N° 245. 126e Jaargang 1883. Woensdag 17 October. TOR A IRON DAL Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nomrners zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/' 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 16 October. FEUILLETON. Onderwijs. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Rechtszaken. ELBIIRGSCH OllRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdag», te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daïïek en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij hebben alweer een bewijs dat het niet goed is den loftrompet te steken. De 'spoorweg zelfs schijnt dit niet te kunnen verdragen of wij waren wellicht te spoedig tevreden toen wij in ons nommer van 11 Oct. de geregelde aankomst van den posttrein op Woensdag te voren met vreugde meldden. Sinds dien avond is hij steeds weêr te laat aan gekomen en die enkele maal zullen wij dus maal ais een proef beschouwen, genomen om ons des te meer naar November te doen verlangen, waarin zeker de geregelde aankomst weêr gewoonte wor den zal. Wij willen ten minste hopen dat de bevoegde autoriteiten bij de nieuwe dienstregeling al het mogelijke hebben gedaan om aan deze, voor den postdienst en voor de maatschappij Zeeland zoo lastige, vertraging voor goed een einde te maken. In een paar bladen komt het bericht voor dat gisteren in den watergang aan den Veerschen rijweg het lijkje is gevonden van het lljarig meisje M. S. H. uit onze gemeente, dat nu reeds sedert Yrijdag 5 Oct. wordt vermist. Wie dit bericht in de wereld zond weten wij niet, maar hij handelde daardoor zeer verkeerd, omdat door zulk een bericht elders de jjver tot onderzoek zal verflauwen. Yan het vinden van een kinderlijkje is noch hier noch in Yeere iets bekend, en het bewuste meisje is nog steeds niet gevonden. Toch ware het te wenschen dat deze geheim zinnige zaak tot klaarheid werde gebracht. De politie alhier liet in het Politieblad het signalement van het vermiste kind opnemen enkele sloten werden onderzocht maar tot nu toe hoorde men niets. Het kind is 's avonds bij aankomst van den laatsten trein aan het station alhier geziendaarna sloeg het den weg langs het kanaal in, terwijl het later nog in Ylissingen moet geweest zijn. Wie dus iets weet dat de politie verder kan brengen op het spoor van het verloren kind ver- zuime niet, hoe gering het ook moge wezen, om daarvan aan de politie kennis te geven. Want het is toch zonderling dat een kind zoo gernimen tijd kan weg zijn zonder dat men iets naders hoort, en het zou schandelijk wezen tevens wanneer niet alles werd aangewend wat slechts mogelijk is om het weer te vinden. Er is nog een bericht dat tegenspraak behoeft. Yolgens de G. Ct zou er bij de directie van den tram MiddelburgYlissingen sprake wezen om den dienst tijdeljjk te staken, teneinde den weg te verbeteren. Op goeden grond kunnen wij dit tegenspreken. Tot heden denkt men daarover niet en men zal door KR1STIAAN ELSTER. s" VII Gran bleef voor Seberg staan en vervolgde »En intusschen zit gij hier uzelven maar te vereeuwigen. Gelukkig mensch wiens geest zich laat copiëeren en bewaren in de ambtsprotocollen Maar wat ben ik »Gij zjjt bestemd om verguld op snee be waard te worden in een dames-boekenkastje." »Dat hebt gij niet uit uzelven, dat kan niet in de protocollen opgenomen worden. Bo vendien vergist gij u zeer ten opzichte derheden- daagsche dames, mjjn waarde. Gij kent haar niet en bijgevolg hare helden ook niet. Hem, wiens leven een gedicht is, achten zjj niet het hoogst; neen, juist een protocol in perkament gebonden heeft de eereplaats in haar boekenkast. Ja, een protoeollen-mensch, een folianten-man, een vuisten priester, die is in dit gezegende land in aanzien. De riddertijd der liefde is lang voorbijde roman tiek is vermoord." Eensklaps klonk er iets achter de lessenaar dat veel van hoesten of niezen had. Het was Seberg die lachte, 't geen hem heel zelden gebeurde. Lacht gij vroeg Gran. zeker daartoe niet licht overgaan ook. Wel is de directie over wegsverbetering in onderhandeling, maar men heeft haar aangeboden dit te doen zonder dat daardoor eenige staking in den dienst noodig is. Wij vermelden dit met genoegen, omdat waar lijk tegenwoordig de dienst goed gaat. Dat heden, morgen de tram niet tot aan de Groote Markt alhier kon doorrijden was niet de schuld van deze onderneming, maar wel van een koetsier die met een wiel van zijn voertuig tusschen de rails bleef steken. Dit oponthoud was slechts zeer tijdelijk. En nu hopen wij dat dergelijke berichtgevers wat voorzichtiger zullen zijn en beter onderzoeken vóór zij schrijven, want tegen die buitensporig heden kan de beste redactie niet waken en even onaangenaam als het is zulke berichten te helpen verspreiden in het volle vertrouwen op zijne correspondenten, even vervelend is het om ze te moeten tegenspreken. fioes, 16 Oct. Terwijl menige kleinere ge meente op Beveland als b. v. Heinkenszand, Krui ningen en 's Heerenhoek, in het bezit is van een fanfarengezelschap, is onze woonplaats daarvan verstoken. Ongeveer vier jaren geleden is voor de Goesche harmonie De Volharding de winter slaap begonnen, en in zooverre is zij aan haren naam getrouw dat zij nog steeds in hare rustige rust volhardt. Bij onderscheidene gelegenheden is het gemis van een muziekgezelschap duidelijk gevoeld, niet het minst bij de verleden jaar gehouden nijver heids-tentoonstelling. Telkens toch moeten muziek korpsen uit andere gemeenten overkomen, en dat kost zooveel geld, dat men daarmede gemakkelijk een eigen gezelschap kan onderhouden. Door den heer Z. D. Yan der Bilt La Motthe is nu eene oproeping gèdaan om over te gaan tot eene ontbinding der nog steeds rustende Vol harding en te trachten eene nieuwe vereeniging op te richten. We hopen dat de heer La Motthe in zijne po gingen slagen zaldaardoor zal hier terecht »in eene lang gevoelde behoefte" worden voorzien. Heinkenszand, 16 Oct. In de gemeente raadszitting van Maandag werd het nieuwgekozen raadslid, de heer B. Yermande, burgemeester, beëedigd. Na afloop hiervan werd tot wethouder gekozen, de heer P. Yan der Dries. Een stem was uitge bracht op den heer M. De Vos, terwijl een blanco biljet was ingeleverd. Bij het afdeelingsonderzoek van de prov. belas tingen drongen vele leden der tweede kamer aan op meer ruimte voor de provinciën bij de keus van haar middelen ter voorziening in haar be hoeften. Er werd aanmerking gemaakt op posten voor subsidiën ten behoeve van bewaarscholen en der gelijke; een deel der leden meende, dat deze niet »Neen »Zoo doof zijt ge toch niet dat gij uw eigen lach niet zoudt hooren. Gjj hebt gelachen, maar- ik verzeker u dat ik volstrekt niet gestemd ben om te lachen Hm als ik bedenk Hij bleef een geruimen tijd in gepeins verzonken staan. Daarop klom hij voorzichtig op een leêge schrijftafel, maakte een hoofdkussen van een stoelkussen en een dik boek en ging op den rug liggen, met de handen onder het hoofd. „Mijnheer Seberg, hebt gij het leven ooit schoon gevonden »Ja, wel eens." Wanneer?" »Toen ik klein was en stroop over mijn pap kreeg, vond ik het leven schoon." „Toen hebt ge waarschijnlijk te veel gegeten en daardoor is uw verstand ook pap geworden. Neen ik spreek van een schoon geestesleven, een poëtisch leven -- hebt ge dat nooit gekend? Gij behoeft niet te antwoordenuw levenserva ring is mij totaal onverschillig. Intusschen zou het u, mijn waarden vriend en dooven toehoorder, zeer nuttig zijn om bekend te worden met de levenservaring van een hooger bewerktuigd wezen. Ik zal u dus vertellen, dat ik eenmaal heerlijke dagen beleefd heb. Dat was het aanbreken eener nieuwe poëtische lente. Ons land was opnieuw ontdekt; de ontdekker, de dichter was de held van den dag. Welk een verrukkelijke tijd! Hebt gij wel eens door onze westelijke fjorden gezeild Niet, nu ziet geeerst is alles dor, duister, naakt. Kale steen. Dan wijken de rotsen en op den weg der provinciën liggen. Andere leden kwamen echter ook in deze op voor de autono mie der provinciën. heer Cd. Busken Huet tot hoogleeraar in de Nederl. letterkunde aan de universiteit te Leiden. Het verslag der kamer over de onteigeningswet voor den spoorweg Winterswijk Zevenaar beant woordende, heeft de min. v. waterstaat bericht, dat het Geld.-Overijss. spoorweg-exploitatie-con tract nog in. onderzoek is, alsmede dat zijn voor- i ganger heeft voorgeschreven de plaatsnamen te spellen volgens de lijst der kon. akademie van wetenschappen. Men vreest dat, als de bestaande spoorbrug in de Traverse der Beersche Maas niet vóór den winter wordt weggeruimd, dit bij hoogen rivierstand en opstuiving van het water voor Noord-Brabant de noodlottigste gevolgen zal na zich slepen. Daarom zijn van bevoegde zijde de noodige opmerkingen daarover bij het departement van W. H. en N gemaakt, en is er gewezen op de noodzakelijkheid eener spoedige voltooiing van de nieuwe brug. De examens bij het vak der posterijen zullen aanvangen 13 November a. De commissie bestaat uit de hh. J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen; J. J. Doffegnies, nspecteur der posterijen; L. C. baron Yan der Feltz, inspecteur der posterijen te ArnhemB. J. Herweijer, directeur van het spoorwegpostkantoor n° 1 te AmsterdamA. Yan Poeteren, commies bij het departement van W. H. en N.W. J. Yan Gorkom, schoolopziener te Goes, en C. A. Hofman, hoofd onderwijzer te 's Gravenhage. De Standaard heeft den heer Buytendijk te oud gemaakt. Deze schreef 63, dr Kuyper las 68 en sprak van een 70jarig grijsaard. De quaestie is ditmaal tusschen beide heeren zeer kalm opgelost. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hoogeveen mr Menno Olden- huis Gratama, advocaat en procureur te Assen; tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Maastricht mr H. H. G. A. Coenegracht, thans kantonrechter aldaar, en tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen mr A. Croockewit, advocaat te Amersfoort en beëedigd klerk ter griffie der arrondissements-rechtbank te Utrecht. Voor de scholen met den Bijbel werd te Yerseke met Yersekedam 110.691 gecollecteerd. Te 's Heerenhoek is benoemd tot hoofd der O. L. school de heer N. Pols, hoofd eener lagere school in de gemeente Wissekerke. In het studentenweekblad Minerva wordt een lans gebroken voor de benoeming van den eensklaps lacht u het liefelijkste, frissche groen, aan alle kanten tegen. Zoo iets begijpt ge was dat. Maar, maar Hij sprong van de tafel. »Verwenscht die nieuwe volksvrienden, die in ons lenterijk drongen en alles vertrapten." Hij liep woedend op en neder. »0, als ik daar aan denk, dat de heele wereld eigenlijk geregeerd wordt door zoo'n perkamenten band in ouden of nieuwen stijlIk haat ze gloeiend, onverzoenlijk Ik voel het! Hier moet gestreden worden op leven en doodAan 't werkDe oorlog is verklaard nu komt de revolutie Dit zeggende deed hij een greep in de boeken kast en bof daar viel een eerwaardig perka menten protocol op den grond en hulde zich in een wolk van stof BofDaar ging er nog een Daar kwam een derde met de bladen opengespreid als twee vleugels. Eindelijk vielen zij bij hoopen, totdat de inhoud van de heele kast op den grond lag en het bureau vol stof was. »Mijnheer Seberg, mjjn edele vriend en hardhoorige toeschouwer, een kleine geïllu streerde voorstelling van de gebeurtenissen van 89 1" riep Gran, terwijl Gran met welbehagen zijn verslagen vijanden beschouwde en nu en dan een bijzonder dikken foliant met een al te deftig voor komen een schop gaf. Seberg was opgesprongen en stond met wijd opengespalkte oogen de ver woesting aan te zien. »Maar maar Gran God bewaar me als de burgemeester dat ziet stamelde hij. »Dat zou nijj ontzettend aangenaam zijn," ei Gran lachend en begon zjjn pijp te stoppen. Niet onaardig is het zeker dat Zondag voor middag te Leiden een geboren Israëliet als gere formeerd predikant bij de Ned. Herv. gemeente werd bevestigd door een voormalig R. K. geestelijke. In onze provincie schijnen nog altijd landbou wers te zijn die zich onthouden van het zaaien van suikerbietenzaad, dat hun verstrekt wordt door de fabrikantenwaarmede zjj contracten sloten, terwijl zij in plaats daarvan ander zaad gebruiken, dat hun voordeeliger voorkomt omdat daaruit zwaarder bieten groeien. Deze verkeerde handel wijze openbaart zich natuurlijk bij het afleveren der volwassen bieten. Het gevolg daarvan moet zijn afkeuring door de fabrikanten en weigering van het product, het geen, naar wij vernamen, reeds is gebeurd. Het ligt voor de hand dat de schuldigen zoo doende zich groote nadeelen berokkenen en zich tevens veel moeile veroorzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn door de rechtbank veroordeeld: L. Van G., 32 j. te Westdorpe, wegens diefstal tot 15 dagen cel; E. T., 38 j. te Westdorpe, wegens diefstal tot 15 dagen cel; A.De K., 21 j., landbouwer te Axel en M. P., 17 j., dienstknecht te Zaamslagr, wegens moedwillige mishandeling, de le tot 8 dagen cel, de 2e tot eene boete van f3; K. B., 43 j., slaehter en herbergier te Axel, wegens beleediging tot 8 dagen cel P. V., 32 j., werkman te Ellewontsdijk, wetrens openbare dronkenschap, bij herhaling gepleegd, tot 21 dagen gev. en verder opzending gedurende 3 maanden naar eene rijkswerkinrichting J. G. P., eigenlijk genaamd J. G. G., 19 j. te Middelburg, wegens mishandeling tot f 8 boete; T. J. H., 52 j., bierhuishouder en win kelier te Eetranchement, wegens heleediging van een bedienend beambte tot eene boete van f 15; en J. J. Z., 27 j., boodschaplooper te Middelburg, wegens dronkenschap bij herhaling gepleegd tot 14 dagen gev. Allen in de kosten. Uit Yerseke meldt men ons dat het onderzoek der justitie, gisteren, zooals wij meldden, ingesteld, betrof een diefstal van f 65, ten nadeele van een tapper aldaar gepleegd. De verdachte persoon werd echter wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Volgens de G. G. zal het fanfarengezelschap te Cortgene blijven bestaan onder leiding van de heeren K. J. Schippers als voorzitter, L. Maas als vice-voorzitter, A. Yan Rooijen als secretaris-pen ningmeester en P. Kievit van Coljjnsplaat ala kapelmeester. »Ik ben genoodzaakt u thans aan uw eigen aan genaam gezelschap over te laten. Denk nu in de eenzaamheid over het wereldsdrama na, dat gij voor uw oogen hebt zien opvoeren, en deel mij dan later mee, welke uitwerking dat op uw geest heeft gehad. Indien de burgemeester het slagveld betreedt, verzoek ik u hem den strijd met zaak kennis en ingenomenheid te beschrijven." Zoo verliet hij het bureau. Een poos later zag men den burgemeester zich naar het bureauge bouw begeven, netjes, kalm, deftig in ambtsstem ming, en onmiddellijk daarop terugkeeren naar het woonhuis, met een trillenden knevel en met on- zekeren blik. Hij hield een lange conferentie met Thea Petrina, die juist thuis gekomen was en begaf zich daarna weer naar het bureau. In de meidenkamer stond de burgemeesters vrouw met hare twee zwijgende dochtera te strijken. Zjj hadden Gran het erf zien afhollen en den burgemeester gejaagd zien loopen en gehoord dat Thea Petrina geroepen was. Er moest dus iets aan de hand zijn en zij begonnen te gissen. sEr is zeker weer iets met Gran," begon de moeder; »maar daar wil de burgemeester niets van weten. Wie weet, wat zij van hem wil Weet ge, wat ik geloof Ik geloof dat hij nu toch in ongenade zal vallen. Ik heb zoo mjjne teekens Ja, Thea Petrina is buiten-» gewoon knap." (tfrbrdt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1