N' 237. 126® Jaargang. 1883. Maandag «3K 8 October. buitemundT Laatste Berichten, Gemeente-belastingen. Middelburg 6 October. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Suppletoir kohier n° 1 voor de belasting op de honden over 1883. Onderwijs. Marina en Leger. De nieuwe Taybrug. MIDDELBllRGSCHÜ COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deh Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhdijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. i De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat het suppletoir kohier n° 1 voor de belasting op de honden, over het jaar 1883, waarvan de heffing is goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den 8 Maart 1873, n° 17, en van den 29 December 1881 n° 30, ingevolge art. 264 der ge meentewet, door ben is vastgesteld en gedurende veertien dagen, aanvangende Maandag den 8 Oc tober a., voor een ieder op de gemeente-secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd, dat ieder, die meent daartoe reden te hebben, gedurende boven vermelden tijd, tegen zijn aanslag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is op beden afkondiging geschied waar bet behoort. Middelburg, den 6en October 1883. De burgemeester voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De bijzondere zorg van vele of weinige dit is ons niet bekend ingezetenen van Axel voor de goede spelling van den naam hunner gemeente bracht ons op nieuw in hei'innering dat het be sluit van ged. staten van den 10en Maart 1876 n° 9, betreffende de schrijfwijze van de namen dei- gemeenten in Zeeland Provblad n° 30) nog al tijd in eere wordt gehouden. Toch schijnen sommige gemeentebesturen, ge tuige zoo menige oproeping voor onderwijzer, lie ver meê te gaan met de allernieuwste spelling. Wij houden ons, op gevaar af van voor ouder- wetsch te worden aangezien, aan die, bij genoemd besluit vastgesteld en worden in bet verzoek, dat van Axel is uitgegaan, versterkt in onze meening dat dit ook de beste weg is. Zelfs aan de verschillende ministerieële bureaux houdt men zich niet aan de spelling der namen, onlangs bekend gemaakt. Dit geeft aanleiding tot verwarring. Zoo meldt bet Dagblad dat in een dezer dagen van bet departement van waterstaat, handel en nijverheid uitgegaan spoor weg-wetsontwerp sprake is van een gemeente »Reede", terwijl te gelijker tijd de minister van financiën in zijn belasting-voorstellen gewag maakt van „Rheden". Zoolang dus in ons gewest ged. staten hun besluit van 10 Maart 1876 niet wijzigen, vinden wij bet, vooral ook overtuigd van het wensche- lijke eener eenvormige spelling, het verstandigst om ons daaraan te houden. Wellicht dat onze commissaris des konings de adressanten te Axel verwijzen kan naar genoemd besluit en aantoonen hoe ged. staten voor bet ongeschonden behoud van Axel steeds gezorgd hebben, terwijl er geen enkele reden bestaat om hun besluit van minder kracht te verklaren dan eene aanschrijving van den minister van waterstaat, vooral wanneer er voor de verandering van den naam, zooals adressanten beweren, geen grond bestond, en zelfs collegas van zijn excellentie zijn voorbeeld niet eens volgen en aan zijn verlangen geen gehoor geven. Volgens het Vad. zal eerlang eene niet onbe langrijke wijziging plaats grijpen in de commissie ter herziening van bet burgerlijk wetboek. Drie barer leden, professor Opzoomer en de heeren Nijsingh en Van Oppen, hebben te kennen gege ven door den omvang hunner gewone werkzaam heden niet meer in staat te zijn hunne krachten aan de zaak der herziening te wijden, terwjjl ook een der secretarissen, de beer Wintgens, om dezelf de reden van zijne taak verlangt ontheven te worden. Dientengevolge zullen twee der drie sub- commissiën, waarin de commissie zich heeft ver deeld, namelijk die te Utrecht en te Zwolle, in ledental zoo belangrijk verminderen, dat de sa mensmelting dier twee commissiën in overweging moet worden genomen. Naar men wil, zou het plan bestaan de Utrechtsche commissie op te heffen en hare leden bij de Zwolsche te voegen, terwijl dan de secreteris van de Utrechtsche com missie, ds heer Versteeg, zou optreden als secre taris der Haagsche commissie. Aan het vergelijkend examen voor hoofd van school B te Ter Neuzen hebben van de 18 opgeroepen sollicitanten deelgenomen de beeren F. Van Dixhoorn van Katwijk, L. H. Dormaar van Renesse, J. A. Van Driel van Breskens, J. Lij baart van Krabbendijke, P. J. Van de Sande van Ter Neuzen, J. A. Vermeulen van Breda en H. J. Vooren van Poortvliet. (Terneuz. Crt.J De wetenschappelijke cursus is bij bet instructie bataljon met 26 onderofficieren aangevangen. Bij het 3" regt. inf. te Bergen op Zoom zijn alle onderofficieren in hun examen voor den hoofd cursus geslaagd, t. w. Van Boecop, Van Deventer, Koster, Meijering, Vermande, Vogel en De Vries. Arrondissements-i echtbanlc te Middelburg. Heden zijn door de rechtbank veroordeeld: W. C. V., 25 j., zeeman te Vlissingen, wegens mis- handeling, tot een maand cel en f 8 boete. A. v.d. B., 15 j. en W. D., 15 j., beiden te Middelburg, wegens bedelarij, ieder tot 5 dagen cel. A. S., 24j., arbeider en S. v. d. V., 22 j.. beiden te Domburg, wegens dief stal, ieder tot 8 dagen cel. N. M. J. M., 21 j., te Middelburg, wegens mishandeling, tot f 8 boete. J. De L., 30 j., schoenmaker te Eilewontsdijk, wegens open bare dronkouschap, bij herhaling gepleegd, tot 21 dagen gev. en daarna opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende drie maanden en I. C. V., II j., en A. C. C., 14 j., beiden te Hontenisse, wegens diefstal, de le tot drie dagen, de 2e tot 14 dagen cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken is M. 11. L., 58 j., koperslager te Middelburg, beklaagd van diefstal. Op de te Hulst gehouden jaarmarkt waren aangebracht27 paarden, 66 stuks rundvee en 69 varkens. De van gemeentewege uitgeloofde prijzen zijn ten deel gevallen Voor bet grootste getal paarden: aan Fr. L. Michielsens te Hulst ƒ10, opvolgend aantal paarden wede. L. Boel te Hulst 5, daarop volgend getal M. P. Sicardie en P. A. Picavet beiden te Hulst, 3. Voor het grootste getal rundveeaan Fr. L. Michielsens te Hulst 10, opvolgend getal rundvee Job". Adr. Michielsens te Hulst ƒ5, daarop volgend aantal H. Picavet te Graauw ƒ3, Voor bet grootste getal varkens: Lud. de Wilde, te St. Gilles (België). Hoezeer de speeltuinen te Amsterdam gewaar deerd worden blijkt uit de volgende mededeeling. Van een der beide speeltuinen, door de vereeni- ging tot veredeling van het volksvermaak opgericht, werd dit jaar door 69.217, van de ander door 70.252 kinderen gebruik maakt. De vereeniging hoopt de middelen te vinden om in 1884 nog een derden tuin te openen. Dat de internationale tentoonstelling de welvaart onder de kleine burgerij te Amsterdam niet weinig bevorderd heeft, kan o. a. worden afgeleid uit bet bedrag der gelden, die gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September jl. bij de rijkspostspaarbank, (kanton Amsterdam) zijn belegd. Dit bedrag is groot 276,766,69. Over gelijk tijdvak in 1882 beliep het 176,643,58%. Het voor 1883 gunstig verschil beloopt derhalve 100,123,10%. De koningin van Engeland laat bij het ka steel Balmoral een standbeeld plaatsen van haren ouden trouwen dienaar John Brown. 6 October, des morgens te 8 uren. VerwachtNO. wind en goed weder. Th ermometerstand te Middelbarg. 5 Oct. 's avonds 11 uren 46 gr. 6 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 uur 55 gr b avonds 5 uren 50 gr. 1'. Heden avond zal prinses Irene van Hessen, met gevolg, met de Prinses Elisabeth van de maat schappij Zeeland de reis van Vlissingen via Queenboro naar Engeland maken. A sn sterdam. De Willem Barentste middernacht voor de Oosterdoksluis gekomen, werd beden te 7 uren geschut en aan de mari newerf gemeerd, waar de Deer Jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, schout-bij-nacht en kom- inandant der werf, de heer W. Steft'ens, kolonel, onderkommandant, en de heer Stoker, officier van gezondheid, de noordpoolvaarders met hunne be nouden aankomst gelukwenscbten. De bemanning, uitgezonderd de dokter en twee matrozen, ging daarop aan den wal, zoodat de aankomst niets feestelijks opleverde. De gezondheidstoestand liet gedurende de ge- beele reis niets te wenschen over, zoodat de hulp van den dokter niet werd ingeroepen. Ook van koude beeft men geen overlast geleden, wijl de vorst nauwelijks 3 graden was. Vele peilingen zijn aan den ingang der Karazee gedaan, en vele resultaten voor de zoölogie worden verwacht Enkele photograpkieën werden genomen. Parijs. De République Franfaise spreekt een gerucht omtrent een te houden congres we gens bet geschil met China tegen. De gema tigde bladen juichen de verwijdering van den minister Thibandin toe. Petersburg-.. Het Journal de St Peters- bourg logenstraft de berichten over eene samen zwering onder de officieren en eene ontdekking van dynamiet. »Het gerucht wordt bevestigd dat generaal Thibaudin zijn ontslag beeft genomen als minister van oorlog," aldus meldde ons gisteren een Laatste Bericht. Eene dergelijke tijding was nog niet zoo spoedig verwacht, al weet ieder dat Thibaudin bet enfant terrible is van het huidige ministerie, en dat zijn ontslag door de ambtgenoten vurig ver langd wordt. De beer Ferry was dan ook reeds bij hem geweest om hem over heengaan te spreken, doch Thibaudin verklaarde alleen voor den wensch van Grévy te zullen wijken. Alle ministers, zoo boorden we een paar dagen geleden, zouden blijven tot de bijeenkomst der kamers over een veertien dagen; doch het zou kunnen zijn, dat Grévy door het wegzenden van Thibaudin eene groote veran dering in het kabinet wil bezweren. Dit gelukt hem wellicht, als de minister van oorlog is afge treden; de verwenschingen, die tegen Grévy's schoonzoon Wilson thans worden geuit, worden alleen geëvenaard door de lang niet vriendelijke woorden, waarmede men over Thibaudin spreekt. De nota, die door de Spaansche regeering zoude gezonden worden, is volgens sommige bladen reeds aan de heeren Grévy en Ferry overhandigd. In die nota wordt verklaard, dat Spanje niet tevreden is met de half officieele bekendmaking der veront schuldiging, die Grévy aan koning Alphonsus heeft aangeboden; dat zijne regeering daarom vraagt een officieele nota waarin het gedrag der Parijsche bevolking wordt afgekeurd; verder verzoekt het Spaansche gouvernement dat de schuldigen zullen worden gestraft. Deze nota kon, nu de Spaansche regeering door het ontslag van Thibaudin eenige voldoening beeft gekregen, achterwege blijven. Onze lezers weten ook reeds, dat er een onderzoek zal plaats hebben naar de feiten, die op den beruchten Zaterdag hebben plaats gehad: dit on derzoek zal evenwel niet loopen over de maat regelen, toen tot handhaving der openbare orde genomen, maar over de personen die aanleiding hebben gegeven tot de bekende manifestatie, opdat men op deze wijze zal kunnen leeren oordeelen over het gewicht, dat daaraan gehecht moet worden Zien wij op de gebeurtenis van heden voor acht dagen, die natuurlijk aanstonds het zeven-maanden oud ministerie schokte, terug, dan bespeuren wij dat men in Parijs allen beschuldigt met min of meer recht. Eenigen zeggen bet is de schuld van Grévy, die ter wille van de jacht, de officieele ontvangst van Alphonsus deed uitstellen. Anderen het is eene bedreiging van den lastigen Wilson tegen het kabinet, dat hij hatelijk wil maken in de oogen van bet volk. Weer anderenhet is de fout van het ministerie, dat te veel reist. Of; Bismarck heeft schuld, die een kolonel van een Straatsburgsch regiment zendt om Frankrijk te tarten. Vooral, meenen weer anderen, ligt de schuld bij den koning van Spanje, die geen rang in bet Duitsche leger moest aannemen als hij op het punt is naar Frankrijk te gaan; of, zoo de politiek hem dwong dien rang aan te nemen, dan had hij zijn bezoek aan Parijs moeten uitstellen. Eindelijk gelooven eenige lieden, dat eenvoudig alle schuld steekt bij den prefect van politie. Ook bier is het, gelijk altijdieder heeft deel aan jde schuld. Toch kan het incident, al is het be trekkelijk goed afgeloopenaan Frankrijk geen goed doen. Het land kibbelt op het oogenblik met al zijne buren, en is daardoor meer geïsoleerd dan ooit; en in Parijs zelf twist men nu wie eigenlijk de boosdoener is geweest. Het politiek leven in Engeland openbaart zich enkel door de redevoeringen van sir Stafford Northcote; doch deze redevoeringen zijn zóo kleurloos dat zij het publiek onverschillig zouden laten, indien zij niet door den leider der oppositie uitgesproken werden. In de rede die te Ulster ge houden werd waren slechts twee punten een weinig belangrijkvooreerst toen sir Stafford Northcote het kabinet verweet al te koel de protesten der Australische kolonies tegen de door de Fransche kamer aangenomen wet op de recidivisten te be. bandelen; e« ten andere toen hij aandrong op genoeg doening van Frankrijk naar aanleiding van het ge beurde met den zendeling Shaw. Uit hetgeen de heer Northcote over deze twee punten opmerkte,blijkt dat de conservatieve partij inEngeland de annexeerwoede van Australië meer voedsel wil geven de dan tegen woordige regeering, en tegenover Frankrijk nog minder dan deze vriendschappelijk gezindis. Zoude dit nu het program zijn, dat men van den leider der oppositie wacht De crisis in Hongarije deed een groote schrede naar hare oplossing. Na de door ons medegedeelde belofte van den heer Tisza, om alleen de wapen borden zonder opschriften te doen blijven, hebben de Croatische afgevaardigden verklaard weder in het parlement hunne zetels te zullen innemen. Thans moeten langs parlementairen weg nog de overige eischen der Croaten worden behandeld, doch dit zal nu gemakkelijker vallen. De toestand in Servië is door het optreden van het nieuwe ministerie niet vereenvoudigd. De pas geopende zitting der Skouptchina is weder gesloten. Toen de leden bijeen waren, werden drie konink lijke besluiten voorgelezen. Het eerste hield in dat de benoeming van den voorzitter was goed gekeurd in het tweede werd de minister-president gemachtigd de zitting te openen, en het derde machtigde hem de zitting te sluiten. Yan waar van het nieuwe kabinet deze maatregel, die gelijkt op een soort coup-d'état Het rijksgereebtshof te Christiania heeft, op ver zoek van den beer Selmer, de behandeling van het tegen dezen eersten minister en zijn ambt genoten ingestelde proces wegens grondwetscbennis geschorst tot 19 October. Daily News verneemt uit Soedan, dat de veld tocht tegen den Mahdi waarschijnlijk langer zal duren dan men aanvankelijk verwachtte. Het weder is bijzonder beet en driehonderd soldaten zouden bij den eersten opmarsch naar Obeid van uitputting neergezegen zijn. Den 28el1 December is bet vier jaar geleden, dat het middenstuk der groote brug over de Tay door een vreeselijken storm werd weggerukt én een spoortrein in de diepte stortte, waardoor zeker een 75 personen het leven verloren. De brug had zich gedurende den korten duur van haar bestaan zij was eerst in Juni 1878 in gebruik gesteld doen kennen als van onschatbare diensten te zijn voor het verkeer; toch waren velen van meening dat bet te gewaagd zoude zijn eene nieuwe proef te nemen om de Tay te overbruggen, althans niet in de nabijheid van Dundee, waar de stroom zeer breed is. Doch reeds in de eerste parlementszit- ting, die op bet onheil volgde, deed de North British Railway Company aan bet lagerhuis het verzoek om een nieuwe brug te mogen bouwen dit verzoek werd in Juli 1881 toegestaan, nadat de door de kundigste ingenieurs ontworpen plan nen door eene bijzondere parlementscommissie grondig waren onderzocht. De beroemde firma William Arrol en c°. in Glasgow, die reeds meer dere reusachtige ondernemingen o. a. de ijzeren spoorbrug over de Clyde tot stand bracht, werd met de uitvoering belast. Met den bouw der nieuwe brug is men in Maart van het vorige jaar begonnen. Wanneer men be denkt, dat zij de langste over bet water reikende brug der wereld is en de arbeid op een zeer grooten afstand wordt uitgevoerd, dan kan men zich een begrip ervan maken welke moeilijkheden de firma Arrol heeft te overwinnen Wel wordt aan den Noordkant van den stroom het tot de oude bruf behoord hebbende steenen viaduct mede gebruikt, doch het nieuwe bouwwerk ligt overigens 60 voet kooger stroom op, zoodat het eene groote krom ming beschrijft. De brug zelf, die recht over den stroom gaat, heeft 85 bogen, ongeveer van den- zelfden vorm als die der oude brugsamen zijn zij 3216 meter lang. Van de dertien hoofddoor gangen (voor schepen) in bet midden hebben 11 een spanbreedte van 75, twee een van 68 meter. De brug rust op ijzeren cylinders, van welke die aan den Noordkant uit gietijzer, die in het midden en aan de Zuidzijde uit smeedijzer bestaanzjj hebben een middellijn van 47 meter. Voor de ijzeren pijlers worden twee zoogenaamde x>viervoeten" gebruikt, enorm groote pontons, die aan eiken kant zóo vastgemaakt zijn, dat vier lange ijzeren »pooten" tot op den grond als 't ware zijn neergelaten; zoodat het ponton niet meer drijft, maar op de vier pooten staat, nadat bet door den druk van het water in de hoogte is ge heven. Nadat de pijler is gelegd, wordt het zich daaronder bevindende sl^jk of zand uitgemalen door een mechanische baggermachine, welke een gewicht beeft van 2( ton en in gunstige omstan digheden telkens 2 ton zand kan uitwerpen. De ijzeren cylinder zinkt door zijn eigen gewicht, doch men heeft maatregelen genomen om te zorgen dat bij steeds loodrecht blijft. Reeds zijn 19 pijlers geplaatst, en men werkt dag en nacht. Wel arbeiden slechts 200 man aan dit reuzenwerk, maar men moet bedenken dat de nieuwste en meest volkomen mackineviën, die daar gebruikt worden, ook slechts luttel mensckenkrackt vereischen. Een vierde gedeelte van den bouw is reeds gereed, terwijl men over de oude brug van 1870 tot 1878 gebouwd beeft. Waarschijnlijk komt de brug in den zomer vai% 1885 geheel klaar.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1