Gemengde Berichten. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs, Kerkn ieuws. Marina en Leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Kleinzoon en schoonzoons van den afgestorvene brachten hem dank voor al hetgeen hij voor zijne betrekkingen en vrienden gedurende zijn leven had gedaan. Ook bij deze plechtigheid waren tal van be langstellenden tegenwoordig. Naar men verneemt is het verre van zeker dat de heer Chrispijn wegens zijne ongesteldheid de tooneelloopbaan moet vaarwel zeggen. Wellicht zal hij nog in 't begin van dezen winter kunnen optreden, zij het dan voorloopig nog in rollen, die niet te veel van zijn krachten eischen. Het Indisch. Vaderland weet, naar aanleiding van het ontelbaar aantal eeden van trouw die volgens de rapporten tusschen 1873 en 1883 door Atjeh- sche hoofden gezworen zijn aan het Ned. gouver nement, uit de meest vertrouwbare bron mee te deelen dat bij het uitbreken van de oneenigheden en vóór de komst der Hollanders al de hoofden aan den Sultan van Atjeh trouw hebben gezworen met bepaling, dat zij, indien ze daartoe door om standigheden werden genoodzaakt, poera-poera den eed van onderwerping en trouw aan het Nederl. gouvernement zouden afleggen, zonder zich echter daardoor in het minst gehouden te achten. Bij die gelegenheid heeft de Penghoeloe, die de plechtigheid bijwoonde, aan al de hoofden bij voorbaat absolutie verleend voor de eventueel aan het Nederlandsch gouvernement te zweren val- sche eeden. consuls. Bevorderd tot consul-generaal de heer Gr. Kienitz, consul der Nederlanden te Ohristiania. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Assen A. G. Montfoort te Rotterdam. telegraphie. Op verzoek benoemd tot telegra fist 2d< kl. W. Koning, directeur van een der rjjks-telegraaf kantoren. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de adelborst 3de kl., 44e afd., bij het koninklijk instituut voor de marine te Willems oord A. D. Stumphuis, terzake van lichaamsge breken. Voor de lessen aan de herhalingsschool alhier hebben zich 54 leerlingen aangemeld: 35 jongens en 19 meisjes. De gemeente Tholen heeft ontheffing gekregen van art 24 al. 5 der wet op het L. O. In haar nieuwgebouwde school mag zij dus meer dan 400 kinderen toelaten. Voor de scholen met den bjjbel werd dit jaar te Biezelinge met Kapelle en Evertsdijk gecollec teerd 115.70. Voor de vacante betrekkingen van hoofd onderwijzeres aan de armenbewaarschool en hoofd der handwerksscholen B C en D te Goes, aan welke betrekking een salaris van 900 is ver bonden, hebben zich niet minder dan 34 sollicitanten uit alle oorden van ons land aangemeld. Door het schooltoezicht en de betrokken hoof den der scholën worden aanbevolen 1° mej. P. L. Rodbard te Genemuiden, oud leerlinge van mej. L. Hardenberg te Leiden; 2° mej. C. J. De Graaf te Feijenoord, leerlinge der kweekschool van den heer Janssen te Rotterdamen 3° mej. J. Semler te Koog aan de Zaan. De berichtgever in de Arnh. Ct., die meldde dat pastoor Maas het zingen van het Wilhelmus had verboden, houdt trots die tegenspraak zijn bericht vol en noemt als getuigen om zijne bewe ring te bevestigen de heeren F. L. Postel, hoofd en P. Te Lintum en J. Poppink, hulponderwijzers aan de O. school. Eerstgenoemdehad direct na het feit bjj den burgemeester een klacht ingediend, terwjjl ook over deze zaak een schrijven is gericht tot den koning. De heer H. L. Krom, pred. te Oudelande heeft de toezegging van beroep naar de gemeente Ouwerkerk op Duiveland aangenomen. Pater Becks, de 89jarige generaal der Jezuieten- orde, heeft ontslag genomen uit deze betrekking, welke hij sedert 1853, als opvolger van pater Roothaan, bekleedde. Zjjn opvolger wordt gekozen door het groot kapittel der orde, en de benoeming van den nieuwen generaal aan 's Pausen goedkeuring onder worpen. Bjj de Christelijk gereformeerde gemeente te Vlissingen moet plan bestaan oin een nieuwe kerk te bouwen, waartoe zjj bereids gelden bij eenbrengt. Door het gemeentebestuur zou haar als plaats daarvoor zijn aangegeven het terrein in de onmiddellijke nabijheid der in aanbouw zjjnde school aan de voormalige Duinpoort. Het gemeen tebestuur moet geneigd zijn haar dien grond te verkoopen. Bljjkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstooinschip 4e kl. Balt, onder bevel van den luit. tz. 1" kl. II. G. Hildebrandt, in den voormiddag van 22 dezer, te Malta aankomen. Aan boord is alles wel. Arrondissements-iecht'tiank te Middelburg. Door üe ruchtbank zijn heden veroordeeld J. G., 46 j. broodbakker te Veere, wegens beleediging van een bedienend beambte in functie tot eene geldboete van f8; P. De B 50 j. huurkoetsier te St. Nico- laas (België), wegens verboden invoer van rundvleesch in Nederland tot eene geldboete van f3; J. D. Van K., 19 j. pakjesdrager te Middelburg, wegens mishande ling tot eene geldboete van f8; M. G., 24 j. schoen maker te Killand Bath, wegens beleediging van een be dienend beambte in functie tot twee geldboeten elk van f 15 M. B., 17 j. te Seronskerke, wegens diefstal tot 21 dagen cel; K. Van B., 28 j. visseher te Arnemuiden, wegens beleediging van een bedienend beambte in functie tot eene geldboete vau f 12en A. M. B., 17 j. te Sluis, wegens diefstal veroordeeld tot eene geldboete van f 3. Allen in de kosten. Voor de rechtbank van Winschoten heeft de behandeling plaats gehad van de tegen den stoom tram Oldambt ingestelde vervolging wegens het vervoeren van „boodsctiapskaarten." De direc tie van den stoomtram erkende het haar te last gelegde feit. De officier van justitie zag er overtreding in van art. 25 der postwet. De verdediger zeide, dat in genoemd artikel wel sprake was van brieven, niet van open kaarten. Meer dan ééne Tramweg-maatschappij vervoert dergelijke kaarten. Tal van voet- en karreboden brengen open brieven over, waarop insgelijks boodschappen geschreven staan. Nooit of nergens is daarin wetsovertreding gezien. Hij concludeerde tot vrjj- spraak. Uitspraak Vrijdag 28 dezer. Werd voor eenigen tijd melding gemaakt van het ontdekken van mosselzaad op het plaatje van Zoutelande, het is zeker belangrijk genoeg om mede te deelen dat in het dok te Vlissingen, voornamelijk in den omtrek der Tonnenhrug, eene aanzienlijke partjj mosselzaad is gevonden welke blijkt van zeer goede qualiteit te zijn, en waarvan reeds een aanzienlijk getal ladingen is wegge voerd om op de Schelde te worden gezaaid en verspreid. Met dreggen werd het grootste gedeelte van den bodem in het dok, soms bij groote hoe veelheden, opgehaald, terwijl zich aan de kisten der Tonnenbrug een ontelbaar aantal jonge mosselen hadden vastgehecht. Voor eene betrekkelijk aanzienljjk sommetje was door den waterstaat het recht tot het verzamelen van dit mosselzaad ver kocht. De turfschippers ondervinden lang zoo meer dat het steenkolenverbruik allerwege toeneemt en de briquetten de turf vervangen. Terwjjl in gemeenten van Zuid-Beveland vroeger éen a twee ladingen werden gelost, varen de schippers thans de belofte dat zjj haar eerstvolgende werk zou opdragen aan den oudsten zoon van mjjnheer en mevrouw Barbarin Jun., hetgeen de bruid niet weinig in verlegenheid bracht; zoodat Magdalena medelijden met haar kreeg en het jonge paar onder het klinken, dat op dezen toost volgde, meênam en naar hun kamer bracht. >Ik weet wel dat dit niet de gewoonte is," zei ze, »maar ik houd niet van die provinciale ge bruiken. Goeden nacht Zjj was zóo aangedaan, dat de blaker in haar hand trilde. Plotseling viel haar oog op een schitterende gouden plek op den schoorsteen, waarin al het licht van de kandelabres weer kaatste, en weêr was het die verwenschte speld, die brutaal, rechtop, midden op het wit satijnen bruidskussea gestoken was. Hare knieën knikten zij meende om te vallen. Met den rug harer hand wischte zjj de oogen af. Daar schoot haar iets te binnenAls Thilda dia speld zagZjj keerde het hoofd om naar de jonggehuwden; zij stonden midden in de kamer, half met den rug naar haar toe gekeerd. Magdalena sloop naar den schoorsteen en nam schieljjk de speld wegmaar Thilda had haal beweging gezien en riep opeens »Mjjn speld!" Zjj kwam naar Magdalena toe, die als versteend stond, met de speld in de hand, waarvan het hal letje trilde en zei tegen Angelus, die achter haar stond en haar hand niet losliet »Die had ik verloren." „En ik had haar gevonden en gehouden." Toen kwam Magdalena tot bezinning. «Was dat uw speld? Is het waar Thilda?" Het vrouwtje haalde een dergelijke speld uit haar haar en liet die zien. „Kijk!" Toen begon Magdalena tegen Angelus uit te varen „Kondt gjj mij dat dan niet zeggen?" En er volgde nog een stroom van verwjjtingen, die Angelus eindelijk stuitte, door zoo hard mogeljjk te schreeuwen „Gjj hebt mij ook nooit laten uitspreken Daar bedacht Magdalena zich opeens dat die speld de eigenljjke oorzaak van hun aller geluk was geweest, van het huweljjk van Angelus en van het hare. Zonder den schrik, dien dat kleine speldje haar bezorgd had, zou er niets van dat alles gebeurd zjjn. »Van welk een kleinigheid hangt toch som- tjjds ons geluk af!" prevelde zjj. „Wilt gjj mjj die speld geven, Thilda en zjj drukte het kleinood aan de lippen. »Ja, ja, zeker ja!" riepen Thilda en Angelus tegelijk. Magdalena spoedde zich naar haar kamer, waar zjj naast haar bed een klein kastje met een glazen deurtje had hangen, waarin ze een heele verza meling van allerlei verlepte voorwerpen, reliquiëen, zooals zij ze noemde, bewaarde, Daar waren klein# van de eene plaats naar de andere om hun voor raad bjj partjjtjes van de hand te doen. Geheel St. Annaland was Yrjjdag avond in opschudding. Een van elders aangevoerde koe wist op de kade zjjn geleider te ontsnappen en holde in woeste vaart door 't dorp. Een man en vrouw werden door het woedende dier omgewor pen^ doch niet gekwetst. Een ander man echter werd deerlijk aan den arm gewond. Men maakte jacht op de koe en trachtte het beest dood te schieten, 't geen niet geluktewjjl intusscben de duisternis was ingevallen moest de jacht gestaakt worden. Den volgenden morgen was de koe met andere dieren op een mestput bjj een boer, waar het dier werd afgemaakt. Gelukkig een uitzondering. Toen zich Don derdag de waarnemende burgemeester van 's Heer- Abtskerke, collecteerende voor de ramp in Indië, ook bjj een rentenier vervoegde, gelastte deze den wethouder onmiddelljjk zijn woning en erf te ver laten en toen hieraan niet dadeljjk voldaan werd gaf de rentenier door handelingen en bedreigingen aanleiding dat tegen hem proces-verbaal opge maakt werd. G. Ct.) Bjj het aannemen van het bouwen van een nieuw lokaal aan de school te Heinkenszand was ook het afbreken van een belendend huisje aangeno men. Nu men aan het werk is begonnen bljjkt 't hoe men met den bouw van de school zelve heeft omgesprongen; de muur toch der onderwijzers woning rust voor het grootste deel op dien van het belendend perceel en het wegnemen van dien muur zou waarschjjnlijk een instorting ten gevolge hebben. Daarom is thans besloten niet den muur der onderwjjzerswoning eenvoudig te pleisteren, zooals in 't bestek was bepaald, maar het onderste gedeelte uit te breken en opnieuw in te metselen. Met den bouw van bet nieuwe gedeelte aan de school wordt thans een begin gemaakt. Te Hoofdplaat viel Woensdag een kind van J. H. in de haven en werd door den oud-veld wachter Halmer eruit gered. De landbouwer, tevens wethouder, A. J. C. aldaar, werd Vrjjdag door de maréchaussées van IJzendijke betrapt op het jagen in eens anders veld, zonder bewjjs van vergunning te kunnen toonen, zoodat tegen hem proces-verbaal werd op gemaakt. In de gemeente Tietjerksteradeel heeft een öjarig kind een boontje in de keel gekregen, met het gevolg dat het kind onder hevige pjjnen na eenige uren bezweek. Te Venloo isjter gelegenheid der kermis een huzaar doodgeschoten. Sedert het begin der pokkenepidemie te Oud- Beierland werden 257 personen aangetast, waarvan er 64 overleden. Het weldadigheidsfeest Glingendaal-Krakatau, dat Maandag heeft plaats gehad, heeft door het slechte weer grootendeels fiasco gemaakt. De verkoop nam weinig open de uitgeschreven volksfeesten gingen tengevolge van gebrek aan deelneming niet door. Alleen aan toeganggelden is Zaterdag ter tentoonstelling te Amsterdam boven de 8000 ontvangen. Bilse, de gevierde orkestmeester, heeft op zijn terugreis uit ons land ook al last gehad van de beruchte West-Pruisische tolbeambten. Men wilde nl. te Bochum met alle geweld van zjjne instru menten de invoerrechten eischen, die op nieuwe muziekinstrumenten gesteld zjjn. Slechts met moeite gelukte het dezen Orpheus den tol-Cerberus te vermurwen. In het Politieblad verzoekt de officier van justitie te Maastricht opsporing en aanhouding van Henri Julien Hubert Yinkenbosch, notaris en rechter-plaatsvervanger, wonende te Hasselt (Bel gië); haar bruin en grijzend, oogen groot en een weinig uit de holten vooruitkomende, neus lang en groot, mond groot, bakkebaarden om de kin geschoren, aangezicht zeer kleurig, gestalte zwaar - ljjvig met dikken buikmerkbare teekenen moeieljjke en waggelende gang. Zjjne voorloopige aanhouding, wegens valsch, heid in openbare, en onderhandsche geschriften, het gebruik maken daarvan en verduisteringen, is, ten fine van uitleveringdoor den procureur des konings te Hasselt aangevraagd. - Ten voordeele van de ongelukkigen in Indië zal in de volgende maand te Breda een opera voorstelling worden gegeven door officieren van de verschillende wapens; het eigenaardige ervan is dat de opera, de Doge van Venetië getiteld, ge componeerd is door een officier aldaar in garnizoen dat de officieren niet alleen d» partijen der solisten en koristen zullen vervullen, maar ook het orkest zullen uitmaken, en dat zelfs het decoratief door een officier wordt geschilderd. - Te Manchester heeft men voor de slachtoffers van Krakatau 1400 pond st. bijeengebracht en te Parijs is op een lijst aan het Ned. consulaat voor ruim fr. 10,000 ingeschreven. Omtrent het ongeluk te Woolwich hebben wjj nog geene nadere bjjzonderheden vernomen. kousjes in, wollen sokjes, waar net een vinger in kon en die eenmaal aan de voetjes vanAngelusje gepast hadden, een zilveren rammelaar vol met tandendeukjes. Een eerekruis toen hij op school ging en een lange blonde haarlok. Voorts nog eenige prulletjes. Magdalena opende behoedzaam het glazen deurtje, bekeek lang met tranen in de oogen al die dierbare herinneringen aan het ge liefde kind en stak met bevende vingers de speld te midden van hare schatten. ES I IV 9) IE. Te Manchester heeft een vader zjjn zoon bjj ongeluk doodgeslagen. De jongen was dronken en alle moeite, door zjjn vader aangewend om hem meê naar huis te doen gaan, was vruchteloos. Er ontstond eene worstelingde zoon sloeg den vader waarop deze hem een paar slagen toediende met het noodlottig gevolg dat de zoon dood op den grond viel. De vader is een oppassend manover het gebeurde is hjj wanhopend. De zoon was een dronkaard, die ook eenigen tjjd in de gevangenis doorbracht. Bjj een verleden Woensdag te Londen ge houden verkooping van zeldzame orchideën werd 2961 betaald voor eene Nieuwe Aerides, twee jaar geleden ingevoerd en met een bloemstengel van twee voet en 30 bloemen prijkende. Men wil, dat dit de hoogste prjjs is, ooit op een veiling voor een enkele plant besteed. De weduwe Carey en hare kinderen zijn Maandag morgen te Plymouth aangekomen maar zjj mocht niet van boord en er werd niemand bjj haar toegelaten. Zelts den vertegenwoordigers der pers werd geweigerd haar te bezoeken. Zjj zal nu doorvaren tot Southampton. Alle maat regelen zijn genomen om haar te beschermen. Volgens de weduwe hebben de Fenians haar man nooit uit het oog verloren en wees een hunner hem O. Donnel aan. De Londensche visscherjj-tentoonstelling werd van hare opening at tot heden door 1.893.548 personen bezocht. Parjjsche politie-statistiek. Van 1 Jan. tot 31 Dec. 1882 hebben 46,457 inhechtenisnemingen plaats gehad, waarvan 44,955 op heeterdaad. Onder de personen, die de politie in banden kreeg, bevonden zich o. a. 24 letterkundigen, 773 drukkers, 73 onderwijzers en 75 grondeigenaren. Het sterkst waren de smeden en machinisten ver tegenwoordigd hun aantal bedroeg 3113. De Narodnaja Volju, hei orgaan der Russi sche nihilisten, voorspelt dat de dagen van Tolstoi »den beul" geteld zjjn. Het blad vestigt verder de aandacht op de antisemitische woelingen en sehjjnt aan die wanordeljjkheden niet vreemd te zjjn, terwijl het blad in het belang der revolutionaire partjj op herhaling ervan hoopt. Onder den naam van Société internationale des e'lectriciens is te Parjjs een nieuwe wetenschap- peljjke instelling in het leven geroepen, welker zetel is gevestigd aan het departement voor de posterijen en telegrafie en waar ieder toegang heeft die belang stelt in de wetenschap der eïee- triciteit. Het genootschap, dat in geenerlei han dels- of nijverheids-onderneming mag betrokken zjjn, heeft voornameljjk ten- doel: 1° bijeen te brengen, in het belang der studie, alle inlichtin gen en stukken betrekkeljjk de electriciteit2° te bevorderen de uitbreiding en de ontwikkeling van de electriciteit, door bijeenkomsten, vergaderingen, periodieke uitgaven, giften in instrumenten of in geld, enz. Het cbolera-geval te Sligo (Ierland) herinnert aan dat te Vlissingen. De ljjder, een vrachtdrager, was zeer onmatig geweest. Zijn doctor verklaarde dat het een geval was van Aziatische cholera, maar een dokter van het hospitaal, waarheen hjj was overgebracht, zegt dat het een gewoon geval van cholera was, veroorzaakt door te veel drinken de man had den dag voor zjjn dood 5 gallonsporter gebruikt Dat het spreekwoordkinderen zjjn een zegen des heeren, doch houden de mot uit de kleeren," waarheid bevat, ondervindt Patrick Bren- nan die zich dezer dagen verheugen mocht in de geboorte van zijn drie-en-twintigste kind, een jongen van 14 pond. De man woont te New burg in de Vereenigde Staten, is 65 of 66 jaar oud, en is voor de tweede maal gehuwd. Hjj is tegen woordig politieagent, maar had vroeger eene betere betrekking en een goed vermogen. De opvoeding van zjjn talrijk kroost bjjna alle kinderen leven nog heeft hem arm gemaakt. In het Russische leger is weer een nieuw schandaal aan 't licht gekomen. Bjj de thans plaats hebbende keuring en inljjving der rekruten is na- meljjk gebleken, dat er een complot van militaire geneesheeren en regimentskommandanten bestaat, die tegen een vast tarief de zonen van bemid delde ouders voor den dienst afkeuren en reeds sedert jaren de honderdduizenden roebels, welke deze handel oplevert, naar verhouding van hunnen rang onder elkaar verdeelen. Zelfs officieren van zeer hoogen rang moeten in deze zaak betrokken zjjn. verbetering. Niet eene milde geefster maar een goedgunstige gever schonk al de werken van Conscience aan de Nuts bibliotheek te IJzendijke. Zaterdag had te Retranchement de aanbesteding voor het leggen van een keiweg in de kom dier gemeente plaats. Raming 7760. Ingeleverd waren 9 biljetten en wel door de heerenI. Coljjn, te Groede, ad f 8480P. Monje, te Breskens, ad 7338 J. A. Bogaard, te Aardenburg, ad 7200 Gebr. Deckers, te Westcapelle (België), ad 6800; A. Van Male, te Sclioondijke, ad ƒ6190; F. Baesen, te Wjjngene (België), ad 5980 A. Ris- seeuw, te Groede, ad 5979; A. Lutejjn Pz., te Nieuwvliet, ad 5970, en C. Van der Hooft, te Ter Neuzen, ad 5934. Aannemer is géworden de heer C. v. d. Hooft, minste inschrijver. (Reeds opgenomen in een deel der oplaag van gisteren).

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2