N° 225. 126® Jaargang. 1886. Maandag 24 September. Middelburg 22 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube en Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M„ Berlijn, Weenen, Zurich, enz. Zij, die sick met 1 October op deze courant abonneer enontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos. Wij behoeven zeker niet in den breede uit te weiden over de nooden en behoeften die er in een deel van onze Oost-Indische bezittingen zijn ont staan ten gevolge van de ontzettende aardbeving die daar plaats had. Herhaaldelijk is daarop reeds gewezen; uit de berichten die tot ons kwamen heeft men voldoende kunnen ontdekken dat de ramp zeer groot is. Al komen er echter dagelijks vele giften in, men stelle zich dus niet voor dat er genoeg reeds gedaan zou zijn. Zulke rampen zijn niet te overzien. Er is veel, zeer veel noodig. Wanneer dan Maandag a. te Middelburg eene collecte zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen, hopen wij dat niet éen zich onttrek ken zal om zijn gift, hoe gering ook, te storten. Wie veel missen kan geve veel, maar niemand late zich weerhouden, wanneer zijne middelen slechts een zeer geringe bijdrage veroorloven, om ook die te storten. Slechts op die wijze kan de commissie in staat gesteld worden om een belangrijke som over te maken als een bewijs dat Zeeland's hoofdstad niet wil achterstaan bij andere gemeenten in ons land waar het geldt den nood te lenigen van hen die zoo nauw aan ons zijn verbonden. De millioenenspeech, door den minister van financiën uitgesproken, en waarvan wij in ons bijblad het slot meedeelen, geeft ons een treurig beeld van den financieelen toestand van ons land. Een tekort van 68 millioen en eene aanstaande geldleening van 50 millioen worden ons aange kondigd, terwijl tot dekking van het tekort op de gewone uitgaven, ad 7£ millioen begroot, nieuwe belastingen noodig zijn. Maar uit al hetgeen de minister meedeelt trachten wij te vergeefs op te maken welken weg hij op belastinggebied heen wil. Wachten ons directe of indirecte belastingen? Op dat punt zien wij met verlangen de plannen des ministers te gemoet. Daarvan hangt alles af of met medewerking der vertegenwoordiging eene flinke voorziening in den tegenwoordigen toestand onzer financiën is te wachten. De generaal der anti-revolutionairen heeft zich weêr doen hooren en de kamerleden zijner partij in het gelid doen treden. Zijn toorn liet hij hun gevoelen, omdat zij meewerkten aan de verkiezing van den heer Van Rees tot eersten candidaat voor het voorzitterschap van de tweede kamer. In de Standaard beweert dr Knijper dat, stond een nauw noembare minderheid tegenover een verpletterende meerderheidhet voor de anti-libaralen een machteloos spartelen ware om naar den presidialen zetel mee te dingen, doch nu de verhouding van 45 tot 41 staat, noemt hij het meegaan bij eerste keus op den candidaat van de tegenpartij een noodeloos en ontmoedigend strijken van de vlag; even verkeerd acht hij het van «liberalistische" zijde om bij de derde candidatuur zichzelve te effaceeren. In een ernstig parlement strijdt men, en is men warsch van kameraadschappelijk schikken. »A la guerre comme h la guerre Ook het, voor den tweeden candidaat, stemmen op Van Nispen, wordt den anti-revolutionaire kamerleden door d' Kuyper euvel geduid; z. i. had of de geheele rechterzijde zich vooraf over drie tegen-candidaten moeten verstaan, of de anti revolutionaire partij had drie eigen tegen-candi daten moeten stellen. Er spreekt toch fermiteit uit die woorden. Maar of de anti-revolutionaire en vooral de katholieke kamerleden gediend zullen wezen van een derge lijke gezag-uitoefening valt.te betwijfelen. Toch rest ook de vraag of bij de keuze van een president de houding, die de redacteur van de Standaard aangeeft, wel verstandig wezen zou Bij een voorzitter komt het hoofdzakelijk aan op onpartijdigbeid en tact om de vergadering te leiden. Heeft nu een aftredend president bewijzen gegeven die twee eigenschappen te bezitten dan zou het, dunkt ons, niet praktisch zijn een ander voor hem jfi de plaats te kiezen alleen omdat hij in meening verschilt. Een voorzitter toch zal als zoodanig zijn gevoelen niet op den voorgrond stellen. De leden der tweede kamer deden daarom naar onze meening verstandig dat zij den heer Van Rees, over wien zij als voorzitter en niet als politiek persoon een oordeel moesten uitspreken, op zulk eene eervolle wijze als eersten candidaat op de voordracht stelden. Vlissingen, 22 Sept. Zondag avond worden alhier van 's-Hage verwacht HH. KK. HH. de hertog en de hertogin van Albany met gevolg, die met het stoomschip Prinses Elisabeth der maatschappij Zeeland de reis naar Engeland zullen ondernemen. Wij ontvingen heden het eerste en laatste nommer van Krakalau, de heden op de Amster- damsche tentoonstelling verkocht wordende inter nationale courant. De inhoud ervan is zoo internationaal mogelijk, aangezien het nommer bijdragen bevat in niet minder dan 18 verschillende talen. De advertenties, beelden zonder woorden, zijn alleraardigst gedacht en nieuw. Aan de firma C. A. Spin komt lof toe voor de uitvoering. Voor de noodlijdenden in onze Oost-Indische gewesten, tengevolge van de laatste ramp, is bijeengebracht te 's Gravenpolder 43.85 en te 's-Heer Arendskerke f 34.20J. IJzendijke, 21 Sept. Vanwege Floralia zal op 29 en 30 September a. eene tentoonstelling gehouden worden van de door haar in het voor jaar afgegeven plantjes. Waren de financieele omstandigheden ver van gunstig, thans is daarin juist bijtijds een gunstige keer gekomen, wijl het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van I algemeen eene subsidie van f 50 verstrekte. Ook de volksbibliotheek werd bij het vaststellen dei- toelagen bedachtzij ontving 25. Bovendien ontving die bibliotheek van iemand, die vroeger reeds hare belangstelling toonde, al de werken van Conscience ten geschenke. Woensdag kwamen te Amsterdam aan 50 leden van de Société des Ingénieurs civils te Parijs, om de tentoonstelling en de haven-inrichtingen onzer beide groote koopsteden, alsmede eenige andere belangrijke werken te bezichtigen. Zou Vlissingen ook niet een bezoek verdienen? Te Haarlem is, na eene ernstige ongesteldheid van weinige dagen, in den ouderdom van ruim 65 jaar overleden dr J. Van Vloten. In Januari 1818 te Kampen geboren, waar zijn vader predikant was, bereidde hij zich voor tot de beoefening der god geleerdheid, en promoveerde in Juni 1843 met eene dissertatie Quaestiones Paulinarum caput unum. Weinig gezind als predikant op te treden, nam hij in 1842 eene benoeming aan als leeraar in de geschiedenis en Fransche taal aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, terwjjl hij in den herfst van 1854 de opvolger werd van prof. Jonckbloet als hoogleeraar te Deventer. Na het nederleggen van zijne betrekking vestigde hij zich te Bloemen- daal en woonde de laatste jaren te Haarlem. Als schrijver van verschillende werken maakte hij zich zeer verdienstelijk. Zijn stijl was pittig en vaak scherp, vooral bij zijne beoordeelingen van anderer werk. Ook op politiek gebied liet hij vaak zijn stem hooren, die zich steeds overtuigend, krachtig en zonder omwegen uitte. Op de vruchtententoonstelling te Amsterdam is de hoogste onderscheiding (eere-diploma) toege kend aan de heerenVeekemans, directeur van den Dierentuin te Antwerpen; Jean H. Vallen, te Swalmen; afdeeling Zutfen der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en PlantkundeLoisel, te Valkenburg (Limburg); Jac. P. R. Galesloot, boomkweeker te Amsterdam, alles voor verzame lingen appelen en peren. De overeenkomsten met Rumenië tot weder- keerige uitlevering van misdadigers en met Rus land omtrent de toelating van Russische consulaire ambtenaren in de voornaamste havens der Neder- landsche bezittingen, zijn bij de tweede kamer ingekomen. Volgengs Reuters Office zijn uit Thurso omtrent Nordenskjölds expeditie telegrafische berichten ontvangen. De sledenvaart op het ijs begon 4 Juli van Antleitswik. De sleden bereikten 130 KM. ver een hoogte van 5000 voeten. Daarop gingen de Lappen op sneeuwschoenen 230 KM- ver tot 7000 voet hoogte, 't Was overal een ijswoestijn, en daar is dus geen ijsvrij binnenland te vinden. De expeditie is verder voorwaarts ge drongen dan eenige vroegere. De expeditie naar de Noordwestkust, welke tegelijkertijd plaats had, gaf goede wetenschap pelijke uitkomsten. Nordenskjöld's onderzoekin gen bewezen, dat de koude stroom aan de Oost kust onbeduidend is. Die kust zou dus in de meeste jaren tegen den herfst voor stoomschèpen toegankelijk zijn. De expeditie keert via Reykiavik terug. ministerikele departementkn. Benoemd bij het dep. van justitie tot referendaris mr. A. Teixeira de Mattos en mr. H. A. Piepers, beiden thans hoofdcommies; tot commies mr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke, thans adjunct-commies; en tot adjunct-commies mr. J. A. baron De Vos van Steenwijk, doctor in de staats- en in de rechtswetenschap te Brummen; tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford. De functiën van secretaris generaal bij het dep. van marine zijn opgedragen aan den hoofdcommies bij het dep. W. J. M. Asmus. chef van het bureel generaal-secretariaat. universiteiten. Aan dr. W. J. A. Jonckbloet is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging. marine. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. ter zee 2e kl. C. F. De Ruyter de Wildt, dienen de bij het eskader in O.-I. Op pensioen gesteld wegens langdurigen dienst de otficier vau adm. Ie kl. M. D. L. Hertzveld, onder toekenning van f1300 pensioen en f1125 verhooging ervan. Bevorderd tot officier van adm. Ie kl. de officier van adin. der 2e kl. W. E. Muller. registratie. Benoemd tot ontv. der registratie en dom. te Meppel T. H. Oldenhuis Gratama, thans te Harder wijk te Zaltbommel J. M. Van Walsem, thans te Boxmeer. leger. Op pensioen gesteld, ad f 1560 's jaars, de kap van het 7e reg. inf. M. J. Mos, met toekenning van deni rang van majoor. Aan de Leidsche hoogescbool zijn in het afgeloopen jaar gepromoveerd 73 personen en wel in de theologie 2, rechten 47, geneeskunde 19, wis-en natuurkunde 2 en letteren 3, waarvan 1 in de theologie, 1 in de geneeskunde en 6 in de rechten met lof. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Zierikzee de heer A. R. G. Feijen. De oudste inwoonster van Domburg Maatje Lou- rense, geboren Sinke (ouder gewoonte door de Middelburgers naar hare moeder ook wel Maatje Bouwens geheeten) vierde den 18 dezer haren negentigsten jaardag. Door de zorg van eenige ingezetenen waren aan hare woning guirlandes van groen en bloemen en een paar eerepoorten met haar naamcijfer en de jaartallen 17931883 aangebracht, terwijl vele eadeaux, prachtige vruch ten en bouquetten, groote taarten, tallooze tele- phonische berichten, brieven, briefkaarten en kaartjes, alsmede verschillende bezoeken blijk gaven hoevelen zich beijverd hadden oude Maatje met dien feestdag geluk te wenschen. Des avonds was haar huis a giorno verlicht en zongen de kinderen eenige liederen. Wij wenschen de krasse oude vrouw, die tot heden bijna geen gebreken van den ouderdom kent, bij het genot eener goede gezondheid nog menig jaar levens toe. DombBadn.) De duikingen te Ellewoutsdijk zijn "Vrijdag afgeloopen. Den 20 Augustus begonnen zij bij dijkpaal 46 en strekten zich uit tot n°. 82. Een drietal dagen vonden zij vertraging door te harden wind, zoodat in 26 dagen plus minus 3500 M. oever is onderzocht. Het resultaat moet tamelijk bevredigend zijn. Vrijdag avond werden tusschen Goes en 's-Heer Arendskerke drie koeien van den land bouwer J. De Jager te 's Heerenhoek door een trein, vermoedelijk den laatsten, overreden. De dieren waren uit eene weide in «De Poel" ge- loopen en op den spoorweg verdwaald geraakt. De trein zelf schijnt geen letsel bekomen te hebben. In een der bladen kondigt een kapper aan, dat hij vlechten, pruiken enz. levert, en voegt er ter aanbeveling bij «Deze kapsels zijn naar een nieuwe methode gemaakt, zoodat men er niets van kan zien wanneer zij op het hoofd zijn". In den regel wordt een brug gemaakt over eene grachtin Amsterdam keert men dat echter om, daar wordt aan de Naasaukade een brug oyer de straat gebouwd om daarna er een gracht onder te graven. Het rijksveer te Zaltbommel heeft bij de Woensdag plaats gehad hebbende verpachting f 2800 minder opgebracht dan vroeger. Niet meer dan f 756 kon besomd worden. Dit is eenigszins te verklaren doordat de staat vroeger zorgde voor het onderhoud der vaartuigen en dit nu den pachter is opgedragen. Maar ook het verbod om in het veerhuis sterkedrank te tappen zal wel eenigen invloed op de pachtsom gehad hebben. Woensdag is te IJzendijke de horlogemaker G. in eene sloot verdronken. Terwijl de puinhoopen van de fabriek der firma P. F. Van Ylissingen en C° nog rookten, werden Donderdagavond circa half elf de bewoners van Helmond ojmieuw door de brandklok opge roepen en een tweetal groote boerenhofsteden met bijbehoorende gebouwen in een paar uren geheel in de asch gelegd. De geheele oogst en meest al het vee werden door het vuur vernield. De boerenhofsteden, bewoond door de wed. Berkers en Vervoort, waren met den inboedel verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De brandweer kon, bij gebrek aan water, niet werk zaam zijn. In de afgeloopen week zijn te Elburg aan gevoerd 6000 stuks sleep- en 8000 stuks zijdennetbot, die 2.75 en 2 per 100 stuks opbrachten. De garnalenvangst was tengevolge van het stille weder onbeduidendslechts 200 mandjes werden tegen 30 cents per mandje verkocht. Het N. v. d. D. deelt ongelooflijke staaltjes mee van de vaardigheid in het rekenen van den jeug digen Philipp Roth, 7 jaren en 8 maanden oud. Dit rekengenie, van wien wij reeds melding maak ten, gaf Woensdag in den journalistenkring proe ven van zijne bekwaamheid. Meer dan een uur lang was de jonge Philipp, onvermoeid bezig met het rekenen uit het hoofd. Dat bepaalde zich tot de hoofdregels der reken kunde, _met groote getallen, tot worteltrekkingen en tot interest-rekening. Enkele van de hem ge dane opgaven deelt het blad mee, waaronder de rente te berekenen van een kapitaal van 18790, dat gedurende maand a G| percent 's jaars is uitgezet. Alle oplossingen gingen vlug van de hand, en alle antwoorden waren juist. Eenmaal meende de vrager, die zijn uitgewerkte opgaven voor zich had dat de knaap eene fout had toen hem dit gezegd werd volgde terstond het antwoord, dat de fout wel bij den vrager zoude liggen, en werkelijk bleek het, bij het nazien der oplossing, dat deze zich vergist had. Het sterkste bewijs van-zijn ongeëvenaard ge heugen was wel het volgende Ongeveer 40 minuten na het oplossen van boven staande renteberekening, kwam een gezelschap van heeren en dames binnen, die, hoewel reeds laat, toch ook wel iets wenschten te hooren. Men deelde toen aan het gezelschap mede, dat de knaap wel wat vermoeid zoude zijn, en alzoo wel eens eene fout zou kunnen begaan. Toch werd het beproefd, en de opgave luidde ditmaal de rente te bepalen van ƒ18719 a 64 pet. in 9* maand. Toen hem die opgave gedaan was, ant woordde hij zeer bescheiden„Wanneer dat de zelfde opgave moet zijn van straks, mijnheer, dan vergist gij u weder, want toen hebt gij als kapi taal gesteld 18,790." De oplossing volgde inmid dels weder spoedig en zonder fout. Het Nieuws vermeldt alleen de feiten, en waagt zich niet in physiologische beschouwingen. Zoo veel is zeker, dat men in stomme verbazing het wonderkind aanstaarde, ook toen het dartel in de zaal rondsprong en, hij zijn vertrek, allen vrij moedig, opgewekt en beleefd de hand tot afscheid reikte. George Remington, de bekende Engelsche ingenieur en spoorbouw-ondernemer, is den 19,a overleden. Hij maakte met zijn vader het eerste ontwerp van een onderaardschen spoorweg te Londen, die zooals men weet in 1840 tot stand kwam, en later, in 1864, het eerste plan van een onderzeesche verbinding tusschen Engeland en Frankrijk, die niet tot uitvoering kwam. Ook het scheepvaartkanaal te Manchester werd naar zijn plannen gegraven, evenals de spoorwegen Londen- Manchester, Londen-Brighton, de dokken te Dagen ham en Greenwich en andere groote openbare werken, Figaro, den Champagne Moet besprekende, zegt dat de eerste uitvinder van den wijn van dezen naam Jean Moët was, in het jaar 1743. Hij stamde in rechte lijn af van een partijhooofd van Hollandsche afkomst, die door Karei VII, voor zijn diensten op het oorlogsveld bewezen, in den adeistand verheven werd. Deze dappere werd door zijn strijdmakkers «Moët" genaamd, omdat hij de gewoonte had, telkens als hij een vijand het licht uitblies, met voldoening in zijn moedertaal uit te roepen: «Het moet zoo zijn!" Het internationale verbond voor vrijheid en vrede, te Genève vergaderd, sprak de wenschelijk- heid uit van eene uitbreiding van het neutraal gebied in en buiten Europa. In de eerste plaats achtte de vergadering het raadzaam dat Denemar ken, Noorwegen en Zweden zouden worden neutraal verklaard opdat in tijd van oorlog ieder' schip, hetzij tot koopvaart of tot oorlogsdoel bestemd, vrijelijk uit de Noordzee in de Oostzee en omgekeerd zou kunnen komen. Verder verlangt de vergadering neutraalverklaring van den Donaü

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1