N° 2 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 9 October. TOR A TRONDAL 10 FEUILLETON. Middelburg 8 October. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: GEMEENTERAAD. KRISTIAAN ELSTER. Landbouw. DELRURGSC GRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 10en October 1883, des namiddags te 2 uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 5™ October 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. ISfaar aanleiding der eeds-quaestie meldt het Volksblad voor onderwijs het volgende In een onzer groote steden was iemand benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie. Hij schreef den burgemeester, dat hij niet den eed wilde af leggen, maar wenschte te volstaan met het doen van de belofte. Doch toen kwam van een der •wethouders het antwoord, dat de burgemeester uitstedig wasdat zijn ambtgenoot-wethouder, die op den vastgestelden dag waarnemend burgemeester zou zijn, het afleggen van een eed meende te moeten eischendat echter hij briefschrijver, aan gewezen om op een anderen dag den burgemeester te vervangen, bereid was met een belofte genoegen te nemenen dat hij derhalve in overweging gaf, op laatstbedoelden dag ten raadhuize te verschijnen, teneinde met een belofte het lidmaatschap der schoolcommissie te aanvaarden. Ende aldus geschiedde het. 's Maandags een eed stellige eisch 's Dinsdags een belofte voldoende Ligt niet somtijds in de feiten een stekeliger satire dan in een vloed van woorden Wij naderen weder het winterseizoen en, zooals wij vroeger meldden, kunnen Wij, dank zij de bekende vereeniging tot b. v. g. v. o. k., daarin weêr zes voorstellingen tegemoet zien van het Nederlandsch tooneel. De Rotterdamsche afdeeling van die vereeniging zal Donderdag a. de campagne openen en tot ons genoegen ons doen kennis maken met een nieuw, oorspronkelijk stuk dat, al moge de intrige ervan niet nieuw zijn, uitstekend bewerkt moet zijn en overal voldeed waar het werd opgevoerd. De N. Rott. Ct liet dan ook niet na den schrij ver Jan C. De "Vos, die in zijn Suzanne de eenige mannenrol vervult, geluk te wenschen met zijne nieuwe pennevrucht. Ook de wijze, waarop het ward gespeeld, verdiende allen lof en werd ook door de Amsterdamsche bladen geprezen. Behalve door den schrijver worden de hoofdrollen vervuld door de dames Jeanne De Groot en Burlage-Ver- woert. Dit stuk alleen verdient reeds de algemeene belangstelling, omdat goede, oorspronkelijke stukken tot de zeldzaamheden behooren en het dubbel te waardeeren is dat een tooneelspeler tevens als schrijver optreedt. Jan C. De Vos gat vroeger een paar gelukkige proeven van talent op dat door IV Rondom den tuin liep een voetpad, eerst langs een beek, die in een bocht uitkwam en verder langs die bocht. Dat pad slingerde door een dicht elzenboschje, waar het altijd donker en bedompt was. Toen Hans Ejd met korte riemslagen den steiger naderde, zag hij iets wits in dat boschje langs delbeek zich bewegen en terwijl hij op de trap was werden de elzenstruiken vlak boven hem voorzichtig ter zijde gebogen en ontwaarde hij een vrouwelijke gedaante, die echter terstond weêr verdween. Hij was het pad genaderd en zag hoe diezelfde gedaante hét verliet en het dennebosch inging. Het was Tora. Hij bleef een oogenblik besluiteloos staan, doch sloeg weldra denzelfden weg in en had haar spoe dig ingehaald. Hij .groettezij boog even het hoofd en ging verder. Zij liepen zwijgend naast elkaar. Hij wilde met haar spreken, doch ont- waardde eensklaps dat hij niets te zeggen had. Hij maakte op dat oogenblik voor het eerst in zijn leven kennis met een gevoel, waarvan hij tot nog toe geloofd had dat alleen jonge menschen hadden: hij was verlegen voor het jonge gebiedmaar zijne Suzanne moet wel het beste wezen dat hij leverde. Aan waardeering en belangstelling hopen wij dat het hem in Middelburg niet ontbreken zal. In Kleine handeneen blijspel, dat na Suzanne zal worden gespeeld, treden o. a. op de heeren Rosier Faassen, Mutters, Poolman en De la Mar die hier allen gunstig genoeg bekend zijn. Vol gens gewoonte verwachten wij dan ook Donderdag weer een talrijke opkomst in onzen schouwburg. "Woensdag 10 October, des namiddags te 2 uren, zal de gemeenteraad van Middelburg eene verga dering houden. De punten van behandeling zijn ingekomen stukken rekening van het bestuur dei- godshuizen over 1882 voordracht voor hoofd der openbare school Bbezwaarschrift van A. A. C. H. Van Liebergen, tegen zijn aanslag in de in komsten-belasting over 1883 suppletoire begroo ting over 1883, gemeente gasfabriek; verhuring van het lokaal voor de spaarbankregularisatie gratificatie van den concierge van het raadhuis voorstel van burg. en weth. tot aanschaffing van gordijnen en kastjes voor schoollokaal C voor stellen omtrent a adres Middelburgsche kunstbo- terfabriek omtrent beschikking over de ijsvlakte in de stadsvesten b adres der Middelburgsche houw en verhuismaatschappij tot afkoop van cijns c adres van Den Bouwmeester, Borsius en v. d. Leyé, omtrent huur van gemeentegrond bij hunne werfen d adres van de wed. De Broekert tot aankoop van gemeentegrond bij de maréchaussée-kazerne. Be grooting der dd. schutterij voor 1884; die van het burgerlijk armbestuur en toekenning van sub sidie over 1884 en de begrooting voor de gemeente gasfabriek over 1884. Veere, 8 Oct. Ten behoeve van de oud heidskamer werd den burgemeester door de heeren H. Veder en Hudig uit Rotterdam een keurig net glazenkastje aangeboden, om daarin den beroemden beker van Maximiliaan van Bourgondië beter te kunnen bewaren dan tot heden het geval was. Van zwart gepolijst hout vervaardigd, prijkt het van boven met een gebeeldhouwd wapen der stad Veere, terwijl het voetstuk van een draaitoestel voorzien is, teneinde den beker, zonder hem te moeten aanvatten, van alle kanten te kunnen zien. Dit geschenk werd natuurlijk in dank aan vaard en pleit zeer voor de kunstlievendheid van de schenkers. Yerselie, 7 Oct. De oesterhandel was in September, de eerste maand van het seizoen, vrij levendighet telegraafkantoor behandelde 540 telegrammen tegen 393 in September van het vorige jaar. Zoo nemen de werkzaamheden op het post- en telegraafkantoor jaarlijks aanzienlijk in omvang toe, vooral gedurende de wintermaanden. Toch werd een verzoek om invoering van den vollen dagdienst in die wintermaanden door den minister vooralsnog van de hand gewezen. 't Is te hopen, dat het publiek, hetwelk komt om post- en plakzegels en briefkaarten te koopen, aan- geteekende brieven, postwissels, pakketten en tele- meisje. Hij voelde zich niets op zijn gemak, terwijl hij daar zoo naast haar liep en hield onwillekeu rig den adem in, telkens wanneer haar japon hem op het smalle pad aanraaktehet kwam hem voor dat zij iets zoo fijns en doorluchtigs was dat een plotselinge beweging of een sterke ademtocht haar moest doen verdwijnen. Het stilzwijgen werd echter pijnlijk en hij vond toch dat hij moest verklaren hoe hij daar kwammaar hij wist niet goed hoe hij dit zou aanleggen. Hij begon er goed over na te denken hoe het eigen lijk in zijn werk gegaan was. Het was de mooie morgen, het was zijn boodschap aan den dominé, maar dat was het toch niet alleener was nog iets anders, maar wat dat was kon hij niet goed vatten, in éen woord, de zaak werd hoe lan ger hoe ingewikkelder. Op het laatst werd hij erg benauwd en zei hij bijna angstig „Ik mag u wel om vergeving vragen dat ik u achter nageloopen ben." Zij zag hem vragend aan. Hij begon over zijn boodschap aan haar vader te praten, maar kreeg een gevoel dat hij niet oprecht was en hield op. »Het is mooi aan dezen kant," zei hij daarop, »en en ik vind het hier zoo gezel lig bij u." Tora zag hem weer aan met een blik die ver wonderd, nieuwsgierig en tevens lachend was. Yond hij het waarlijk gezellig bij hen? "Wie zou dat gedacht hebben als hij daar zoo stjjf en strak in de kamer zat, of nu en dan een koude opmer- grammen te verzenden en te ontvangen, nu en dan geduld zal oefenen en bedenken, dat slechts éen beambte het bedient, die dat alles onmogelijk te gelijke-.:, ijd .kan verrichten. De collecte voor de ongelultkigen in Indië bracht te Schore 11.13 op. Bresltens, 6 Oct. Alhier heeft de collecte voor de noodlijdenden op Java opgebracht ƒ19.28. De gemeente-begrooting voor 1884 is vastgesteld, in ontvang en uitgaaf op 8863.08, waarvan de kosten voor onderwijs bedragen f 4254. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den elfden October a. niet plaats hebben. Maandag 15 Oct., des morgens te lij uur, zal te Utrecht op het Munsterkerkhof de onthulling plaats hebben van het standbeeld, opgericht ter eere van graaf Jan van Nassau, den stamvader van ons vorstenhuis en stichter van de Unie van Utrecht. Onze koning en onze koningin zullen de plech tigheid bijwonen; het Utrechtsche studentenkorps zal HH. MM. een eerewacht aanbieden. Dr. A. Ruitenschild zal de feestrede houden, terwijl een kinderkoor eene cantate zal zingen, woorden van dr A. W. Bronsveld, muziek van den heer J. N. W. C. A. Ruygrok. Op 4 en 5 October heeft de examen-commissie, bestaande uit de hh. F. Coenen, F. Gernsheim, R. Hol, D. De Lange, L. Schlegel, H. Vink en Th. Van der Wurff, het diploma van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst toegekend aanmejuffrouwen J. De Koningh uit Dordrecht, H. De Bruijn en C. Van Rennes uit Utrechtde heeren A, De Jong uit Middelburg, L. Sterk uit Amsterdam mejuffrouwen W. Le Fèvre uit Utrecht H. Bruinier uit Zutfen en C. Heijmans uit Utrecht, Als leerling-telegrafist zullen, op grond van afgelegd vergelijkend examen, met 1 Dec. a. wor. den toegelaten: J. A. D. G. Gorreljé, J. L. Crap Hellingman, T. Meyer, J. J. P. Huizer, A. C. De gens, L. C. Verkerk, mej. F. Gauw, G. J. v. d. Poppe, H. Pott, W. B, H. Meiners en H. Lijbaart. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van het pensioenverhond, als hoofdbestuur der vereeniging optredende, heeft zich tot de leden der beide kamers van de staten-generaal gewend met ver zoek om hunne aandacht te schenken aan het streven, dat zich in de laatste jaren onder de bur gerlijke ambtenaren in Nederland heeft geopen- baar tot het verkrijgen eener gewijzigde regeling hunner pensioneering, vóór alles in verband met uitkeering van pensioen aan hunne weduwen en wezen. In het adres wordt gevraagd dat uit den boezem der staten-generaal krachtige aandrang moge uit gaan om die zaak in de aandacht der regeering king maakte op een toon, alsof hij hun gevangen bewaarder was „Misschien hadt gij liever dat ik niet kwam vroeg hij, en zag haar half verlegen aan. Waarom denkt gij dat?" vroeg Tora, hem vlak in het aangezicht ziende. Hij beet zich op de lippen en zei toen aarzelend»ik ik dacht, dat gij wellicht boos op mij waart." Tora verbleekte en zag voor zich zonder te antwoorden. Na eenigen tijd zei hij»Als dat zoo is, moet gjj zoo eerlijk zijn van het mij te zeggen." »Dat wil ik niet beloven," zei zij. Hij zag haar eerst vragend aan en zei toen »Ach neen, dat zult gij wel niet willen." Op den heuvel achter het huis bleef «ij staan en zag naar het water. Het zonlicht viel op haar gezond, frisch gelaat, waar zij een wit doekje om gebonden had op hare lippen lag een glimlach. Hij zag haar aan doch keerde zich terstond om en trad eenige stappen ter zijde. Zij gingen den straatweg langs naar huis. Hij verbrak het eerst het stilzwijgen. Gij leest zeker veel?" »Ib? O, ja!" „Ik heb zoovele boeken in de kamer gezien sin de kamer O Wergeland en "Weihaven." »Er staat zeker veel moois in zulke boeken Tora zag hem vragend aanwat meende hij daar nu mede? »Ik houd zooveel van Weihaven" zei zij. »h het moet een groot dichter zjjn." aan te bevelen en later niet minder afdoende steun om haar tot bevredigende oplossing te brengen. De door handelaars te Boskoop tot den rijks kanselier van Duitschland gerichte verzoekschriften om in Duitschland boomen en planten te mogen invoeren, alsmede om door Duitschland naar Oos tenrijk (welk rijk den invoer niet verboden heeft) te mogen verzenden, zijn van de band gewezen. Tengevolge daarvan is er in het anders zoo be drijvige Boskoop weinig handel, en wordt de toe komst met zorg tegemoetgezien. De heden gehouden vergadering van de afd. Walcheren dey Zeemusche Landbouw-maatschappij was, voor zoover zij in 't openbaar werd gehouden, bijna geheel gewijd aan huishoudelijke mededee- lingen en besprekingen. Naar aanleiding van het werkje van den heer Vorsterman Van Oijen over zuivelbereiding en van de hier plaats gehad hebbende praktische ez ing over kaasbereiding, werd eene niet onbe langrijke discussie gevoerd of het al of niet wen- schelijk en voordeelig is voor den landbouwer om kaas te fabriceeren. Het grootste deel der land bouwers meende dat in onze streek die tak van nijverheid niet aanbevelenswaardig is, zoolang de afzet der melk zoo gemakkelijk is en de hooge boterprijzen, als ook de fabelachtige sommen die thans voor vee worden besteed bestendigd blijven. Men meende ook dat de kaasmakerij öp kleine bedrijven weinig of geen voordeel kan opleveren, maar alleen in 't groot succes kan hebben. Enkele landbouwers die dien tak van nijverheid hadden aangevat, zijn dan ook ermede geëindigd. De begrooting van het hoofdbestuur voor 1883 wordt in ontvang geraamd op 6622.43^ en in uitgaaf 4622.43J, zoodat op een goed slot van 2000 kan worden gerekend. Met betrekking tot de proef met de Zborower- aardappelen werden afwijkende mededeelingen ge daan. Een der proefnemers had geen resultaat gekre gen, doch andere hadden zeer goede uitkomsten be komen. Een landbouwer had van 3 roede, die hij met Zboroiver-aardappelen bezette, een goede halve mud geoogst, die goed van smaak, groot van stuk en vrij van ziekte waren. Een ander had ook een goede opbrengst, doch vond er onder, die door de ziekte waren aangetast. Onder Nieuwland, waar ook een proef werd genomen, was de opbrengst goed. De conclusie was dat de aardappelen, vooral op zandgrond geteeld, een goed beschot opleveren, doch niet voldaan hebben aan 't geen ervan werd voorgespiegeld, namelijk dat zij ziektevrij zouden zijn. In elk geval achtte men het wenschelijk nog eens eene proef met die aardappelen te nemen. Met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer De Croo, werd besloten dat dit jaar twee landbouw-voordrachten zullen gehouden worden, een te Nieuwland en de andere te Serooskerke »Hebt gij dan nooit iets van hem gelezen?" - »Ja een enkel gedicht heb ik gelezen." „Hebt gij niet gelezen »Een Zaterdagavond op het kerkhof" „Het ziekebezoek" enz. »Neen." »Dat is toch vreemd; ik dacht dat iedereen die gelezen had. »Ik zal u zeggen dat ik over het geheel weinig gelezen heb. Bij ons hebben wij zulke boeken niet en sedert ik van huis ben heb ik geen tijd gehad." »Hebt gij dus Wergeland ook niet ge lezen »Ik heb gelezen wat hjj voor het volk ge schreven heeft en enkele van zijne gedichten. Die begrijp ik echter niet allen, maar hem zelf begrijp ik. Hij stond er niet slechts bij toe te zien, als er gestreden werd om iets waar zijn hart voor klopte, maar hij trok uit en vocht als een man." »Maar moet een dichter dat doen?" »Een dichter? Ik weet niet of er een andere wet bestaat voor een dichter dan voor andere menschen, maar dat weet ik, dat als het niet met zijn roeping strookt om zijn bruid te wagen, wan neer een medemensch verongelijkt of een zaak aangevallen wordt, dan zou ik geen dichter willen zijn, al kon ik er de onsterfelijkheid mee verdienen." niertje, droomerig over de wereld heen ziende en bezingende hetgeen er beneden hem voorviel. Thans zag zij een ander, een bestoven, met bloed' bevlekt man, die vocht waar de strijd het heetst was, een man, geljjk aan de oude barden, di®

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1