Nü 227 126® Jaargang. 1883 W oensdag 26 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiên' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 25 September. FEUILLETON. DE GOEDEN SPELD. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te "VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zijj die zich met 1 October op deze courant abonneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. De leden der schietvereeniging alhier en de deelnemers aan den Zondag en Maandag hier ge houden schietwedstrijd, hadden zich met hunne dames en een aantal genoodigden gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof vereenigd om bij de uitreiking der in den wedstrijd behaalde prijzen tegenwoordig te zijn. Nadat het muziekkorps der dd. schutterij de feestelijkheid met een paar muzieknommers had geopend en aan de fraaie, in het midden der zaal tentoongestelde prijzen, de tol der bewondering betaald was, sprak de heer Boone de deelnemers aan den wedstrijd toe. Hij constateerde hoe sedert met de schietwedstrijden door de vereeniging be gonnen werd steeds meer en meer gebleken is dat de oefeningen niet vruchteloos blijven. Elk jaar toch worden de punten, waarmede de prijzen behaald worden, hooger. Dit bleek ook dit jaar, ofschoon de invloed van de slechte weersgesteldheid zeer merkbaar is geweest. Met eene opwekking om voort te blijven gaan op den ingeslagen weg be sloot de heer Boone zijne toespraak, na den heeren E. G-. Sprenger, J. W. C. Verhage, W. Heijboer en J. Wijnmalen voor de geschonken prijzen zijn dank betuigd en den heer F. G. Sprenger tot het uitreiken daarvan uitgenoodigd te hebben. Daaraan voldoende wenschte de heer Sprenger in de eerste plaats de prijswinnera geluk met het behaalde succes, waarbij ook hij wees op den uit het hoog aantal punten blijkenden vooruitgang in weerbaarheid. De kommandant der schutterij sprak voorts de hoop uit dat het lofwaardig pogen der schietver eeniging met goeden uitslag bekroond worden mag en de Middelburgsche schutterij, niettegenstaande de gebrekkige wet, op wier verbetering we reeds zoolang wachten, haar goeden naam op 't gebied der weerbaarheid mag blijven handhaven. Daarna reikte de heer Sprenger de prijzen uit, die behaald waren als volgt. In den wedstrijd A, personeele baan voor de leden der vereeniging, 5 schoten le prijs A. W. Den Doop, 50 punten (laatste schot 11); 2e prijs J. C. Klaassen 50 punten (laatste schot 9)3e pr. J. Lako 48 p.4e pr. W. Heijboer 47 p. (laatste schot 11); 5e pr. J. J. Wiessner 47 p. (laatste schot 9); 6e pr. J. W. C. Verhage 46 p.7e pr. P. J. Tapper 44 p. (laatste schot 9)8e pr. H. J. Stappers 44 p. (2e schot 10)9e pr. J. A. Pieters 44 p. (laatste schot 8) 10e pr. J. Magielse 43 p. (laatste schot 9); lle pr. J. M. Boone MJz. 43 p. (laatste schot 9); 12e pr. E. Helder 42 p. (laatste schot 8)13e pr. P. DOOR GEORGES PEYREBRÜNE. VII {Slot). Men vierde op verlangen van Magdalena de heide bruiloften, zeer schieljjk na elkaar. Nauwelijks was zij, zonder eenige feestelijkheid en zoo bescheiden mogelijk, met baas Barbarin inden echt getreden, of het eerste gebod voor Angelus en Thildawerd afgekondigd. Het kleine stadje kakelde over die twee gebeurtenissen tot het er de koorts van kreeg. Vooral de vrouwen konden er niet over zwijgen en om de gewezen huishoudster te plagen, noemden zij haar nu altjjd mevrouw Magdalena, evenals zij haar vroeger uit boosaardigheid mevrouw Barbarin genoemd hadden. Maar deze stelde het tot later uit om hare burgerrechten te doen gel den Magdalena was niet op haar mondje gevallen en de wauwelaarsters zouden er niet bij te kort schieten. Zij was geheel vervuld en begaan met het huwelijk van Angelus, want nu zij Thilda liefhad, kreeg zij berouw: zij verging van angst dat de kleine jongen het mooie meisje, dat zoo veel van hem hield, misschien niet waard was. Zou hij van haar houden? Was zijn hart niet jheimelijk geschonken aan die vrouw", die hem L. Klaassen 42 p. (laatste schot 7); 14e pr. P. W. H. De Kan 41 p.; 15e pr. H. J. Van Agten 40 p.; 16e pr. P. L. Van Ruijven 38 p. (laatste schot 8). De bestuursprjjs werd behaald door W. Heijboer, met 3 kampschoten. De consolatie-prijs werd behaald door F. G. Sprenger. In wedstrijd B, vrije baan met 3 schoten, A. W. Stiermans, van Veere, le pr. 30 der inleggeldenJ W. C. Verhage 2' pr. 20 A. W. Den Doop 3e pr. 15 W. Heijboer 4" pr. 8 J. A. Pieters 5e pr. 7 J. C. Klaassen 6e.pr. 5 respectievelijk met 33, 33, 32, 32, 31 en 31 punten. Op baan C, eveneens vrije baan, met 5 schoten, waren de prijs-winners J. C. Klaassen le pr. 35 der inleggelden, met 54 p. (laatste schot 12); 2e pr. J. W. C. Verhage 25 met 54 p. (laatste schot 11); 3e pr. A. W. Den Doop 15 met 51 p.4e pr. W. Heijboer 10 met 50 p. en 5e pr. J. Wijnmalen met 49 p. Toen de uitreiking was afgeloopen bracht het muziekkorps der schutterij verder haar programma op uitstekende wijze ten gehoore. Er heerschte een aangename, prettige toon bij dit samenzijn, die niet verminderde door de mededeeling van het bestuur dat de aanwezigen na het concert tot een bal werden uitgenoodigd. Aan die uitnoodiging werd met opgewektheid gevolg gegeven en nog lang bleef men gezellig bijeen. Door den heer P. A. Janssen te Middelburg is, onder dagteekening van 21 Sept., het navolgende request aan Z. M. den koning gezonden. Sire! Bij de aanvaarding der regeering heeft Uwe Majesteit, onder aanroeping van »God almachtig" aan het Nederlandsche volk gezworen, de grond wet van het rijk te zullen handhaven en de rechten van al uwe onderdanen te zullen beschermen, (art. 51 der grondwet). Art. 115 der grondwet zegt, dat de wetten onschendbaar zijn. De afgevaardigden van het Nederlandsche volk, de personen, die de wetgevende macht met uwe majesteit deelen of uitoefenen, hebben in hunne zitting van den 27" Februari 1872 met 46 tegen 18 stemmen verklaard: dat de wet van den 28" Augustus 1851 (Stbl. n° 128) bij de behandeling van requestrant's zaak (1871) in menig opzicht ver keerd is opgevat en toegepast, en dat alzoo het aan requestrant verleend ontslag uit den militairen dienst niet voldoende gerechtvaardigd is". Art. 106 der rechterlijke organisatie, die in 1871 van kracht wasart. 402 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering; art. 380 van het wet boek van strafvordering zeggen dat, waar eene zaak tot stand gekomen is in strijd met de wet, die zaak en alles wat er toe behoort, tot de eerste nietige acte toe, moet vernietigd worden- Uwer majesteit's voormalige minister, de heer G. De Yries heeft in de zitting van de 2e kamer der staten-generaal dd. 12 December 1872 (Bijblad dat liefdeblijk gegeven had O die gouden speld. Magdalena droomde ervan. Zij werd haar nacht merrie. En toch leek Angelus ingenomen met zijn huwelijk, zelfs overdrevenhij berust erin, dacht zij, tenzij dat het kind reeds zoo verdolven is, dat hij zich dit huwelijk maar laat aanleunen en stil zijn gang gaat. Op zekeren dag ontruimde zij het kamertje van Angelus om de kamer van het jonge paar in orde te maken en zocht verwoed in alle hoeken naar die ongelukkige speld. »Wat hebt gij er mee gedaan vroeg zij eensklaps. Hij keek haar meesmuilend aan, lachte in zijn vuistje en zei »Ik heb haar verloren!" »Waar?" »Op straat." »Op straat! Dus droegt gij haar bij u Magdalena stond verontwaardigd met de armen over elkaar over dit nieuwe blijk van verdorven heid. »Dus", hernam zjj, »hadt gij de onbeschaamd heid om uwe bruid te bezoeken met dat souvenir van een ander in uw zak, ongelukkige 1" Maar tante moeder stotterde Angelus, die nog niet aan dien nieuwen titel ge wend was, ondanks de zachte berispingen, welke Thilda hem ervoor gaf. Maar als hij haar moeder noemde, dan bedaarde ook op eens de woede van Magdalena. Angelus ging voort: Nederl. thdats-courant vel 194 pag. 733 en 734) verklaard: »dat door schending der wet aan re questrant onrecht aangedaan isdat hem door een dwaling of onregelmatige handeling nadeel is aangedaan". Uwer majesteit's voormalige minister, de heer Van Limburg Stirum, antwoordde de requestrant op zijne den 2" October 1872 gedane vraag»zal de regeering het er voorhoudendat ik van elke demarche tot het doen intrekken van het konink lijk besluit van den 30 September a. p. afzie, in dien ik c. q. eene door de regeering aangeboden betrekking mocht aanvaarden »Neen van transactie kan geen sprake zijn; de minister is bewogen door het lot van uwe vrouw en kinderen". Het is alzoo in confesso dat requestrant in strjjd met de grondwet en andere staatswetten ten onrechte uit den militairen dienst is ontslagen. Door dat onwettig ontslag is aan requestrant de rang van kapitein en zijn aanspraak op pensi oen ontnomen, en aan zijne echtgenoote en kin deren het recht op pensioen ontzegd, wanneer die echtgenoote eventueel weduwe mocht worden. Op grond van het bovenstaande wendt de onderge- teekende Peter Arnoldus Janssenwonende te Middelburg, staatsburger van Nederland, die uwe majesteit als zijn wettigen koning erkent en eer biedigt, zich eerbiediglijk tot uwe majesteit, met het zeer beleefd verzoek requestrant's rechten in bescherming te willen nemen, zooals uwe majesteit hij eede aan het Nederlandsche volk gezworen hebt, en requestrant alsnog, met intrekking van uwer majesteits besluit van den 30" September 1871 n° 5, toe te kennen een eervol ontslag uit den militairen dienst met toekenning van het pen sioen, waarop hij volgens zijne militaire dienst jaren (24 jaar en 4 maanden) aanspraak heeft. 't Welk doende, enz De collecte voor de ramp op Java en Sumatra bracht te Koudekerke 230 en te Tholen 91.87^ op. Vlissingen, 24 Sept. Heden heeft zich eene commissie van 12 ingezetenen gevormd, die Maandag 1 October e. k., des middags te 12 uren, eene collecte aan de huizen der ingezetenen zal houden, om gelden in te zamelen ten behoeve der slachtoffers van de ramp op Java en Sumatra. Het is zeker onnoodig om Ylissings' burgerij op te wekken niet achter te blijven bij zoovele andere gemeenten in het schenken van bijdragen tot leniging dier onoverzienbare ramp. Goes, 24 Sept. In de Woensdag te houden raadsvergadering zullen, behalve mededeelingen en ingekomen stukken, behandeld wordenDe rekening der ontvangsten en uitgaven van de ge meente over 1882; reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1883aanvrage van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. om afstand van grond in erfpachtverzoek van mej. H. G. De Sauvage om ontslag uit hare betrekkingen en »Gij hebt nooit naar mij willen luisteren. Als gij eens wist Zwijgriep Magdalena. Zij beefde voor die bekenteniszij voelde zich niet sterk genoeg om haar aan te hooren. Zij hernam geheel ge schokt Zwijg, ik wil niets weten maar luister. Gij zijt nu een manmen kan verstandig met u praten. Gedane zaken nemen geen keer dat is voorbij, laten wij er nu niet meer over praten. Ik had liever gehad dat gij braaf gebleven waart tot gij trouwdet, dat was mijn ideaal, mijn levens doel; maar jawelGij zijt mij toch ontsnapt; de goede God heeft het gedoogd Laten wij er niet meer van spreken. Maar voor het vervolg Ange lus, o ziet ge, als gij doet zooals andere mannen, als gij uw vrouw ongelukkig maakt, of bedriegt, dan sterf ik van verdriet, dat verzeker ik u." En zij ging op plechtigen toon voort Zweer mij, dat gij haar nooit zult terug zien de vrouw, die u die speld gegeven heeft." De jonge man barstte stampvoetend in woede uit, en gilde: »Maar dat is onmogelijk, want »Ga heen! maak dat gij wegkomt, of ik vermoord uriep Magdalena buiten zichzelven, met gebalde vuisten en oogen, die vol afgrijzen en ontzetting vuur schoten. O als dat huwelijk niet den volgenden dag gesloten moest worden, zjj zou het niet laten benoeming van eene opvolgster, benevens de reke ning van het bestuur van het gasthuis over 1882 en die van het burgerlijk armbestuur. Verder zullen dan benoemd worden: een hoofd commissaris der vereeniging van werklieden een voorzitter der commissie van toezicht op de ge meente-apotheek; een lid der commissie voor het ontwerpen der verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, en een lid der commissie voor het nazien der rekening van de Blaaubeenbeurs. Hoofdplaat, 23 Sept. De verbouwing aan de school in het dorp vordert goed. Het moeie- lijkste werk, de bouw van een regenbak, is nage noeg volbracht. Ook de herstrating in het dorp is reeds over een 100 M. lengte voltooid. Daarbij wordt goed scherp plaatzand gebruikt. De quaestie der verplaatsing van den tolboom is nog hangende, de beslissing wordt weldra tege moet gezien. Voor den bouw van een tolhuis zal het jaargetijde echter niet gunstig meer zijn. Is het in het algemeen van weinig aanbelang, de namen te vermelden van de leden der plaat selijke commissiën in zake de ramp in Ned.-Indië, niet zoo geheel van belang ontbloot is het, dat zij hier is samengesteld uit de hoofden der beide kerkelijke gezindten en het hoofd van het gemeen tebestuur, die aldus toonen elkaar de hand te kunnen reiken op het gebied van Christendom boven geloofsverdeeldheid. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 27 en die van den minister van marine op Vrijdag 28 dezer niet plaats hebben. Bij de bekroning op de tentoonstelling van vruchten te Amsterdam is o. a. de zilveren me daille toegekend aan den heer D. J. Van der Have te Kapelle en eene eervolle vermelding aan den heer C. Lindenbergh te Wemeldinge. Maandagmorgen werd op de begraafplaats onder Schooten nabij Haarlem het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar Van Vloten ter aarde besteld. De heer Gallandat Huet uit Haarlem sprak over den overledene als een oprecht vriend en warm vaderlander. Hij was een man van karakter en de kracht, die tijdens zijn leven van hem uitging, zal zeker ook na zijn dood haar in vloed blijven behouden. De heer Van Gennep, lid der tweede kamer, zwager des overledenen, bedankte namens de familie, den talrijken aan wezigen voor hun deelneming in het droeve verlies. Denzelfden dag werd te 's-Gravenhage het lijk van den heer mr D. Léon begraven. Mr G. Bel- infante herdacht den overledene als mensch in zjjne betrekking tot kerk, staat en gezin. De heer Posthumus, leeraar te Dordrecht, nam in gevoelvolle woorden afscheid van den man, die aan zoo velen zedelijk en stoffelijk steun heeft verstrekt tot voltooiing van hunne maatschappe lijke loophaan, en waarvan er sommigen rondom het graf geschaard stonden. doorgaan en hoe schuldig voelde zij zich tegen over die ongelukkige bruid Maar de noodlottige dag was daaralles was gereed, de japonnen waren genaaid, het eten was besteld, de gasten waren genoodigd. Men versierde de kerk, legde het tapijt, bekranste de kaarsen en het voorportaal. Thilda bracht hare laatste uren als jong meisje in gebed door. »Ik zal wakenherhaalde Magdalena met wanhopige berusting bjj zichzelf De plechtigheid was eindelijk afgeloopen. Men kon niets bekoorlijkere zien dan dit paartje, dat met den grootsten ernst het kerkgebouw verliet. Zij liepen zoo dicht naast elkaar alsof zij bang waren dat zij elkaar zouden verliezen. De zon, die hen met hare helderste stralen ze gende, bescheen de donkere en de blonde lokken, den kanten sluier en den zwarten rok, den fijnen omgekrulden knevel en den welriekenden krans van witte bloemen. Het kon niet missendat paar was gelukkig. Hij glimlachte en zij ook, terwijl de paarlen onder hare lange wimpers te voorschijn kwamen. Zij vonden het natuurlijk heel vervelend dat zij aan tafel niet naast, maar over elkaar moesten zitten; en Angelus verslond haar met de oogen; zoodat hij geen tijd had om op het eten te letten. Er werd veel om hen heen gepraat, maar zij ver stonden er niet veel van. Zij vonden het diner heel lang en er waren deftige lui, die toespraken hielden, onder anderen mevrouw Morimbeau, die een heel geleerden toost uitbracht, eindigende met

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1