N" 281. 126® Jaargang. 1883 Maandag 1 October. &E1EEME-EI&END0MMEN. Moopiip eii Verpcltiip ia Zeeland. Middelburg 29 September. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veu Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuuzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien artikel 230 der gemeentewet gelet op de circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland van den 8 Augustus 1879, n° 5 (pro vinciaal blad n° 73) brengen ter kennis van de belanghebbenden dat bij het gemeente-bestuur is ingekomen een verzoek van de weduwe I. de Broekert, om van de ge meente onderhands te koopen eene strook ge meente-grond, ter oppervlakte van ongeveer 200 M-., gelegen rechts van het woonhuis, thans in ge bruik als marechaussee-kazerne, tusschen den Kousteenschen dijk en de Loskade, bij de inwilliging van welk verzoek bedoelde grond aan den openbaren dienst zal moeten worden onttrokken. Zij, die tegen dezen verkoop bezwaren mochten hebben, worden verzocht deze schriftelijk kenbaar te maken voor of op den 8 October a. Middelburg, den 28 September 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aangezien het onmogelijk was om met alles op tijd gereed te zijn, moesten wij een der twee bij voegsels, bij deze courant behoorende, en waarin o. a. voorkomen de koers van heden derAmster- damsche effectenbeurs en In het Niederwald: (Beschrijving van de onthulling van het gedenk- teeken Germania), voor onze geabonneerden op Zuid-Beveland, Behouwen en Holland met een volgende post verzenden. Dezelfde reden was oorzaak van de late bezor ging van ons blad in Middelburg. Ook de Goesche courant wijdt aan de werkstaking der vier raadsleden een lezenswaardig artikel, waarin zij den loop der quaestie uiteenzet, en meedeelt dat van hooger hand geen enkele opmer king was gemaakt over de handelwijze van den burgemeester. Alleen in het te Goes verschijnend Nieuws- en Advertentieblad heeft men de groote trom ge roerd en gezinspeeld op hetgean gebeuren zou. In hare beschouwing zegt de Goesche courant echter, dat de quaestie reeds in het geval te Assen is uitgemaakt. Toen de heer Hartogh be zwaar maakte den eed af te leggen, liet de voor zitter hem niet toe en nadat de raad, in het geding geroepen, zich met 8 tegen 2 stemmen in dezen onbevoegd had verklaard, wendde de heer Hartogh zich tot den minister en deze antwoord de: »dathetafnemen dereedenofbeloften, bij art. 39 bedoeld, is opgedragen aan den burgemeester; dat derhalve de burge meester heeft tezorgen, datdaarbijover- eenkomstig de wet worde gehandeld." Welnu, de burgemeester van Assen vatte de wet op in den zin der vier heeren en daarom bedankte de heer Hartogh voor de benoeming. De burge meester van Goes vat de wet op in anderen zin en laat de heeren' toe." Wjj betwijfelen of dit wel in de bedoeling lag van de toenmalige regeering. In de zitting der tweede kamer van 9 Dec. 1881, bij gelegenheid van de interpellatie des heeren Van Houten over de Msser-quaestie, deed genoemde afgevaardigde de vraag: „Is door de regeering op het adres van den heer Hartogh Heys van Zouteveen, om tot eene belofte te worden toegelaten, afwijzend beschikt op grond dat de regeering uit art. 39 der gemeen tewet, overeenstemmende met art. 83 der grondwet, afleidt dat alleen hij, die behoort tot eene godsdienstige gezindte wier leden den eed ongeoorloofd achten, in de plaats van den eed éene belofte kan afleggen?" Op die vraag antwoordde de heer Six, namens de regeering»Het antwoord is bevestigend. De wijze, waarop deze vraag is geformuleerd, geeft met juistheid den grond terug, waarop de beschik king op het bekend adres uit Assen berust." Bovendien luidde het antwoord op de volgende vraag: »Acht de regeering hen, die tot geen godsdienstige gezindte behooren, bevoegd tot het afleggen van den eed? »wel degelijk: dat ook die "personen gehouden zijn tot het afleggen van den eed, terwijl de regeering daarbij opmerkte jiat de wet den eedsvonn bepaalt. Wij gelooven dus dat de opvatting der Goesche niet juist is. Hoe de tweede kamer erover dacht bleek wel uit het verwerpen, met 53 tegen 24 stemmen, van de motie-Cremers c. s., luidende „de kamer, van oordeel dat de wet niet verbiedt een lid van den gemeenteraad, die tot geen kerkgenootschap behoort, by de aanvaarding zijner betrekking tot het afleggen van eene^belofte toe te laten, gaat over tot de orde van den dag." De kamer besliste dus daardoor dat dit wel verboden is. Alleen werd destijds met 62 tegen 16 stem men aangenomen de motie-Schaepman, luidende »De kamer, vertrouwende op de bereidwilligheid der regeering, om de eedsvordering tot het mini mum te beperken; van oordeel dat, op het stuk van den eed, herziening der wetgeving noodzake lijk is, gaat over tot de orde van den dag." Wil nu de tegenwoordige regeering de houding van den burgemeester van Goes op dien grond goedkeuren en verdedigen, wanneer deze quaestie, wat wij wel voorzien, in de kamer zal besproken worden door den heer De Savornin Lohman, afge vaardigde voor Goes, die voor deze motie stemde en, naar men zegt, de adviseur is der vier raads leden, dan zou ons dit genoegen doen, maar nog meer verheugen zouden wij ons wanneer men door dit voorval zich aangespoord gevoelde om die herziening der wetgeving op het stuk van den eed ter hand te nemen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is benoemd tot len klerk ter provinciale griffie de heer A. B. Vermeulen alhiervoorts zijn op die griffie be vorderd de heeren D. Van de Kreke tot adj.-coinm. le klasse H. J. G. Hartman tot adj.-comm. 2e klasse C. H. De Kan en A. J. De Nood tot len klerk. Aanstaanden Maandag hoopt de heer J. P. Fiegen, assistent aan het postkantoor alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren bij de posterijen in dienst trad. Wij zijn er zeker van dat het Middelburgsche publiek het den humanen ambtenaar op zijn feestdag niet aan bewijzen van belangstelling zal laten ontbreken. Vlissinyen, 29 Sept. Heden werd in de zaal van den heer J. B. Kuijpers, op de Groote Markt alhier, de 7e KforaA'a-tentoonstelling ge opend. Door 126 personen werden 522 planten ingele verd tegen 349 stuks in het vorige jaar, zoodat in dit opzicht aanzienlijke verbetering is waar te nemen. Doch in het aantal niet alleen, maar ook op de wijze van aankweeking is een aanmerke lijke beterschap merkbaar. Dit is de eenstemmige uitspraak der jury, bestaande uit de heeren P. G. Stomps, bloemist, Seisweg te Middelburg, A. An- theunissen, tuinman op de buitenplaats Dolphijn, te Middelburg, en N. J. Van Heijl, te Grooten Abeele. Devzaal, waarin de expositie plaats heeft, is toe passelijk versierd niet alleen door de planten, uit gegeven door Floralia maar ook door eene aanzien lijke verzameling van planten tot opsiering van de heeren Dormaar, Stomps en Witte. Bovendien zijn nog door 16 personen evenzooveel groepen vrije collectiën, bestaande uit 275 planten, ingele verd, welke naar een prijs of premie kunnen me dedingen, zoodat alles te zamen een schoonen aanblik oplevert en de bloemenliefhebbers heel wat te genieten hebben. Ook versieringen werden aangebracht en verschillende beelden afgestaan, terwijl een der bestuurleden, de heer Winkelman, op eigen kosten eene waterfontein met rots in eene collectie bloemen heeft doen aanbrengen welke vooral des avonds, met gas verlicht, een schoon effect zal opleveren. De tentoonstelling is heden avond van 7 tot 9 uren, morgen des namiddags van 3 tot 5 uren en des avonds bij de uitreiking der prijzen van 7 tot 9 uren geopend. De prijzen, welke uitmunten door netheid en doelmatigheid, bestaan meestal in voorwerpen van huiselijk gebruik en versiering. De heer Janszen, bestuurslid, die afwezig is voor ambtszaken, had o. a. een prachtigen met zilver gemonteerden sigaren-standaard als prijs aange boden. Bekroond zijn voor een groep van 6 planten ingeleverd 37 groepen, le prijs W. Tormo; 2C A. Louws; 3e H Bosschaart. Yoor een groep van 5 planten werden ingele verd 4 groepen. Geen prijzen zijn toegekend we gens het onvoldoend getal dat was ingezonden en wegens niet voldoende kweeking. Voor een groep van 4 planten, ingeleverd 25 groepen, le prijs, A. E. De Pagter; 2e C. Tormo. Voor een groep van 3 planten, ingeleverd 60 groepen, le prijs g. B. Luijmers, te Souburg; 2e R. Schot. Voor enkele planten werden bekroningen toe gekend voorFuchsia, J. Botting, Souburg &ch. Geranium, C. BosscbaartFr. Geranium, H. De Pagter; Dubb. Petunia, J. J. v. d. Bergen; Donk. roode M. Achyrantus, K. J. TavenierCal- celaria's, P. A. v. d. Maas Colleus, A. Kamermans; Virodis, H. De Munck Witte Begonia, O. Monjé; Grasplant, P. J A. De Ridder Donker maandroos, J. W. v. d. Lejje; Begonia Roode, Maatje Reuscher en A. A. De VriezeZilverbonte CedumA. E. v. Eek. Voor vrije collectiën werden toegekendde schoonste verzameling le prijs aan H. A. Van der Maas, en 2e prijs aan vrouw J. Botting, Souburg. Voor de grootste der niet bekroonde collectiën ontving H. De Bot een prijs. BSansweert, 29 Sept. Sedert het begin dezer week is men bezig om de voorhaven alhier weêr uit te baggeren. In enkele maanden is die zoodanig aangeslibt dat het noodzakelijk was, daarmede een begin te maken. Naar men verzekert, rekent men voor het op diepte brengen p. m. twee maanden noodig te hebben. Eveneens is men dezer dagen begonnen met de welbekende modderslooten alhier te dempen en tegelijk te rioleeren. Aan de westzijde van het kanaal zal men dus binnenkort gelukkig ontheven zijn van den walgelijken stank, welke reeds sinds jaar en dag uit die slooten opstijgt. Terwijl aan die zijde zulk eene verbetering wordt tot stand gebracht, verwacht men dat ook de oostzijde niet vergeten zal worden. Daar bevindt zich namelijk, in de onmiddellijke nabijheid van de rijksgebouwen, een gedeelte der bermsloot die geen uitwatering heeft, waarin menigmaal faecale stoffen worden geworpen en waaruit ook van zelf alles behalve aangename geuren opstijgen. Te 's-Gravenhage is overleden de gepens. luite nant-generaal jhr. E. A. O. De Casembroot, adj. des konings in buitengewonen dienst. De overledene was van 1 Sept. 1859 tot 1 Feb. 1862 minister van oorlog en gouverneur van wijlen den prins van Oranje. Hij behoorde tot den generalen staf en wak kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, komm. der orde van de Eikenkroon, en ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Donderdag 11 October zullen de prov. staten van Noord-Brabant in buitengewone vergadering bijeenkomen ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van mr. A. F. Vos de Wael, die als zoodanig ontslag heeft genomen, wegens zijne benoeming tot lid der tweede kamer. Een officier van het leger schrijft aan de Arnh. Courant Veroorloof mij eene korte toelichting tot de »belangrijke verbetering" waarvoor de minister van oorlog op zijn begrooting gelden zou hebben uitgetrokken en die in uw nommer van Woens dag jl. aldus wordt omschreven„Verder wordt de traktementsverhooging na zeker getal dienst jaren voor kapiteins en luitenants verbeterd". Bij kon. besluit van 27 Januari 1881 werden de traktementen opnieuw geregeld, en daarbij o. a. bepaald, dat een kapitein of ritmeester na 35- en SO-jarigen dienst als officier eene ver hooging van traktement zou erlangen telkens van 200een lc luitenant na 15-jarigen dienst verkreeg eene verhooging tot hetzelfde bedrag en na 3W-jarigen dienst eene verhooging van 200 of 100 naar gelang van het wapeneen 2C luit. eindelijk, na 8-jarigen dienst, eene verhoo ging van ƒ100. Natuurljjk zijn de getallen der officieren, die in deze verhooging deelen, aan ver andering onderhevig naarmate de promotie slech ter is moet er meer voor worden uitgetrokken op de jaarlijksche begrooting. Zoo vallen daar voor in November en December van dit jaar bij het wapen der infanterie opnieuw in de termen 30, en in den loop van het volgende jaar 21 kapiteins, ongerekend dus de 30 kapiteins, die op dit oogenblik reeds in de verbooging deelen. Van de luitenants bij dit wapen zijn er reeds 130 in 't genot der verhooging wegens meer dan 15jarigen dienst niet minder dan 4G zijn reeds sedert '66 officier, d. i. lï jaren toch zal de minister waarschijnlijk ook dezen post voor verhoogingen moeten verhoogen, daar eer lang weer 11 luitenants een diensttijd van 15 jaren achter zich hebben, terwijl er in den loop van dit jaar, in 9 maanden tijds, slechts 9 luit" tot kapitein werden bevorderd, By het wapen der artillerie is 't niet beter gesteldook daar zijn de verhoogingen aan de ordede jongste kapitein van het wapen n° 118 van de kapi teins in de ranglijst is officier van 1866. Bij de cavalerie moet bij de begrooting insge lijks op de verhoogingen worden gerekend in den loop van 1884 vallen daarvoor opnieuw in de termen twee ritmeesters, drie le en zes 2e lui tenants, de laatsten wegens meer dan 8jarigen dienst in dien rang In 't geheel zal, volgens vluchtige berekening, de vermeerdering van uitga ven aan verhoogingen, gedurende de nog loopende maanden van dit jaar en den loop van het vol gende jaar, eene som bedragen van 15,000, waar van alleen ruim 12,000 komen ten voordeele van het wapen der infanterie. In hoeverre er, door bevordering enz., vermindering van uitgaven ont staan zal, moet de tijd leerenmaar na het boven gezegde zal het u wel duidelijk zijn, dat het toenemen van het aantal officieren, die in de verhooging deelen, voor de officieren in 't algemeen een hoogst treurig verschijnsel is en het uittrek ken van gelden daarvoor op de begrooting wel 't allerminst als een maatregel tot verbetering mag worden beschouwd. Trouwens in de memorie van toelichting wordt met betrekking tot die gelden ook geenszins gewaagd van een verbete- ring, maar alleen gezegd, dat zij ontstaan door verandering in de getallen van kapiteins en luit', die traktementsverhooging bekomen wegens zeker getal dienstjaren." telegraphic. Met ingang van 1 Oct. benoemdtot telegrafist 2e ki. G. J. Hofker, J. Raemaekers, J. Bos, H. Meppen, E. llarmsen, P. Booklinv, J. Lohmann, A. Stoorvogel, P. Le Grand, J. A. De Haas, E. De Preuw, A. H. Pans, B. H. Cuypers, F. A. Van Vloten, J. B. Van Voorts, D. Heimens, H. Van Wigoheren, mej. V. Kraay, allen thans leerl.-telegrafist, en F. J. Gfcntis, thans telegrafist 3e kl. belastingen. J. C. Kremer, ontv. der dir. hel. en ace. te Culenborg, o. a., is benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Zevenbergen c. a. oost-indie. Bij resolutie van den minister van kolo niën zijn de heeren H. C. Kaven en M. Raven gesteld ter beschikking van den gouv.-gen., om bij den dienst der staatsspoorwegen op Java voorloopig tijdelijk te worden benoemd de eerste tot adjunct-ingeaieur-werktuigkundige le klasse en de tweede tot adjunct-ingenieur-werktuigkundige 2e klasse. De algemeene synode der Nederlandache her vormde kerk heeft, met het oog op de aanstaande vierhonderdjarige gedenkdagen der geboorte van Luther (10 Nov. 1483), en van Zwingli(l Januari 1484), aan de kerkeraden in de verschillende ge meenten eene circulaire gericht waarin zij ver zoekt dat, in 't belang der eenparigheid, de gewone viering van den gedenkdag der kerkhervorming dit jaar worde vereenigd met die van de 400jarige geboortedagen van Luther en Zwingli, en dat deze met afwijking van het daaromtrent aanbevolene in den 9ynodalen brief van 22 Juli 1853, dit jaar plaats bebbe op den tweeden Zondag in November. Beroepen, bij de N. H. gemeente ie R illand - Bath de heer D. J. Karres, cand. bjj het prov kerkbestuu rvan Friesland. Voor den pleiziertrein, die morgan van Vlis singen naar Amsterdam loopt, werden hier 64 kaarten genomen, te Vlissingen zijn 42 plaats kaartjes verkocht. Vrijdag was de wind te sterk voor de weêr- toestellen op den toren te 's-Heer Arendskerke, Door een ruk werden zij naar beneden geworpen. Dezer dagen werd in Zuid-Beveland een kalf van 14 dagen oud verkocht voor 40. De heer H. R. Kopp, die met den heerLhoste de laatste reis meemaakte, waarbij men te Lands meer neerkwam, houdt vol, en geeft daarvan be- wijzen, dat de burgemeester dier gemeente alles behalve hulpvaardig is geweest. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 2 Oct. TJzeudijke, Land enz., De Smidt. 5 Middelburg, Werkhout, Verbuist. 8 Goes, Hofstede enz., Liebert. 9 Middelburg, Inboedel, Ver hulst. 18 Middelburg. Stooravaartuig enz. Slegt,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1