Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en Leger. Landbouw. Gemengde Berichten. Staten-generaal Verkoopingen en aanbestedingen. Onderwijs, Kerknieuws. Heriitszaken. mijn Declaratie" met andere woordenzoo lang er bondgenooten in plaats van vijanden dei- veeziekte bestaan, is baar uitroeiing een hersen schim. En dit te meer, dewijl de mantries, dat zijn gewone inlanders, die schrijven kunnen, maar een nooit gedroomde weelde van zestig gulden 's maands genieten, uit den aard der zaak tegen de beteugeling der ziekte ten strengste waken. Het geldt hier immers de buffel z'n dood is de gecommitteerde z'n brood. staten generaal. Benoemd tot voorzitter der tweede kamer O. Van Rees, lid van de tweede kamer. belastingen. Benoemd tot ontv. der ren. en dom. te Bolswara S. W. Middelkoop, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Eind hoven. Benoemd tot ontv. der dir. bel. te Uitgeest c. a. F. A. A. Bendt, ontv. der invoerrechten en accijnsen en haven en sshutgelden op het kanaal van Walcheren teVJissingen. (Zie laatste berichten van Zaterdag.) Benoemd tot ontv. te Grave c. a. W. H. J. M. Yske, verificateur le cat. te Amsterdam en tot ontv. te Gulpen c. tl, A. W. Linsen, ontv. te Gemert c. a. min. dep. Benoemd tot tweeden klerk enz. hij het dep. van koloniën C. J. B. Gerardts. Slechts ongeveer 600 leden van Volksonderwijs hebben zich bereid verklaard om zich tegen ƒ1.50 per jaar op het Volksblad te abonneeren. Dat aantal is te gering zoodat die uitgave zal vervallen. Wat daarvoor in de plaats kan komen, wordt door het hoofdbestuur overwogen. Te Westkapelle is tot predikant beroepen de heer W. A. Mac-Pherson, te Jaarsveld. Aangenomen de benoeming van godsdienst onderwijzer te Zoutelande door den heer B. T. Jonker, van Ballum op Ameland. De heer C. Kuiper, te Nieuw Vennip, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. gemeente te Nieuwdorp. Beroepen bj de Ned. herv. gemeente te Vrouwepolder de heer J. Ossewaarde, candidaat, wonende te Wilhelminadorp. Zondag voormiddag is de heer J. E. De Later als predikant te Wissekerke bevestigd door den heer Ormel, pred. te Maartensdijk, naar aanleiding van Joh. I, 26, laatste gedeelte. Des namiddags hield de bevestigde zijne intree-rede over Luk. V, 5, laatste gedeelte. De officier van gezondheid le kl. dr C. J. J. Hirschig wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord. De luit. t. z. le kl. H. Nijgh, gedetacheerd hij'b rijks werf te Willemsoord en belast met do waarneming der betrekking van officier van politie, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee le kl. W. J. P. Van Waning. De suikerpenen zijn thans in Zuid-Beveland aan de beurt van inzameling. Wagens bjj wagens, met de roode aardvruchten beladen, kan men deze week naar de stations zien heenrijden. De penen worden daar afgewogen en verder naar de Noord- Brabantsche fabrieken vervoerd. De landbouwers zijn over de opbrengst tevreden. Zijn er enkelen, die slechtsw8000 stuks verkregen hebben, de meesten hebben veel meer, niet weini gen zelfs tot 18,000 stuks toe, van een gemet gewonnen. Zoo men nu met eene maatschappij gecontracteerd heeft tegen eene ontvangst van ƒ11 voor 1000 stuks zoo zijn er velen en eenige gemeten bezaaid heeft, verdient men eene aanzienlijke som waar betrekkelijk weinig af moet voor arbeidsloon. Vooral dit jaar, bij de gedrukte marktprijzen der granen, is de suiker- penenteelt bijzonder voordeelig. Ook de 40 voorschot per gemet was in het voorjaar menig landbouwer welkom ter verbetering van zjjnen finantieelen toestand in dat jaargetijde. Maar ook hier heeft de medaille eene keerzijde. Volgens bekwame landbouwers mergelen de sui kerpenen het land uit en geven natuurlijk geen stroo, het voornaamste bestanddeel der mest, te rug. Bezaaide men nu b. v. op eene hofstede van 100 of 120 gemeten ongeveer 7 gemeten met »uikerpenen, dan zou men van het overige bouw land genoeg mest verkrijgen om de uitgeputte krachten der 7 gemeten te kunnen herstellen, doch velen verbouwen veel meer land met ge noemde vrucht, waarvan eene algeheele verarming hunner landerijen het gevolg moet zijn. Handelt men nu aldus uit geldgebrek, dan is het eenigs- zins te vergoelijken, waar begeerigheid echter de drijfveer is, kan men de handelwijze niit genoeg wraken. In ieder geval lijkt het veel op het slachten der hen, die gouden eieren legde. om hem een arme vrouw te geven; want ik be zit niets, mevrouw «Zwijg toch stilbromde Magdalena, ge heel door haar aandoeningen overstelpt. Gij zjt even goed als mooi; zeg niet dat gij niets bezit. Ik vind u rijk en daarom geef ik u aan mijn zoon Magdalena bloosde dat dit gezegde haar in de volheid haars harten ontvallen was en hield op. Maar Thilda wierp zich in hare armen en riep »MoederMoeder Wordt vsrvolgd.) De makelaar in vee M. Markens, te Zwolle, heeft onlangs voor een voornamen Oostenrjksehen heereboer elf koeien en een puiken stier in Ne derland aangekocht en verzonden. Deze Holland- sche beesten hebben nu op een tentoonstelling te Linz (Oostenrijk) den l*ten prijs, een gouden me daille, behaald. De hooge raad zal a. Donderdag kennis nemen van de vervolging, ingesteld tegen mr F. Reekers, lid van de tweede kamer der staten-generaal, wegens het als voogd verzuimen van het doen van aangifte van zijn pupil voor de nationale militie. De dienst der stoombarges van den heer G. Al berts was Zondag door het indienststellen der salonboot Luctor et Emergo zeer druk en den ge- heelen dag door was het personenvervoer zeer groot. Bij de aankomst te half zes uur 's avonds te Ylissingen had genoemde boot echter het on geluk bij de gewone aanlegplaats te stoomen tegen de Tonnen brug, die reeds lang in ziekeljken toe stand verkeert, maar zeer weinig noodig bleek te hebben, om als een kaartenhuis in elkander te storten. Een aantal personen, die zich op dit oogenblik bij den opgang der brug bevonden, om de boot te zien aankomen, hadden nog den tijd zoo spoedig mogelijk de gevaarlijke plek te ver laten, zoodat er geen enkel persoonlijk ongeval plaats had. De boot zelve heeft niet de minste schade bekomen en kon haar eerstvolgende beurt te 6^ uur weder vervullen. De passage over de brug was echter totaal gestremd. Wel werden eenige pogin gen aangewend tot tijdelijke voorziening, doch weldra bleek dat die te groot gevaar zouden op leveren, zoodat namens den waterstaat en de politie de overgang der brug totaal werd verbo den en de talrijke wandelaars, zoowel als vele anderen verplicht waren den vasten grond te behouden, en zooals dit in de volkstaal wordt genoemd, rachterom den Nieuwen weg," een goed heenkomen naar de stad zoeken. Eenige roei- booten trachtten voor hen, die groote haast had den, de gemeenschap over het dok te onderhouden, doch dit bleek niet zonder gevaar te zijn, zoodat ook dit spoedig werd verboden. De Tonnenbrug, welke onder beheer van den waterstaat staat, zal eene zware reparatie moeten ondergaan, zoodat de schade niet onbelangrijk zijn zal. Mocht het gebeurde slechts meewerken om ons spoediger aan een geheel nieuwe brugl te helpen, waarnaar wij reeds zoolang verlangend uitzien. De Belgische binnenloods B., die zich Zondag middag naar het eind van het havenhoofd te Ylis singen begaf ora naar een schip te gaan, viel van het hoofd op de steenen, en bekwam, behalve eenige wonden aan het hoofd, een gevaarlijke beenbreuk met belangrijke kneuzingen. De heer Wagtho te Tholen heeft zijne vis- schers in de gelegenheid gesteld op zijn kosten drie dagen de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken. Noord-Beveland blijkt rjjk aan hazen te zijn. Onder Cortgene werden op éen dag door twee jagers 16 stuks geschoten. Het vleesch der vaarzen, welke Vrijdag op de Zeeuwsche spoorlijn werden overreden, is Zaterdag middag te Heinkenszand aangebracht en gekeurd om verder uitverkocht te worden. Tegen den eigenaar, die reeds een aanzienlijk verlies aan zijn vee geleden heeft, is op den koop toe nog proces-verbaal opgemaakt wegens het laten los- loopen van vee. Een reiziger uit Zuidbeveland ondervond dezer dagen in den spoortrein de onaangename gevolgen van een dutje in gezelschap van wakende reizigers. Toen hij, na een eind sporens, ont waakte bemerkte hij dat zijn zilveren broek- en gouden hemdsknoopen waren verdwenen. Te Heinkenszand is eene verbetering in de gewone openbare aankondigingen der gemeente raadszittingen gebracht. Bepaalden deze zich vroeger, evenals in misschien alle plattelandsge meenten, tot eene eenvoudige opgave van den datum der te houden zittingen, thans vermelden zij tevens de punten van behandeling. Als eene vrijzinnige poging om meer belangstelling in de publieke zaak bij de gemeentenaren op te wekken verdient deze maatregel zeer zeker toejuiching en navol ging in zoovele andere gemeenten, waar men liefst zoo weinig belangstelling mogelijk wenscht en alles doet om de zaken geheim te houden. Met het oog op het bericht omtrent de paarden, van de landbouwers Luteijn en Van Male te Breskens, die onder de gemeente Cadzand zouden ontvreemd zijn, kan verzekerd worden dat zij slechts uit de weide geloopen waren en onder genoemde gemeente terugge vonden zijn, zoodat de eigenaars ze weder in hun bezit hebben, De politie te Schiedam verzoekt opsporing en aanhouding van C. J. Coenen, oud 26 jaren, geboren te 's-Hage, schoenmaker, laatst verbijt- houdende te Rotterdam, lang en schraal van postuur, bleek, donker kneveltje, kleeding donker. Hij wordt verdacht van diefstal. Eene 79jarige vrouw uit Uitwijk gaat naar Noord-Amerika, om daar hare overige dagen in Pella bjj haren zoon door te brengen, die ruim 2 jaren geleden derwaarts vertrokken is. Te Amsterdam is een man, die van een tram sprong juist toen een andere van de tegen overgestelde richting aankwam, overreden en ernstig gekwetst. In dezelfde stad zakte op de Utreehtschestraat een drie-en-twintigjarig meisje, plotseling ineen. De geneesheer, die ter hulp werd geroepen, heeft de politie met dit geval gemoeid, daar het meisje, dat nog denzelfden nacht onder smartelijk lijden bezweek, teekenen van vergiftiging vertoonde. Het lijk is dan ook ge rechtelijk geschouwd. Te Ter Aar heeft een vrouw, die langen tijd sprakeloos was geweest, plotseling, bij het vernemen van de tjding dat haar zoon was ver dronken, haar spraak teruggekregen. De Fancy-Fair, Zaterdag op de tentoonstel ling te Amsterdam gehouden, moet ondanks het ongunstige weer, vooral 's avonds regende het erabrmeljjk, goed geslaagd wezen. Er waren vele koopers en koopsters, terwijl de dames en heeren die zich met den verkoop der artikelen bezig hielden, uitmuntend slag hadden om hunne waar voor goede prijzen van de hand te doen. Eigenaardig was wel het volgende, door het Handbl. meegedeeld Een welsprekend lid der Chineesche legatie gaf in alle mogelijke talen zijn bewonderaars te kennen, hoe heerljk het was, een kopje Chinee sche thee te gebruiken en op hoeveel prjs dat in Java gesteld werd. Iedereen moest bekennen dat die Chinees slag had zijn waar aan te prjzen. Men was waarljk verwonderd over de geestige en beleefde manier, waarop deze zoon van het Hemelscbe rjk koopers tot zich wist te trekken. Een dame kocht een pakje thee en betaalde een kwartje, den gewonen prjs»Niet dat de thee heden zooveel beter is, merkte de verkooper vriendeljk op, maar het geld is bestemd ter lee- niging van den nood in uwe koloniën en dus, u begrijpt De dame begreep alles en legde een rjksdaal- der neer. Nu mag ik zeker bet pakje wel houden, merkte de verkooper lachend op en zich plotseling tot de omstanders wendende, riep hj met luider stemme Deze dame heeft dit pakje thee in handen gehad, slechts voor vj f gulden sta ik het nu af. Het pakje vond dadeljk een kooper. De avond-concerten op de tentoonstelling te Amsterdam zullen met het einde dezer maand ophoudende electrische verlichting zal dan ook «iet meer worden ontstoken, en de terreinen des avonds voor het publiek gesloten bijven. Nog slechts weinige dagen dus bljft de gelegenheid bestaan om te genieten van den schilderachtigen aanblik, dien het geheel bj electrisch liekt oplevert, en van de degeljke en schoone muziek, welke de kapel van het 3' reg. inf., onder directie van den heer N. A. Bouwman, daar te hooren geeft. De drukte, welke eiken avond om den muziek tempel heerscht, is wel het beste bewjs, dat het uitvoerend comité een goede keuze deed, toen het, ter vervanging van het zoo gewaardeerde corps van Bilze, dit muziekkorps liet optreden. Commissarissen der vreemde staten, op de Amsterdamsche tentoonstelling vertegenwoordigd, zullen 12 Oct. aan het uitvoerend comité, de leden van de jury, de autoriteiten van staat en gewest, de leden van de pers en een aantal aan zienlijke Amsterdammers een feest aanbieden, waar van de kosten voorloopig op 20.000 frank worden geraamd en waarvoor 600 uitnoodigingen zullen rondgezonden worden. Waar 'het feest zal plaats hebben is nog niet vast bepaald hoogst waarschjnljk zal het ge geven worden in den Parkschouwburg. Het zal bestaan in een soiree dramatique et musicale, ge volgd door een souper en bal. De heer De Saint Foix vertrekt dezer dagen naar Parjs tot het engageeren van eenige artisten voor dit luisterrijke feest. Vooral is het oog gevestigd op eenige leden van de comédie Franqaise en van de groote opera. Op haren tocht van de plaats, waar de Nederlandsche Varna-expeditie had overwinterd, naar Waigatz, die van 1 tot 25 Augustus duurde, bereikte de expeditie (op 19 Aug.) een klein eiland, dat dicht bj het Waigatz-eiland ligt, nog geen naam had en nu gedoopt werd »Buys- Ballot-eiland." Het eiland ligt op 70" 25" 28" NB. In Ierland hebben vele herbergiers de ge woonte om zich lastige, luidruchtige en twistzieke gasten van den hals te schuiven door in den drank dien deze besteld hebben, wat opium te mengen. De gast slaapt dan vast in en wordt duarop naar buiten gedragen, waar hj zjn roes in de open lucht of in de politiewacht uitronkt. Te Wexjord ging een waard echter, bj vergissing, te vereen gast kreeg daar 11. Zondag zooveel opiumtinctuur in, dat hj niet meer wakker werd. De herbergier zal wegens moord te recht staan. Volgens de New-York Sun is er te Paterson (Hew Iersey) eene firma, die valsche eieren maakt. De dooier is een mengsel van Indisch meel, stjfsel en andere ingrediënten, het wit is eiwit, de schaal is van gips. Deze nagemaakte eieren moeten van de echte nauweljks te onderscheiden zjn. De kunst gaat verl Eenige inlanders hebben in het bosch van Djilamboer bj Batavia drie kolossale slangen gevangen, van de soort Oelar Santja, waarvan het vleesch door de Chineezen gaarna gegeten wordt. Een der inlanders, een houthakker, had het nest ontdekt. Hj was hulp gaan roepen, en het gelukte met strikken een slang van ruim een decimeter middelljn en 15 voet lengte, die door zes man gedragen moest worden, te vangen. Aar dig was, dat toen de groote slang weggesleept werd, twee kleinere, de jongen, uit het nest te voorschjn kwamen en de oude volgden. De kleinere waren ieder ook te zwaar om door één man gedragen te worden. Zj zjn naar Pintoe Ketjil gebracht om verkocht te worden. Te Berljn is gearresteerd zekere Biard, die te Ethe een diefstal van 100,000 francs gepleegd heeft. Biard was op het oogenblik z jner inhechte nisneming nog in het bezit van fr. 5500. Hj kwam van Keulen en de groote verteringen, die hj daar maakte, leidden tot zjne aanhouding. Een onder zoek in zjne woning heeft een aantal effecten aan 't licht gebracht, die de nommers droegen van de te Ethe ontvreemde stukken. Aan Fascio della Democrazia wordt uit Triest geschreven, dat op den jaardag van Oberdank's inhechtenisneming, 16 Sept., in de stad en in de provincie duizenden kleine proclamatiën met zwarte randen verspreid zjn. In deze proclamatiën werd in roerende bewoordingen de herinnering aan den ter dood gebrachte hernieuwd. De moeder van Oberdank ontving een groot aantal telegrammen van rouwbeklag. In den nacht van 20 op 21 dezer is te Reval en in de voorsteden een storm opgestoken, die tot een orkaan aanwakkerde en waardoor een groot aantal huizen beschadigd en honderden boomen ontworteld zjn. Donderdag avond is de Italiaansche brik Carolina, die door eene sleepboot getrokken, de haven verliet, op het strand geworpen. De sleepboot slaagde er slechts met groote moeite in de haven veilig te bereiken. De kosten voor onderhoud der correspon denten van vreemde bladen, gedurende de kroning plechtigheid van den czaar, hebben 115.000 roebels bedragen. In die som zjn niet begrepen de be looningen verleend aan hen, die zich met de ontvangst der journalisten bezighielden. - In Ierland, te Clumure, graafschap Tipperary, is eene weduwe met hare drie zoons aangevallen door eenige familieleden. Zj werden allen zeer ernstig gewond. De daders zjn gearresteerd. Aanleiding tot deze misdaad was een twist dien men onderling had. TWEEDE JU.M.EK Als een zeldzaamheid, vooral om de beknopt heid ervan, nemen wj het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede hier op. Waarom de commissie van redactie tot die prjzenswaardige beknoptheid overging zal men heden bj de be handeling ervan wellicht hespeuren. (Men zie Laatste berichten.) Het ontwerp luidt Sire Het was voor de tweede kamer der staten-ge neraal een hoog gewaardeerd voorrechtuwe majesteit weder te midden der volksvertegenwoor diging te zien. Zj dankt uwe majesteit eerbiedig voor de ge dane mededeelingen en betreurt diep de rampen en wederwaardigheden, die Nederlandsch-Indië treffen. Steeds zal de kamer bereid bevonden worden om 's lands zaken met jver te behartigen en uwe majesteit zal niet te vergeefs een beroep doen op hare gezindheid om naar overtuiging krachtig mede te werken tot opheffing van de bezwaren, die bj het bestier van het rjk in en buiten Europa worden ondervonden. Moge het uwer majesteit, onder hoogeren zegen, gegeven zjn, veel goeds voor Nederland en zjne overzeesehe bezittingen tot stand te brengen en daardoor den bloei van het rjk en de welvaart van uw volk, zoo nauw aan het geliefde Stamhuis van Oranje verbonden, op steeds htchter grond slagen te vestigen. Gisteren en heden hield de Schiet-vereeniging, op de schietbaan alhier, haar jaarljkschen huis- houdeljken wedstrijd. Mocht ze zich gisteren in goed weder verheugen en was toen ook het aantal deelnemers noemens waard, heden werd de strjd totaal in 't water gestreden. Toch hielden de deelnemers zich ferm en werd er vr j druk geschoten. Op baan A, personeele baan voor de leden, 5 «ehoten, werd de eerste prjs behaald door A. Wj Den Doop van Middelburg op baan B, vr je baan 3 schoten, behaalde A. W. Stierman te Yeere de eerste prjs, op baan C, eveneens vrje baan, 5 schoten, was J. C. Klaassen van Middelburg winner van den eersten prjs. Amsterdam. Ofschoon de juiste opbrengst der fancy fair nog niet bekend is, wordt het netto bedrag niet boven de 25,000 geraamd. De fancy fair voor de noodljdenden door den watersnood in Noord-Brabant bracht indert jd 49,700 netto op. Officieel is de sluiting der tentoonstelling tegen 31 October aangekondigd. De Willem Barents is Zaterdag van Hammerfest vertrokken. 's Gravenliage. Tweede kamer. Ir» de heden gehouden zitting is ingekomen een wetsontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Schoonbeek. De heer Yiruly Yerbrugge heeft verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over het verbod tot invoer van tuinbouwproducten in Duitschland en de toetreding tot de Bernsche conventie. Daarna werd het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede (Men zie Tweede Kamerbehandeld. De heeren Schimmelpenninck van der Oje en Keuchenius bestreden de algemeene strekking ervan j- die of te kleurloos of te sterk is gekleurd. Het eerste ware eene bedenkeljke constitutioneele nieuwigheid, het tweede een Coup de Jarnact krenkend voor het gezag van den koning en de regeering. De heer Yan der Oje vroeg tevens inlichting omtrent de voornemens der regeering in zake het Billiton-contract. De heer Van der Hoeven daarentegen verklaarde met de strekking van het ontwerp-adres te kunnen instemmen als volkomen overeenkomstig de onbeduidendheid dei- troonrede, die hj een meesterwerk van bestu deerde onbeduidendheid noemde. Van stelselmatige oppositie moet dus bijken tegenover de stelsel matige geheimhouding der regeering in zake hare politiek. De heer Haffmans verklaarde zich tegen het adres, omdat het inconstitutioneel jegens den ko* ning spreekt en onjuist van de bestaande welf vaart gewaagt. De heer Mees verklaarde stellig namens de com missie van redactie, dat het adres geen vjandige bedoeling heeft en alleen strikte neutraliteit be doelde tegenover de soberheid der troonrede. Voor geen der partjen bestaat aanleiding thans positie te nemen en een politiek debat kan later worden gevoerd. Met deze practische réden vereenigde de heer Van Eek zich, die geen bezwaar ziet in eene afwjking van de parlementaire gebruiken. De heer Bastert echter had bedenking tegen den indruk naar buiten van het geheele samenstel tan het adres, waarin hj een ongerechtvaardigd, vjandig karakter zag. De heer Yan Baar vereenigde zich met de be doeling der commissie, en zal dienovereenkomstig itemmen. De heer Heemskerk betoogde dat de troon rede in den tegenwoordigen toestand slechts moest geven en dan ook gaf de eenige mogeljke, korte en oprechte uiteenzetting van den staat van zaken, geljk de regeering steeds oprecht zal zjn. Het adres is wel in afwjking van de con stitutioneele adat, maar de regeering onthoudt zich van advies vooral na de toelichting van den heer Mees. De minister van koloniën verklaarde dat de Billitonzaak, waaromtrent h j vroegere verkla ringen handhaaft, geen aanleiding geeft om den gouverneur-generaal terug te roepen. Durban. De opperhoofden Mampoer en Mapoch zjn door den Transvaalsehen rechter ter dood veroordeeld. Darijs. Hier en te Chalons zjn radicalen tot afgevaardigden gekozen. Woolwich. Heden ochtend heeft alhier eene ontploffing plaats gehad in een raketten- fabriek, De aangerichte verwoesting is ontzettend twee personen zjn gedood. Bj de aanbesteding te Yeere van de her-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2