Laatste Berichten. BUTTfNUNPT Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Réclames. Scheepvaartberichten. Handelsberichten. Graanmarkten, enz Prijzen van Effecten. V De onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau. Posterijen. TEER-CAPSULES THEVENOT. Gaston Tiasandier. De ballon was langwerpig en 28 meter lang, in het midden ter doorsnee van 9 meters en gevuld piet zuiver waterstofgas, in staat om behalve de luchtreizigers enz. eene dynamo- electrische machine van 240 kilogram en ander halve paardenkracht te dragen, waardoor eene schroef van 3 meters doorsnee in beweging werd gebracht. De heeren Tissandier zweefden ter hoogte van 500 meters over het Boulogner bosch en slaagden erin, hun ballon rechts en links merk baar van de windrichting te doen afwijken. Onder deze manoeuvres daalde hjj te Crossy neder. Deze eerste zal eerlang door andere proefnemingen gevolgd worden. Utrecht, 15 Oct. 1883. De grijze bisschopstad is ten feest getooid allerwege wapperen vlaggen en wimpelsoveral is groen en bloemen aangebrachtop ieders borst pronkt de geliefde Oranjekleur en allerwege heerscht er een feestelijke stemming. Vooral de straten, waar de koninklijke stoet moet voorbij komen, zijn prachtig versierd. Tegen 10 uren vereenigden zich op de Neude een dertigtal gezelschappen met hunne banieren, die zich vandaar, voorafgegaan door het muziek korps der huzaren, naar het Rijnspoorwegstation begaven en zich en haie schaarden langs den weg, dien HH. MM. zouden nemen. Daar en langs al de te volgen straten stond eene groote menigte ge schaard. Het koninklijk paar werd met luide vivats en salutschoten begroet, toen het te 11.1 aankwam. De k oning was in admiraals uniform en de koningin in bronskleurig fluweel. Toen de vorsteljjke personen in de eenvoudig doch keurig net versierde wachtkamer waren binnengekomen, werden zij door 's konings commissaris en door den burgemeester van Utrecht gecomplimenteerd, terwjjl enkele personen aan HH. MM. werden voorgesteld. In een open rijtuig begaven zich de vorsteljjke bezoekers, niettegenstaande de regen vrjj dicht viel, onder een donderend hoera der menigte langs de versierde straten, geëscorteerd door een eerewacht van 24 studenten, naar het paleis van den commissaris des konings en daarna naar het feestterrein op het Damplein. Te midden daarvan stond het thans nog omhuld e beeld en recht daartegenover de koninklijke tri bune die zeer fraai was ingericht. Voor HH. MM. waren zetels met blauwe zjjde geplaatst. Het plafond was met wit behangsel bedektde tribune zelf was wit met goud afgezet. De vloer was bedekt met Smjjrnasche tapijten, terwjjl een looper van tijgervel bjj den ingang was gelegd. Ter zjjde daarvan waren de tribunes opgericht voor autoriteiten, waaronder we den minister Heemskerk, de leden der eerste kamer Van Ey- singa en Huydecoper en die der tweede kamer Roëll en Bastert opmerktenevenals generaal Wrangel auf Lindenberg. Onder de heeren en dames, die zich op het domplein bevonden, was ook de 82jarige Trui Uitermark, de marketentster van de metalen kruisridders in '30, in haar marketentsterscostuum. Toen de majesteiten gezeten waren en de voor zitter van het comité, d'Schubart, de plechtigheid geopend had, zong een koor van 400 kinderen twee coupletten van het Wilhelmus, waarop de feest redenaar, d* A. R. Ruitenschild, in toga gekleed, de feestrede uitsprak. Spreker herdacht Jan Van Nassau's leven en streven als staatsman, als echtgenoot en als vader, als stichter der unie en als Oranjespruit. Na het eerste deel der rede viel het omhulsel van het standbeeld, de zwijgende getuige van een glansrjjk verleden. Het beeld is naar een bekroond ontwerp van J. F. Stracké in brons gegoten en door de firma Merkelbach en Van Enkhuizen te Breda vervaardigd. Het is prachtig en doet ontwerper en gieter alle eer aan, Terwijl de onthulling plaats vond zong het kinderkoor een cantate, waarop de feestredenaar zjjne rede besloot. De laatste woorden daarvan waren: >Heer onze God! Houd uw oog in gunst geopend over onzen geëerbiedigden koning, over onze beminde koningin, over den prins van Oranje» den prins van 's volks liefde en hoop, over vorst en vorstinne en volk. Gij hebt Oranje en Nederland nimmer verlaten. Zie neder op beider verbond; hljjf beider God tot in het laatste nageslacht." Daarop klonk het Wien Neêrlands bloed uit den mond van het kinderkoor; de koning stond op, nam een krans van de scherpschmtters-veree- niging Willem de Zwijger en hechtte die, diep bewogen, aan het standbeeld, waarop hij zelf het sein gaf tot een hoera Na overdracht van het standbeeld aan het ge meentebestuur werd het Nassaulied gezongen door luitenant Coenen gecomponeerd, en daarna het standbeeld door HH. MM. bezichtigd. Nadat de plechtigheid gesloten was, werd dooi den koning en de koningin een bezoek gebracht aan het auditorium der Utrechtsche universiteit de zaal waarin de Unie is geteekend. HH. MM. teekenden daar de oorkonde, met een zilveren pen en een inktkoker, door de firma Begeer beschikbaar gesteld, welke beide laatste HH. MM. werden aangeboden en die zij minzaam aanvaardden. Na de vorsteljjke personen teekenden de heeren Van Eysinga, Heemskerk, 's Jacob en W. R. Boer. Z. M. de koning onderhield zich met verschil lende personen. Hij gaf zijne tevredenheid te kennen over het standbeeld dat hij prachtig, magnifique noemde; ook over de gerestaureerde zaal sprak Z. M. met lof. De heeren Stracké en Merckelbach werden den koning voorgesteld, en Z. M. onderhield zich min zaam met hen. Steeds viel de regen, doch dit had geen invloed op het enthousiasme der menigte. HH. MM. begaven zich naar het paleis van den commissaris des konings, gebruikte daar een col lation en ontvingen de commissie uit de burgerij ter aanbieding van een album. Te half vier verlieten de koning en de konin gin Utrecht onder luide hoerah's van eene ont zaglijke menigte en het gebulder van het kanon. HH. MM. wonnen door hunne groote minzaam heid aller harten. De regen hield gelukkig op en de feestvreugde heerscht overal. Op verschillende plaatsen wer den muziekuitvoeringen gegeven. Heden avond wordt in de groote zaal van het park Tivoli de unie-cantate uitgevoerd, woorden van A. J. Servaas van Rooyen en muziek van R. Hol die zelf dirigeert. 15 October, des morgens te 8 uren. Wordt verwacht: Z. wind en vermoedelijk regen. Amsterdam, 15 Oct. Het gerechtshof deed heden uitspraak in de bekende zaak tegen De L. W. en J. A. S., geëmploieerden aan de tentoonstelling alhier, door de rechtbank wegens misbruik van vertrouwen tot een jaar celstraf veroordeeld. Het hof bevestigde dit vonnis der rechtbank. Maastricht. Te Areen, gemeente Arcen- en-Velden, zjjn bij een brand vier jonge kinderen omgekomen. "Hongkong-. Men heeft hoop dat de con centratie van Chineesche troepen op den grens van Tonking zal ophouden, Petersburg- In de synagoge te Zusonha is in de vrouwenafdeeling eene paniek ontstaan door een loos brandalarm, 40 vrouwen werden gedood en 30 gewond. Voor de levering van aardappelen, ten dienste der soldaten-menage voor het garnizoen alhier, voor het tijd vak van 1 Nov. 1883 tot 15 Juni 1884, waarvoor heden de aanbesteding plaats had, was de minste inschrijver de heer A. Jobse voor f2.33 per hectoliter. Ten behoeve van het militaire hospitaal alhier is de leveling van de hieronder staande artikelen gegund aan de daarachter gemelde heeren, tegen de daarbij gevoegde prijzen. Witbrood D. Tuijnman, f 0.20 per kilogram. Vleesch E. Bannet, 0.89'. Rijst f0.155, gort f0.19, zout f0.13, groenezeep f0.31', alles per kilogr. Azijn f0.07s per liter, 1. J. P. Maas. Boter L. J. P. Maas, fl.45 per kilogram. Aardappelen A. Jobse, f 2.49 per hectoliter van 67 kilogram. Schaalkolen f 10.30 en kachelkolen f7.88, per 1000 kilogram W. L. Burrink. De aardappelen moeten geleverd worden van 1 Nov. 1883 tot 30 Jan. 1884, de overige artikelen van 1 Jan. tot uit. Dec. 1884. Het wasschen van linnen en wollen goederen voOr dezelfde inrichting is gegund aan den heer F. H. Van den Venne, den eenigeu inschrijver. Zaterdag werd te Vlissingen aanbesteed het maken van een gymnastieklokaal enz. in het nieuw arsenaal. Ingeschreven werd door de heeren A. Snijders voor f 1475,20 C. De Wolff voor f1275; J. Monjé voer f1119 en C. Maters voor f1118. De minste inschrijver voor de steenkolen, ten dienste der verschillende gemeente-adrainistratiën enz., gedurende den winter 1883/84 was de heer De Heer voor 60 en 72 cent de HL. VI. Ct. Yan 7 tot 14 October. Middelburg. Ondertrouwd: N. Cohen, jm. 26 j. met C. Fontijn, jd. 24 j. W. J. Van Uxem, jm. 20 j. met J. C. Bouman, jd. 18 j. J. J. Emans, jm. 25 j. met C. P. Fagel, jd. 25 j. BevallenS. Moens, geb. Broeke, z. C. J. Hujj- bregtsen, geb. Willemse, z. J. Vreke, geb. Giffard, z. H. M. Eggel, geb. Janssen, d. P. Poelman, geb. Westenberg, z. M. Malgo, geb. Van Donge, d. V. Castenmiller, geb. Jungbaker, d. P. Van Os, geb. Krakeel, z. S. M. Melse, geb. Geldof, d. E. Van der Hejjdt, geb. De Koster, z. M. H. Haverman, geb. Inkman, z. J. Wouterse, geb. De Keizer, d. (levenl.) Overleden: A. H. Siegers, ongeh. d. 76j.C. Van Hooren, vrouw van K. K. De Koster, 51 j. B. J. Akkerman, man van J. M. Bakker, 42 j. L. De Buck, z. 6 m. C. Brouwer, z. m. J. C. Van der Hell, man van J. C. Terstap, 76 j. Van 6 tot 13 October. Vlissingen. Bevallen: M. T. Debra, geb. Pjj- liser, z. E. Kamermans, geb. Jansen, d. C. M. Blinkhof, geb. Stubbe, d. F. Loekemeijer, geb. Martjj, d. T. F. Beniert, geb. Reniers, d. (tweel.) W. Baljé, geb. Kemeling, d. A. H. Koppe, geb. Te Poel, d. D. Notebos, geb. Kortlang, z. Overleden: 0. De Wolff, wed6 van C. S. Van de Sande, 77 j. L. F. De Lange, d. 1 m. G. Roelse, wede van J. Stiphout, 75 j. Zierikzee. Bevallen: G. Geluk, geb. Van der Weijde, d. P. Pistorius, geb. Smallegang, d. A. Berrevoets, geb. Van de Vate, d. (levenl.) Overleden: M. Mejjll, z. 2 m. Spoediger dan men verwachtte heeft Spanje een nieuw ministerie gekregen, een ministerie-Posada Herrera, geljjk onze lezers weten. Op de lijst dei- nieuwe ministers komt de heer Camacho niet voor, die trouwen» zijn twijfel uitsprak over de levens vatbaarheid van een kabinet-Posada. De heer Moret, die door de j openbare meening reeds als opvolger van den markies Vega de Armyo was aangewezen, neemt bet bestuur over de binnen- landscbe, niet over de buitenlandsche zaken op zich. Alle schakeeringen van de dynastieke liberale partij zijn in bet nieuwe kabinet vertegenwoordigd, en de geavanceerde linkerzijde, aan wier hoofd de bertog De la Torre staat, beeft, gelijk men voor spelde, drie departementen. Voor de grondbegin selen der democratische partij kan de optreding van dit ministerie zeer gunstig zijn. Zijn programma zal voor een groot gedeelte ontleend worden aan dat van maarschalk Serrano, en de onmiddellijke instelling van het algemeen stemrecht en een toekomstige grondwetsherziening zijn er de grond slagen van. Verder vindt bet vrijhandelsysteem jn het nieuwe kabinet krachtige verdedigers, en mag men thans flinke bezuinigingen op de begrooting verwachten. De houding van den koning, die van de heeren Sagasta en Serrano, en de krachtige pogingen van den heer Martos hebben de oplossing der crisis in zoo korten tijd mogelijk gemaakt, eene oplossing, die door de geheele republikeinsche partij, met Castelar aan het hoofd, wordt beschouwd als een gunstig voorteeken voor den vooruitgang der liberale denkbeelden in Spanje. Sommige Madridscke bladen meenen dat het nieuwe programma de opvolgers van den heer Sagasta moet verzwakken, dat deze ook weigeren zal het kabinet-Posada-Herrera te volgen op een zoo breed hervormingsveld. Doch deze voor spelling komt niet overeen met de verzoenende taal, die de oud-minister-president, volgens den Madridschen correspondent der Times, heeft ge sproken. En zij komt evenmin overeen met het be richt, dat de nieuwe combinatie door alle groepen der liberale partij met ingenomenheid is begroet. Wie de opvolger zal zjjn van den heer Fernan- Nunez, Spaansch gezant te Parjjs, is nog niet bekend. Het ontslag van dezen diplomaat wordt voornamelijk toegeschreven aan de ministerieele veranderingen, die te Madrid plaats hadden. Graaf Fernan-Nunez bad trouwens reeds vóór de reis van koning Alphonsus om geheel persoonlijke redenen zjjn ontslag verzocht. In Parjjs is bet thans wat kalmer dan de vorige dagen. Thibaudin is uitgeluid, enCampe- non op allerlei wijzen begroet. De nieuwe minister van oorlog beeft aanstonds hulp gekregen dooi de benoeming van den heer Perier tot onder staatssecretaris aan zjjn departement, voornameljjk belast met de administratieve en financieele zaken, evenals de heer Blaudin in het ministerie van 14 November. Overigens gewagen de anti-ministe- rieele bladen nog altjjd van het heengaan van den minister van buitenlandsche zaken Challemel- Lacour, doch zeer ten onrechtehij zal althans aan de op handen zjjnde debatten over Tonking en Madagascar stellig deelnemen. En Grévy's schoonzoon Wilson, in zjjne verstandhouding tot Jules Ferry, levert aan zekere organen steeds nog stof te over tot toespelingen en aardigheden. Zoo Btelde Figaro hem Zaterdag voor als het zoontje van Wilhelm Teil en Grévy als Teil. De derde akte van Rossini's opera geeft dan het volgende tooneel: Jules Ferry, den biljart-minnaar Grévy aanzettend om te caramboleeren op het hoofd van Wilson, waarop een paar biljartballen liggen. Grévy aarzelt, en Wilson is bang. Doch de stoot gelukt; somber zingt Ferry: Wilson restera done Nous, reprenons la fêt«. Waarop Grévy ter zijde Quand carambolerai-je, infame, avec ta tête Jules Ferry heeft de beloofde bezoeken gebracht aan Rouaan en aan Havre. In de eei-Bte stad hield de minister aan een banket eene redevoering, die wel niet het aangekondigd programma gaf, maar toch handelde over den te wachten strjjd, en zeer werd toegejuicht. Hjj prees is zjjn toost het gedrag van den president der republiek, die zjjn macht niet te buiten is gegaan, en die tjjdens het over bekende incident van den 29en zich waardig toonde tegenover »eene onwetende menigte." Zoo ziet men, hoe men in de officieele taal niets vermoeden kan van de wezenljjke verhouding tusschen de hooggeplaatste personen. Ook de eerste kamer van Hongarjje heeft de motie, waarin de handelingen van den minister president Tisza werden goedgekeurd, aangenomen. De heer Tisza heeft dus eene parlementaire over winning, maar ook eene zedeljjke overwinning behaald, daar een groot aantal zijner tegenstanders zich met zjjne verzoenende politiek hebben ver- eenigd. Zoo stemde een der hoofden van de uiterste linkerzjjde in strjjd met de meening zjjner partij voor de motie, aldus het belang zjjner club voor dat van het land prijsgevend. Heeft nu de meerderheid den heer Tisza geljjk gegeven, er bljjft nog óen punt te regelen over. De Croati- sche afgevaardigden zullen nameljjk den Hongaar- schen minister interpelleeren, hem vragend volgens welke paragraaf van het in 1868 tusschen Hon garjje en Croatië gesloten verdrag de heer Tisza het recht meende te hebben om de Croatische constitutie op te heffen en een koninklijken com missaris te benoemen Men hoopt algemeen, dat het antwoord bevredigend zal zjjn. Mag men Pall Mall Gazette gelooven, dan zal het Engelsche legerkorps dat in Egypte staat tot de helft verminderd worden, zoodra generaal Evelyn Wood zal zijn teruggekeerd in het Njjlland waarheen hij een paar dagen geleden scheep ging. Bovendien zoude spoedig door den ministerraad de datum worden vastgesteld, waarop ook het andere gedeelte naar het vaderland zal komen. Deze tijding hadden wij niet durven verwachten. Wellicht ia Pall Mall goed op de hoogte en heeft de regeering werkeljjk het bovenstaande plan. Doch dan kan men een hevigen aanval tegemoet zien van de conservatieve pers, die alle middelen van overtuiging zal bezigen om de uitvoering van dat plan te beletten. Opgave vaD brieven verzonden door het post kantoor Middelburg gedurende de 1" helft der maand September 1883. Geadresseerd aan onbe kenden. Mej. C. Pluymers, Amsterdam, J. Fokker, Dalfsen, en J. Kramer, Herdjjk. BriefkaartenA. Seheffer, Amsterdam en naar België: mej. A. M. Bruins Tulbrand, Antwerpen. (Prjjs der plaatsing SO cent per regel.) Verkoudheid en Borstaandoening. De flacon fl. 0.60. ETHER-CAPSULES THEVENOT. Zenuw-aandoeningen enz. De flacon fl. 0.7 5. In't klein: InalleApoth. In 'tgroot: van de Goor- bergh, Breda; Uloth, Amsterdam en hunne corresp. Vertrokken van hier de Engelsche brik Reno vation, gezagv. Burrough, naar Newcastle. Vlissing-eu, 15 Oct. Toen de stoomboot Princess of Wales, die Vrjj dag avond van Harwich naar Antwerpen vertrokken was, Zondag middag nog niet te Vlissingen was aangekomen, kwam bericht uit zee dat het schip nabij den Noord- Hinder met een defect aan de machine ten anker lag. Onmiddellijk vertrokken 2 sleepbooten ter assistentie, welke echter onverrichter zake terug keerden, daar de Princess of Wales, nadat men het defect met eigene middelen tjjdeljjk had her steld, naar Harwich was teruggekeerd, Gepasseerd de Nederl. kof Zwaantje Cornelia, gezagv. Van Dijk, van Antwerpen naar Bergen in Noorwegen. Rotterdam, 15 October. De aanvoeren waren veel minder. Alleen rogge en bruineboonen waren ruimer aangevoerd en heide 25 cent lagerove rigens langzaam te verkoopen zonder prjjsveran- dering. Amsterdam, 15 October. Raapolie op 6 weken 40.|. Ljjnolie 20L Amsterdam, 13 15 tsTAATSLEENINGEN. Nederland. Cert. N. W. Sell. 2% Pcl- dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 1000. 4 dito dito 1883 4 België. Obligatien21 /b Frankrijk. Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1206 dito Goudüeening.5 dito dito fl. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli dito April-Oct. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 dito dito 18815 Bueland. Obl. Hope C. 1798/1815B Cert. Inschr. fie Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatien 1862 5 dito 1864 10005 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito Oostersche le serie. 5 dito dito 2e v 5 dito dito 3e 5 dito 1872 gecon. dito5 dito 1873 gecon. dito5 dito 1850 ie Leening dito 4-/g dito 1860 2e Leening dito 4% dito 1875 geeons. dito 4% dito 1880 geeons. dito 4 Cert. Hope Co. 1840 4 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842 44. 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 dito dito 1859. 3 Cert, van Bank-Assign6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1% dito dito 18762 dito Perpetneele4 dito Binnenl.5000-1000 1% Turkije. Ob). Alg. Sch. 1865. 5 dito geregistreerde dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 .4 "dito dito 1876.5 Vereen. Staten Obl. 1877 4 dito dito 18764% Orazilië. Obl. Londen 1865 dito Leening 1875, dito 1863 10041/g ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. aand. pot, Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl dito Zeeland Aand dito dito Prefer, dito dito dito Obl5 Duitschland. Cert. Rijksbank Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H. B. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 dito Maats, tot Exploitatie van Staats-Spw. Aand Ned. Cent. Spw. Aand. .ƒ250. dito gestemp. Obl. f 50 Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn.Spw. volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 Zuid Ooster sp. Obl5 Hongarije. Theiss. Spoorw. Aand. fl. 200 5 dto dito Ob!5 Italië. Victor Em. sp. Obl. 3 Zuid-ltal. Spw. Obl3 Oostenrijk. F. O. Sp. Obl 3 Oct. Oct. 64 3% 647% 77 1011/g 101 1013% 101% 99 99 81% 81% IOOI/4 100S/8 651% 651/8 65% 657% 6511% 657/8 661/4 665% 83% 53 53 90% 9U% 97% 977% 55% 66 770/M 777/g 85% 96% 931/8 91% 53% 533/8 857/8 85% 85% 85% 84% 849% 787/ifi 78 673/4 779/M 77% 44% 55 551/s 9% 03/g 181% 18 11% 11% 70% 113 113 100 1001/g NCIEELE 163 1097% §1111 r—4 EN. 100% 1001% 116 418/4 413/4 69% 70 154 118 62s/4 631/4 104% 84.7/s 85% 55 521/4 62% 73% 73

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 3