Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Staten-generaal Indische begrooting. te beletten, dat de bond, dien men by zicb heeft, in het veld wild opspoort tot f 10 boete subs. 2 dagen gev. M. B., te Kapelle, wegens diefstal van te velde staande veldvruchten tot f3 boete subs. 1 dag gev. A. 11., te Goes, wegens het berijdeu van een, ten dienste van 't algemeen bestemden, weg 'met een aangespannen hond, niet voorzien van den vereischten muilkorf tot f 1 boete subs. 1 dag gev. J. P., te Wemeldinge, wegens het gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten tot f3 boete subs. 1 dag gev. I. B. K., te Heinkerszand, wegens het als voerman zich vergrijpen tegen een reglement waarbij men verplicht is zich bestendig bij zijn voertuig bij de hand en in staat te houden om het te besturen en te geleiden tot f3 boete subs. 1 dag gev. P. N. en J. v. V., te Yerseke, wegens het te zamen en in vereeniging uitoefenen van de visscherij in de Schelde le met een vaartuig niet voorzien van het vereischte nom- mer, 2e zonder voorzien te zijn van het vereischte consent ieder tot 2 geldboeten van f 10 elk subs. 1 dag gev. voor elk. A. V. en D. B., beiden te Colijnsplaat, en A. N., te Bergen op Zoom, wegens het te zaïnen en in vereeni ging rapen van voorwerpen van de steenglooiing vau deu waterkeerenden dijk van den Wilhelminapolder ieder tot f 1 boete subs. 1 dag gev. O. v. E., te Hansweert, wegens het des nachts bevisschen van eens anders viseh- water le zonder acte, 2e zonder schriftelijke vergunning van den rechthebb. tot 2 geldboeten van f 6 elk subs. 2 dagen gev. J. K., te Woensdrecht, wegens het als reiziger zich bevinden in den trein zonder behoorlijk plaatsbewijs, tot f3 boete subs. 1 dag gev. en A. K., te Goes, wegens het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg tot f 1 boete subs. 1 dag gev. Allen in de kosten. Gisteren stond voor het hof te 's Gravenhage terecht een lid van de rederijkerskamer te Sluis, onder beschuldiging dat hij bij een voorstelling, door die rederijkerskamer gegeven, tijdens een zijner mede-spelers zich verkleed op het tooneel bevond, uit diens vest, dat tusschen de coulissen hing, 1.80 aan geld ontvreemd had. Besch. beweerde dat het geld naast het vest op den grond lag en hij het in een papiertje gewikkeld en bij zich gestoken had om het den eigenaar, zoodra deze zich bekend maakte, terug te geven. Adv.-gen. m1 Gregory achtte die bewering even wel, naar aanleiding van een voorafgaande be kentenis van besch. aan den brigadier der maré- chaussée, niet aannemelijk en de kwade trouw dus voldoende bewezen. Op grond hiervan requireerde hjj, na op een vroegere veroordeeling tot 3 maanden cel, door besch. ter zake van diefstal ondergaan, te hebben gewezen, tot 4 maanden celstraf. Mr W. H. Royer gaf toe dat besch. den schijn sterk tegen zich had, maar meende dat diens opgaven toch de waarheid konden bevatten. Het tegendeel was althans z. i. niet wettig bewezen. PI. concludeerde derhalve tot vrijspraak en voerde subsidiair eenige verzachtende omstandigheden aan. Nog stond een man uit Kruiningen terecht, ter zake van diefstal van een halster en een paard in de weide. Hij had zijn vrouw zonder éen cent en met acht kinderen in den steek gelaten, zelf zes gulden meegenomen en trachtte nu het paard te Bergen op Zoom te verkoopen, wat hem echter niet gelukte. Reeds den eigen avond werd het daar door de politie aan den eigenaar teruggegeven. Adv.-gen. mr Gregory wees op de verzwarende omstandigheid in deze, nl. de liefdeloosheid en hardvochtigheid van besch. tegenover zijn gezin, dat hij in armoede achterliet, om zelf, van zorg ontslagen, in een ander werelddeel een vrij leven te gaan leiden. De adv.gen. requireerde dan ook 3 jaar gevangenisstraf. Mr Saaymans Vader pleitte eenige verzachtende omstandigheden. Na de pauze werd de dilettant-acteur, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis, ver oordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en aan den man uit Kruiningen werden, ter zake van diefstal van een paard in de weide en een- voudigen diefstal, 18 maanden eenzame opsluiting opgelegd. Te Vlissingen liepen bjj het getij op gisteren middag, dat minder hoog kwam dan in den vorigen nacht, opnieuw de Breewaterstraat en de Slijkstraat onder en was de passage erdoor geheel gestremd. Thans werd dit hoofdzakelijk veroorzaakt door het woest omhoog slaan der golven tegen den zeemuur langs den Westdjjk, waarbij het water, eenige ellen omhoog gestuwd, in bijna loodrechte richting op den dijk uiteen spattende, met stroomen eraf liep en zoo zich in 't lage gedeelte der stad verzamelde. Het was een ongemeen schoon schouwspel om dit woelen van het zeewater gade te slaan. De meestoof te Heinkenszand heeft hare werkzaamheden aangevangen. In dit seizoen zal zjj de opbrengst van ongeveer 12 hectaren te be reiden hebben. Onder Nisse heeft een landbouwer van een soort appels uit zijn boomgaard niet minder dan 80 hectoliters verkocht. Te Tholen zijn 240 balen mosselzaad uit Texel aangevoerd, waarmee eenige schippers een proef zullen nemen. Voor Philippine zullen 6000 balen worden aan- gebra cht. Te Westkapelle is aangespoeld een spil, ver moedelijk van een visschersvaartuig. Te Sint Maartensdijk is in een bewoond huis een diefstal gepleegd van 2 bankbiljetten, elk van 200. Eene gehuwde vrouw uit de buurt, moet reeds aan den burgemeester bekend hebben den diefstal te hebben gepleegd. De doorbraak van den dijk aan den nieuwen Zimmermanspolder, onder RillandBath, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft eene lengte van 100 M. De schade wordt op 50,000 geschat. De dijkwerker die daarbij het leven verloor, was een jong, oppassend werkman, de eenige zoon en kostwinner zijner hoog bejaarde, arme ouders. Zjjn lijk is nog niet gevonden. Op de kade te Strjjenham onder Poortvliet is door den hoogen vloed van eergisteren nacht het grootste deel van den voorraad suikerbieten weggespoeld. Ongeveer 40,000 KG. zijn verdwe nen, zoodat door den belanghebbende een schade van ruim ƒ400 wordt geleden. Bij den storm bereikte het getij aan de Texel- sche kust eene hoogte van 11 decimeters. Op stroom dreef veel wrakhout, waaronder de boeg van een schip. De bemanning van het Deensche schip, dat op de Zuidergronden bij Nieuwediep strandde, was reeds den ganschen nacht aan den hevigsten angst ten prooi geweest. Hun schip stampte hevig en zij besloten het te verlaten met het noodlottig gevolg dat de boot, waarin zij zich bevondenomsloeg. Drie landbouwers uit Lemmer, hun vee onder Kruinre voor het opstuwende zeewater wil lende naar huis halen, zijn door de duisternis en het stormweer misleid, verdronken. Veel schapen en eenige koeien zijn omgekomen. Aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, dat ter reede van Texel ligt, vielen twee lichtmatrozen van eene ontzachlijke hoogte een die van de groote ra viel stierf; de ander had het geluk? zich aan het want te kunnen vastgrijpen en had hieraan zijn leven te danken. Door een patrouille te 's Gravenhage werd jl. Woensdagnacht een huzaar van het 3° regiment, die in beschonken toestand verkeerde, tot twee maal toe uit het water gered. Toen de huzaar 's morgens -vernam dat hij in arrest moest, heeft hij zich met een bjjl de linkerpink afgehakt. Hij is ter verpleging in het militair hospitaal opge nomen. Laatstleden Vrijdag heeft de oppasser van een kapitein der veld.-art., te Utrecht in gar nizoen, uit eene ongesloten secretaire een bankbil jet van 300 ontvreemd hij ging er dien dag van door en kwam des avonds terug met een klein tekort. Hij zal voor dit feit voor den krijgs raad terechtstaan. Bijna de helft van de geheele fabrieksbevol king te Venendaal is thans zonder werk, en de schade die zeer velen, ook niet-neringdoenden, lijden, is zeer groot. Hoewel de armoede bij den dag grooter wordt, zijn toch de ontevredenen nog niet genegen de namen op te geven van de opruiers. Zoolang d$ze niet bekend zijn, zal het werk niet worden hervat. Dezer dagen ontving een ingezetene van Gro ningen den volgenden briefsBreedevoort 9 Oc tober 1883. (Gelderland) Mijnheer Refiecteerende UE. Firma en adres mjj als Handelaar in Granen bij voorgekomen gelegenheid mij toevallig aanbe volen is dienende U mede te deelen dat ik bij gelegenheid van een aanstaand Famiellie Feest ter cadeau wenschte aan te koopen. Een accuraat loopend Anker Horloge en dito Cilinder Horloge bijde in Zilver, en stel U voor deze mij te leveren. Derhalve verzoek ik per eerste gelegenheid aan mijn adres te verzenden Per Postpakket 2 anker, 2 Cilinder Horloges. Strekkende om daaruit eene keuze van twee stuks te kunnen doen, ik verzoek op factuur uiters te nota, en zal U ten spoedigste de niet gekozen twee stuks per dezelfde gelegenheid terugzenden, met daarbijgaanden Postwissels, bedrag volgens rekening op factuur der bovenaangeduide order. Met de meeste achting UEd. dr dienaar H. W. Muller. Breedevoort." De magazijnhouder was verstandig genoeg eerst een onderzoek naar bedoelden persoon in te stel len, alvorens aan zijn verzoek gevolg te geven. En weldra bleek het hem, dat hij hier weder met een oplichter had te doen, tegen wiens handelingen vroeger reeds door de politie te Arnhem was ge waarschuwd. Ieder zij dus op zijne hoede Omtrent het geheimzinnige voorval te Arnhem deelt het Utr. Dbl. nog het volgende mede Het 16-jarig meisje was met haar kleine zusje alleen gelaten in de ouderlijke woning nabij den Rozendaalschen weg in Klarendal. Toen de moeder terugkeerde vond zjj de voordeur gesloten, maai de achterdeur niet. Binnentredende, vond zij het kleine kind aan een tafel vastgebonden, blijkbaar om te beletten dat het eenig ongeluk bekwam, en het oudste meisje verdwenen. Een briefje, dat op de tafel lag, lichtte de moeder in, dat er in haar afwezigheid een heer was gekomen, die zeide dat zij mee moest gaan naar een tante teVelp. Haar vader was den vreemdeling geld schuldig het was in het belang van het gezin dat zij meeging, enz. Des nachts keerde het meisje terug, maar behalve haar regenmantel waren al haar bovenkleederen en bijna alle onderkleederen verdwenen. Zjj ver telde, dat zij op den Yelperweg in het rijtuig van den vreemden heer was gestapt; dat dit hen naar het Klarenbeeksche bosch had gebracht, in plaats van naar Velp; dat de onbekende het rijtuig had weggezonden en het meisje, toen het begon te huilen, geslagen had. Daar het meisje bewusteloos was geworden, wist zij niet, wat er verder met haar gebeurd was. Toen zjj bjjkwam, was de vreemde heer, die door haar beschreven wordt als gekleed in een geruite broek, verdwenen. Het Nieuws van den Dag geeft de volgende vertaling, door den heer J. Hartelust te Scherpen- zeel, van de Brabanfonne. Wij helpen gaarne aan de verspreiding daarvan meè, omdat zooals het N. v. d. D terecht opmerkt, velen de woorden van het Belgische volkslied niet kennen en daardoor het praatje in de wereld is gekomen dat het tame- ljjk vjjandig gezind is jegens ons. En vooral voor ons Zeeuwen, die zoo vaak met Belgen in aan raking komen en bjj zoo menige ontmoeting de Brabanfonne vragen als beleefdheid tegenover Bel gische bezoekers is bekendheid van het lied meer dan noodig. Na 't eeuwen torsen van deu kluister Is ook de Belg weer opgestaan Zijn moed hernam niet nieuwen luister Zijn naam, zijn rechten en zijn vaan. Uw hand, thans vrij van slavenkoorden, O Volk voortaan geen dienstknecht meer, Schreef op Uw oude vlag deez' woorden Voor Koning, wet en vrijheid neêr. Ga voort met uwe vaste schreden; Ga voort op 't pad van roem en eer God, die u redde tot op heden. Blikt op uw manlijppogen neer Gewerkt met vlijtuw arbeid geve Aan veld en akkers overvloed, Aan kunst en wetenschappen leven, Aan Koning, wet en vrijheid gloed! Drukt weer de hand der oude broedren, Dat alle haat en twist verdwijn. O Belg! Bataaf! uit Uw gemoedren, Die vrij zijn moeten vrienden zijn. Dat eene band U sainenbinde, Éen doel U beiden krachten geef, Éen kreet U steeds vereenigd vindo, Dat Koning, wet en vrijheid leef! O, Land, o dierbaar land der Belgen, Voor U ons hart en onze hand; Voor U het bloed van uwe telgen, Onz' eed zij U ten onderpand. Voor altijd zult ge welig tieren, Bestraald door eendrachts zonneschijn En onze leus op Uw banieren, Zal Koning, wet en vrijheid zijn. De Engelsche geestelijke Charles Worth, de vader van de uit het canton Genive gebannen adjudante van het Verlossingsleger, heeft aan den bondspresident Ruchonnet een brief geschreven, waarin onder meer het volgende voorkomt»Als Engelsch geesteljjke van meer dan dertigjarigen dienst en als gentleman wensch ik dat de regeering van Zwitserland weet, hoezeer ik alles verwerp en verdoem, wat deze verblinden op het vasteland uitvoeren in naam maar tot oneer van den gods dienst. Een der grondstellingen van hun verder felijk systeem is om op elke wjjze en tot eiken prjjs opzien notorietyte baren. Hoe meer op schudding zjj teweeg brengen, hoe meer zjj hunne namen in de couranten lezen, wjjl zij de wetten overtreden, des te meer zjjn ze voldaan, daar dit alles beantwoordt aan hun systeem van zelfver heffing en zelfoverschatting. Het Leger is geene in Engeland erkende secte en staat onder een man, die zich generaal Booth noemt, doch alle bescha ving mist. Wij houden deze ruwe verstoorders van den openbaren vrede, deze verachters van alle autoriteit in het minst niet voor waardige Chris tenen hun leer is een dwaalleer en onzedeljjk hun drijven is tegen de schrift en wordt geduld als iets lastigs, waartegen geen wet, streng ge nomen, iets vermag, hoewel het verlies van het ouderlijk gezag, de losmaking van alle familie banden en het verzaken van maatschappeljjke verplichtingen ook daarmede gepaard gaan. Mjjne dochter, eens het liefste, gehoorzaamste kind, is door het wreede Jezuiten-systeem dier monniken (als Elise Ebsen in Daudet's VEvangeliste) ver loren voor mjj en voor allen wier liefde haar aan huis verbond." Een dergeljjke brief doet het Heilsleger meer kwaad dan alle verbanning. De familie van Armand Peltzer's vrouw is opgekomen tegen de beslissing van den vrede rechter, waarbjj Armand voogd blijft. De advocaat Picard zal voor Armand tegen dit appel pleiten. Uit de verklaringen van den secretaris van den London and River Plate Bank bljjkt dat de bank een ongehoord vertrouwen stelde in haren secretaris, die trouwens een goeden naam zich had verworven gedurende de achttien jaren, welke hjj daar werkzaam was. Hjj kreeg een salaris van 1500 pond sterling, wat voldoende was voor zjjne maatschappeljjke positie. Doch de zucht tot speculeeren greep hem aan en daarin deed de makelaar Watters mede. Om het noodige geld te krjjgen werden deposito's verpand, gezameljjk ter waarde van 110.000 p. s. Toen de 14e October naderde en de gewone afrekening moest plaats hebben, ontbrak beiden het geld om ze weder in te koopen. Watters poogde nog Egyptisch papier er voor in de plaats te leggenmaar wjjl er hiervan niet genoeg was kwam de diefstal aan het licht.. Omtrent de aardbeving in Klein-Azië zjjn thans meer bjjzonderheden bekend. De dorpen, die het meest geleden hebben, zjjn Katopanage, Reis, Dere, en Lidja, die in onherkenbare hoopen zjjn veranderd, en waarvan haast geen muur is bljjven staan. Lidja was om zijne baden bekend en een geliefkoosd verbljjf voor de inwoners van Smyrna. De verhalen van de overgeblevenen zjjn hartverscheurend hun woning is weg, hun vee, alles is wegzjj hebben geen voedsel en wonen nu opeengehoopt in de enkele gebouwen die in den omtrek zjjn bljjven staan. Weinigen zijn naar Chesmeh gevlucht, enkelen hebben Smyrna bereikt. Zjj allen doen dezelfde vreeseljjke verhalen van de ramp. De autoriteiten van Smyrna hebben terstond maatregelen genomen en levensbehoeften in grooten getale gezonden. Maar het aantal ongelukkigen is zoo groot, dat de hulp van Smyrna alleen niet voldoende zal zjjn. Van Chios kwamen nog weinige geloofwaardige berichten. Wel is het zeker, dat verscheidene huizen op dat eiland zijn ingestort. Campi wordt verdacht van een moord, ge pleegd op een heer en een dame te Parijs, doch zijne identiteit valt moeilijk te bewjjzen. Reeds meer dan twintig personen zijn met hem gecon fronteerd, doch niemand heeft hem herkend. Dezer dagen kwam een vrouw van ongeveer 30 jaren bjj den commissaris Macé en deelde hem hare overtuiging mede, dat de moordenaar niemand anders kon zijn dan haar man, die haar twaalf jaren geleden had verlaten na veertien dagen met haar gehuwd te zjjn gewees. De heer Macé bracht de vrouw in de gevangenis bjj Campi, waar zjj in tranen uitbarstte en riep „Ja, gjj zijt 't wel 't Is mjjn man, die ellendeling, die mjj verliet Campi antwoordde terstond zeer verbaasd »Pardon, mevrouw, ik heb nooit het geluk gehad uw man te zjjn, ik ben nog altijd ongehuwdmaar als gjj volstrekt wilt dat ik uw man zal zjjn, welnu kom dan mjjn woning hier deelen." Na eenige verklaringen erkende de jonge vrouw dat zij zich vergist had. »Och", zeide zjj bij het heengaan tot den heer Macé, „ge kunt mij die vergissing niet kwaljjk nemen, want het is al twaalf jaren geleden dat ik mjjn man gezien heb en ik heb zoo weinig tjjd gehad om hem te leeren kennen." Het Italiaansche dorp Villa Allegno bij Brescia is bjjna geheel door Jirand vernield. Ver scheidene honderde huizen zijn met geheel den inhoud afgebrand. De bewoners verkeeren in de grootste ellende. Het eiland Wight zal door een tunnel met Engeland verbonden worden. Reeds is men bezig met het boren proeven te nemen, en de deskun digen gelooven, dat de uitvoering geen moeilijk heden zal opleveren. Gisteren heeft de keizer van Rusland den eersten steen gelegd van de nieuwe kerk, die in Petersburg zal verrjjzen op de plaats, waar Alex ander II werd vermoord. De plechtigheid werd bjjgewoond door de hofdignitarissenvertegen woordigers van den adel, de gemeenteljjke auto riteiten enz. De geesteljjkheid van de Kasan- kathedraal trok in processie naar het nieuwe gewjjde gebouw. En in den morgen werd in al de kerken van Petersburg een requiem gezongen voor de nagedachtenis van den keizer. Domburg. Door den storm is eene be- langrjjke schade veroorzaakt aan het zuid-einde van den Westkapelschen zeedjjk. Materialen zjjn ontboden. Heinkenszand. Nadat in de heden ge houden raadsvergadering de aard en het bedrag van den borgtocht waren vastgesteld, werd met algemeene stemmen tot ontvanger benoemd de heer J. Steketee, waarnemend ontvanger. Op de voordracht stond nog de heer H. J. Lamoraal Wi- chers, rijksontvanger alhier. Tevens werd dg heer J. Steketee benoemd tot secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur. Een en ander in plaats van den heer B. Vermande, burgemeester. Amsterdam. Z. M. de koning van België heeft met den burgemeester heden van acht uur tot half negen eenige minder aanzienljjke stads- wjjken bezocht, en daarna zich naar de tentoon stelling begeven, waar uitsluitend Belgische in zendingen werden bezichtigd, zoowel die in het hoofdgebouw als de machines en de schilderijen. De koning liet zich vele exposanten voorstellen en onderhield zich minzaam met hen. De konin gin bezocht van 10 tot 11 uur door den burge meester vergezeld het Trippenhuis, en kwam te 11 uren op de tentoonstelling aan. Ook Hare ma jesteit bezichtigde de Belgische afdeeling. Onge veer te half een uur werd ten stadhuize gedejeu neerd, terwijl de schutterij-muziek zich op den Dam liet hooren. Als dit ten genoege der vorsteljjke personen plaats had, zullen zjj van de muziek weinig gehoord hebben. Heden is er diner van 32 couverts; dezelfde genoodigden van gisteren, benevens de leden der Belgische legatie, de wet houders van Amsterdam en eenige Belgische senatoren nemen daaraan deel. Niettegenstaande het slechte weder is door HH. MM. de voorgenomen stoomboottocht naar IJmui- den te 1 uur aanvaard met twee stoomers Ceres en Dolphijn. Aan boord werd een dejeuner ge bruikt. Te 5 uur worden de hooge bezoekers terug verwacht. Morgen te acht uren vertrekken zjj per Rjjnspoor naar Den Haag, om te drie uren de reis naar Brussel weder aan te nemen. In de vestibule van het postkantoor is een ouden heer 192 ontfutseld, niettegenstaande zich in de onmiddelljjke nabjjheid een politie-agent be vond. Amsterdam is dus niet voor niets wereld stad tot zelfs de zakkenrollers doen de zaken op zijn grootsteedsch. Weenen. Sommige dagbladen wjjzen op de gewichtige beteekenis van het bezoek van koning Leopold aan Nederland. Hatlü'ax. Er werden 2 personen gearresteerd, bjj wie dfnamietpatronen en helsche machines gevonden waren. Zjj verklaarden Amerikanen te zijn. Voorloopig verslag. Nagenoeg algemeen was de indruk van den finantieelen toestand ongunstigop de gewone uitgaven is minstens 4 millioen tekort. Wel meen den enkele leden, dat de min. al te voorzichtig was met de koffieprijzen, maar de meerderheid ontkende dit. Men wees er voorts op, dat supplet. begrootingen het tekort nog zullen vergrooten, bv. voor oorlogskosten; gaarne zou men daaromtrent 's ministers gevoelen vernemen, met een opgaaf van hetgeen Atjeh sinds 1879 kostte, terwjjl ook werd gevraagd, welke de omvang der ramp op West-Java en Sumatra was, hoeveel menschen daarbjj omkwamen, welke schade de staat leed, en hoe de reg. daarin heeft en zal voorzien Er waren leden, die den ünancieelen toestand vooral ongunstig noemden omdat het bestaand be lastingstelsel den economischen vooruitgang der inlandsche maatschappjj zeer belemmert. Meer dan ooit dringend noodig achtte men het daarom, te waken tegen hooge uitgaven en nieuwe middelen te zoeken. O. a. ware beperking van het aantal Europ. ambtenaren noodigde verlofstraetementen bv. stegen in 12 jaren met 100 Op vele plaatsen vond men in de begrooting de bljjken van weelderig beheer en onvoldoenden tegenstand aan bovenmatige eischen in Indië. Men hield zich nl. overtuigd dat een oordeelkundig onder zoek naar de wjjze van uitvoering van verschil lende maatregelen tot ingrijpende besparingen zou leiden. Nu de tekorten zich opstapelen was krach tige besnoeiing van de weelde in den openbaren dienst onbetwistbaar. Vrjj algemeen kon men zich niet tevredenstel len met de algemeene toezegging omtrent de ver meerdering der inkomsten, maar achtte men zich gereehtigd, reeds nu de hoofdtrekken dier plannen te vragen, vooral welke elementen de min. op het oog heeft, daar opdrjjving der directe lasten van de inlanders ondoenljjk en gevaarlijk, belasting van de Europ. bevolking onvoldoende zou zjjn. Van de mededeeling van deze plannen, alsmede van een duidelijke verklaring zjjner voornemens aangaande de Billitonzaak verklaarden verscheiden leden hun stem afhankeljjk te zullen maken. Aan dezen min. meende men dien eisch te mogen en te moeten stellen, omdat hjj met de Indische toe standen geheel bekend kan zjjn en o. a. over het stelsel van in- en uitgaande rechten vroeger ge voelens had geuit, waarmee deze leden niet konden instemmen. Andere leden waren over zjjn beleid niet ge rust om zjjn vroeger gebleken richting om de uitbreiding der welvaart in Indië te zoeken in het initiatief en gezag der regeering, meer dan in een gezonde ontwikkeling van landbouw en njjverheid. Men kon niet aannemen dat de min. zjjn politiek verleden geheel zou verloochenen, en kon daarom vooralsnog weinig of geen ver- trouwen stellen in zjjn beleid. Daarentegen hadden enkele leden gunstige ver wachtingen, hopende dat deze min. zou optreden tegen de in de laatste jaren met betrekking tot Indië gevolgde staatkunde, oorzaak van den financieelen achteruitgang. De meeste leden konden zich niet vereenigen met de vertraging van den spoorwegbouw, als zjjnde geen geneesmiddel, veeleer eene kostbare bezuiniging, terwjjl buitendien om vele redenen dringend behoefte aan spoorwegen bestaat. Vele andere leden, die den verderen spoorweg aanleg aan particulieren willen overlaten, ver klaarden zich evenzeer voor spoedige voltooiing van hetgeen nu in aanbouw is. Niet alle leden waren ingenomen met uitbreiding van de gouvernements-koffiecultuurmen vraagde, wat de min. daaromtrent beoogt. Eenige leden verklaarden zich reeds nu voor die uitbreiding. Van de zending van een ambtenaar naar Brazilië verwachtten de meesten weinig heilsommigen beweerden dat Brazilië ons weinig heeft te leeren, anderen betwistten dat, maar vrjj algemeen werd het resultaat der missie voorloopig van geen be teekenis geacht. Sommige leden zagen een middel tot verbetering van de financiën in herziening der comptabiliteits-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2