N° *43. 126e Jaargang. 1883. Maandag 15 October. TOR A TRONDAL Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Middelburg 13 October. FEUILLETON. KRISTIAAN ELSTER. Ramp Oost-Indië. MIDDELBURGSCHE COIJRAIVT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Wij zijn er reeds aan gewend, schrijft het Vad. dat de maandelijksche staten, die de opbrengst der rijksmiddelen aanwijzen, met het vorige jaar vergeleken, ongunstig zijn. Het is dus betrek kelijk nog bevredigend, dat September bij de opbrengst ten vorigen jare slechts 79 duizend gulden achterblijft en de raming met meer dan 1 millioen overtreft. Dit laatste is grootendeels te danken aan de directe belastingen, bepaalde lijk personeel en patent, waarop in de September maand een groot bedrag pleegt gestort te worden. Daardoor kwamen de directe belastingen 967,000 gld. boven de raming. Ook is in de afgeloopen 9 maanden van deze belastingen bijna 3 ton meer ingekomen dan verleden jaaralleen de grond belasting is iets ten achteren, welk nadeelig ver schil natuurlijk in de laatste maanden des jaars wordt ingehaald. Het schijnt, dat personeel en patent op zeer voldoende wijze stijgen. Hetzelfde kan overigens alleen gezegd worden van de posterijen, die tot nu toe ruim 3 ton meer hebben afgeworpen, een buitengewoon sterke ver meerdering, wellicht toe te schrijven aan meer der gebruik van de pakketpost. Over de andere middelen valt bij voortduring niet te roemen. De invoerrechten gaven in Sep tember 423,000 tegen 484,000 verleden jaar, de accijnzen, die nagenoeg alle bij dat jaar, achter bleven, 3,675,000 tegen 3,810,000. Wel kwamen deze middelen beide boven de raming, zooals in de maand September door levendigheid van den invoer doorgaans het geval is. Vooral de accijns van wijn en suiker is dan ver boven het geraamd bedrag. Zeer ongunstig was we derom de opbrengst der indirecte belastingen alleen door meerdere opbrengst van successie recht komt het bedrag aan dat van September 1882 gelijk, maar de registratierechten waren dit maal ongekend laag, ƒ579,000, en de zegelrechten gaven ook minder dan anders, 206,000. De indirecte belastingen zijn thans 17^ ton bij de raming, ruim 16 ton bij de opbrengst van het vorige jaar ten achteren. Het eindresultaat is thans, dat de raming nog 2§ millioen hooger is dan de opbrengst, die bijna lj: millioen minder is dan verleden jaar. Is het te verwachten, dat de drie laatste maanden zullen maken, dat wij de raming over 'tgeheele jaarbe- reiken, veel daarboven zullen wij niet bomen. Omtrent de te Yerseke heerschende ziekte ver nemen wij van bevoegde zijde het volgende. Bij het onderzoek, door verschillende deskundigen ingesteld, is het voornaamste en eigenlijk eenige afdoende symptoom der trichinose niet geconsta teerd, dat is het objectief bestaan van trichinen bij de patiënten. Ook in het varkensvleesch zij n ze niet gevonden en de betrokken slachter slacht uitsluitend Zeeuwsche varkens. Het aanwezig zijn DOOR VI De burgemeestersfamilie zat reeds in het rij tuig. De anderen gingen naar den oever, waai de boot vast lag. Zij stapten in en de dominé wilde juist van wal steken, toen Gran zich aan den kant vertoonde en verzocht om mede te mo gen varen. Hij was blootshoofds; zijn kleeding was in wanorde; zijn gelaat verhit. Hij had het bewustzijn dat hij de held in een grooten slag was geweest, maar inderdaad had hij zich in een hoek teruggetrokken en erover gedacht of de dominé of de burgemeester den twist niet door hun invloed konden bijleggen. Zijn moed was van een eigenaardig soort. In drift of met ge weld in den strijd betrokken, zou hij onversaagd gevochten hebben; maar zich in koelen bloede aan gevaar blootstellen, dat kon hij niet. Op°de hofstede liepen de menschen in en uit; aan het hek verzamelden zich kleine groepjes en men hoorde een gegons van stemmen, waarboven nu en dan een luid geroep om booten of paarden uit)tlo»k. der trichinen-ziekte is aangenomen met het oog op de algemeene verschijnselen. Bovendien verdient het de aandacht dat in een gezin de dienstbode, het varkensvleesch niet gaar genoeg achtende, het opnieuw braadde en waar zich bij de andere leden van het gezin de gewone verschijnselen voordeden volmaakt gezond bleef. In een ander gezin had het tegenovergestelde plaatsdaar gebruikte de dienstbode een stuk rauw varkensvleesch, terwijl de familie dit alleen goed gekookt verorberde. Hier bleef het gezin verschoond, maar is de dienstbode lijdende. Door het bovenstaande wordt de diagnose der geneeskundigen zeker te meer geloofwaardig. Geregeld wordt het varkensvleesch, dat in den handel wordt gebracht, gekeurd, doch steeds met negatief resultaat. De collecte voor de ramp in Indië heeft te Zoutelande ƒ8.461 opgebracht. Te St. Laurens is tot ambtenaar van den bur gerlijken stand benoemd de heer D. Gideonse. Vlissingen, 13 Oct. Heden wordt op de werf der koninklijke maatschappij De Schelde op de groote helling, op eenigen afstand van de Soe- rabaja, de kiel gelegd van een ijzeren schroetstoom- schip n°. 40, voor rekening eener firma te Liverpool. Het schip zal do volgende hoofdafmetingen verkrij gen nl.: lengte 170, breedte 25, holte 131 Eng. voeten. Het draagvermogen zal ongeveer 800 ton zijn, terwijl het bestemd zal zijn voor de kustvaart hoofdzakelijk voor het vervoer van groote machine- deelen. De ketel en machine voor dit schip zullen mede op de fabriek der kon. de Schelde worden vervaardigd. Calïjnspiaat12 Oct. In de gisteren avond gehouden raadsvergadering is o. a. besloten: eene toelage van 50 te verleenen voor een te benoemen veearts op Noord-Beveland. De jaarwedde van den gemeente-ontvanger werd met 25 verhoogd, terwijl eervol ontslag werd verleend tegen 16 Nov. aan den heer L. van Oeveren, als onderwijzer aan de openbare school. De heer B. M. Den Boer, een der „werkstakende" raadsleden te Goes, in de vergadering van 26 Sept. herbenoemd tot hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden, heeft aan burg. en weth. bericht, dat hij, „bijaldien de hooge regeering het zitting hebben van de heeren Yan Swinderen en Massee goedkeurt", zich die herbenoeming laat welgevallen. Omtrent de quaestie zelve is nog niets vernomen. Doch door ged. staten is een raadsbesluit tot af stand van gemeentegrond in erfpacht, dat almede in bovengemelde vergadering genomen werd, goed gekeurd, waaruit men meent te mogen afleiden, dat dit college geen termen gevonden heeft tot eene gunstige beschikking op het adres der vier leden, »om al de besluiten en benoemingen in de beide gehouden vergaderingen met medewerking van de heeren v. S. en M., aan den koning ter vernietiging voor te dragen." NRott. Crt. Men schrijft aan het Hand. uit St. Philipsland. Uit verschillende gedane en gelaten zaken blijkt Het was een kalme avondkleine golfjes klot sten tegen de schuit aan, werden midden op het water even door een rood schijnsel verlicht en verdwenen weder in de schaduw van den wal. Iedereen was stil. Gran had een bonten zakdoek om het hoofd geknoopt en roeidede dominé zat aan het roer. Eindelijk zei deze halfluid »Het is een verschrikkelijk mensch Bedoelde hij Hans Ejd of den kapitein Gran zat te den ken over de legenden van de predikers, die in den ouden tijd in eenzame dorpen in het gebergte gezonden werden om een woeste gemeente met hand en woord te besturen. Hij vond dat Hans zulk een prediker was, die de kamer kou schoon vegen, wanneer de macht van het woord niet toereikend was. »Barbaarschantwoordde hij op de aan merking van den dominé. Meer werd er op de overvaart niet gesproken. Toen de boot bij de trap aanlegde stapte de oude heer snel uit en ging het erf opde anderen volgde hem langzaam. Wat een onhandigheid!" zei Gran. Noemt gij het gedrag van den kapitein onhandig vroeg Tora, naar het Gran voor kwam op een bijzonder scherpen toon. »De kapitein, die is een woesteling, dat weten we allemaal," antwoordde hij. »Neen, ik meen Ejd." »Toch mocht men willen dat er meer ge vonden werden, die onhandig genoeg waven om ten duidelijkste, dat tegenwoordig aan alle af- deelingen van het land bestuur bezuiniging het wachtwoord is. En o wonderde zee, Neêrland's erfvijandin, schijnt het hare te willen bijdragen om de schoone resultaten van dat bezuinigings systeem klaar den volke te doen inzien. Immers de aanslibbing in het Slaak is zóó verre gevorderd, dat sommige waaghalzen bij vloed reeds droog voets van St. Philipsland naar den vasten wal zijn overgeloopenWanneer de regeering het der machinerieën barer Middelburgsche bestekken- fabriek nu nog eenigen tijd aan het noodige smeersel laat ontbreken, is de veelbesproken af damming van het Slaak geheel overbodig geworden. Droeg misschien de minister van een en ander kennis, toen hij op zijn begrooting voor 1884 een niet onbelangrijken post ten behoeve dier afdam ming uittrok De St. Ct. bevat een kon. besluit van den lle> October 1883, houdende machtiging tot uitgifte van 6,000,000 in schatkistbiljetten, volgens de wet van den 4en April 1870 St.bln° 62). De keizer van Brazilië heeft verschillende per sonen met een ridderorde begiftigd, o. a. de heeren Cordes, voorzitter der commissie, en Agostini, directeur-generaal van de Amsterdamsche tentoon stelling. Bij de gouvernements-marine in Nederlandsch- Indië kunnen worden geplaatst vijf 2e machinisten, bij voorkeur personen die bij de Nederlandsche zee macht in die qualiteit heb'oen gediend. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van heden. De verzending van brieven en andere stukken naar Turkije langs den weg van Straatsburg Weenen zal, te rekenen van 14 October e. k., in plaats Vvan Dinsdag en Vrijdag, geschieden Zondag en Donderdag met den trein van 11.55's morgens uit Amsterdam naar Antwerpen. Omtrent het den 25 en 27 Aug. te Padang waargenomene meldt de Sumatra Cour Zondag nacht thuis gekomen van een informa- tie naar de oorzaak der geluiden en der licht- flikkeringen in het Noorden, werden wij omstreeks half drie verrast door twee schokken van aard beving, gevolgd door een langzaam wegstervende schudding, waardoor onze woning, een zeer hecht gebouwd huis, schudde, steunde en kraakte als of 't een bamboezen hut ware. De zee, ofschoon spiegelglad, beukte met donderend geraas tegen de kust en wettigde het vermoeden, dat ook kaar bodem gevoelig in beweging was gebracht. Tegen 't aanbreken van den morgen werd de drukking van den oceaan tegen het strand veel minder, doch in de donderslagen en het daarmede gepaard gaande knetteren, als dat van infanterie- vuur langs een ver uitgebreide linie, kwam geen verandering de eene uitbarsting volgde met een zelfde kracht en hevigheid de andere op, en de langste tijd, welke tusschen twee uitbarstingen verliep, bedroeg niet meer dan 23 minuten. De heer Roelofs, de havenmeester, had in den nacht van jl. Zaterdag op Zondag, omstreeks half drie de lucht roodachtig of beter rossig gekleurd te handelen zooals hij van avond deed," barstte Tora uit. »Ik verontschuldig den kapitein ook niet," viel Gran schielijk in, maar »Ik heb toch nog meer op met zijn open brutaliteit, dan met de arglistigheid, die na den slag op sluipmoord uit is," zei Tora en liep sneller. Gran en Tkea Petrina waren even verbaasd. Zij hadden in lang zulk een rondborstigen uitval niet van Tora gehoord. Gran voelde zijne knieën knikken van drift en toorn en hij kreeg den grootsten lust om iets erg gewaagds en tevens wreedaardigs te doen. Maar hij was niet in de ge legenheid om zijn stemming te laten blijken. Zij waren bij het tuinhek en Tora ging naar binnen. Thea Petrina, die in de pastorie zou logeeren, volgde haar en Gran bevond zich alleen met zijne bittere gevoelens en moorddadige denk beelden. Hij groette honend met de hand en verdween in het dennebosch. Het was stil in de pastorie. Juffrouw Bö lag reeds lang in een diepe rustuit de kamer van den dominé viel het licht over het waterTora en Thea Petrina bevonden zich op zolder, waar haar kamer was. Tora zat voor het open venster en Thea Pe trina ontkleedde zich. „Gij hebt u van avond aan den kleinen zwarten bezondigd," zei zij. »Wat meent gij vroeg Tora, en keek naar den overkant, waar een flauw licht in het huis gezien naar alle zijden van den horizont. Daarom vermoedde hij dat 't een vulkaan op Sumatra was, doch des morgens alle bergen van de ree onder scheidende, was niets te zien. Eindelijk kwamen de telegrafische berichten van Benkoelen en Telok Betongniet de Piek van Indrapoera, maar de Dempo van Palembang was de schuldigebijzonderheden ontbraken den ge- heelen Dinsdag. Maandag namiddag even 1 uur werd een laatste maar zeer hevige uitbarsting vernomen. De grond dreunde sterker dan immer te voren, deuren en vensters rammelden, zóo zelfs dat tal van bewoners van steenen huizen naar buiten vluchtten; de luchttrillingen waren echter minder opvallend. Tien minuten na éenen zette zich de zee plotseling in beweging. Haar oppervlakte was kalm, bijna geen golfslag, maar haar volumen drong blijkbaar met grooten aandrang tegen de kustde branding werd heviger en het strand, zoover het oog reikte, was wit van haar schuim. De rivier liep in een oogwenk vol, de z. g. Kali mati en andere gaten en .kreken eveneens. Niet lang ongeveer 28 minuten daarna trok de zee weer terug en volgden rivier en kreken deze bewegingsneller dan het water was binnengestroomd, liep 't nu weer zeewaarts, zoo zelfs dat de bedding der rivier op onderscheidene plaatsen zichtbaar werd en een menigte inlanders den aldus verrasten visch maar voor 't grijpen hadden. Die lieden bedachten toen zeker niet, dat slechts éen meter waterverplaatsing meer uit de diepte der zee, voldoende ware geweest om geheel Padang te verdrinken. De ongewone vangst duurde intusschen niet lang, want weer kwam de zee, doch nu met dik en modderig water. Naar wij van goederhand vernamen, hebben zich die op en neergaande bewegingen in 't water in steeds afnemende mate herhaald tot Dinsdag morgen 4 uren. Uit Padang Pandjang werd geschreven De Merapi bleef werkeloos tot Maandag 8 uur toen hoorden we plotseling een ontzetten den slag; een kolossale rookkolom steeg ten hemel, doch dreef onmiddellijk oostelijk af. Lang duurde het gerommel en zagen we op grooten afstand van den krater rookwolkjes opstijgen, waarschijnlijk van uitgeworpen lava of steen brokken, dan wel van nieuwe salfataren afkomstig. Na 5 minuten was alles weder stil en lag daar de reus even kalm en onschuldig alsof er niets gebeurd was. Later stegen weder ontzettende rookkolommen uit den Merapi, voorafgegaan door eenig dof ge rommel. We zien de asch oostwaarts vallen; 't is om angstig te worden: die verbazende, donderende uitbarstingen in de verte, en dan de werking te aanschouwen van het gevaarte vlak voor mij. Een bericht van het Nieuw Padangsch Handelsblad, gedagteekend Kotta-Boemie 1 September, luidt als volgt Telok-Betong bestaat niet meer. Slechts het residentiehuis is blijven staan, doch het zeewater is ook daar binnengedrongen. Alle Europeanen bevonden zich tijdens de overstooming in het resi dentiehuis, terwijl de inlanders drie palen ver in het binnenland gevlucht waren. Tot en met gisteren zijn reeds 300 lijken, waar onder 3 van Europeanen, teruggevonden. Een stoomer, vermoedelijk een gouvernementsvaartuig, is vergaan. Men vermoedt verder dat allen aan de baai van Telok en Samangka gelegen kampongs geheel verwoest zijn. Een van den resident der Lampongsche districten ontvangen telegrafisch bericht, ook gedagteekend Telok-Betong 1 Sept., meldt het volgende: op den heuvel zijn schijnsel in de duisternis uitzond. »Gij waart onbillijk tegen hem," vervolgde de ander. >Was zijn toespraak niet mooi, dat wil zeggen het begin »Mij beviel het slot beter." »Van die prinses, die zit te wachten? Neen, ik geloof niet aan zulke prinsessen Maar wat wilde ik ook weer zeggen Oja, over Gran. Met al zijne zwakheden en ik ben niet gewoon hem te verschoonen heeft hij toch iets, waarnaar men bij anderen te vergeefs zoekt." -»En dat is »Een goed hart." Tora maakte een ongeduldige beweging. Ja, gij schudt het hoofd. Gij begint mis schien te dweepen met svrije-wils-menschen Tora antwoordde niet en haar vriendin zette haar nachtmuts op, die met een stijven strook om haar spits gelaat sloot, zij zag er uit als een naald. »Thea," sprak Tora, »ik wil u eens en voor al iets zeggenik wil u zoo niet meer tegen mij hooren spreken." »Gij zijt boos van avond, Tora. Het is ove rigens geen geheim dat de poëtische droomen van Gran u omzweven, neen, neen, vermoord mij nietIk zal zwijgenwant ik merk dat gij van avond driftig zijt en gevaarlijk." {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1