N° 247. 126e Jaargang. 1883. Vrijdag 19 October. TORA TRONDAL V E RK1EZIN G. Middelburg 18 October. FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; KRISTIAAN ELSTER. IHIDDËLBIIRGSCH C0URA1MT. Agenten voor dit Wad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F, van dek Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort *a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders yan Middelburg, maken bekend dat op Vrijdag den 16 November a., van des voormiddags tien tot des namiddags éen uur, in. eene der boven achterzalen, van het raadhuis, de verkiezing zal plaats hebben van éen lid voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter vervulling der vacature ontstaan tenge volge van het overlijden van den heer mr W. C. Borsius, terwijl de opening der stembriefjes zal plaats hebben, dienzelfden dag des namiddags te 1 uur. Middelburg, den 12 October 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C! K De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. In de Economist van SeptemberOctober komt eene belangrijke beschouwing voor van den heer D. R. Mansholt, van Westpolder, over den invoer van granen uit Amerika en den invloed op onze graanprijzen. De schrijver verdedigt daarin zijne vroeger reeds geuite meening dat er geen grond is voor de meer en meer onder de landbouwers toenemende Amerika-vrees. Aan het slot daarvan verklaart hij tot de vaste overtuiging te zijn gekomen dat de Europeesche landbouw heel wel de Amerikaansche concurrentie ban doorstaan. Ik stel, schrijft hij, daarbij natuurlijk op den voorgrond dat in dezen strijd de Europeesche landbouw zijne geheele intelligentie en al zijne energie zal aanwenden, en dat bij zoo door bet invoeren van nieuwe, praktische werktuigen, als door het verbeteren der vee- en paardenrassen en door zich de wenken der voortschrijdende weten schap ten nutte te maken, zijn bodem zoo pro- duktief mogelijk zal maken. Zonder de Amerikaan sche concurrentie zouden wij in Europa in de laatste jaren bepaald hongerprijzen gehad hebben, die toch door geen weldenkend mensch verlangd zullen worden. Ofschoon ik niet over statistieke cijfers kan beschikken, is het toch zonder twijfel dat de 4 a 5 Europeesche oogsten der laatste jaren verre beneden het gemiddelde bleven, terwijl Amerika zeer goede oogsten had. De spoorweg en stoomboottarieven zijn, door de al scherper wordende concurrentie, zeer laag indien ooit, dan was thans voor Amerika de gelegenheid gunstig geweest om den Europeeschen landbouw, zoo te zeggen, dood te drukken. Daarbij komt, dat de Amerikaansche landbouwer zich overal veel vrijer kan bewegen dan wij hier in het oude Europa, en zijn grond naar evenredigheid der waarde met veel minder staatslasten is bezwaard dan hier. De hooge, en van jaar tot jaar klimmende, uitgaven die de regeeringen der meeste Europeesche staten zich veroorloven voor militaire- en ander inpro- duktieve zaken, de schadelijke en belemmerende door YII Hans Ejd antwoordde niet, maar vroeg „Maar maar wat zegt gij dan van hetgeen later gebeurde Men hoorde dat het hem moeite kostte om de woorden uit te brengen. »Ik zeg dat ik, als ik een man was, hetzelfde zou gedaan hebben." antwoordde Tora. Hij zag haar langdurig aan. »En ik, die mij verbeeldde gij moet weten dat ik er niet over heb durven spreken; ik was overtuigd dat gij mij voor den onbeschaafd- sten man ter wereld hieldt. Ik weet dat er ge zegd zal worden dat het niet voor een dominé past. Het is mogelijk, dat het waar is; maar dan deug ik niet voor dominé. Want indien men mij te na komt, dan sla ik van mij af. Zij hervatten hun wandelingHans praatte steeds door en er was geen zweem van verlegenheid of wantrouwen meer in zijn houding. Het was alsof er een dam in zijn gemoed was doorgebroken. Tora herkende hem bijna niet meer. Hij begon met over het voorgevallene te praten gn verder over alle toestanden in de gemeente, hypotheek- en overgangsrechten, het ongeregelde credietwezen enz. enz. leggen den Europeeschen (en vooral Nederlandschen) landbouwer lasten op die hem minder bestand doen zijn tegen de Amerikaansche concurrentie. En toch is deze concurrentie in een zeer ge vaarlijk tijdperk doorstaan. Wel worden er, vooral onder den landbouwenden stand wij erkennen, veelal gegronde klachten aangeheven over achteruitgang, toch is die achteruitgang niet zoo belangrijk als wij recht hadden aan te nemen indien de Amerikaansche concurrentie zoo gevaar lijk was als sommigen ons willen doen gelooven. De graanprijzen zijn weinig gedaald, en de vee- prijzen en die der zuivelprodukten hebben eene hoogte bereikt, die tot dusver onbekend waren. De huur- en koopprijzen der landerijen zijn wel is waar belangrijker gedaald, vooral als men deze vergelijkt met de prijzen der zwendeljaren 1872 tot 1876, doch wanneer men ze vergelijkt met normale, vroegere prijzen, dan zal men eerder rijzing dan daling hespeuren. Zij, die het meest geleden hebben onder de zoogenaamde slechte jaren, zijn de pachters, groote en kleine, de huur- boeren en drie grondbezitters welke, geen kapitaal genoeg bezittende om eenige slechte jaren te kunnen doorstaan, hunne bezittingen tegen ver laagde prijzen moesten verkoopen. De gezeten- grootgrondbezitter heeft er weinig onder geleden; men zou kunnen zeggen dat de gestadige, en in den aard der tegenwoordig geldige eigendoms rechten liggende, rijzing der grondrente eenige jaren heeft stil gestaan, meer niet. Evenals in de industrie het kleine kapitaal langzamerhand opgaat in het groote, openbaart zich ook hier de neiging, dat het groot-grondbezit, als een sterke magneet het kleine naar zich toetrekt. Dat is echter geenszins een gevolg der Amerikaansche concurrentie, maar veeleer van verouderde en verkeerde rechts- en eigendoms-verhoudingen, die wij hier natuurlijk niet te bespreken hebben. Wanneer, zooals wij binnen kort verwachten, omdat eene lange reeks van goede oogsten in Amerika, en een lange reeks van slechte in Europa, niet waarschijnlijk is, de bakens verzet worden, d. w. z. indien we hier goede, en in Amerika slechte, of zelfs maar middelmatige oogsten ver krijgen; indien door herleving van handel en in dustrie, de spoorweg- en stoomboottarieven verhoogd wordenindien de emigratie en de vermeerdering der bevolking in Amerika in dezelfde progessie blijft bestaan, dan voorzien wij dat de klachten over de Amerikaansche concurrentie spoedig zullen verdwijnen, en dat de invoer uit Amerika alge meen als een zegen zal worden beschouwd. Bij deze beschouwing zijn bijlagen gevoegd, waarvan als eindresultaat mag aangenomen worden Dat slechts door de tien middenstaten Illinois, Indiana, Ohio, Michigan, Minnesota, Jowa, Mis souri, Wisconsin, Kansas en Nebraska tarwe en maïs op de Europeesche markt kan gebracht worden; Dat deze uitvoer, alsmede die van levend vee, slechts tegen zulke prijzen kan geschieden, dat vergeleek die met den toestand der hoeren in zijn geboorteplaats en kwam zoo op zijn verleden, waarvan hij vroeger nooit gewaagd had. Hij vertelde van zijn leven des winters buiten in de visschersdorpen, waar hij jaren lang gewoond had. Hoe vaak hij met levensgevaar gezeild had in een boot die half vol water stond; hoe hij in stikdonkere, ijskoude nachten op een omgekeerde boot had gelegen, of op onherbergzame scheren aan land gespoeld, en bijna van honger en dorst omgekomen was. Hij vertelde van menige daad, die Tora's hart deed kloppen, en dat alles op zulk een eenvoudige, onopgesmukte wijze, alsof het de natuurlijkste zaak dei- wereld ware en hij er zelf niet bij geweest was. Maar voor Tora rees uit deze verhalen een heldengestalte op, schooner en grooter dan alles waarvan zij ooit gehoord of ge lezen had. Onder dat vissehers- en koopmansleven had hij de boeren leeren kennen in hun behoeften en nooden, van hunne goede en kwade zijde en hij had mét diepe smart gezien hoe deze menschen een leven leiden vol ellende, onkunde, vooroor- deelen en bekrompenheid, zonder eenig deel te hebben aan, ja zelfs zonder bewustzijn van het groote streven naar waarheid en vrijheid in de wereld. Hetgeen hij zag bedroefde hem en hij voelde een vurig verlangen in zich om, alware het dan ook slechts als de minste, onder hen te zijn die trachten eenig leven te brengeD in dit sombere, materieele bestaan. Zoo was bet voortgegaan, totdat bjj als volwas- de Europeesche landbouw daartegen ten allen tijde kan concurreeren; Dat^ de voor tarwe- en maïsteelt geschikte grond' in genoemde middelstaten niet op wille keurige wijze vermeerderd kan. worden, en daar door de uitvoer binnen zekere grenzen gehouden wordt; Dat veeleer in die staten der Unie, waar de zelfkostenprijs der tarwe niet op 10,60 doll, en die van maïs op 10,00 doll, per acre gebracht kan worden, de produktie van deze graansoorten ver minderd zal worden; Dat de geheele groote uitgestrektheid gronds van af den 100™ lengtegraad west van Greenwich, tot aan het Sierra-Nevada-gebergte, en van af de Britsche bezittingen in het Noorden tot aan Mexiko in het Zuiden, zich noch tot landbouw, noch ten minste voor verreweg het grootste deel tot veehouderij eigent; Dat de voorraad vrij land, d. w. z. land dat nog niet in handen van particulieren en voor kuituur vatbaar is, spoediger teneinde zal zijn dan menigeen gelooft. Tengevolge van den heden nacht gewoed heb benden storm is de Zimmermanspolder onder Rilland, ondergeloopen. Een dijkwerker is daarbij verdronken. Te Vlissingen bracht de storm een buitenge woon tij water aan wal. In het lage gedeelte der stad, de Slijkstraat en de Breewaterstraat, hadden de bewoners het water tot in de huizen en de straten waren in riviertjes herschapen. Alles liep zonder persoonlijke ongevallen af; menigeen leed echter aan meubels en goederen waterschade. Te Terneuzen is de Fransche logger Ville des Couets, gezagvoerder Ledelin, van Brussel naar Frankrijk, binnengesleept. Het vaartuig had voor Vlissingen ankers en kettingen verloren. Te Yerseke zijn in den ringdijk van den nog niet geheel voltooiden oesterput der heeren Clif ford groote gaten geslagen en is de krammat voor een goed deel vernield. Verder is een stee- nen loods van den heer Barel, staande tegen de buitenglooiing van den dijk, ingestort. Te Bergen op Zoom wierp de wind de op de Markt staande tenten en kramen gedeeltelijk omver, ondersteunde verder het springtij en deed het water daar een hoogte bereiken zooals, naar men zegt, in geen twintig jaren het geval was. Niet alleen stond het water, ten westen van de Bonte Brug, aan beide zijden tot aan de huizen, maar ook beoosten die brug bereikte het over de geheele noordzijde der haven deuren en kelders, waar het binnendringen van het water werd tegengegaan, voor zooveel de bewoners in het be zit waren van de noodige voorwerpen, die men aan de andere zijde der brug steeds voorhanden heeft. Ieder bewoner heeft daar vloedplanken, die, tusschen de deurposten geplaatst, het binnen dringen van het water vrij goed beletten. Omstreeks 4 uren had het water daar zijn hoogste sen man besloot om te gaan studeerendoch ge durende zijn verblijf in de stad was hjj eerst door een groote mismoedigheid overvallen. Wanneer hij zag hoe arm en leêg, hoe ontbloot van frisch- heid en kracht, hoe ziekelijk en gekunsteld het leven der beschaafden vaak was, dan kwam hij wel eens in de verzoeking om met Gran de be schaving „het groote ongeluk" te noemen, >het privilege van enkele uitverkorenen, die het met vertwijfeling liefhebben" en met hem uit te roe pen „laat hen liever onwetend en gelukkig sterven." Hij had er dag en nacht over getobt, getwijfeld en zich als verlamd gevoeld, maar had toch ein delijk het geloof herwonnen, dat er een beschaving moet zijn, die niet afstoot, niet uitsluit en niet verteert, maar die allen omvat en sterk en gezond maakt, terwijl zij hun de oogen opent. Dus had hij voortgewerkt, in het vertrouwen dat hetgeen, waaraan hij zijne krachten wilde wijden, waard was om voor te leven en hij was geestelijke ge worden, omdat het hem voorkwam, dat hij in die betrekking hen, die hij verlangde te troosten en te verlichten, het best kon helpen. Doch nu werd hij opnieuw door den twijfel gekweld of hij wel goed gekozen had. „Ik weet zelfs niet eens of ik een geloovig man ben," zei hij »en het komt mij somtijds voor alsof ik bedrog heb gepleegd met predikant te worden. Hij sprak heel eenvoudig over dit alles; maar er lag toch een warmte in zijne woorden, zooals alleen iemand er in kan leggen, die een vaste punt bereikt en leverde de haven over haar ge heele lengte een eigenaardig, nu en dan helder door de maan verlicht, schouwspel op. Heden namiddag werd aan de gasfabriek, alhier de tweede nieuwe gashouder voltooid en bij die gelegenheid, namens de gascommissie, door den directeur de laatste nagel geklonken. Ook dit werk, door de firma L. J. Enthoven Co. te 's-Gravenhage geleverd, is uitstekend uitgevoerd. Hiermede zijn de nieuwe werken aan de gas fabriek voltooid, zoodat deze nu onder de best ingerichte kan gerangschikt worden. Vo! faartsilijL18 Oct. Tot secretaris dezer gemeente is benoemd de heer G. E. C. Ribbius te Breskens. Voor de ramp op Java werd alhier ƒ36.53 gecollecteerd. Scliore, 17 Oct. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering is de begrooting voor 1884 definitief vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 5747.99J. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op 2375, de hoofdelijke omslag is be paald op 1600. Mulst, 17 Oct. Het spreekwoord zegtgeen oude schoenen weg te gooien, vóór men nieuwe heeft. Dit spreekwoord echter is te Hansweert slecht ter harte genomen. Daar toch heeft men den steiger aan den Havendijk weggenomen, vóór dat de ponton met brug, die den stijger moet vervangen, aangekomen, en dus nog veel minder geplaatst is, terwijl, met het oog op het ongunstige weder, de aankomst van ponton en brug, per scheepsgelegenheid uit Holland, nog lang kan ver traagd worden. Dit te vroeg wegnemen van den steiger is zeer ten ongerieve van de reizigers met de spoorboot Vlake-Walsoorde, want bij lagen waterstand is het nu bijna niet doenlijk én voor velen zelfs gevaarlijk om op of van de stoomboot te komen, hetgeen per steilen ladder moet geschie den, wat voor vrouwen de reis bijna onmogelijk maakt. Het is te hopen, dat door de bevoegde autoriteit daarin, op de eene of andere manier, verbetering gebracht worde. Behalve de gouden medaille die, zooals wij meldden, der oestercompagnie te Bergen op Zoom op de visscberij-tentoonstelling te Londen werd toegekend, ontving zij nog een zilveren medaille, een eerediploma en bovendien een specialen prijs van tien pond sterling voor de beste methode van oesterbescherming. Voor de verkiezing voor een lid der tweede kamer in het district Gouda is van anti-revolutio naire zijde tot candidaat gesteld mr U. H. Huber, advocaat-procureur te Leeuwarden. Omtrent het bezoek van koning Leopold en zijne gemalin aan ons koninklijk echtpaar op het Loo en aan Amsterdam kan, gedeeltelijk als aan vulling van het reeds meegedeelde, het volgende worden gemeld overtuiging bezit en die bereid is al zijne krach ten aan zijn zaak te wijden. Zijne gedachten en gevoelens kwamen Tora zoo frisch voor; al zijne woorden schenen voor haar een nieuwen stempel en den vollen klank uit het diepste der ziel te dragen. Toen de dominé tegen den avond in den tuin kwam, vond hij die twee nog wandelende. Hans bleef den geheelen avond en verbaasde hem door te schertsen en te lachen, 't geen hij vroeger nooit scheen te kunnen. De dominé raakte zelf in een vroolijke stemming door de opgewektheid van zijn hulpprediker en toen Hans weg was, herhaalde hij tegen Tora, dat Ejd waarlijk een zeer aangenaam mensch in den omgang Was. Terwijl Hans naar huis ging klonk hem voort durend in de ooren „Ik dank u voor uwe woorden.' Hoe zonderling dat zulk een kort gezegde van een meisje, dat hij zoo weinig kende, hem zoo ter harte kon gaan, dacht hij. Het was alsof zij stil naast hem was gekomen en gezegd had »Ik volg n waar gij gaat." En hij moest weer denken aan hare vreemde oogen. Hij had hetzelfde gevoel hij het ontmoeten van dien blik, als iemand, die in 't donker buiten is, krijgt van een verblindend licht dat uit de verte onverwachts lange, flikke rende stralen uitwerpt. Hij voelt zich plotseling gezien, ontdekt en ver langt om daar te zijn, vanwaar dat licht uitgaat. {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1