N° 252. 126® Jaargang. 1888. Donderdag 25 October. TOR A TRONDAL 88 FEUILLETON. Middelburg 24 October. Gemeenteraad van Middelburg. Provinciale Staten van Zeeland, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: KRISTIAAN ELSTER. 1IDDËLBURGS0HË COURANT. 3 Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. de Veu Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. In de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland zullen onder meer worden "behandeld voorstellen van gedeputeerde staten tot afwijzing van de aanvraag van den gemeenteraad van Scber- penisse, om een renteloos voorschot voor de be strating van de los- en laadplaats aan de haven en tot inwilliging eener aanvraag van den Anna Jacoba- en den Kramerspolder om een renteloos voorschot voor de verbetering van wegen ten bedrage van ƒ15,060. Voorts zullen ter tafel komen een voorstel tot wijziging van bet reglement op bet bestuur van den polder Walcheren en een voorstel om aan den in den dienstkring Noord-Beveland aan te stellen provincialen veearts nit de provinciale kas eene personeele toelage van 150 te verleenen. (Men zie rubriek: Provinciale staten.) Volgens resolutie van bet ministerie van finan ciën bebooren de kwitantiën der gemeenteontvan gers voor uitkeering van opcenten op de grond- en personeele belasting benevens van bet 4/5 van laatstgemelde van plakzegels voorzien te zijn. Die uitkeeringen hebben over elf maanden van bet jaar plaats op drie afzonderlijke staten en en over Januari op 2 stuks, terwijl over sommige maanden vijf stuks worden gebezigd, wanneer op de nieuwe personeele belasting reeds ontvangsten zijn gedaan en de oude nog niet is afgerekend. Deze kleine uitgave van kosten komt derhalve weder ten laste der gemeentekas, wat te minder billijk mag worden geacht wijl de slotstaten van elke belasting op formaatzegels worden gesteld. Daar intusschen bij dezelfde resolutie is bepaald dat kwitantiën wegens betalingen op rekening mogen worden geplaatst op betzelfde papier, dat voorzien is van het eerste gezegelde betalingsbe wijs, kunnen de kosten tot een beperkt minimum worden teruggebracht. De telkens terugkeerende maandelijksche kwitatiën toch betreffen niets anders dan betalingen op rekening, zoodat niets anders te overwinnen is dan de handhaving van den vorm der tot dus ver gebruikelijke bewijzen van ontvang op de staten van uitkeering. Bij kon. besluit van 9 Oct. 11. n° 24 is een door J. Mieras te Yerseke ingesteld beroep tegen een besluit van burg. en weth., dd. 18 Juni 1883, waarbij aan P. Sandee jr. aldaar vergunning was verleend tot oprichting eener kalkblusscherij, met handhaving van bedoeld besluit van burg. en weth., ongegrond verklaard. Ook door den beer J. J. Yan den Broeke aldaar waren tegen bet stichten dezer kalkblusscherij bezwaren ingebracht. Vlissingen, 24 Oct. Vrijdag middag te half twee uur zal de gemeenteraad zitting houden tot bet behandelen der gemeentebegrooting voor 1884, bet doen van eenige benoemingen en bet boor IX. Den volgenden dag reisde Roti verder. Toen bij geheel reisvaardig met den ransel op den rug en den stok in de band op den stoep stond, reikte bij Hans de band en zei: «Nu, vaarwel. Vergeet niet uw sollicitatie in te zenden en bedenkgij zult geen vreemde goden aanbidden." Hans zag hem langen tijd na. Roti had hem aan iets herinnerd, dat aan zijn geheugen ont snapt was. Die andere gedachten hadden hem zoo geheel vervuld dat bij dien leeraarspost geheel vergeten bad. Terwijl bij er weer over dacht, merkte bij, dat het onbestemde gevoel, alsof er een ongeluk gebeurd was, dat hij den vorigen avond gehad had, daarmede in verband stond. Hij voelde opnieuw dien steek in de borst. Hij trachtte zich de gelukkige toekomst af te schil deren, die hem wachtte wanneer zijn hoogste wensch vervuld zou zijn. Hij wilde de gevoelens terugroepen, die bij in vroegeren tijd gekoesterd bad, wanneer bij dacht aan bet oogenblik waarop bij dat groote doel zou bereikt hebben. Maar bet gelukte hem niet. Hjj begon plannen te vormen J behandelen van de navolgende voorstellenbe trekkelijk den aankoop van het badhuis tot be taling van een som van 50 aan mej. M. C. Schuurman, die gedurende 2J maand les in de handwerken aan school D beeft gegeven tot her- besteding van bet in orde maken van het gebouw voor besmettelijke ziektentot goedkeuring der aanbesteding voor bet te maken gymnastieklokaal in bet Nieuw Arsenaal aan G. Maters voor een som van 1118, met voorstel tot het toestaan van een krediet voor de uitvoering daarvantot bet verleenen van 7 als schadeloosstelling aan A. Poppe, voor gemis van grasgewas, tengevolge van den aanleg der duinwaterleiding, benevens 10 aan denzelfden tengevolge van den aanleg van den spuiboezem, en van 10 aan C. Kodde, ook met betzelfde doeltot machtiging aan de commissie van den Vlissingscben rijweg tot bet verkoopen van 34 boomen; tot machtiging tot onderhandsche verpachting der tollen op den Vlissingschen rijweg voor bet jaar 1884; tot goed keuring der rekening van den Vlissingschen rij weg, bet gasthuis, bet burger weesbuis en de schutterijtot verbouwing der politiewacht en tot bet nemen van een besluit tot voortdurende heffing van verbruiksbelastingen. Goes, 24 Oct. Vrijdag a., des avonds te 7 uren, zal de raad dezer gemeente eene openbare vergadering houden waarin, na het doen van mede- deelingen en het ter tafel brengen van ingekomen stukken, zullen worden vastgesteld: de ligger en de kaart der wegen en voetpaden, de rekening over 1882 en de begrooting van ontvangsten en uit gaven voor 1884 van den schuttersraad, de begroo ting van bet gasthuis, die van bet burgerlijk armbestuur en die der gemeente, alle voor 1884. Met ingang van 1 November worden voor den dienst der rijkspostspaarbank opengesteld de hulp kantoren Burgb en Retranchement. Prinses Hendrik is in Den Haag teruggekeerd. Vanwege den Balckersbond wordt een adres aan de tweede kamer gezonden met verzoek bet door de regeering voorgestelde inkomend recht op graan en meel niet goed te keuren. Zitting van heden Woensdag. Voorzitter de beer mr C. J. Pické. Afwezig de beeren J. A. Tak en F, Nagtglas. Onder de medegedeelde ingekomen stukken behoorde ook bet volgende adres: De Christelijke werkliedenvereeniging Luctor et Emergo te Middelburg, afdeeling van het Neder- landscb werklieden-verbond Patrimonium. Aan den edel achtbaren raad der gemeente Middelburg. Geeft met verschuldigden eerbied en verplichte hoogachting te kennen, dat ze met leedwezen beeft gezien, boe door bet gemeentebestuur is medegewerkt aan de ontheili- maar voelde er geen blijdschap over. Het voor uitzicht ontglipte hem telkens weervreemde, sombere voorgevoelens bekropen hem en voerden hem ver, heel ver weg van de gedachten, welke bij wilde vasthouden. Eensklaps schoot er tus- schen die verschillende gewaarwordingen een vraag voor zijn geest, die bij zich nog nooit gedaan had: «Waarom juist daar?" Nu viel er een nieuw licht over de zaak. Overal waren immers dezelfde menscben, dezelfde behoef ten, was betzelfde werk. Hoe was bij dus op bet denkbeeld gekomen, dat zijn werk juist aan die streek verbonden moest zijn? Hij wist bet niet; bet was nooit in hem opgekomen, dat hij ergens anders zou kunnen wonen en arbeiden. Het kwam ben nu voor dat daar iets van de eigen zinnigheid van Roti in lag.Er was mis schien groote behoefte, groot gebrek aan bruik bare menscben Ja, maar durfde hij dan op den voorgrond treden en zeggenik ben de man Was dat niet juist een reden om zich te beden ken, om zich op de proef te stellen Hij staakte zijn wandeling en zijn gelaat kreeg eens klaps een vale kleurzijne lippen beefden en bij staarde met angstige, strakke blikken voor zich uit. Zoo bleef hij een oogenblik staan balde toen de vuisten, stampte op den grond en riep uit «Goede God, wat lieg ik mjjzelven voor Of ben ik niet dezelfde man die, een paar maanden geleden even goed en even slecht toege rust, snakte naar betgeen mij nu aangewezen wordt Ja, ja dezelfde man, maar niet met denzelfden ging van den Sabbath op Zondag 16 September door eenige der arbeiders, in dienst der gemeente, op kosten derzelve, in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken dat ze bet haren duren plicht acht bet edel achtbaar bestuur erop te wijzen dat bet, met al dus te bandelen, beeft medegewerkt aan de ont- christelijking van den arbeidersstanden op deze wijze dien stand helpt voeren in de armen der revolutie dat ze bet zich verplicht rekentbet godsdien stig gevoel dier werklieden in bescherming te nemen en derhalve een ernstig protest aanteekent tegen genoemde handeling waardoor het edel achtbaar bestuur oorzaak is geworden, dat door genoemde werklieden het gebod des Heeren is overtreden, en bun alzoo meer nadeel berokkend, dan voordeel aangebracht beeft. Dat in deze zaak bet verschil van meening, in zake het godsdienstig geloof, niet in aanmerking kan komen, wijl, op een zeer klein gedeelte na, alle inwoners der gemeente Middelburg den Zondag erkennen als den, door God verordenden rustdag. Dat bet aloude «Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natie" ook voor onze gemeente nog van kracht blijft. Dat zij, lettende op de steeds toenemende revo lutionaire neigingen des volks, het als haar inner lijke overtuiging uitspreekt, dat keering van den storm die opkomt alleen mogelijk is door terug keer tot de wegen des Heeren, die door rijk en arm verlaten zijn; en dat diensvolgens door bet edel achtbaar bestuur der gemeente zeker niet mag medegewerkt worden aan zulke Sabathsckennis. Dat genoemde handeling in lijnrechten strijd is met de historische traditiën onzes volks. Verzoekt mitsdien beleefd, doch dringend, dat bet aan bet edel achtbaar bestuur moge behagen een besluit te nemen in dien geest dat voortaan een dergelijk feit nimmer voorkome en voorts alle, niet noodzakelijke, arbeid op Zondag worde gemeden. YWelk doende enz., De christelijke werkliedenvereeniging Luctor et Emergoafdeeling van bet Nederlandsch werk liedenverbond Patrimonium. Namens dezelve, (get.) C. Goote, voorzitter. D. F. Cammelot, secr. Burg. en weth. stelden voor met betrekking tot dit punt OTer te gaan tot de orde van den dag. De beer Snijders vroeg inlichting. Hij meende dat adressanten zich vergisten, wijl hij zich niet herinnert dat de tot bet uitzenden van die werk lieden benoodigde som door den raad is gevoteerd. Door den burgemeester werd medegedeeld dat bij later in te dienen suppletoire begrooting te dier zake een voorstel zal worden gedaan. Daarna diende de heer Van der Harst een amen dement in om bet stuk ter griffie te deponeeren. Dit amendement werd met 13 tegen 2 stemmen, die van den beer J. A. Van Hoek en den voor steller, verworpen en daarna bet voorstel van burg. wil Wat heeft mij dan toch betooverd Placht ik vroeger als een bond te zoeken, om den mij aangewezen plicht te verzaken en mij zei ven wat diets te maken Waarom ben ik eensklaps zoo bang om mijn huid te wagen? Wat heeft mij mijn voorliefde ontnomen voor betgeen altijd mijn dierbaarste wenscb is geweest, wat is bet toch, dat mij tot een bedrieger maakt, die zich moest schamen om eerlijke menscben onder de oogen te zien „Gij zult geen vreemde goden aanbidden", •hoorde bij Roti met zijn schorre stem zeggen. Was het dat? Was bet toch waar? Had Roti gelijk? Was bij een van die begoochelden, een van ben die bezig zijn hunne oude idealen af te breken en was bet leven dat bij leidde, waren de menscben met wie bij omging daarvan schuld Hij liep met groote stappen op en neder, beschaamd en toornig, zichzelf beschuldigende en dan weer de beschuldigingen verwerpende, die zijn geweten tegen hem inbracht. Eindelijk bleef bij voor bet venster staan en zag naar buitendaar doken zij weer op, die donkere, zonnelooze dalen, tusscben zwarte rotsen met. een bruinen bergstroom midden in en grijze buizen, vol rook, langs de kanten. De ijsvelden blonken op den achtergrond, over bet geheele landschap hing een zware, grijze nevelhij voelde een guren Noordewind; de oude, warme glans, die over die streek lag, was en bleef weg. Maar dichter, vlak bij hem, zag een warm vriendelijk oog naar hem op en omzweefden hem zomerlucht en zomergeur, en weth. met betzelfde aantal stemmen en dezelf de tegenstemmers aangenomen. Aan C. Van de Putte werd op zijn verzoek toegestaan om de tollen aan den Vlissingscben rijweg voor 1884 voor ƒ520 onderhands te mogen pachten. Aan de commissie van bestuur over den Vlis singschen rijweg werd machtiging verleend tot bet doen roeien en publiek verkoopen van 34 stuks boomen aan dien weg. Het suppletoir kohier n° 1 der hondenbelasting voor 1883, ten bedrage van ƒ60.50, werd, evenals bet supp. kohier n° 1 der inkomsten-belasting, ten bedrage van 1064.11 vastgesteld. Aangenomen werd een voorstel van burg. en weth. om aan den kweekeling M. J. W. P. Van Hecke eene toelage van 25 en aan de kweeke- lingen G. C. Bevelander en J. Geldof ieder eene toelage van ƒ12.50 te verleenen, wegens buiten gewone diensten door ben op school A. bewezen. Overgelegd werd de voordracht voor de betrek king van onderwijzeres met hoofdakte en aantee- kening voor de Fransche taal op school F (hoofd der school mej. Chivat), jaarwedde 800, opklim mende tot ƒ950. Daarop zjjn geplaatst mej" W. F. Van Loenen te Leiden en S. H. W. Van Gooi den Oosterlingb, te Aardswoud. Nog werd overgelegd de voordracht voor de betrekking van onderwijzer op de school A (hoofd de heer De Jager) jaarwedde 550, opklimmende tot 600, waarop alleen geplaatst is de beer P. Vader alhier. Tot onderwijzeres op school F werd benoemd mej. W. F. Van Loenen en tot onderwijzer op school A de beer P. Vader beide met algemeene stemmen. Daarna kwam aan de orde de behandeling der gemeentebegrooting voor 1884 met de daarop betrekking hebbende stukken. Hierop komen wij in een volgend nommer breed voerig terug, nu alleen vermeldende dat de be grooting in ontvang en uitgaaf 275,843.41} bedraagt en met algemeene stemmen, behalve die van den beer Snijders, werd aangenomen. Het biervoren bedoelde voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland, betreffende de aanvraag van den gemeenteraad van Scherpenisse om een rente loos voorschot voer de bestrating van de los- en laadplaats aan de haven, rust op de volgende overweging. Vermits uit bet indertijd ingediend adres de aanvraag niet voldoende kon worden beoordeeld, hebben ged. stat. aan burgemeester en wethouders verzocht op te geven de raming der kosten van bestrating; de lengte en breedte van die bestrating; het getal sehepen dat in de laatste vijf jaren van de los- en laadplaats beeft gebruik gemaakt, met bun tonneninhoud bet onzuiver bedrag der ontvangsten voor bet gebruik maken van de Tos- en laadplaats over elk der laatst verloopen vijfjarenbet bedrag dat in elk dier jaren voor kosten van onderhoud, inning enz. is uitgegeven; in welke gemeenten de meeste der in- en uitgegane vaartuigen te buis Tegen den middag ging bij uit en zijn hospita wachtte hem te vergeefs met bet middageten. Eerst tegen den avond kwam bjj thuis, doch bleef steeds op en neder loopen op bet steenen paadje tusscben bet woonhuis en de schuur. De weduwe kwam hem tweemaal zeggen dat bet avondeten gereed was en telkens zei hij«Dank u", maar hij kwam niet binnen, zoodat zij bet eindelijk opgaf en naar bed ging, en daar had zij gelijk in, want de morgenschemering vond hem nog op en neder loopende. X. Niet alleen zjjn hospita was in den eerstvol- genden tijd verbaasd over bet gedrag van Ejd in de pastorie kon men ook maar niet begrijpen wat hem scheelde. Na bet bezoek van Roti kwam hij er niet meer dan wanneer zijne ambts bezigheden het vorderden en bij sloeg steeds de uit- noodigingen van den dominé om den avond te blijven doorbrengen, af; bij kwam nooit meer in de huiskamer, als bjj van boven kwam en wan neer Hij Tora ontmoette, groette bjj stilzwjjgend en ging bjj voorbij. Hij merkte vaak dat zij hem vragend aanzag en was meer dan eens in de ver zoeking om haar aan te sprekendoch hij be dwong zich steeds. Hij nam ook geen deel meer zooals vroeger aan de kleine tochten der pasto riebewoners, maar zat dikwijls op zjjn kamer en zag de witgeschilderde boot bet in 't groen ver scholen buis aan den overkant verjatea en voelde

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1