N° 246. 126® Jaargang. 1883. Donderdag 18 October. TORA TRUNCAL Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentiên' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Middelburg 17 October. FEUILLETON. Wordt vervolgd.) MIDDELBURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De Standaard behandelt thans, met betrekking tot den financieelen toestand van ons land, de vraag: in welke richting dient gestuurd Ook van dien kant vinden de aanhangige plan nen der regeering geen steun, en al geeft de redactie aan het voorstel van den heerVan Delden en zijne vier mede-onderteekenaars verre de voor keur, aannemelijk komt het haar nog niet voor. Zij wijst erop dat de antirevolutionaire partij is tegen alzijdige staatsbemoeiing, tegen te hoogen voet van leven, en er tegen, dat het volk te zwaar worde gedrukt. Daaruit volgt onmiddellijk dat de regeling van den financieelen toestand, naar de eischen van ons program, moet worden verkregen door herziening van al die wetten, waarin de hooge voet van leven voor den staat geregeld is! door wegneming uit onze inkomsten van alle middelen, waarop geen zegen kan rusten door de verhooging van belasting te beperken tot de zoodanigen, die den socialen toestand ver- hoogen kunnenen door een herziening van ons belastingstelsel, die de gemeentefinanciën van de rijksfinanciën afscheidt, en gebleken onbillijkheden wegneemt. Men ziet dat er bij de redactie quaestie is van eene radicale veranderingen daarom heeft baars inziens het tegenwoordig ministerie door zijn ontoonbare belastingprojecten, in zedelijken zin, zijn abdicatie reeds geteekend. Want het baat niet, of de minister van finan ciën al aftreedt. Immers het is onmogelijk, dat zulk een voorslag van den minister van financiën ware uitgegaan, indien het kabinet, of laat ons zeggen, indien de formeerder van het kabinet metterdaad den ernst van den toestand had ingezien en op radicale genezing van onze bloedende financieele wonde bedacht was. Hoe ongelegen aan de anti-revolutionaire partij zulk een ministerieele crisis zou komen, zij zou te verkiezen zijn boven den tegenwoordigen toe stand. Juist omdat er van het ministerie-Heemskerk geen doortastende poging te wachten is, om met vaste hand, door bezuinigingen, onze financiën op welgeregelden voet te brengen, doet het beter van daag heen te gaan dan morgen. Want, kan dit kabinet ons niet redden, dan doet het ook niets dan ons ophouden, en maakt het met elk kwartaal, dat het langer aan bljjft, den toestand nog dagelijks erger. Tot zoo ver het eerste artikel van de Standaard over dit punt. In de volgende artikelen verwachten wij nu eene bepaalde aanwijzing welk ministerie er dan in de plaats van het tegenwoordige zou moeten treden. Dit kan, met het oog op het hierboven aangegeven program, toch niet anders wezen dan DOOR KR1STIAAN ELSTER. VII De burgemeestersvrouw volgde haar eigen weg om er achter te komen wat er in huis gebeurde. Zij had hare vertrouwelingen onder de dienstboden, die zij achter den rug van Thea Petrina nu en dan iets toestopte, en zij beproefde ook altijd om Seberg te winnen, door hem voor te praten dat hij zeker nog eens een huwelijk onder «den koo geren stand" zou doen. Langs deze en andere omwegen vernam zij allerlei wat het hooger gezag in huis niet noodig vond haar te vertellen, en zoo kwam zij ook ditmaal te weten dat de bur gemeester den slag verloren had. Er werd nooit meer over de omwenteling van 89 gesproken. Nadat Gran zijn heldendaad in het bureau ver richt had, was hij, wat hij noemde, in een «vroo- lijke stemming" gekomen. En in zulk een stem ming of wanneer hij erg zwaarmoedig was, be landde hij altijd in de pastorie. Daar stuurde hij ook thans heen en dacht onderweg over hetgeen er den vorigen avond gebeurd was. Hij vond het niet meer zoo wanhopig. Hij had een menigte yedenen om zijn zaak te verdedigende goede in een anti-revolutionair kabinet, en of daarvoor de tijd gekomen is, betwijfelen wij. De proef zou wel wat gewaagd zijn, maar mis schien toch ook gewenscht om de resultaten van anti-revolutionaire financieele politiek eens te aanschouwen. De Standaard ziet geen heil in twee, drie of vier kunstmiddeltjes. Wij evenmin, maar om tot verbetering van den toestand zulk een mijl op zevenen in te slaan als dit blad wenscbt, ons dunkt: men schreef 1983 vóór men gereed was. Het meest verlangend zien wij nu de mededeeling tegemoet welke de wetten zijn, behalve die op het lager onderwijs, die herzien zouden moeten worden, omdat daarin »de hooge voet van leven voor den staat geregeld is", en op welke middelen geen zegen kan rusten Vóór men het daarover eens is zou zelfs een geslacht van anti-revolutionaire kamerleden zijn voorbijgegaan. De beer Wintgens sprak Dinsdag in de kamer zijn leedwezen uit dat de conservatieve partij, die in Engeland de kracht en het evenwicht van bet politieke leven uitmaakt, zich hier tot slechts enkele leden in het parlement bepaalt. Maar vol gens hem weet de natie bet wel beter, die is in merg en been van de gezonde conservatieve be ginselen doortrokken. Wij zouden den heer Wintgents die stelling wel eens in een debating-club willen hooren verdedi gen. De meeste vaste overtuiging geeft nog geen recht om een dergelijken parados uit te spreken. Men bood ons welwillend de gelegenheid om een kijkje te nemen op de tentoonstelling, die morgen en overmorgen vanwege de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland in bet Schuttershof alhier wordt gehouden. Behalve eene inzending van zaaivruchten door de Luntersche tuinbouivvereeniging zagen wij daar eene keurig e collectie planten bloemen en vruchten uit Walcheren en het land van Cadzand te zamen gebracht. Er is zeer veel schoons te zien en het zou jammer wezen wanneer iemand verzuimde deze tentoonstelling te bezoeken, al ware het ook dat het slechte weer een excuus voor het niet-gaan zou kunnen wezen. De toegangsprijs is zeer gering en men zal zich waarlijk een gang naar het Schuttershof niet be klagen. In de gemeente Biggekerke heeft de collecte Toor de noodlijdenden door de ramp in Neerlandsch- Indië opgebracht de som van 17.30. fïrijpslierlte17 Oct. Bij de Dinsdag alhier gehouden verkiezing voor een lid van den raad zijn 38 geldige stemmen ingeleverd. Gekozen is de heer Jan De Witte met 20 stemmen. De heer J. Louwerse bekam er 17. Vlissingen, 17 Oct. Heden nacht, kwartier voor een uur, kwam 'alhier met een extra-trein vallen dwarrelden hem letterlijk door het hoofd en hij was in een uitstekend humeur. Zoodra hij de trap bij den steiger beklom zag hij Tora aan het venster zitten, naar het scheen geheel in haar naaiwerk verdiept. Hij ging regel recht naar binnen met een van die snedige ge zegden op de lippen, die haar zoo vaak een glim lach ontlokt hadden. Doch toen hij zich omkeerde om de deur te sluiten, ontwaarde hjj Hans Ejd, die 't zij pas gekomen was of gereed stond om heen te gaan; want hij hield hoed en stok in de hand. De scherts stierf Gran op de lippen. «Al tijd die mandacht hij. Hij keek slechts naar Hans, groette Tora even en vroeg zoo enpassant »Hoe staat het hier?" Hij overdreef de onge- neerdheid, om zijn verlegenheid te verbergen. Hij opende de boekenkast, nam een boek, bladerde erin en zette het weer neêr. Dan rook bij eens aan een bloem, speelde met de kat, en ging ein delijk voor de piano zitten. - „Die vuistenpriester mompelde bij, en sloeg zoo hard op de toetsen dat Tora moest opzien. «Hij moet verdreven worden," dacht hij ver. der »in alle geval moet hij in een dispuut gewikkeld worden Het is niet uit te hou den schrille, klagende tonen drukten zijn gevoel voor zijn vijand uit «politiek bij voorbeeld Hij gluurde over zijn schouder naar Hans, die onbewegelijk voor zich zat te kij ken. Het leek hem onmogelijk om voorbij dien man te gaan zonder te vechten. «Te wapen riep hjj bij zichzelfmaar die kreet vond toch van Hamburg aan Z. K. H. de prins van Wales met familiebestaande uit H. K. H. de prinses van Wales, drie dochters en een zoon. Na bij aankomst gecomplimenteerd te zijn door den heer vice-consul den beer P. L. De Bruijne en den kolonel Rose, kommandant van het koninklijke stoomjacht Osborne, gingen de vorstelijke personen onmiddellijk aan boord van het aan de landingpont gereed liggende jacht, het welk te 1 u. 30 ra. uit de haven naar zee vertrok. TSissimg-eii, 17 Oct. Door de vereenigln£ voor Trouw en ijverig dienstbetoon, onder voorzit- erschap van mevrouw de wede A. C. Vader, geb. Pieterse, is in hare vergadering van gisteren avond een bewijs van waardeering uitgereikt aan Maria De Rijke, die gedurende 28 jaren bij de familie Van Os in dienst is geweest. Het geschenk bestaat in een fraaie naaidoos en een spaarbankboekje ten haren name, waarin 6.50 is ingeschreven. Een en ander werd door den heer Joh' Dyserinck, secretaris der vereeniging, met een warm en toepasselijk woord aan baar overhandigd. Homburg, 17 Oct. Toen door de aan houdende regens in het begin dezer maand slooten, sprinken en watergangen gevuld werden, bleek ten duidelijkste, wat eene doelmatige bedelving in onzen polder vermag. Na twee dagen droogte was het opperwater bijna verdwenen. Wegen waren weer droog geworden en de landerijen lieten bewerking toe. Aan de gemeentebesturen mag daarom wel een woord van dank worden gebracht voor de flinke, doortastende wijze, waarop zij het nieuw reglement hebben gehandhaafd. Eenige bezwarende bepalingen voor het leggen van nieuwe en het onderhouden van oude dammen in de sprinken zouden den toestand nog oneindig veel kunnen verbeteren, daar de opening van vele duikers in sprinken slechts circa 25 c. M. bedraagt. Een aantal dier dammen zoude ten gevolge van scherper bepalingen worden opgeruimd, waardoor de afwatering zeer zou worden bevorderd, terwijl de landbouw niet noemenswaard zou worden bemoeilijkt. Dikwerf uit gemakzucht wordt de zoogenaamde veldgang niet meer gebruikt en juist deze losse brug stelt het afstroomend water hoegenaamd geen hinderpalen in den weg. Bij ondervinding kunnen wij dezen maatregel a,an de betrokken besturen ter overwe ging aanbevelen. Wij vernemen dat tusschen het dijksbestuur van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk—Bors- sele en al de betrokken, eigenaren der gronden voor eene inlaagkade en een eventueelen zeedijk in den Borsselepolder de vereischte overeenstem ming tot overdracht is tot stand gekomen. Hoofdplaat, 16 Oct. Aan den verbouw der schoollokalen wordt goed voortgewerkt. Nu zij weldra aan den wettelijken eiscb zullen voldoen, dreigen echter de onderwijskrachten, die sedert 1882 waren gewonnen, ons weer te ontvallen. geen weerklank in zijn binnenste. Hij was eens klaps zoo moede van het strijden. Hij vond alle strijdvragen zoo afgezaagd, zijn eigen denkbeelden zoo mat, en wenschte dat hij een wilde was. die niets van maatschappelijke vraagstukken afwist. Neen, vandaag kon bij niet Hans verliet weldra de kamer en ging naar den dominé. Gran zag Tora van ter zijde aan. Hij zou een jaar van zijn leven hebben willen geven, om te weten, waaraan zij dachtmaar op haar gelaat was niets te lezen. Hij ging weer naar de boekenkast. Een boek, dat hij haar een maand geleden gebracht had, stond nog ongelezen, waar hij het gezet had. Dat was niet zooals vroeger, toen was het een heel événement als hij haar een nieuw boek bracht. «Hebt gij dat nog niet gelezen vroeg hij. «Neen zei Tora opziende. «Het is toch zeer de moeite waard", zei hij met een onvaste stem. Tora antwoordde niet ter stond doch zei eindelijk; «Ik geloof dat men te veel kan lezen «Hoezoo «Ja, dat weet ik niet maar ik geloof haast, dat men kan lezen, totdat men de werke lijkheid geheel vergeet." Er trilde een bijna onmerkbare ontroering in baar stem. Maar dat boorde Gran niet. Boven klonken zware voetstappen, zoodat de zoldering kraakte. Gran voelde een zwaren voet geen menschenvoet, maar duizenden paardenhoeven die hem vertrapten. Hjj stond lang uiet het boek; Reeds is de heer J. L. Spinnewijn, onderwijzer aan de school n° 2, benoemd te Wouw, terwijl nog een andere benoeming spoedig te wachten is. Voor de ramp-Krakatau werd hier 52.80 in gezameld. Bekepd .stille weldoeners zonden boven dien hunne giften. Ter uitvoering van een besluit van ingelanden van het waterschap Poortvliet tot verbetering van de bestaande uitwatering van dat waterschap, heeft het bestuur van dat lichaam een gedeelte van bet tot het kroondomein behoorend perceel bouwland Poortvliet noodig, benevens de daarlangs loopende waterleiding, samen groot 2.15 aren het bood voor de gezamenlijke oppervlakte 38.35. Deze prijs, overeenkomende met nagenoeg 1800 per hectare, mag, omdat de grootste helft van het verkochte uit water bestaat, zeer hoog worden genoemd de regeering heeft daarom bekrachtiging van dien onderhandschen verkoop voorgesteld. Heden komen de koning en de koningin van België te 1 uur op Het Loo en 's avonds te 10 uren te Amsterdam aan. Omtrent hunne plannen melden de Hollandsche bladen bet volgende. Donderdag avond wordt ter eere van HH. MM. een gala-concert in den Parkschouwburg aangeboden door de gemeente. De muziek van het korps gre nadiers en jagers zal zich doen hooren en verder eenige solisten. Vrijdag avond heeft er eene gala voorstelling in den Stadsschouwburg plaats, waarbij door de vereeniging Net Nederlandsch Tooneel De Fourchambaults zal worden opgevoerd. 'tls niet onwaarschijnlijk dat ook onze koning en koningin, die volgens de laatste berichten Vrijdag te Amsterdam komen, ook deze voorstel ling met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. De koning en de koningin van België zullen Zaterdag ochtend een bezoek aan de residentie brengen, in het hotel van den Belgischen gezant, baron d'Anethan, het dejeuner gebruiken en waar schijnlijk ook ten zijnen huize middagmalen. De kroonprins van Portugal is met groot ge volg te Amsterdam aangekomen. In het Weekblad van het Regt schrijft de heer mr E. P. Schorer alhier het volgende «Niet ondienstig acht ik het meer algemeen bekend te maken, wat mij onlangs is wedervaren bij de aanvraag tot het bekomen van de konink lijke machtiging tot het aanvaarden van een legaat aan eene instelling van weldadigheid. Een erf later had bij testament aan zulk eene inrichting bemaakt eene som. gelds onder bepaling„dat de renten daarvan zullen gebruikt worden tot" (volgt het doel, waartoe die inrichting is in het leven geroepen) „en dat het kapitaal, zoo die in richting onverhoopt mogt komen te vervallen en ophouden te bestaan, zal moeten worden uitge keerd aan het burger weeshuis." »De machtiging tot aanvaarding van dat legaat werd gevraagd, doch in antwoord daarop werd door den minister van binnenlandsche zaken in in de hand en staarde naar buiten. »Ik begrijp u," sprak bij eindelijk op gedempten, bevenden toon. «Gij zegt: buig het hoofd, verbrand wat gij aangebeden hebt, aanbid wat gij verfoeid hebt." Een gloeiende blos overtoog bet gelaat van Tora «Gij hebt zelf vaak betzelfde gezegd", zeide zij. - «Ik Ja nu herinnerde hij het zichhet gebeurde meer dat zijne eigen woorden opstonden en tegen hem getuigden. «Yerwenscht woord dacht hij, en hoorde hoe Hans de deur van de studeerkamer weer opende. Hij wilde hem niet meer ontmoeten, nu niet «Maar eenmaal, eenmaal ontmoeten wij elkaar!" fluisterde hij bjj zichzelf, nam zijn hoed en liep weg. Toen Hans even daarna beneden kwam, was Tora in den tuin bezig een bouquet te plukken. Hij sprak een paar woorden tot baar, doch verviel weldra weer in gepeins en liep zwijgend naast haar voort. Weer bij de trap gekomen bleven zij staan en schenen met hunne gedachten mijlen ver van elkander te zijn. Zij bekeek hare bloemen hjj trok met zjjn stok figuren in het zand, totdat" hij haar eensklaps, terwjjl zij bukte om een strootje op te rapen, hoorde zeggen «Ik dank u voor uwe woorden van gisteren." Hjj liet zijn stok vallen en werd vuurrood, ter wjjl er een verbaasde, bjjna ongeloovige uitdruk king op zjjn gelaat kwam. «Dankt gjj mij werkelijk?" vroeg hij. „Verwondert u dat?"

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1