N° 248 126e Jaargang 1883. Zaterdag 20 October. TORA TRONDAL Middelburg 19 October. FEUILLETON. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagens Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiên* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: KRISTIAAN ELSTER. MIDDELBIIRGSCHE COURAIVT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De candidatuur van mr U. H. Huber voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het district Gouda wordt door de Standaard met inge nomenheid begroet. Het blad schrijft over dien Candida at »Ook in de Haagsche kringen kent men maar al te goed den gelukkigen winner voor den hoogen raad van het groote Friesche Florenen-proces. »Bijna nooit kan een advocaat van buiten Den Haag een proces voor den hoogen raad winnen. Maar aan mr Huber gelukte dit. „Toont dit zijn kennis van zaken; getuigt dit van groote mate van zeggingskracht; het bewijst meer nog, dat mr Huber ook overtuigen kan; in onze kamer een zoo zeldzaam talent." Ons dunkt, het antirevolutionair orgaan is dit maal niet gelukkig in de keuze van zijne aanbe- velingsphrasesDe bewering: dat ons hoogste rechterlijk college zóo aan den leiband loopt van de Haagsche advocaten dat bijna nooit een advo caat van buiten Den Haag een proces voor den hoogen raad kan winnen, is zóo grappig-onzinnig, dat de daarop berustende aanbeveling van den man, aan wien deze tour d'adresse gelukte," doet denken aan ironie. Gelukkig voor aanbevolen candidaten dat zij niet verantwoordelijk zijn voor al de uitingen, waarmede de „vrienden" zich, onder dergelijke omstandigheden, somtijds veroorloven hunne can didatuur met ingenomenheid te begroeten." Naar aanleiding van het bericht in het Week blad voor Voorne en Puttendat hij zich te Rot terdam zou hebben laten vaccineeren, schrijft de heer G. Yan Goor "LLzr., pred. te Bunschoten, vroeger te Oud-Beierland. »De ondergeteekende verklaart, dat noch hij zelf, noch een zijner huisgenooten zich,hetzij te Rotterdam hetzij elders, heeft laten vaccineeren, en stelt honderd gulden ter beschikking der commissie voor be hoeftige poklijders te Oud-Beierland, zoodra hem de geneeskundige wordt genoemd, die durft beweren deze vaccinatie te hebben verricht. Bladen die het verzinsel dienaangaande hebben overgenomen, zullen de tegenspraak zeker ook plaatsen, terwijl de beoordeeling van zulk een verdichtsel door hem met gerustheid aan ieder weldenkende wordt overgelaten." Wij haasten ons dit schrijven op te nemen en verwachten nn van den berichtgever van hoven- genoemd blad, die deze valsche tijding in de wereld zond, dat hij openlijk amende honorable zal doen. De collecte voor de noodlijdenden in Neerlandsch- Indië heeft te Westkapelle ƒ53.60 opgebracht; te St. Maartensdijk 57.15 en te Poortvliet ƒ66.45. Sint-Maarteusdijli, 19 Oct. Terwijl van elders berichten tot ons komen omtrent te hoogen door VIII Yan dien dag af zag men eiken avond uit het schuitenhuis bij de woning der weduwe een klein, grijs geschilderd bootje naar den overkant roeien, waar het aan den steiger der pastorie werd vast gelegd en bleef liggen, totdat het in den zoelen zomernacht weer zacht over het water terug gleed. Zulke dagen had Hans Ejd nog nooit beleefd. Na elk tochtje over het water, kwam hij zonder ling aangedaan terug, met een gevoel van in nige dankbaarheid, zonder te weten jegens wien of waarvoor en met een vurig verlangen naar den volgenden dag. Wat was er dan toch gebeurd? Wat maakte die avonden in de pastorie zooveel aantrekkelijker voor hem dan vroeger Ja, sedert Tora hem bedankt had voor die woorden op het schutters feest, was zjjn angst voor al het nieuwe, dat hij daar voelde, verdwenen. Vooral zijn verhouding tot Tora was geheel veranderd. Hunne gesprekken hadden een ander karakter aangenomen. In den beginne hadden die bijna altijd over boeken ge- loopen maar nu redekavelde hij met haar over onderwerpen en ontstond er een zekere vertrou- waterstand in verschillende polders, door de laatste regens ontstaan, kan van bier gemeld worden, dat men er, dank zij de verbetering ten vorigen jare in de suatie gebracht, geen last van gehad heeft, niettegenstaande de watermolen aanvankelijk weinig dienst kon bewijzen. En voorzeker zou de geloosde watermassa, in de dagen van windstilte, nog aan merkelijk grooter zijn geweest, indien er geen stremming veroorzaakt werd door het spuien der naburige gemeente Scherpenisse. Onder de vele reglementaire bepalingen schijnen er nog geene te bestaan, op grond waarvan deze belemmering van afvoer van overtollig water uit eenig water schap belet kan worden in tijden, wanneer zich waterovervloed en windstilte te gelijk voordoen_ Sïiervllet, 18 Oct. De raadsleden namen Dinsdag met algemeene stemmen het besluit om de meer besproken steenen pomp andermaal te doen verplaatsenechter niet op het midden der markt, daar dit te groote geldelijke offers zon eischen. Aan het dag. bestuur is overgelaten de plaats te kiezen. De begrooting werd vastgesteld en goedgekeurd Het traktement van den gemeente-veldwachter werd met ƒ50 verhoogd en zal met 1884 ƒ450 bedra gen. Dit raadsbesluit verdient te meer waardeering, wijl de titularis niet om verhooging van salaris verzocht had; P. Geensen is echter een populair politiebeambte, zoodat alle ingezetenen deze me- dedeeling met genoegen zullen vernemen. Ook de jaarwedde van 't hoofd der 2e gemeente school, den heer P. Verhage, werd met 50 ver meerderd en op 800 gesteld, om hem gelijk te stellen met eenige zijner collega's in de nabuurschap. De Nederlandsche en de Belgische vorstelijke personen maakten gisteren geen rijtoer door Am sterdam zooals in het Laatste Bericht werd gemeld maar bezochten, in gezelschap van den kroonprins van Portugal, een neef van koning Leopold, de tentoonstelling. Eerst brachten HH. MM., onder geleide van de heeren Cordes en Wertheim, een bezoek aan de Etknogvaphische afdeeling, waarna zij onder leven dige toejuichingen der talrijke menigte, die on danks het ongunstige weder op het terrein aan wezig was, de hoofdgalerij van het hoofdgebouw binnentraden. Daar bezichtigden zij enkele inzen dingen in de Hollandsche en Belgische afdeelingen, ten einde door den zij-uitgang in de Belgische afdeeling naar het koloniale gebouw te wandelen, waar zij door de heeren Pels en Bosscher werden ontvangen. Mejuffrouw Pels bood aan beide konin ginnen een bouquet aan, waarvoor koning Leopold zijn dank betuigde. HH. MM. vertoefden eenigen tijd in het gebouw, waar ook Javanen hunne opwachting maakten, en verlieten daarna het terrein langs den uitgang aan de Ruysdaelkade. Te half zes vertrokken onze koning en onze koningin naar het Loo. 's Avonds had in den Park-Schouwburg een gala-concert plaats, dat het gemeentebestuur ter eere van bet Belgische koningspaar liet geven. welijkheid tnsschen hen. Vroeger sprak hij nooit over zichzelf, zijn toekomst, of zijne plannen. Thans had hij haar ingewijd in al zijne dierbaar ste verwachtingen. Ook met de overige huisgenooten werd hij meer op zijn gemak en hij liet zich zelfs met Thea Petrina in, die bijna eiken avond in de pastorie was en altijd spiegelgevechten met hem hield. Zij was zeer heiezen, doch hield niet van poëzie en verfoeide muziek; zoodat zij steeds een geeuwende toehoorderes was geweest bij de gesprekken van Gran en Tora over hetgeen zij lazen, en bij hunne muzikale oefeningen. Na de komst van Hans Ejd kwam het vaak op hetgeen er in de couranten stond, of wat er in het dorp had plaats gehad. En daarin was Thea Petrina thuis. Niemand was beter bekend met alle dorpsaangelegenheden dan zij en zij was tevens verbazend op de hoogte van alle politieke en theologische vraagstukken. Zij vischte nu ook spoedig uit wat Hans bijzon der interesseerde en maakte zich in een oogwenk zulk een onderwerp eigen, zelfs al was het haar geheel vreemd. Zij dwong hem om erover te spreken, door eerst met groote weetgierigheid in lichtingen te vragen en hem er later al schert sende meê te plagen. Hij betrapte er zich som tijds op dat hij haar onaangenaam vond en wist niet waarom: zij was toch blijkbaar een verstan dige, ernstige vrouw. Tnsschen Gran en Hans had geen toenadering plaats. Hans kende Gran uit Christiania en had zich nooit aangetrokken gevoeld tot dien woordenrijken poëet en feestre- Het publiek had van de gelegenheid tot bijwo ning van dit concert zeer weinig gebruik gemaakt, zoodat de zaal slecht bezet was. 1 3 vorstelijke personen, met -den kroonprins van Portugal, kwamen eerst laat en werden bij hun komst zoowel als bij hun vertrek warm toegejuicht. Naar het Iibl. meldt, zal eerstdaags eene com missie bijeenkomen, door den minister van oorlog benoemd om de vraag te overwegen, of herziening van het militair onderwijs noodig is. De hoofd- •trijd loopt daarbij over de vraag of de wiskunde als hoofdvak gehandhaafd dient te worden, dan wel of de practische vorming meer op den voorgrond behoort te treden. De commissie is samengesteld uit de heerengen.-majoor Netscher, inspecteur van het onderwijskol. Den Beer PoortugaeL gouverneur der kon. mill, academieluit.-kolonel Eland, directeur der krijgsschool; kapt. Moorrees, voorzitter der commissie van proefneming de kol. Yan der Beek, komm. van het 5e reg. inf.kol. Kromhout, komm. der Utrechtsche linie luit.-kol. Egter, komm. le reg. veld-artilleriekapt. Seijf- fardt, v. d. gen. staf; kapt. Krantz, komm. kon. mill, academiekapt. Engelbrecht, secretaris. In het jaar 1882 zijn in ons land door de geza- mentlijke rechtbanken in het geheel 828 failliet-ver klaringen uitgesproken, dat is 93 meer dan in het vorige jaar. Yan de faillietverklaarden waren 784 bijzondere personen, 41 vennootschappen onder een firma en 3 naamlooze vennootschappen in 't vorige jaar werden 690 bijzondere personen, 40 vennoot schappen onder een firma en 5 naamlooze vennoot schappen failliet verklaard. 17 personen werden bovendien in staat van kennelijk onvermogen verklaard of 6 meer dan verleden jaar. Derhalve bedroeg het gezamenlijk aantal failliet- en insolventverklaringen 845 of 99 meer dan in het vorige jp.ar. Onder de gefailleerden bevonden zich 1 make laar, 23 commissionairs, 2 assuradeurs en 1 expe diteur 5 der in staat van kennelijk onvermogen verklaarden waren landbouwers, 2 notarissen, 1 was schoolhoofd en 1 opzichter. Yan de faillissementen enz. in den loop de» jaars 1882 geopend, werden 628 uitgesproken op eigen aangifte210 op aangifte van schuldeischers en 7 op de vordering van het openbaar ministerie. In het geheel 99 meer dan in het vorige jaar. Het aanwezige actief was in meer dan ge deelten der afgedane faillissementen en insolvent verklaringen beneden het bedrag van 2500. De gemeenteraad van Rotterdam besloot thans voor goed dat de gemeente de gasfabricatie in eigen beheer neemt. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier tij het kantongerecht te Geldermaisem, mr. G. J. Yan Ever- dingen, advocaat en procureur te Tiel, tevens werkzaam bij het parket van de arr.-rechtbank aldaar. burgemeesters. Eervol ontslagen op verzoek P- denaar, zelfs toen deze een vrijheidsman en volks vriend was; maar zijn afkeer nam toe, hoe meer hij hem ontmoette en, 't was zonderling, het hin derde hem vooral zoo dat hij in Gran iets terug vond van hetgeen hem bij den dominé en Tora zoo beschaafd en aangenaam voorkwam. Wat hem in vader en dochter aantrok, verbitterde hem tegen Gran; want het was hetzelfde en toch iets anders. Gran was in den laatsten tijd onvermoeid in het attaqueeren van Hans en hij streed nn zoo dik wijls openlijk tegen zijne eigen oude idealen, dat niemand er meer verwonderd over was. Bij andere gelegenheid kampte hij meer in het verborgene en wist op honderderlei manieren zijne woorden zoo te draaien dat zij voor iedereen, be halve voor Tora, min of meer geheimzinnig waren. Voor haar was elk woord dat hij sprak zij alleen was zijn vertrouwdeHans en Thea Petrina be schouwde hij als een vijandelijke macht. Somtijds gebruikte hij de muziek voor datzelfde doel hij zong volksliederen, bootste de boeren zangwijze na en maakte zelfs een lied over »01a Ysti, den vervaarlijken profeet die de vreemde monsters versloeg", en als hij op die manier den vijand bestreden had, zond hij Tora een zwerm melo dieën toe, nu eens klagende en smeekende, dan weer woeste en wilde, verwijtende. Vaak hadden deze schermutselingen reeds ge dreigd in een openlijken vredebreuk te ontaarden doch tot nog toe hadden öf de -strijdenden zeiven, 5f de dominé op het beslissende oogenblik gezorgd H. AVijnands als burgemeester van Oud-Valkenburg, en H. La Rivière, als burgemeester van Benthuizen. Het vroeger aangekondigde examen voor wie een diploma erlangen wil, waarbij de bevoegdheid, om aan het hoofd eener bewaarschool te staaD, door de Maatschappij tot nut van algemeen wordt erkend, zal omstreeks Kerstmis e. k. gehouden worden op een aan haar, die zich aanmelden, nader op te geven dag en plaats. De deelneming aan het examen staat, tegen betaling van ƒ5, open voor een ieder, die den leeftijd van 19 jaren heeft bereikt. Aanmeldingen, met overlegging van geboorte akte, moeten geschieden vóór 18 November a., bij den algemeenen secretaris van voormelde maatschappij, Kloveniersburgwal 27 te Amsterdam. Wie tevens examen in nuttige handwerken wenscht af te leggen, gelieve daarvan bij de aan melding te doen blijken. De heer P. J. Rienstra, pred. te Veere, is beroepen naar de Herv. gem. te Watergang, classis Edam. De verhooging van het predikants-traktement te RillandBath met 100 heeft niets kunnen baten. De beroepen candidaat, de heer D. J. Karres van Amsterdam, heeft voor de beroeping bij de N. H. gemeente aldaar bedankt. De begrooting der Ned. Herv. kerk te Sint Maartensdijk bedraagt voor het jaar 1884 aan uitgaven en inkomsten 7502,07. Een post van 1700 werd uitgetrokken voor de verdere ver nieuwing van het dak der kerk en een post van 800 voor den verderen aanleg van plantsoen om de kerk, waarvoor dit jaar 600 bestemd was. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeld J. S., te Yerseke, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond tot f 8 boete subs. 1 dag gev. A. v. d. P., te's Gravenpolder, wegens bet maken van nachtelijke burengeruchten tot verstoring van de rust der inwoners tot f 5.50 boete subs. 2 dagen gev. N. L., te Ellewoutsdijk, wegens het 2 malen zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, na binnen zes maanden wegens hetzelfde feit onherroepelijk te zijn veroordeeld, tot f 15 boete subs. 7 dag. gev. en 3 dag. gev. Ch. v. D., te 's Heeren - hoek, wegens het in gesloten jachttijd bejagen van eens anders jachtveld, ïe zonder machtiging 2e zonder schriftelijke vergunning van| den rechthebbende tot, 2 geldboeten van f 15 elk subs. 4 dagen gev. voor elk. A. V., te 's Heerenhoek, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik tot f20 boete subs. 3 dagen gev. P. K., te Heinkenszand, wegens het zonder, voorzien te zijn van eene jachtacte of buitengewone machtiging niet behoorlijk zorg dragen om dat het gesprek een andere wending nam. Maar de spanning nam dagelijks toe en op zekeren dag kwam het tot een uitbarsting, waarbij ernstiger woorden vielen dan ooit te voren. Op een namiddag, eenigen tijd na het schutters feest, waren de jongelui in den tuin, terwijl de dominé zijn middagdutje deed. Thea Petrina was even naar huis gegaan, Tora zat te werken, Hans las de courant en Gran lag in het gras een sigaar- te rooken. Eensklaps wierp Hans de courant weg, stond driftig op en begon het pad op en neêr te loopen. »Wat is er aan de hand, heer dominé?" vroeg Gran. „Ach, ik las daar iets in de courant, dat - »Dat »Dat mij ergert, dat wil ik niet ontkennen." »En wat is dat >Het is iets over uw boerenbarbaarwaar van gij onlangs hebt gesproken als opvolger van den burgertiran, wiens val gij niet beweenen zult. Die barbaar, op wien gij tegelijkertijd verklaardet geen lofzang te zullen zingen, be dreigt alles wat den mensch heilig en dierbaar is, zegt de man in de courant. De wereld staat op losse schroevener is geen geloot en geen ontzag meer, alle grenzen worden verschovenelk piëteits- gevoel wordt gekrenkt, de beschaving bedreigd. Een ieder, die zichzelf wil redden, moet zijn toe vlucht nemen tot den tempel der kunst en onder de vleugelen der Majesteit." {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1