beheer betreft, nl. het beleggen van gelden van genoemd fonds, ontslag neemt als lid van gemelde commissie. In zijne plaats werd benoemd de heer P. G. De Vey Mestdagh, met wien was aanbevolen de heer I. Harder. Tevens werd besloten de jaarwedde van den secretaris-penningmeester van 175 op 250 te brengen. Tot onderwijzeres aan school C. werd benoemd mej. J. C. Terwoert. Ook werd besloten, op grond dat de gemeente Vlissingen voortdurend behoefte heeft aan de heffing van plaatselijke belasting op het gedistil leerd en gemaal, de daarop betrekking hebbende verordeningen voortdurend van kracht te verklaren. Van de bewoners der Slijkstraat, Groote Markt en Breewaferstraat was een adres ingekomen, waar bij zij, onder mededeeling van de bij denjongsten storm door overgekomen water geleden schade aan meubelen en woning, verzoeken dat de raad de noodige maatregelen neme om hen in het vervolg voor dergelijke schade te vrijwaren. Door burg. en weth. werd voorgesteld dat advies naar hun college te renvoieeren, hetgeen, nadat door den heer Van Uije Pieterse was medegedeeld dat den gemeentebouwmeester reeds last gegeven is om middelen te beramen ter voorziening in datgene waarover adressanten terecht klagen, werd goedgevonden. Wegens een gebrek in den vorm was door ged. staten geen goedkeuring verleend aan het raads besluit tot aankoop van het badhuis; thans werd aan de bezwaren van dat college tegemoet geko men en een nieuw besluit genomen. De door burg. en weth. voorgestelde verbouwing van de politiewaobt lokte eenige discussie uit, doch werd ten slotte met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. De heeren Koppejan, Loois en Kalbfleisch stemden tegen. Bij sommige leden woog het financieel bezwaar, terwijl anderen bet wenschelijk achtten bet publiek privaat, dat thans op de plaats naast de beid, zulk een zwakheid kon vervallen Hij doorliep in gedachten alles wat er sedert zijn komst in het dorp gebeurd was. Al wat bi] gedacht en gevoeld bad in het bijzijn van Tora schoot hem als een bliksemstraal door de ziel en nu begreep hij alles. Hij had van schaamte over die ontdekking wel in den grond willen zinken. Hij had, zonder het te weten, al dien tijd onder den invloed van dat raadselachtige gevoel geleefd, gedacht, gehandeldhij had een vrouw bemind en gediend, zelfs daar waar hij meende zijn roe ping na te leven. Hij erkende met ontzetting en ergernis over zichzelf, dat hij hier de natuur, het leven, ja alles liefhad omdat hij haar beminde met een hartstocht waaraan hij alles ten offer kon brengen, terwijl het altijd zijn diepste verachting had opgewekt, wanneer bij in verzen daarvan las. Hij was gevangeneen vrouw nam de eerste plaats in zijn hart in. Hij stormde voort, alsof hij dat gevoel kon ontvluchten, want dat vurige verlangen dat hem verteerde, kon niet dan uit den booze zijn. Het had hem betooverd, zijn verstand verg ward, hem ongedurig, onstandvastig, onoprecht tegenover zichzelf gemaakt, het had zijn liefde voor zijn werk, voor zijn plicht, voor de waarheid gedood. Het moest een verzoeking zijn, die hem gezonden werd, omdat hij al te vast op zichzelf vertrouwd had. Onder dergelijke bespiegelingen liep bij de heide over en diep het bosch in, als wilde hij zijne krachten tot het uiterste inspannen en loopen totdat hij neerviel. Het was hem alsof al zijne gedachten en gevoelens ineengegroeid waren politiewacht staat en dat hij aanneming van het voorstel zou vervallen, te behouden. Alle leden echter, uitgenomen de heer Koppejan, waren het eens dat verbetering van het gebouw noodig is. Daarna kwam de gemeentebegrooting voor 1884 ter tafel. In de eerste plaats werden vastgesteld de begrootingen van het burgerl. armbestuur, het gasthuis en het burgerweeshuis. Voor die instel lingen werden de volgende subsidiën toegestaan bet burgel. armbestuur 6460, het gasthuis 5950 en het burgerweeshuis 6140. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op ƒ258.129.84- in ontvang en uitgaaf. Te Borssele heeft de collecte voor de ramp in Indië de som van ƒ21.25 opgebracht. Voor zoover ons blad van de opbrengst in andere gemeenten der provincie melding maakte bedraagt het gecollecteerde voor de slachtoffers dier ramp in Zeeland tot dusver te zamen ƒ4926.71. Cfoes, 26 Oct. Donderdagavond vergaderden in de restauratiezaal der sociëteit Van Ongenuchten Vrij alhier de leden van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Een klein getal was tegenwoordig om het ver slag, door den voorzitter over den toestand van het departement uitgebracht, aan te hooren. Aan dat algemeen verslag was toegevoegd een verslag over den toestand der volks-leesbibliotheek, alsmede over dien van de schoolspaarbanken, die beide in betrekking tot het departement staan. Deze verslagen luidden tamelijk gunstig. Aan het einde der vergadering meende de voor- zifter den afgevaardigde naar de gehouden alge- meene vergadering te moeten interpelleeren over de. wijze, waarop hij het departement vertegen woordigd had. Volgens den voorzitter was die afgevaardigde te ver gegaan door namens het departement een voorstel in te dienen, zonder dat hij daarover in de vergadering van het departement gesproken had en zonder daarvan zelfs kennis te geven. Zooals bekend is had de afgevaardigde name lijk namens ons departement voorgesteld, in plaats van gelden beschikbaar te stellen voor het op richten van een kweekschool voor bewaarscliool- kouderessen, die gelden te besteden tot een pen sioenfonds voor werklieden. Ofschoon wel vrijgelaten om vóór of tegen die kweekschool te stemmen, meende de meerder heid der vergadering toch, dat hij onbevoegd was geweest een geheel nieuw voorstel in te dienen. Goes, 26 Oct. Het artikel voorkomende in de courant van heden, over het St. Nikolaas- feest brengt ons in herinnering, dat wij jaarlijks een dergelijk feest hebben, maar dat, zooals men merken zal, nog al verschilt van »De St. Nikolaas- avond in de woning van een rijken Amsterdammer." Door de hier bestaande vereeniging tot het be vorderen en regelen van volksvermaken wordt n. 1. ieder jaar op of omstreeks 5 December een feest georganiseerd, waarop een tombola de hoofd en hij wilde eraan rukken, trekken, plukken en houwen, totdat hij op den bodem was en den donkersten schuilhoek van zijn hart, waar dat brandend verlangen gekoesterd werd, aan het dag licht brengen. Hij deed zich pijn, vreeselijke pijn met die bijlslagen der zelfbeproeving, maar hij wilde zich niet ontzien. Tot op den bodem, tot op den bodem De slankste boomen moesten vallen, de lievelijkste tooversprookjes bet bosch ontvluch ten, alle welriekende bloemen met wortel en tak uitgeroeid worden. Een effen bodem, gereinigd door het berouw en dan nieuw zaad gezaaid. Geen begoocheling, geen zelfbedrog meer Hij wierp zich met gebalde vuisten en op el kaar geklemde tanden op den grondwant hij dnrfde zich niet diets maken dat die verwoede zelfkastijding iets hielp want het was de zuivere, onopgesmukte waarheid dat hij haar, zelfs in dit uur van strijd en strenge tucht, meer liefhad dan iets ter wereld; meer dan zijn familie, vrienden, vaderland of beroep. Erbarming riep bij uit, erbarming voor betgeen ik misdreven heb erbarming voor hetgeen ik nog in dit oogenblik misdoe Hij herinnerde zich dat hij Hans Ejd, de hulp prediker, was. Dat hij, diezelfde man, die daar machteloos neêrzat, beheerscht door een gevoel dat hij verfoeide, waarover hij zich schaamde, ja, misschien wel de meest verblinde, de meest hulpelooze in de heele gemeente, dat bij eiken Zondag met een deftig gezicht optrad om de tra- gen op te wekken, de zwakken te sterken en schotel is. Nu omschrijft art. 1 van het regl. het doel dier vereeniging aldus: »den ingezetenen van Goes, voornamelijk den handwerksman en den dienstbaren stand, nu en dan aangename en nuttige uitspanning te verschaffen." Zou nu dat feest van den goeden Sint niet uit stekend geschikt zijn om den minderen stand niet alleen »eene aangename en nuttige uitspan ning" maar bovendien eene welkome verrassing te bezorgen Maar wat ziet men jaar op jaar ge beuren Bij geen ander feest dan dit zijn de leden zoo au grand complet aanwezig. De meeste begeven zich tijdig genoeg naar het feestlokaal om in het bezit te geraken van een nummer voor de tom bola velen versmaden elk ander gedeelte van het programmaalleen de tombola is the great attraction. Enkelen verkeeren in zenuwachtige stemming, of op hun nummer ook een prijs zal vallen. En dat zijn niet de mindere standen, niet »de handwerksman en de dienstbare stand," neen velen, bijna allen kunnen zeer goed zeiven koopen, wat de tombola bun soms geeft, maar nooit is 't voorgekomen, dat een prijswinner voor zijn prijs bedankte al bestond die ook uit een wollen deken of iets dergelijks. Geheel in den geest van den goeden bisschop, die zoo gaarne ongezien wel deed, zou het zeker zijn, indien de leden der Vereeniging voor volks vermaken eens besluiten konden de door hen ge trokken prijzen af te staan aan de minder ge goede ingezetenen, maar dan dienden de prijzen met dat doel in overeenstemming te zijn. Onge twijfeld zou het genoegen der leden op dien feest avond er zeer door verhoogd worden. Ter Neuzen, 25 Oct. De gemeenteraad heeft heden de begrooting voor 1884 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 38,868.78. Onder de inkomsten is voor den hoofdelijken omslag uitgetrokken 11,000, en voor het vergunnings recht 980, terwijl besloten is de opcenten op de personeele belasting te verhoogen met 15 en alzoo te brengen op 40. Onder de uitgaven worden die voor het onderwijs geraamd op 16,211.44. De Londensche correspondent der N. Rott. Ct schrijft Naar ik verneem, reist een hoogere beambte der Great Eastern Sp. maats, thans rond op bet vasteland, ook in ons vaderland, om er de havens, aanlegplaatsen, enz. enz. aan een onderzoek te onderwerpen en betrekkingen aan te knoopen alles in verband met de plannen der maat schappij, om hare stoomgemeenschap met het vasteland uit te breiden. Naar ik verder verneem, zijn er al sedert eeni- gen tijd onderhandelingen gaande tusschen de Great Eastern Sp. maats, en de stoomvaartmaats. Zeeland over het totstandbrengen van een nieuwen dagdienst via Vlissingen. Sedert de verhouding tusschen Utrecht en Vlissingen aan den éenen, en de London, Chatham Dover sp, maats, aan aarzelenden te leiden. Dat hij het was die den menschen de hoogste idealen moest voorhouden 1 Hij moest hardop lachenEen schandelijker, gemeener bedrog had hij nooit hooren noemen Hoe brandde het in zijn binnenste En het ver nederendste was dat hij zich moest bekennen hoe hij, indien de verzoeking op dat oogenblik tot hem kwam, zoo zwak als een kind zou zjjn. In dien zij thans bij hem ware geweest, zou hij haar alles hebben moeten zeggen en hij zou met ver rukking haar wederliefde aangenomen hebben. Hij meende haar voor zich te zien, haar te hooren spreken, en toen zij zich van hem verwij derde, volgde hij haar en zag haar weder in den tuin staan, door het volle zonlicht beschenen, hoorde haar helderen, frisschen lach, hij snelde naar haar toe, voelde haar adem op zijn gelaat, legde zijn arm om haar heen en vernam de tooverwoorden die het hart met lentevreugde vervullen, met het zoete voorgevoel van 's levens hoogste geluk, dat zich den mensch alleen in zulke oogenblikken openbaart. Hij verborg zijn gelaat iü het gras, als kon hij daarmede het verleidelijke gezicht verdrijven en het gevoel van zaligheid, dat hem zijns ondanks doortintelde, onderdrukken. Doch met gesloten oogen zag hij haar nog duidelijker en het bloed stroomde hem nog sneller door de aderen. Hij stond op en begon weer doelloos voort te loopen. Hij wilde zich slechts bewegen en ver moeien om te vergeten. Dorre takken kraakten onder zijne voetenhjj bleef aan nederhangencjS

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1