N° 226. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 25 September. Middelburg 24 September. FEUILLETON. DE GOUDEN SPELD. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. ne Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a: M., Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die zich met 1 October op deze courant abonneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. Tan de commissie die zich hier gevormd heeft tot leniging van den nood van de door de ramp in Indië geteisterden, ontvangen wij de mededee- ling dat de heden gehouden collecte 1597.921 heeft opgebracht. Voorts werd aan de commissie overgedragen 45:60, zijnde de helft der zuivere opbrengst van het concert, op 16 dezer gegeven door de fanfaren- gezelschap van Saffelaere. Verder werd ontvangen ten huize van den heer W> I. Sprenger 1 bankb. van 25 E R 5278 van N Nten huize van den heer J. W. De Baad 1, bijdrage van mindere militairen van het garnizoen; en uit de bus bij de redactie der Middeïb. courant f 11.51terwijl de Gebr. Abrahams zoo welwil lend waren de drukkosten der briefjes niet in rekening te brengen. De collecte voor hetzelfde doel bracht op te Axel 184.30, te Nisse 20.65 en te Goes 144.50. De inspecteur voor het geneeskundig toezicht voor Zeeland zal gedurende acht dagen, ingaande 25 dezer, van zijne standplaats afwezig zijn, terwijl zijne betrekking gedurende dien tijd is opgedragen aan den inspecteur voor Noord- Brabant en Limburg, te 's Hertogenbosch. Bij de tentoonstelling van vruchten enz. in het gebouw voor tuinbouw op het tentoonstellings terrein te Amsterdam is de Walchersche tuinbouw- vereeniging met den tweeden prijs, diploma (gou den medaille) bekroond. «Soes, 24 Sept. Tot marktmeester dezer gemeente is, in plaats van den heer J.Visser Az., die tegen 1 Oct. werd ontslagen, benoemd de heer D. De Koning, bouwmeester alhier. /nerikzec, 23 Sept. Sinds de suikerbieten hier ik meen in 1867 haar intree deden, werden ze op een kippenvel wekkende manier gelost en gewogen en waande menige boer zich, te recht of te onrecht, in de nabijheid van een plaats des onheils. Thans is dat eindelijk anders en beter geworden, door het bouwen van twee weegbruggeneen op de Oude- en een op Nieuwe Haven, waarop eerst de geladen en later de ledige wagen in eens ge wogen wordt. Beiden, schoon pas in gebruik, voldoen zoo uit stekend, dat niemand ze meer zon willen missen DOOR GEORGES PEYKEBRUNE. VI Toen Magdalena zich den volgenden dag kleedde om naar mevrouw Morimbeau te gaan, besteedde zij onwillekeurig meer zorg aan haar toilet dan anders, zoodat zij er veel deftiger uitzag, endaar- bij mompelde zij steeds. «Mevrouw Barbarin, mevrouw Barbarin! Ja Angelus is nu eigenlijk eene goede partij. Hij kan wel wat beters krijgen, dan een schooljuffrouw zonder een cent. Dat zal ik haar eens bedaard laten voelen, aan dat juffertje dat zoo dwaas is geweest van ons af te wijzen. Ik geloof dat de ontvanger ons zijn dochter best zou kunnen geven. Die heeft geld Uitgaande kwam zij door de drukkerij. Baas Barbarin lag in zijn stoel te slapen, met de beenen uitgestrekt en den mond open. In het kantoortje zat Angelus voor de schrijftafel van den patroon, de courant in elkaar te zetten, een weekblaadje vol advertenties, met éene bladzijde, die gewijd was aan de opstellen van eenige stadgenooten, eenvoudige, kostelooze medearbeiders. Toen Magdalena binnen kwam, verraste zij Angelus terwijl hij onbewegelijk zat met een zakdoek yoor zijn neus. Meenende dat hjj schreide ging en nu ieder zich verwondert dat we zoo lang en zoo armzalig hebben kunnen sukkelen. Het zou echter, dunkt mij, overweging verdienen om den weger, den man die van iederen wagen de uitkomst aanteekent, te doen aanstellen en beëedigen door het gemeentebestuur, dan zou er, ook als het nieuwtje er af is, geen plaats voor achterdocht zijn en zouden voorkomende geschillen zich gemakkelijker oplossen. Nu het blijkt, zoo meldt een onzer correspon denten, dat de heer Maas, pastoor te Winterswijk, den kinderen het Wilhelmus niet verboden heeft, ligt het voor de hand, dat hier aan een vergissing gedacht moet worden en dat niet de heer Maas het Wilhelmusmaar de heer Poppink het Wij leven vrijverboden zal hebben. In de buitenhaven van Ter Neuzen is geen lig plaats voor het daar gestationeerde stoomvaartnig der visscherij-politie, welks dienst niet toeliet dat het binnen een sluis ligt. De aanleg van een haventje voor de provinciale veerstoomboot geeft gelegenheid om in deze behoefte te voorzien. Daartoe is op de begrooting van financiën 5500 uitgetrokken. Yoor de vervanging van een door het rijk be heerde en onderhouden tonnenbrug over het voor malig marinedok te Vlissingen door een schipbrug met een opening van 60 M. wordt 48000 geraamd. De gemeente Vlissingen zal de nieuw te maken brug in eigendom overnemen, onderüouden en bedienen met dien verstande dat, als binnen 20 jaar de brug verklaard mocht worden niet meer ten openbaren dienst bestemd te wezen, zij aan het rjjk terugkeert. Voorts is uitgetrokken het eerste 1/3 gedeelte 8000) van een rijkssubsidie van 24000 in de kosten van den aanleg van het tweede net van harde wegen, ontworpen door de commissie voor grintwegen op Schouwen, als handelende voor en namens de gemeenten Zierikzee, Haamstede, Renes- se, Noordwelle, Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke en Kerkwerve. Voor herstel van het raadhuis te Veere (houten gaanderij van den torenis 1500 uitgetrokken. De Hollandsche bladen bevatten niets belang rijks omtrent het bezoek, door ons vorstelijk paai en zijn Britsche gasten Zaterdag aan de tentoon stelling te Amsterdam gebracht. Men weet te melden dat zij allen zeer minzaam waren en dat Z. M. zich allerhartelijkst toonde tegenover zjjn zwager, op wiens arm hij voort durend leunde, twee belangrijke mededeelingen, waarvan het tegendeel ons meer verbaasd zou hebben. Een tweetal Markers met hunne vrouwen wer den door onzen koning aangesproken. Een zeldzaam geval in zake de bekroningen op de tentoonstelling te Amsterdam doet zich voor met de firma J. L. Nering Bögel en C° te De- zij naar hem toe, maar de zakdoek was eensklaps verdwenen en zijne oogen fonkelden met een glans die niet van droefheid sprak. Magdalena streek hem over het hoofd en sprak liefkozend »Arm ventje, wees maar stil, over een paar dagen zult gij heel gelukkig zijn. Kom, ik moet weg. Gij weet dat zij niet van u weten wilde, die juffrouw Ferrière. Nu zou zij misschien wel willenmaar het is te laat juffrouwwij hebben wat beters voor onzen Angelus. "Werk maar goed kind." En zij vertrok, lachend over hare blijde voor uitzichten. De zakdoek, dien Angelus weggemoffeld had, kwam weer voor den dagmaar nu stopte hij hem in zijn mond, om zijne kreten te smoren. Hij beet er op van woede en schopte als een razende onder de tafel. Hij was buiten zichzelven van drift. Hij had zelfs tante Magdalena kunnen slaan. Het was immers ongehoord, zooals zjj over hem be schikte; zoo eigenmachtig! Hij was toch een man. en dat zou hij haar eens toonen ook! Hij zou terstond een besluit nemen. Eerst besloot hij Thilda te schaken, doch toen be dacht hjj dat het meisje daar waarschijnlijk niet in zou toestemmen. Dan zou hij alleen wegloo- pen, 1t deed er niet toe waarheen, maar ver, heel ver weg Hij schreide wat hij kon en zijn verdriet werd zóo groot dat hij geen raad meer wistdoch eensklaps droogde hij zijne tranen af en werd bedaard en kalm. Men zou nu eens zien dat hjj geen kind meer was venter, die met een bronzen medaille werd bekroond. Niet de firma heeft zich over die geringe be kroning beklaagd, maar niemand minder dan onze koning heeft in een brief zijn groot leedwezen en teleurstelling uitgedrukt, dat geen waardiger onder scheiding aan de firma is te beurt gevallen. „Als protest hiertegen" zoo eindigt Zr M' schrijven „en zoowel voor uwe inzending ter tentoon stelling, als voor de onderscheidene stoomwerk tuigen, die Z. M. vroeger van uw firma bezichtigde, heeft ZD., als ^beschermheer der genoemde ten toonstelling, goedgevonden aan uwe firma te ver- leenen de groote gouden eeremedaiile met door Z. M. eigenhandig onderteekend eerediploma." In de Zondag middag gehouden ledenvergadering van De Dageraad te Amsterdam zijn tot bestuurs leden benoemd de heeren dr Hk. De Vries, arts te Amsterdam, en jkr M. J. De Marees van Swin- deren, wethouder te Goes, ter vervulling dei- vacatures, ontstaan door het bedanken der heeren M. T. H. Perelaer te 's Gravenhage en C. V. Gerritsen te Amersfoort. Er werden weder een 40tal nieuwe leden aangenomen. Aan giften en toezeggingen ter bestrijding van de kosten der poolexpeditie (onderzoek-expeditie enz.) is tot en met 7 September ingekomen ƒ80.956, verdeeld als volgtIn de cautie ƒ12,661, indepremie 267.50, onvoorwaardelijk ƒ65,774.82, in cautie en premie 2.253.15Jals boven 80.956.47^. Aangezien door de betrokken personen nog geen rekening van onkosten kon ingeleverd worden, is het ook onmogelijk te zeggen hoeveel nog noodig is. Het congres tot bestrijding der prostitutie, te 's Gravenhage gehouden, is afgeloopen. De navol gende besluiten zijn genomen, strekkende om te verklaren 1° dat het congres wenscht dat in ieder land, waar de wetgeving regelt de verhoudingen tusschen mannen en vrouwen, zij gegrond zij op een beginsel van gelijk recht en zedelijkheid voor beide seksen2° dat het congres veroordeelt het verplicht geneeskundig bezoek in het stelsel der politie op de zeden zoowel bij vrouwen als mannen, als eene verkrachting van de persoonlijke vrijheid, eene beleediging van het verhevenste streven der beschaving en, tot administratief stelsel verheven, als eene noodlottige hygiënische fout3° dat het congres veroordeelt elke erkenning of officieele toelating van de prostitutie als bedrijf en elke erkenning der huizen van ontucht; 4° dat het congres veroordeelt het stelsel dat politie of admi nistratie discreditaire of buitengewone macht geeft op het gebied der zeden, en verklaart dat dit gebied door het gemeene recht moet worden be- heerscht5° dat het congres wenscht dat, indien de tegenwoordige bepalingen der wetboeken daar toe niet voldoende zijn, zij mogen worden aan gevuld in dien zin, dat zij elk bedrijf treffe dat zich ten doel stelt exploitatie der ontucht, vooral de koppelarij onder eiken vorm en hare bedrijvers. Intussehen had. Magdalena bjj mevrouw Morim beau aangescheld. Thilda ontving haar en ver zocht haar, zeer aangedaan en blozend, plaats te nemen in het spreekvertrek. Zij waren alleen. «Mejuffrouwbegon de huishoudster op af gemeten toon. «Mevrouw mompelde het meisje. «Ik weet niet, waarom mevrouw Morimbeau mij verzocht heeft te komen." «Het geschiedde uit mijn naam, mevrouw, en ik dank u, dat gij gekomen zijt." Magdalena wachtte heel deftig, maar toch eenigszins van haar stuk gebracht door de verle genheid van juffrouw Ferrière. Thilda sloeg de oogen neêr en zei «Ik hoop dat gij mij vergeven zult, mevrouw, dat ik een weigerend antwoord op uw vraag ge geven heb ik wist niet «Dat is heel natuurlijk, mejuffrouw," viel de ander haar in de rede «gij behoeft n niet te verontschuldigen. Gelukkig dat mijn Angelus - »0 ik bid u, mevrouw!" riep het meisje uit, «ik bid u, wees goed en help mij. Ik kebu .iets te zeggen dat mij veel kost. Maar ik sta geheel alleen op de wereld ik heb geen familie en dus moet ik wel voor mijzelven spreken. Het is een bekentenis die ik alleen aan u kan doen. Ik bemin AngelusThilda verborg bevende haar gelaat in hare handen Magdalena zag haar onthutst aan. Zij begreep haar niet, maar meende haar te hegrijpen, «Dat wil zeggen, dat gjj het kind liefhebt Uit het verslag der Vereeniging voor lijkverbran ding, uitgebracht op de Zaterdag te Delft gehou den vergadering, bleek dat het getal leden in 1882: 710 bedroeg tegen 771 in 1881. De ont vangsten waren ƒ1110 tegen ƒ1314 in 1881, de uitgaven ƒ717 tegen ƒ472 in 1881, alzoo een batig saldo van 393. De ontvangsten «fonds voor lijkovens" beliepen in 1882 1260. Aangekocht werd 1860 Nat. 2) W. S. Het kapitaal van het fonds was op ultimo December 1882 14.200 nominaal tegen beurswaarde 64f pet., eene geldswaarde van 9408 en eene jaarlijksche rente van 355 uit eigen middelen van dat fonds zal men jaarlijks minstens 500 nominaal 2 W. S. kunnen worden aangekocht. De voorstellen van het hoofdbestuur om het voordeelig saldo der kas over 1882 ad 392.85 te storten in het fonds voor lijkovens en om de kredieten, bedoeld bij art. 61 van het algemeen reglement, te bepalen op 100 ieder, werden bij acclamatie aangenomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herko zen de heer mr A. Beaujon, en gekozen, in plaats van den heer Corn. De Groot, die verzocht niet in aanmerking te komen, dr M. P. A. G. Kamp- bell. Voorts werden herkozen de heeren J. A. Koopman, jhr m'. H. B. Van Tets, dr. C. J. Vail- lant en J. Voute Ez*. Als plaats der algemeene vergadering voor 1884 werd aangewezen Leiden. Te Arnhem is overleden de oud-kommandant in Atjeh A. J. E. Diemont, gepens. generaal-majoor. Een voetreiziger schrijft uit Bandoeng aan 't Bat. Hbl. Op een mijner wandelingen door de dessa's zag ik een heer op mij afkomen, gekleed in een don ker geruit tricot pak, een stroohoedje op en een pince-nez aan een zijden lint op den neus. Naderbij gekomen bleek deze dandy een inlander- te zijn. Hij verzocht mij vuur om zijn manilla aan te steken, van welke gelegenheid ik gebruik maakte om te informeeren wie hij was. «Mantrie pipès" (lees: veepest) en zwager van den kandjeng toewan controleur", luidde het ant woord. Ik poogde deze familierelatie niet te door gronden, maar liet het jonge mensch een en ander vertellen omtrent zijn werkkring. Na de overtuiging hekomen te hebben, dat ik geen ambtenaar maar slechts een particulier was, onder richtte hij mij met blijkbare zelfvoldoening in de kunst om de veepest op een gegeven punt te doen uitbreken. Inderdaad zeer eenvoudig en vernieti gend voor de geleerde hypothesen, welke nu en dan door deskundigen als de vermoedelijke oorzaken van het opnieuw uitbreken dier epidemie worden aangenomen. Zoolang er residenten zijn, die twintig en controleurs die tien gulden daags boven hun traktement genieten, en zoolang de gewone ge committeerden ƒ300 'smaands krijgen, terwijl al deze heeren om het hardst delven uit de goud- hij is er mooi genoeg voor maar dat gij hem niet trouwen kunt om zijn afkomst. Gij zijt van goede familie, zeker dat laat zich hoo- ren «Gij vergist u," hernam Thilda zacht, met een nederigen blik in hare zwarte oogen, «ik zou heel gelukkig zijn als ik met Angelus mocht trouwen." - «En gij hebt hem afgewezen." «Mevrouw Morimbeau had mjj zijn naam niet gezegd." «Wat! Is het waar riep Magdalena. „Dus zoudt gij den armen jongen nemen, zooals hij is, zonder familie, zonder geld «Wij zouden werken en gelukkig zijn," mompelde het meisje. Magdalena was snel in hare bewegingen en hevig in hare aandoeningen. «O ik houd van u omdat gij mijn Angelus bemintriep zij uit, trok het meisje naar zich toe en sloot haar in de armen. «NuHet loopt u meê, kind hernam zij na een poos, terwijl hare oogen van blijdschap tintelden, «gij hebt geen kwaden droom gehad. Verneem, mejuffrouw, dat Angelus de eenige, wettige zoon is van haas Barbarin, en zjjn opvol ger in de drukkerij Magdalena richtte zich zegevierend op om de uitwerking van dat tooverwoord gade te slaan. Thilda antwoordde zeer ernstig «Des te beter voor AngelusMaar als hjj rjjk is, zult gjj er niet meer over denken

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1